Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

Τα καλύτερα cd της χρονιάς

29 posts in this topic

To 2006 όπου να' ναι μας αφήνει...Στο τέλος λοιπόν της χρονιάς προτείνω να κάνουμε τον απολογισμό των κυκλοφοριών μουσικών cd που κυκλοφόρησαν μέσα στη χρονιά αυτή και να γράψουμε το καλύτερο άλμπουμ κατά τη γνώμη καθενός μας!

Καλύτερο άλμπουμ για το 2006 θεωρώ το " ΔΑΚΡΥ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ"με την Εστουδιαντίνα της Ν.Ιωνίας. Το άλμπουμ-όπως όλοι ξέρετε-είναι μια παραγωγή του Γ.Νταλάρα κι αυτό του δίνει περισσότερη αίγλη! Είναι μια δουλειά με όλα τα στάνταρ! Υπέροχες μελωδίες, ουσιαστικοί στίχοι, καταπληκτικές ερμηνείες , ιδιαίτερα καλαίσθητο εξώφυλλο! :)

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα. Θεωρώ το ''Δάκρυ στο γυαλί'' τον δίσκο της χρονιάς αλλά κι έναν από τους δίσκους που θα ακούγονται διαχρονικά.

Να θυμίσουμε στη ΜΙΝΟΣ ΕΜΙ πως ο Γ.Νταλάρας είχε αναλάβει την παραγωγή και τραγούδησε και το έξοχο ομώνυμο τραγούδι. Και να προτρέψουμε τους ανθρώπους της εταιρίας αυτής να προμηθευτούν άμεσα φάρμακα για το αλτσχάιμερ. Θα εμποδίσουν την ραγδαία επιδείνωση της ασθένειας. :)

Εγώ θα ξεκινήσω λέγοντας πως το 2006 μας χάρισε, ευτυχώς, πολλές αξιόλογες δισκογραφικές προσπάθειες από καταξιωμένους αλλά και νεότερους δημιουργούς και ερμηνευτές. Θα σημειώσω τον τελευταίο δίσκο που άκουσα αυτές τις μέρες, το νέο δίσκο του Θάνου Μικρούτσικου και του ’λκη Αλκαίου με το Μανώλη Μητσιά, το Χρήστο Θηβαίο και το συνθέτη Υπέροχα μονάχοι, με ένα ωραίο δέσιμο για το το τρίπτυχο μουσική - στίχοι - ερμηνεία. Θα σημειώσω επίσης και τον πρώτο δίσκο της χρονιάς, την Ερημιά των Μίκη Θεοδωράκη, Λευτέρη Παπαδόπουλου, Μανώλη Μητσιά, Μαρίας Φαραντούρη, Σταύρου Ξαρχάκου που ανέλαβε να συντροφέψει τη μουσική ερημιά μας τις πρώτες μέρες του καινούργιου χρόνου με εξαιρετικά τραγούδια. Αυτοί οι δύο δίσκοι, των οποίων και οι τίτλοι μοιάζουν, κατά την προσωπική μου πάντα άποψη κατέχουν τις δύο θέσεις στην τριάδα των καλύτερων δίσκων της φετινής χρονιάς.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο καλύτερος δίσκος, ο πιο πλήρης, αυτός που με γέμισε με τα πιο όμορφα συναισθήματα δεν είναι άλλος παρά το Δάκρυ στο γυαλί.

Μιας και η φετινή χρονιά όπου να 'ναι μας αφήνει να ευχηθώ μόνο καλύτερες μέρες για την ελληνική δισκογραφία, διότι οι λάτρεις της καλής μουσικής την έχουν ανάγκη. :)

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Κώστα και την Ελίνα......

Είναι μακράν το καλύτερο cd της χρονιάς...... :) από όλες τις πλευρές ....τόσο σε στίχους όσο και σε συνθέσεις .... ενω δεν μειωνεκτεί ούτε σε φωνές :naughty::music:

Ένα cd από αυτά που δυστυχώς σπανίζουν στις μέρες μας :music: και είναι κρίμα που "χάθηκε" τόσο γρήγορα..... και δεν το δόθηκε ο χρόνος που θα έπρεπε :razz:

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και επειδή συνεχώς γκρινιάζουμε όλοι για τη σημερινή κατάσταση στο ελληνικό τραγούδι θεωρώ ότι πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα του μηδενισμού.Υπήρχαν πολύ ωραίες δουλειές φέτος και μακάρι να ακούγονταν και περισσότερο από τα ραδιόφωνα.

Μετά την ακρόαση του cd "Υπέροχα μονάχοι", θα το αδικήσω αν δεν το βάλω δίπλα, μαζί, στην πρώτη θέση, με τη δουλειά της Εστουδιαντίνας "Δάκρυ στο γυαλί", ως τα καλύτερα του 2006! :rolleyes:

Έχουμε συνηθίσει να γκρινιάζουμε και να φωνάζουμε για την κατάντια του Ελληνικού τραγουδιού...Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως τη χρονιά που μας πέρασε , είχαμε αρκετές κυκλοφορίες που άξιζαν της προσοχής μας.

Θα μου επιτρέψετε να ξεφύγω από τα στενά όρια της πρώτης θέσης, άλλωστε κι εγώ το δίσκο της Εστουδιαντίνας έχω στο τιμόνι και να φτιάξω τη δική μου λίστα , το δικό μου Top με τους καλύτερους δίσκους που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2006 με νέο υλικό, με νέα τραγούδια.

Ίσως βέβαια να είναι λίγο νωρίς , γιατί απομένουν άλλες τρεις εβδομάδες και στις εταιρείες επικρατεί "οργασμός" αλλά με βάσει ότι κυκλοφόρησε μέχρι τώρα έχουμε τα εξής:

(H σειρά από το Νο 2 και μετά είναι τυχαία.)

1)Εστουδιαντίνα "Δάκρυ στο γυαλί"

2)Γιώργος Νταλάρας "Έρημα χωριά"

3)Λευτέρης Παπαδόπουλος "Σπάει το ρόδι"

4)Μίκης Θεοδωράκης-Λ.Παπαδόπουλος "Ερημιά"

5)Παντελής Θαλασσινός "Το καλαντάρι"

6)Θάνος Μικρούτσικος-Αλκης Αλκαίος "Υπέροχα μονάχοι"

7)Χάρις Αλεξίου "Βύσσινο και νεράντζι"

8)Β.Κορακάκης-Γ.Ντουνιάς "Γλυκοχαράματα"

(Κυκλοφόρησε στα τέλη του 2005)

Λυπάμαι που δεν μπορώ να συμπληρώσω δεκάδα.Πιστεύω πως από τις νέες δουλειές που κυκλοφόρησαν το 2006 και άκουσα, αυτές ήταν , αυτό που λέμε ολοκληρωμένες.

Δυστυχώς δεν ξέφυγαν , κατά τη γνώμη μου , από τη μετριότητα οι νέες δουλειές της Γλυκερίας και του Κώστα Μακεδόνα, ευχάριστα ακούγονται οι νέοι δίσκοι του Νίκου Πορτοκάλογλου και του Γιάννη Κότσιρα ενώ πολύ σημαντικές ήταν οι δουλειές του Αλκίνοου Ιωαννίδη με τα παραδοσιακά τραγούδια της Κύπρου , του Μανώλη Λιδάκη με τα παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης, του Πέτρου Γαιτάνου με τα παραδοσιακά τραγούδια του Πόντου και η συλλογή με τα παραδοσιακά τραγούδια από τα Δωδεκάνησα (12+1 ματιές στα Δωδεκάνησα).

Ένας δίσκος από τον οποίο περίμενα περισσότερα αλλά στο άκουσμά του με κούρασε ήταν αυτός του Νίκου Ξυδάκη με την Ελευθερία Αρβανιτάκη.Πολύ βαρύς, χρειάζεται πολύ άκουσμα.Ο δε Ξυδάκης, απορώ για άλλη μια φορά γιατί επιμένει να τραγουδά.

Από ζωντανές ηχογραφήσεις στην πρώτη θέση θα έβαζα χωρίς δισταγμό το "Αφιέρωμα στη Βίκυ Μοσχολιού" από το Θέατρο Βράχων.

Για μένα ο δίσκος της χρονιάς είναι

"Συναυλία αφιέρωμα στη Βίκυ Μοσχολιού,δε ξέρω πόσο σ αγαπώ"

και ας είναι Live.

Eπίσης για το δίσκο της Ελευθερίας,

να συμπληρώσω ότι πάλι καλά που υπάρχει και...η Ελευθερία!!Και προσπαθεί να σώσει με τη κρυστάλλινη αέρινη φωνή της,και τις ερμηνευτικές της υπερβάσεις ότι μπορεί η κοπέλα.

Τι να σώσει όμως??

τις άνευρες μελωδίες του Ξυδάκη?(με εξαίρεση 2-3 κομμάτια -απτα 13,φοβερό ποσοστό)=>και να φανταστείτε ότι ο Ξυδάκης δούλευε αυτό το δίσκο 12 χρόνια.. :blink:

Επίσης όποιος ακούει το δίσκο,νιώθει ότι σπάει στα δύο.ο λόγος της σαπφούς είναι τόσο διαφορετικός απτων υπολοίπων,σε σημείο που νομίζεις ότι ακούς 2 διαφορετικούς δίσκους.

Αυτά.Για να μη νομίζουν και οι κύριοι του Μελωδία πως ότι μας πλασάρουν ως έντεχνο αριστούργημα,δεν το εισπράτουμε και τόσο άβουλα.

Κάποιες παρατηρήσεις πριν πω κι εγώ τη γνώμη μου για τον καλύτερο δίσκο του 2006.

Καταρχήν ίσως θα έπρεπε να περιμένουμε να τελειωσει το 2006 για να κάνουμε μια τέτοια κρίση.Αλλωστε πολλοί από τους δίσκους κυκλοφορούν τον τελευταίο μήνα.Εγώ για παράδειγμα μόλις σήμερα ακουσα έναν από τους καλύτερους το "Υπέροχα μονάχοι". (Ενώ δεν έχω προλάβει να ακούσω ακόμη τον καινούριο του Γιάννη Χαρούλη και έχω μεγάλη περιέργεια).

Ο αντίλογος βέβαια λεει, πως εδώ είμαστε, αναθεωρούμε ή προσθέτουμε αν προκύψει κάτι που αλλάζει τις προσωπικές μας εκτιμήσεις.

Επίσης για τους δίσκους που κυκλοφορύν τώρα στα κοντά σε σχέση με αυτούς που βγήκαν π.χ. στην αρχή του χρόνου, υπάρχει ένα πλεονέκτημα, αφού η μνήμη πιο έυκολα μπορεί να ανακαλέσει κάτι εγκύτερο, αλλά και ένα μειονέκτημα στο βαθμό που πιθανότατα δεν υπάρχει επαρκής χρόνος για να αφομοιωθούν ικανοποιητικά και να οδηγήσουν σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Απ' ότι κατάλαβα μιλάμε για τον καλύτερο δίσκο του 2006, όχι για τον καλύτερο δίσκο του Νταλάρα το 2006.

Κατανοώ τον ενθουσιασμό για το δίσκο της Εστουδιαντίνας, κι εμένα είναι από τους αγαπημένους μου.

Επίσης δεν έχω την απαιτηση να έχουμε όλοι μια πλήρη εικόνα της δισκογραφίας για να απαντήσουμε στο ερώτημα.Και αδύνατο είναι και δεν είμαστε υποχρεωμένοι.

Αλλά πιστεύω πως κάποιοι από μας προσεγγίζουν λίγο μονοπλευρα το θέμα και διατηρώ επιφυλάξεις για το κατα πόσο πέρα από τις δουλειες που συμμετείχε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο Νταλάρας είχαν την ευκαιρία, τη θέληση, τη δυνατότητα ή τη διάθεση να ακούσουν ολοκληρωμένα και πολλούς άλλους δίσκους που βγήκαν μέσα στη χρονιά.

Και τέλος θα συμφωνήσω πως και στις μέρες μας μπορούμε να βρούμε όμορφα τραγούδια στη δισκογραφία.Νομίζω πως στην "εύκολη" ισοπέδωση πως σήμερα δεν βγαίνει τίποτα αξιόλογο ενώ παλιά ήταν όλα ωραία, κρυβεται η κυριαρχια μιας ψευδούς εικόνας που προσεγγίζει τα θέματα με μια απιστευτη ελαφρότητα και "ωχ αδερφισμό".

Δεν υπάρχει διάθεση για ψάξιμο, για ακουσμα για την ανακάλυψη του αλλιώτικου, του διαφορετικού, που δεν έχει σχέση με αυτό που προβάλεται, αλλά συμπαρασύρεται περνώντας τελικά απαρατήρητο.

Με βάση όλα τα παραπάνω,

νομίζω πως οι καλύτεροι δίσκοι του 2006 είναι το "Ένα βήμα πιο κοντά" του Νίκου Πορτοκάλογλου (Στίχοι-Μουσική-Ερμηνεία: Νίκος Πορτοκάλογλου) και το "Υπέροχα μονάχοι" (Θάνος Μικρούτσικος-’λκης Αλκαίος, ερμηνεία:Μανώλης Μητσιάς,Χρήστος Θηβαίος και ο συνθέτης)..

Τους δύο παραπάνω θεωρώ κορυφαίους της χρονιάς, υπάρχουν και άλλοι που θα ήθελα να μνημονευσω,χωρίς να τους κατατάξω με κάποια σειρά.

Μου άρεσαν λοιπόν:

-Παντελής Θαλασσινός "Το καλαντάρι" , ότι πιο τρυφερό ακουσα μες στη χρονιά

-Εστουδιαντίνα "Δάκρυ στο γυαλί"

-Θεοδωράκης-Παπαδόπουλος-Μητσιάς-Φαραντούρη "Ερημιά"

-Γιάννης Κότσιρας "Ταξίδια φιλιά".

-Γιάννης Κούτρας "Χωρίς βαλίτσα και παλτό".

-Παύλος Παυλίδης "’λλη μια μέρα".

Με εξέπληξαν ευχαριστα (γιατί δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με την παραδοσιακή μουσική)

-" ΄που δύσην ως ανατολήν" Αλκίνοος Ιωαννίδης

-"Δώδεκα και μια ματιές στα Δωδεκάνησα" Διάφοροι.

Από τα live που βγήκαν ξεχωρίζω το "Ταξιδεύοντας με άλλον ήχο" του Φιλιππου Πλιάτσικα, για τη διαφορετική ενορχηστρωτική προσέγγιση, τις συμμετοχές άλλων καλλιτεχνών, και την αρτιότητα των ηχογραφήσεων του Μεγάρου.

Και από νεοεμφανιζόμενους μου άρεσαν ιδιατερα ο Αποστόλης Δημητρακόπουλος με τον δίσκο "Στάχυ" και ο Κώστας Τηλαβερίδης με το¨"Νέο κόσμο" του.

Μουσικό γεγονός της χρονιάς για καθαρά προσωπικούς λόγους, θεωρώ την κυκλοφορία της "Μουσικής Αυτοβιογραφίας" (4 cd+2 dvd) του Χάρη και του Πάνου Κατσιμίχα, που μπορεί να μην περιλαμβάνει καινούριο υλικό(πλην του τραγουδιού "Ταξίδι" ) αλλά έχει δύο πολυαναμενόμενα από τους λάτρεις τους dvd, μόλις βρω χρόνο θα τα δω με τις συνθήκες που θέλω, και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Και από αυτά που αναμένουμε, αγωνιώ για το "Ρωμιοσύνη-’ξιον Εστί" από τον Νταλάρα, και το Live από τη συναυλια Αλκίνοου-Χαρούλας-Μάλαμα από τον Λυκαβηττό.

Σύμφωνα με την ifpi, οι 50 εμπορικότεροι δίσκοι του 2006 ήταν:

50.ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Συνάντηση

49.ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Της αγάπης μαχαιριά

48.ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΡΚΟΥΛΗΣ Ζούμε μεγάλες στιγμές

47.Μ.ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ/Λ.ΒΑΖΑΙΟΣ Θα βρω άλλη

46.ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Διάφανος

45.ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ Τα ντουέτα του έρωτα

44.ΝΑΤΑΣΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ Έχω μια αγκαλιά

43.ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ Δεν ξέρω πόσο σ αγαπώ (η συναυλία αφιέρωμα)

42.ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ Ο δρόμος (ζωντανή ηχογράφηση)

41.ΧΡΥΣΠΑ Πόσα χρωστάω

40.ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Σπάει το ρόδι

39.ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Η βροχή από κάτω

38.ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ Nylon euro edition

37.ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ Δάκρυ στο γυαλί

36.ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΜΟΣ Σαν άνεμος special edition

35.ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ Ανθολόγιο

34.ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΗΛΙΑΔΗ Τώρα τι θες

33.NOTIS SFAKIANAKIS Αναγέννησις

32.OST ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ

31.ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΑΝΔΗ- ΦΟΙΒΟΣ Special edition Στην αυλή του παραδείσου

30.ΠΑΝΟΣ ΚΙΑΜΟΣ Μόνιμα ερωτευμένος

29.ΝΙΚΟΣ ΒΕΡΤΗΣ Πως περνώ τα βράδια μόνος

28.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ Ταξιδεύοντας με άλλον ήχο

27.ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΝΙΔΙΑΤΗΣ Στ αστέρια κάνω μια ευχή

26.ΝΙΝΟ Επηρεάστηκα

25.ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ Το καλαντάρι

24.ΕΛΛΗ ΚΟΚΚΙΝΟΥ Κι άλλο (sex)

23.ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ Zουζούνια

22.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ Γρήγορα η ώρα πέρασε

21.ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΟΝΙΔΗΣ Όλα live

20.ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ Έρημα χωριά

19.ΝΙΚΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ Live & 8 νέα τραγούδια

18.ΤΟΛΗΣ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ Στης ζωής μου τις στράτες

17.ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ ΑΛΚΗΣ ΑΛΚΑΙΟΣ Υπέροχα μονάχοι

16.ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ Ταξίδια φιλιά

15.ΝΙΚΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ Δε με ξέρεις καλά

14.ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ Στράτος Δινουσίου για πάντα-live in America

13.ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΟΝΙΔΗΣ Στιγμές που μου πήρες

12.GOIN THROUGH Vendetta

11.ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΜΟΣ Best of

10.ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ Live ballads

9.ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ Yπάρχει αγάπη εδώ

8.ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ Είναι κάποιες αγάπες

7.Δ.ΓΑΛΑΝΗ-ΑΛ.ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ Ζωντανά στο Vox

6.ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ Ένα

5.ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ Βύσσινο και νεράντζι

4.ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ Υπάρχει λόγος

3.ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Φίλοι και εχθροί

2.ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ Κρυμμένα μυστικά

1.ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Live

Τα τονισμένα είναι οι δίσκοι που κατά την προσωπική μου άποψη είναι καλοί. Φυσικά δεν έχω τονίσει δίσκους που δεν έχω ακούσει... Δυστυχώς αν εξαιρέσουμε το Βύσσινο&Νεράντζι και το Vox, η πρώτη 10άδα είναι λίγο... :):razz:B)

"Στείρα", κατά την προσωπική μου άποψη, ήταν η φετινή χρονιά σχετικά με την παραγωγή νέων τραγουδιών.

Έτσι, με δυσκολία διάλεξα δέκα δίσκους, με καινούργια τραγούδια, όχι συλλογές και ζωντανές ηχογραφήσεις με επανεκτελέσεις κλπ.Βέβαια ακόμη δεν έχω ακούσει κάποιους δίσκους που έχω στο πρόγραμμα να ακούσω, όπως της Πρωτοψάλτη , της Γαλάνη του Μπάση, της Γ.Νέγκα και του Δ.Παπαδημητρίου με τα ποιήματα του Καβάφη.

Αφού λοιπόν προτείνω το topic να μετονομαστεί σε "Καλύτερο cd της χρονιάς" , παραθέτω τη δική μου δεκάδα με δίσκους που περιέχουν , ως επί το πλείστον, νέα τραγούδια (Η σειρά είναι τυχαία).

1)Γιώργος Νταλάρας

"Με τό'να πόδι στ'άστρα"

2)’λκης Αλκαίος

"Οι τροβαδούροι της καρδιάς μου"

3)Μίκης Θεοδωράκης-Κώστας Καρτελιάς

Μαρία Φαραντούρη

"Οδύσσεια"

(Αυτός ο δίσκος και μόνο που περιέχει το κατά τη γνώμη μου "τραγούδι της χρονιάς" , το "Στον κάτω κόσμο" με το Μίκη Θεοδωράκη, έχει θέση σ'αυτή την κατάσταση)

4)Σταύρος Κουγιουμτζής-Μαρία Κουγιουμτζή

"Μπορεί νά'ναι αγέρας"

(Τα μισά τραγούδια είναι καινούργια)

5)Βασίλης Παπακωνσταντίνου (στίχοι Γ.Κλεφτογιώργος)

"Μετωπική"

6)Πάνος Κατσιμίχας-Μάνος Ξυδούς

"Μέχρι να πάρεις παγωτό , σε βρίσκει ο χειμώνας"

7)Χρήστος Λεοντής-Δημήτρης Λέντζος

"Έρωτας αρχάγγελος"

8)Σωκράτης Μάλαμας-Χάρις ’λεξίου

"Δρόμοι"

(Ο δίσκος τοποθετείται στη δεκάδα κυρίως λόγω της συμμετοχής της Αλεξίου αλλά και κάποιων καλών συνθέσεων που τραγουδά ο Μάλαμας.Αλλά μόνο για τις συνθέσεις...

Η γνώμη μου για τον τραγουδιστή Μάλαμα εξακολουθεί να ισχύει...Είναι και η έλλειψη αρκετών καλών νέων δίσκων, οπότε...)

9)Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας-Δήμος Βουγιούκας

"Φωνές του αέρα" (συμμετέχει η Ασπασία Στρατηγού)

(Με νέα αλλά και παραδοσιακά τραγούδια).

10)Χρήστος Παπαδόπουλος-Δημήτρης Μητροπάνος

"Για την καρδιά ενός αγγέλου"

Εύχομαι και ελπίζω, στη νέα χρονιά να μην έχω τι να πρωτοδιαλέξω από νέα τραγούδια και όχι πώς θα συπληρώσω τη δεκάδα...

"Στείρα", κατά την προσωπική μου άποψη, ήταν η φετινή χρονιά σχετικά με την παραγωγή νέων τραγουδιών.

Με δυσκολία θα ξεχωρίσω 2 μόνο cd που μου είπαν κάτι τη χρονιά που σε λίγο μας αφήνει...

1. ΑΡΓΟΣ (Κ.Βήτα) Ένα cd έκπληξη μετά την υπέροχη μουσική του "2".

2. ΑΜΟΚ (Στ. Ξαρχάκος) Η μουσική από την ομώνυμη ταινία του 1963.Φέτος εκδόθηκε για πρώτη φορά...

Αυτά...

Το 2008 ελπίζω σε πολλά ωραία τραγούδια... :music:

1. Χρήστος Λεοντής - "Ερωτας Αρχάγγελος"

2. Malamas & Alexiou & Ioannidis - Lykavittos Live Sept. 2006

3. Γιώργος Νταλάρας - "Με Το 'Να Πόδι Στ' ’στρα... "

4. Ρόδα Ελένη - "Το κραγιόν "

5. Σουλτάτου Μαρία - "Μυστικός εσπερινός" Μουσική: Νίκος Παπακώστας

6. Δημήτρης Μητροπάνος - "Για την καρδιά ενός αγγέλου"

7. Μητσιάς Μανώλης - "Μαρίνα" - Μίκη Θεοδωράκη

8. Μητσιάς Μανώλης - "Φεγγάρι μάγια μου 'κανες" - 14 Ζειμπέκικα του Μίκη Θεοδωράκη

9. Dimitris Papadimitriou - "Konstantinos P. Kavafis"

10. Ντάλη Καίτη - "Στα 9/8"

1.’λκης Αλκαίος~οι τροβαδούροι της καρδιάς μου

2.Γιώργος Νταλάρας~Με το'να πόδι στα άστρα

3.Χρήστος Λεοντής~Έρωτας αρχάγγελος

4.Αλεξίου-Μάλαμας-Ιωαννίδης~στο Λυκαβηττό

5.Σωκράτης Μάλαμας~Δρόμοι

6.Χάρις Αλεξίου~Αφιέρωμα στον Μάνο Λοϊζο

7.Γιάννης Πάριος~στο μέγαρο μουσικής

8.Μαρία Κουγιουμτζή~Μπορεί και να'ναι αγέρας

9.Βαγγέλης Κορακάκης~στη Μαγιοπούλα

10.Μίκης Θεοδωράκης~Οδύσσεια

Η δική μου δεκάδα - καθαρά υποκειμενικό πάντα

1) LIVE - Μαρινέλλα, Αντώνης Ρέμος

2) Αφιέρωμα στο Μάνο Λοϊζο - Χάρις Αλεξίου

3) Με το να πόδι στ' άστρα - Γιώργος Νταλάρας

4) Μετωπική - Βασίλης Παπακωνσταντίνου

5) Στο ωραιότερο σημείο - ’λκηστις Πρωτοψάλτη

6) Τόσα χρόνια μία ανάσα - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

7) Οι δρόμοι - Σωκράτης Μάλαμας

8) Τι θες στον ύπνο μου πατέρα; - Διονύσης Τσακνής

9) Ντάμα κούπα - Δήμητρα Γαλάνη

10)Για την καρδιά ενός αγγέλου - Δημήτρης Μητροπάνος

Πέντε μέρες πριν το 2008 παραδώσει τη σκυτάλη στο 2009 καταθέτω τη δική μου επιλογή με τα δέκα ωραιότερα cd's της χρονιάς που μας πέρασε.Όπως και τις δυο προηγούμενες χρονιές θα διαλέξω δέκα cd's με καινούργιο υλικό και όχι επανεκτελέσεις, ζωντανές ηχογραφήσεις, συλλογές κλπ. Η σειρά είναι τυχαία και όχι σειρά αξιολόγησης.

1)Βασίλης Δημητρίου "Ματωμένα χώματα"

2)Ελένη Βιτάλη "Επτά και να προσέχεις"

3)Νικήτας Βοστάνης-Κώστας Μπαλαχούτης "Όνειρο στην έρημο"

(Κώστας Μάντζιος-Σοφία Παπάζογλου-Λιζέτα Καλημέρη-Γιάννης Ντουνιάς)

4)Χρήστος Παπαδόπουλος "Η εξαφάνιση"

5)Μανώλης Μητσιάς "Ένα τσιγάρο κι ένας ψεύτης"

6)Μάνος Ελευθερίου "Πάντα κάτι μένει"

7)Τρίφωνο "Προσοχή"

8)Ευανθία Ρεμπούτσικα "Ulak"

9)Γιώργος Καζαντζής "Ίσαλος γραμμή"

10)Δημήτρης Μητροπάνος "Στη διαπασών"

Και του χρόνου καλύτερα.... :)

Πέντε μέρες πριν το 2008 παραδώσει τη σκυτάλη στο 2009 καταθέτω τη δική μου επιλογή με τα δέκα ωραιότερα cd's της χρονιάς που μας πέρασε.Όπως και τις δυο προηγούμενες χρονιές θα διαλέξω δέκα cd's με καινούργιο υλικό και όχι επανεκτελέσεις, ζωντανές ηχογραφήσεις, συλλογές κλπ. Η σειρά είναι τυχαία και όχι σειρά αξιολόγησης.

7)Τρίφωνο "Προσοχή"

Και του χρόνου καλύτερα.... :music:

Να κάνεις poll...

:)

7)Τρίφωνο "Προσοχή"

Και του χρόνου καλύτερα.... :)

Aν θα διάλεγα και πέντε cd's με επανεκτελέσεις ή ζωντανές ηχογραφήσεις θα ήταν:

1)Γιώργος Νταλάρας "Θα πιω απόψε το φεγγάρι"-Αφιέρωμα στο Λευτέρη Παπαδόπουλο

2)Γιώργος Νταλάρας "Τραγούδια με ουσίες"

3)Γλυκερία "Τα θεμέλιά μου στα βουνά"

4)Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας "Σκοποί και τραγούδια της καθ'ημάς Ανατολής"

5)Παιδικές χορωδίες Σπύρου Λάμπρου & Δημήτρη Τυπάλδου "2 παιδικές χορωδίες μαζί"

Τυχαία σειρά...

Από δίσκους με καινούρια τραγούδια:

Μανώλης Μητσιάς - Ένα τσιγάρο κι ένας ψεύτης

Δημήτρης Μητροπάνος - Στη διαπασών

Βασίλης Δημητρίου - Ματωμένα χώματα

Διάφοροι - Η εξαφάνιση

Και από δίσκους με επανεκτελέσεις ή ζωντανές ηχογραφήσεις:

Νότης Μαυρουδής-Αναστασία Μουτσάτσου - Μια νύχτα στους αιώνες

Γιώργος Νταλάρας,Μαρινέλλα,Γλυκερία κλπ. - Θα πιώ απόψε το φεγγάρι-Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο

Γιώργος Νταλάρας,Μπάμπης Τσέρτος,Ζαχαρίας Καρούνης κλπ. - Τραγούδια με ουσίες

Ο Μπάμπης Τσέρτος τραγουδά Μιχάλη Σουγιούλ

Γλυκερία-Μίκης Θεοδωράκης - Τα θεμέλια μου στα βουνά

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας - Σκοποί και τραγούδια της καθ' ημάς Ανατολής

Βαγγέλης Μπουντούνης-100 κιθάρες - Historia de un amor

Νότης Μαυρουδής & Παναγιώτης Μάργαρης - Cafe de l' art VI - Passion

(τα δύο τελευταία, βασικά είναι διασκευές)

Σίγουρα βγήκαν κι άλλοι αξιόλογοι δίσκοι, αλλά προτιμώ να μη συμπεριλάβω στη λίστα κάτι που δεν έχω προλάβει να ακούσω...

Πάντως μια παρατήρηση που έκανα είναι ότι οι περισσότεροι απ' τους δίσκους που έγραψα είναι με επανεκτελέσεις ή ζωντανές ηχογραφήσεις... :)

Δεν μπορώ να πω πως άκουσα πολλούς δίσκους φέτος. Από όσους άκουσα όμως θα έλεγα πως ξεχώρισαν δισκογραφικές δουλειές σαν της Βιτάλη, του Μητσιά, του Δημητρίου (Ματωμένα χώματα), κάποια τραγούδια του Μικρούτσικου με την Αντωνοπούλου. Μου άρεσαν , επίσης, όλες οι επανερμηνείες τραγουδιών σε αφιερώματα όπως του Λ.Παπαδόπουλου και οι ''Ουσίες'', όπως και η δουλειά της Γλυκερίας με τραγούδια του Μίκη..

Όσον αφορά στον δίσκο του Μητροπάνου, άκουσα δυο τραγούδια και δεν με ενθουσίασαν. Θεωρώ -κι ας κατηγορηθώ για ανάλγητη συμπεριφορά- πως εξαιτίας της περιπέτειας με την υγεία του αξιολογείται θετικότερα από όσο αξίζει η γενικότερη παρουσία του στον χώρο για το 2008. Και δεν αναφέρομαι στις κρίσεις που διατυπώθηκαν εδώ, αλλά στα παλλικάρια και στις νεράιδες των ηλεκτρονικών κι εντύπων μέσων. Να είναι γερός και δυνατός ο άνθρωπος, να τονώνεται από όλους η επιστροφή του, αλλά θεωρώ υπερβολή αυτό που γίνεται.

Καλησπέρα!Πέρα από τη συνεργασία της αγαπημενης μου Γλυκερίας με τον Μίκη Θεοδωράκη και την καταπληκτικη συναυλια - αφιερωμα στον Λευτερη Παπαδοπουλο και απο τα οσα cd ακουσα τη χρονια που περασε, γιατι δεν μπορουμε να ακουμε τα παντα, πιστευω οτι πολυ ενδιαφερουσες ηταν οι δουλειες της Ελενης Βιτάλη και της Ελενης Τσαλιγοπουλου (νεα τραγουδια κ best).

Εχω πραγματικα λιωσει το cd της Ελεονορας Ζουγανελη......παρα πολυ καλη....μακαρι να εχει καλη συνεχεια.

Επισης, για πρωτη φορα, περα απο τα cd της Γλυκεριας που τα αγαπω ολα και ακουω ολα τα τραγουδια που εχουν, αγορασα cd που μου αρεσαν ολα τα τραγουδια απ'την αρχη μεχρι το τελος πολυ....και αυτο ηταν το "και τα ματια κι η καρδια" της Ελευθεριας Αρβανιτακη!!!!!!!!

Καλο μου φανηκε κ το cd του Κοτσιρα, καθως και του Αντωνη Βαρδη...αλλα επειδη δεν τα εχω ακουσει πολυ καλα...δεν τα προτεινω.

Αν θελετε να αγορασετε σε καποιον δωρο ή να παρετε καποιο cd για εσας προτεινω ανεπιφυλακτα της Γλυκεριας με τον Μικη, τη συναυλια του Λ.Παπαδοπουλου και το cd της Αρβανιτακη!!!!!!!Καλη χρονια να εχουμε με καλα τραγουδια!!!!!!

Εγώ ξεχώρισα και βεβαίως αγόρασα

1.Ματωμένα χώματα # Β.Δημητρίου-Γ.Νταλάρας

2.Τραγούδια με ουσίες # Γ.Νταλάρας

3.Στη διαπασών # Δ.Μητροπάνος

4.Πάντα κάτι μένει # Μ.Ελευθερίου

5.Θα πιώ απόψε το φεγγάρι # Λ.Παπαδόπουλος

6.Το φίλτρο # Γ.Νταλάρας

7.Απο άλλα περιβόλια # Π.Θαλασσινός

8.Δρόμοι # Σ.Μάλαμας

9.Τα θεμέλια μου στα βουνά # Μ.Θεοδωράκης-Γλυκερία

Περί Χρυσών και Πλατινένιων Δίσκων το 2009.

Έχει Νταλαρικό ενδιαφέρον η υπόθεση. Ρίξτε μια ματιά... :)

http://www.e-orfeas.gr/discography/1974-article.html

Έχει -όντως- Νταλαρικό ενδιαφέρον. Βέβαια, τα όρια για να γίνει χρυσό ή πλατινένιο ένα cd έχουν πέσει πολύ. Αλλά σε διάστημα τόσο μικρό να έχει ένας καλλιτέχνης παραγωγή 4 cd και να είναι ψηλά -σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα- είναι σημαντικό. Κι -επιπλέον-όχι μέσω εφημερίδων, που εκεί οι πωλήσεις ξεφεύγουν γιατί είναι πολλή χαμηλή η τιμή αγοράς του cd σε σχέση με τα δισκοπωλεία.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0