Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

''Οι καλύτεροι φίλοι στη δουλειά ο Γ.Νταλάρας και η Χ.Αλεξίου.'' Σε ερώτηση ότι λένε πολλά για τον Νταλάρα απαντά: Κακίες και κακοήθειες. Φτηνές κινήσεις ορισμένων. Ευτυχώς για το ελληνικό τραγούδι που υπάρχει ο Νταλάρας.'' Χρ.Νικολόπουλος (Λοιπόν 6-1993).

''Εκτιμώ πολύ τους μεγάλους τραγουδιστές αυτής της γενιάς. Θεωρώ τον Γ.Πάριο, τον Γ.Νταλάρα ή τη Χ.Αλεξίου πολύ τυχερούς που ο Θεός τους έδωσε αυτό το χάρισμα. Αποτελούν πρότυπο προς μίμησιν για πολλούς τραγουδιστές.... από πολυ θαυμασμό στον Γ.Νταλάρα, έβγαλα έναν δίσκο το 1976, το Οραματίζομαι, στον οποίο ακούγεται μέσα ο Νταλάρας ενώ τραγουδάω εγώ! Είχα τέτοιο πάθος μαζί του ώστε προσπαθούσα να κάνω τη φωνή μου ίδια με τη δική του. Και το κατάφερνα. Ήμουν από τους πρωτομάστορες της... μίμησης!'' Αντ.Βαρδής (Echo&Artis 8-2002).

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Ο Νταλάρας είναι ένας καλλιτέχνης νούμερο ένα τριάντα χρόνια τώρα. Μη νομίζεις ότι το αισθητήριο του κόσμου είναι χαζό. Ο κόσμος καταλαβαίνει πολύ καλά τη διαφορά του Νταλάρα από κάποιον άλλον που είναι στα πράγματα αυτή τη στιγμή και τον ακολουθεί για να κάνει μόνο χαβαλέ. Ο Νταλάρας έχει κερδίσει τον χώρο του στη μουσική ιστορία στη σύγχρονη Ελλάδα, χωρίς να του έχει χαρίσει κανείς τίποτα.'' Λ.Μαχαιρίτσας (11-1999).

Και για την διαμάχη τη γνωστή, λέει: '' Είμαι θαυμαστής του Τζ.Πανούση και γι αυτό δε συμφωνώ με την εμμονή που έχει με τον Νταλάρα και δεν το λέω αυτό επειδή είναι φίλος μου...Με απογοήτευσε γιατί τώρα δεν βγάζει τον πραγματικό του εαυτό αλλά μια κόντρα που δεν μπορεί να τη χαλιναγωγήσει.''

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Οι εντυπώσεις μου οι καλύτερες, από τη συνεργασία με τον Γ.Νταλάρα! ήταν μια παράσταση αφιερωμένη στον μεγάλο δάσκαλο Β.Τσιτσάνη, την οποία χάρηκα πάρα πολύ. Εκτιμώ απεριόριστα τον Γ.Νταλάρα και τη δικαιοσύνη που <<επιβάλλει>> στον χώρο. Δεν το λέω τώρα που συνεργαστήκαμε, εδώ και χρόνια μεταφέρω μέσω των συνεντεύξεών μου αυτή την εικόνα.'' Γερ.Ανδρεάτος (Δίφωνο 5-2001)

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Εγώ δεν αγαπώ την πρώτη φωνή, το ξέρετε; Πρώτη φωνή μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, δεν έχει ενδιαφέρον. Και ο σκοτωμός και ο καβγάς μας με τον Νταλάρα αυτήν τη στιγμή είναι αυτός: ποιος θα κάνει τη δεύτερη ή την τρίτη ή την πέμπτη φωνή. Σας είπα και πριν: οι δεύτερες φωνές είναι το μακιγιάζ της πρώτης... Με τον Γιώργη, τώρα, είχαμε πει εδώ και πάνω από έναν χρόνο να κάνουμε αυτή τη συνεργασία η οποία θα είναι πολύ ωραία. Ο Γιώργος έκανε σπουδαία πράγματα όλα αυτά τα χρόνια που πάλεψε-πραγματικά αγωνίστηκε δηλαδή- να ξεφύγει από τα κέντρα. Πρόσεξε πολύ τα τραγούδια του, ασχολήθηκε με ποίηση, με το ένα, με το άλλο. Εγώ τα χάνω με τον Γιώργο.Κουράζεται πάρα πολύ. Είναι ένας άνθρωπος με θέληση και πείσμα. Εκπαιδεύει μόνος του τον εαυτό του και προχωρεί. Όχι μόνο στο τραγούδι, σε όλα τα πράγματα. Εγώ τώρα, που βρεθήκαμε ύστερα από 30 χρόνια, ανακαλύπτω πραγματικά έναν Γιώργο πολύ πιο σκεπτόμενο σε σχέση με τότε, που τον είχα πάρει κοντάμου, φανταράκι 20 χρονών. Τότε ήταν δειλός, ντροπαλός, δεν μιλούσε, κρατούσε πράγματα μέσα του, δεν ανοιγόταν σε κανέναν άλλον παρά μόνο σε μένα. Γι' αυτό μείναμε τριάμισι χρόνια μαζί, αλλά μιλάμε για μέρα-νύχτα. Ένας ύπνος μας χώριζε. Το βράδυ μαζί, διασκέδαση μαζί, πρόβες μαζί, τραγούδι μαζί, τα πάντα μαζί. Τώρα στον Γιώργη βλέπω έναν άλλο άνθρωπο, πολύ σκεπτόμενο, πολύ μπασμένο στα πράγματα. Στην αρχή ήταν αντάρτης, ενώ τώρα τον βλέπω πολύ πιο κουλ. Εξακολουθεί βεβαίως να μην δέχεται μύγα στο σπαθί του, έχει δίπλα του και την ’ννα η οποία είναι από τα πιο οργανωτικά πλάσματα που γνωρίζω. Αυτή η κοπέλα ξέρει από τώρα τι θα κάνει το 2010. Γενικά οι Νταλαραίοι είναι άνθρωποι οι οποίοι έχουν πλάνο, τα πάνε πολύ καλά με αυτήν την έννοια. Αυτή τη στιγμή τους απασχολεί το κεφάλαιο ''Μαρινέλλα''. Μόλις τελειώσει αυτό θα πιάσουν το επόμενο κεφάλαιο. Και καλά κάνουν. Το άλλο που με εκπλήσσει στον Γιώργο είναι οι γνώσεις του ως προς τη μουσική. Εκτός του ότι παίζει όλα τα έγχορδα,οι γνώσεις του στη μουσική, κύριε Λάλα, είναι κάτι το φοβερό. Κανένας μουσικός δεν μπορεί να τον πειράξει ή να τον κοροϊδέψει, να του πει αυτό δεν είναι έτσι, είναι αλλιώς ή εδώ δεν μπαίνει αυτό το ακόρντο, μπαίνει το άλλο. Ο Γιώργος τα ξέρει πριν από εκείνον. Μετά, το εργαλείο που λέγεται φωνή το έχει εκπαιδεύσει, το έχει προπονήσει και είναι τόσο καλά τοποθετημένο ώστε ανοίγει και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Η φωνή του Γιώργου απέκτησε έκταση, αν θέλετε.'' Μαρινέλλα (ΒΗΜΑgazino 11-2002).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νότης Σφακιανάκης

-Που θέλεις να φτάσεις;

-Εκεί που είναι σήμερα οι καλύτεροι

-Και ποιοί είναι αυτοί για σένα;

Ο Μητσιάς, ο Νταλάρας, οι Κατσιμιχαίοι.Η Αρβανιτάκη.Η Αλεξίου.

-Οι συναυλίες που έδωσες στην Κύπρο ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία;

Στην Κύπρο εκείνο που αισθάνομαι ότι έχει ανάγκη ο κόσμος, και γιαυτό πήγα,ήταν να πειστεί ότι δεν είναι μόνος του.Αυτό το συναίσθημα τους το έχει καλλιεργήσει πολύ έντονα ο Γιώργος Νταλάρας και γιαυτό εκτιμώ βαθύτατα το έργο του εκεί.

Μερικοί όμως τον κακολογούν γιαυτό

Είναι οι μνησίκακοι και οι μίζεροι της σύγχρονης Ελλάδας

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

22-8-1998

Συνέντευξη στον Χρήστο Μιχαηλίδη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καίτη Γκρέυ

-Ποιός σε βοήθησε στα πρώτα σου βήματα;

Ο Λουκάς Νταράλας, ο πατέρας του Γιώργου Νταλάρα.Χρωστάω εδώ, έτσι σαν μνημόσυνο, ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ψυχή αυτού του λαϊκού ανθρώπου που με βοήθησε όσο μπορούσε τότε και αυτός

-Και για τον Γιώργο Νταλάρα ποιά είναι η γνώμη σου;

Γνωρίζοντας τον Γιώργο Νταλάρα, μαθαίνεις τι θα πει τέχνη, μαγεία, ευαισθησία και τόλμη.

ΕΘΝΟΣ

2-1-1999

"10 ερωτήσεις" στην Καίτη Γκρέυ από τον Γιάννη Φλέσσα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατερίνα Στανίση

Ποιός σε βοήθησε στο τραγούδι;

Αυτός που με βοήθησε ουσιαστικά στο τραγούδι είναι ο Γιώργος ΝταλάραςΈγινα γνωστή στο πλατύ κοινό κοντά του, στις συναυλίες του στον Ορφέα και το Ολυμπιακό στάδιο

ΕΘΝΟΣ

5-1-1998

"10 ερωτήσεις" στην Κατερίνα Στανίση από τον Γιάννη Φλέσσα

Ποιός σε βοήθησε ουσιαστικά στο τραγούδι;

Ο Θεός έστειλε στο δρόμο μου τον Γιώργο Νταλάρα.Με πήρε μαζί του στις συναυλίες που έκανε τότε στον Ορφέα.Από εκεί και πέρα έγινε και ζωντανή ηχογράφηση και αυτός ο δίσκος πήγε σε όλα τα μέρη του κόσμου

ΕΘΝΟΣ

10-6-1999

"10 ερωτήσεις" στην Κατερίνα Στανίση από τον Γιάννη Φλέσσα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας

ΧΑΡΗΣ:Πάντως τον Νταλάρα δεν κάνουν καλά που τον πειράζουν πολύ.

Τι εννοείς;

ΧΑΡΗΣ:Εντάξει είναι πολύ φιλόδοξο παιδί.Το ξέρουμε όλοι αυτό.Αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλος πούστης όσο θέλει να τον παραστήσει ο Πανούσης, που έχει κι εκείνος τα στραβά του.Να πω μερικά, είνα χυδαίο να λες ότι η Φαραντούρη πρέπει να βάλει ένα τούβλο κάτω από το πόδι της για να έρθει στα ίσα της.Είναι σαδισμός.Είναι απανθρωπιά.Όπως και το να λες ότι ο Βασιλάκης Δοσούλας πρέπει να πρωταγωνιστήσει στο επόμενο ρομποκοπ.Δεν θα βγει κανένας να τα πει αυτά;

ΠΑΝΟΣ:Τον πείραξε η βίλα του Νταλάρα στη Φιλοθέη και δεν τον πειράζει η δική του τριώροφη μεζονέτα στα Βουλευτικά στην Εκάλη,ούτε και οι βίλες που νοικιάζει στην Αντίπαρο.Καλα κάνει και τα 'χει.Αλλά είναι λαϊκίστικο να κατηγορεί έναν άλλο πλούσιο, παριστάνοντας τον αναρχικό των Εξαρχείων.

ΧΑΡΗΣ:Να εξηγούμαστε:δεν πάω να δικαιολογήσω τον Νταλάρα.Εχω πολλά προβλήματα μαζί του και το ξέρει.Αλλά λίγη δικαιοσύνη δεν βλάπτει.

Τι προβλήματα έχεις ακριβώς με τον Νταλάρα;

ΧΑΡΗΣ:Δεν είναι άγιος.Δεν είναι το καλύτερο παιδί.Το ξέρεις.Είναι πολύ πιο φιλόδοξος απ' όσο θα μου άρεσε.Και στη μουσική, θα τον ήθελα να κάνει λιγότερα πράγματα και πιο ψαγμένα.

ΠΑΝΟΣ:Κάποτε είχαμε μαλώσει για τα λάτιν, θυμάσαι;

ΧΑΡΗΣ:Από δυό χωριά γίναμε.Δεν μου άρεσε που από κορυφαίος λαϊκός τραγουδιστής, μας έγινε Αλ Μπάνο.Του 'το πα και θύμωσε.Για κακό του το 'πα;

Ο Πανούσης, βέβαια, του καταλογίζει κάτι σοβαρότερο:ότι εκμεταλεύεται την Κύπρο.

ΧΑΡΗΣ:Σοβαρό είναι και το να θίγεις τις ψυχές των ανθρώπων, όπως κάνει αυτός.Πόσο μάλλον όταν τα βάζεις με τους πιο αδύνατους.

Σωστά.Αλλά ο Νταλάρας δεν είναι δυνατότερος;

ΧΑΡΗΣ:Νομίζεις!Εχει άκρες ο Πανούσης.Και ξέρω τι λέω.Μήπως δεν χαίρει ασυλίας από τα μέσα; Και ο Νταλάρας χαίρει, αλλά το ξέρουμε.Καιρός να το μάθουμε και για τον άλλο.Τόσο δύσκολο είναι να αποδώσουμε τα του Καίσαρτος τω Καισαρι;

Προφανώς.Γιατί όταν επικρίνεις και τους δύο, δεν έχεις την καλημέρα κανενός.

ΧΑΡΗΣ:Αυτή είναι όμως η μαγκιά.

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

17-1-1999

Συνέντευξη στον Φώτη Απέργη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δάκης

Ποιοι τραγουδιστές σ' αρέσουν;

Ο Γιώργος Νταλάρας.Τι να πρωτοπει κανείς για τον Γιώργο Νταλάρα.Εκτός από τις αδιαμφισβήτητες φωνητικές του ικανότητες, διαθέτει έναν καλώς εννοούμενο, αμίμητο επαγγελματισμό και εργατικότητα που σε καθηλώνουν

ΕΘΝΟΣ

2-5-1998

"10 ερωτήσεις" στον Δάκη από τον Γιάννη Φλέσσα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

-Από λαϊκούς τραγουδιστές ποιον παραδέχεσαι ;

-"Έχουμε πολλούς καλούς λαϊκούς τραγουδιστές. Θα σταθώ όμως στην υπευθυνότητα του Νταλάρα και στην ευαισθησία της Αλεξίου".

* "ΕΘΝΟΣ" 19-4-1987

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΑΡΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ

"Έκλεψα"(ερμηνευτικά) και από τον Νταλάρα κάτι. Το ερμηνευτικό του χρώμα που το βρίσκω μοναδικό.

* "ΤΟ ΒΗΜΑ" 17-5-1998

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ

"Με τον Γιώργο(Νταλάρα) έχεις τη δυνατότητα να ελιχθείς(ως συνθέτης). Μπορεί να τραγουδήσει ένα ευρύ φάσμα, οπότε εσύ γράφεις με ελευθερία, χωρίς δεσμεύσεις".

* "ΤΟ ΒΗΜΑ" 10-10-1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΛΕΝΗ ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΥ

Σε ερώτηση ποιοί ήταν εκείνοι οι άνθρωποι

που σφράγισαν την πορεία της.

"Καταρχήν ο Μάνος Χατζηδάκις με τα πολύ καλά του λόγια,που

όταν πρωτοεμφανίστηκα στον Σείριο με εμψύχωσε για να συνεχίσω.

Ύστερα ο Γιώργος Νταλάρας,που μου έδωσε αυτοπεποίθηση και μ' 'εκανε

να γίνω πιο γνωστή για να μπορώ να περνάω με μεγαλύτερη άνεση την πρότασή μου.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

AΓNH MΠAΛTΣA

«Δεν υπάρχει ελαφρά και σοβαρά μουσική. Υπάρχει καλή ή κακή μουσική. Αγαπώ τον Γιώργο Νταλάρα, τη Χαρούλα Αλεξίου. H Μαρινέλλα είναι μια μεγάλη φωνή, ο Πάριος και ορισμένοι νεώτεροι. Αν ο τραγουδιστής έχει κάτι να πει, θα το λάβει ο κόσμος το μήνυμα όπως και να 'χει»

ΤΑ ΝΕΑ , 21/01/2005

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoi Tiganouria

in an interview with City 231 Thessaloniki 11.11.2005

Έχεις συνεργαστεί συναυλιακά και δισκογραφικά με πολλούς γνωστούς Έλληνες και ξένους μουσικούς. Ποια συνεργασία θυμάσαι έντονα;

Η πρώτη συνεργασία που θυμάμαι έντονα ήταν με τον Μανώλη Λιδάκη που με συγκινούσε ανέκαθεν το μεγαλείο της φωνής του, λίγο αργότερα τη συνεργασία μου με τη Μαριννέλα που τη θαύμαζα από παιδί και με τον Γιώργο Νταλάρα που με εντυπωσίασε η δεξιοτεχνία του και ο επαγγελματισμός του. Φυσικά έχω να θυμάμαι τη συνεργασία με την Δήμητρα Γαλάνη, την Χάρις Αλεξίου, την Γλυκερία, τη συμμετοχή μου σε μια συναυλία του Αλ Ντι Μέολα και τη συμμετοχή μου σε μια τηλεοπτική εμφάνιση του Ομάρ Φαρούκ Τεκπιλέκ.

http://www.cityportal.gr/content/view/337/369/

Melina Aslanidou

in an interview with City 231 Thessaloniki 20.02.2007

Για φαντάσου, άκουγες μικρό κορίτσι στο κασετόφωνο φωνές αγαπημένες και τώρα μπορεί να έχεις γίνει εσύ φωνή αγαπημένη

Είναι απίστευτο, ε; Καμιά φορά αναπολώ στιγμές, κοιτάω και βλέπω πίσω, όπως σήμερα που έβλεπα φωτογραφίες από τη συνεργασία μου με το Γιώργο Νταλάρα και λέω «Κοίτα πώς πέρασαν τα χρόνια». Ο Νταλάρας ήταν μια αγαπημένη φωνή στην οικογένειά μου και αυτήν την στιγμή συνεργαζόμαστε και είναι και πολύ φιλικό μου πρόσωπο, είναι η καλλιτεχνική μου οικογένεια αυτή.

http://www.cityportal.gr/content/view/4050/369/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Κιμούλης (Συνέντευξη μαζί με τον Γ. Νταλάρα στο "ΒΗΜΑgazino" - Νο. 246 - 3/7/2005)

Θεωρώ τον Γιώργο Νταλάρα τον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή. Τον θεωρώ μια πολύ ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Γιώργος Κιμούλης (Συνέντευξη στο "7" της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας - 26/6/2005)

Την παράστασή σας πλαισιώνουν ονόματα που εξέπληξαν: Γιώργος Νταλάρας, Νόνικα Γαληνέα.

Για μένα ο Γ. Νταλάρας είναι ο μεγαλύτερος Έλληνας τραγουσιατής. Κι έπειτα είναι φίλος μου, είμαστε σχεδόν ίδιοι. Δεν ανταγωνίζεται κανέναν παρά μόνον τον εαυτό του. Κυκλώνει με επιμονή ακόμα και μια λεπτομέρεια για να την κατακτήσει. Δεν σταματά να τελειοποιεί την τεχνική του. Όλα αυτά σαφώς εκνευρίζουν τον κόσμο Όμως ο Γιώργος έχει ξεπεράσει τα όρια μιας καλλιτεχνικής προσωπικότητας. Είναι κοινωνικό φαινόμενο. []

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντώνης Ρέμος (Συνέντευξη στο περιοδικό "HELLO" - Νο. 5 - 23/11/2005)

Σε ενόχλησε που, με αφορμή τη στρατιωτική σου θητεία, έγινες αντικείμενο σάτιρας;

Θεωρώ ότι η καλοπροαίρετη, η γνήσια σάτιρα είναι καλοδεχούμενη. Τη δέχομαι και τη χαίρομαι πολλές φορές. Αν θες, είναι και τιμή μου που ασχολούνται μαζί μια και με σατιρίζουν. Όταν όμως κάποιοι χάνουν τον έλεγχο και "βαφτίζουν" σάτιρα αυτό που είναι στην ουσία λασπολογία, τότε δεν είναι ανεκτό. Είναι κατακριτέο και θα πρέπει να τιμωρείται.

Αναφέρεσαι στον Τζίμη Πανούση;

Προφανώς.

Κινήθηκες νομικά εναντίον του;

Όχι, δεν έκανα καμία κίνηση. Θεωρώ ότι το να μπεις σε μια δικαστική διαμάχη με τέτοιου είδους λασπολόγους, το μοναδικό πράγμα που καταφέρνεις είναι να τους κάνει διαφήμιση. Αυτό εξάλλου αποζητούν.

Ο Γιώργος Νταλάρας όμως, που κινήθηκε νομικά, δε δικαιώθηκε στα δικαστήρια;

Στα χαρτιά ναι, στην ουσία όμως; Δεν είναι όλα απλά. Κάποια στιγμή, νομίζω ότι πρέπει διάφοροι δημοσιογράφοι λασπολόγοι να τιμωρούνται και να μπαίνουν φυλακή. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορούν ορισμένοι να αμαυρώνουν το όνομά σου και την εικόνα στο χωρίς καν να σε γνωρίζουν προσωπικά. Αποδείχθηκε περίτρανα ότι στη διαμάχη αυτή μεταξύ τους, ο κύριος αυτός, που νομίζει ότι κάνει σάτιρα και είναι "προχωρημένος", εκμεταλλεύθηκε όλο αυτό τον καιρό που διήρκεσε η δκόντρα, προκειμένου να βρίσκεται στην επικαιρότητα και να μαζεύει κόσμο, κάνοντας αντιεξουσιαστικό αγώνα μέσα από νυχτερινά μαγαζιά, πάντα -εννοείτα- με το ανάλογο κόστος κατανάλωσης και την αντίστοιχη "κονόμα" στην πλάτη του Νταλάρα.

[...]

Σε λίγους μήνες θα κλείσεις 10 χρόνια από τότε που έκανες το πρώτο σου CD. Τι έχει αλλάξει από τότε;

Έχει αλλάξει αρκετά ο τρόπος που σκέφτομαι. Πριν, ήμουν πιο "party animal". Θυμάσαι τα ατελείωτα ξενύχτια στις "Χάντρες"; Τώρα, θέλω να δίνω στον κόσμο ουσιαστικά πράγματα, τα οποία νομίζω ότι κατάφερα, τα τελευταία χρόνια, μέσα από μερικές σημαντικές συνεργασίες. Επίσης, τώρα είμαι πιο οργανωτικός, έμαθα να κινούμαι καλύτερα στο χώρο της δουλειάς μου. Είναι κάτι που μου μετέδωσαν κυρίως η ’λκηστις Πρωτοψάλτη και ο Γιώργος Νταλάρας, και τους ευχαριστώ πολύ γι' αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανδρέας Κατσιγιάννης - Αρετή Κετιμέ (Συνέντευξη στο "Δίφωνο" - Νο. 116 - Μάιος 2005)

Αλήθεια, Αρετή, πώς επιδρά η τόση δημοσιότητα στην ψυχοσύνθεση ενός παιδιού;

Αρετή: Αν ζεις σε ένα ισορροπημένο οικογενειακό περιβάλλον και έχεις δίπλα σου τους γονείς στο να σου δίνουν τις σωστές συμβουλές, τότε δεν κινδυνεύεις να σου φύγουν τα μυαλά. Όλα είναι κανονικά. Νομίζω πως κακώς κάποιοι το αντιμετωπίζουν σαν κάτι μη φυσιολογικό. Μην ξεχνάμε πως στην παράδοσή μας κορυφαίοι μουσικοί αλλά και τραγουδιστές ξεκίνησαν από δώδεκα χρονών, δουλεύοντας μάλιστα συστηματικά στα πανηγύρια. Όχι, δεν αποτελώ εξαίρεση, μάλλον είναι ο κανόνας. Εντάξει, θα μου πείτε ότι εγώ, λόγω της συνεργασίας μου με τον κύριο Νταλάρα, έγινα γρήγορα πολύ γνωστή.

[...]

Πώς είδατε την πολυσυζητημένη συνεργασία του Γιώργου Νταλάρας με τον Αντώνη Ρέμο;

Αρετή: Δεν νομίζω ότι δικαιούμαι κριτικής. Ο κύριος Νταλάρας είναι ο σημαντικότερος σήμερα Έλληνας τραγουδιστής. Έχει να επιδείξει απίστευτα μεγάλο και σημαντικό έργο. Είμαι βέβαιη πως κι αυτή η κίνησή του στο μέλλον, ακόμα και σε όσους τον επικρίνουν σήμερα, θα φανεί σωστή. Έχει αποδείξει πως πάντα ξέρει τι κάνει.

Ανδρέας: Πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι πως ο Αντώνης Ρέμος, αν μη τι άλλο, είναι ένας κουρδισμένος τραγουδιστής και διαθέτει αυτό που λέμε γκελ με το κοινό. Σαφώς όμως το ρεπερτόριό του δεν έχει αντιστοιχίες με αυτό του Νταλάρα. Όπως και να το κάνουμε, είναι άλλης αισθητικής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλης Παπακωνσταντίνου (Συνέντευξη μαζί με τον Γ. Νταλάρα στον "Ταχυδρόμο" - Νο. 44 (1903) - 1/11/1990)

[]Η προηγούμενη φορά που οι δυο τους συνεργάστηκαν ήταν στη "Διαγώνιο" το 1976. ’λλες εποχές, άλλα δεδομένα. Ο Βασίλης θυμάται:

Είχα την επιθυμία να δουλέψω μαζί του, γιατί, όταν εγώ ξεκίναγα, ο Γιώργος ήταν ήδη σε μια κορυφή. Κι έτσι μπορούσα ν' αποκομίσω κάποιες εμπειρίες χρήσιμες στη μετέπειτα διαδρομή μου. Στοιχεία που τα χρησιμοποίησα. Η αλήθεια είναι ότι το '76 τα είχαμε πάει πολύ καλά.

Συναντήθηκαν έκτοτε κατ' επανάληψη σε συναυλίες κοινωνικής διαμαρτυρίας για φυλακισμένους, ανθρώπινα δικαιώματα, για απεργίες και τον τελευταίο καιρό πέρασαν από τις ίδιες "πιάτσες".

Πάντα λέγαμε ότι κάποια στιγμή πρέπει να ενώσουμε τις δυνάμεις μας. Συχνά περνάμε από τους ίδιους συναυλιακούς χώρους με τον ίδιο τρόπο και τα ίδια μηχανήματα. Μοιάζουν πολύ οι δουλειές μας σ' αυτόν τον τομέα. Στον εξοπλισμό μοιάζουμε, στο άκουσμα διαφέρουμε. Η μουσική όμως δεν χωρίζεται σε είδη. Χωρίζεται σε καλή και κακή. Πιστεύω ότι ο Γιώργος κάνει καλή μουσική και είναι επιθυμία μου να βρεθούμε μαζί σ' ένα σύνολο των δύο απόψεων. Ο σημερινός ακροατής ακούει περισσότερα από ένα είδος μουσικής, Μπορούν να συνυπάρχουν όλ' αυτά, αρκεί να είναι καλά. []

Ποια είναι όμως η αιτία που ένωσε αυτούς τους φαινομενικά ετερόκλητους καλλιτέχνες σ' ένα χώρο;

Κάποια στιγμή ανακάλυψα ποιος είναι και τι θέλω. Κι επέμεινα εκεί. Μέχρι που αυτό έγινε λαϊκό ως προς την απήχηση. Βρίσκω λοιπόν πολύ χρήσιμη αυτή τη συνύπαρξη. Σαν μια συνένωση καλλιτεχνικών ανησυχιών. Για μια τέτοια διαδικασία μόνο με τον Γιώργο Νταλάρα θα μπορούσα να δουλέψω. Που πήρε τραγούδια λαϊκά και τους έδωσε το αληθινό τους ύφος, ερμηνεύοντάς τα σε συναυλίες. Ο Νταλάρας έκανε το λαϊκό τραγούδι παράσταση, συνδιαλλαγή με τον κόσμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρύσα, μπράβο για την δουλειά σου, αλλά παιδιά,... μην μπερδευόμαστε.

Ας βάζουμε αποσπάσματα απόψεων οι οποίες χαρακτηρίζουν τον Γ.Νταλάρα και όχι ολόκληρες ιστορίες ή απλά αναφορές στο όνομά του. Ας προσπαθήσουμε να το διατηρήσουμε στο ίδιο στυλ όπως έκανε και το μουσικό κουτί. Σύντομα αποσπάσματα το πολύ μερικών γραμμών. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ! :blush::) Μια ερώτηση: να βάζαμε και απόψεις που προέρχονται από τηλεοπτικές/ραδιοδωνικές εκπομπές, ή μόνο απ' τον τύπο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ννα Βίσση 20/09/1977 - Συνέντευξη σε περιοδικό

Ερώτηση σχετικά με το γιατί δεν παραδέχεται το δεσμό της με τον Νταλάρα:

A.B:"Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει μια σχέση. τον ξέρω, τον γνωρίζω, έχουμε συνδεθεί και αυτή τι στιγμή οι σχέσεις μας είναι φιλικές, παρα πολύ ωραίες. Υπάρχει μια κατανόηση μεταξύ μας και μια επιθυμία να βοηθήσει ο ένας τον άλλο σε οποιοδήποτε θέμα είτε καλλιτεχνικό είτε προσωπικό"

’ννα Βίσση 23/10/1996 - Συνέντευξη στο κυπριακό περιοδικό TV-Ραδιοπρόγραμμα (την περίοδο που είχε βγάλει δίσκο με κυπριακά τραγούδια)

Ερώτηση σχετικά με τις συναυλίες για την ’μυνα. Μεταξύ άλλων λέει:

A.B:"Κάποια στιγμή άκουσα ότι ο Νταλάρας είχε τραγουδήσει για την άμυνα. Δεν σας κρύβω ότι αισθάνθηκα μια πικρα, γιατί θεώρησα ότι έπρεπε να είχαν φωνάξει κι εμενα. Δεν ήξερα ότι έπρεπε εγώ να κτυπήσω την πόρτα και να πω "υπάρχει κάποια ανάγκη να βοηθήσω κι εγώ?" Σας το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια αυτό. Πειράχτικα, ζήλεψα μάλιστα, εντός εισαγωγικών το ζήλεψα. Ήθελα κι εγώ να είχα βοηθήσει."

Το χειμώνα 1996-97 αντάλλαξαν κάποιες δηλώσεις, λόγω τις γειτνίασης των νυχτερινών κέντρων που εμφανίζονταν "Ιερά Οδός" και "Χάος". (δεν τις έχω για την ώρα)

’ννα Βίσση 2002 - Συνέντευξη στο περιοδικό του Τύπου της Κυριακής

Ερώτηση: "Πως θα έβλεπες σήμερα μια συνεργασία σου με τον Γ. Νταλάρα, με τον οποιο πρωτοξεκίνησες την καριέρα σου?"

A.B:"Nομίζω ότι δεν θα ταιριάζαμε πουθενά. ούτε ηχητικά, ούτε εγκεφαλικά. Τον σέβομαι σαν καλλιτέχνη, αλλα δεν ταιριάζουμε"

Ευχαριστώ τον agnus-dei για το υλικό! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο! Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου. Όχι ολόκληρες συνεντεύξεις.

Πάντως, ωραία αυτή η λίστα με τις δηλώσεις της Βίσση για τον Νταλάρα. Δεν ήξερα για την δήλωση σχετικά με τις συναυλίες για την Κύπρο! Συγκινήθηκα διαβάζοντας οτι ήθελε να βοηθήσει.

Σημείωση (για τυχών παρεξηγήσεις): Δεν ειρωνεύομαι και δεν κοροϊδεύω. Πραγματικά συγκινήθηκα που η Βίσση, παρόλο που (όπως δηλώνει) δεν ταιριάζουν (πλέον) ούτε ηχητικά, ούτε εγκεφαλικά, θα ήθελε να βοηθήσει στις μεγάλες συναυλίες για την Κύπρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...