Geske

Wishful listening

71 posts in this topic

"Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι", για προσωπικούς λόγους, και οποιοδήποτε τραγούδι είπε η Φαραντούρη στα "Παράλογα" του Χατζιδάκι (Πιστεύω ότι θα ταιριάζουν τη φωνή του Νταλάρα).

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

There is a singable Greek translation of a Jacques Brel song I dearly love: Ne me quitte pas / Μη μ'αφήσεις, μη. I just found out because someone is singing it on radio Thessaloniki now. Nice enough voice.

But not THE voice.

Μακάρι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooooo.... I am jealous, Geske, you could hear it. But, did Giorgos Dalaras ever sing anything of French language? I can't remember.

Althought, I would prefer to hear him in this song with the original version....

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι", για προσωπικούς λόγους, και οποιοδήποτε τραγούδι είπε η Φαραντούρη στα "Παράλογα" του Χατζιδάκι (Πιστεύω ότι θα ταιριάζουν τη φωνή του Νταλάρα).

:music::music::music:

Let me renew my wish that one day, Dalaras will sing "Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι"... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

The song I'd like him to sing is "Canção do Mar" which is a portuguese song sung by Dulce Pontes. This song was the soundtrack of the movie Primal Fear, with Richard Gere and Edward Norton. Sarah Brightman (hope I didn't mispell the name) is presently singing it with an oriental twist -it's been on the charts- but IMHO she absolutely sucks compared to Dulce Pontes- and it's not chauvinism speaking, I'm absolutely anti-chauvinism. I know some members are familiar with Dulce Pontes' voice and I'm sure they'll agree with me. It would be so interesting to see what Dalaras would do with this song.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I wish he would sing that wonderful Malamas song

Είναι σκοτάδι, μάτια μου

it would suit his voice and besides, everyone (he, the musicians, us) would enjoy the instrumentals so very much...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mr. Dalaras should definitely sing a traditional arrangement of what I consider to be a very beautiful song: Miserlou. Not, the surfing version.... Glykeria sings it well, I think. Speaking of her, I like Mehri Na Vroume Ourano (I think that's what it's called), and so, sure, he should do that, too. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Glykeria sings it well, I think. Speaking of her, I like Mehri Na Vroume Ourano (I think that's what it's called), and so, sure, he should do that, too. :)

Oh, thanks for reminding us of this song... :) Glykeria sings it so sweetly that I can't imagine anyone else for it... :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A song that always makes me prick my ears when it comes by on the radio, but until this morning I never bothered to find out whose it is:

Υλαγιαλή (Ylagiali)

It's Orfeas' Peridis and I've put it up in the translation section.

Μπορεί να μου πει κανείς σε ποιο δίσκο το Περίδη είναι αυτό το τόσο ωραίο τραγούδι, το «Υλαγιαλή»; (για να το βάλω στο shopping list...)

Δεν θα ήταν θαύμα αν το έλεγε ο Νταλάρας κάποια στιγμή;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι βρίσκεται στο δίσκο του ΟΡ.ΠΕΡΙΔΗ "ΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ".

Η σύμπτωση είναι ότι κι ο ίδιος ο Περίδης σε συνέντευξή του δήλωσε ότι για το συγκεκριμένο τραγούδι ότι θα ήθελε να το άκουγε κάποτε με τη φωνή του Νταλάρα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη ρωτατε πως μου κατεβηκε αυτο τωρα.

Λοιπον, θα ηθελα να πει το Clandenstino του Manu Chao. Προβλημα γλωσσας δεν εχουμε, απιστευτη ομοιοτητα των στιχων με τραγουδια που εχει πει (πχ, πεντε χρνια δικασμενος), ρυθμοι οικειοι, το τραγουδι ειναι πολιτικοτατο κλπ κλπ κλπ.

Και οσο γραφω τοσο πιο πολυ ομορφο ακουγεται στ' αυτια μου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού πιάσαμε (ξανά) τις ευχές θα πω και την δική μου!! Θα ήθελα να ακούσω από τον Νταλάρα και άλλα τραγούδια του έργου "Canto General"!! Ξέρω οτι αν πει και τα υπόλοιπα τραγούδια θα τα απογειώσει όπως έκανε με το America Insurrecta! :(:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά τα είχε πει σε μια περιοδεία του Θεοδωράκη με το CANTO GENERAL στην Κούβα στις αρχές της δεκαετίας του '80.Περισσότερες λεπτομέρειες δυστυχώς δεν ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία! Πολύτιμη η πληροφορία σου Θανάση!! Τώρα το μόνο που μένει είναι να χρησιμοποιήσω την χρονομηχανή μου και να πάω στις αρχές τις δεκαετίας του 80 στην Κούβα!! :blink: :blink: :music::razz: :lol:

PS: Για όσους ενδιαφέρονται, η χρονομηχανή που χρησιμοποιώ είναι ένα Delorian με ενσωματωμένο Flux Capacitor. :razz:;) :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως υπάρχει το Blowin' in the wind στα ελληνικά;

αν όχι ας το πει στ' αγγλικά, εμένα μ' αρέσει η προφορά του...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση (με συγχωρείς για τον ενίκο),χωρίς να είμαι καθόλου βέβαιος,νομίζω οτι ο Νταλάρας είχε ερμηνεύσει το CANTO GENERAL μέτα το '90.Το συνοδευτικό έντυπο τού δίσκου "100 ΧΡΟΝΙΑ ΣΙΝΕΜΑ" αναφέρει κάτι σχετίκο για μια περιοδεία με μετασυμφωνικά έργα το 1991.Επίσης στο τρίωρο αφιέρωμα που του είχε κάνει η ΕΡΤ το '83,παρόλο που είχε βίντεο απο αρκέτες συναύλιες στο εξωτερίκο,όπου ερμηνεύει τραγούδια του Θεοδωράκη,δεν αναφέρει τιποτα σχετικά.Πάντως δεν είναι λίγο νωρίς γι'αυτον στις αρχές του '80,να αρχίσει να ερμηνεύει συμφωνικά έργα...;!

Προς Θεού,δεν θέλω να το παίξω "εξυπνος" και μάλλον έκανα πολύ κακό για το τίποτα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δε με απατά η μνήμη μου στις αρχές της δεκαετίας του '90 έκανε μια περιοδεία με τον Θεοδωράκη και την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑΣ αποσπάσματα της οποίας (από τη συναυλία στην Ισπανία)έδειξε η ΕΤ3 σε ένα αφιέρωμα με τίτλο ΤΡΕΙΣ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΤΟΛΕΔΟ.Από το 1995 και μετά ο Νταλάρας άρχισε να περιλαμβάνει στις συναυλίες του με τις συμφωνικές ορχήστρες το ΑΜERICA INSURRECTA από το CANTO GENERAL .Δεν θυμάμαι που ακριβώς το έχω διαβάσει , για την περιοδεία στις αρχές της δεκαετίας του '80 στην Κούβα πάντως θα ψάξω εκτενέστερα και πολύ σύντομα θα γράψω περισσότερα... :huh:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά η απάντηση δίνεται στη σελίδα 17 του Topic ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ (στους Καλλιτέχνες) και στο άρθρο του Δ.ΓΚΙΩΝΗ στην Ελευθεροτυπία που καταχώρησε η Αγνή.

Στην περιοδεία του Μ.Θεοδωράκη στην Κούβα το 1981 ο Νταλάρας ερμήνευσε λαικά τραγούδια του Μίκη στο πρώτο μέρος, ενώ το CANTO GENERAL αποδόθηκε από τους πρώτους εκτελεστές του την Μ.Φαραντούρη και τον Π.Πανδή.

Από αυτή την περιοδεία είναι και η φωτογραφία του Νταλάρα με τον Φ.Κάστρο που υπάρχει μέσα στο Μουσικό Κουτί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...