Tasos

Ο Γ.Νταλάρας Πρέσβης Καλής Θέλησης του ΟΗΕ

206 posts in this topic

Δελτίο Τύπου

No. 22/07

Τρίτη, 13 Ιουνίου 2007

Η ΦΕΤΙΝΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ

ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟN ΞΕΡΙΖΩΜΟ ΤΟΥ ΙΡΑΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΣΑΝΤ

Εκδηλώσεις στην «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων, 19-22 Ιουνίου

ΑΘΗΝΑ - Το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (Υ.Α.) στην Ελλάδα αφιερώνει τη φετινή Ημέρα Προσφύγων, που τιμάται παγκοσμίως στις 20 Ιουνίου, στις δύο από τις μεγαλύτερες προσφυγικές κρίσεις που μαίνονται σήμερα, του Ιράκ και του Τσαντ. Για το σκοπό αυτό διοργανώνει από τις 19-22 Ιουνίου, σειρά εκδηλώσεων, στην «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων (Πειραιώς 100, Γκάζι), τις οποίες θα εγκαινιάσει η Υπουργός Εξωτερικών κ. Ντόρα Μπακογιάννη και θα χαιρετίσει ο Πρεσβευτής Καλής Θέλησης της Υ.Α. κ. Γιώργος Νταλάρας.

«Ο άμαχος πληθυσμός του Ιράκ, του Τσαντ και του Σουδάν πληρώνει σήμερα το βαρύ τίμημα των πολέμων που άλλοι αποφάσισαν ερήμην του», δήλωσε ο Επικεφαλής του Γραφείου της Υ.Α. στην Ελλάδα, κ. Γιώργος Τσαρμπόπουλος. Εξαιτίας του πολέμου και της ανεξέλεγκτης βίας στο Ιράκ, περισσότερα από 4 εκατομμύρια άνθρωποι έχουν καταφύγει ως πρόσφυγες σε γειτονικές χώρες ή έχουν εκτοπιστεί στο εσωτερικό της χώρας. Υπολογίζεται ότι κάθε μήνα 40-50.000 Ιρακινοί εγκαταλείπουν τα σπίτια τους. Στο Τσαντ και στην περιοχή Νταρφούρ του Σουδάν περισσότεροι από 350.000 ξεριζωμένοι άνθρωποι χρειάζονται απεγνωσμένα βοήθεια νερό, κατάλυμα, τροφή, φάρμακα για να μπορέσουν να επιβιώσουν, αλλά και προστασία.

Για να τιμήσει το κουράγιο και τη δύναμη των προσφύγων, το Γραφείο της Υ.Α. στην Ελλάδα διοργανώνει σειρά εκδηλώσεων στην «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων (Πειραιώς 100, Γκάζι Αίθουσα Δ10 «Κωστής Παλαμάς») από τις 19 έως τις 22 Ιουνίου.

Καλλιτέχνες πρόσφυγες που βρίσκονται στην Ελλάδα θα εκθέσουν τα έργα τους και θα συμμετέχουν στις εκδηλώσεις με μουσικά δρώμενα καθώς και με προσωπικές τους μαρτυρίες. Οι εκδηλώσεις επίσης περιλαμβάνουν πέντε εκθέσεις φωτογραφίας για προσφυγικές καταστάσεις στον κόσμο καθώς και μία έκθεση φωτογραφίας - οδοιπορικό του ταξιδιού του Ελληνικού Γραφείου της Υ.Α. με τον Πρεσβευτή Καλής Θέλησης, κ. Γιώργο Νταλάρα, στη Δυτική Αφρική. Ακόμα θα παρουσιαστεί έκθεση αφίσας της Υ.Α. και θα προβληθούν σχετικά βίντεο. Στις 20 Ιουνίου θα παρουσιαστεί γλυπτοκατασκευή «Φτιάξε τον Κόσμο σου» από καλλιτέχνη πρόσφυγα.

Στις 22 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί Τελετή Βράβευσης των μαθητών που διακρίθηκαν στον περσινό Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας σε συνεργασία με την Επιτροπή Ευαισθητοποίησης των Νέων και την ιδιαίτερη υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς.

Στο μήνυμά του για την Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων, ο Ύπατος Αρμοστής του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, κ. Αντόνιο Γκουτέρρες, δήλωσε μεταξύ άλλων: «Η Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων μας δίνει την ευκαιρία να εστιάσουμε την προσοχή μας στα εκατομμύρια των προσφύγων και εκτοπισμένων στον κόσμο και στις επείγουσες ανάγκες τους, από νερό και κατάλυμα μέχρι προστασία και ανεκτικότητα. Παρακαλώ ενωθείτε μαζί μας σε αυτή την προσπάθεια. Σε απομακρυσμένους καταυλισμούς ή στη γειτονιά μας, υπάρχουν πάντα τρόποι να τους βοηθήσουμε. Μπορούμε να αρχίσουμε με το να θυμόμαστε ότι δεν εγκατέλειψαν τα σπίτια τους από επιλογή.»

http://i66.photobucket.com/albums/h257/agn...14/KAT-IRAQ.jpg

http://i66.photobucket.com/albums/h257/agn...14/KAT-CHAD.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε χθες, στην Ένωση Ανταποκριτών Ξένου Τύπου παρουσιάστηκε ως γνωστόν το πρόγραμμα εκδηλώσεων για την παγκόσμια ημέρα προσφύγων. Αρχικά μίλησαν οι επικεφαλής του ελληνικού γραφείου Γιώργος Τσαρμπόπουλος και Καίτη Κεχαγιόγλου και ο πρόεδρος του οργανισμού "Τεχνόπολις" και αναφέρθηκαν στο μεγάλο πρόβλημα του Σουδάν και το Ιράκ στην παρούσα φάση. Ο Γιώργος Νταλάρας μίλησε για τη συμμετοχή του σε όλη αυτή τη μεγάλη προσπάθεια. Έθεσε επίσης κάποια θέματα που αφορούν τον γραφειοκρατικότατο τρόπο με τον οποίο η ελληνική πολιτεία υποδέχεται τους μετανάστες ή τους πρόσφυγες που ζητούν άσυλο στη χώρα μας. Πρότεινε την πραγματοποίηση ενός τηλεμαραθωνίου μέχρι το τέλος του έτους, με την αρωγή των μέσων ενημέρωσης, πιθανότατα από την κρατική τηλεόραση, προκειμένου να συγκεντρωθούν χρήματα για την ανακούφιση των προσφύγων στις δύο προαναφερθείσες περιοχές. Κατά τη γνώμη μου μία εξαιρετική ιδέα, που θα έχει μεγάλη απήχηση στον κόσμο.

Δύο πρόσφυγες καλλιτέχνες από το Ιράκ και το Σουδάν που συμμετέχουν επίσης στις εκδηλώσεις καυτηρίασαν τον τρόπο με τον οποίο η παγκόσμια κοινότητα των ισχυρών έχει αναλάβει να "εκδημοκρατίσει" χώρες και συνειδήσεις και μετά αφήνει τους λαούς ανάμεσα σε ερείπια και πτώματα.

Τέλος, το γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας ζήτησε τη συνδρομή όλων μας, οικονομική και όχι μόνο, ώστε να συνεχίσει το έργο του και να υπάρχει πραγματικό όφελος από αυτό. Θεωρώ πως το ελληνικό γραφείο και οι άνθρωποί του είναι ανοιχτοί σε κάθε μορφής προτάσεις και υποστήριξη ενός εγχειρήματος που έχει στόχο να ανακουφίσει ανθρώπους που πραγματικά είναι ευτυχείς αν έχουν καταφέρει να ζήσουν άλλη μία μέρα σ΄αυτό τον κόσμο.

Σχετική αναφορά περί συνέντευξης τύπου στην εφημερίδα 'Εθνος: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=535...=2&pubid=114742

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η σχετική αναφορά σε συγκεκριμένο πρόβλημα από την κ. Αννα Νταλάρα. Ενημερώθηκε κατά τη διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου και αμέσως έσπευσε να θέσει το θέμα, να κινητοποιήσει δημοσιογράφους, αλλά και να το αναλάβει η ίδια.

Πραγματικά αξίζει πολλά μπράβο, όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, αλλά γιατί, πολύ απλα, κάνει το αυτονόητο, ό,τι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας και πολύ περισσότερο όσοι έχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν κάτι παραπάνω (και δεν εννοώ φυσικά την οικονομική δυνατότητα).....

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εμένα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η σχετική αναφορά σε συγκεκριμένο πρόβλημα από την κ. Αννα Νταλάρα. Ενημερώθηκε κατά τη διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου και αμέσως έσπευσε να θέσει το θέμα, να κινητοποιήσει δημοσιογράφους, αλλά και να το αναλάβει η ίδια.

Πραγματικά αξίζει πολλά μπράβο, όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, αλλά γιατί, πολύ απλα, κάνει το αυτονόητο, ό,τι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας και πολύ περισσότερο όσοι έχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν κάτι παραπάνω (και δεν εννοώ φυσικά την οικονομική δυνατότητα).....

;)

Όπως πολλά μπράβο αξίζει επίσης και το άτομο που την ενημέρωσε για το πρόβλημα... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όπως πολλά μπράβο αξίζει επίσης και το άτομο που την ενημέρωσε για το πρόβλημα... :D

:D ΣΩΣΤΑ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως θα ήταν καλό, κάποιος από τους παρευρισκόμενους στη χθεσινή συνέντευξη τύπου να γράψει 2-3 πράγματα περισσότερα για το συγκεκριμένο περιστατικό....Αξίζει τον κόπο... ;)

Το αναφέρω εδώ για να μην ανοίγω ξεχωριστό topic αφού η πληροφορία δεν αναφέρει πουθενά το όνομα του Γ.Νταλάρα.

Την προσεχή Τετάρτη 20/6 στις 7μμ η εκπομπή "Δρόμοι" στην ΕΤ1 , με τον ’ρη Σκιαδόπουλο, είναι αφιερωμένη στην 20η Ιουνίου-Ημέρα των προσφύγων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω πως θα ήταν καλό, κάποιος από τους παρευρισκόμενους στη χθεσινή συνέντευξη τύπου να γράψει 2-3 πράγματα περισσότερα για το συγκεκριμένο περιστατικό....Αξίζει τον κόπο... ;)

Στο νοσοκομείο "Ευαγγελισμός" νοσηλεύεται εδώ και πολύ καιρό, ένας νέος άνθρωπος, ένας 27χρονος μετανάστης από το Μπαγκλαντές, με πολύ σοβαρά προβλήματα. Δε μπορεί να μιλήσει ή να κινηθεί και επικοινωνεί μόνο με τα μάτια. Βρίσκεται καθηλωμένος στο κρεβάτι, δεχόμενος τη βοήθεια των νοσηλευτών και των εργαζομένων του νοσοκομείου. Ο νεαρός αυτός μετανάστης πρέπει να μεταφερθεί άμεσα σε κέντρο αποκατάστασης (ειδικότερα στο κέντρο αποκατάστασης 'Αγιοι Ανάργυροι) προκειμένου να δεχθεί την αναγκαία φροντίδα για βελτίωση της κατάστασής του. Δυστυχώς, από ότι φαίνεται το θέμα έχει κολλήσει για τα καλά, στα γρανάζια της ελληνικής γραφειοκρατείας, από τα οποία κάποια θέματα ξεκολλούν εν μία νυκτί ενώ κάποια άλλα παραμένουν γατζωμένα επ΄άπειρο.

Χθες, ο πρόεδρος της Τεχνόπολις, που είπε πως γνωρίζει το θέμα ισχυρίσθηκε πως ο νεαρός μετανάστης είναι πρώτος στη λίστα ασθενών προς μεταφορά, αλλά δεν υπάρχουν κρεβάτια και υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα με το κέντρο αυτό. Όποιος δει τη φωτογραφία του νέου αυτού ανθρώπου στο κρεβάτι του νοσοκομείου, θα καταλάβει ότι η θέληση για ζωή λάμπει μέσα από τα μάτια του.

Μπράβο στη Δήμητρα που έθιξε το θέμα και στην κα ’ννα Νταλάρα που το ανέδειξε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την προσεχή Τετάρτη 20/6 στις 7μμ η εκπομπή "Δρόμοι" στην ΕΤ1 , με τον ’ρη Σκιαδόπουλο, είναι αφιερωμένη στην 20η Ιουνίου-Ημέρα των προσφύγων.

Και την Πέμπτη 21 Ιουνίου στις 9.10μμ στη "Θεματική βραδιά" με το Στέλιο Κούλογλου στην ΕΤ1:

-"Πρόσφυγες:Αναζητώντας ένα ασφαλές λιμάνι"

-"Κρατώντας τους μετανάστες μακριά"

-"Ήμασταν εκεί".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το σημερινό ΕΘΝΟΣ:

Εικόνες προσφυγιάς στην Τεχνόπολη

Συγκλονιστικές εικόνες προσφύγων μέσα από τον φακό των φωτογράφων Γιάννη Μπεχράκη, Μαριλένας Σταφυλίδου, Λουίζας Γκουλιαμάκη, Στεφανίας Μιζαρά, Αθηνάς Καζολέα φιλοξενούνται στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων (20 Ιουνίου).

«Δουλεύω με πρόσφυγες πάνω από 17 χρόνια», λέει ο φωτογράφος Γιάννης Μπεχράκης. Οταν προσπαθούσε να επιλέξει φωτογραφίες για την έκθεση, βρήκε μια φωτογραφία από τον πόλεμο του Κόλπου. «Ανακάλυψα πρόσφυγες που μάλωναν για μια φραντζόλα ψωμί. Η ίδια ακριβώς εικόνα υπήρχε και στο Κόσοβο. Περίμενα ότι μέσα σε δέκα χρόνια θα είχαν αλλάξει τα πράγματα».

«Μέσα από τις φωτογραφίες είδα ότι παρόλο που έχει περάσει ένας αιώνας, τα πράγματα αντί να καλυτερεύουν, χειροτερεύουν», διαπίστωσε ο φωτογράφος. Τα γεγονότα και οι αριθμοί των δύο εκ των μεγαλύτερων ανθρωπιστικών κρίσεων στον κόσμο, που έχουν προκύψει από πολέμους, στο Ιράκ και στο Τσαντ, στις οποίες είναι αφιερωμένη η φετινή Ημέρα Προσφύγων, είναι το λιγότερο απελπιστικά: Ενα εκατομμύριο Ιρακινοί βρίσκονται σε γειτονικές χώρες, ενώ 2.200.000 έχουν αναγκαστεί να φύγουν από το σπίτι τους για λιγότερο επικίνδυνες περιοχές της χώρας τους. Στο Τσαντ περισσότεροι από 120.000 εσωτερικά εκτοπισμένοι στο Τσαντ και 230.000 Σουδανοί πρόσφυγες από το Νταρφούρ χρειάζονται απεγνωσμένα βοήθεια.

Για τη βοήθεια που προσφέρει η Υπατη Αρμοστεία στους πρόσφυγες μίλησε ο πρεσβευτής Καλής Θέλησης, Γιώργος Νταλάρας, ενώ ο επικεφαλής του Γραφείου της Υπατης Αρμοστείας στην Ελλάδα, Γιώργος Τσαρμπόπουλος, έκανε λόγο για τα επείγοντα αιτήματα προς την ελληνική κυβέρνηση: «Χορήγηση προσφυγικού ή επικουρικού ανθρωπιστικού καθεστώτος στους υπηκόους του Ιράκ και άμεση εξέταση των αιτημάτων των Ιρακινών που βρίσκονται στη χώρα μας».

Εργα των ίδιων των προσφύγων στην Ελλάδα περιλαμβάνει ακόμα η έκθεση στην Τεχνόπολη από την Τρίτη έως τις 22 Ιουνίου. Ιδέα του Τούρκου καλλιτέχνη Μπάρις ήταν η γλυπτοκατασκευή «Φτιάξε τον κόσμο σου», που θα παρουσιαστεί την Τετάρτη. Οι επισκέπτες μπορούν να πάρουν φωτογραφίες προσφύγων από όλο τον κόσμο και να τις τοποθετήσουν σε όποιο σημείο θέλουν, πάνω σε μια υδρόγειο σφαίρα.

Συμμετέχουν, επίσης, οι καλλιτέχνες: από το Αφγανιστάν οι Azizolla Mousaee και Bashir Ibrahim, από το Σουδάν οι Elederdiry Μ. Fadul και Moiz Salman, και από το Ιράκ οι Hasan Saraa και Salahi Amina.

Την Τρίτη, ημέρα εγκαινίων, το μουσικό συγκρότημα «Φωνές των Λαών», που απαρτίζεται από Ιρακινούς και Αφγανούς μουσικούς, θα παίξει ζωντανά μουσική. Η έκθεση φωτογραφίας, μετά τη λήξη της στην Τεχνόπολη, θα μεταφερθεί στον εικαστικό χώρο της οδού Μαυρομιχάλη 55.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=535...=2&pubid=114742

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την σχετική αναφορά για το περιστατικό από την Δήμητρα αλλά και την άμεση ανταπόκριση από την κ.Νταλάρα(όπως μας ενημέρωσαν παραπάνω οι φίλοι), αποδεικνύεται -πάλι- η αναγκαιότητα της συμμετοχής ευαισθητοποιημένων και ενεργών πολιτών.

Τα συγχαρητήριά μου για την ευαισθησία τους.

Υ.Γ Και στην Απογευματινή και στην Βραδυνή αφιερώνονται ρεπορτάζ από την συν.τύπου για το τετραήμερο εκδηλώσεων που ετοιμάζει το γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας στην Αθήνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τετραήμερο για τους πρόσφυγες στην Τεχνόπολι

Φωτογραφίες από το οδοιπορικό του πρεσβευτή Καλής Θέλησης του ΟΗΕ Γιώργου Νταλάρα στη Δυτική Αφρική θα εκτεθούν στην Τεχνόπολις

Φωτογραφίες από το οδοιπορικό του πρεσβευτή Καλής Θέλησης του ΟΗΕ Γιώργου Νταλάρα στη Δυτική Αφρική θα εκτεθούν στην Τεχνόπολις

Ο πόλεμος και η βία στο Ιράκ δημιούργησαν περισσότερους από 4.000.000 πρόσφυγες σε γειτονικές χώρες ή το εσωτερικό της χώρας. Στο Τσαντ και την περιοχή Νταρφούρ στο Σουδάν περισσότεροι από 350.000 ξεριζωμένοι χρειάζονται βοήθεια- νερό κατάλυμα, τροφή, φάρμακα.

Η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα διοργανώνει εκδηλώσεις στην Τεχνόπολι του Δήμου Αθηναίων (Πειραιώς 100, Γκάζι) από 19 έως 22 Ιουνίου, οι οποίες είναι αφιερωμένες στον ξεριζωμό από το Ιράκ και το Τσαντ. Καλλιτέχνες πρόσφυγες που βρίσκονται στην Ελλάδα θα εκθέσουν τα έργα τους και θα συμμετέχουν σε μουσικά δρώμενα.

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων περιλαμβάνει πέντε εκθέσεις φωτογραφίας (με θέμα τους πρόσφυγες σε διάφορα μέρη του κόσμου) συν μία έκθεση φωτογραφίας- οδοιπορικό του ταξιδιού του Ελληνικού Γραφείου της Ύπατης Αρμοστείας με τον πρεσβευτή Καλής Θέλησης Γιώργο Νταλάρα στη Δυτική Αφρική. Στις 22 Ιουνίου θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών που διακρίθηκαν στον περσινό Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας. «Τo είδα με τα μάτια μου στην Αφρική όταν ταξίδεψα στη Σιέρα Λεόνε και τη Λιβερία», έλεγε ο Γιώργος Νταλάρας. «Χώρες κατεστραμμένες από εμφυλίους, συνθήκες απίστευτης φτώχειας, στερήσεις. Είμαστε μια χώρα που γνωρίζει τι σημαίνει προσφυγιά. Η συμπαράστασή μας είναι ένδειξη κοινωνικής ευαισθησίας και για την Πολιτεία ένδειξη πολιτικού πολιτισμού».

Εφημερίδα "Τα Νέα", 15.6.2007

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200706...%CE%A3&spid=221

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.enet.gr/online/online_text/c=11...112,id=98832148

Ρεπορτάζ της Ελευθεροτυπίας για την έλλειψη ευαισθησίας των ελληνικών κυβερνήσεων, σχετικά με το ζήτημα του ασύλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω πως θα ήταν καλό, κάποιος από τους παρευρισκόμενους στη χθεσινή συνέντευξη τύπου να γράψει 2-3 πράγματα περισσότερα για το συγκεκριμένο περιστατικό....Αξίζει τον κόπο... :D

...Χθες, ο πρόεδρος της Τεχνόπολις, που είπε πως γνωρίζει το θέμα ισχυρίσθηκε πως ο νεαρός μετανάστης είναι πρώτος στη λίστα ασθενών προς μεταφορά, αλλά δεν υπάρχουν κρεβάτια και υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα με το κέντρο αυτό...

...Ακούγοντας 11:00 το πρωί το "Βρέχει στη φτωχογειτονιά" και νιώθοντας το "Αχ ψεύτη κι άδικε ντουνιά" να...ξυπνά μαζί μου,έχω να πω ότι ο ψηλός,με γνήσιο Νεοδημοκρατίστικο ύφος,"αλά Αβραμόπουλος",όταν μας συστήθηκε ως πρόεδρος του Τεχνόπολις,μας υπενθύμισε την ιδιότητα του δημοσιογράφου,που έχει...Δε μας είπε όμως ότι έχει διατελέσει(και διατελεί;; ) ειδικός,προσωπικός σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη,πριν εκλεγεί δήμαρχος Αθηναίων,άρα και "καθαρόαιμο" στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας,ο οποίος έσπευσε να επαινέσει το δήμαρχό του,για προεκλογικές δεσμεύσεις-"προκηρύξεις" ότι θα σεβαστεί και θα αντιμετωπίσει τους πρόσφυγες σαν "ισότιμους" πολίτες...Ισχυρίστηκε δε ότι αυτή η στάση ήταν "πολιτική ανδρεία",αφού η συγκεκριμένη δήλωση-δέσμευση προεκλογικά,θα μπορούσε να είναι επικίνδυνη και να του στοιχίσει σε ψήφους...Αν δε σεβόμουνα τους παρεβρισκόμενους,το λόγο της συνέντευξης και πρωτίστως το Γιώργο Νταλάρα,θα ξεκινούσα μαζί του μια πολιτική αντιπαράθεση,που δε θα'χε τελειωμό...Μα το αυτονόητο,το αναφαίρετο δικαίωμα,που έχει ο κάθε άνθρωπος,για ισότιμη αντιμετώπιση,το χρησιμοποίησε,για να ευλογήσει τα γένια του "μπαμπά του" και να το χαρακτηρίσει προεκλογική γενναιότητα,ο ψαρομάλλης κομματικός "μισθοφόρος",που δεν είχε την τόλμη να μας πει ότι και είναι "κυβερνητικός εκπρόσωπος" (όπως τον χαρακτήρισα και συμφώνησε μαζί μου ο Γιώργος Νταλάρας,όταν τον ρώτησα στο τέλος... ) και προσωπικός σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη,άρα ως τέτοιος παρουσιάστηκε στη συνέντευξη...

Αφού λοιπόν ψηλέ,το αυτονόητο αποτελεί προεκλογική γενναιότητα,εφαρμόστε το κιόλας...Αντιμετωπίστε το συγκεκριμένο πρόσφυγα του Ευαγγελισμού ισότιμα κι αφήστε τις παπ...λογίες... :razz::wacko::vlakas::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι κατανοητή η οργή του neck, αλλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος (πρόεδρος της "Τεχνόπολις") αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, μια πολιτκή φιγούρα που συναντάμε παντού.

Κι εμένα με ενόχλησαν αρκετά πραγματα που ειπώθηκαν από τον ίδιο, ούτε ξέρω επίσης τι έχει κάνει από τη θέση που βρίσκεται, από την άλλη όμως ξέρω οτι η Τεχνόπολις στο Γκάζι είναι ένας καλλιτεχνικός χώρος που φιλοξενεί δεκάδες πολιτιστικές εκδηλώσεις και εκατοντάδες κόσμου. Δεν ξέρω επομένως αν συμφώνησε ο Γιώργος Νταλάρας στον χαρακτηρισμό "κυβερνητικός εκπρόσωπος", ούτε μου αρέσει, εμένα προσωπικά, να γίνεται λόγος γι'αυτό, ειδικά αν πηγάζει από κατ'ιδίαν συζητήσεις. Το θέμα είναι ότι πάντα θα υπάρχουν "κυβερνητικοί εκπρόσωποι", εκ των οποίων άλλοι θα προσφέρουν ουσιαστικά και άλλοι θα είναι βιτρίνα και μόνο. Από εκεί και πέρα, πρέπει να κοιτάμε εμείς ως πολίτες τι μπορούμε να κάνουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Το τραγούδι του Μίκη σε στίχους του Κώστα Τριπολίτη από το "Ραντάρ",λέει..."Λέγε τα πράγματα με τ'όνομά τους και διεπίστωνε αργούς θανάτους"...Κι εμείς έχουμε κάνει γραμματείς νεολαίας κι εμείς έχουμε συμμετάσχει σε συνεντεύξεις,σε μαζικά "βήματα" συνομιλιών...Κι αυτό,που ξέρω είναι ότι στη μεγάλη τους πλειοψηφία τα πολιτικά και δημόσια πρόσωπα έπασχαν και πάσχουν,από "καθωσπρεπισμό" και "στρουθοκαμηλισμό",γι'αυτό και ελάχιστοι λένε τα πιστεύω τους δίχως "ασημόχαρτα"...Από τις ελάχιστες εξαιρέσεις ανθρώπων,που έλεγαν τη γνώμη τους δίχως να κρύβονται και δίχως να "μασούν" και να "στολίζουν" τα λόγια τους,ήταν ο Ανδρέας Παπανδρέου και είναι ο Γιώργος Νταλάρας...Αυτά πιστέυω εγώ,αυτά νιώθω,τόσο μεγάλη ιδέα,τόσο μεγάλη εκτίμηση και τόσες πολλές απαιτήσεις,που απορρέουν σαν φυσικό επακόλουθο από τα παραπάνω είχα και έχω από το Γιώργο Νταλάρα...Και ποτέ δε με-μας έχει διαψεύσει και απογοητεύσει... :D:razz::wacko::vlakas::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://new.e-go.gr/music/article.asp?catid...%EB%DC%F1%E1%F2

Για να επικεντρωθούμε στον φετινό- παγκοσμίως- στόχο της Ύπατης Αρμοστείας που είναι οι δυο προσφυγικές κρίσεις στο Ιράκ και στο Τσαντ.

Ο Γ.Νταλάρας -όντως- ποτέ δεν μασούσε τα λόγια του (μια ματιά κάτω στην υπογραφή που χρησιμοποιώ). Μερικές φορές όμως για να πετύχουμε κάποια πράγματα δεν χρειάζεται να είμαστε κι αιχμηροί. Αρκεί και η συστηματική, ομαδική δουλειά. Γιατί οι κυβερνήσεις -όλες οι κυβερνήσεις-όταν βρίσκονται στην αντιπολίτευση πολλά και παχιά λόγια λένε. Και υποσχέσεις δίνουν και δίπλα στον κάθε διαδηλωτή βρίσκονται.Μετά ξεχνούν αυτά που λέγανε και βρίσκουν προφάσεις. Κάπως πρέπει να αντιμετωπιστούν αυτές οι προφάσεις. Και -μερικές φορές- δεν αποδίδει μόνο το αιχμηρόν ή επαναστατικόν . Αρκεί και το διπλωματικόν.

Και θα συμφωνήσω πως είναι και θέμα ανθρώπων και κοινωνίας. Που ο ρατσισμός και η ξενοφοβία έχει γίνει σημαία για κάποιους.Το είδατε το τελευταίο video στο αστυνομικό τμήμα Ομονοίας; Με τους αλλοδαπούς κρατούμενους; Και τους αστυνομικούς που θέλουν να λέγονται άνθρωποι; Μόνο ντροπή και αποτροπιασμό μπορεί να προκαλέσει αυτό το video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα ήρθε η ώρα να μιλήσω κι εγώ για τη συνέντευξη τύπου...

Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω απ' αυτά που είπαν τα παιδιά.

Απλώς θέλω να πω πόσο εντυπωσιάστηκα με το άμεσο ενδιαφέρον και την ευαισθησία που έδειξαν η ’ννα και ο Γιώργος Νταλάρας για το πρόβλημα του 27χρονου μετανάστη από το Μπαγκλαντές! Αυτοί είναι πραγματικά ’νθρωποι! :music:

-------------------------------------------------------------------------------------

Κατά τη διάκρεια της συνέντευξης κατάφερα να βγάλω 3 φωτογραφίες που δεν είναι καθόλου ευκρινείς, αφού βρισκόταν μπροστά μου ένας cameraman κι "έσκαγε" όλο το φλας πάνω του...

http://img254.imageshack.us/img254/8176/p6...p6130637vr0.jpg

http://img156.imageshack.us/img156/3934/p6...p6130638kf4.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/9787/p6...p6130639tx2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις έδειξε η ΕΡΤ ρεπορτάζ 1 λεπτού από την έναρξη των εκδηλώσεων στην Τεχνόπολη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μόλις έδειξε το MEGA ρεπορτάζ για το σποτ  για την τηλεόραση που γύρισε ο Νταλάρας ως πρέσβης του ΟΗΕ. Το σποτ θα προβάλλεται από την επόμενη βδομάδα. Στο ρεπορτάζ είπε και δυο λόγια ο ίδιος!
Τελικά το σποτ αυτό παίζεται στην τηλεόραση; Το έχει δει κανείς; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβως την ιδια απορια εχω κι εγω.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...