Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Σπάει το ρόδι (Spai to rodi)

82 posts in this topic

Για τον δίσκο δεν θέλω να εκφέρω γνώμη γιατί δεν τον έχω ακούσει ακόμα ολόκληρο.

Δυό τρία τραγούδια που άκουσα δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις... θα επανέλθω όταν ακούσω ολόκληρο τον δίσκο.

Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση και μάλιστα άσχημη [ας διαφωνήσουνε πολλοί δεν πειράζει], είναι το γεγονός πως ο Νταλάρας τραγουδάει αν θυμάμαι καλά 6 με εφτά τραγούδια, σε ένα δίσκο δικής του παραγωγής. Στα ΄΄Έρημα Χωριά΄΄ τραγούδαγε τον μισό δίσκο και παραπάνω, τώρα έχει μια συμμετοχή αρκετα μεγάλη...[άσε και την Εσουδιαντίνα] , είναι σαν να έχει βγάλει προσωπικό δίσκο, και όχι μόνο. Κατά την γνώμη μου έπρεπε να κάνει και λίγο κράττει.

Γιατί όλη αυτή η σπατάλη...; ειδικά στο δίσκο του Παπαδόπουλου, που τα πρώτα μηνύματα δεν είναι και τα καλύτερα. Θα μου επιτρέψετε να πω πως θα ήταν καλύτερο για μένα να στραφούν και σε άλλους συνθέτες καταξιωμένους και όχι μόνο, γιατί και μένα δύσκολα θα με συγκινήσει ο Βαγιόπουλος, ο Νικολούδης, και ο Καζαντζης.

Τέλος επιτρέψτε μου να είμαι αρκετά επιφυλακτικός έως αρνητικός, με την περίπτωση του Κουμπιού.

ΥΣ. Διαβάζοντας τους τίτλους των τραγουδιών στο cd ΄΄Στο σώμα σου να κατοικώ΄΄΄΄έφυγες ολόγυμνη΄΄ ΄΄Το πέλαγο κορμί σου΄΄ σαν να ΄΄ ξελιγώθηκα ΄΄από τους τίτλους , και αυτό το λέω γιατί κάποιοι την ΄΄έπεσαν΄΄ στον ΛΕ-ΠΑ ότι δεν γράφει ερωτικά. Ο Παπαδόπουλος για μένα πάντα έγραφε ερωτικά τραγούδια , όχι σαδομαζοχιστικά όμως.

Αυτά...

Νομίζω πως θα συμφωνήσω που τους προλαλήσαντες! Κι εγώ άλλα περίμενα κι άλλα άκουσα! Μόνη εξαίρεση το τραγούδι του Νταλάρα που είναι το καλύτερο και με διαφορά! Ο Παπαδόπουλος είναι εγγύηση αλλά δεν σημαίνει πως ότι γράφει είναι και της ίδιας ποιότητας πάντα! Οι συνθέτες δεν ήταν και οι καλύτεροι πια! ’ρα και το αποτέλεσμα , ανάλογο!

Και μόνο που υπάρχει το «Ολα γράφτηκαν για σένα» , φτάνει ! Γιατί για μένα αυτός είναι ο "καινούριος" Νταλάρας που κυκλοφόρησε (αν κυκλοφορούσε σε cd single!) :)

Διακρίνω σε μερικούς φίλους εδώ μέσα μιαν απογοήτευση, αφού οι προσδοκίες τους ήταν-φαίνεται-πολύ μεγαλύτερες.

Παιδιά οι συντελεστές(συνθέτες) ήταν γνωστοί από καιρό. Μια χαρά τα πήγαν -σε σχέση μ' ό,τι γράφεται κι ό,τι ακούγεται- σήμερα στο τοπίο του ελληνικού τραγουδιού.

Τι περιμένατε, νέο "Αχ χελιδόνι μου" και νέο "Έχω έναν καφενέ" ;

Ο Μάνος Λοίζος πέθανε!

Και μια ευχάριστη, έγκυρη, είδηση :

Η δουλειά "ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΡΟΔΙ" - στις πέντε(5) πρώτες μέρες της κυκλοφορίας της- είχε πουλήσει(πραγματικές πωλήσεις) : 5.500 αντίτυπα !!!

:)

Είναι πολύ ευχάριστο ότι το cd πούλησε τόσο.

Αλλά φίλε Τάσο αυτοί οι δίσκοι αναμετρόνται με τον καλό ευατό τους, και με τις καλές στιγμές του Ελληνικού τραγουδιού, και όχι με το σημερινό σκουπιδαριό.

Γιατί δε ζήτησε ο Νταλάρας ένα τραγούδι από τον Ξαρχάκο; από το Μούτση; απ΄ το Σπανό; δεν είναι βέβαια εν ενεργεία οι δύο πρώτοι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γιατί για μένα κάποιοι από αυτούς τους συνθέτες που συμμετέχουν στο δίσκο με αφορούν σε δεύτερη για να μην πω τρίτη ανάγνωση, από την μέχρι τώρα πορεία τους.

Λές να με εκλήξουν σ΄ αυτό το δίσκο;

Μακάρι......

Εγώ, ακούγοντας συνεχώς το δίσκο, κάπως έχω κατασταλάξει σε εικόνες και συναισθήματα που μου δημιουργούν τα ακούσματά του. Η άποψη που έχω σήμερα δεν απέχει και πολύ από αυτή που πρωτοέγραψα. Εμμένω στα τραγούδια που με άγγιξαν από την αρχή, όπως και σε αυτά που μου φάνηκαν αδιάφορα ή που το άκουσμά τους εξακολουθεί να μη μου προκαλεί δυνατά συναισθήματα. Στην πρώτη κατηγορία βρίσκονται για εμένα τα εξής τέσσερα: Εννιά μαχαίρια, Έφυγες ολόγυμνη, Ανάβει η ανατολή, Ένα φιλί για κείνον, τα οποία τα έχω πραγματικά αγαπήσει.

Πάντως, είναι γεγονός και πιστεύω πως θα συμφωνήσουμε ότι οι φίλοι της καλής μουσικής ακροάζονται τις νότες με την καρδιά, γι΄αυτό και τα συναισθήματα που προκαλεί ένα νέο άκουσμα είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικά και εξαρτώνται από τα βιώματα του καθενός από εμάς.

Για παράδειγμα, ο Μάκης ανέφερε τον ’ρρωστο καιρό ως κορυφαία στιγμή του δίσκου και θα συμφωνήσω μαζί του απόλυτα ότι έχουμε ένα πολύ ωραίο τραγούδι που ταιριάζει γάντι στον ερμηνευτή και μία πολύ καλή ερμηνεία. Παρά το γεγονός αυτό, εγώ το τραγούδι αυτό δεν το ακούω, παρά μόνο στα πλαίσια μίας ολόκληρης ακρόασης του δίσκου, ίσως γιατί δε συνηθίζω να ακούω αυτό το στυλ της μουσικής, περισσότερο από αυτό των τραγουδιών που προανέφερα.

Πολύ θετικό στοιχείο είναι το ότι ο δίσκος ήδη έχει πουλήσει πολλά αντίτυπα, θετικό και για το καλό τραγούδι και για τη δισκογραφία που κανένα δε συμφέρει να βυθίζεται στο τέλμα που έχει περιέλθει τα τελευταία χρόνια.

Σίγουρο είναι ότι ο δίσκος θα συζητηθεί πολύ. Ελπίζω μόνο να μη φθάσουμε σε κριτικές αφορισμού, είτε αναφέρομενες στην προσπάθεια των νέων ανθρώπων που συνεργάστηκαν στο δίσκο, είτε στην προσπάθεια των καταξιωμένων καλλιτεχνών που έχουν επιλέξει να συνεχίζουν μέχρι σήμερα. :)

Τον δισκο δεν τον εχω παρει ακομη...περιμενω ν'ακουσω τραγουδια,σχολια και μετα θα τον παρω....(παλια τακτικη αυτη...)

Χθες το απογευμα λοιπον ακουσα το τραγουδι με την Μαργιολα...Εντυπωσεις; μου ελειψε η...Ολυμπιου!! :blink: Σοβαρα τωρα,ηθελα να'ξερα ποιος ειχε την εμπνευση να επιλεξει την συγγεκριμενη τραγουδιστρια.... :pity:

Οσο για το ''Ολα γραφτηκανε για σενα'' με απογοητευσε η παρουσια της Χαρουλας...Ισως εχω επηρεαστει απο το γεγονος οτι το τραγουδι μεχρι τωρα το εχω ακουσει μονο με τον Γιωργο... :wow: τι να πω... :wow: αφου επρεπε οπωσδηποτε να υπαρχει μια γυναικεια φωνη(πραγμα που δεν το βρηκα και τοσο απαραιτητο :naughty: ) ας ηταν η Γλυκερια,ας πουμε.Μια χαρα ταιριαζουν οι φωνες τους :)

Και συγγνωμη που θα το πω,αλλα δεν μπορω...θα σκασω...Νομιζω πως αυτο το θεμα περι συνεργασιας με την Χαρουλα εχει υπερεκτιμηθει.... :wow::naughty:

Αυτα...

Tην πρώτη τους κοινή συνέντευξη σε έντυπο , έδωσαν πριν λίγες μέρες ο Λευτέρης Παπαδόπουλος μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα, μετά την κυκλοφορία του cd.

Η συνέντευξη αυτή είναι για το περιοδικό Ωs 3 και αναμένεται γύρω στις 5 Δεκεμβρίου.

Από όσα γνωρίζω έκαναν ειδική φωτογράφιση για το περιοδικό, και η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το CD, από την κατάσταση που υπάρχει στα ΜΜΕ κυρίως το ραδιόφωνο και τα playlist, από τις δραστηριότητες του Γιώργου Νταλάρα ως πρεσβευτής... και άλλα πολλά.

Για τον δίσκο δεν θέλω να εκφέρω γνώμη γιατί δεν τον έχω ακούσει ακόμα ολόκληρο.

Δυό τρία τραγούδια που άκουσα δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις... θα επανέλθω όταν ακούσω ολόκληρο τον δίσκο.

Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση και μάλιστα άσχημη [ας διαφωνήσουνε πολλοί δεν πειράζει], είναι το γεγονός πως ο Νταλάρας τραγουδάει αν θυμάμαι καλά 6 με εφτά τραγούδια, σε ένα δίσκο δικής του παραγωγής. Στα ΄΄Έρημα Χωριά΄΄ τραγούδαγε τον μισό δίσκο και παραπάνω, τώρα έχει μια συμμετοχή αρκετα μεγάλη...[άσε και την Εσουδιαντίνα] , είναι σαν να έχει βγάλει προσωπικό δίσκο, και όχι μόνο. Κατά την γνώμη μου έπρεπε να κάνει και λίγο κράττει.

Γιατί όλη αυτή η σπατάλη...; ειδικά στο δίσκο του Παπαδόπουλου, που τα πρώτα μηνύματα δεν είναι και τα καλύτερα. Θα μου επιτρέψετε να πω πως θα ήταν καλύτερο για μένα να στραφούν και σε άλλους συνθέτες καταξιωμένους και όχι μόνο, γιατί και μένα δύσκολα θα με συγκινήσει ο Βαγιόπουλος, ο Νικολούδης, και ο Καζαντζης.

Τέλος επιτρέψτε μου να είμαι αρκετά επιφυλακτικός έως αρνητικός, με την περίπτωση του Κουμπιού.

ΥΣ. Διαβάζοντας τους τίτλους των τραγουδιών στο cd ΄΄Στο σώμα σου να κατοικώ΄΄΄΄έφυγες ολόγυμνη΄΄ ΄΄Το πέλαγο κορμί σου΄΄ σαν να ΄΄ ξελιγώθηκα ΄΄από τους τίτλους , και αυτό το λέω γιατί κάποιοι την ΄΄έπεσαν΄΄ στον ΛΕ-ΠΑ ότι δεν γράφει ερωτικά. Ο Παπαδόπουλος για μένα πάντα έγραφε ερωτικά τραγούδια , όχι σαδομαζοχιστικά όμως.

Αυτά...

Συμφωνώ στα περισσότερα!

επίσης ερώτηση=>είναι δυνατόν να γνωρίζουμε,όχι απλά τις τοποθετήσεις (υπάρχει και η ifpi),αλλά τις πραγματικές πωλήσεις ενός δίσκου??

Κοινή συνέντευξη έδωσαν σήμερα(28/11/2006) στο Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ(στην εκπομπή της Μαργαρίτας Μυτιληναίου, 10.00-12.00) ο Λευτέρης Παπαδόπουλος κι ο Μιχάλης Κουμπιός.

Μεταφέρω μερικά, από τα ενδιαφέροντα που ειπώθηκαν :

-Και οι δύο μίλησαν για την συμβολή του Νταλάρα στην πραγματοποίηση αυτής της δουλειάς("ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΡΟΔΙ") αλλά κι ολόκληρης της σειράς("ΑΞΙΟΣ ΛΟΓΟΣ"). Μάλιστα ο Λευτέρης Παπαδόπουλος είπε ότι κριτήριο για την θετική του ανταπόκριση, να συμπεριληφθεί δηλαδή στην εν λόγω σειρά, ήταν ο Νταλάρας, στον οποίον και έχει-όπως είπε-μεγάλη εμπιστοσύνη. Βέβαια, όπως διευκρίνησε, άκουσε πρώτα τα κομμάτια και μετά είπε το οριστικό ναι. Κι επειδή πολλά έχουν ειπωθεί, και σ' αυτό το φόρουμ και σε άλλα, σχετικά μ' αυτήν τη δουλειά, να τονίσουμε ότι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος ήταν στο στούντιο, είχε άποψη και τα τραγούδια βγήκαν -στην τελική τους μορφή- αρκετά "πειραγμένα"(όπως ο ίδιος αποκάλυψε) από τη δική του παρέμβαση.

-Από το βιβλίο του "100 ανέκδοτα τραγούδια" έχουν μελοποιηθεί και άλλα :α) τα τραγούδια του κύκλου "ΕΡΗΜΙΑ"(που μελοποίησε ο Θεοδωράκης), β) 15 τραγούδια έχει μελοποιήσει ο Μάριος Τόκας, τα οποία μπορεί να εκδοθούν μελλοντικά, γ) έμειναν έξω από τη δουλειά "ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΡΟΔΙ" κι άλλα τραγούδια(ηχογραφημένα) που "κόπηκαν" για διάφορους λόγους!...

-Κυκλοφορούν 1200 του Λευτέρη Παπαδόπουλου σε δίκους, ενώ υπάρχουν άλλα 5000(!!!)στο συρτάρι του(!), αφού -όπως είπε- γράφει ακατάπαυστα, κάθε μέρα...

-Ενδιαφέρον πρέπει να έχουν και τα "προστυχοτράγουδά" του, τα οποία δειλιάζει να τα κυκλοφορήσει, όπως δήλωσε.

-Ο Κουμπιός είπε ότι η σειρά "ΑΞΙΟΣ ΛΟΓΟΣ" θα περιλαμβάνει 12 cd, αλλά , όπως τόνισε με νόημα, μακάρι να έχει συνέχεια και να πάει και παρακάτω...

-Το όλο σκεπτικό της σειράς είναι, να μελοποιήσουν κλασικούς στιχουργούς οι νέοι συνθέτες, της γενιάς των 30άρηδων-40άρηδων.

-...Και, όπως δήλωσε κι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, ευελπιστούν μέσα απ' αυτήν την, συνολική, πρόταση της σειράς "ΑΞΙΟΣ ΛΟΓΟΣ", να αρχίσει μια προσπάθεια αλλαγής του σημερινού ζοφερού σκηνικού στο ελληνικό τραγούδι....

Ας είμαστε λίγο πιο θετικοί, αισιόδοξοι και καλοπροαίρετοι...

Υ.Γ. 1

Η τραγουδάρα "Εννιά μαχαίρια", παραλίγο να έμενε απ' έξω από το cd!!!

Μπήκε κατόπιν απαίτησης του Λευτέρη Παπαδόπουλου, του οποίου-όπως είπε - είναι το αγαπημένο του τραγούδι από τη δουλειά "ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΡΟΔΙ".

ΥΓ. 2

Στα λεγόμενα του Λευτέρη Παπαδόπουλου αναγνωρίζω έναν πολύ καλό δάσκαλο του Γιώργου Νταλάρα(όπου κι επιβεβαιώνεται θετικά η παροιμία, "με όποιον δάσακλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις" :

Μίλησε κι ο Λευτέρης για τους τηλεστάρ, της τηλεοκρατούμενης εποχής μας, που λένε ανοησίες,,,

Να συμπληρώσω κάτι σε σχέση με το τραγούδι "ΌΛΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ".

Ο Λευτέρης Παππαδόπουλος είπε ότι το συγκεκριμένο τραγούδι ο Γιώργος Νταλάρας το έχει γράψει για την κόρη του.

Τάσο σ' ευχαριστούμε για την υπομονή σου να τα περάσεις εδώ μέσα αυτά που άκουσες. :)

Να συμπληρώσω κάτι σε σχέση με το τραγούδι "ΌΛΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ".

Ο Λευτέρης Παππαδόπουλος είπε ότι το συγκεκριμένο τραγούδι ο Γιώργος Νταλάρας το έχει γράψει για την κόρη του.

Εγω γιατι ακουσα οτι ο Λευτερης το εχει γραψει για την κορη του; :)

(τελευταια βεβαια εχω μια συγχυση οποτε.... :blink: :D )

Κι εγώ νομίζω πως είπε ο Λευτ. Παπαδόπουλος το έγραψε για τη δική του κόρη, την Υακίνθη... :):D

Έχω εδώ και αρκετό καιρό το cd στα χέρια μου αλλά ήθελα να το ακούσω καλά για να γράψω τις εντυπώσεις μου.

Έχοντας διαβάσει τα σχόλιά σας περίμεναπάων-κάτω τι θα ακούσω.Οπότε εγώ ξέφυγα από την παγίδα των υπέρμετρων προσδοκιών και για αυτό ίσως η αντιμετώπισή μου θα είναι αρκετά ως πολύ θετική.

Πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος δίσκος έχει πάρα πολύ καλά τραγούδια όπως το "Μαχαιρωμένο τραγούδι",ο "’ρρωστος καιρός","Το πέλαγο κορμί σου",τα 'Εννιά μαχαίρια","Ένα φιλί για εκείνον" και το

" Όλα γραφτήκανε για σένα".

Δηλαδή 6 από τα 13 τραγούδια του δίσκου θα τα κατέτασσα σχεδόν στην κατηγορία των διαμαντιών.Αλήθεια ποιός θεωρεί ότι στη συγκεκριμένη εποχή το να είναι ο μισός σχεδόν δίσκος τέτοιου επιπέδου ως μικρό πράγμα ή εύκολο.Εγώ προσωπικά το θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα και μπράβο σε όλους τους συντελεστές του δίσκου.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα τραγούδια μπορώ να πω ότι είναι από μέτρια ως πολύ καλά.Ένα εντελώς μέτριο τραγούδι θεωρώ αυτό που τραγουδάει η Χαρούλα και όπως είπε και η Χρύσα αν δεν ήταν η Χαρούλα που το σώζει κάπως δεν θα το πρόσεχα ποτέ.Τα ίδια ισχύουν και για το τραγούδι στο "Σώμα σου να κατοικώ" όπου μόνο όταν μπαίνει ο Νταλάρας γίνεται κάπως αξιοπρόσεκτο.Η φωνή της Μαργιολά είναι εξίσου αδιάφορη.Δεν ξέρω με ποια κριτήρια επιλέχτηκε.

Το "Ανάβει η Ανατολή",το "Σάγαπώ και σε θέλω",και το"Με όποια νάναι" είναι τρία καλά ερωτικά τραγούδια.

Όσον αφορά το "'Εφυγες ολόγυμνη" που συζητήθηκε λόγω της σύμπραξης των τριών φωνών είναι ένα ωραία λαϊκό τραγούδι με πολύ ωραίους στίχους που όμως ψιλοχαντακώθηκε με την άνευρη μελωδία.

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω κάτι που ειπώθηκε για ξελιγωτικούς στίχους.Πιστεύω ότι οι τίτλοι ορισμένων τραγουδιών είναι εξαιρετικά ατυχείς και αδικούν τα ίδια τα τραγούδια.Ειδικά όσον αφορά το "Σ'αγαπώ και σε θέλω" Όταν οι στίχοι αγγίζουν τα όρια της ποίησης είναι κρίμα να εμφανίζεται το τραγούδι σαν φτηνό καψουροτράγουδο.

Αν κάτι θεωρώ ότι λείπει στο συγκεκριμένο δίσκο είναι η λαϊκότητα των μουσικών.Μπορεί ο Κουμπιός όπως είπε στη συνέντευξη να προτίμησε το λαουτο αλλά εμένα μου έλειψε το μπουζούκι.

Δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο το γεγονός πως το καλύτερο-για πολλούς-τραγούδι του δίσκου (Εννιά μαχαίρια)είναι ένα

καθαρά λαϊκό τραγούδι όπου κυρίαρχος είναι ο ήχος του μποζουκιού.

Γενικά όμως έχουμε να κάνουμε δίσκο που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Το Ρόδι έσπασε! Με πάταγο, με θόρυβο και με πολύ κέφι!

Μέσα σε μια μεγάλη παρέα από αγαπημένους φίλους, δημοσιογράφους, παραγωγούς ραδιοφώνου και πλήθος κάμερες .

Το τι έγινε στην παρουσίαση του cd δεν θα το πω, γιατί άλλος λίγο άλλος

πολύ, το είδατε στις ειδήσεις, στις πρωινές και μεσημεριανές εκπομπές και

στα δημοσιεύματα του Τύπου.

Ο Γιώργος ήταν ιδιαίτερα ευδιάθετος και ομιλητικός με αποτέλεσμα να επωφεληθούν άπαντες οι παρευρισκόμενοι στο Ozel από την παρουσία του και να συζητήσουν μαζί του.

Έτσι, όσοι ήρθαν για να μείνουν μέχρι αργά, απόλαυσαν με την ησυχία τους το κρασάκι τους (εκείνος προτίμησε coca cola με λεμόνι) και τις λιχουδιές του μπουφέ αφού

είχαν άφθονο χρόνο στη διάθεση τους μέχρι να αραιώσει ο κόσμος

και να απολαύσουν με τη σειρά τους τη συντροφιά του μέχρι αργά.

Και τι δεν είπε τελικά. Μέχρι και ανέκδοτα με ξανθιές ακούστηκαν σε παρέα

σεσημασμένων ξενύχτηδων που άντεξε στην αναμονή και αποζημιώθηκε.

Οι περισσότεροι, έφυγαν από το Ozel κρατώντας το νέο cd ανά χείρας αφού η Universal είχε φροντίσει γι αυτό. Κι έσπασαν το Ρόδι κανονικά.

Σε κάποια απαστράπτουσα κυρία :music: που ετοιμάζονταν να φύγει, όμως ο Γιώργος χάρισε κάτι εντελώς ξεχωριστό: ένα κατακόκκινο γυάλινο ρόδι κι ένα ασημένιο επτά!

Και τα συνόδεψε μ' ένα φιλί καληνύχτας :confused: κι ένα ευχαριστώ για την παρουσία της. Πώς να μην είναι τυχερή η ερχόμενη χρονιά;

Όσο για το πως τα ξέρω αυτά...χμμ... :blink: μπορεί να ήμουν...αυτόπτης μάρτυρας :naughty: μπορεί να είδα φωτογραφίες, μπορεί να είδα κάποιο video, :naughty: μπορεί να μου τα

είπαν... Ένα πάντως είναι σίγουρο, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου... :naughty:

Αυτό μπορώ να το βεβαιώσω και εγώ που ήμουν εκεί.

Το είδα με τα μάτια μου. :naughty:

Που είναι πολύ πιο αξιόπιστα από τα αυτιά μου....

Μετά φταίω εγώ για τις αφιερώσεις ε; Φταίω εγώ; :lol: :lol: :lol:

Και τι μάτια τσακίρικα! Λέϊζερ να τα πω; :music: Περισκόπιο; :confused: Τηλεσκόπιο; :naughty:

Ολική σάρωση έκανες μάτια μου στο Οzel! Έλεος πιά! Όλα τα είδες! :naughty:

Όοοοοοολοι σε είδανε :lol: :lol: :lol: κι ας έκαναν πως δεν σε πρόσεξαν! ;)

Το Ρόδι έσπασε! Με πάταγο, με θόρυβο και με πολύ κέφι!

Μέσα σε μια μεγάλη παρέα από αγαπημένους φίλους, δημοσιογράφους, παραγωγούς ραδιοφώνου και πλήθος κάμερες .

Το τι έγινε στην παρουσίαση του cd δεν θα το πω, γιατί άλλος λίγο άλλος

πολύ, το είδατε στις ειδήσεις, στις πρωινές και μεσημεριανές εκπομπές και

στα δημοσιεύματα του Τύπου.

Ο Γιώργος ήταν ιδιαίτερα ευδιάθετος και ομιλητικός με αποτέλεσμα να επωφεληθούν άπαντες οι παρευρισκόμενοι στο Ozel από την παρουσία του και να συζητήσουν μαζί του.

Έτσι, όσοι ήρθαν για να μείνουν μέχρι αργά, απόλαυσαν με την ησυχία τους το κρασάκι τους (εκείνος προτίμησε coca cola με λεμόνι) και τις λιχουδιές του μπουφέ αφού

είχαν άφθονο χρόνο στη διάθεση τους μέχρι να αραιώσει ο κόσμος

και να απολαύσουν με τη σειρά τους τη συντροφιά του μέχρι αργά.

Και τι δεν είπε τελικά. Μέχρι και ανέκδοτα με ξανθιές ακούστηκαν σε παρέα

σεσημασμένων ξενύχτηδων που άντεξε στην αναμονή και αποζημιώθηκε.

Οι περισσότεροι, έφυγαν από το Ozel κρατώντας το νέο cd ανά χείρας αφού η Universal είχε φροντίσει γι αυτό. Κι έσπασαν το Ρόδι κανονικά.

Σε κάποια απαστράπτουσα κυρία :music: που ετοιμάζονταν να φύγει, όμως ο Γιώργος χάρισε κάτι εντελώς ξεχωριστό: ένα κατακόκκινο γυάλινο ρόδι κι ένα ασημένιο επτά!

Και τα συνόδεψε μ' ένα φιλί καληνύχτας ;) κι ένα ευχαριστώ για την παρουσία της. Πώς να μην είναι τυχερή η ερχόμενη χρονιά;

Όσο για το πως τα ξέρω αυτά...χμμ... :blink: μπορεί να ήμουν...αυτόπτης μάρτυρας :confused: μπορεί να είδα φωτογραφίες, μπορεί να είδα κάποιο video, :naughty: μπορεί να μου τα

είπαν... Ένα πάντως είναι σίγουρο, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου... :naughty:

Κι εσυ που τα ξερεις ολα αυτα Κωνσταντινα;Αφου δεν ησουν εκει!! :blink: Και αυτο δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου(αυτο το αφηνω σε αλλους που κατεχουν την τεχνη καλυτερα απο εμενα)ημουν εκει και δεν σε ειδα!Και μη μας πεις πως ησουν γιατι σε διαβεβαιω δεν ειμαστε τοσο ηλιθιοι οσο μπορει να νομιζεις :inlove: Εκτος πια κι αν εισαι αορατη :naughty: δεν εξηγειται αλλιως,μια στη Βουλη μια τωρα..... :blink:

Οσο για το ειρωνικο σου σχολιο,θα επρεπε το λιγοτερο να ντρεπεσαι!!

Και οσο για ολο το post σου,επετρεψε μου να σου πω πως λες ψεματα....Ειμαι σε θεση να το γνωριζω αυτο. :inlove: Το πως(γιατι θ'αναρωτηθεις)ειναι δικος μου λογαριασμος.....

Oμολογώ πως "παιδεύτηκα" αρκετά μέχρι να φτάσω στο σημείο να γράψω τις εντυπώσεις μου για την πολυαναμενόμενη κυκλοφορία "Σπάει το ρόδι".Κι ακόμη δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου.Θα μου πείτε, ένας δίσκος είναι, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο...

Τι δίσκος όμως; Μετά από πολλά χρόνια έχουμε έναν ολοκληρωμένο δίσκο με 13 μελοποιημένα τραγούδια του μεγαλύτερου εν ζωή Έλληνα στιχουργού-ποιητή (με εξαίρεση την "Ερημιά" του Μίκη Θεοδωράκη) και ενός από τους μεγαλύτερους του είδους, που πέρασαν ποτέ απ'αυτό τον τόπο.

Ήταν 5 Φεβρουαρίου του 2004 , όταν , στο πατάρι του Ιανού στη Θεσ/νίκη, ακούσαμε και παρακολουθήσαμε , με πολύ ενδιαφέρον και συγκίνηση μπορώ να πω, την παρουσίαση του βιβλίου του Λευτέρη "100 Ανέκδοτα τραγούδια"...Ομιλητές , ο Γιώργος Νταλάρας, η Φιλαρέτη Κομνηνού και ο ίδιος ο στιχουργός.Εκεί έπεσε και ο πρώτος σπόρος , για να φτάσουμε σήμερα στο σημείο να έχουμε στα χέρια μας αυτή τη δουλειά.

Τρία σχεδόν χρόνια μετά και σε γνωστό εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, το "ρόδι έσπασε"...Παρόντες στην παρουσίαση αρκετοί από τους συντελεστές του δίσκου.Τραγουδιστές και συνθέτες.Εδώ είναι και το λεπτό σημείο για την καλλιτεχνική επιτυχία αυτής της δουλειάς. Ξεκινώντας από το ότι 12 νέοι συνθέτες μελοποίησαν αυτά τα ποιήματα του Λ.Παπαδόπουλου.

Ας δούμε όμως ποιοί είναι αυτοί οι νέοι συνθέτες.Από το βιογραφικό τους προκύπτει πως οι μόνοι που μπορούν να θεωρηθούν ως νέοι είναι ο Ανδρέας Κατσιγιάννης και ο Ηλίας Μακρίδης οι οποίοι δισκογραφούν τα τελευταία 3 με 5 χρόνια.Από τους υπόλοιπους έχουμε:

Στάμος Σέμσης: Δισκογραφεί από το 1989

Μιχάλης Νικολούδης: Από το 1995

Αντώνης Μιτζέλος: Από το 1984

Μιχάλης Κουμπιός : Από το 1986

Παναγιώτης Καλαντζόπουλος: Από το 1992

Γιώργος Καζαντζής: Από το 1986

Τάσος Γκρους: Από το 1988

Παντελής Θαλασσινός : Από το 1987

Σπύρος Κουρκουνάκης : Από το 1979

(Το επάγγελμά του είναι γιατρός.Έχει γράψει λίγα τραγούδια)

Πέτρος Βαγιόπουλος :Από το 1985

Και ο δίσκος τελειώνει με την καλύτερη , κατά τη γνώμη μου, σύνθεση του δίσκου, το τραγούδι του Γιώργου Νταλάρα. Ίσως κάποιος θα μπορούσε να πει πως "το θεωρείς το καλύτερο γιατί είναι του Νταλάρα...".

"Όχι..." , είναι η απάντηση. Η μελωδία του τραγουδιού, είναι απλή και υπέροχη.Πολύ συχνά τα πιο απλά είναι και τα πιο καλά...

Είναι ένα τραγούδι βγαλμένο απ'τα παλιά. Σ'αυτό το ύφος θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να μελοποιηθούν και τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου. Είναι ένα τραγούδι , επιτρέψτε μου να πω, ισάξιο των παλιών μεγάλων τραγουδιών του Λοίζου , του Καλδάρα και του Κουγιουμτζή.Πιστεύω πως ο Νταλάρας θα έπρεπε να σκεφτεί πιο σοβαρά το ενδεχόμενο να γράψει περισσότερα τραγούδια.Όλα τα, δυστυχώς λίγα, δείγματα γραφής του μέχρι σήμερα , είναι εξαιρετικά. Κι όλα αυτά βέβαια έρχονται και δένουν με το εξαιρετικό ντουέτο με τη Χαρούλα....

Όσον αφορά τα υπόλοιπα τραγούδια, ο δίσκος , εσκεμμένα ίσως, διακατέχεται από μια ηχητική πολυμορφία.Έχουμε τα πολύ ωραία τραγούδια του Θαλασσινού, του Κουρκουνάκη ,του Κατσιγιάννη και του Σέμση , γραμμένα σε λαικούς και παραδοσιακούς δρόμους και το ωραίο μεν, αλλά μέχρι εκεί, ζειμπέκικο του Καλαντζόπουλου (αυτό το τραγούδι μου θύμισε το ύφος των τραγουδιών του δίσκου "Στα τραγούδια που σου γράφω").

Στο στυλ των τραγουδιών του Παπακωνσταντίνου, η σύνθεση του Μιτζέλου.’κρως επιτυχημένη η επιλογή του Βασίλη και ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχει δισκογραφήσει τελευταία.Συν του ότι με το συγκεκριμένο τραγούδι, αλλάζει κάπως και το κατά κόρον ερωτικό ύφος του δίσκου.

Αδιάφορα κατά τη γνώμη μου τα τραγούδια του Μακρίδη και του Νικολούδη, συμπαθείς οι συνθέσεις του Καζαντζή και του Βαγιόπουλου κι ερχόμαστε στο τραγούδι του Τάσου Γκρους.Σίγουρα ακούγοντας τα ονόματα που θα ερμήνευαν τα τραγούδια, περιμέναμε κάτι καλύτερο. Δυστυχώς, χωρίς το τραγούδι να είναι άσχημο, δεν είναι το αναμενόμενο.Κι άφησα τελευταίο το τραγούδι του Κουμπιού , το οποίο δεν είναι άσχημο, αλλά προσωπικά πιστεύω πως καταστρέφεται από τις λούπες και τους νεωτερισμούς.Η Μαργιολά χωρίς να έχει άσχημη φωνή, δε νομίζω πως προσφέρει κάτι καινούργιο.

Για τους συνθέτες τα είπαμε.Ίσως αν ήταν λιγότεροι ή αν υπήρχαν και κάποιοι άλλοι , όπως ο Κορακάκης ή ο Ζήκας, οι οποίοι ίσως να είναι οι μόνοι σήμερα που γράφουν ακόμη ατόφια λαικά τραγούδια, σε συνδυασμό με κάποιους παλαιότερους όπως ο Νικολόπουλος και ο Πολυκανδριώτης , για να μην πάμε στους κλασσικούς πλέον όπως ο Μούτσης και ο Ξαρχάκος, το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.

Έχουμε όμως πολύ δρόμο και πολλές επικείμενες κυκλοφορίες μπροστά μας.Ας ελπίσουμε πως θα προτιμηθούν και άλλοι.Και στο κάτω κάτω,δεν είναι και το καλύτερο, το να γράφουν για τον Νταλάρα, πέρα από την όποια αξία τους, άνθρωποι που τόσα χρόνια εκφράζονται, δημόσια ή προσωπικά, με εμπάθεια απέναντί του και να μένουν απ'έξω άνθρωποι με ταλέντο (πχ.Κορακάκης) που έχουν δημόσια δηλώσει την επιθυμία τους για συνεργασία.

Αν σταθούμε και στους συγκεκριμένους στίχους που μελοποιήθηκαν , δεν ξέρω γιατί αλλά οι συνθέτες στάθηκαν κυρίως, στην ερωτική πλευρά του Λευτέρη. Ίσως θα έπρεπε η θεματολογία να ποικίλει περισσότερο. Κλασσικό παράδειγμα η μελοποίηση των τραγουδιών του κύκλου "Ερημιά" από το Μίκη Θεοδωράκη.

Σίγουρα λοιπόν , μια τέτοια δουλειά ξεχωρίζει , μέσα στην υπερπληθώρα τής δισκογραφικής παραγωγής. Είναι όμορφη και αξιοπρεπέστατη.

Eξαιρετικό επίσης και το βιβλιαράκι με τις δηλώσεις των δημιουργών (εξαιρώ τη θέση που τοποθετείται το cd στο οπισθόφυλο, είναι απαράδεκτη, θα έπρεπε να υπάρχει μια πλαστική θήκη ή ένας χάρτινος φάκελος για να μπαίνει το cd).

Ίσως όμως να μην είναι αυτό το "μπαμ" που πολλοί από μας περιμέναμε....Ίσως θά'πρεπε να το πάρουμε απόφαση πως αυτό το "μπαμ" μπορεί να μην έρθει και ποτέ.Οι εποχές έχουν αλλάξει...

Ας ακούσουμε λοιπόν ξανά και ξανά αυτό το δίσκο , ψάχνοντας να ανακαλύψουμε σιγά σιγά τα καλά του στοιχεία , ελπίζοντας πως στη συνέχεια θα έχουμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.'Αλλωστε τέτοιες προσπάθειες όπως αυτές που κάνει και πρόκειται να κάνει το "Καμπανάκι" μόνο άξιες λόγου μπορεί να είναι...

Το label δεν είναι τυχαίο...."’ξιος λόγος"...

Το νέο τέυχος της Ραδιοτηλεόρασης φιλοξενεί συνέντευξη του Μιχάλη Κουμπιού. Ο Κουμπιός μεταξύ άλλων λέει και τα εξής:

Ερ:Mαζί με το Γιώργο Νταλάρα δημιουργήσατε τις μουσικές εκδόσεις "Καμπανάκι".Ποιά είναι τα σχέδιά σας;

Μ.Κ: Κατ'αρχάς η ολοκλήρωση της σειράς "’ξιος λόγος".Σε μια εποχή που το format του cd πνέει τα λοίσθια, εμείς δίνουμε τη μάχη μας.Φέρνουμε τους σημαντικότερους στιχουργούς στο προσκήνιο και επιδιώκουμε να συνυπάρξουν οι άνθρωποι του τραγουδιού σε ένα τεράστιο δημιουργικό "εμείς".Στην εποχή του down load, πάμε το τραγούδι που έχει καλλιτεχνικούς προσανατολισμούς μέσα από βιβλία-CD στα βιβλιοπωλεία.

Ερ: Πως είναι να συνεργάζεται κανείς στενά με τον Γιώργο Νταλάρα;

Μ.Κ: Ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένας πολύπλευρος άνθρωπος.Δεν εξαντλείται η προσωπικότητά του στο ότι είναι ένας πολύ καλός τραγουδιστής.Είναι ανήσυχος και πάντα με ψηλα σηκωμένες τις κεραίες του.Είναι εργασιομανής, τελειομανής.Ένας κρυφός ρομαντικός άνθρωπος που πιστεύει βαθιά μέσα του πως με ένα καλό τραγούδι μπορείς ν'αλλάξεις τον κόσμο.Δίνει έναν απίστευτο αγώνα ζωής.Όταν σ'αρέσει η δουλειά και μπορείς να αντέξεις τους έντονους ρυθμούς της, τότε, παρακολουθώντας τον και μόνο, έχεις να πάρεις ένα σωρό πράγματα.

Ερ: Ποιό είναι το στίγμα της δουλειάς "Σπάει το ρόδι";

M.Κ.:Το πρώτο βιβλίο-CD της σειράς "’ξιος λόγος" δεν θα μπορούσε παρά να είναι αφιερωμένο στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, στον πατριάρχη των ποιητών που γράφουν τραγούδια, όπως χαρακτηριστικά λέει ο Μίκης Θεοδωράκης.Στα 71 χρόνια του, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος μέσα απ'αυτήν τη δουλειά αποδεικνύει πως είναι πιο νέος απ'όλους όσοι συμμετέχουμε σ'αυτόν το δίσκο.

Νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον να δούμε το πως προσεγγίζεται το cd "ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΡΟΔΙ" διαφημιστικά και ποια στοιχεία και σημεία του τονίζονται περισσότερο.

Μεταφέρω εδώ το σχετικό κείμενο από τον χριστουγεννιάτικο κατάλογο αγορών του fnac :

"Το πρώτο βιβλίο - cd της σειράς "’ξιος Λόγος" υπό την καθοδήγηση - επιμέλεια του Γιώργου Νταλάρα και του Μιχάλη Κουμπιού περιέχει δώδεκα νέα τραγούδια του μεγάλου στιχουργού που δόθηκαν σε διαφορετικούς συνθέτες και ερμηνεύτηκαν από τραγουδιστές μεγάλου βεληνεκούς : Γιώργος Νταλάρας σε ντουέτο με τη Χαρούλα Αλεξίου, Β. Παπακωνσταντίνου, Π. Τερζής ... Ιδιαίτερη στιγμή το τραγούδι που μοιράζονται οι Δ. Μητροπάνος, Π. Τερζής και Γ. Νταλάρας.

Ένας μελλοντικός κλασικός δίσκος της ελληνικής μουσικής!".

*Το cd πωλείται στο fnac 15,99 ευρώ(ανήκει στα προϊόντα με την "πράσινη"/οικονομική τιμή του καταστήματος). Αντίθετα στα METROPOLIS η τιμή του είναι γύρω στα 18 ευρώ(Αθήνα) και γύρω στα 20(Πειραιάς).

περιέχει δώδεκα νέα τραγούδια του μεγάλου στιχουργού

:blink: :blink: :blink:

Tάσο πραγματικά, ήξεραν πως θα προσεγγίσουν το cd διαφημιστικά...

Εκτός αν έχουν καμιά έκδοση με 12 τραγούδια... :):D :lol:

(Μέχρι το μεσημέρι η Χρύσα θα βρίσκεται στο fnac... :D :lol: :lol: :lol:

(Μέχρι το μεσημέρι η Χρύσα θα βρίσκεται στο fnac... :pity:  :lol:  :lol:  :lol:

Οχι. Εδώ είμαι... :pity:

Πάντως σωστά το είπαν. 12 νεα τραγούδια. Το Όλα γραφτήκανε για σένα είναι επανεκτέλεση. Είπαμε: η πρώτη βρίσκεται στο BHMARADIO :):D:D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0