Geske

Ραδιόφωνο

488 posts in this topic

Και μια και μιλάμε για αγαπημένες ραδιοφωνικές εκπομπές αγαπημένες και οι φωνές αυτών των εκπομπών! Μία από τις αγαπημένες και χαρακτηριστικές φωνές κι αυτή της Έφης Μεταλληνού του Β' Προγράμματος(την χρυσή εποχή της Σοφίας Μιχαλίτση). Σίγησε η φωνή αυτή για πάντα πια κι εγώ εις ανάμνηση όλων των ραδιοφωνικών στιγμών και της ''συντροφιάς'' της την αποχαιρετώ με αγάπη κι ας μην την ήξερα προσωπικά. Μόνο από τις εκπομπές της...

ΥΓ Σοφία Μιχαλίτση, Μαρίνα Λαχανά, Έφη Μεταλληνού, Έφη Πουλοπούλου, Γιώργος Μητρόπουλος, Γιώργος Τσάμπρας, Αρχοντούλα Πέτρου. Χρυσή εποχή του Δεύτερου.

4 people like this

...μια σπουδαία κυρία στην οποία εγώ προσωπικά οφείλω πάρα πολλά...

Σημειώστε παρακαλώ ότι στο προς ψήφιση νομοσχέδιο για το νέο δημόσιο ραδιοτηλεοπτικό φορέα υπάρχουν 4 ραδιόφωνα (ειδησεογραφικό, αθλητικό, για τους απόδημους, Τρίτο πρόγραμμα). Το Δεύτερο και το KOSMOS ΔΕΝ αναφέρονται.

Το Δεύτερο και το KOSMOS ΔΕΝ αναφέρονται.

Έγκλημα! Δηλαδή, αν εξαιρέσουμε το Τρίτο, κόβεται ο πολιτισμός ουσιαστικά! Όπως επίσης και στην τηλεόραση! Κάνουν λόγο για 2 κανάλια, σίγουρα τη ΝΕΤ (ειδησεογραφικό) και το άλλο θα είναι μάλλον συγχώνευση ΕΤ1 & ΕΤ3? Σκατά στα μούτρα τους!!!

Και για τα Μουσικά Σύνολα και τη Ραδιοτηλεόραση, ούτε λόγος;;;

1 person likes this

Είναι ωραίο να αναγνωρίζεσαι από συναδέλφους! Αυτό σκέφτηκα μόλις διάβασα και τα δύο κείμενα.

Το ραδιοφωνικό πρόγραμμα της ΕΡΑ, για την Παρασκευή 12/7.

http://www.ertopen.com/eidiseis/item/1521-radiofwniko-programma-paraskeyhs,-12-7-2013

18.00-19.00 έχει εκπομπή Δεύτερου Προγράμματος... Θανάση, έχεις καμιά πληροφόρηση γι' αυτό;

Επίσης, στο τηλεοπτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ, στις 18:30 έχει ενδιαφέρουσα θεματική ενότητα για το ραδιόφωνο:

«Το ραδιόφωνο που αγαπήσαμε!»

Στα 75 χρόνια της δράσης του, το ραδιόφωνο της ΕΡΤ υπηρέτησε κατά γενική ομολογία με τον καλύτερο τρόπο, τον πολιτισμό, την επιμόρφωση, την ενημέρωση, την ψυχαγωγία.

Κι από τη «Θεία Λένα», μέχρι την «Λιλιπούπολη», την βραδινή ζώνη του Δεύτερου και το «Τέταρτο», ως το «Τρίτο» του Χατζιδάκι και τους τελικούς των αθλητικών διοργανώσεων, η απόσταση δεν ήταν μεγάλη. Η ελληνική ραδιοφωνία ήταν πάντοτε εκεί. Στο στούντιο θα βρεθούν μερικές από τις πιο χαρακτηριστικές φωνές από το παρελθόν της ελληνικής ραδιοφωνίας στην
είδηση, στο θέατρο, στη μουσική, στον αθλητισμό σε μια συζήτηση εφ' όλης ύλης. Ενώ παράλληλα οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να ακούσουν πολλά σπάνια ηχητικά ντοκουμέντα από το αρχείο της ραδιοφωνίας.

Στο στούντιο βρίσκονται: Άννα Παναγιωτοπούλου, Μάνος Ελευθερίου, Δημήτρης Πουλικάκος, Γιώργος Πολυχρονίου, Φεβρωνία Ρεβύνθη, Μάκης Παπαζήσης, Θόδωρος Σαραντής, Ηρακλής Κοτζιάς, Γιάννης Κοντός

Παρεμβαίνουν τηλεφωνικά: Αλέξης Κωστάλας, Χριστόφορος Κονταξής.

Δημοσιογραφική έρευνα, επιμέλεια και παρουσίαση: Πάνος Χρυσοστόμου

1 person likes this

http://www.ertopen.com/eidiseis/item/1521-radiofwniko-programma-paraskeyhs,-12-7-2013

18.00-19.00 έχει εκπομπή Δεύτερου Προγράμματος... Θανάση, έχεις καμιά πληροφόρηση γι' αυτό;

:no3:

:no3:

Εναλλασόμαστε διάφοροι παραγωγοί, αλλά θα μεταδίδονται και εκπομπές αρχείου.

2 people like this

Είχε πολύ πλάκα που τις τελευταίες μέρες συνέβαινε το εξής: πήγαινα στο Ραδιομέγαρο, παρακολουθούσα τις εκδηλώσεις, έφευγα από εκεί κατά τις 23:30-24παρά για να προλάβω το τελευταίο μετρό, και μετά από Σύνταγμα παίρνω το νυχτερινό λεωφορείο που πάει Γλυφάδα, το οποίο περνάει κάθε 1 ώρα οπότε έχω αρκετή αναμονή. 1:00-2:00 συνήθως έχει εκπομπή ο Νίκος Αϊβαλής, και κάθε φορά η επιστροφή μου συνοδευόταν από την εκπομπή του! Μα κάθε μέρα! Το ίδιο ακριβώς σκηνικό! :D

1 person likes this

Πόσα χρωστάμε σε κάποιους ανθρώπους............ 

1 person likes this

"Βάλτε το Δεύτερο"!!!!! Μέχρι τις 17:00 ο Γιώργος Τσάμπρας!!! :walkman:

Ακούμε ΕΡΑ εδώ:

http://193.43.93.230/ert.php (embedded)
http://www.thepressproject.gr/tvplayer/eranew.php (embedded)
http://ert-live.tv:8000/era.mp3 (με winamp, wmp, vlc κ.ά.)
http://stokokkino.live24.gr/erasport (με winamp, wmp, vlc κ.ά.)

Δεν έχεις παρά να μπεις στο facebook Νεφέλη και να παρακολουθείς το προφίλ της ΕΡΤ Α.Ε. ή της Χρύσας.  :)

1 person likes this

Δεν έχεις παρά να μπεις στο facebook Νεφέλη και να παρακολουθείς το προφίλ της ΕΡΤ Α.Ε. ή της Χρύσας.  :)

της Χρύσας νομίζω είναι πιο ενημερωμένο...  :laugh:

2 people like this

Στη σελίδα της ΕΡΤ συνήθως ανεβάζουν τα προγράμματα ραδιοφώνου/τηλεόρασης, αλλά το κακό είναι ότι συνήθως στην ώρα του Δευτέρου Προγράμματος δεν γράφει ποιός παραγωγός θα είναι... Τις τελευταίες 1-2 μέρες βέβαια δεν ανέβασαν προγράμματα... :pity: Εκείνη τη στιγμή απλά άνοιξα το ραδιόφωνό μου (winamp ντε!) και ήταν πολύ μεγάλη η χαρά να πέσω πάνω στην εκπομπή του τυχαία!

Τώρα στην ΕΡΑ (Δεύτερο) η Μαρία Κοζάκου και το "Τρανζίστορ"! Μέχρι τις 23:00. Η εκπομπή που με συνόδευε κάθε πρωί στο δρόμο μου για τη σχολή... Και τσατιζόμουν κάθε φορά όταν έφτανε η στιγμή να μπω στο μετρό, όπου δεν μπορούσα να ακούσω...

Άσχετο: (προς Θανάση, κυρίως...) Στην εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα το τελευταίο τραγούδι που ακούστηκε ήταν το "Έρωτα συ μοιραίε μου" (Μιχάλη Σουγιούλ-Χρήστου Γιαννακόπουλου), με την Ελένη Δήμου. Απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να ήταν δισκογραφημένο, αλλά από κάποια ζωντανή μετάδοση του Δεύτερου... Μήπως ξέρεις από ποιά εκπομπή μπορεί να ήταν, και μήπως το έχεις;

Θα βρω τρόπου να μην περάσει η δικτατορία του facebook Μάρω :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:

Θα προσπαθήσω να σας ενημερώνω για τις εκπομπές όσο έγκαιρα μπορώ. Απ' όσο γνωρίζω εκπομπές με παραγωγούς του Δεύτερου μεταδίδονται τα μεσημέρια 3-5 και τα βράδια 9-11. Αυτό ισχύει σίγουρα για τις καθημερινές. 

Προς το παρόν, σήμερα 19/7, θα κάνουμε, μαζί με τον Νίκο Αϊβαλή, αφιέρωμα στη Φλέρη Νταντωνάκη, 9-11 το βράδυ. Προσωπικά έχω αποφασίσει να βγαίνω στον αέρα με αποσπάσματα από το Αρχείο μας ή με αφιερώματα. Το Σάββατο 20/7, στις 3-4 το μεσημέρι, ένα αφιέρωμα στον Βασίλη Λογοθετίδη, ενώ την Κυριακή 21/7, 3-5 το μεσημέρι, αρχοντορεμπέτικα τραγούδια και ένα αφιέρωμα στον Τώνη Μαρούδα, 25 χρόνια από το θάνατό του (συμπληρώνονται μία μέρα μετά). Ο Νίκος Αϊβαλής ξέρω ότι θα είναι και το Σάββατο βράδυ, 9 με 11. Για τους υπόλοιπους παραγωγούς θα ρωτήσω και θα επανέλθω.

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

5 people like this

Εμείς ευχαριστούμε Σιδερή!!!

Όλο αυτό που συμβαίνει, μού θυμίζει την εποχή που είχα πρωτο"ανακαλύψει" το Δεύτερο (κάπου 1998-1999?) "έστηνα αυτί" με τις ώρες, και για να ξέρω σε γενικές γραμμές τί μου γίνεται, σημείωνα σε ένα τετράδιο μέρες, ώρες, ραδιοφωνικούς παραγωγούς... Αυτό ώσπου μετά από λίγα χρόνια "ανακάλυψα" τη Ραδιοτηλεόραση που είχε αναλυτικά (και) το πρόγραμμα του ραδιοφώνου! Ατελείωτες και ασταμάτητες ώρες ακρόασης, καθώς συνήθως τα βράδια κοιμόμουν με το ραδιόφωνο...αγκαλιά, και κάποια στιγμή με ξυπνούσε κάποιο δελτίο ειδήσεων (σκηνικό το οποίο τις τελευταίες μέρες επαναλαμβάνεται, μετά από τόσα χρόνια!)

Και ξαφνικά, το βράδυ της 11ης Ιουνίου...διέρρηξαν το σπίτι μου και μού έκλεψαν το ραδιόφωνο...

Με την ευκαιρία, επειδή δεν είσαι στο facebook, ήθελα να μοιραστώ εδώ μαζί σου κάποια σχόλια που έγραψα στον τοίχο μου, εντελώς αυθόρμητα τη στιγμή που άκουγα κάποιες εκπομπές...
ouq.png

1cfy.png

xmxu.png

Αυτά... :)

Άσχετο: (προς Θανάση, κυρίως...) Στην εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα το τελευταίο τραγούδι που ακούστηκε ήταν το "Έρωτα συ μοιραίε μου" (Μιχάλη Σουγιούλ-Χρήστου Γιαννακόπουλου), με την Ελένη Δήμου. Απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να ήταν δισκογραφημένο, αλλά από κάποια ζωντανή μετάδοση του Δεύτερου... Μήπως ξέρεις από ποιά εκπομπή μπορεί να ήταν, και μήπως το έχεις;

Xρύσα όλα τα τραγούδια στη χθεσινή εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα προέρχονταν από ζωντανές ηχογραφήσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια στα στούντιο της Ελληνικής ραδιοφωνίας, για τις δικές του εκπομπές.

Το συγκεκριμένο ήταν από μια ηχογράφηση που έγινε το Φλεβάρη του 2009, με τη συνοδεία του Δαυίδ Ναχμία στο πιάνο και του Κυριάκου Γκουβέντα στο βιολί. Αν θυμάμαι καλά, δεν πρέπει να έχω ηχογραφήσει ολόκληρη εκείνη την εκπομπή.

Δεν ήταν όμως αυτό το τελευταίο τραγούδι της εκπομπής. Η εκπομπή είχε άλλη μισή ώρα μέχρι το τέλος.

Δεν ήταν όμως αυτό το τελευταίο τραγούδι της εκπομπής. Η εκπομπή είχε άλλη μισή ώρα μέχρι το τέλος.

Τώρα που το λες, όντως... Απλά μου έκανε τόσο αίσθηση στο συγκεκριμένο τραγούδι που νομίζω πως δεν πρόσεξα το υπόλοιπο της εκπομπής τελικά... :blush:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...