Sign in to follow this  
Followers 0
soc

Διαχειρηση επιμερους θεματων

45 posts in this topic

*Αυτο με τη διπλη παρενθεση, μαθηματικα ειναι σωστο, γλωσσικα δεν ξερω αν στεκει. Μπορει καποιος να με διαφωτισει? Και αν ειναι λαθος, καιρος να καθιερωθει

Σωκράτη γλωσσικά είναι λάθος.Το σωστό είναι να χρησιμοποιήσεις αγκύλη εξωτερικά, και παρένθεση εσωτερικά.

Αγαπητέ συνάδελφε, και τα δύο είναι σωστά. Και οι 2 παρενθέσεις, και η παρένθεση-αγκύλη. Νομίζω ότι οφείλετε να αναθεωρήσετε. :razz:

Όσο για την πρόταση του soc-ράτη, συμφωνώ απόλυτα. Το έχουμε αναφέρει και άλλες φορές, αλλά ίσως είναι καιρός να γίνει κατι και στην πράξη. Κι επείδή ανφέρθηκαν κάποια πράγματα περί δημοκρατίας και επιλογής του moderator, θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι ο διαχειριστής ενός δικτυακού τόπου δεν έχει μόνο την εξουσία και το όνομα και τίποτα άλλο. Αντιθέτως, έχει πολλές ευθύνες. Όποιος αναλάβει θα πρέπει να έχει πρώτα απ' όλα τις γνώσεις, το χρόνο, την υπευθυνότητα και την ικανότητα να αποστασιοποιείται απο πρόσωπα και καταστάσεις. Και όποιος αναλάβει, είμαι σίγουρη ότι αυτά θα τα διαθέτει... B)

Συμφωνώ...

Κατα καιρούς, έχω γίνει "μάρτυρας" γεγονότων, ή σχολίων στο forum, που δεν αρμόζουν με την λογική του site. Νομίζω, πως ο ορισμός των ατόμων, θα βοηθήσει και - γιατί όχι; - θα βελτιώσει την προς τα έξω εικόνα του forum. Μην ξεχνάμε πως πέρα απο "εμάς", είναι και ένα πλήθος ανώνυμων επισκεπτών που επισκέπτεται την σελίδα καθημερινά...

Καλοδεχούμενη λοιπόν η πρόταση!

:razz:

Καταρχήν, επειδή η φιλοσοφία μου είναι «τα καλύτερα είναι εχθρός για τα καλά», συμφωνώ με την Γεσκε ότι

καλύτερα να μην δίνεις εξουσία πάρα μόνο σε άτομα που δεν θέλουν να την ασκούν.

Δέυτερον, έχω στη μεγάλη εκτίμηση αυτούς πού έχουν δημιουργησεί το φόρουμ και εργάζονται να το υποστηρίξουν σε πολλές πλευρές: φέρνοντας τις τεχνικές λύσεις, τις πληροφορίες, ντοκουμέντα, σπάνιες ηχογραφήσες κλπ. Γιαυτό λόγο πρώτα έχω επισκεπτεί εδώ πρην κάποια χρόνια.

Αλλά δεν έγινα μέλος του φόρουμ γιαυτό. Μπορούσα να μείνω η επισκεπτής. ¨Οπως δηλώθηκε παραπάνω, το φόρουμ δημιουργήθηκε πρός τιμή του Γιώργο Νταλάρα για τους φίλους του και επικοινωνία μεταξύ τους έχει πολλή σημασία. (Βέβαια, δεν συμβαίνει να γίνονται οι φίλοι του Νταλάρα απαραίτητα οι φίλοι ανάμεσα τους.)

Αν σκεφτόμαστε έναν ορισμό της ζωής όπως «αυτο-οργάνωση της ζωντανης ύλης», αυτό το φόρουμ θα ζεί εφόσον δεν σταμάτήσει να λειτουργήσει σε αυτή τη βάση. Τώρα το έχουμε σαν απόδειξη μιάς δημοκρατίας που λειτουργεί χωρίς να γίνει μέρος ενός κύκλο «δημοκρατία-δικτατορία» ώπος τόσες άλλες πού γνωρίζουμε από ιστορία.

Βοηθάει σίγουρα ότι δεν έχουμε ένα πρόβλημα: υλικά προιόντα να μοιράζουμε (σχεδόν). ¨Οσα πολλά μοιράζουμε τόσα πολλά επομείνεται. :razz:

Όσον αφορά τους διαχειριστές αν και είναι καλή αυτή η πράξη σε συγκεκριμμένους sites που έχουν να κάνουν με τεχνική βοήθεια όπως σε περιπτώσεις τις δυσκολίες σε computer programs, audio-video editing κλπ., είναι πολύ διαφορετηκή η κατάσταση εδώ. Τα προβλήματα που τα έχουμε εδώ είναι από το είδος που «η αρρώστια είναι και το φάρμακο». Για τη πρόθεση να καλυτερέυουμε τη θελίδα, τη κάνουμε πιό ωραία και αισθητικά δεν μπορώ να έχω καμία αντίρρηση αν και προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου η πρόσοψη και τα έπιπλα του σπιτιού αν υπάρχει μία ζεστή ατμοσφαίρα μέσα.

Είμαστε οι φίλοι του Νταλάρα σημαίνει μορφωμένοι αρκετά να πραγματοποιούμε τη αυτο-οργάνωση και αυτο-λογοκρισία. Δεν χρειάζεται να αναλάβει κανείς τη υπηρεσία να προσέξει συνέχια τα γεγονότα στο φόρουμ εκτός από τη τεχνηκή πλευρά.

Και δεν είναι πολύ φυσικά όλα τα αισθήματα και πάθη που είναι γεμάτο αυτός ο τόπος? Πρόκειται για τα τραγούδια γεμάτα αισθήματα! Και συμβαίνει να μη τα μπορούν να κρατούν μερικοι υπό τον ελέγχο τους. Γιατί να είναι έγκλημα? Είμαστε ζωντανοί ανθρώποι και να έχουμε λίγο ανοχή να αφήσουμε τα πράγματα να τρέχουν χωρίς υπερβοληκή παρέμβαδη. Δεν κινδυνέυει το φόρουμ. ¨Εχουμε μία πεταλούδα ζωντανή - τη καθηλώνουμε σε ένα κουτί? Γιατί πετάει ελέφθερα και δεν ξέρουμε πού θα πάει κάποια άλλη στιγμή? Αλλά είναι μία πεταλούδα - δεν θα μεταμορφώσει σε ένα λιοντάρι.B)

Να φαντάζομαι για μια στιγμή να διαλέχθηκα για τη δουλιά και έτυχα να βλέπω κάποια μέλη τσακώνονται να αποδείξει ο κανένας ότι είναι ο ίδιος ο καλύτερος φίλος του Νταλάρα. ¨Εχουν οι δύο η ίση ευκαιρία να πούν αρκετά, και όλα ησύχασε προτού εγώ κατάφερα να γράψω κάποιες καινούριες λέχεις... B)

Από την άλλη πλευρά βλέπω ξαφνιασμένη έναν σπουδαίο καλλητέχνη που τον θαυμάζουν πολλά μέλη του φόρουμ να κατηγορήθηκε και αποκλήθηκε «μαιμού»! :(

Μία επίκριση χωρίς καμία δικαιολογία! Και αυτός δεν ήταν εδώ να δόσει κάποια απόκριση παρόμοια... (Ευτυχώς το κάνανε οι θαυμαστές του). :naughty:

Αν και αποδοκιμάζω (ιδιαίτερα τα δέυτερα συμπεριφορά) τι να κάνω? Ανάλογα με τη φιλοσοφία μου να μείνω ακίνητη να απολάυσω τη παράσταδη όπως και τη αργομιδθία μου της διαχειρηστή. ;)

First, as someone who considers the better being an enemy of the good I would support the opinion of Geske that The best solution is to give authority to someone who is hesitant to use it forgive me Geske, please for the free translation. :huh:

Second, I wish to express again my appreciation to the creator of this forum and all the others who work to support it with technical solutions, valuable information, rare songs and documents. This is the first reason I started visiting this forum a while ago.

However, the reason why I decided to become a member and not just a guest is not that. As was said above, the forum was organized by and for The Friends of George Dalaras, with the consequence that communication between the friends is one very important part of the forum (obviously, not all Friends of Dalaras can be necessarily mutual friends).

If life is self-organization of living things this forum can be considered alive while it handles successfully self-organization of members. And so far its a living proof that democracy can work without falling into a vicious circle of democracy-dictatorship stages following each other as history demonstrated many times.

Of course, it helps that we dont have a problem of distribution of material values that aggravates other democracies the more we share the more is left. :huh:

Involving moderators is a common practice on certain forum boards, thats true. In particular, in case of technically specific forums (designed to help with computer problems, video-audio editing problems, etc.), moderator is usually a technically savvy person (often a friend of the board owner) who either helps to solve the problem himself or directs to a suitable assistant or another site, etc.

Again:

First - such task does not apply here our problems are solved (or created) by the content of this forum. I understand good intentions of people who want the site to look more aesthetically attractive and organized no objection: just I personally dont care about the façade of the house or fancy furniture as long as the family inside is alive and well.

Second - people of the type attracted to such forum would be by definition civilized enough for self-regulation and self-censorship. To deal with emergencies does not require a moderator to be constantly on duty to watch the posts (network and computer-related issues aside Nikolas might need this kind of help).

Naturally, this site being by definition filled with emotions and passions, they can get out of control. So what? For example, how it goes with the Concerts Impressions: First, it is Ah and Oh, then people cool down a bit and regain their capability to sort out impressions and give an account to others. Since the emotions are still high, the following stage sometimes involves demonstrating who is the best and the closest friend of Dalaras with some animosities toward each other. Then everything calms down (see the beginning of this topic). Self-regulation works. :huh: We have a live butterfly - is it necessary to pin it down into a box because is goes around freely and we are not sure where it will go next? But it's a butterfly - it won't transform into a lion or something ;)

Whoever can be elected moderators they are already present and active. These persons might need more technical control but regarding specific decisions while dealing with posts, I have doubts. Lets have an example: I am a moderator on duty and see couple of members exchanging angry remarks. One said something to the other, the other should be able to defend himself, and everything is back to normal.

Then I see that a distinguished artist is called names like monkey :( (a remark not justified in any way) without being able to respond. (Thankfully, some other members stood up for him). What would I do? Which instance I would label as "unacceptable behaviour"?

I guess it is at least "less civilized behaviour" when you 1) show no consideration toward other members by insulting someone who many might keep in high regard; 2) insult someone behind his back; and 3) whom you are in no position to judge other than saying "I don't have sufficient knowledge of this kind of music". :confused:

All that said, and having formed my opinion I would just sit back and enjoy the show and my moderator sinecure, :rolleyes: which would make me the best suitable candidate according to the above quote ;)

So, with all the respect to the idea of improvements, I dont have any problem with this site: maybe someone has a problem with me? Please tell: its always good to know in which way you annoy the others in order to do it more efficiently. ;)

For whoever is not bored enough here you can find

APPENDIX (as every serious research requires)

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=8...540entry67736

See I am already self-moderating by putting it into a more suitable place ;) ;)

*Αυτο με τη διπλη παρενθεση, μαθηματικα ειναι σωστο, γλωσσικα δεν ξερω αν στεκει. Μπορει καποιος να με διαφωτισει? Και αν ειναι λαθος, καιρος να καθιερωθει

Σωκράτη γλωσσικά είναι λάθος.Το σωστό είναι να χρησιμοποιήσεις αγκύλη εξωτερικά, και παρένθεση εσωτερικά.

Αγαπητέ συνάδελφε, και τα δύο είναι σωστά. Και οι 2 παρενθέσεις, και η παρένθεση-αγκύλη. Νομίζω ότι οφείλετε να αναθεωρήσετε. :razz:

Όταν σε παρένθετο κείμενο χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί δεύτερη παρένθεση, τότε ως πρώτη παρένθεση χρησιμοποιείται η ορθογώνια παρένθεση ή αγκύλη [ ]

http://www.asxetos.gr/article.aspx?i=80

...Γενικως να υπαρχει μια γενικα συμφωνημενη εικονα τηε σελιδας ετσι ωστε να αποφευγουμε τα μπαραζ επιθεσεων και αερολογιων.

Εννοειται οτι τα προσωπα που θα μπορουσαν να αναλαβουν να διαχειριζονται τα topics θα ειναι "γενικης", οσο γινεται, αποδοχης, μπορουμε να το συζητησουμε, να ψηφισουμε, και φυσικα τον τελευταιο λογο θα τον εχει ο Νικολας οσον αφορα την επιλογη τους.

Φυσικα, αν αυτη η ιδεα, που ειναι παγεια τακτικη γενικως, θεωρειται μη δημοκρατικη ή αναξια προσπαθειας αν και εφοσον κριθει οτι δεν υπαρχει λογος, θα μπορουσε να μην πραγματοποιηθει.

....και λοιπόν τι λέγαμε ;;;; :)

Αγαπητέ συνάδελφε, και τα δύο είναι σωστά. Και οι 2 παρενθέσεις, και η παρένθεση-αγκύλη. Νομίζω ότι οφείλετε να αναθεωρήσετε. :D

Όταν σε παρένθετο κείμενο χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί δεύτερη παρένθεση, τότε ως πρώτη παρένθεση χρησιμοποιείται η ορθογώνια παρένθεση ή αγκύλη [ ]

http://www.asxetos.gr/article.aspx?i=80

Πώς να εμπιστευτώ ένα site που λέγεται asxetos.gr??? :)

Λοιπόν λοιπόν... θέλω να σας πω ότι δουλεύω, όχι τόσο πολύ, αλλά το κάνω, σε μια νέα μορφή της σελίδας. Έλεγα πριν καιρό να το έχω έτοιμο για τα γενέθλιά μας, αλλά αυτό αποκλείεται να γίνει.

Με λίγα λόγια αυτό που λέει ο Αποστόλης είναι η κεντρική ιδέα αυτού που έχω στο μυαλό μου. Έχω αλλάξει δέκα φορές το σχέδιο και άλλες τόσες έχω σταματήσει και αρχίσει πάλι από το μηδέν.

Καταλαβαίνω γιατί λέγεται αυτό τώρα, και κάτι που κανείς δεν ανέφερε ως αιτία αλλά σίγουρα είναι κάτι που σκέφτονται οι περισσότεροι, είναι ότι φαίνεται λίγο ως πολύ σαν μα μην κάνω ούτε και στοιχειώδη διαχείριση. Αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια μα και όχι μακριά από αυτήν, αλλά αποδέχομαι την αναγκαιότητα της ύπαρξης διαχειριστών και συμφωνώ να οριστούν.

Όμως θα ήθελα να προταθεί και ο τρόπος που θα επιλεγούν. Υπάρχει καμιά ιδέα; Αυτό θα μας κλέψει λίγο χρόνο από τη συνέχεια γιατί θα χρειαστούν κάποιες προγραμματιστικές παρεμβάσεις, χρόνος που θα πήγαινε στη νέα μορφή, αλλά αξίζει τον κόπο μάλλον.

Περιμένω..ακούω ιδέες... (σας θυμίζει κάτι αυτή η ατάκα; από πού είναι:D

Προσωπικά για το θέμα των διαχειριστών θα πρότεινα να ορίζονταν από τον ίδιο τον Νικόλα.

Ως προς το ποιοι θα μπορούσαν να είναι αυτοί, θα πρότεινα να είναι άτομα που γνωρίζουν κάποια πράγματα από υπολογιστές και έχουν γενικότερα μια ουδέτερη στάση ως προς τα τεκταινόμενα στο forum. :D

Θα συμφωνήσω πως ο Νικόλας είναι ο πλέον αρμόδιος και ικανός να επιλέξει, όσον αφορά στο θέμα των διαχειριστών. Ταπεινή μου γνώμη.

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Ο Νικόλας είναι ο πλέον κατάλληλος να προτείνεις κάποιον ή κάποιους φίλους για το ρόλο αυτό. Περιμένουμε με αγωνία τη νέα μορφή του site. :D

Αν ξέρω λιγάκι τον Νικόλα, θα θέλει να μάθει από τα μέλη του φόρουμ ποίοι μας φαίνονται κατάλληλοι - να προτείνουμε εμείς, ας πούμε, υποψήφιους, και να διαλέξει αυτός. Σωστά, Νικόλα;

Θα έλεγα να μην το κάνουμε δημόσια :blink: , μάλλον όποιος θέλει να στείλει ένα pm στον Νικόλα...

Καλημέρα σε όλους!

Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη της κοινότητάς μας;

Σαν καινούρια που είμαι δε γνωρίζω τους κανόνες!

Τα μέλη που θα ψηφιστούν ποιά θα είναι;

Έχουν όλοι τη διάθεση να επωμιστούν αυτόν το ρόλο;

Θέλω να πω,οι υποψήφιοι ποιοί είναι;

Εάν έχω δικαίωμα ψήφου,θα ήθελα να ξέρω,για να δω ποιόν θα ψηφίσω!

Βάσει ποιών κριτηρίων θα επιλεγούν;

Παίζει ρόλο π.χ. το που κατοικεί κάποιος;

Μπορώ να ψηφίσω,κάποιον που μένει για παράδειγμα Θεσσαλονίκη;

Μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο νου τυχαία ένα όνομα...(Ναι είμαι αδιόρθωτη)!

Κάποιοι γνωρίζω ότι είναι φοιτητές.Θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις που απαιτεί μία σελίδα σαν και αυτή;

Κάποιοι είναι εργαζόμενοι.Πόσο χρόνο θα απαιτεί η ενασχόληση με τη σελίδα σε καθημερινή βάση;Το γνωρίζουν αυτό;

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες,για το πως λειτουργεί το όλο σύστημα εδώ,γι'αυτό και

είμαι λίγο επιφυλακτική στο να στείλω κάποια ονόματα στο Νικόλα...

Επίσης πόσα ονόματα έχω δικαίωμα να ψηφίσω;

Παίρνω το θάρρος να ανοίξω ένα νέο τόπικ με αυτούς που θα τους ενδιέφερε να είναι υποψήφιοι.

Όχι τίποτα άλλο αλλά για να μη μπερδεύουμε και το Νικόλα με πάρα πολλά ονόματα,έτσι ώστε να μπορεί να καταλήξει πιο εύκολα!

Επίσης μόλις είδα ότι το site μας έχει γενέθλια,σε λίγο καιρό. :D

Δεν το ήξερα!Το ίδιο και ο Νικόλας.

Δώρο για τον Θείο ετοιμάζουμε...

Για τον άνθωπο που έφτιαξε αυτή τη σελίδα και εργάστηκε με τόσο

κόπο όλα αυτά τα χρόνια ,δεν έχουμε καμμιά ιδέα;

Για προφανείς λόγους,δε μπορώ να στείλω p.m στον καθένα σας ξεχωριστά

για να του πάρουμε κάτι...

Κάτι μου λέει ότι θα το ανακαλύψει :D

Γι'αυτό και το γράφω εδώ ανοιχτά...

Δυστυχώς δεν έχω τηλέφωνα όλων σας για να του κάνουμε έκπληξη.

Όποιος ενδιαφέρεται...ας το γράψει κάπου εδώ.

:D

Μπορώ να ψηφίσω,κάποιον που μένει για παράδειγμα Θεσσαλονίκη;

Μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο νου τυχαία ένα όνομα...

Και εσύ τον Χρήστο-Regnis σκεφτόσουν? Κοίτα σύμπτωση!! :D

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Πρώτα απ'όλα, δεν υπάρχει "προκάτοχος" Sofia. Δεύτερον, το να γίνει κάποιος moderator δεν είναι επάγγελμα. Δεν πληρώνεσαι. Και δεν απαιτεί χρόνο η "ενασχόληση" με την σελίδα. Στον ελεύθερο του χρόνο ο καθένας. Τέλος, δεν νομίζω να γίνουν ούτε εκλογές, ούτε δημοψηφίσματα.

Έτσι. :D :D :D

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αποστόλη. Για προφανέστατους λόγους, δεν γίνεται να αρχίσουμε δημόσια να "ψηφίζουμε" κόσμο (:blink:). Η όποια απόφαση ανήκει στο Νικόλα, και για οτιδήποτε σχετικό μπορει να υπαρξει προσωπική συννενόηση μεταξυ όποιων χρειαστεί :D

Έτσι. :):razz::razz:

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αποστόλη. Για προφανέστατους λόγους, δεν γίνεται να αρχίσουμε δημόσια να "ψηφίζουμε" κόσμο (:blink:). Η όποια απόφαση ανήκει στο Νικόλα, και για οτιδήποτε σχετικό μπορει να υπαρξει προσωπική συννενόηση μεταξυ όποιων χρειαστεί :)

Ok!

Να μην ψηφίσουμε δημόσια!

Αλλά να μη μάθουμε ποιοί θα ενδιαφερόντουσαν να το κάνουν;;;;;;;;

Μερικοί είναι γονείς π.χ. Δώρα δεν προλαβαίνει..

’λλοι είναι φοιτητές π.χ Bithidalaras...έχει διάβασμα!

Πως να καταλήξω σε μερικά ονόματα;

Βάσει αυτών που συμπαθώ περισσότερο;

Κι αν παρεξηγηθεί κάποιος από σας χωρίς λόγο;

:huh:

Πόσα ονόματα μπορώ να στείλω;

Τουλάχιστον αυτό μπορείτε να μου πείτε;

Το βρήκα! 4 θα στείλω... :razz:

Σοφία, χαλάρωσε! Πολύ σοβαρά το παίρνεις το θέμα! Εμπιστέψου την κρίση του Νικόλα. Δεν θα γίνει ψηφοφορία ούτε μυστική ούτε δημόσια! Έλεος!

Το συζητάμε για να δούμε αν θα καταφύγουμε στην "προσωρινή" λύση των moderators ή θα περιμένουμε το νέο web site που σχεδιάζει ο Νικόλας. Εσύ δίνεις μία άλλη διάσταση στο θέμα και νομίζω οτι φέρνεις σε δύσκολη θέση τον κόσμο. Χαλάρωσε λίγο.

Ίσως οι επιπλέον διαχειριστές να μπορέσουν να βοηθήσουν και στο "χτίσιμο" του νέου site. Όσον αφορά στην επιλογή των moderators (για να χρησιμοποιήσω και την "ελληνική" του Αποστόλη :) ) συμφωνώ απόλυτα με τον mpougatsa:

Η όποια απόφαση ανήκει στο Νικόλα, και για οτιδήποτε σχετικό μπορει να υπαρξει προσωπική συννενόηση μεταξυ όποιων χρειαστεί.

Από εκεί και πέρα: διάθεση, χρόνος, γνώσεις και μια στοιχειώδης αποστασιοποίηση από πρόσωπα κ καταστάσεις (όχι οπωσδήποτε με αυτή τη σειρά).

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0