Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ανέκδοτα τραγούδια με τον Γ.Νταλάρα

127 posts in this topic

Φυσικά και συμφωνώ στο να γίνει μία τέτοια έκδοση.

Ελπίζω να έχει το κουράγιο και την όρεξη ο Γιώργος για κάτι τέτοιο, γιατί χρειάζεται αρκετό κουράγιο και πολλή πολλή δουλειά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι η κίνηση αυτή να έχει το αποτέλεσμα που όλοι επιθυμούμε! :)

Και σίγουρα θα υπάρξουν πολλοί που θα εκτιμήσουν μια τέτοια δουλειά! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρα μου!

Θα γίνονταν πραγματικότητα ένα απ' τα όνειρα πολλών από μας αν εκδίδονταν επιτέλους κάποια απ' αυτά τα τραγούδια! :) :) :)

Πέρα απ' αυτό όμως, νομίζω πως και αρκετός κόσμος θα ενδιαφερόταν να τα ακούσει, όχι μόνο εμεις :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
220 songs mentioned in this thread... along with Dalaras's music videos/video clips and unreleased concerts would be a welcomed addition as a Mousiko Kouti - Volume # 2; to celebrate his 40th Anniversary! :) :)

Τελικά για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται πως μερικοί άνθρωποι σκέφτονται με το ίδιο μυαλό.

Αυτή ακριβώς ήταν η σκέψη-πρόταση που του έγινε όταν πήρε τη λίστα... :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω ότι λείπει το "The show must go on" των Queen απ' την Αρένα 23/12/2004...  :) Απ' ότι μου 'χες πει ήταν απόσπασμα, έτσι;  :)

Μόνο η συγκεκριμένη φράση... :)

...και στη συνέχεια έλεγαν μαζί ένα ξένο κομμάτι με τίτλο "Let the sunshine on".

Share this post


Link to post
Share on other sites

The more you mention things like this to Giorgo, the better the chances of him releasing it. He just needs to hear it often and from alot of people... to know that this is what the people want and request.

This is the point Hristaki !!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι το 2007 θα πρέπει να είναι η χρονιά για το "Μουσικό Κουτί Νο 2"!

Υπάρχει νομίζω ένα μεγάλο κοινό που πάντα "διψάει" για νέο, αλλά και για παλιό κι ανέκδοτο - κι όχι μόνο ακουστικό - υλικό με ερμηνείες του Γιώργου Νταλάρα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ένα δεύτερο μουσικό κουτί θα πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής :

-Τα ανέκδοτα τραγούδια της "λίστας -Θανάση"

-Τραγούδια που έμειναν έξω από δίσκους(σαν κι αυτά που παρουσίασε ο ίδιος ο Γιώργος Νταλάρας στο Β΄ πρόγραμμα το 1984-1985).

-Επιλεγμένες πρόβες από το στούντιο πολύ κλασικών τραγουδιών του, μια και πιστεύω ότι θα αποτελέσουν σπάνιο και πολύτιμο υλικό για τα ωδεία.

-Τις πιο χαρακτηριστικές στιγμέςαπό συναυλίες του και τις διαφορετικές ερμηνείες γνωστών τραγουδιών του, που υπάρχουν σ' αυτές.

-Σπάνιο τηλεοπτικό υλικό από την δεκαετία του '70 και αρχές του '80.

-Επιλογή από τις τηλεοπτικές εκπομπές και τις ραδιοφωνικές συνεντεύξεις του.

-Όλα τα βιντεοκλίπ του.

- Ξεχωριστό βιβλιαράκι με αποσπάσματα από τις σημαντικότερες συνεντεύξεις του στον ημερήσιο και περιοδικό Τύπο.

Ίσως βέβαια το κόστος για ένα τέτοιο "μουσικό κουτί" να είναι μεγάλο και άρα μεγάλη και η τιμή πώλησης, αλλά είναι άκρως απαραίτητη μια τέτοια(συλλεκτική ίσως; σε συγκεκριμένο αριθμό αντιτύπων, όπως το προηγούμενο) έκδοση.

Θα αποτελέσει αληθινό θησαυρό για τον μουσικό πολιτισμό μας!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα θα είχε πολύ ενδιαφέρον μια τέτοια έκδοση! Απίστευτο δώρο για όλους μας! Υπάρχει όμως και κάτι που πιστεύω πως ,μάλλον, κάνει τα πράγματα δύσκολα έως αδύνατα! :huh: Η αλλαγή της εταιρίας νομίζω πως μας απομακρύνει από το ...όνειρο...Πάντως, μακάρι να γίνει! :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λάβετε υπόψη και τη δικιά μου υπογραφή υπέρ της έκδοσης του 2ου μουσικού κουτιού (που εύχομαι να είναι μουσικό κιβώτιο... που εκτός από τα ακυκλοφόρητα να περιλαμβάνει και special - live - εκτελέσεις γνωστών τραγουδιών που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα τόσα χρόνια) :huh::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted by: Tasos Oct 10 2006, 03:20 PM

Υπάρχει νομίζω ένα μεγάλο κοινό που πάντα "διψάει" για νέο, αλλά και για παλιό κι ανέκδοτο - κι όχι μόνο ακουστικό - υλικό με ερμηνείες του Γιώργου Νταλάρα.  

Ακριβώς αυτό!!!

Υπογράφω κι εγώ!

Αλλά γιατί ΜΟΝΟ

Τις πιο χαρακτηριστικές στιγμές από συναυλίες
και ΜΟΝΟ
αποσπάσματα από τις σημαντικότερες συνεντεύξεις
και οχι ολόκληρες συνεντεύξεις και συναυλίες;

Και επειδή μιλάμε για

κόστος
και
πράγματα δύσκολα έως αδύνατα

γιατί να μην βοηθήσουμε κι εμείς;

Αν χρειάζονται εθελοντές, εγώ είμαι μέσα!

Ιρίνα Σ., από τη Γαλλία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοειται πως συμφωνω και εγω..Απο τα μεγαλυτερα δωρα του Γιωργου για 'μας θα ηταν κατι τετοιο.Μακαρι να υλοποιηθει..

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Ο κυριολεκτικά Πολυμήχανος μας Θάνος,εδώ και καιρό έχει "ανοίξει" το πιο όμορφο "μουσικό κουτί της Πανδώρας" κι έχει αρχίσει την πιο συστρατευμένη εκστρατεία... :):rolleyes: :rolleyes: Έχει κανείς αντίρρηση;;; Και έπονται κι άλλες αντίστοιχες ιδέες Θάνο ;):)

Υ.Γ: Από την Αυλαία,να θυμηθούμε και το ντουέτο του με τον Τάκη Μπουρμά,στα,τόσο ιδιαίτερων στίχων,"Αγκάθια"! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ: Από την Αυλαία,να θυμηθούμε και το ντουέτο του με τον Τάκη Μπουρμά,στα,τόσο ιδιαίτερων στίχων,"Αγκάθια"! :)

Εννοείται... :rolleyes::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω ειμαστε καλε,μη φωναζεις!! :)

Κι εγω μεσα παιδια....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ είμαστε κι εμείς αλλά για πρακτικούς λόγους είχαμε αδυναμία τις προηγούμενες μέρες.

Να είναι καλά τα internet cafe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οι υπόλοιποι (ονόματα δε λέμε) που είναι;... :razz:

Εδώ είμαστε καλέ! :D Ας όψεται η δουλειά, 2 μέρες έκανα να μπω και έχασα

--- 3 σελίδες στο dedicated (άντε να καταλάβεις τώρα τι συμβαίνει... :razz:

--- 2 σελίδες εδώ

--- και άλλα πολλά!

Παρακαλώ την επομενη φορά να μην επαναληφθεί! (σ'εμένα αναφέρομαι...)

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη κίνηση είναι πολύ καλή. Βλέποντάς το, βέβαια, λίγο απαισιόδοξα θα μπορούσα να πω ότι είναι δύσκολο να μαζευτούν τόσα πολλά ονόματα που να απεικονίζουν μία εμπορική ανταπόκριση, από αυτές που "δελεάζουν" τις εταιρίες. Από την άλλη, όμως, μιλάμε για τον Γιώργο Νταλάρα και όχι για τις εταιρίες. Εμείς θα "ρίξουμε" τις ιδέες μας, με "κυρίως θέμα" τη δουλειά που έχει κάνει ο Θανάσης. Ας είμαστε οι πρώτοι υποστηρικτές αυτής της δουλειάς! :razz::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λείπει ο μάρτης από την Σαρακοστή??

Ο πρωτομάστορας των rare songs?? :razz::razz::D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά πράγματα θα μπορούσε να κάνει ο Νταλάρας στο νέο Μουσικό Κουτί. Θα μπορούσε να ηχογραφήσει κάποια παλιά τραγούδια του΄[μούδωσε ο πλάστης την καρδιά, Αν ήτανε να σ΄΄ αρνηθώ, Βασανάκι βασανάκι και άλλα] με την σημερινή του φωνή ,γιατί στις πρώτες εκτελέσεις ήταν για μένα αρκετά ανωριμη η φωνή του[αυτό έπρεπε ήδη να το είχε κάνει] , Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο Τάσος παραπάνω, ότι το νέο κουτί θα πρέπει να έχει και υλικό από δεκαετία του 70 και αρχές του 80 με σπάνιο υλικό που μόνο αυτός έχει. Θεωρώ ότι η λίστα με τα τραγούδια του Θανάση στο συνολό της είναι ένα αρκετά δύσκολο εγχείρημα για να το τολμήσει ο Νταλάρας, δεν ξέρω και πόσους θα αφορούσε -εμπορικά εννοώ - πέρα από εμάς.

Μην ξεχνάμε ότι και οι δισκογραφικές δεν βρίσκονται και στα καλύτερά τους. Ο Νταλάρας ωστόσο το 1997 στην παρουσίαση του Κουτιού στα στούντιο της Κολούμπια , είχε πει off the record μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι κάποια στιγμή θα βγεί και το Κουτί νούμερο 2. Μην ξεχνάμε τέλος ότι και με την νέα του ιδιότητα του παραγωγού δεν του μένει και πολύς χρόνος για να ασχοληθεί με τέτοιου είδους θέματα. Ότι και έρθει πάντως ευπρόσδεκτο είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0