Sign in to follow this  
Followers 0
Tasos

Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί

74 posts in this topic

Ναι ! Είναι γεγονός! :confused::D:naughty::inlove:

Κυκλοφορεί σε cd η "ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ" και το "ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ", σε ζωντανή ηχογράφηση από το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών( από την περσινή παρουσιάσή τους από τον Γιώργο Νταλάρα το Νοέμβρη του 2005)! :music:

Το λέει ο ίδιος ο Γιώργος Νταλάρας στη σημερινή του συνέντευξη(3-12-2006) στην "Βραδυνή της Κυριακής"(αριθμ. φύλλου 473, σελ. 28-29) στον δημοσιογράφο Γιάννη Αλεξίου.

Αναφέρει συγκεκριμένα ο Νταλάρας :

"...Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί μια καινούρια εκτέλεση της Ρωμιοσύνης και του ’ξιον Εστί από την περσινή ηχογράφηση στο Μέγαρο Μουσικής με εξαιρετικούς συντελεστές... Εγώ το θεωρώ υποχρέωσή μου να μεταφέρω στον καιρό μου τα έργα αυτά του Θεοδωράκη, σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου και Οδυσσέα Ελύτη, που τα θεωρώ πυλώνες της ελληνικής μουσικής...".

;):razz::naughty::inlove::naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω, πολύ ωραίο νέο! Μου έφτιαξες τη μέρα Τάσο, ή μάλλον ... τη νύχτα !!! :naughty::naughty::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα έργα, υπέροχες εκτελέσεις, υπέροχες ενορχηστρώσεις, υπέροχες ερμηνίες... ΥΠΕΡΟΧΑ ΝΕΑ!!! :music::naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:music::razz::naughty::razz::naughty::razz::naughty::razz::confused:

Είναι το πιο ευχάριστο πράγμα που έχω ακούσει εδώ και περίπου μισό χρόνο!!!!!!

;):inlove::inlove::D

(το τελευταίο τόσο ευχάριστο που άκουσα ήταν το "Πάνε να πεις" στο Μέγαρο, γι' αυτό λέω "μισό χρόνο"... :wow: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά , τα νέα είναι υπέροχα.

Είχα την τύχη να δω το εξώφυλο του cd, το οποίο θα κυκλοφορήσει πολύ σύντομα και θα είναι διπλό.Το εξώφυλο είναι παρόμοιο με το πρόγραμμα της συναυλίας με τις μικρές φωτογραφίες του Μίκη και του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο νεο! Μόλις το έμαθα πριν λίγες μέρες, μου έφτιαξε τη μέρα! Ανυπομονώ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο χριστουγεννιάτικο δώρο! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
20-24 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί!!! :)  :D  :D

’ραγε, θα κυκλοφορήσει σε μία έκδοση(διπλό cd) ή, μετά από λιγό καιρό θα ακολουθήσει και καμιά άλλη με bonus dvd ; ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
20-24 Δεκεμβρίου κυκλοφορεί!!! :)  :D  :D

’ραγε, θα κυκλοφορήσει σε μία έκδοση(διπλό cd) ή, μετά από λιγό καιρό θα ακολουθήσει και καμιά άλλη με bonus dvd ; ...

αν και πιστεύω ότι όλοι θα ευχόμαστε να βγει και σε dvd.....

είμαι σίγουρη ότι θα ακολουθήσει - αφού όμως το έχουμε αγοράσει όλοι - και επανέκδοση του cd με bonus το dvd.... έτσι για να μας ταλαιπωρούν..... :pity::pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν και πιστεύω ότι όλοι θα ευχόμαστε να βγει και σε dvd.....

είμαι σίγουρη ότι θα ακολουθήσει - αφού όμως το έχουμε αγοράσει όλοι - και επανέκδοση του cd με bonus το dvd.... έτσι για να μας ταλαιπωρούν..... :):)

Αγνή, μέχρι στιγμής οι πληροφορίες λένε για διπλό cd.

Ας αρκεστούμε σ'αυτό κι ας μην κάνουμε εικασίες που δεν ωφελούν σε τίποτα.

΄Αλλωστε και χωρίς να θέλω να χαιδέψω τα αυτιά κανενός, από τη νέα εταιρεία κι όσον αφορά την περίπτωση Νταλάρα ακόμη δεν έχουμε τέτοια δείγματα, παρόμοια με τα τελευταία τερτίπια της προηγούμενης εταιρείας.

Κάθε άλλο...

Τρεις αξιολογότατες κυκλοφορίες μέσα σε χρονικό διάστημα 6-7 μηνών ("Έρημα χωριά" -"Σπάει το ρόδι"- " Ρωμιοσύνη") δεν είναι και λίγο πράγμα...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που τα βρίσκεις ρε θηρίο? :music:B)

Είσαι απίθανος!!! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το εξώφυλλο είναι πολύ ωραίο.Θανάση σε χιλιοευχαριστούμε!!! :music:B);):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Θανάση.. Ανυπομονώ για την κυκλοφορία του δίσκου αυτού! Έχω περιέργεια κυρίως για τη ''Ρωμιοσύνη'', την οποία δεν έχω ακούσει ποτέ από τον Νταλάρα. Προσωπικά βέβαια, θεωρώ ότι οι ερμηνείες του Μπιθικώτση σε αυτά τα έργα είνα στην πλειονότητά τους αξεπέραστες... Μακάρι να με διαψεύσει ο Γιώργος!! :music:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
B);) Είναι τέλειο!! Ευχαριστούμε Θάνο! :music: Θα επαναλάβω κι εγώ την ερώτηση του Αποστόλη... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστούμε πολύ Θανάση.. Ανυπομονώ για την κυκλοφορία του δίσκου αυτού! Έχω περιέργεια κυρίως για τη ''Ρωμιοσύνη'', την οποία δεν έχω ακούσει ποτέ από τον Νταλάρα. Προσωπικά βέβαια, θεωρώ ότι οι ερμηνείες του Μπιθικώτση σε αυτά τα έργα είναι αξεπέραστες... Μακάρι να με διαψεύσει ο Γιώργος!! :music:  B)

Φίλε Γιώργο, το θέμα των ερμηνειών είναι καθαρά υποκειμενικό! Δεν μιλάμε φυσικά για το "σωστό" της ερμηνείας, γιατί αυτό αναγνωρίζεται στον Νταλάρα, από φίλους κι "εχθρούς". Από 'κει και πέρα είναι θέμα ποιο χρώμα φωνής αγγίζει και συγκλονίζει τον καθένα από εμάς περισσότερο.

Η εκτίμησή μου και ο σεβασμός μου για τον Μπιθικώτση είναι δεδομένος και μεγάλος και, φυσικά, έχω και την "Ρωμιοσύνη" και το "’ξιον Εστί" με τις δικές του, πρώτες, εκτελέσεις. Στα δικά μου όμως αυτιά και στην ψυχούλα μου ηχούν πιο "ακαδημαϊκές", πιο "ξύλινες" οι ερμηνείες του Μπιθικώτση. Αντίθετα, οι ερμηνείες του Νταλάρα μου μεταδίδουν πολύ έντονα και δυνατά συναιθήματα. Έχω προσπαθήσει να το εξηγήσω αυτό και στο μόνο που έχω καταλήξει είναι, πως η φωνή του Νταλάρα είναι, λόγω γενιάς, πιο κοντά μου, γίνεται και "φωνή" μου. Ίσως, δηλαδή να ισχύει αυτό που είχε διατυπώσει ο, αείμνηστος, Δημήτρης Λάγιος : "Κατά τη γνώμη μου ο Νταλάρας είναι ο πιο κοντινός τραγουδιστής, σαν φωνή και σαν ήθος(ήθος λαϊκό) για τον νεοέλληνα, από τη δικτατορία κι εδώ.".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι Τάσο, αυτό είναι σωστό. Και σε μένα η φωνή του Νταλάρα είναι πολύ πιο κοντά μου, χωρίς καμιά αμφιβολία. Ίσως απλώς η φωνή του Μπιθικώτση σε αυτά τα τραγούδια να μου έχει κάτσει καλύτερα. Όταν τον ακούω, νιώθω σαν να καθαγιάζει αυτά τα τραγούδια. Φυσικά, το ’ξιον Εστί από τον Νταλάρα ήταν επίσης καταπληκτικό. Αν εξαιρέσεις π.χ το Ένα το χελιδόνι και το ''Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ'', τα υπόλοιπα κομμάτια μου άρεσαν πιο πολύ από Νταλάρα. Μακάρι το cd αυτό που περιμένουμε να μας αποζημιώσει, γιατί, κακά τα ψέμματα, κι η ηχητική του προηγούμενου ''’ξιον Εστί'' είναι πολύ κακή..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0