Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Οι εμφανίσεις διαρκείας του Γ.Νταλάρα

44 posts in this topic

2) Τα "Δειλινά" είναι στην Θεσσαλονίκη? Από το 72 έως το 74 εμφανιζόταν μόνο στην Θεσσαλονίκη δηλαδή? Για τρεις ολόκληρες σαιζόν δεν εμφανίστηκε καθόλου στην Αθήνα? Κάτι ακόμα. Το 1973, σίγουρα δεν συμμετείχε και ο Γ.Πάριος? Στο site του λέει οτι ήταν μαζί όλες τις σαιζόν.

Τα "Δειλινά" ήταν κέντρο των Αθηνών.

Ρώτησα αν τα "Δειλινά" είναι στην Θεσσαλονίκη, γιατί στο site του Πάριου, λέει οτι ήταν στην Θεσσαλονίκη... Προφανώς κάνουνε λάθος.

Για την ακρίβεια λέει:

Το 1974 βρίσκει τον Γιάννη Πάριο στη Θεσσαλονίκη, δίπλα στον Γιώργο Νταλάρα, τον Στράτο Διονυσίου, την Χαρούλα Αλεξίου και την Δήμητρα Γαλάνη. Τέσσερις χειμώνες πέρασαν οι τέσσερίς τους, στα "Δειλινά".

http://www.parios.gr/main.html

Για το 1973 γνωρίζουμε τελικά αν ήταν και ο Πάριος στα Δειλινά?

Λοιπόν, μετά από μία συζήτηση λογικής με τον χρήστο-regnis και με την βοήθεια αι αυτού το site: http://www.filarakia.gr/forum/viewtopic.php?t=1291

που μας πληροφορεί οτι:

Το 1974 ο Γιάννης τραγουδούσε στα "Δειλινά" της Θεσσαλονίκης με τον Γιώργο Νταλάρα, τον Στράτο Διονυσίου, την Χάρις Αλεξίου και την Δήμητρα Γαλάνη με τους οποίους τραγουδούσε τέσσερις περιόδους.

και του επίσημου site του Πάριου που λέει οτι:

Το 1974 βρίσκει τον Γιάννη Πάριο στη Θεσσαλονίκη, δίπλα στον Γιώργο Νταλάρα, τον Στράτο Διονυσίου, την Χαρούλα Αλεξίου και την Δήμητρα Γαλάνη. Τέσσερις χειμώνες πέρασαν οι τέσσερίς τους, στα "Δειλινά".

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει αμφιβολία οτι ο Νταλάρας, με το ίδιο σχήμα που εμφανιζόταν και στα "Δειλινά" της Αθήνας, το 1974 εμφανίστηκε ΚΑΙ σε κέντρο της Θεσσαλονίκης με το ίδιο όνομα, "Δειλινά".

Οπότε λέω να το βάλουμε στην λίστα μας.

Τι λέτε?

Στον κατάλογο που έχω εγώ, στο 1973 δεν αναφέρει το όνομα του Πάριου.

Σύμφωνα με το ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΕΥΚΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ του 1973, ο Πάριος , αναφέρει πως εμφανιζόταν στην επιθεώρηση "Ιδια γεύση...ίδια γεύση" με Παράβα, Καραγιάννη, Ναθαναήλ.... :pity:

Σύμφωνα με το ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΕΥΚΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ του 1973, ο Πάριος , αναφέρει πως εμφανιζόταν στην επιθεώρηση "Ιδια γεύση...ίδια γεύση" με Παράβα, Καραγιάννη, Ναθαναήλ.... :pity:

Μπράβο Κώστα! Υπέροχα!! Πολύ μου αρέσει που έχουμε αποδείξεις για κάθε λεπτομέρεια!!

Για τα "Δειλινά" της Θεσσαλονίκης, έχουμε καμιά πληροφορία? Εμφανίστηκαν όντως το 1974?

Μπράβο Κώστα! Υπέροχα!! Πολύ μου αρέσει που έχουμε αποδείξεις για κάθε λεπτομέρεια!!

Για τα "Δειλινά" της Θεσσαλονίκης, έχουμε καμιά πληροφορία? Εμφανίστηκαν όντως το 1974?

Δυστυχώς, Αποστόλη,δεν βρήκα στοιχεία για το σχήμα της Θεσσαλονίκης...Ίσως η Ελίνα βρει κάτι...

Το μόνο -όχι σχετικό με τα κέντρα-που βρήκα το 1974 είναι η συμμετοχή του Νταλάρα στη συναυλία για την Κύπρο.... ;)

1) Το 1968 με τον Σπύρο Ζαγοραίο, γνωρίζουμε μήπως πως λεγόταν το κέντρο?

Λοιπόν.. Την απάντηση σε αυτή την ερώτηση, την έδωσε το Μουσικό Κουτί. Έπρεπε να το είχα κοιτάξει καλύτερα. Το 1968, έπαιζε με τον Σπ.Ζαγοραίο στο κέντρο "’ττικα". Στο σχήμα ήταν και η Πίτσα Παπαδοπούλου, ο Μάριος και ο Χρ. Νικολόπουλος.

Επίσης, στο ίδιο βιβλιαράκι, στην πρώτη σελίδα με τις αφίσες (στο τμήμα: "επι σκηνής διαδρομή") υπάρχει μία αφίσα των Δειλινών, που έχει τα εξής ονόματα:

ΝΤΑΛΑΡΑΣ - ΑΛΕΞΙΟΥ, Π.Λαμπρόπουλος, Μ.Ρωμανου, Α.Βίσση.

30μελής ορχήστρα Ν.Λαβρανου.

Μπουζούκια: Νικολόπουλος - Μπιθικώτσης.

Ελπίδα - Milly. Ζαν Ρομπερ.

Δεν αναφέρει πουθενά το όνομα του Διονυσίου, ούτε του Πάριου. Οπότε, ρωτάω. Υπήρξε σεζόν στα "Δειλινά" που δεν τραγούδαγε ο Διονυσίου και τα πρώτα ονόματα ήταν μόνο η Αλεξίου και ο Νταλάρας?

Η παράσταση ''Οι κυβερνήσεις πέφτουνε...'' όντως παρουσιάστηκε στο ''Σούπερ Σταρ'' , σε σκηνοθεσία Παντ.Βούλγαρη(ήταν ο προπομπός των παραστάσεων του ''Ορφέα''). Στο ''Ακροπόλ'' με τους αδελφούς Κατσιμίχα, ο Γ.Νταλάρας εμφανίστηκε το 1992. Πραγματοποιήθηκαν εμφανίσεις και στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά την ίδια χρονιά. Προηγήθηκαν οι εμφανίσεις τους στο ''Ολύμπιον''(Θεσσαλονίκη) τον Ιανουάριο 1992.

Στο ''Παλλάς'' -σίγουρα-μαζί με Οπισθοδρομικούς, Μουτσάτσου,Μόραλη μόνο το 1995(νομίζω τον Μάρτη).

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για τα παραπάνω.

Οι συναυλιες του Δημοτικου θεατρου Πειραια προηγηθηκαν αυτων του ''Ακροπολ'' :) Οι πρωτες ξεκινησαν Μαρτιο και οι δευτερες Απριλιο,και ηταν περιορισμενες σε διαρκεια :):D

΄΄Οι  κυβερνήσεις  πέφτουνε  ΄΄  ήταν  το  1981  στο  ΄΄Σούπερ  Σταρ΄΄  και  όχι  στον  Ορφέα.

Πρώτη φορά το ακούω το ΄΄Σούπερ Σταρ΄΄. :):)

Γιατι δεν υπαρχει πια,γι'αυτο... :pity: Ουτε ο ''Ορφεας''δυστυχως :(

Παντως τις αφισες που ειχαν γεμισει την Αθηνα τις θυμαμαι... :D:rolleyes:

Τι μου θυμισατε βρε παιδια τωρα.... :rolleyes:

Θα θυμυθω κι αλλα(οπως πχ.ακριβεις ημερομηνιες που αρχισαν και τελειωσαν εμφανισεις) και θα επανελθω... :music::rolleyes::music:

Θα θυμυθω κι αλλα(οπως πχ.ακριβεις ημερομηνιες που αρχισαν και τελειωσαν εμφανισεις) και θα επανελθω... :):music::D

Μπράβο Γωγώ!!! Αυτό θα ήταν υπέροχο!!! :)

Σε συνέντευξη του Νταλάρα από το 1970 βρήκα να λέει πως το καλοκαίρι εκείνο θα τραγουδούσε στο "καλοκαιρινό" ΣΤΟΡΚ (μαζί με τη Μαρινέλλα). ’ρα έχουμε χειμώνα 69-70 ΣΤΟΡΚ (χειμερινό),καλοκαίρι 70 (ΣΤΟΡΚ, θερινό) :D

Με βάση αυτή τη συνέντευξη:

Ρομάντσο Νο.1707 / 18-11-1975

http://img243.imageshack.us/img243/1759/ro...tso17073sa7.jpg

που ανέβασε η Χρύσα, αναφέρεται οτι ο Νταλάρας εμφανιζόταν στην "Νεράιδα" πριν από το 1975. Ίσως το 1974. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω. Έχει κανένας καμία άλλη πληροφορία?

Ψάχνωντας στο Internet βρήκα ότι η Νεράιδα είναι μια μπουάτ η οποία βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και πιο συγκεκριμένα στο 17ο χλμ Θεσσαλονίκης-Μηχανιώνας.Αυτή η συνέντευξη στο Ρομάντζο έγινε λίγο πριν αρχίσουν οι εμφανίσεις στο Θεμέλιο μαζί με τους Αλεξίου-Βίσση-Βαρδή.Τελευταία φορά που είχε τραγουδήσει στη Θεσσαλονίκη ήταν 1 χρόνο πριν(1974).Από τότε μέχρι το Θεμέλιο υπάρχει ένα διάστημα το διάστημα ενός χρόνου και δεν ξέρουμε αν πήγε ή δεν πήγε σε κάποιο νυχτερινό κέντρο αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο να τραγούδησε πρώτα στη Θεσσαλονίκη (με το σχημα του Θεμέλιου)και μετά να ήρθε στην Αθήνα. Οπότε αποκλείουμε το 1975 και το 1974.Οι πιο πιθανές χρονιές που μπορεί να τραγούδησε στη νεράιδα είναι το 1972 και το 1973(ανάλογα ποια χρονιά σημειώθηκε μεγαλύτερη επιτυχία στις εμφανίσεις τους στην Αθήνα).Αν είναι να πάμε ακόμα πιο πίσω τα τρία χρόνια που τραγουδούσε με τη Μαρινέλλα 100% δεν παίξανε στη Νεράιδα καθώς σ ένα site που βρήκα με όλες τις νυχτερινές εμφανίσεις της Μαρινέλλας δεν είχε τραγουδήσει εκείνη την περίοδο στη Νεράιδα αλλά πιο μετά(1974-1975,1975-1976).’ρα αποκλείουμε και την περίοδο 1969-1971.Τώρα αν είχε αν είχε τραγουδήσει πριν το '69... :D .Πάντως ο δημοσιογράφος αναφέρει μαζί τα δειλινά και την Νεράιδα οπότε πρέπει να εμφανίστηκε εκεί ή το 1972 ή το 1973

Φίλε Νίκο, έχεις μπερδευτεί λίγο.

Η "Νεράιδα" είναι ένα θρυλικό νυχτερινό κέντρο στην παραλιακή λεωφόρο Αθηνών (στον ’λιμο νομίζω). Νομίζω οτι είχε ανοίξει για πρώτη φορά στις αρχές του 1970. Στη "Νεράιδα" έχουν εμφανιστεί δεκάδες μεγάλα ονόματα όπως η Μαρινέλλα, ο Βοσκόπουλος, ο Πάριος, η Πόλυ Πάνου, κλπ.

Το κέντρο στο 17ο χλμ Θεσσαλονίκης-Μηχανιώνας, που αναφέρεις, προφανώς είναι άλλο νυχτερινό κέντρο που απλά έχει το ίδιο όνομα.

Όσον αφορά τις χρονολογίες, ας μην κάνουμε καλύτερα εικασίες. Ας μιλάμε μόνο με επαληθευμένες ημερομηνίες και χρονολογίες.

Υπάρχει "Νεράιδα" και στην Αλεξανδρούπολη... λέτε να έπαιξαν εκεί; :lol:

Δεν είμαι βέβαιος αλλά νομίζω πως εκείνα τα χρόνια είχε παίξει και στη "Νεράιδα" της Θεσσαλονίκης αλλά και στη "Θεσσαλονικιά" (άλλο κέντρο της Θεσσαλονίκης, σχεδόν απέναντι από τη Νεράιδα).

Στο "Κοίτα τι έκανες" ο Αθερίδης είχε αναφέρει ότι ο πατέρας του (του Αθερίδη) τον είχε συστήσει πρώτη φορά στον Νταλάρα όταν ο Νταλάρας δούλευε στη "Θεσσαλονικιά".

Πλέον οι εμφανίσεις στο παλλάς τελειώσανε και περάσανε στην ιστορία.Οπότε ας μπουν στη λίστα και αυτές λοιπόν :D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0