Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Μανώλης Λιδάκης

39 posts in this topic

Νέο δίσκο με διασκευές παλιών λαικών αλλά και κάποιων νεοτέρων τραγουδιών κυκλοφόρησε ο Μανώλης Λιδάκης.

Στο http://www.musiccorner.gr

υπάρχουν πληροφορίες για το δίσκο.

Απλά , επειδή άκουσα το δίσκο, να συμπληρώσω πως σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα γράφονται στην καταχώρηση του musiccorner.

Ο δίσκος αυτός μου θυμίζει κάποια υποχρέωση που έπρεπε να εκπληρωθεί απέναντι στην εταιρεία έναντι κάποιου συμβολαίου ή κάτι τέτοιο. Ίσως και κάποιο απωθημένο του Λιδάκη να δισκογραφήσει αυτά τα τραγούδια.Θεωρώ ότι πέρα από μερικές αξιόλογες επανεκτελέσεις , δεν έχει κάτι καινούργιο.

Πιστεύω πως ο Λιδάκης , όντας ιδιαίτερα αξιόλογος τραγουδιστής, δεν κερδίζει αλλά ούτε προσφέρει κάτι σημαντικό , επανεκτελώντας αυτά τα τραγούδια, πολλά από τα οποία τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση ο Καζαντζίδης ενώ αρκετά δεν ταιριάζουν και με τη φωνή του.

Σε αντίθεση βέβαια με τον προηγούμενο δίσκο με τα κρητικά τραγούδια.Εκεί το αποτέλεσμα ήταν , κατά τη γνώμη μου, πολύ διαφορετικό...

Ίσως θά'πρεπε ο Λιδάκης να ψάξει περισσότερο για νέο υλικό.Πριν από 3-4 χρόνια επρόκειτο να τραγουδήσει καινούργια τραγούδια του Νικολόπουλου αλλά τελικά αυτή η δουλειά ναυάγησε. Οι λόγοι άγνωστοι.Νομίζω πως λαικά τραγούδια συνθετών όπως ο Νικολόπουλος, ο Κορακάκης ή και ο Μάλαμας ακόμα θα προσέφεραν και στον ίδιο αλλά και στο κοινό πολλά περισσότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση μια κι έχεις το cd και το άκουσες, θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής :

Το "Πριγκηπέσα" είναι το "Φάνταζες σαν πριγκηπέσα" του Τσιτσάνη-που έχει πει κι ο Νταλάρας - ή άλλο ;(Αν είναι το ίδιο, πως το λέει ο Λιδάκης?).

-Πως σου φάνηκαν οι ερμηνείες του στα : "Το θολωμένο μου μυαλό" και "Πέντε Έλληνες στον ’δη"(αυτό το έχω ζωντανά σε μια πολύ ...βαριά ερμηνεία από τον ... Μαργαρίτη!).

-Πως είπε το "Στάγδην βραδέως" του Περίδη; Παρεμπιπτόντως, ο Νταλάρας, σε συνέντευξή του, έχει μιλήσει πολύ κολακευτικά γι' αυτό το τραγούδι! Κι όμως, δεν το έχει δισκογραφήσει , αλλά και δεν τον έχω ακούσει να το λέει ποτέ live...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θανάση μια κι έχεις το cd και το άκουσες, θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής :

Το "Πριγκηπέσα" είναι το "Φάνταζες σαν πριγκηπέσα" του Τσιτσάνη-που έχει πει κι ο Νταλάρας - ή άλλο ;(Αν είναι το ίδιο, πως το λέει ο Λιδάκης?).

-Πως σου φάνηκαν οι ερμηνείες του στα : "Το θολωμένο μου μυαλό" και "Πέντε Έλληνες στον ’δη"(αυτό το έχω ζωντανά σε μια πολύ ...βαριά ερμηνεία από τον ... Μαργαρίτη!).

-Πως είπε το "Στάγδην βραδέως" του Περίδη; Παρεμπιπτόντως, ο Νταλάρας, σε συνέντευξή του, έχει μιλήσει πολύ κολακευτικά γι' αυτό το τραγούδι! Κι όμως, δεν το έχει δισκογραφήσει , αλλά και δεν τον έχω ακούσει να το λέει ποτέ live...

Τάσο το "Πριγκηπέσσα" είναι του Μάλαμα, όχι του Τσιτσάνη...

Όσον αφορά τα άλλα τρία, συγνώμη αλλά και στα τρία οι ερμηνείες του , προσωπικά, μου φάνηκαν άνευρες και αδιάφορες... :)

Κάποιος άλλος βέβαια μπορεί να τις ακούσει αλλιώς αλλά εμένα δεν με ενθουσίασαν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που με ενόχλησε ήταν το σχόλιο του κυρίου Ζέρβα στο musiccorner ότι για να ακούσεις ολόκληρο το cd ΄΄πρέπει να σε έχει παρατήσει η γυναίκα σου ή η γκόμενά σου΄΄ τον ενόχλησε τον εν λόγω κύριο ο πόνος και ο καημός που αποπνέει η συγκεκριμένη δουλειά. Βέβαια αν ο κύριος έχει μάθει να πνίγει τους καημούς και τα ντέρτια του στην Πέγκυ Ζήνα και στο Ρέμο ο Λιδάκης του πέφτει κομματάκι γραφικός. Όταν έχει μάθει μερίδα του κόσμου να διασκεδάζει με ότι πλαστικό , και χαβαλεντζίδικο, ο Λιδάκης τους φαίνεται μίζερος.

Εγώ έχω να πω πως ακούγοντας το δισκάκι αισθάνθηκα όμορφα...δεν ξετρελάθηκα .. αλλά μου άρεσε. Εκτιμώ πολύ τον Λιδάκη . Είχα την χαρά να ακούσω μια αντρική λαική φωνή, με μέτρο, καθαρότητα, και συναίσθημα, σε μια σειρά από καλά λαικά τραγούδια . Δεν θέλω να μπω στην εύκολη διαδικασία των συγκρίσεων [ποιός ο λόγος άλλοστε] αλλά ακούω έναν σύγχρονο λαικό τραγουδιστή να προσεγγίζει κάποια παλιά λαικά τραγούδια, με την αλήθεια και την ψυχολογία ενός ανθρώπου που ζει στο 2007.

Πιστεύω πως ο Λιδάκης μπήκε στο studio για να τα πει γιατί τα γούσταρε αυτά τα τραγούδια, και δεν τον ενδιέφεραν οι συγκρίσεις.

Μπορεί ένα με δύο τραγούδια να μην του πήγαιναν στην φωνή ε..και τι έγινε; Πιστεύω ότι είναι μέσα στα τραγούδια στο σύνολο του δίσκου.

Τάσο το τραγούδι του Περίδη που λες, ο Νταλάρας ήταν να το πει στο Ζυγό όταν τραγουδούσε το είχε περάσει αν θυμάμαι καλά στο προγραμμά του και τελευταια στιγμή ως συνήθως το έβγαλε μαζί με κάποια άλλα τραγούδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακουγωντας το c.d.του ΛΙΔΑΚΗ μεσα απο ολο αυτο το λασπωδη κ' ομιχλωδη μουσικο τοπιο καταλαβαινεις γιατι αυτος ο τραγουδιστης κ' βρισκεται στο μουσικο στερεωμα κ'απεχει.Βρισκεται οταν εχει κατι σοβαρο κ' ουσιωδες να πει,κ' απεχει οταν ολοι οι αλλοι μιλανε κ' ''τραγουδανε'' χωρις λογο και ανευ ουσιας.Εχει μετρο κ' στην ερμηνεια του κ'την σταση ζωης του.Σε καποιους αρεσει να λενε για αυτους που απεχουν συνειδητα οτι εχουν καποιου ειδους ιδιαιτεροτητα.Αν και ο δισκος εγινε γρηγορα η ερμηνεια παταει γερα, σε αντιθεση με αλλους που ενω εγιναν γρηγορα την ερμηνεια την ψαχνεις με το ματοκυαλι.Εχει παρει τραγουδια με σκοπο να τα πει γιατι ετσι ''ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ'' και οχι γιατι θελει να ξεπερασει τις ερμηνειες αυτων που τα εχουν πρωτοπει.Ερμηνευει απλα και ολοκληρωμενα.Και οταν ξερεις λιγο μουσικη κ' δεν εισαι ''κολλημενος'' με τις ερμηνειες των παλιων, αυτο το καταλαβαινεις κ' αν εχεις κια ανοιχτο μυαλο το δεχεσαι κ' το καταγραφεις.Μετα τον ''θειο'' για μενα ο Λιδακης ειναι ο ερμηνευτης πολυ περισσοτερο απο τον Μακεδονα η'τον Μπαση κ' απο τον Κοτσιρα που εχει αποδειξει οτιδεν μπορει να ειναι λαικος τραγουδιστης.Ο μανωλης ομως ειναι.Και αν ηταν στην επικαιροτητα οπως θα επρεπε νομιζω οτι ολοι θα μιλαγαμε για εναν μεγαλο τραγουδιστη.Θα ηθελα να εχει σταθει διπλα στον Νταλαρα αντι της Μουτσατσου η' της Γιωτας Μανεση η' της Κ. Δρακια η' του χατζηγιαννη η' του Ρεμου η' των Πυξ-λαξ. Ετσι απλα .Γιατι αυτο ειναι το τραγουδι.Να ερμηνευεις απλα,λιτα ολοκληρωμενα χωρις κατ' αναγκη να πρεπει να ξεπερασεις τους προηγουμενους.Ετσι απλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σε δυο σημεία.

Συγκαταλέγω το Λιδάκη στους πιο ολοκληρωμένους τραγουδιστές των τελευταίων 20-25 χρόνων.Πιστεύω όμως ακράδαντα πως ο Μπάσης είναι ο καλύτερος ερμηνευτής σ'αυτή την περίοδο.

Το δεύτερο είναι ότι νομίζω πως ,ναι μεν, μπορεί να είναι καλή η διάθεση, η πρόθεση και η επιθυμία για την ερμηνεία κάποιων συγκεκριμένων τραγουδιών.Αυτό όμως δεν αναιρεί την άποψή μου , πως χωρίς να υπάρχει η ανάγκη της σύγκρισης, οι ερμηνείες στα περισσότερα τραγούδια προσωπικά μου φαίνονται πολύ "λίγες" και βιαστικές.Πιστεύω δηλαδή πως ο ίδιος ο Λιδάκης μπορούσε να πει πολύ καλύτερα κάποια τραγούδια.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση ο Μπάσης σαφέστατα έχει περισσότερες φωνητικές δυνατότητες από τον Λιδάκη, έχει μια φωνή που μπορεί να την κάνει ότι θέλει, αλλά ερμηνευτή λυπάμαι δεν μπορώ να τον πω.

Είναι πολύ πληθωρικός στις ερμηνείες του, έχει μια υπερβολική εξωστρέφεια που λέω εγώ, φωνάζει στις ερμηνείες του πολύ, κάνει επίδειξη φωνής μερικές φορές, μου δίνει την εντύπωσει ότι δεν ξέρει να χειριστεί την φωνή του. Είμαι σίγουρος πως με μια άλλη καθοδήγηση και με ενα άλλο ρεπερτόριο θα έκανε πολύ καλά πράγματα. Κοίταξε πως τον ΄΄έβαλε΄΄ ο Νταλάρας και τραγουδάει στην Εστουδιαντίνα και στο Ρόδι; Ενώ ο Λιδάκης είναι απλός, εσωτερικός, και άμμεσος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη σίγουρα μπορεί αυτή η υπερβολική εξωστρέφεια , όντως κάποιες φορές να τον οδήγησε σε κάποιες ερμηνευτικές υπερβολές.Πιστεύω όμως πως αυτό έχει κατά καιρούς συμβεί στους περισσότερους, αν όχι σε όλους, τους τραγουδιστές μας.

Προσωπικά, επειδή αναφέρεις τα δυο πρόσφατα τραγούδια που τραγούδησε, με την προτροπή του Νταλάρα, δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα μ'αυτόν τον τρόπο ερμηνείας, ούτε στο τραγούδι της Εστουδιαντίνας , ούτε στου Καζαντζή.Τον προτιμώ στις πιο "δυναμικές" του ερμηνείες.

Εν πάσει περιπτώσει όμως, νομίζω πως ανοίγουμε μεγάλο θέμα,σχετικά με τη διαφορά ερμηνείας και τραγουδιού, που ίσως θα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα στη "Γενική συζήτηση".

:wow::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια καταχώρηση από το Music Corner για τη συλλογή με τις συμμετοχές του Μανώλη Λιδάκη που κυκλοφόρησε πρόσφατα από τη Legend.

Στη συλλογή υπάρχουν και δυο τραγούδια από τη "Συνάντηση" σε στίχους Βασίλη Τσιτσάνη και μουσική Χρήστου Νικολόπουλου , στα οποία κάνει β'φωνή (ηχογραφήθηκε μετά την πρώτη κυκλοφορία του cd) η Χάρις Αλεξίου.

http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/08/lidakis.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...e=5202846591321

Manolis Lidakis with 11 new songs composed by Pantelis Thalassinos

ΜΗ ΜΟΥ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙΣ Τ' ΟΝΕΙΡΟ

Ο νέος δίσκος του Μανώλη Λιδάκη είναι δισκογραφικό γεγονός μια και ο δημοφιλής τραγουδιστής έχει αρκετά χρόνια να παρουσιάσει καινούριο προσωπικό cd.

Το cd «Μη μου γκρεμίζεις τ όνειρο» περιλαμβάνει 11 καινούρια τραγούδια σε μουσική Παντελή Θαλασσινού και στίχους Κώστα Φασουλά.

Ερωτικά τραγούδια, αληθινό συναίσθημα και ο Μανώλης Λιδάκης στην ωριμότερη φάση του

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: ΜΗ ΜΟΥ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙΣ Τ' ΟΝΕΙΡΟ

Κατηγορία: ΕΝΤΕΧΝΟ - ΕΛΛ. ΣΥΝΘΕΤΕΣ

Ερμηνευτής: ΜΑΝΩΛΗΣ ΛΙΔΑΚΗΣ

Συνθέτης: ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ

Στιχουργός: ΚΩΣΤΑΣ ΦΑΣΟΥΛΑΣ

Εταιρεία: LEGEND - MODERN TIMES

Κυκλοφορία: 15/01/2009

1 ΔΕΝ ΕΙΝ' Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΤΑΙΟΣ

2 ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ

3 ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ

4 ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ

5 ΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΦΩΝΗ

6 ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟ ΔΡΟΜΟ

7 ΠΟΙΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

8 ΜΗ ΜΟΥ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙΣ Τ' ΟΝΕΙΡΟ

9 ΝΑ 'ΡΧΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ

10 ΑΓΑΠΗ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΟΡΜΙ

11 Η ΠΙΟ ΘΛΙΜΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Ερωτικός 9,48 διοργανώνει την Πέμπτη, 28 Μαΐου και ώρα 9:00 μ.μ. μια εκδήλωση, στην οποία θα παρουσιαστεί ο νέος δίσκος του Μ. Λιδάκη, με τίτλο "Μη μου γκρεμίζεις τ' όνειρο".

Τοποθεσία: Ερωτικός mare, στην Κρήνη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iσως θα επρεπε να το γραψω στο topic ''γενικη συζητηση'',αλλα θα το γραψω εδω.Θεωρω το Λιδακη καλο ερμηνευτη με πολυ καλες επιλογες.ΑΛΛΑ για μενα ειναι ενας ξενερωτος ,κρυος,αχρωμος ,αψυχος,αδιαφορος(και πολλα ακομα α...)τραγουδιστης ,που ειναι ο ιδιος ειτε τραγουδαει το Παλι παλι ,ειτε τη Χαλκιδα,ειτε οποιοδηποτε αλλο τραγουδι.Ερμηνευει ,δεν τραγουδαει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Iσως θα επρεπε να το γραψω στο topic ''γενικη συζητηση'',αλλα θα το γραψω εδω.Θεωρω το Λιδακη καλο ερμηνευτη με πολυ καλες επιλογες.ΑΛΛΑ για μενα ειναι ενας ξενερωτος ,κρυος,αχρωμος ,αψυχος,αδιαφορος(και πολλα ακομα α...)τραγουδιστης ,που ειναι ο ιδιος ειτε τραγουδαει το Παλι παλι ,ειτε τη Χαλκιδα,ειτε οποιοδηποτε αλλο τραγουδι.Ερμηνευει ,δεν τραγουδαει.

Φιλε aldebaran μαλλον αναποδα το εγραψες..Τραγουδαει..Δεν ερμηνευει..Και συμφωνω μαζι σου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα, ο Μ. Λιδάκης θα φιλοξενηθεί στο studio του Ρ. Θεσσαλονίκη, στην εκπομπή του φίλου μου Ν. Χατζή.

Μπορείτε να ακούτε εδώ: http://www.radiothessaloniki.gr/live.html

:D

Υ.γ.: πάλι υπερπαραγωγή ο Νικόλας - keep walking Nίκο!

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μανώλης Λιδάκης συνελήφθη το βράδυ της Τρίτης στην Εθνική οδό, Αθηνών - Λαμίας, καθώς μετά από έλεγχο της αστυνομίας βρέθηκαν στο όχημα του μικροποσότητες ναρκωτικών ουσιών.

Ο δημοφιλής τραγουδιστής, ο οποίος επέστρεφε από την Αράχωβα μετά την σύλληψή του ζήτησε και οδηγήθηκε σε νοσοκομείο, όπου αφού του προσφέρθηκε ιατρική βοήθεια, μεταφέρθηκε στο Α.Τ Λειβαδιάς.

Ο Μανώλης Λιδάκης αναμένεται να οδηγηθεί στο αυτόφωρο.

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=610436&cid=0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manolis Lidakis' statement:

Επίσημη Ανακοίνωση (06/11/2009)

Είμαι καλά! Σας ευχαριστώ όλους για την αγάπη και την υποστήριξη σας.

Μανώλης

http://www.manolislidakis.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν απ' τις γιορτές θα κυκλοφορήσει το καινούργιο cd του Μανώλη Λιδάκη. Ο αγαπημένος τραγουδιστής στη νέα αυτή δισκογραφική δουλειά συνεργάζεται με τον Χρήστο Νικολόπουλο. Σε πολλά από τα νέα τραγούδια δεύτερες φωνές κάνει η Γλυκερία!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μανώλης Λιδάκης

Γιάννης Σπάθας & Νάντια Μπουλέ

Στην Αποθήκη του Μύλου στη Θεσσαλονίκη

κάθε Παρασκευή & Σάββατο από 29 Ιανουαρίου 2010

----------------------------------------------------------------------------------------------

Μ Α Ν Ω Λ Η Σ Λ Ι Δ Α Κ Η Σ

ΖΩΝΤΑΝΑ Στην ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΜΥΛΟΥ

Απο Παρασκευή 29/1/2010 και κάθε Παρασκευή και Σάββατο, η πιο ιστορική μουσική σκηνή της Θεσσαλονίκης γίνεται το σταυροδρόμι όπου το λαϊκό και έντεχνο τραγούδι, η ροκ και παραδοσιακή μουσική, συναντιούνται με κοινό παρανομαστή τη μοναδική φωνή του Μανώλη Λιδάκη.

Πόσοι έλληνες τραγουδιστές θα μπορούσαν πραγματικά να καυχηθούν ότι μπορούν να ερνηνεύσουν το οτιδήποτε? Να αποδώσουν όλο το φάσμα της ελληνικής μουσικής χωρίς ποτέ να ξενίζουν στ αυτιά μας; Ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που έκανε το Μανώλη Λιδάκη να ξεχωρίσει από τα πρώτα βήματα της καρίερας του. Η εξαιρετική φωνή του, συνοδευόταν από τέτοια δύναμη και πάθος που έδινε στην κάθε του ερμηνεία μια απιστεύτη αυθεντικότητα. Είναι η φωνή που μιλάει κατευθείαν στην καρδιά μας, είτε ζωντανεύει, στα τραγούδια του, τον καημό του λαϊκού μας τραγουδιού, είτε τη φλόγα μιας σύγχρονης μπαλάντας είτε την λεβεντιά της παραδοσιακής μας μουσικής.

Αυτή ακριβώς είναι η κεντρική ιδέα αυτής της σειράς εμφανίσεων του Μανώλη Λιδάκη στην Αποθήκη του Μύλου.

Μια περιήγηση στα 20 χρόνια της μουσικής του καριέρας, σταχυολογώντας ανάμεσα στις πιο δυνατές στιγμές του ρεπερτορίου του, αυτές που του χάρισαν 5 χρυσούς δίσκους μέχρι τώρα: Από το ονειρικό «Παραμύθι Χωρίς Όνομα» του Μάνου Χατζηδάκι, μέχρι τα Λαϊκά κομμάτια του ’κη Πάνου και του Απόστολου Καλδάρα, και από τον «Ήλιο του Γενάρη» που συνόψιζε το φλερτ του με την ροκ μεσα απο συνθέσεις του Γιάννη Σπάθα, των Κατσιμιχαίων και του Ορφέα Περίδη μέχρι τον τελευταίο του δίσκο «Μην μου γκρεμίζεις το όνειρο» που σηματοδότησε την εξαιρετικά επιτυχημένη συνεργασία του με τον Παντελή Θαλασσινό. Την πρόκληση ενός τέτοιου προγράμματος αξιώσεων, αναλαμβάνουν μαζί με το Μανώλη 8 μουσικοί υψηλών απαιτήσεων με ξεχωριστό όνομα ανάμεσά τους τον Γιάννη Σπάθα, που θα βρεθεί στο πλευρό του Μανώλη, ξανά, ύστερα από δέκα σχεδόν χρόνια.

Τραγούδι Νάντια Μπουλέ.

Αναλυτικά στην ορχήστρα θα συμμετέχουν οι:

Γιάννης Σπάθας Ηλεκτρική / Ακουστική Κιθάρα

Γιώργος Μπεχλιβάνογλου Ακουστική / Κλασσική Κιθάρα

Γιάννης Μπελώνης Πλήκτρα

Δημήτρης Χουντής Πνευστά

Νίκος Κασσαβέτης Τύμπανα

Παρασκευάς Κίτσιος Μπάσο

Γιώργος Σπηλιόπουλος Μπουζούκι

Βασίλη Ραψανιώτης Βιολί

Ανδρέου Γεωργίου 56, Θεσσαλονίκη.

Τηλ. κρατήσεων: 2310.515600 & 2310.541806

MΥΛΟΣ Αποθήκη

Είσοδος:

Bar

20 ευρώ με ποτό / δεύτερο ποτό 10 ευρώ

Τραπέζι

160 ευρώ Ουϊσκι / 4 άτομα

80 ευρώ Κρασί / 2 άτομα

Ανδρέου Γεωργίου 56, Θεσσαλονίκη.

Τηλ. κρατήσεων: 2310.515600 & 2310.541806

http://www.mylos.gr/images/stories/apothik...ki/lidakis2.jpg

Πηγή:http://www.mylos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=141:conte&catid=39:rokfeature

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μανώλης Λιδάκης

Γιάννης Σπάθας & Νάντια Μπουλέ

Φοβερη η Μπουλέ!!!!

Τις προαλλες στο Ραδιο Αρβυλα την ειχε που τραγουδαγε και δεν το πιστευα..

:D:pity::music::D

Πραγματικα δεν το περιμενα και ηταν μια ευχαριστη εκπληξη..

;)^_^-_-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυκλοφορεί την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου

ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΙ ΟΛΑ ΞΕΝΑ

Μανώλης Λιδάκης, ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΙ ΟΛΑ ΞΕΝΑ, 15 τραγούδια του Χρήστου Νικολόπουλου

Δεκαπέντε τραγούδια σε στίχους Λευτέρη Χαψιάδη, Βίκυς Γεροθόδωρου, Κωστούλας Μητροπούλου, Βαγγέλη Ατραϊδη, Γιάννη Βασιλόπουλου, Νίκου Αναγνωστάκη και Δημήτρη Τσάφα.

Η ερμηνεία ενός τραγουδιού για τον Μανώλη Λιδάκη δεν είναι μια απλή διαδικασία ροής, αλλά μια ιεροτελεστία και μυσταγωγία. Η αγωνία του για το τελικό αποτέλεσμα, οι μουσικές του γνώσεις και απόψεις και η ερωτική του σχέση με τα όργανα, είναι πράγματα σπάνια για λαϊκούς ερμηνευτές.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το φίλο μου Πασχάλη Τερζή για τη συμμετοχή του στο ομότιτλο τραγούδι του άλμπουμ, όπου η ερμηνεία του "κλειδώνει" την ποιοτική καταξίωση του CD. Επίσης τη γλυκύτατη Γλυκερία για τα καταπληκτικά σεκόντα της, τον παραγωγό Γιώργο Μακράκη για τις πολύτιμες και ουσιαστικές παρεμβάσεις του, τους στιχουργούς, τους μουσικούς και όλους όσοι συνεργάστηκαν για τη δημιουργία αυτής της δουλειάς. (Χρήστος Νικολόπουλος, συνθέτης)

Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες.

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΙ ΟΛΑ ΞΕΝΑ

Κατηγορία: ΛΑΪΚΑ

Ερμηνευτής: ΜΑΝΩΛΗΣ ΛΙΔΑΚΗΣ

Συνθέτης: ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Στιχουργός: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΑΨΙΑΔΗΣ, ΒΙΚΥ ΓΕΡΟΘΟΔΩΡΟΥ, ΚΩΣΤΟΥΛΑ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΑΦΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΤΡΑΙΔΗΣ

Εταιρεία: LEGEND - MODERN TIMES

Κυκλοφορία: 22/02/2010

Aριθμός Δίσκων: 1

Βάρος: 100 gr

Τιμή: 15.90 15,11

Aξιολογήστε αυτό το προϊόν

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΡΗ ΤΟΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ

2 ΦΟΒΑΜΑΙ

3 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΠΑΡ

4 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

5 ΟΝΕΙΡΟ ΑΛΗΘΙΝΟ

6 ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ

7 ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΙ ΟΛΑ ΞΕΝΑ (ντουέτο με τον Πασχάλη Τερζή)

8 ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ

9 ΝΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ

10 ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΝΕΙ

11 ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΑΓΟΝΑ

12 ΕΝΑ ΓΥΑΛΙ

13 ΕΤΣΙ Σ' ΑΓΑΠΗΣΑ

14 ΧΙΛΙΑ ΛΑΘΗ

15 ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ ΚΡΥΦΟ

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...846599341&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε "Β' ανάγνωση" λέγεται ο νέος δίσκος του Μανώλη Λιδάκη, ο οποίος ερμηνεύει τραγούδια του Σταύρου Ξαρχάκου.

Tα τραγούδια είναι τα ακόλουθα:

01. ΓΙΑΤΙ ΚΥΛΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ

02. ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ

03. ΓΥΡΝΑΝ ΑΜΙΛΗΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

04. ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

05. ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΒΕΝΕΤΙΑ

06. ΤΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ

07. Ο ΜΑΥΡΟΣ ΗΛΙΟΣ

08. ΚΛΑΨΤΕ ΟΥΡΑΝΟΙ ΚΙ ΑΣΤΕΡΙΑ

09. ΜΕ ΤΙ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Ν’ ΑΡΝΗΘΩ

10. ΤΟ ΔΙΧΤΥ

11. ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ

12. ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΛΩΣΤΗ ΔΕΜΕΝΗ (Παραμύθι - Παραμύθι)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω πως μ' αυτό το δίσκο ,ο Λιδάκης βρήκε το 1990 , επιτέλους, υλικό αντάξιο της φωνής του. Εκτός όμως από τη συμβολή του ερμηνευτή, ο δίσκος φέρει και τη σφραγίδα του «ρακοσυλλέκτη» Κώστα Χατζηδουλή..Στο video Λιδάκης και Χαρούλα τραγουδούν τα "Μαϊστράλια"...

 

Μανώλης Λιδάκης - «Ούτε που ρώτησα»
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
28/02/2013

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=5766&Itemid=40

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μανώλης Λιδάκης - «Καράβι απόψε το φιλί»
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
08/05/2013
 
 
Ξεχώρισαν και ακούγονται μέχρι σήμερα τα «Μάτια παλάτια» και το «Μωρό μου» του Τσιτσάνη, το «Και καρτερώ» του Μπαγιαντέρα αλλά και το ταξίδι στην όμορφη πόλη της Χαλκίδας, με την αναφορές στον ποιητή της πόλης Γιάννη
Σκαρίμπα…
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0