Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,089 posts in this topic

Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναμπεί: ο Νίκος Δημητράτος για τον Γ. Νταλάρα:

"Εργάτης, αφοσιωμένος στο τραγούδι, και για μένα λαϊκή φωνή κυρίως. Με τον Νταλάρα ξεκινήσαμε μαζί, κοντά στον Μητσάκη. Θυμάμαι, μετά τη δουλειά πηγαίναμε με ταξί στον Λυκαβηττό και βάζαμε κασέτες ν’ ακούσουμε. Αυτός έβαζε Καζαντζίδη κι εγώ Μπιθικώτση."

Απο το περιοδικό "Οασις"

Πηγή: http://theovaf.blogs...%BA%CE%BF%CF%82

5 people like this

Σαν σήμερα , το 1993 , πεθαίνει στο Λονδίνο ο Διονύσης Θεοδόσης.

Γιώργος Νταλάρας: ο δεύτερος σταθμός στην καριέρα του.

«Πολλά από τα σημαντικά βήματα που έχω κάνει σ’ αυτό το χώρο τα χρωστάω στο Γιώργο Νταλάρα.

Από ‘κει και πέρα, η συνεργασία μας στα ”Latin” και στις καλοκαιρινές συναυλίες μου έδωσε την ευκαιρία

να παρακολουθήσω από κοντά τους ρυθμούς και τις ευαισθησίες του τελειότερου, κατά τη γνώμη μου,

επαγγελματία που υπάρχει στο ελληνικό τραγούδι».

Αυτά έλεγε, σε συνέντευξή του ο Διονύσης Θεοδόσης για τη συνεργασία του με το Γιώργο Νταλάρα.

Και, πραγματικά, ο Θεοδόσης ήταν δίπλα στο Νταλάρα στις μεγαλύτερες στιγμές της καριέρας του,

από τις συναυλίες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με τον Paco De Lucia ως την τεράστια επιτυχία των λάτιν,

σε περιοδείες σ’ όλη την Ελλάδα και σ’ όλο τον κόσμο το 1987 και το 1988, καθώς και στην τρίτη – μετά τις δυο ιστορικές του 1983 -

μεγάλη συναυλία του Νταλάρα στο Ολυμπιακό Στάδιο το 1987.

Η τελευταία τους ζωντανή συνεργασία ήταν στο «Αττικόν» το 1990.

Ο ίδιος ο Θεοδόσης έχει περιγράψει και το κλίμα αυτών των ζωντανών συνεργασιών του με το Νταλάρα σε συνέντευξή του :

«Τις περισσότερες περιοδείες μου τις έκανα με τον Γιώργο Νταλάρα,

με τον οποίο είχα την ευκαιρία να κάνω καταπληκτικές γνωριμίες και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Ιδιαίτερα έξω, σε πολλά μέρη μας υποδέχονταν θριαμβευτικά.».

Επίσης, ο Θεοδόσης δήλωνε ότι στο Νταλάρα χρώσταγε την επαφή του με το λαϊκό τραγούδι :

«Περνώντας από το ξένο τραγούδι με τα συγκροτήματα στη μπαλάντα, στερήθηκα την επαφή με το λαϊκό τραγούδι.

Ευτυχώς, όμως, το κενό αυτό μου το κάλυψε η συνεργασία μου με το Γιώργο Νταλάρα …».

Πέρα όμως από τη συνεργασία, ο Θεοδόσης είχε και μια ιδιαίτερη, ανθρώπινη,

πολύ ισχυρή φιλική σχέση με το Νταλάρα, ο οποίος, όπως θα δούμε, ήταν ένας από τα 2-3 πρόσωπα,

που στάθηκαν μέχρι το τέλος της τραγικής περιπέτειας του Διονύση Θεοδόση με την επάρατη ασθένεια.

Πηγή: LIFO

Edited by Apostolis
13 people like this

Θα ήθελα να έβλεπα τί θα έλεγε ο συγκεκριμένος αρθρογράφος στην περίπτωση που ο Γιώργος την είχε ''ψωνίσει'' και έλεγε τα ακριβώς αντίθετα.

''Είμαι ότι καλύτερο γνώρισε ποτέ ο τόπος,φωνάρα κτλπ''....

Επίσης κάποιος να του πεί πως ο Αγγελάκας μίλησε απαξιωτικά για μυθικές για την δισκογραφία μας δουλειές: Ο Βυζαντινός Εσπερινός ήταν μία από αυτές...

Ακομα με τον κυριο ασχολουμαστε;Τσαμπα διαφημιση του κανουμε..

. Επίσης κάποιος να του πεί πως ο Αγγελάκας μίλησε απαξιωτικά για μυθικές για την δισκογραφία μας δουλειές: Ο Βυζαντινός Εσπερινός ήταν μία από αυτές...

Τι έχει πει ο Αγγελάκας για τον Βυζαντινό Εσπερινό;

Η Τσαλιγοπούλου στο περιοδικό ''ΕΓΩ''.

http://www.entertv.g...hterina-kentra/

«Αυτή η γενιά τραγουδιστών, στην οποία ανήκει ο Γιώργος Νταλάρας, δεν συγκρίνεται σε τίποτα μαζί μας .Είχαν πολλά χρόνια ύπαρξης στο Ελληνικό τραγούδι . Έχουν μια άλλου είδους… μυθολογία. Ο Γιώργος Νταλάρας , για πολλά χρόνια, ήταν σούπερ σταρ. Είναι ο καλλιτέχνης με τη μεγαλύτερη διάρκεια, μαζί με τη Χαρούλα Αλεξίου και τη Δήμητρα Γαλάνη», δήλωσε η τραγουδίστρια Ελένη Τσαλιγοπούλου, σε συνέντευξή της στο περιοδικό, ΕΓΩ. «Αυτοί… είναι θεότητες. Εμείς οι επόμενοι είμαστε λίγο πιο… ανθρώπινοι. Ο Γιώργος άλλαξε και το επίπεδο της μουσικής. Πήγε το τραγούδι και στα θέατρα και σε καλύτερες μουσικές σκηνές. Μας έβγαλε από τα νυχτερινά κέντρα».

9 people like this

..ο Νταλαρας σουπερ σταρ!! χαχαχα να το ακουσει κι ολας αυτο μιας και ειναι 'λατρης' της φημης!! :razz: :razz:

εε θα κοκκινισει!! :naughty: :naughty:

ευχαριστουμε Ελινα, :thumbsup:

1 person likes this

. Επίσης κάποιος να του πεί πως ο Αγγελάκας μίλησε απαξιωτικά για μυθικές για την δισκογραφία μας δουλειές: Ο Βυζαντινός Εσπερινός ήταν μία από αυτές...

Ότι δεν του λένε τίποτα τα τραγούδια και γενικά σαν δουλειά

Ότι δεν του λένε τίποτα τα τραγούδια και γενικά σαν δουλειά

Είναι επειδή ξέρει και από μουσική ο Αγγελάκας... Ε, ρε νούμερα...

Έπαινοι Μίκη για Νταλάρα. Με αφορμή μια συνέντευξη του Θεοδωράκη που θεώρησε πως παρεξηγήθηκαν κάποιες δηλώσεις του. Λίγο πριν το Άξιον εστί στο Ηρώδειο, 1988

http://picturepush.com/public/11425546

4 people like this

Δεν τον ξέρω καθόλου, αλλά προφανώς είναι "γνωστός", οπότε παραθέτω... :laugh:

Ο Περικλής Στεργιανούδης, ο μεγάλος νικητής του τελευταίου Fame Story, έδωσε μετά από καιρό μια αποκαλυπτική συνέντευξη στο περιοδικό Super Tv, στον δημοσιογράφο Γιάννη Βίτσα. Σε αυτούς που τον κατηγόρησαν πως δεν είχε τα προσόντα για να μείνει στον χώρο της μουσικής, ο ίδιος απαντάει “Υπήρχε και ένα άλφα δίκιο από την πλευρά τους, γιατί εγώ δεν είχα καμία σχέση με το τραγούδι. Είναι πολύ δύσκολο να βρεθείς σε μία πίστα που έχει τόσα φώτα, κόσμο, κριτική επιτροπή…

Δεν ήμουν καθόλου έμπειρος τραγουδιστής”, ενώ προσθέτει πως “Εκτός από δύο-τρεις εξαιρέσεις, όλους τους άλλους δεν τους θεωρώ τραγουδιστές. Για εμένα προσωπικά, στην Ελλάδα τραγουδιστής είναι ο Νταλάρας! Όλοι οι άλλοι είναι τραγουδιστάκια” και πως “Καλή τραγουδίστρια θεωρώ τη Μαράια Κάρεϊ”.

Δεν θυμασαι τον Περικλη!!!!!!!!!!!???????? :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:

Μεγαλη μουρη και εντελως αφωνος!! Τσακωσε και 200000 ευρω τοτε στο fame story!

Γιώργος Κιμούλης: «Αυτό που έγινε με τον Νταλάρα είναι καθαρά στημένος τραμπουκισμός»

http://www.inews.gr/...raboukismos.htm

«Αυτό που έγινε με τον Γιώργο είναι καθαρά στημένος τραμπουκισμός. Το θέμα όμως είναι πιο σύνθετο. Υπάρχει μια απελεύθερη συνθήκη στον δημόσιο λόγο, μέσω της τηλεόρασης και του διαδικτύου. Κάποιοι εκφράζονται ανεκδοτολογικά,

κάνοντας πλάκα με όλα και με όλους και κάποιοι εκφράζονται με «τυφλά εκδικητικά χτυπήματα», ενάντια σε όσους είχαν την αποκλειστικότητα να μιλάνε μέχρι τώρα. Ο διαχωρισμός που δημιουργήθηκε μεταξύ «κοινωνικού» και «πολιτικού», από τους ίδιους τους πολιτικούς, αλλά και από τους διαμεσολαβητές τους στα ΜΜΕ, γέννησε μια απαρέσκεια προς οποιονδήποτε εκφραζόταν πολιτικά. Τώρα, λόγω των τελευταίων γεγονότων, η απαρέσκεια έγινε μίσος»

«Πίσω απ' αυτόν τον αγουροξυπνημένο συναισθηματικό χουλιγκανισμό, κρύβονται κάθε λογής κουμάσια, που είναι έτοιμα να εκμεταλλευτούν όλο αυτό το συμπούρμπουλο με τον πιο φασιστικό και χαοτικό τρόπο. Ψάχνουν συμβολικούς αποδιοπομπαίους χτυπώντας τους χυδαία, παρουσιάζοντάς το ως μια δίκαιη κοινωνική αγανάκτηση. Χρειάζεται προσοχή αυτήν την περίοδο για το τι λέγεται, πώς λέγεται και πού λέγεται.»

5 people like this

Τι ωραία που μιλάνε ορισμένοι άνθρωποι... Κάποτε τους λέγανε "ανθρωπους του πνεύματος". Και λένε ότι λείπουν από την εποχή μας... Να που δε λείπουν!

2 people like this

Η Λούλα Καλδάρα, σύζυγος του Απόστολου, σε μια συνέντευξή της το 2003.Άντε γιατί πολλά μας τα είπανε κάποιοι...

http://picturepush.com/public/11636660

9 people like this

Νίκος Μωραίτης

http://www.gossip-tv...-ki-ekeinos-esy

Ο Γιώργος Νταλάρας σε αντιμετωπίζει σαν να είσαι εσύ ο Νταλάρας κι εκείνος εσύ. Θέλει να μάθει κάτι από σένα

6 people like this

Θεοδωράκης για Νταλάρα(6.1999)

http://picturepush.com/public/11674919

''Το να τραγουδάς μετά τον Νταλάρα είναι ιεροσυλία''.

7 people like this

Ακούω και ξανακούω έναν απο τους πιο αγαπημένους μου δίσκους, το "Αφιέρωμα στον Θεοδωράκη" απο το Ηρώδειο το 1995. Και μαγεύομαι... Ακούγοντας τον δίσκο οι όποιοι επικριτές και υπέρμαχοι του μοτό "δεν έχει ψυχή η ερμηνεία του Νταλάρα", είμαι σίγουρος πως θα αντιληφθούν το μεγαλείο της ερμηνείας του. Και αν δεν το αναγνωρίσουν, θα μιλάμε για άμουσους.

Συμφωνώ απόλυτα με την δήλωση του Μίκη... και αναρωτιέμαι αν και ο Μίκης θα ήθελε να τραγουδά κάποιος άλλος τα τραγούδια του, πέραν του Νταλάρα...

2 people like this

Ο Στ.Κουγιουμτζής στην ''Απογευματινή''(6.1997). Λίγο πριν από τις παραστάσεις στο ΜΜΑ ''Ύμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων''

http://picturepush.com/public/11804106

5 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...