Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Γιώτα Λύδια

16 posts in this topic

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...&a=&id=80928556

Κυκλοφορεί η αυτοβιογραφια της Γ.Λύδια. Το βιβλίο προλογίζουν ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Γ.Νταλάρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψε το βράδυ παρουσιάζεται στους ανθρώπους των ΜΜΕ η αυτοβιογραφία της Γιώτας Λύδια.

Η παρουσίαση θα γίνει στην αίθουσα κεντρικού ξενοδοχείου και θα μιλήσουν οι; Θεόδωρος Κασσίμης, Τάκης Σούκας, Γιάννης Βόγλης, και ο Χρήστος Παπαδόπουλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη Δευτέρα 26 και την Τρίτη 27 Μαρτίου 2007 στις 7 το απόγευμα, φιλοξενούμενη του Γιώργου Τσάμπρα, στην εκπομπή "Πρέπει να ξέρεις μηχανή , να κόψεις μαύρα μάτια" στο Β'πρόγραμμα ΕΡΑ είναι η κορυφαία λαική τραγουδίστρια Γιώτα Λύδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συλλογή 5 cd's με τραγούδια με τη μεγάλη τραγουδίστρια Γιώτα Λύδια κυκλοφόρησε πρόσφατα από τη Minos-Emi σε επιμέλεια του Γιώργου Τσάμπρα.

Από το Musical.gr

Η ΚΥΡΙΑ ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ

Μια μοναδική πενταπλή κασετίνα προς τιμήν μιας από τις μεγαλύτερες φωνές του γυναικείου λαϊκού τραγουδιού, που επιμελήθηκε ο Γιώργος Τσάμπρας.

Πρώτο CD: Από τις 78 στροφές (1954-1960) Δεύτερο CD: Από τις 45 στροφές Ι (1960-1965) Τρίτο CD:Από τις 45 στροφές ΙΙ (1960-1971) Τέταρτο CD: Η Γιώτα Λύδια σε Δημοτικούς Δρόμους Πέμπτο CD: Η Γιώτα Λύδια στις 33 στροφές (1975-1986)

Σπάνιο υλικό και μερικές από τις μεγαλύτερες της επιτυχίες, για τους πιστούς οπαδούς της και τους λάτρεις του καλού λαϊκού τραγουδιού. Ολα της τα μεγάλα τραγούδια και σπάνιες ηχογραφήσεις που σε κάποιες περιπτώσεις μπαίνουν για πρώτη φορά σε CD, που ανασύρθηκαν και από το προσωπικό της αρχείο.

ΤΙΤΛΟΣ: Η ΚΥΡΙΑ ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ - 5 CD

Κατηγορία: ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ , ΠΑΛΙΑ ΛΑΙΚΑ & ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ

Ερμηνευτής: ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ

Συνθέτης: ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΛΔΑΡΑΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΕΛΛΑΣ, ΝΑΚΗΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ, ΣΤΕΛΑΚΗΣ ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ, ΑΚΗΣ ΣΜΥΡΝΑΙΟΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΥΚΑΣ, ΣΤΡΑΤΟΣ ΑΤΤΑΛΙΔΗΣ, ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΑΚΗΣ, ΘΟΔΩΡΟΣ ΔΕΡΒΕΝΙΩΤΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΙΩΤΗΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ, ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ, ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΠΑΝΗΣ, ΠΑΝΟΣ ΠΕΤΣΑΣ, ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ, ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ

Εταιρεία: MINOS-EMI

Κυκλοφορία: 27/03/2008

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΣΥ ΜΟΥ ΧΑΡΑΞΕΣ ΠΟΡΕΙΑ

2 Η ΘΕΑΤΡΙΝΑ

3 ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΥΡΟΥΠΑ

4 ΑΠΟΜΕΣΗΜΕΡΟ

5 ΜΙΑ ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ

6 ΣΙΣ-ΚΕΜΠΑΠ

7 ΚΑΝΕ ΚΟΤΣΟ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΣΟΥ

8 ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΕΡΤΣΟ, ΤΕΤΟΙΟ ΝΑΖΙ

9 ΣΕΒΙΛΙΑΝΑ

10 ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ

11 ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΟΥ

12 ΜΟΥ 'ΒΑΛΕΣ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΝΟ

13 ΜΙΑ ΦΕΛΑΧΑ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ

14 ΚΛΑΨΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

15 ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΙΚΑΣΤΗΣ

16 ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΓΙΕ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

17 ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΣΕΒΝΤΑΛΙΔΙΚΑ

18 Η ΦΩΤΙΑ

19 ΚΛΕΦΤΗ ΨΑΡΑ

20 ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

21 ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑΙ (Ο Ταχυδρόμος)

22 Σ' ΑΛΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΘΑ ΒΑΔΙΣΩ

23 ΟΠΟΙΟΣ ΠΟΛΛΑ ΕΧΕΙ ΒΑΣΑΝΑ

24 ΑΧ! ΑΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

25 ΑΜΑ ΔΕ ΣΕ ΔΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ

26 ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ

27 Ο ΤΑΥΡΟΜΑΧΟΣ ΞΕΨΥΧΑ

28 Η ΤΣΙΓΓΑΝΑ Η ΜΑΡΙΤΣΑ

29 ΤΑΧΥΔΡΟΜΕ, ΤΑΧΥΔΡΟΜΕ

30 ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙΣ Σ' ΑΛΛΑ ΧΕΡΙΑ

31 ΚΙ ΑΝ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΝΑΤΕΙΛΕΙ ΑΠ' ΤΗ ΔΥΣΗ

32 ΟΜΟΡΦΗ ΣΜΥΡΝΙΑ

33 ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΕΞΙ ΑΔΕΛΦΙΑ

34 ΓΥΡΝΑ ΠΑΛΙ, ΓΥΡΝΑ

35 ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ

36 ΣΑΝ ΖΗΤΙΑΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΩ

37 ΜΟΥ ΠΕΤΑΞΕΣ ΤΗ ΒΕΡΑ

38 ΑΝ Μ' ΑΓΑΠΑΣ ΘΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ

39 ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ

40 ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΑΙΣ

41 ΝΑ ΚΑΩ ΣΑΝ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

42 ΤΩΡΑ ΣΕ ΒΡΗΚΑ, Σ' ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ

43 ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ

44 ΠΑΨΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΟΝΑΣ

45 ΣΤΗ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΗ ΒΡΟΧΗ

46 ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ

47 ΠΡΟΔΟΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ

48 Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ

49 ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ ΜΟΥ ΚΟΠΕΛΙΑ

50 ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

51 Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ

52 ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ

53 ΑΝ ΜΑΖΕΥΑ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ

54 ΖΗΛΕΙΑ - ΖΗΛΕΙΑ

55 ΔΥΟ ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ ΑΓΑΠΩ

56 ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ

57 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΟ Ο ΚΑΗΜΟΣ

58 ΜΑΖΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΗΡΑΜΕ

59 ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΟΥ

60 ΟΣΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΜΑΔΗΣΑ

61 ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΑΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

62 ΠΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, ΠΟΙΑ ΧΕΡΙΑ

63 ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ

64 ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

65 ΧΡΥΣΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ

66 ΚΡΥΨΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ

67 ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΠΛΗΓΩΣΕΣ

68 ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΧΑΙΡΟΜΑΙ

69 ΤΟ ΚΟΝΤΥΛΕΝΙΟ ΣΟΥ ΚΟΡΜΙ

70 ΝΑΥΤΗ ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ

71 ΝΑ ΖΗΣΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ

72 ΜΟΥ 'ΣΤΕΙΛΑΝ ΔΕΚΑ ΠΡΟΞΕΝΙΑ

73 Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΑΝΩΛΗΣ

74 ΟΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΔΕΣ

75 ΛΑΜΠΟΥΝΕ ΤΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΤΗΣ

76 ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΑ

77 Η ΝΥΦΗ ΜΑΣ ΣΤΟΛΙΖΕΤΑΙ

78 ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΧΟΡΟ

79 ΣΠΑΤΑΝΕΪΣΣΑ

80 ΕΧΩ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΕΡΝΩ

81 ΑΠΟΨΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΕΓΓΙΑ

82 ΤΡΥΓΟΝΑ

83 ΔΩΣ' ΤΟ ΦΙΛΙ ΠΟΥ ΜΟΥ 'ΤΑΞΕΣ

84 ΙΤΙΑ

85 ΜΑΝΤΗΛΙ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟ

86 Ο ΓΕΡΟΤΣΕΛΙΚΑΣ

87 Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

88 ΠΑΛΙΑ ΓΕΝΙΑ

89 ΧΗΡΑ Ν' ΑΛΛΑΞΕΙΣ Τ' ΟΝΟΜΑ

90 ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ

91 Ο ΕΡΓΑΤΗΣ

92 Ο ΨΑΡΑΣ

93 ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΣΜΥΡΝΙΑ

94 ΜΠΑΜΠΕΣΑ

95 ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΟΝΕΙ

96 ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ

97 ΚΑΨΕ - ΚΑΨΕ

98 ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ

99 ΡΙΞΤΕ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΦΑΡΜΑΚΙ

100 Η ΕΜΕΝΑ ή ΤΗΝ ΑΛΛΗ

101 ΜΠΟΡΕΙ

102 ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ

103 ΓΙΑΤΙ ΝΑ 'ΡΘΕΙ

104 ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

105 ΕΝΑΣ ΑΤΥΧΟΣ ΔΕΣΜΟΣ

106 ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ

107 ΑΛΛΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ

108 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ

109 Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ

110 ΓΕΛΑΤΕ ΜΑ ΔΕ ΞΕΡΕΤΕ (ανέκδοτη ηχογράφηση)

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...e=5099920650223

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Music Corner

ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ

«ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΡΙΖΕΣ» (COLUMBIA 70279)

Από τους καλύτερους δίσκους που κυκλοφόρησαν ποτέ με αφετηρία το σμυρναίικο και ρεμπέτικο τραγούδι, με τη φωνή της μεγάλης Γιώτας Λύδια που έχω τη γνώμη ότι είναι η σπουδαιότερη τραγουδίστρια της γενιάς της και μία από τις κορυφαίες όλων των εποχών.

Το άλμπουμ εμφανίστηκε στα δισκοπωλεία στα μέσα του 1976 και σήμανε την επιστροφή της ερμηνεύτριας έπειτα από οκτώ χρόνια (1968) στην εταιρεία από την οποία ξεκίνησε κι έκανε τις μεγαλύτερες επιτυχίες της. Εξ ου άλλωστε και ο τίτλος του δίσκου, ο οποίος όμως έχει κι άλλη σημασία. Μέσα σε ένα κλίμα έντονης «ρεμπετοποίησης», η Γιώτα Λύδια επιστρέφει στις ρίζες του ρεμπέτικου και σμυρναίικου τραγουδιού, αποδίδοντας με τη μοναδική φωνή της ανεκτίμητους «θησαυρούς» των πρώτων δεκαετιών του 20ού αιώνα.

Δε χωρά συζήτηση ότι ήταν η ιδανική ερμηνεύτρια αυτών των κομματιών, καθώς τα «γυρίσματα» και το «κλάμα» της φωνής της ταιριάζουν απολύτως στο ύφος τους. Τολμώ δε να πω ότι καμία άλλη δεν τα τραγούδησε όπως εκείνη, παρά το γεγονός ότι κατά καιρούς υπήρξαν και υπάρχουν σπουδαίες ερμηνεύτριες του εν λόγω είδους με πρώτη τη Γλυκερία, ίσως τη μόνη που μπορεί να συγκριθεί με τη Λύδια.

Δεν είναι όμως μόνον η φωνή. Το άλμπουμ λαμπρύνουν με την παρουσία και την ενορχηστρωτική δουλειά τους οι μεγάλοι σολίστες Αριστείδης Μόσχος (σαντούρι) Κώστας Παπαδόπουλος (μπουζούκι) και Στέφανος Βαρτάνης (βιολί), κάνοντας ακόμη πιο σημαντική την όλη δουλειά η οποία μπορεί να μην είχε μεγάλη εμπορική απήχηση, αλλά αποτελεί μάθημα ερμηνείας του ρεμπέτικου και σμυρναίικου τραγουδιού.

Τα πιο γνωστά κομμάτια του άλμπουμ είναι τα «Ο εργάτης», «Χήρα ν' αλλάξεις τ' όνομα», «Μάγκικό μου» (πιο γνωστό ως «Σκερτσοπεταχτό») και «Μάνα μου το στήθος μου πονεί», χωρίς να υστερούν τα υπόλοιπα.

Παραγωγός ήταν ο Γιώργος Μακράκης και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της Columbia με ηχολήπτες τον Τάκη Φιλιππίδη και τον Σήφη Σιγανό. Στο εσώφυλλο υπάρχουν φωτογραφίες των συντελεστών, μακροσκελές σημείωμα - «καλωσόρισμα» στη Λύδια από την εταιρεία, καθώς και σχόλια σπουδαίων ανθρώπων του λαϊκού και ρεμπέτικου τραγουδιού για τη φωνή της.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Ο εργάτης (Π. Τούντα)

2) Μέρα νύχτα μεθυσμένος (Ι. Δραγάτση)

3) Μπαμπέσα (Ευ. Παπάζογλου)

4) Μανάκι μου (Αρ. Μόσχου)

5) Μαρικούλα μου (Στ. Βαρτάνη)

6) Χήρα ν' αλλάξεις τ' όνομα (Διασκευή Αρ. Μόσχου)

7) Ο ψαράς (Αρ. Μόσχου)

8) Η γαμπίτσα σου (Στ. Βαρτάνη)

9) Μάγκικό μου (Αρ. Μόσχου)

10) Τα μάτια σου Σμυρνιά (Στ. Βαρτάνη)

11) Χασαπάκι (Δ. Λορέντζου)

12) Αγαπώ μια παντρεμένη (Στ. Βαρτάνη)

13) Μάνα μου το στήθος μου πονεί (Διασκευή Αρ. Μόσχου)

14) Μόρτισσα (Αν. Νταλγκά)

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ

«ΒΑΡΙΑ ΛΑΪΚΑ» (COLUMBIA 71255)

Είναι αρχές της δεκαετίας του '80 και πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ στο ελληνικό τραγούδι. Οι συνθέτες που πρωτοστάτησαν στο χώρο με τα έργα και τις συναυλίες τους από τη μεταπολίτευση και μετά, αρχίζουν σιγά-σιγά να περιθωριοποιούνται και στο προσκήνιο βγαίνει (ή προβάλλεται από τις εταιρείες) το «νέο αίμα». Ωστόσο, οι «παλιοί» εξακολουθούν να «γεννούν» σημαντικά πράγματα, τα οποία όμως δεν περνάνε στο ευρύ κοινό για τον απλούστατο λόγο ότι τα - αποκλειστικά κρατικά τότε - μέσα ενημέρωσης δεν τους δίνουν χώρο και χρόνο.

Ένα από αυτά είναι και τα «Βαριά λαϊκά» του Γιάννη Μαρκόπουλου, τα οποία κυκλοφόρησαν τον Οκτώβριο του 1982. Ο δημιουργός μας εκπλήσσει για ακόμη μια φορά, γράφοντας ένα έργο που σύμφωνα με τη μέχρι τότε παρουσία του στα μουσικά μας πράγματα, ήταν εντελώς έξω από το ύφος του. Αποδεικνύει λοιπόν ότι δεν του ταιριάζει η τυποποίηση σ' ένα συγκεκριμένο είδος κι ότι μπορεί να μπει σε χώρους που κανείς δεν περίμενε με βάση τη δουλειά του την προηγούμενη δεκαετία.

Επειδή λοιπόν μιλάμε για «βαριά λαϊκά», ο συνθέτης επιλέγει να συνεργαστεί για πρώτη (και τελευταία) φορά με δύο από τους κατ' εξοχήν εκπροσώπους του που έγραψαν ξεχωριστή ιστορία στο εν λόγω είδος τις δεκαετίες που προηγήθηκαν: Τον Μιχάλη Μενιδιάτη και τη Γιώτα Λύδια, οι οποίοι δίνουν το δικό τους ηχόχρωμα σε τούτη τη δουλειά παρά το γεγονός ότι ερμηνεύουν μόνον από ένα τραγούδι ο καθένας τους. Υπηρετούν με μοναδικό τρόπο το ύφος και το πνεύμα του Μαρκόπουλου κι αποδεικνύουν πόσα έχασε το τραγούδι μας από την τυποποίησή τους σε μόνο ένα είδος, ασχέτως αν διέπρεψαν.

Οι βασικοί ερμηνευτές του δίσκου είναι δύο «κλασικοί» συνεργάτες του συνθέτη για εκείνη την εποχή (αλλά και αργότερα). Ο λόγος για τη σύζυγό του Βασιλική Λαβίνα και τον Ηλία Κλωναρίδη, ο οποίος ήδη είχε κάνει μεγάλες επιτυχίες με τον Γιώργο Κατσαρό («Αυγερινός», «Δρόμοι της Αθήνας» κ.α.), αλλά είχε συμμετάσχει και στην ολοκληρωμένη μελοποίηση από τον Μαρκόπουλο των «Ελεύθερων πολιορκημένων» του Διονυσίου Σολωμού το 1977 και το 1980 στις «Ρίζες» (όπως και η Λαβίνα).

Όσο για τα τραγούδια, τα περισσότερα είναι από πολύ καλά έως εξαιρετικά. Το κορυφαίο για μένα είναι το «Θα πάρω δρόμο δύσκολο» με μια καταπληκτική ερμηνεία της Λαβίνα, αλλά ξεχωρίζουν κι εκείνα με τον Μενιδιάτη και τη Λύδια. Γενικότερα, πρόκειται για ένα δίσκο που μπορεί μεν να αδικήθηκε και να μην ακούστηκε όσο έπρεπε, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για ν' ανακαλυφθεί.

Παραγωγός ήταν ο Νίκος Κιάμος και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο 2 της Columbia από τις 9 Απριλίου έως τις 12 Οκτωβρίου 1982 με ηχολήπτη τον Γιώργο Κωνσταντόπουλο. Στο οπισθόφυλλο υπάρχουν φωτογραφίες κατά τη διάρκεια των ηχογραφήσεων, καθώς και σημείωμα για το άλμπουμ.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Στα δικά σου τα σχολεία (Μ. Ελευθερίου) Μ. Μενιδιάτης

2) Θα πάρω δρόμο δύσκολο (Γ. Σκούρτη)

3) ’λλοι μιλούν για μένανε (Γ. Σκούρτη) Η. Κλωναρίδης

4) Ρωτάω και ρωτάω (Γ. Σκούρτη) Β. Λαβίνα

5) Τα τραγούδια θέλουν πόνο (Μ. Ελευθερίου) Η. Κλωναρίδης

6) Βόλτα τη νύχτα (Ορχηστρικό)

7) Παραγγελιά (Γ. Σκούρτη) Η. Κλωναρίδης

8) Ίδιος ήλιος μας ζεσταίνει (Μ. Ελευθερίου) Β. Λαβίνα

9) Σαρανταπέντε μάστοροι (Κ. Βίρβου) Η. Κλωναρίδης

10) ’λλοι ζητούν τον ποταμό (Μ. Ελευθερίου) Β. Λαβίνα

11) Μπρους Λη (Μ. Φακίνου) Η. Κλωναρίδης

12) Παλιά γενιά (Κ. Βίρβου) Γ. Λύδια

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα από τα τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη που ηχογραφήθηκε το 1984 για να μπει στο δίσκο "Καλημέρα Κυρία Λύδια" αλλά τελικά έμεινε εκτός...

Από την Γιώτα Λύδια που γεννήθηκε σαν σήμερα...  

 

Μια άγνωστη ηχογράφηση με την Γιώτα Λύδια

24/02/2016



 


ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ





 


2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια από τα τραγούδια αυτά, θα μπορούσαν άνετα να χαρακτηρισθούν σαν το "ethnic" της εποχής....



Με αφορμή την επέτειο "φυγής" ενός σημαντικού λαϊκού συνθέτη...

 

Η Γιώτα Λύδια κι ο Μανώλης Αγγελόπουλος στο «Μαύρο δρόμο»

26/03/2016

 


ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ





 

 


1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε στην Νέα Ιωνία η Γιώτα Λύδια. Το 1996, σε μια από τις ελάχιστες παρουσίες της στην τηλεόραση, εμφανίσθηκε στη «Βόλτα» που παρουσίαζε στην ΕΤ 3 ο Γιάννης Τσολακίδης. Εκεί θυμήθηκε στιγμές από το ξεκίνημά της στο τραγούδι, τις συνεργασίες της με τους κορυφαίους λαϊκούς συνθέτες, τα «ινδικά» του ’60, αλλά και την «επιστροφή» της στη δισκογραφία το 1984, που έγινε με την έντονη παρότρυνση του Γιώργου Νταλάρα. Παράλληλα, η Γιώτα Λύδια τραγούδησε μια σειρά από διαχρονικές επιτυχίες της, με τη συνοδεία του Τάκη Σούκα… Στο τέλος μάλιστα η Γιώτα Λύδια δεν δίστασε να τραγουδήσει «a capella» ένα από τα θρυλικά τραγούδια του Απόστολου Καλδάρα…

Μια «Βόλτα» με την Γιώτα Λύδια στη Σαλονίκη… 21 χρόνια πριν

24/02/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/mia-volta-me-tin-giota-lydia-sti-saloniki-21-xronia-prin

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mια δουλειά του Τάκη Σούκα (που χαρακτηρίζεται ως «βαθιά τομή στο χώρο του Δημοτικού μας τραγουδιού» στο σημείωμα του οπισθόφυλλου) που έγινε γνωστή μόνο στα «στέκια των μυημένων» του λαϊκού τραγουδιού.
Ένας δίσκος που παραμένει μέχρι σήμερα ανέκδοτος σε cd...

Οι «Καινούργιοι δρόμοι» του Τάκη Σούκα με την Γιώτα Λύδια
08/08/2019

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/oi-kainoyrgioi-dromoi-tou-taki-soyka-me-tin-giota-lydia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια σπάνια συλλογή τραγουδιών της σπουδαίας λαϊκής ερμηνεύτριας (που γεννήθηκε σαν σήμερα), που κυκλοφόρησε σε άγνωστο τόπο και χρόνο... Μάλλον στο εξωτερικό και μάλλον μετά το 1975...

«Γιώτα και πάλι Γιώτα»: Ένας σπάνιος δίσκος με τη Γιώτα Λύδια

24/02/2020
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/giota-kai-pali-giota-enas-spanios-diskos-me-ti-giota-lydia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο το κλίμα των ημερών προσφέρεται για τέτοιου είδους αναρτήσεις, μια καταγραφή της συνεργασίας της Γιώτας Λύδια με τον Μανώλη Αγγελόπουλο στο studio, που απέφερε μια σειρά από μεγάλες επιτυχίες αλλά και τραγούδια που χάθηκαν στα χρόνια...

Με αφορμή τα γενέθλια της σπουδαίας Γιώτας Λύδια...

 

Γιώτα Λύδια και Μανώλης Αγγελόπουλος πίσω από το ίδιο μικρόφωνο

24/02/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/giota-lydia-kai-manolis-aggelopoulos-piso-apo-to-idio-mikrofono

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο άγνωστα και πολύ ωραία τραγούδια, με τον ήχο του «ελαφρού» τραγουδιού της εποχής.ακυκλοφόρητα σε μεγάλο δίσκο και cd.

Οι στίχοι και στα δυο είναι του Θάνου Σοφού...

Η Γιώτα Λύδια τραγουδά Κώστα Καπνίση & Γιώργο Ποταμιάνο

04/07/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/stigmes/i-giota-lydia-tragouda-kosta-kapnisi-giorgo-potamiano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μικρή συνεργασία των δυο ξεχωριστών του λαϊκού τραγουδιού, που άφησε 9 τραγούδια και μια «μεγάλη ώρα»...

Η σπουδαία Γιώτα Λύδια κλείνει σήμερα τα 89...

Οι «πιο μεγάλες ώρες» του Άκη Πάνου με τη Γιώτα Λύδια

24/02/2023

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/oi-pio-megales-ores-tou-aki-panou-me-ti-giota-lydia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σπουδαίος Γιώργος Κόρος "έφυγε" σαν σήμερα πριν από 10 χρόνια...

Με αυτή την αφορμή σκέφτηκα σήμερα να συγκεντρώσω τα γνωστά αλλά και τα λιγότερο γνωστά τραγούδια της συνεργασίας του με τη Γιώτα Λύδια...

Δικά του τραγούδια με παραδοσιακό και λαϊκοδημοτικό "χρώμα", μαζί με κάποια διασκευασμένα παραδοσιακά...

Η Γιώτα Λύδια τραγουδά Γιώργο Κόρο

08/01/2024

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/i-giota-lydia-tragouda-giorgo-koro

Share this post


Link to post
Share on other sites

90 η κυρία σήμερα! 90!!!

Ακούστε την να τραγουδά μια σειρά από τραγούδια επηρεασμένα από τη μουσική παράδοση της Σμύρνης, όπως τα ηχογράφησε το 1976 με την επιμέλεια του Κώστα Παπαδόπουλου, του Αριστείδη Μόσχου και του Στέφανου Βαρτάνη...

Η Γιώτα Λύδια και η «Επιστροφή» της στις «ρίζες»

24/02/2024

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/i-giota-lydia-kai-i-epistrofi-tis-stis-rizes

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0