Sign in to follow this  
Followers 0
neck

Επιτέλους... Τι πρόβλημα υπάρχει ανάμεσά μας;;;;;

48 posts in this topic

...Δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει...Γιατί κάποιες,δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάποιοι σ' όλη αυτήν την προσπάθεια-γιατί περί προσπάθειας πρόκειται πλέον κι όχι σύμπτωσης-συνεχόμενα προκαλούν με λόγια και πράξεις,θέλοντας να διχάσουν το forum...;;;ΓΙΑΤΙ;;;

Επειδή σε 2 μέρες θα'μαι ένα χρόνο μέλος αυτής της κοινότητας,ανοίγω αυτό το topic,το οποίο ελπίζω γρήγορα να κλείσει,καλώντας όλους εκείνους κι εκείνες που έχουν κάποιο πρόβλημα με πρόσωπα και πράγματα,επιτέλους να πουν τι συμβαίνει και να σταματήσουν οι έριδες και οι προκλήσεις...Κι αν δεν έχουν να πουν κάτι ουσιαστικό ας σταματήσουν επιτέλους...Νισάφι πια...Δε βαρεθήκατε;;;Δεν κατανομάζω κανέναν...Όλοι μας οφείλουμε να σεβαστούμε το "χώρο" αυτόν που δημιούργησε ο Νικόλας και την προσφορά όλων των μελών της...Όσοι κι όσες δε θέλουν να προσφέρουν,με οποιοδήποτε θετικό τρόπο,ας σταματήσουν την υπονόμευση και τα ψεύδη...

Συναντήσεις υπάρχουν,γίνονται και ανακοινώνται.Όποιοι θέλουν και μπορούν να συμμετέχουν,συμμετέχουν.ΌΛΟΙ εδώ είμαστε.Ας κανονίσουμε μια μαζική συγκέντρωση να μιλήσουμε.Κι ας σταματήσουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι προκλήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελα ντε! που το ειδες το προβλημα; :blink: Ολα πανε καλα...και μερικοι ειναι εντελως στον κοσμο τους!Ας τους αφησουμε λοιπον να το απολαυσουν...Γιατι ν'ασχολουμαστε; :D (αυτο το τελευταιο ηταν για μενα... :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν ξεκινησα να γραφω στο ςιτε μου αρεσαν οι πολλες κ' διαφορετικες γνωμες κ' η πολυσυνθετοτητα αυτης της ιστοσελιδας.Τωρα τελευταια διαβαζω πως εσεις οι ιδιοι διακρινεται καποιο προβλημα να διαχεει αυτο το ςιτε.Και για να αναρωτιεστε μαλλον κατι υπαρχει.Διαβαζω πως καποιες-καποιοι σας ενοχλουν με λογια η' πραξεις που στρεφονται¨?εναντιον σας.Εχω καταλαβει απο τα γραφομενα σας πως γνωριζεστε προσωπικα.Πως βρισκοσαστε σε συναντησεις κ' οπου εμφανιζετε ο καλλιτεχνης για τον οποιο γραφουμε ολοι εδω.Αναρωτηθηκατε μηπως καποιοι ενοχλουνται [εγω οχι δεν ενοχλουμε πιστεψτε με] με αλλους σε αυτες τις πιο ανοιχτες συναντησεις με τον καλλιτεχνη?Παρατηρησα στον ΙΑΝΟ για παραδειγμα πως αρκετοι 'κυνηγουσαν' τον Νταλαρα για αρκετη ωρα .Μην νομιζετε κ' γω παλιοτερα το ιδιο εκανα.Και γω παθος τρελλο εχω.Μηπως ολοι εμεις που αγαπαμε αυτον τον ανθρωπο να τον αφησουμε λιγο να ανασανει?Μηπως να μετριασουμε το παθος μας στις συναντησεις αυτες?Ισως να αφησουμε τον ανθρωπο Γιωργο να φευγει ηρεμακ' ησυχα χωρις φλας να τον κυνηγουν.Νομιζω το αξιζει κ΄' του το οφειλουμε.Ισως εχουμε σημαντικα πραγματα να του πουμε.Δεν διαφωνω.Ομως μηπως εχει κουραστει με ολα αυτα?Καπου αλλου διαβασα οτι αυτο το ςιτε ειναι μικρογραφια της κοινωνιας μας.Στην κοινωνια μας περισσοτεροι ειναι αυτοι που διαφωνουν μεταξυ τους κ' λιγοι αυτοι που συμφωνουν.Το ςιτε φτιαχτηκε για ολους[ χοντρους,αδυνατους,ασχημους,ωραιους,συμφωνουντες η' διαφωνουντες].Ακομα κ' αν διαφωνουμε με καποιον οφειλουμε, επειδη εχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ , να τον σεβαστουμε οσο κ' αν μας ενοχλουν αυτα που λεει.Καποια στιγμη θα σταματησει αν εμεις δεν του βαζουμε βουτηρο στο ψωμακι του.Εκτος αν αυτο το ςιτε εγινε για 10-15 ατομα οποτε διαγραψτε οτι ειπα.Δεν κανω κριτικη ουτε γνωριζω προσωπικα καποιον.Απο τα γραφομενα σας πηρα θαρρος να εκθεσω καποιες σκεψεις. Υ.Γ. Αν καποιοι διαφωνειτε κ' θελετε να με βρισετε η' να με μαλωσετε μην ψαχνετε την τιμημενη Κοκκινια να με βρειτε.Ζητηστε μου την οδο.[ελπιζω πως εχετε χιουμορ σε οτι αφορα το Υ.Γ.]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρατηρησα στον ΙΑΝΟ για παραδειγμα πως αρκετοι 'κυνηγουσαν' τον Νταλαρα για αρκετη ωρα .Μην νομιζετε κ' γω παλιοτερα το ιδιο εκανα.Και γω παθος τρελλο εχω.Μηπως ολοι εμεις που αγαπαμε αυτον τον ανθρωπο να τον αφησουμε λιγο να ανασανει?Μηπως να μετριασουμε το παθος μας στις συναντησεις αυτες?Ισως να αφησουμε τον ανθρωπο Γιωργο να φευγει ηρεμακ' ησυχα χωρις φλας να τον κυνηγουν.

Συμφωνώ απόλυτα με την ΔΡΟΣΟΣΤΑΛΙΔΑ... και πρέπει να αρχίσουμε να το σκεφτόμαστε σοβαρά αυτό.

Όλοι μας !!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο να "κυνηγάμε" την Νταλάρα μετά από κάθε του εμφάνιση, δε νομίζω όμως πως έχει καμία σχέση με τα προβλήματα μεταξύ των μελών του forum. Ο καθένας ειναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, και καλείται κάθε φορά να κρίνει αν η περίσταση είναι η κατάλληλη για να μιλήσει στο Νταλάρα χωρίς να είναι ενοχλητικός. Τα προβλήματα που όλοι γνωρίζουμε πως δημιουργήθηκαν τελευταία μεταξύ κάποιων μελών δεν έχουν να κάνουν με το μετα-συναυλιακό πανικό στα καμαρίνια, αλλα με θέματα συμπεριφοράς μεταξύ των μελών της κοινότητας. Δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να παζαρεύουμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο - δεν θα οδηγήσει πουθενά. Απ' όσα έχω δει, πιστεύω πως η "κρίση" γενικά εκτονώνεται τελευταία, τα πράγματα έχουν ηρεμήσει, οπότε καλό θα ήταν σιγά σιγά να πάψουμε να ανναρωτιόμαστε που ήταν το πρόβλημα και να κοιτάξουμε μόνο μπροστά. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συμφωνώ κι εγώ πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο να "κυνηγάμε" την Νταλάρα μετά από κάθε του εμφάνιση, δε νομίζω όμως πως έχει καμία σχέση με τα προβλήματα μεταξύ των μελών του forum. Ο καθένας ειναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, και καλείται κάθε φορά να κρίνει αν η περίσταση είναι η κατάλληλη για να μιλήσει στο Νταλάρα χωρίς να είναι ενοχλητικός. Τα προβλήματα που όλοι γνωρίζουμε πως δημιουργήθηκαν τελευταία μεταξύ κάποιων μελών δεν έχουν να κάνουν με το μετα-συναυλιακό πανικό στα καμαρίνια, αλλα με θέματα συμπεριφοράς μεταξύ των μελών της κοινότητας. Δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να παζαρεύουμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο - δεν θα οδηγήσει πουθενά. Απ' όσα έχω δει, πιστεύω πως η "κρίση" γενικά εκτονώνεται τελευταία, τα πράγματα έχουν ηρεμήσει, οπότε καλό θα ήταν σιγά σιγά να πάψουμε να ανναρωτιόμαστε που ήταν το πρόβλημα και να κοιτάξουμε μόνο μπροστά. :)

Εσύ δεν είσαι ’γγελος.... :pity:

Εσύ είσαι ο "Φύλακας άγγελος" του forum... :pity::D

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους γνώρισα μέσω αυτής

ιστοσελίδας για ότι έκαναν για εμένα.

Χωρίς να έχω καμία ηρωική διάθεση να αναφέρω ότι αποχωρώ από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα που δε με εκφράζει πλέον ,

για λόγους αξιοπρέπειας και διάφορους άλλους λόγους που θεωρώ οτι με θίγουν σαν προσωπικότητα και σαν άτομο!.

Καλή σας συνέχεια και καλές γιορτές!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εικόνα ενός «άτομου της χρονιάς» κατά παράδοση παρουσιάζει στο εξώφυλλο του τελευταίου τεύχου του περιοδικόυ Time. Φέτος έβαλαν αυτή η εικόνα:

http://img150.imageshack.us/img150/7822/11...61225400qx9.jpg

’δεια οθόνι του υπολογιστή που υπογράφτηκε You εννωείται «Όλοι μας μέλοι της Κοινότητας του Internet είμαστε ήρωες της χρονιάς» ή «ήρωες της εποχής της πληροφορίας».

Μόλις δημοσιεύτηκε, η δημοκρατία εμφάνισε η δύναμη του: η ιδέα αυτή επικρίσηκε από πολλούς «ήρωες» σε όλες τις πλεύρες. Και αυτή η ελέφθερη διαφωνία επιβεβαιώνει το γεγονός της καινούριας εποχής: όσο κιαν το όνομα μπορεί να είναι καλήτερα (έχω και εγώ το δικάωμα να διαφωνώ :D ). Γιατί τα μέσα της πληροφορίας όπως η τηλεώραση τα έχουμε τώρα από καιρό, αλλά δεν τα κυβερνούμε κυβερνιόμαστε. «Εποχή της συμμετοχής» ακούγεται πιό ηρωικά και κατάλληλα ιδιαίτερα σε αυτή η δελίδα που δημιουργίθηκε προς τιμήν ενός καλλητέχνη που παρουσιάζει και συμμετέχει με ενέργεια.

:music:

Ακόμα - τι μου λείπει σε αυτή η άδεια οθόνη; Και σίγουρα από δύο λεπτά έρευνας πραγματοποιήθηκε μία άλλη εικόνα όπως παρακατω;

http://img103.imageshack.us/img103/1048/es...218freshmn1.jpg

Χρειαζόμαστε να βλέπουμε πρόσωπα, και αν δεν είναι διαθέσιμα, τα φανταστούμε. Και στο Internet νιώθαμε πιό ελέφθεροι να εκφράζόμαστε με το αληθινό μας πρόσωπο ή να φτιάχνουμε κάποιες μάσκες. Και ανάμεσα τα πρόσωπα γίνονται προσωπικά σχέσια με όλα τα αποτελέσματα... :music:

«Τα τραγούδια μας έφεραν κοντά» (λέει ένα τόπικ σε αυτό το φόρουμ). Αλήθεια, έφεραν, και σε κάποιες καταστάσεις πάρα πολύ κοντά απο ο'τι θα θεωρούσαμε ασφαλώς. Δεν πειράζει σε καινούρια εποχή υπάρχουν εκλογές, και όχη μόνο να αλλάξουμε το πρόγραμα όπως με το τηλεώραση: δεν μας εμποδίζει κανείς να συμμετέχουμε και καλητερεύουμε αυτό το πρόγραμα... B)

Και προσωπικά εύχομαι για όλους καλή γιουρτή! (Σε όλους, αλλά και ιδιαίτερα σε όσους που δεν κρύβουν τα πρόσωπα τους).

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

[ ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ,May 29 2007, 10:07 AM--> Μπορεί σε πρώτη φάση το συγκεκριμένο post να μη λέει τίποτα άσχημο ή προσβλητικό...

Ξέροντας όμως κάποια περισσότερα πράγματα για το ποιοι/ες μπορεί να κρύβονται πίσω από ένα τέτοιο "αθώο" post , θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου σχετικά...

Βλέπω πως τελικά "Τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς..."

Βλέπω επίσης πως κάποιοι / ες , προσπαθώντας να λύσουν τα διάφορα υπαρξιακά ή άλλα προβλήματα τους, συνεχίζουν ν' ασχολούνται μαζί μου...

(και μην πουν πως εννοούσαν άλλον Θανάση, θα γίνουν περισσότερο γελοίοι/ες...)

Ακόμη βλέπω πως η διαχείριση του forum, ξέροντας ποια άτομα βρίσκονται πίσω από διπλούς κωδικούς , πλαστά nicknames και πρόσωπα, συνεχίζει να ανέχεται αυτά τα γελοία άτομα-φαινόμενα...

Επιτρέψτε μου λοιπόν, όσο καιρό θα συνεχίζουν αυτά τα παιδάκια, μικρά και μεγάλα, να ασχολούνται με το όνομά μου, και με την προσωπική μου ζωή, γιατί μέχρι εκεί έχουν φτάσει και είμαι σε θέση να το ξέρω πολύ καλά αυτό (δυστυχώς γι'αυτούς/ες μερικά στοματάκια ήταν περισσότερο ανοιχτά απ'όσο θα ήθελαν) , και όσο η διαχείριση του forum- παλιά και νέα- δε βάζει ένα φρένο σ'αυτήν την κατάσταση , να απέχω από οποιαδήποτε δραστηριότητα σχετίζεται με την κοινότητα...Δυστυχώς , εγώ δεν έχω τη δυνατότητα , να απαγορέψω σε κανέναν να επισκέπτεται την κοινότητα, να αναφέρει το όνομά μου και να γράφει ότι μαλακία του κατέβει στο κεφάλι . Νά'στε σίγουροι πως αν είχα τη δυνατότητα να το κάνω , θα το έκανα. Κι ας χαρακτηριζόμουνα και μη δημοκρατικός και φασίστας και ότιδήποτε παρόμοιο...

Προσοχή , δε λέω "φεύγω", λέω "κάνω στην μπάντα" μέχρι να καθαρίσει επιτέλους, το "χωράφι από τα σκουπίδια"....

Αρκετά ανέχτηκα εδώ και εννέα μήνες σχεδόνH υπομονή έχει και τα όριά της ...Φτάνει....

Καλή επιτυχία σε όλα...

(Αν έχει κανείς την καλή διάθεση ας το μεταφράσει παρακαλώ πολύ...) ]

Λοιπόν με αφορμή όλα τα παραπάνω τα οποία τα μετέφερα και σε αυτό το topic γιατί το θέωρησα καταλληλότερο, θα ήθελα να προτείνω προς τους διαχειριστές μία πιο σφιχτή αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων.

Δεν εννοώ φυσικά τη δήλωση για το καλη τύχη κλπ. Δεν μπορεί ο κάθε διαχειριστής να γνωρίζει τι υπονοούμενα εκφράζει ο καθένας.

Ομως θα πρέπει να είναι πάντα πιστοποιημένο πως ο χρήστης που γράφει κάθε φορά είναι πραγματικά αυτός που λέει το nickname του και όχι κάποιος φίλος / ξάθερφος / αρραβωνιαστικός / κουμπάρος/ μπατζανάκης/ κουνιάδος και δε ξέρω γω τι άλλο που απλά έχει το password του συγκεκριμένου χρήστη.

Μιλάμε συνεχώς για Δημοκρατία αλλά είναι επίσης διάσημο το ρητό που λέει πως η Δημοκρατία του ενός σταματά εκεί που αρχίζουν να ισχύουν τα δικαιώματα του άλλου, και το δικαίωμα της διαφύλαξης των προσωπικών μας στοιχείων, και της ηθικής μας υπόστασης και αξιοπρέπειας είναι κατοχυρωμένο και αναφαίρετο. Όταν πιστοποιημένα υπάρχει παράβαση των παραπάνω απο κάποιο μέλος (χωρίς μάλιστα να είναι και το μέλος που υπογράφει, αυτό που στην πραγματικότητα κάνει το ποστ, διπλό ατόπημα...) θα πρέπει να λαμβάνονται κάποια -περιοριστικά ίσως- μέτρα.

Αυτά απο εμένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά έκανες και τα μετέφερες σε αυτό το τόπικ Θοδωρή, γιατί είναι κρίμα να χαλάμε συζητήσεις για τόσο ωραία θέματα όπως το δώρο που θέλουμε να κάνουμε. Αυτό το πράγμα, αυτές οι κόντρες πρέπει να σταματήσουν. Μόνο κακό προκαλούν. Μια πιο σφιχτή αντιμετώπιση ίσως έχει αποτέλεσμα, ωστόσο θεωρώ ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να τα βρουν οι συγκρουόμενες πλευρές. Είναι κρίμα για όλους να υπάρχει στο φόρουμ ένα κλίμα πολεμικό και μη υγιές. Το φόρουμ αυτό είναι για την ελληνική μουσική και τον Γιώργο Νταλάρα βασικά, κι όχι χώρος για παρεξηγήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο μην αγχώνεσαι υπάρχει διαχειριστής που θα αξιολογήσει που πρέπει να μπουν τα ανάλογα post.

Και εδώ που τα λέμε το όλο εγχείρημα περί δημοπρασίας κλπ δεν έχει να κάνει με το αντίστοιχο topic Ενα δώρο για τον Γ.Νταλάρα . Θέλω να πω πως και τα παραπάνω post στην ουσία off topic είναι.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντάξει, απλώς το όλο θέμα της δημοπρασίας δημιουργήθηκε με αφορμή την αρχική σκέψη για το δώρο. Για το άλλο θέμα, συγγνώμη, καλύτερα να επέμβουν και να αποφασίσουν οι αρμόδιοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να πω κάτι για τα αίσχη που έγιναν στο άλλο τόπικ... :mad:

Κατ' αρχάς για ποιό θέμα μιλούσαμε; Μιλούσαμε για το δώρο για τον Νταλάρα. Σωστά; Έκανε μια πολύ ωραία πρόταση ο Hristaki, και αρχίσαμε να συζητάμε πάνω σ' αυτό. Σωστά;; Γιατί πρέπει κάποιοι να πετάγονται μέσα, και να λένε πράγματα άσχετα με το θέμα, και μάλιστα προσβάλλοντας ταυτόχρονα άλλα μέλη;; Γιατί να πρέπει, τη στιγμή που συζητάμε κάτι πολύ ωραίο, να μας ανάβουνε τα λαμπάκια με τις αηδίες που -ξαφνικά- διαβάζουμε;; Γιατί πρέπει να ασχολούμαστε συνέχεια μαζί σας;; Όποιοι κι αν είστε πίσω απ' όλα αυτά!! Γιατί με τις διπλο-τριπλο-εγγραφές και τα μπλεξίματα usernames και κωδικών, ώρες-ώρες πραγματικά δεν ξέρουμε ποιός γράφει τί, και στο φινάλε δεν ξέρουμε και ποιόν πρέπει να βρίσουμε!

Και, πιο συγκεκριμένα: Τη στιγμή που μιλάμε για το θέμα της UNHCR, τί πρόβλημα έχετε με τον Θανάση συγκεκριμένα και πετάτε ειρωνικά σχόλια του τύπου "αν είναι η "Καλή τύχη"... κλπ.";; Όταν λες ότι θέλεις να συμμετέχεις σε μια πρωτοβουλία σαν αυτή που πρότεινε ο Hristaki, δεν έχεις παρά να πεις "συμμετέχω" ή "δε συμμετέχω"! Χωρίς καραγκιοζιλίκια γύρω-γύρω!! Είναι ανάγκη κάθε φορά που είναι να πούμε κάτι, να λέμε πρώτα ένα κάρο βλακείες για να καταλήξουμε τελικά σ' αυτό που θέλουμε να πούμε;; Μάθετε επιτέλους να εκφράζεστε!! Μάθετε να μιλάτε επιτέλους!!

Και επιπλέον, γιατί τέτοια κακία για το συγκεκριμένο πρόσωπο, που έχει προσφέρει εδωμέσα όσο κανείς;; Και το χειρότερο είναι ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ξανασυμβαίνει αυτό! Τί πρόβλημα έχετε;; Τι ζόρι τραβάτε πια;;; Πάρτε το χαμπάρι ότι εδωμέσα δεν είναι ο χώρος για να βγάζετε τα υπαρξιακά, προσωπικά, νοητικά, ...δεν ξέρω κι εγώ τί άλλα, προβλήματα μπορεί να έχετε!!!

’ντε, και πολύ έχουμε ασχοληθεί μαζί σας! :mad:

Υ.Γ.: προς Θανάση: κατανοώ απόλυτα τους λόγους για τους οποίους επιλέγεις να απέχεις απ' το forum. Αλλά εδώ έχουμε την περίπτωση κατά την οποία ήρθαν τα άγρια για να διώξουν τα ήμερα! :mad: Κι επιπλέον, είσαι ένας απ' τους ανθρώπους που πραγματικά δίνουν ζωή στο forum! Αν σταματήσεις να γράφεις κι εσύ... βράστα! (κοινώς.) :(:mad:;):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ.: προς Θανάση: κατανοώ απόλυτα τους λόγους για τους οποίους επιλέγεις να απέχεις απ' το forum. Αλλά εδώ έχουμε την περίπτωση κατά την οποία ήρθαν τα άγρια για να διώξουν τα ήμερα! :mad: Κι επιπλέον, είσαι ένας απ' τους ανθρώπους που πραγματικά δίνουν ζωή στο forum! Αν σταματήσεις να γράφεις κι εσύ... βράστα! (κοινώς.) :mad::mad::blush::mad:

Προσυπογράφω.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι μέλος στην κοινότητα των φίλων του Γιώργου Νταλάρα από το 2003.

Πάντα, όλο αυτό το χρονικό διάστημα, υπήρξαν, κατά καιρούς, ανάλογα προβλήματα.

Κατά τη γνώμη μου δεν φταίνε τα όποια πρόσωπα, πάντα θα υπάρχουν οι προβληματικοί ή οι αργόσχολοι που μπαίνουν εδώ για να σπάσουν πλάκα. Το πρόβλημα βρίσκεται στον τρόπο με τον οποίο μπορεί κανείς, ανώνυμα, να γίνει μέλος στο φόρουμ και, γενικότερα, αποτελεί πρόβλημα η περίφημη "ανωνυμία" του ίντερνετ που, από αρκετούς, "μεταφράζεται" σε ασυδοσία. Εγώ ποτέ μου δεν την κατάλαβα αυτήν την ανωνυμία, γι' αυτό και πάντα "υπάρχω" στο ίντερνετ επώνυμα, έχοντας το θάρρος της γνώμης μου και της υπογραφής μου.

Η πρότασή μου είναι συγκεκριμένη : στα πλαίσια των αλλαγών της όλης σελίδας, με αφορμή των 10 ετών της λειτουργίας της, να αλλάξει κι ο τρόπος εγγραφής μέλους. Όσοι έχουν συμμετάσχει, έστω και μια φορά στη ζωή τους σε μια συλλογικότητα, αφενός θα πρέπει να συμφωνούν με τις αρχές και τα πιστεύω της κι, αφετέρου, εγγράφονται και συμμετέχουν επώνυμα. Δεν μπορείς να γίνεις μέλος και στον πιο απλό σύλλογο, χωρίς να δώσεις τα, πραγματικά, πλήρη στοιχεία σου! Επομένως, το πόσοι είμαστε πραγματικά ενεργοί σ' αυτό το φόρουμ το ξέρουμε, αφού κατά 95% γνωριζόμαστε προσωπικά μεταξύ μας. Προσωπικά, ποτέ δεν με ενδιέφερε η κοινότητά μας να αριθμεί χιλιάδες, καλές είναι και οι δεκάδες(!), δεν είδα ποτέ το φόρουμ μας ούτε σαν ποδοσφαιρική ομάδα που πρέπει να έχει χιλιάδες οπαδούς, ούτε σαν πολιτικό κόμμα εξουσίας που πρέπει να έχει την πλειοψηφία των ψηφοφόρων! Υπάρχουν άλλες, ευρύτερου μουσικού περιεχομένου, σελίδες, που αριθμούν χιλιάδες μέλη, αλλά - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων - το επίπεδο των συζητήσεων και των "απόψεων" είναι επιπέδου ... καφενείου.

Αν θέλουμε το φόρουμ μας να έχει σοβαρότητα, υπευθυνότητα, εγκυρότητα και ήθος, ώστε να γίνεται σημείο αναφοράς και να το σέβονται για τις πληροφορίες του και το επίπεδο των συζητήσεων που γίνονται εδώ μέσα, προτείνω στον δημιουργό της σελίδας, το Νικόλα, να αλλάξει τον τρόπο εγγραφής μέλους. Όποιος θέλει να γραφτεί μέλος στην κοινότητά μας, θα πρέπει να συμπληρώνει φόρμα με τα πλήρη στοιχεία του(ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο), τα οποία και θα επιβεβαιώνονται. Φυσικά, όλα αυτά δεν θα δημοσιεύονται, θα μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιεί το "καλλιτεχνικό του ψευδώνυμο" - αν το θέλει - θα είναι όμως τα πραγματικά του στοιχεία στη διάθεση του δημιουργού της σελίδας. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα αποτρέψει τον οποιονδήποτε από το να έχει ακραία συμπεριφορά και θα εξασφαλίσει μια ποιότητα, σοβαρότητα, αλλά και ηρεμία στο φόρουμ μας. Όσοι, από εμάς θεωρούν σοβαρή υπόθεση το ελληνικό τραγούδι, σέβονται κι εκτιμάνε τον Νταλάρα κι αφιερώνουν τον, πολύτιμο, χρόνο τους, θεωρώντας ότι δεν παίζουν ούτε ότι κοροιδεύουν, αλλά ότι προσθέτουν ένα "πετραδάκι", (μέσα από την έρευνα και την καταγραφή) ,στον μουσικό μας πολιτισμό, δεν θα έχουν πρόβλημα να γνωρίζει ο Νικόλας τα στοιχεία τους. Όλοι οι άλλοι μπορούν να έχουν την ιδιότητα του επισκέπτη και να ενημερώνονται για τα πάντα.

Μόνο μ' αυτόν τον τρόπο, κατά τη γνώμη μου, θα ησυχάσουμε οριστικά από τα κάθε είδους προβλήματα. Διαφορετικά το φόρουμ θα γίνει "ξέφραγο αμπέλι", όπου τα "άγρια" θα έχουν διώξει όλα τα "ήμερα"!

Θα ήταν μια μεγάλη απογοήτευση, και για τον ίδιο τον Νταλάρα και για τον δημιουργό αυτής της σελίδας και τους κόπους του, αλλά και για τα σοβαρά, υπεύθυνα κι, ουσιαστικά, ενεργά μελη, μια τέτοια κατάληξη.

Στο χέρι μας βρίσκεται η λύση.

Υ.Γ.

Θανάση, συνέχισε να μας "βασανίζεις"! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωστόσο, Τάσο, η λύση που προτείνεις, δεν θα αποτρέπει κάποιον που ξέρει το password του άλλου, να μπαίνει στη σελίδα στο όνομά του και να γράφει ό,τι θέλει... Δυστυχώς, αυτό γίνεται αρκετές φορές σε πολλά φόρουμ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν θα αποτρέπει κάποιον που ξέρει το password του άλλου, να μπαίνει στη σελίδα στο όνομά του και να γράφει ό,τι θέλει...
Αυτό Γιώργο, έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να συμβαίνει. Ο καθένας πρέπει να επιλέγει έναν αυστηρά προσωπικό κωδικό, όχι εύκολο να το μαντέψει κανείς και να τον διαφυλάττει. Δυστυχώς, αν και φαινομενικά δεν έχουμε να κάνουμε π.χ. με τραπεζικές συναλλαγές, θα πρέπει κάπως έτσι να λειτουργήσουμε κρατώντας δύσκολους και μυστικούς τους κωδικούς, διότι τα πράγματα δεν είναι τόσο "αθώα" όσο φαίνονται.

Κατά τα άλλα, η άποψη του Τάσου περί επωνυμίας, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εμένα φυσικά η άποψη του Τάσου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, απλώς επισημαίνω ότι αυτό το πρόβλημα θα ισχύει. Και είσαι πολύ σωστή Δώρα, όταν λες ότι ο καθένας μας πρέπει να έχει έναν κωδικό που μόνο αυτός θα ξέρει, αλλά μερικές φορές αυτό δεν ισχύει.. Το θέμα είναι ότι κάτι πρέπει να γίνει με όλη αυτή την ιστορία. Κι εγώ προτιμώ να είμαστε στο φόρουμ εκατό άτομα, αλλά ενεργά, κι όχι χιλιάδες, και ανενεργοί. Σε πολλά φόρουμ γίνεται αυτό και τα αποτελέσματα τα επεσήμανε ο Τάσος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με αυτό που έγραψε ο Τάσος. Ας ελπίσουμε στα πλαίσια της νέας δομής και αναδιοργάνωσης της σελίδας τα παραπάνω να βρούν σύμφωνο και τον Νικόλα.

Την στιγμή μάλιστα που τα πλήρη προσωπικά στοιχεία θα είναι προσβάσιμα μόνο απο τον administrator της σελίδας δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να έχει πρόβλημα. Πρόβλημα θα έχει εκείνος μόνο που θα θέλει να μπει εδω μέσα για να δημιούργήσει πίσω απο την ανωνυμία του τα γνωστά προβλήματα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ! Αν τα προσωπικά μας στοιχεία είναι μόνο στη διάθεση του διαχειριστή κανείς δε θα πρέπει να έχει πρόβλημα! Κι αν έχει, τότε θα 'χει λερωμένη τη φωλιά του! Χα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι λοιπόν να γίνει κι αυτό στα πλαίσια των αλλαγών που θα γίνουν στη σελίδα. Μακάρι να τελειώνουμε από όλα αυτά τα προβλήματα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς αμφιβολία είναι κατα τη γνώμη μου μια , αναγκαία, δίκαιη λύση για αυτου του είδους τα προβλήματα.Από τη στιγμή που κάποια μέλη δεν σεβάστηκαν ορισμένους κανόνες επικοινωνίας, αλλά και τον χαρακτήρα αυτής της προσπάθειας τότε είναι αναγκαία η ύπαρξη αυτης της αλλαγής στον τρόπο κατραχώρησης τον δεδομένων.

Εκείνο που για άλλη μια φορά όμως με ενοχλεί και μου δημιουργεί ένα τεράστιο "λυπάμαι¨" έιναι γιατί κάθε φορά πρέπει να καταφευγουμε στη λήψη "δραστικών" μέτρων για να λειτουργήσει κάτι σώστα.Και βέβαι την πληρώνουν πάντα οι "αθώοι".Ο δημιουργός της σελίδας ο οποίος στα καλά του καθουμένου θα πρέπει να επενδύσει επιπλέον προσωπικό χρονο για την αλλαγή αυτή και όλοι εμείς που θα στερηθούμε την συμμετοχή του Θανάση σε αυτή το φόρουμ.

σημέιωση:Υπάρχουν στο ιντερνετ διάφορα φορουμ για οποιαδήποτε μορφή προσωπικής έκφρασης.Στην περίπτωση μας έγινε λάθος ;)

Πέρα από την πλάκα, η λογική και η ωριμότητα δεν έβλαψε ποτέ κανένα.Τη συνιστώ ανεπιφύλαχτα σε όποιοδήποτε μέλος έχει σκοπό να επαναλάβει τα ίδια.

Και κάτι ακόμα ,προτείνω σε περίπτωση που ο administrator χρεισταστεί βοήθεια με την αλλαγή αυτή, όσοι μπορούμε και τα καταφέρνουμε με τα pc να συνδράμουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα και εγώ τώρα Θάνο.. Είμαι κι εγώ πρόθυμος να βοηθήσω σε ό,τι χρειαστεί.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0