Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Άκης Πάνου

69 posts in this topic

Νέα τετραπλή κασετίνα με τις μεγάλες επιτυχίες του ’κη Πάνου, μεταξύ των οποίων πολλά τραγούδια από το "Θέλω να τα πω" και ο " Πυρετός" από το live με τη Μαρινέλλα.

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094638509424

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από την ακρόαση της τετραπλής κασετίνας του ’κη Πάνου , διαπιστώθηκε ότι στο πρώτο cd, το τραγούδι "Πήρα απ'το χέρι σου νερό" με τη Βίκυ Μοσχολιού, αν και γραμμένο την ίδια χρονιά (1968) υπάρχει σε τελείως διαφορετική εκτέλεση και ενορχήστρωση από τη γνωστή.Αυτήν που κυκλοφορούσε μέχρι τώρα στους δίσκους συλλογές της Μοσχολιού και του ’κη Πάνου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έ να αφιέρωμα στον μεγάλο ’κη Πάνου !!!!! το ερχόμενο καλοκαίρι.

Το φεστιβάλ Αθηνών θέλωντας να τον τιμήσει θα του κάνει ένα αφιέρωμα.

Την επιμέλεια του αφιερώματος έχει η Λίνα Νικολακοπούλου.

Περισσότερα στοιχεία δεν ξέρω, πάντως χάρηκα ιδιαίτερα που τον θυμήθηκαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο νέο.Ανεξάρτητα με τον τρόπο με τον οποίο τέλειωσε τη ζωή του , πιστεύω πως κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει κάτι για τον ’κη Πάνου και το καλλιτεχνικό του έργο, όπως βέβαια πρέπει να γίνει και για πολλούς άλλους δημιουργούς...

Μακάρι να είναι και οι ερμηνευτές ανάλογοι των τραγουδιών και να μη δούμε πάλι τους διάφορους τηλεοπτικούς μαιντανούς .... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kυκλοφόρησε το remaster του δίσκου "Παρών" του ΄Ακη Πάνου με το Μανώλη Μητσιά.Περιλαμβάνει σας bonus tracks τα τραγούδια σε ορχηστρική μορφή από ένα Lp που είχε κυκλοφορήσει στα τέλη της δεκαετίας του '70 με το Θανάση Πολυκανδριώτη στο μπουζούκι.

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_la...de=094639412921

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς και οι συναυλίες για τον ’κη Πάνου ακυρώνονται.

Ενώ στην αρχή χαρήκαμε για τις ωραίες παραστάσεις του φεστιβάλ[βλέπε και Ευτυχία Παπαγιανοπούλου] , τώρα σιγά σιγά η μια ακύρωση μετα την άλλη.

Τι να πει κανείς; :):wow::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ποιό λόγο ακυρώθηκε το αφιέρωμα στον ’κη Πάνου? Ξέρουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε επιστολή του στις 2 Ιουλίου προς τον πρόεδρο του φεστιβάλ Γιώργο Λούκο ο Δημήτρης Πάνου αναφέρει: ΄΄επιθυμία της οικογένειας μου, κληρονόμων του ηθικού δικαιώματος του ’κη Πάνου είναι να μην πραγματοποιηθεί η συναυλία στα πλαίσια του φεστιβάλ΄΄

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική της οικογένειας Πάνου ή των συμβουλάτορών της... :) Τι τους ενοχλούσε τόσο πολύ;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ίδια έκαναν και όταν ανακοινώθηκε πως ο Καζαντζίδης είχε ανέκδοτα τραγούδια του ’κη Πάνου στα χέρια του και ήθελε να τα ηοχγραφήσει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακυρώνεται η συναυλία - αφιέρωμα στον Ακη Πάνου

Δεν θα πραγματοποιηθεί τελικά η προγραμματισμένη συναυλία - αφιέρωμα στον Ακη Πάνου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στις 18 & 19 Ιουλίου, μετά από παρέμβαση της οικογένειας του αείμνηστου μουσικοσυνθέτη στον πρόεδρο του Φεστιβάλ Αθηνών, Γιώργο Λούκο. Η συναυλία εντασσόταν στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ και ήταν υπό την επιμέλεια της Λίνας Νικολακοπούλου και με τη συμμετοχή της Δήμητρας Γαλάνη, του Μανώλη Λιδάκη και της Χαρούλας Λαμπράκη.

Το Φεστιβάλ Αθηνών αρκέστηκε στη λιτή ανακοίνωση που ακολουθεί:

΄΄Σε επιστολή του (στις 2-7-2007) προς τον Πρόεδρο του Φεστιβάλ Αθηνών κύριο Γιώργο Λούκο, ο Δημήτρης Πάνου αναφέρει, ότι: «...επιθυμία της οικογένειάς μου, κληρονόμων του ηθικού δικαιώματος του Ακη Πάνου, είναι να μην πραγματοποιηθεί η συναυλία-αφιέρωμα στον Ακη Πάνου, στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών».΄΄

Δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έχει συμβεί που προκάλεσε την αντίδραση της οικογένειας του Ακη Πάνου, αλλά θα ήταν καλό να μην «κόβονται» τελευταία στιγμή σημαντικά αφιερώματα σε κορυφαίους μουσικοσυνθέτες από το πρόγραμμα ενός έγκυρου και πολύπλευρου φεστιβάλ. Να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη συναυλία ήταν και η μοναδική φετινή συνεργασία του Δήμου Αθηναίων με το Φεστιβάλ Αθηνών.

Για την επιστροφή των χρημάτων των εισιτηρίων που έχουν ήδη εκδοθεί θα γίνει σχετική ανακοίνωση άμεσα.

http://entertainment.flash.gr//music/relea...07/7/3/22071id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Ελευθεροτυπία σχετικό άρθρο για την αναβολή του αφιερώματος:

http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,id=4530692

Η αναβολή που ζήτησε η οικογένεια του Πάνου έχω την αισθηση ότι προσβάλει τη Νικολακοπούλου που είχε αναλάβει τη διοργάνωση και τους τραγουδιστές που είχαν κληθεί να συμμετάσχουν... Και επιπλέον, απαγορεύει σε νέους ανθρώπους να μάθουν τα διαμάντια που έχει γραψει ο Ακης Πάνου. :D Όποια κι αν ήταν διαφωνία τους με τον Γιώργο Λούκο, έπρεπε, απο τη στιγμή που συμμετέχουν τοσο αξιόλογοι καλλιτέχνες, να γίνει το αφιέρωμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο με την "Ισοτιμία" ένας σπουδαίος δίσκος του ’κη Πάνου με τον Μανώλη Μητσιά και τον τίτλο "Παρών" ή "Ο τρελός".

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://i24.photobucket.com/albums/c45/AAza...leshxofront.jpg

http://i24.photobucket.com/albums/c45/AAza...egaleshxocd.jpg

http://i24.photobucket.com/albums/c45/AAza...aleshxoback.jpg

Παρών:

01. ΑΣ ΜΗ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

02. ΜΕΙΝΕ ΠΙΚΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

03. ΤΡΕΛΟΣ

04. ΣΕ ΜΑΘΑΝΕ

05. ΖΩΗ ΜΟΥ

06. ΑΜΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΤΟ ΔΩ

07. ΠΝΙΓΕΤ' Η ΖΩΗ ΜΟΥ

08. ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ

09. ΚΟΙΝΩΝΙΑ

10. ΦΑΡΜΑΚΙ

11. ΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ

12. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=886972159027&cat=2

ΣΕΙΣΜΟΣ

Ενας ιστορικός, συλλεκτικός λαϊκός δίσκος του Ακη Πάνου κυκλοφορεί για πρώτη φορά σε CD.

Αν και είναι από τους λιγότερο γνωστούς δίσκους του δημιουργού, δεν διαφέρει ιδιαίτερα ως προς

το ύφος σε σχέση με τους προηγούμενούς του.

30 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία ο «Σεισμός» -σε μουσική και στίχους του Ακη Πάνου

και ερμηνεία του Μιχάλη Μενιδιάτη- εκδίδεται σε digipack CD με νέα ηχητική επεξεργασία

(re-mastered edition).

Περιέχει booklet με τους στίχους των τραγουδιών, καθώς και κείμενο για τον επετειακό χαρακτήρα

της κυκλοφορίας.

Περιορισμένα αντίτυπα.

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: ΣΕΙΣΜΟΣ

Κατηγορία: ΛΑΪΚΑ , ΠΑΛΙΑ ΛΑΙΚΑ & ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ

Ερμηνευτής: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ

Συνθέτης: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ

Στιχουργός: ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ

Συμμετοχές: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΕΝΙΔΙΑΤΗΣ

Εταιρεία: SONY MUSIC - BMG

Κυκλοφορία: 27/11/2007

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΣΕΙΣΜΟΣ

2 ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ

3 ΔΑΚΡΥ

4 ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ

5 ΔΥΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΓΑΠΩ

6 ΠΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ

7 ΚΟΙΝΗ ΑΓΟΡΑ

8 ΕΠΙΟΡΚΟΣ ΠΡΟΔΟΤΗΣ

9 ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΩΡΙΟ

10 ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ

11 ΜΟΛΟΓΑΤΑ

12 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΔΙΧΩΣ ΦΛΑΣ

13 ΒΑΣΙΛΑ-ΜΑΣΙΛΑ (Ορχηστρικό)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω απέναντι μου μιά φωτογραφία του να παίζει το μπουζούκι του σε ένα μεγάλο κολάζ που έχω φτιάξει με πρόσωπα του Ελληνικού τραγουδιού,δίπλα στον Νταλάρα,τον Τσιτσάνη,τον Ζαμπέτα,τον Αγγελόπουλο,τον Ξυλούρη,τον Στέλιο που τόσο υπεραγαπούσε μα και δίπλα σε άλλους.

Ήταν μεγάλος,ήταν περήφανος,ήταν μάγκας.

Κάποιοι που τον δικάσανε και είπανε ότι τα τραγούδια του δεν θα ληφθούν σαν ελαφρυντικό στοιχείο.Ποιός τους το ζήτησε;

Μα και στην τελική δεν είχαν καταλάβει πως ότι γράφεται εκείνο είναι πάντα που μένει.Πάνε αυτά,έμειναν μόνο τα τραγούδια του με εκείνη την αξεπέραστη λαϊκή σοφία που είχαν,έμεινε και αυτός σαν ένας απο τους μέγιστους δημιουργούς όπως ο Τσιτσάνης γιαυτό κάποιοι σωστά έγραψαν πως στο λαικό τραγούδι αυτοί οι δύο ογκόλιθοι μόνο ίσοι μπορούν να θεωρηθούν.

Θέλω να τα πω,Οι μισοί καλοί σε μοναστηριού κελί,Γράψε και κλάψε εσύ,Ο δρόμος είναι δρόμος,Δεν είναι ο κόσμος φίλος μου,’νοιξε Πέτρο.Αυτά και άλλες τραγουδάρες ήταν η...Ζωή του όλη.

Έφτιαχνε μπουζούκια,μπαγλαμάδες και τζουράδες τεφαρίκια,ήταν και οργανοποιός απο τους καλύτερους.Μου είχε πει ένας φίλος του κάποτε πως όταν σκάλιζε ένα όργανο "ψηνόταν" και αυτό σαν τα τραγούδια του,δεν βιαζόταν να το τελειώσει αλλά ήθελε να ήταν τέλειο.Τον ’κη Πάνου εμένα μου τον έμαθε ένας απο τους καλύτερους μου φίλους που ήταν...φανατικός ροκάς ο Παύλος.Ρόρυ Γκάλαχερ άκουγε και Ντύλαν μάλλον απο ότι θυμάμαι και μου έριξε ένα όνομα σαν κεραυνό που είχα ακούσει μόνο αλλά δεν ήξερα καλά.’κης Πάνου μου είπε.Είναι τέλειος εκείνος,είναι ιδιοφυϊα.

Μα πως μπορείς να ακούς τις ροκιές σου και ύστερα απο ένα κρεσέντο του Ρόρυ με την κιθάρα του να βάζεις το "’ντε να περάσει η μέρα και να'ρθεί το δειλινό";

Ύστερα πήγα και έψαξα όλα τα τραγούδια του και μαγεύτηκα,μπορούσα και να τα τραγουδήσω στις παρέες μου με άγγιζαν,μου έλεγαν πράγματα που τα έβλεπα μπροστά μου και ήταν τόσο απλά και αληθινά.Εκείνος σπούδαζε στην αγαπημένη μου Σαλονίκη και εγώ πήγαινα συχνά και τον έβλεπα,μια μέρα του την φύλαγα.Τρεις τα ξημερώματα γυρίσαμε όλη την Ναυαρίνου πάνω-κάτω με τα πόδια τραγουδώντας τα τραγούδια του,σε άλλη πόλη μάλλον θα μας είχανε μαζέψει απο το πρώτο μινόρε.

Αυτή είναι η μαγεία του δημιουργού,η μαγεία του ’κη Πάνου.

Έλεγε την αλήθεια και την έλεγε σωστά,χωρίς να κάνει πίσω.

Γιατι είναι αυτό που λέει ο φίλος μου ο Γιώργος:

"Φέρε του σοφού τα μάτια μπας και δούμε λίγο φως."

Και αυτός ήταν και θα είναι αθάνατος,αν και τώρα ψυλιάζομαι ότι θαχει βρει εκει πάνω καλή παρέα και θαχει φτιάξει όργανο ο μπαγάσας,ποιός ξέρει τι τακίμια θαχουνε γίνει με το Στέλιο...

Να ακούμε τα τραγούδια του και να τα ψιθυρίζουμε φωνάζοντας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Does anyone know for certain how many recorded songs Akis Panou wrote

and composed during his lifetime?

Thanks

Alona

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφιέρωμα στον Ακη Πάνου

Ο Μανώλης Μητσιάς, ο Λάμπρος Καρελάς και η Θεοδοσία Στίγκα περιοδεύουν φέτος το καλοκαίρι στην Ελλάδα έχοντας στις αποσκευές τους τα αθάνατα λαϊκά τραγούδια του Ακη Πάνου, με αφορμή ένα ξεχωριστό αφιέρωμα στον μεγάλο μουσικοσυνθέτη. Ο Ακης Πάνου, τελευταίος κρίκος της αλυσίδας των σπουδαίων δημιουργών, δίπλα στους Βαμβακάρη, Τσιτσάνη και Ζαμπέτα άφησε στο θησαυροφυλάκιο του ελληνικού λαϊκού πολιτισμού 200 αριστουργηματικά τραγούδια...

Ένας από τους λίγους δημιουργούς που έγραφαν και τη μουσική και το στίχο των τραγουδιών, ο μοναδικός που κατασκεύαζε με τα χέρια του ακόμα και τα όργανα με τα οποία ηχογραφούνταν τα τραγούδια του.

Τραγούδια της αγάπης και του έρωτα, τραγούδια περιπαικτικά, τραγούδια υπαρξιακά, τραγούδια κοινωνικής κριτικής και τραγούδια μαρτυρίες, όλα προσωπικά και αυτοβιογραφικά. 75 χρόνια από τη γέννησή του και 8 χρόνια από το τραγικό και πρόωρο τέλος της ζωής του, το έργο του παραμένει επίκαιρο και αξεπέραστο.

Ο Στέλιος Ελληνιάδης, επί χρόνια συνεργάτης του Ακη Πάνου και μελετητής του έργου του, επιμελείται και παρουσιάζει ένα πρόγραμμα αφιερωμένο στον μεγάλο δημιουργό με τραγούδια ποιοτικά, τραγούδια κλασικά, τραγούδια εκτός εμπορίου, που συγκινούν αμέτρητους ανθρώπους.

Τα τραγούδια παίζονται από μια λαϊκή ορχήστρα εξαίρετων μουσικών και ερμηνεύονται από τραγουδιστές που αγαπούν και υπηρετούν με σεβασμό αυτό το «διαφορετικό» ρεπερτόριο.

Συμμετέχουν οι Μανώλης Μητσιάς, ερμηνευτής - σε πρώτη εκτέλεση- ενός ολόκληρου κύκλου τραγουδιών («Το παρόν») του Ακη Πάνου («Ας τον τρελό στην τρέλα του...», «Το φαρμάκι φτάνει κάποτε στα χείλη...» κ.ά.), Λάμπρος Καρελάς (ερμήνευσε με μεγάλη επιτυχία το τραγούδι «Δε θέλω τη συμπόνια κανενός» με τα Παιδιά από την Πάτρα), Θεοδοσία Στίγκα και Μαρία Δρακασιά, φωνές ωραίες και ώριμες.

Αλλα τραγούδια: «Η ζωή μου όλη», «Η πιο μεγάλη ώρα», «Ρολόι κομπολόι», «Εφτά νομά σ΄ ένα δωμά... (Στου Χαροκόπου)», «Γιατί καλέ γειτόνισσα», «Όταν σημάνει η ώρα», «Πυρετός», «Για κοίτα με στα μάτια», «Θέλω να τα πω», «Είδα τα μάτια σου κλαμένα», «Και τι δεν κάνω», «Ασφαλώς και δεν πρέπει», «Δεν κλαίω για τώρα», «Θα κλείσω τα μάτια», «Και τότε», «Πήρα απ΄ το χέρι σου νερό», «Στο σταθμό του Μονάχου», «Το θολωμένο μου μυαλό», «Χωρίς αυτήν», κ.ά.

Την Κυριακή 15 Ιουνίου η περιοδεία ξεκινάει από το:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ

Ώρα έναρξης 9.30

Προαύλιο δημοτικών σχολείων

http://entertainment.flash.gr/music/releas...8/6/13/24422id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο τεύχος του περιοδικού LIFO (16-10-2008) υπάρχει μια συνέντευξη των δίδυμων γιων του ’κη Πάνου.Μπορείτε να την διαβάσετε στο www.lifo.gr σε μορφή pdf.Παραθέτω δυο αποσπάσματα που αναφέρονται στον Νταλάρα.

Δημήτριος-Αθανάσιος "Τελευταία σ΄ένα περιοδικό δημοσιεύτηκε μια συνέντευξη του πατέρα μας,του 1993.Καταλαβαίνετε ,μετα από 15 χρόνια?Γιατί δεν τη δημοσίευαν πριν?Εννοείται πως δημοσιογράφοι κατασπάραξαν τον πατέρα μου τότε.Επίσης το ίδιο περιοδικό αναφέρει ότι ζητήσαμε ,σε δελτίο ειδήσεων,από τον Νταλάρα να πει νέα τραγούδια του.Κάτι το οποίο είναι ψέμα,διότι ούτε στα κανάλια εμφανιζόμαστε αλλά και μετά το "με λένε Πόπη "δεν θέλαμε να στιγματίσουμε αρνητικά την καριέρα του.Επίσης είχε και ένα σκίτσο του πατέρα μας με κάτι στίχους δίπλα παρμένους από τραγούδια του τοποθετημένους "δώδεχνα"(έντεχνα) που τα υπογράφει κάποιος που αυτοαποκαλείται "λαΪκός".Παραπλανώντας έτσι κάποιον που αγνοεί το πρόσωπο του σκίτσου και το έργο του."

...........

Ευάγγελος "Ακόμη μετά από δυο μήνες που τηλεφώνησα στην ΑΕΠΙ, δεν μας λένε γιατί άφησαν να γίνει ποτ-πουρί το τραγούδι "η ζωή μου όλη"σ΄ ένα DVD του Νταλάρα σε μια εφημερίδα.Η ΑΕΠΙ είναι απλά μόνο εισπρακτικός φορέας και δεν προσφέρει καμιά άλλη προστσία."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επίσης το ίδιο περιοδικό αναφέρει ότι ζητήσαμε ,σε δελτίο ειδήσεων,από τον Νταλάρα να πει νέα τραγούδια του.

:confused::confused::confused:

Κάτι μου θυμίζει αυτό... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0