Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη στην ΕΤ-3

19 posts in this topic

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες , τις ημέρες των Χριστουγέννων θα προβληθεί από την ΕΤ-3 εορταστικό πρόγραμμα, σε επιμέλεια του Κώστα Μπλιάτκα, στο οποίο θα συμμετέχει και ο Γιώργος Νταλάρας.

Θα συμμετέχουν επίσης η Μαρία Κουγιουμτζή, ο Χρήστος Μητρέντζης κ.α.

Ακούστηκε ότι θα είναι αφιέρωμα στον Τσιτσάνη ή στο ρεμπέτικο ή κάτι τέτοιο.

Σύντομα θα ξέρω περισσότερα. :rolleyes:

:confused:;) Τέλεια!! Φανταστικό! :rolleyes: Αν είναι αφιέρωμα στο ρεμπέτικο, λες να πει τραγούδια που είπε στη Βιέννη; Για παράδειγμα, τον Καϊκτσή κλπ; :razz:;)

Καλά ντε! :rolleyes: Ένα όνειρο έκανα κι εγώ... :confused:

Όποιος δεν θέλει να μάθει τι θα προβληθεί από την εκπομπή , να μη διαβάσει αυτό το post.

:):D;)

Είχα την τύχη χθες να παρευρεθώ στα γυρίσματα της εκπομπής.

Πρόκειται για ένα αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη.Η εκπομπή γυρίστηκε στο ουζερί "Πανελλήνιον" στα Λαδάδικα. Γυρίστηκε στο στυλ των εκπομπών "Στην υγειά μας" κλπ...Παρουσιαστής ο Κώστας Μπλιάτκας.Στο τραπέζι συμμετείχαν ο Γιώργος Νταλάρας, ο Βασίλης Λέκκας, η Μαρία Κουγιουμτζή, ο ποιητής Ντίνος Χριστιανόπουλος, ο συγγραφέας Γιώργος Σκαμπαρδώνης, ο κουνιάδος (αν κατάλαβα καλά ) του Τσιτσάνη κ.Σαμαράς και άλλες προσωπικότητες των γραμμάτων και των τεχνών της Θεσσαλονίκης.

Η εκπομπή ξεκίνησε με το τραγούδι "Μάμπο με τρελλές πενιές" του Τσιτσάνη με το Χρήστο Μητρέντζη και την ορχήστρα του...

Ακολούθησαν οι απαραίτητες συστάσεις και χαιρετισμοί , κάποια λόγια για τον Τσιτσάνη, για να συνεχίσει ο Γιώργος Νταλάρας με την κιθάρα του παίζοντας τρία τραγούδια, τα "Kάθε βράδυ πάντα λυπημένη", "’σπρο πουκάμισο φορώ" (2 φορές , φυσικά θα προβληθεί η μία) και " Κάνε λιγάκι υπομονή". Οι στιγμές ήταν μαγικές. Ο Νταλάρας μέσα σ'ένα ουζερί με μια μικρή , αλλά εξαιρετική και καλοκουρδισμένη , λαική ορχήστρα, να παίζει Τσιτσάνη...Μια μικρή μυσταγωγία...Κάπως έτσι θά'πρεπε να ήταν και το περιβόητο "Ουζερί Τσιτσάνης" επί της Παύλου Μελά.

Κάποια στιγμή στο μαγαζί, εμφανίστηκε και ο συνθέτης Γιώργος Ζήκας.

Στη συνέχεια έγινε διάλειμμα και ο Γιώργος αποχώρησε από την εκπομπή...

...και μετά δεν ξέρω τι άλλο έγινε , μέσα στο μαγαζί, γιατί αποχώρησε και ο Πολυμήχανος...

Αυτά....

Η εκπομπή θα προβληθεί από την ΕΤ-3 , άνευ απροόπτου, στις 10 το βράδυ των Χριστουγέννων και θα επαναληφθεί την επόμενη το μεσημέρι...

:wow::wow::music:

Υπέροχα νέα πραγματικά !!!!!

αν έλεγε και παραπάνω απο 3 τραγούδια ...... :)

Μήπως παρα είμαι απαιτητική ;;;;;

:D

αν έλεγε και παραπάνω απο 3 τραγούδια ...... :D

Μήπως παρα είμαι απαιτητική ;;;;;

:D

Τι τραγούδια όμως....... :D Προσωπικά, μου αρκεί το 2ο..... αλλά και το 1ο..... ή μήπως το 3ο...; :D:D Sorry, Τσιτσάνης είναι αυτός! :)

Πάλι τα ίδια;;; Δεν μπορεί να πει κάτι άλλο;;; Έχω βαρεθεί να τα ακούω αυτά από τον Γιώργο...

Πάλι τα ίδια;;; Δεν μπορεί να πει κάτι άλλο;;; Έχω βαρεθεί να τα ακούω αυτά από τον Γιώργο...

Γιώργο,κι εγώ έκανα αυτή τη σκέψη, αλλά σ'ένα εορταστικό πρόγραμμα-αφιέρωμα με περιορισμένη χρονική διάρκεια και πολλούς καλεσμένους δεν έχεις και πολλά περιθώρια να "παίξεις" με το πρόγραμμα...

Και σε διαβεβαιώ πως όταν δεις την εκπομπή και τα ακούσεις , έτσι όπως παιχτήκανε και ακουστήκανε, μ'αυτή την λαικορεμπέτικη ορχήστρα (άλλωστε ο Μητρέντζης είναι μάστορας στο είδος) και σ'αυτό το χώρο, θα σου φύγει αυτή η αίσθηση του ανικανοποίητου και δε θα θες ν'ακούσεις τίποτα άλλο. :D:)

Μακάρι Θανάση... Από την άλλη, πάλι αφιέρωμα στον Τσιτσάνη;; Κι ένα αφιέρωμα στον Καλδάρα δεν βλάπτει... :music:

"Παρέες της Θεσσαλονίκης" ονομάζεται η εκπομπή

και θα προβληθεί την Δευτέρα 23/12/2006

ώρα 22.00-24.00

ΔΕΥΤΕΡΑ 25/12/2006 22:00

ΠΑΡΕΕΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ένα εορταστικό πρόγραμμα αφιερωμένο στον Βασίλη Τσιτσάνη.

Δείτε σήμερα: "Aφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη "

Με ένα αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη, στο οποίο συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, οι Γιώργος Νταλάρας, Ντίνος Χριστιανόπουλος, Βασίλης Λέκκας, Γιώργος Σκαμπαρδώνης, Περικλής Σφυρίδης, Δημήτρης Νικολούδης, κάνει «πρεμιέρα» η νέα εκπομπή της ΕΤ3 «Οι Παρέες της Θεσσαλονίκης».

Ο Κώστας Μπλιάτκας, που παρουσιάζει την εκπομπή, καταγράφει τα χρόνια που έζησε ο Τσιτσάνης στη Θεσσαλονίκη (1938-1946), το κλίμα της εποχής και τα σπουδαία τραγούδια που έγραψε, μεταξύ των οποίων και η περίφημη «Συννεφιασμένη Κυριακή».

Για το συνθέτη μιλούν ο ποιητής και μελετητής του έργου του Ντίνος Χριστιανόπουλος, οι συγγραφείς Γιώργος Σκαμπαρδώνης, Περικλής Σφυρίδης και Γιώργος Αναστασιάδης, ο Γιώργος Νταλάρας και ο κουνιάδος του Τσιτσάνη, Ανδρέας Σαμαράς.

Προβάλλονται ντοκουμέντα και φιλμ αρχείου, ενώ παρουσιάζονται τα μέρη όπου έζησε και δημιούργησε ο Τσιτσάνης στη Θεσσαλονίκη: «Κούτσουρα» του Δαλαμάγκα, στέκι του Σιδέρη, κέντρο «Καλαμάκι», καφενείο της Τσιρογιάννη στο Λευκό Πύργο και, βέβαια, το θρυλικό «Ουζερί Τσιτσάνη», στην οδό Παύλου Μελά 22.

Τις αθάνατες λαϊκές συνθέσεις του Τσιτσάνη ερμηνεύουν οι Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Λέκκας, Μαρία Κουγιουμτζή, Χρήστος Μητρέντζης,

Βασίλης Σπυρόπουλος, Δημήτρης Νικολούδης, Βασίλης Σπυρόπουλος και ο Ντίνος Χριστιανόπουλος.

Από το site της ΕΡΤ

’σχετο αλλά θα το πω! Χαίρομαι για πολλούς λόγους γι αυτή την εκπομπή. Τον ένα τον μαντεύετε. Ο άλλος είναι η παρουσία στην εκπομπή ενός από τους πιο άξιους ανθρώπους της πόλης της Θεσσαλονίκης, του Συνταγματολόγου-διανοούμενου και καθηγητή μου (Πολιτική Ιστορία) στο Πανεπιστήμιο Γιώργου Αναστασιάδη. Από τους πιο ευρυμαθείς και γλυκούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει.

Απλή υπενθύμιση για σήμερα το βράδυ στις 22.00 μ.μ.

Από τη Βραδυνή της περασμένης Κυριακής 31/12/06.

"Ότι καλύτερο"

"Οι παρέες της Θεσσαλονίκης" έκλεψαν τις εντυπώσεις.Το γιορτινό αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη που ετοίμασε και μετέδωσε ανήμερα τα Χριστούγεννα η Ελληνική τηλεόραση 3 , ήταν ότι καλύτερο είδαμε τις ημέρες αυτές , που οι τηλεοπτικές προτάσεις δεν αποκλίνουν από τις συνήθεις.Τις διαχρονικές επιτυχίες του λαικού βάρδου ερμήνευσαν φίλοι και συνεργάτες του, δημιουργώντας μια τηλεοπτική , είναι αλήθεια, όαση.Συνάμα μας έδωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το κλίμα της εποχής εκείνης στη συμπρωτεύουσα".

Από το σημερινό(5-1-2007, τεύχος 136, σελ. 4)) "NTV" (ένθετο περιοδικό στην εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ") :

"’σπρο(=θετική "ψήφος") στον Κώστα Μπλιάτκα("Οι παρέες της Θεσσαλονίκης", ΕΤ-3) : Για την εκπομπή την αφιερωμένη στον Τσιτσάνη και την περίοδο που έζησε στην πόλη που τον ενέπνευσε για τη "Συννεφιασμένη Κυριακή".

ΑΠΟΨΕ - 28/5. 22:00

Επανάληψη!! :D:D:)

Σημαντικοί εκπρόσωποι των γραμμάτων και των τεχνών μιλούν και τραγουδούν στην εκπομπή του Κώστα Μπλιάτκα για τον Βασίλη Τσιτσάνη... Ανάμεσά τους: Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Λέκκας, Δημήτρης Νικολούδης, Μαρία Κουγιουμτζή, Χρήστος Μητρέντζης, Δέσποινα Παγιούλα, ο Γιώργος Σκαμπαρδώνης, ο Ντίνος Χριστιανόπουλος, ο κουνιάδος του Βασίλη Τσιτσάνη και πολλοί άλλοι...

«Ο Τσιτσάνης της Θεσσαλονίκης» στην ΕΡΤ (2006)

25/10/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/o-tsitsanis-tis-thessalonikis-stin-ert-2006

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0