Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,077 posts in this topic

Θεώρησα σωστό στα πλαίσια της πλουραλιστικής ενημέρωσης να καταχωρήσω τη δήλωσή του ακόμη κι αν δεν ήταν τόσο ευχάριστη.

Αν σας αναστάτωσα ζητώ ταπεινά συγγνώμη.... :pity:

Πολύ σωστά έκανες, ξέρεις ότι είμαστε , ειδικά εγώ, οπαδοί του πλουραλισμού. Στην ενημέρωση, στη γνώση, στο φαγητό.... :mad::mad:

Στην ενημέρωση, στη γνώση, στο φαγητό.... :pity::pity:

:lol: :lol: :mad:

Θάνο πολύ καλά έκανες κι έβαλες κι αυτή την άποψη γιατί έτσι φανερώνονται και γελοιοποιούνται αυτοί που λένε βλακείες! Και είναι ξεκάθαρο ποιοί είναι αυτοί που βγάζουνε κακίες και τελικά λένε βλακείες, αν διαβάσει κανείς αυτό το topic απ' την αρχή μέχρι το τέλος!

:mad:

Μακάρι όλες οι αναστατώσεις να ήταν σαν την παράθεση δηλώσεων του Αγγελάκα... :( Αντέχουμε εμείς! Είμαστε χαλκέντεροι! :razz:

Σιγα μην κλαψουμε..σιγα μην φοβηθουμε..

Γιωργο γερα! :(

Πάντως εμένα άμα με ρωτήσουνε να τους πω ένα τραγούδι του Αγγελάκα δεν ξέρω να τους πω κανένα.

Και όταν δεν έχεις ένα τραγούδι να το ξέρουν τουλάχιστον άνθρωποι που ασχολούνται με την μουσική,τότε είσαι γατάκι κουμπάρε.Και τρέχα,και σταμάτα να λες ότι παπαριά αου κατέβει γιατί μόνο ανεγκέφαλος θα λέγεσαι και απολύτως ανισσόροπος.

Ας μάθει πρώτα ο Αγγελάκας μουσική και ύστερα να πιάνει στο στόμα του τον Νταλάρα.Μέχρι να φτάσει την γνώση του και την αξιοπρέπεια του,θα περάσουν αιώνες.Δηλαδή ΠΟΤΕ.

Και μάλιστα δεν θα ξεχάσω πως όταν έγινε ξανά ανάλογη συζήτηση στην κοινότητα για το συγκεκριμένο πρόσωπο...

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=5...f=1&t=2838&st=0

...γνωστό μέλος της κοινότητας (ονόματα δε λέμε, αλλά τότε ζούσε στην Αθήνα :lol: :lol: :lol: με ρώτησε από το τηλέφωνο :

"Ρε συ τι έγινε με τον "Μπουγάτσα" στο forum;" :blink: :lol: :(

Ο κιθαρίστας Βαγγέλης Μπουντούνης αναφέρει σε μια συνέντευξή του το εξής:

Ερ.: Αυτό που λέτε μού θύμισε κάτι που είχε πει ο Γιώργος Νταλάρας για τον Απόστολο Καλδάρα, ο οποίος ήταν γι αυτόν δάσκαλος: ότι ο Καλδάρας του έλεγε «αυτό το τραγούδι λέγεται μ αυτόν και με τον άλλο τρόπο. Μάθε καλά και τους δύο και πες το με τον δικό σου».

Β.ΜΠ.: Πολύ σωστό είναι αυτό. Όταν ακούς τον Νταλάρα, είναι ο Νταλάρας. Δεν υπάρχει περίπτωση να τον μπερδέψεις με κάποιον άλλον. Ο Νταλάρας είναι και φίλος μου μάλιστα, και πολύ καλός επαγγελματίας, εξαιρετικός.

Μια μέρα περπατούσα στην Ερμού, στην Αθήνα, και με πήραν τηλέφωνο να μου ανακοινώσουν ότι θα συνεργαστώ με τον Γιώργο Νταλάρα και τον Χρήστο Θηβαίο στην καλοκαιρινή τους περιοδεία.. Περιττό να σου πω, ότι με άκουσε όλη η Ερμού απ' τη χαρά μου!

Η Μαρία Ιακώβου στην εφημερίδα ''Φιλελεύθερος'' της Κύπρου

(2 Οκτωβρίου 2008).

Η φράση δε του Αγγελάκα ότι ο Νταλάρας προσβάλλει αισθητικά τη μουσική είναι όλα τα λεφτά.Ας ακούσει τη φωνή του πρώτα που δεν έχει τίποτα το ανθρώπινο πάνω της και αποτελεί τον ορισμό της προσβολής της ακοής και μετά ας μιλήσει.Το θράσος και η μ...ια κάποιων ανθρώπων δεν έχουν όρια.

Στο Music Heaven πάντως η συζήτηση περί Αγγελάκα έχει ανάψει.

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...c=16669&forum=6

:razz:;)

Αν δε σε ήξερα, προς στιγμήν θα σκεφτόμουν πως "δυναμητίζεις" το κλίμα εκει μέσα....τς τς τς... :D:D

Δεν μπορεί ο κάθε Αγγελάκας να πιάνει στο στόμα του τον Νταλάρα,όταν κουνάει μονάχα μιά κιθάρα και ανοίγει το στόμα του και βγαίνουν ασυναρτησίες.

Βαρέθηκα να ακούω ατάλαντους να πιάνουν στο στόμα τους τον Γιώργο Νταλάρα επειδή δεν έχουν καταφέρει τίποτα απολύτως.

Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται, συμμερίζονται και υπερασπίζονται αυτά που λέει...

Αν ο Νταλάρας τραγουδούσε ένα τραγούδι αυτού του Αγγελάκα δεν νομίζω ότι θα εκφραζόταν έτσι......

Πόσοι και πόσοι δεν έλεγαν διάφορα για τον Νταλάρα και όταν κάποια στιγμή συνεργάστηκαν μαζί του το βούλωσαν???

Φαίνεται είναι πολύ κακό που για κάποιους ανθρώπους (μεταξύ αυτών κι εγώ) δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως ο Αγγελάκας και οι Τρύπες του! Γούστα είναι αυτά! Εμένα μου αρέσουν τα ρεμπέτικα, τα καλά λαϊκά, ο Θεοδωράκης, ο Χατζιδάκις, ο Λοίζος, ο Κουγιουμτζής και τόσοι άλλοι σπουδαίοι. Και μου αρέσει πολύ και ο Νταλάρας. Τον θεωρώ ως την τελευταία μεγάλη μουσική προσωπικότητα.Να με συγχωρείτε Αγγελάκηδες και διάφοροι άλλοι που για να κάνετε εντύπωση τα βάζετε με τον Νταλάρα. Για να βγείτε από την αφάνεια και την αφασία σας γίνεστε μοδάτοι επιτιθέμενοι. Μην με ρίξετε στην πυρά για τις απόψεις μου, Αγγελάκηδες και οπαδοί αυτών. Και πόση διαφορά! Ποτέ δεν ασχολήθηκε ο Νταλάρας με το να επιτίθεται. Πάντα κοιτούσε την δουλειά του, μελετούσε τη μουσική και είναι φωνητικά-καλλιτεχνικά σε υψηλό επίπεδο ακόμα. Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος του. Δεν πρόκειται να τον συγχωρήσουν ούτε εχθροί ούτε και κάποιοι φίλοι.

Νάναι καλά! Υπάρχουν πολλοί που τον αγαπάνε τον Γ.Νταλάρα. Δεν κάνουν φασαρία! Τον αγαπάνε πολλοί και πολύ(άλλος μόλις 1 χρόνο , άλλος 10 χρόνια, άλλος 20 χρόνια κι άλλος για σαράντα χρόνια). Αυτό κι αν είναι μέγα επίτευγμα.

Το θέμα είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται, συμμερίζονται και υπερασπίζονται αυτά που λέει...

Θανάση αυτό που λες θεωρώ πως δεν πρέπει να μας προκαλεί εντύπωση.Ο καθένας μπορεί να βγει και να πει την μαλακία του και να βρει θερμούς υποστηρικτές.Και οποιαδήποτε δήλωση εναντίον του

Νταλάρα πάντα θα βρίσκει τέτοιους.Με πρώτους τους δημοσιογράφους που παίρνουν αυτές τις συνεντεύξεις και στο άκουσμα του ονόματος Νταλάρας στέκονται εκεί μέχρι να βγει προς τα έξω κάτι αρντικό.Πάντα τον πρώτο θα χτυπήσουν.Όμως είναι αφελείς γιατί πιστεύουν πως θα τον βλάψουν. Βγήκε και ο ''Τι κρίμας'' και κάτι τρέχει στα τσιγγάνικα.

Αν υπερασπίζονται όλες αυτές τις συκοφαντίες και τις κουταμάρες που λέει ο Αγγελάκας,τότε στο ίδιο καζάνι βράζουν.Εκεί είναι οι σκηνές και ο κόσμος,να τολμήσουν να βγούν μπροστά και να παρουσιάσουν κάτι αξιόλογο.Όμως δεν έχουν.Γιατι άν είχαν ψυχή,παιδεία,μαγκιά και αξιοπρέπεια μα προπαντός κοινωνική παρουσία όπως ο Νταλάρας και να εργαστούν σε αυτό που αγαπούν τότε και καλά τραγούδια θα είχαν και θα ο κόσμος θα τους σέβονταν.Ας αφήσουν λοιπόν ήσυχους τον Νταλάρα και τον Θεοδωράκη γιατι δεν μπορούν να τους φτάσουν.Μα περισσότερο εγώ νομίζω πως αυτό που τελικά τους φέρνει το ζόρι,είναι ότι δεν κατάφεραν ο κόσμος να τους αγαπήσει.Και μέχρι εκεί φτάνουν,μοναχά να περνούν απαρατήρητοι.

'Ωχχχχ μωρέ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....................

Μην ασχολείστε με αυτά.... και ακούτε Νταλάρα... απολαύστε τον... για όσο ακόμα μας δίνει "τροφή".

Και ξεκινήστε (ξανά) να τα ακούτε Όλα απο την αρχή...

έχει υλικό αστείρευτο... :D:D:razz:

και αφήστε τους να γαυγίζουν.......

;)

Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται, συμμερίζονται και υπερασπίζονται αυτά που λέει...

Και ξαναρωτω...εμεις γιατι πρεπει ν'ασχολουμαστε μετις μαλακιες του Αγγελακα και του καθε αλλου μαλακα σαν κι αυτον; :D:D

Αϊ στην ευχη πια! :razz:;)

Από την συνέντευξη του Β.Κορακάκη στον Θανάση Γιώγλου και το "Μουσικόραμα"

"Τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση, τον θεωρώ πολύ μεγάλο τραγουδιστή και θα ήταν μεγάλη μου τιμή να πει δικά μου τραγούδιαΑυτός ο άνθρωπος είναι ο τελευταίος μ αυτή την ακτινοβολία και μ αυτό το «εκτόπισμα». Εγώ σε διάφορες συζητήσεις που γίνονται κλπ, εδώ και πολλά χρόνια, είμαι υπέρ του. Στο λαικό του κομμάτι νιώθω ότι είμαστε πολύ κοντά. Μακάρι να γίνει κάποια στιγμή αυτή η συνεργασία."

Ο Βασίλης Δημητρίου έδωσε συνέντευξη στον "Ορφέα" με αφορμή τα "Ματωμένα χώματα". Παραθέτω το σχετικό απόσπασμα:

Το τραγούδι των τίτλων της σειράς, σε μουσική αλλά και σε στίχους δικούς σας, το ερμηνεύει ο Γιώργος Νταλάρας. Βέβαια, με το Νταλάρα σας ενώνει κι η μεγάλη επιτυχία που είχατε στα «Βαμμένα κόκκινα μαλλιά» με το «Πεπρωμένο», θα ήθελα όμως να μου πείτε ποιο ήταν το στοιχείο εκείνο που σας οδήγησε ξανά στην επιλογή του, όσον αφορά τη νέα σας αυτή συνεργασία.

Β.Δ.: Ο Νταλάρας τραγουδάει δύο κομμάτια, το ομώνυμο (Ματωμένα χώματα) και το Σαν το κερί της Παναγιάς. Αυτά τα δύο τραγούδια έπρεπε να τα πει ένας τραγουδιστής που να έχει ένα ερμηνευτικό βάρος κι ο Νταλάρας είναι ένας τέτοιος τραγουδιστής. Εκτός από το ότι είναι ένας μεγάλος τραγουδιστής, ίσως, ο μεγαλύτερος που έχουμε, είναι κι ένας καλλιτέχνης που χει μια ιστορία στο ελληνικό τραγούδι. Δεν θα μπορούσε να τα πει ένας νέος, όσο καλός κι αν ήταν, ακόμα και καλύτερος από το Νταλάρα, αν υποθέσουμε ότι υπήρχε ένας τέτοιος, ή, αν ενδεχομένως υπάρχει και δεν τον γνωρίζω εγώ, και πάλι, δε θα μπορούσε να πει αυτά τα τραγούδια. Υπάρχουν ορισμένα τραγούδια που ο ερμηνευτής πρέπει να κουβαλάει μια ιστορία από πίσω του για να μπορέσει να τα πει. Απ τη φύση τους αυτά τα τραγούδια - κι ο στίχος τους κι η μουσική τους μιλούν για πράγματα επικά, που δεν μπορεί να τα πει ένα νέο παιδί. Όπως, για παράδειγμα, δε θα μπορούσε σήμερα ο Νταλάρας, στην ωριμότητά του, να πει ένα πολύ νεανικό τραγούδι.

Ολόκληρη η συνέντευξη βρίσκεται εδώ. Εκτός από τα πολύ ενδιαφέροντα λόγια του Βασίλη Δημητρίου, αξίζουν πάρα πολύ και οι φωτογραφίες, ανάμεσα στις οποίες βρίσκονται και δύο χειρόγραφες παρτιτούρες από τα "Ματωμένα χώματα". :music:

Πόσο δίκιο έχει ο Β.Δημητρίου στην λογική επιλογής του Γιώργου γι αυτά τα τραγούδια. :music:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...