Geske

Ραδιόφωνο

493 posts in this topic

Θα προσπαθήσω να σας ενημερώνω για τις εκπομπές όσο έγκαιρα μπορώ. Απ' όσο γνωρίζω εκπομπές με παραγωγούς του Δεύτερου μεταδίδονται τα μεσημέρια 3-5 και τα βράδια 9-11. Αυτό ισχύει σίγουρα για τις καθημερινές. 

 

Προς το παρόν, σήμερα 19/7, θα κάνουμε, μαζί με τον Νίκο Αϊβαλή, αφιέρωμα στη Φλέρη Νταντωνάκη, 9-11 το βράδυ. Προσωπικά έχω αποφασίσει να βγαίνω στον αέρα με αποσπάσματα από το Αρχείο μας ή με αφιερώματα. Το Σάββατο 20/7, στις 3-4 το μεσημέρι, ένα αφιέρωμα στον Βασίλη Λογοθετίδη, ενώ την Κυριακή 21/7, 3-5 το μεσημέρι, αρχοντορεμπέτικα τραγούδια και ένα αφιέρωμα στον Τώνη Μαρούδα, 25 χρόνια από το θάνατό του (συμπληρώνονται μία μέρα μετά). Ο Νίκος Αϊβαλής ξέρω ότι θα είναι και το Σάββατο βράδυ, 9 με 11. Για τους υπόλοιπους παραγωγούς θα ρωτήσω και θα επανέλθω.

 

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

 

Το αφιέρωμα του Σαββάτου θα είναι για τον Βασίλη Αυλωνίτη (βολεύει περισσότερο η διάρκεια) και όχι για τον Βασίλη Λογοθετίδη.

 

Επίσης ενημερώθηκα ότι από την επόμενη εβδομάδα θα υπάρχουν και τα ονόματα των παραγωγών που θα καλύπτουν τις ώρες που θα αντιστοιχούν στο Δεύτερο Πρόγραμμα. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψε 21:00-23:00 στην ΕΡΑ αφιέρωμα στον Νίκο Μαμαγκάκη από τον Γιώργο Τσάμπρα! (μόλις το ανακοίνωσε ο Γιώργος Γιανναράκος στην εκπομπή που παίζει τώρα.)
Αύριο θα γίνει αφιέρωμα και από τον Πάνο Χρυσοστόμου (δεν συγκράτησα την ώρα της εκπομπής του)

 

Ακούμε ΕΡΑ εδώ:
http://193.43.93.230/ert.php (browser)
http://www.thepressproject.gr/tvplayer/eranew.php (browser)
http://tunein.com/radio/ERA-s202042/ (browser)
http://ert-live.tv:8000/era.mp3 (με winamp, wmp, vlc κ.ά. +κινητά)
http://stokokkino.live24.gr/erasport (με winamp, wmp, vlc κ.ά. +κινητά)
TuneIn App (για Android / iPhone) *αναζήτηση: ERA
ERTOpen.com App (για Android)
&729ΑΜ (κλασσικό ραδιόφωνο ντε!)
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πληροφορίες από Σιδερή (όσον αφορά στο Δεύτερο)

 

Αύριο (Πέμπτη)
15:00-17:00 Πάνος Χρυσοστόμου (αφιέρωμα στον Νίκο Μαμαγκάκη)
21:00-23:00 Γιώργος Τσάμπρας

Παρασκευή
15:00-17:00 Σιδερής Πρίντεζης

 

 

Υ.Γ.: Η ΕΡΑ πιάνει και στους 91,8FM (από Ραδιομέγαρο). Σίγουρα πιάνει στη γύρω περιοχή, και σε κάποιες περιοχές της Αθήνας (π.χ. έχει αναφερθεί το Ν.Ηράκλειο)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ ο Σιδερής στην ΕΡΑ! :walkman:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ ο Σιδερής στην ΕΡΑ! :walkman:

 

Και αύριο Κυριακή 12:00-14:00 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψε στο Δεύτερο.Πρόγραμμα της ΕΡΑ

"Κάτι για τον Μάνο"!
21:00-23:00
Σιδερής Πρίντεζης - Νίκος Αϊβαλής

 

Συντονιστείτε!!! :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΩΡΑ ο Σιδερής μέχρι τις 6

και επίσης αύριο 16:00-18:00!

:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Παρασκευή 4-6.

 

Ευχαριστώ Χρύσα !

 

Έχω χάσει τις μέρες... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Παρασκευή 4-6.

 

Ευχαριστώ Χρύσα !

 

Έχω χάσει τις μέρες... :blush:

Εγώ να δεις ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιδερής Πρίντεζης μέχρι τις 14:00! :walkman: Και αύριο, την ίδια ώρα!

Οι ώρες του Δεύτερου, αν έχω καταλάβει καλά, είναι:
Καθημερινές: 16:00-18:00 & 21:00-23:00

 

Σ/Κ: 8:00(?)-10:00, 12:00-14:00 & 17:00(?)-19:00 & 21:00-23:00

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψε 21:00-23:00 Νίκος Αϊβαλής!

 

Ο Σιδερής πάλι αύριο 16:00-18:00!

 

:walkman:

Υ.Γ.: Ρε μανία να θέλουν ορισμένοι να ακούγονται πολιτικά σχόλια παντού...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δευτέρα 17/8 16:00-18:00 Σιδερής Πρίντεζης

 

Τρίτη 18/8 21:00-23:00 Νίκος Αϊβαλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

:shock4::blink2::wacko: Τί έγραψα η βούζα.... Έλεος... Εννοούσα Δευτέρα 19 (σήμερα) & Τρίτη 20!!! Άιντέέε.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ελάτε όλοι στη συναυλία της χρονιάς!

 

11 Σεπτεμβρίου στις 19.30 στο ραδιομέγαρο της ΕΡΤ!

 

11 Ιουνίου 2013. Η κυβέρνηση αποφασίζει να κλείσει την ΕΡΤ.

 

Τρεις μήνες μετά η Ελλάδα παραμένει χωρίς δημόσια ραδιοτηλεόραση, κατά παράβαση και της απόφασης του Συμβουλίου Επικρατείας. Και παρά το τηλεοπτικό μόρφωμα ειδικά χωρίς ραδιόφωνο που κατά γενική ομολογία είναι ο πιο άμεσος τρόπος ενημέρωσης και ψυχαγωγίας σε κάθε χώρο, κάθε στιγμή.

 

Όμως η ελληνική ραδιοφωνία και οι εργαζόμενοι της συνεχίζουν να παράγουν πλήρες πρόγραμμα με πάθος, επαγγελματισμό και αυτοθυσία. Δεν άφησαν ούτε λεπτό τους ακροατές σε ολόκληρη την Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό χωρίς την δική τους φωνή.

 

Χωρίς τον πολιτισμό….

 

Και φυσικά όλος ο καλλιτεχνικός κόσμος κάθε μέρα, κάθε στιγμή, τρεις μήνες τώρα, έκανε αισθητή την παρουσία του.

 

Τώρα για πρώτη φορά, 35 από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες ενώνουν τις φωνές τους για το ραδιόφωνο, στη συναυλία της χρονιάς στο ραδιομέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή!

 

Συμπράττουν αλφαβητικά:

 

ΒΕΤΤΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

 

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

 

ΔΕΛΗΒΟΡΙΑΣ ΦΟΙΒΟΣ

 

ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

 

ΔΡΟΓΩΣΗΣ ΣΤΑΘΗΣ

 

ENCARDIA

 

ΖΙΩΓΑΛΑΣ ΝΙΚΟΣ

 

ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

ΖΟΥΔΙΑΡΗΣ ΝΙΚΟΣ

 

ΘΗΒΑΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

 

ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ

 

ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

ΛΕΙΒΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

 

LOCOMONDO

 

ΜΑΝΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

 

ΜΑΡΑΒΕΓΙΑΣ ΚΩΣΤΗΣ

 

MAGIC DE SPELL

 

ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ ΝΟΤΗΣ

 

ΜΗΛΙΩΚΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ ΘΑΝΟΣ

 

ΜΙΤΖΕΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

 

ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ ΝΑΤΑΣΣΑ

 

ΝΕΓΚΑ ΓΙΩΤΑ

 

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΛΑΚΗΣ

 

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ

 

ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΜΙΛΤΟΣ

 

ΡΙΖΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

 

ΡΟΥΣ

 

ΣΤΟΚΑΣ ΜΠΑΜΠΗΣ

 

ΤΟΣΙΚΙΑΝ ΓΙΩΡΓΟΣ

 

ΤΣΑΙΡΕΛΗ ΜΟΡΦΩ

 

ΤΣΑΚΝΗΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ

 

ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ

 

ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

 

ΧΑΡΟΥΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

Τη βραδιά που αρχίζει νωρίς, στις 19.30 και θα ολοκληρωθεί άγνωστο πότε (!) συντονίζει και παρουσιάζει ο Πάνος Χρυσοστόμου.

 

Ένα πρόγραμμα με την υπογραφή και το κύρος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας

 

Να είστε όλοι εκεί!

 

Η ΕΡΤ ήταν, είναι και θα παραμείνει ανοιχτή και δυνατή!


Αν οι αξιότιμοι κ.κ. διαχειριστές φρονούν πως η παραπάνω ανακοίνωση μπορεί να μπει και σε κάποιο άλλο παρεμφερές topic, πολύ θα το εκτιμούσαμε.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πρίντεζης "φιλοξενεί" τον Σταμάτη Κραουνάκη αυτή τη στιγμή στο Β πρόγραμμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Τσάμπρας: Είναι η τέταρτη εκπαραθύρωσή μου από την ΕΡΤ όλα αυτά τα χρόνια… Οι τρείς προηγούμενες – από θερμοκέφαλες, ρουσφετούχες ή απλά …μουσικά ρατσιστικές, διοικήσεις – έχουν πλέον ιστορικό ενδιαφέρον. Αυτή όμως είναι η πιο ξεχωριστή, καθώς γίνεται με την πρωτοβουλία ή την ανοχή απολυμένων συναδέλφων.

 

Γιώργος Τσάμπρας – «Έχω υπαρξιακό πρόβλημα…»
 
Υπογράφει: Γιώργος Τσάμπρας
09/10/2013

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8055&Itemid=25

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κείμενο του φίλου Γιώργου Τσάμπρα, αποτελεί σαφέστατη απόδειξη πως η αναδιοργάνωση της "νέας Ελληνικής τηλεόρασης" με κίνητρο την διαφάνεια, μόνο διαφανής δεν είναι.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά αποδεικνύει πως "αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ"... 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κείμενο του φίλου Γιώργου Τσάμπρα, αποτελεί σαφέστατη απόδειξη πως η αναδιοργάνωση της "νέας Ελληνικής τηλεόρασης" με κίνητρο την διαφάνεια, μόνο διαφανής δεν είναι.

 

...επίσης αποδεικνύει αυτό που μου έχει πει ο ίδιος ο Γιώργος, ότι "τις πιο συντηρητικές συμπεριφορές στη ζωή του τις έχει συναντήσει από τους πιο, υποτίθεται, προοδευτικούς ανθρώπους". Αυτό που του συνέβη χθες από συναδέλφους που, όντας όλοι απολυμένοι, τολμούν και κάνουν ακόμα διακρίσεις ανάμεσα σε μόνιμους και συμβασιούχους, συνέβη και σε μένα πριν από 15 μέρες με διαφορετικό τρόπο. Ενώ δηλαδή ήμουν εκεί όλο το καλοκαίρι, όποτε μου είχε ζητηθεί, για να καλύπτω, όπως και άλλοι φυσικά, το ραδιοφωνικό πρόγραμμα (ακόμα και πρωί Δεκαπενταύγουστου που άλλοι λιάζονταν στις παραλίες) και ενώ είχα δηλώσει από την αρχή, όπως και άλλοι φυσικά, ότι θα έκανα αίτηση για το μεταβατικό φορέα, μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα της μοριοδότησης, δέκα με δεκαπέντε άτομα (τόση ήταν η πλειοψηφία) ψήφισαν ότι δε θέλουν πια να ανεβαίνω για εκπομπή στο Ραδιομέγαρο. Να σημειωθεί ότι είχα επίσης πει ότι μέχρι να με φωνάξουν στο μεταβατικό φορέα, παραμένω στη διάθεσή τους. Και τελικά βρέθηκα στη διαθεσιμότητά τους. Η συνέχεια συνοψίζεται σε αυτό που έγραψε η Μάρω παραπάνω, αλλά όχι μονόπλευρα Πέτρο.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ με όσα διάβασα. Ο Τσάμπρας άφησε γερό χνάρι στο ραδιόφωνο. Την εκτίμηση και την στήριξή μου!

 

Όσο για κάποιους από τους συνδικαλιστές θα πω πως κάνουν κακό στους συναδέλφους τους τελικά και στον ίδιο τον φορέα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιδερή, ότι έγραψα, το έγραψα επηρεασμένος απο τα γεγονότα του "μαύρου". Και εξηγούμαι:

Παρακολουθούσα συνεχώς -και σχεδόν αποκλειστικά - ΝΕΤ και είδα σε ζωντανή μετάδοση το "μαύρο". Είδα επίσης τις αντιδράσεις των δημοσιογράφων την ώρα της ανακοίνωσης του κλεισίματος, με μερικούς εξ αυτών (ξεχώριζαν δυο... κυρίες, καθαρές συνδικαλίστριες) να ουρλιάζουν και να κατηγορούν την κυβέρνηση για την συμπεριφορά της.

Σήμερα όμως, στον νέο φορέα, που συγκροτήθηκε κατά τα άλλα με "διαφανή κριτήρια", οι κυρίες αυτές είναι ΜΕΣΑ - και παρουσιάζουν και εκπομπή. Και διερωτώμαι: τώρα είναι όλα καλά; Τώρα δεν είναι διπρόσωπος ο Κεδίκολγου; Τώρα δεν είναι αδιαφανής η δημόσια τηλεόραση (και κατ' επέκτασιν και η ΕΡΑ); 

Τελικά, καταλήγω και γω στο τοπικ της Μάρως: "αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ, Πέτρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...