Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,082 posts in this topic

Σε ευχαριστούμε πολύ Ελίνα! Αλλά εκτός από την σκαναρισμένη συνέντευξη το θεωρώ πολύ σημαντικό να το μεταφέρω και ως κείμενο:

Συνέντευξη Σταύρου Κουγιουμτζή στην ''Απογευματινή'' (6.1997)

Ερ: Ο Γιώργος Νταλάρας είπε οτι είστε και ο Χατζιδάκις και ο Θεοδωράκης του. Για εσάς τι είναι ο Νταλάρας;

Απ: Αυτό με χαροποίησε ιδιαίτερα και θα ήθελα να πω και εγώ παραφράζοντας τον ...έπαινο, αλλά εκφράζοντας και μιαν αλήθεια. Και για εμένα ο Γιώργος υπήρξε ο Μπιθικώτσης και ο Καζαντζίδης. Δεν ανταποδίδω στον Γιώργο μιαν απλή φιλοφρόνηση. Είναι μια αλήθεια. Έχω την συνήθεια αυτά που λέω να τα υποστηρίζω με επιχειρήματα: Ένας τραγουδιστής ή δημιουργός κρίνεται από το λαό και από το χρόνο. Όπως λοιπόν, τους Μπιθικώτση-Καζαντζίδη ο κόσμος - και όχι οι διανοούμενοι - και ο χρόνος εξέλεξαν και τους τοποθέτησαν εκεί ψηλά, έτσι και τον Γιώργο τον τοποθέτησε ψηλά το κοινό και ο χρόνος. Διότι, επί τριάντα χρόνια είναι στην πρώτη γραμμή και, όπως φαίνεται, θα είναι για πολλά χρόνια ακόμη.

10 people like this

Αποσπασμα από την εκπομπή "Αληθινά σενάρια" της ΕΤ3 αφιερωμένη στον Λευτέρη Χαψιάδη, που μεταδόθηκε την Πέμπτη 27/12/2012, με πολλές αναφορές στη γνωριμία και τη σχέση του με τον Γιώργο Νταλάρα

8 people like this

Μπράβο ρε Μάκαρε!!! Σε ευχαριστούμε πολύ!

2 people like this

Η Κ.Στανίση για τον Γ.Νταλάρα, από το 6.30' (αυτή η τραγουδίστρια δεν ξέχασε ΠΟΤΕ την βοήθειά του).

Και σε συνέντευξη στον Αντ.Μποσκοίτη (Απρίλιος 2012)

http://www.lifo.gr/t...thologika/29958

Πως ήταν το ξεκίνημα σου με τον Γιώργο Νταλάρα;

Στον Ορφέα κάτσαμε πολύ καιρό μαζί, πέρασε πολύς κόσμος κι έγινε κι ένας live δίσκος, για τον οποίο καμαρώνω. Εγώ τότε τραγούδαγα στα μπουζουξίδικα κι εκεί ήτανε θέατρο. Ο Νταλάρας με είχε βρει, μου τηλεφώνησε, με ζήτησε κι από την εταιρεία...Αλησμόνητη συνεργασία!

Η οποία σε βοήθησε να καθιερωθείς και σε ένα κοινό που δεν είχε σχέση με το τραγούδι της πίστας.

Ακριβώς! Ή θα ξεχάσω που τραγουδήσαμε στο Ολυμπιακό Στάδιο; 80.000 κόσμος! 1983! Εγώ κατουρήθηκα απ' τον κόσμο! Τρέμαμε κι εγώ κι ο Νταλάρας απ' την παρουσία τόσο πολύ κόσμου! Μεγάλος καλλιτέχνης, όμως, ο Νταλάρας! Πανέξυπνος, δουλευταράς και δεν είναι τυχαίο ότι έφτασε εκεί που έφτασε! Το έψαξε, δούλεψε πολύ! Παιδιά, δε γίνεται νά'σαι με σταυρωμένα χέρια και να γεμίζεις στάδια.

Το αντινταλαρικό γιαούρτωμα ωστόσο που έπεσε τελευταία πως το σχολιάζεις;

Για μένα είναι απαράδεκτο! Θα το έλεγα για οποιονδήποτε άλλον καλλιτέχνη που στο κάτω - κάτω δεν πείραξε και κανέναν. Δικαίωμα σου να μη σου αρέσει, δεν του ρίχνεις όμως γιαούρτι. Ούτε και μένα μ' αγαπάει όλος ο κόσμος.

Απλά στον Νταλάρα κάποιοι προσάπτουν ότι έχει καπηλευθεί προς ίδιον όφελος οτιδήποτε καλό κινείται στο χώρο του τραγουδιού.

Ας το κάνουν κι άλλοι άμα μπορούν, δεν κατάλαβα. Ας κάνουν πράγματα κι ας μη μένουν στάσιμοι. Νομίζω πλέον ότι ο κόσμος δεν ξέρει πώς να αντιδράσει και ψάχνεται με λάθος τρόπο. Δεν ήταν αντίδραση αυτή! Ας πάνε να ρίξουν αλλού τα γιαούρτια, που μου έγιναν όλοι ξαφνικά εθνικιστές!

Πηγή: www.lifo.gr

11 people like this

Ο Γιάννης Πάριος για τα γεγονότα του Μαρτίου, στο Πρωινό MEGA

"Δεν συμφωνώ με την αντίδραση του κόσμου, αλλά δεν συμφωνώ και με το timing του Γιώργου που το έκανε! Δεν πας προεκλογικά να κάνεις κάτι όταν η γυναίκα σου είναι πολιτικός. Αλλά δεν το έκανε με αυτή τη σκέψη επειδή τον ξέρω καλά τον Γιώργο έχουμε μεγαλώσει μαζί, ήταν το timing λάθος."

5 people like this

Ο Λιάγκας -δεν πίστευα οτι θα το πω αυτό-υπερασπίστηκε οσο κανεις τον νταλάρα με τον τρόπο του απο τα γεγονότα του Μαρτιου και μετά...μετά ρωτάει "αν εχει δικαίωμα καποιος που έβγαλε λεφτά να κανει δωρεές κλπ" και ο Πάριος λέει "ναι,αλλα να το κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κλπ" ....ρε τον Πάριο...ρε το Γιάννη που γιορτάζει κιόλας..καλύτερα να τραγουδάνε όλοι αυτοι,αλλιώς μαστιχούλες ή παστίλιες του Μπαρδέμ ...με έχουν κουράσει προσωπικά,να μην πω άλλη λέξη..όσο τους ακούς στις προσωπικές απόψεις και στα "δύσκολα" θέματα...θες να κλεισεις τα αυτιά σου!

καπου στην αρχή αναφέρει ένα περιστατικό με τον νταλάρα.

εδώ:

3 people like this

Ο Μανώλης Μητσιάς στη Real News (13-1-13)

-Ποιους τραγουδιστές εκτιμάτε περισσότερο;

-Η γενιά μου έβγαλε πολλούς. Νταλάρας, Μητροπάνος, Ξυλούρης, Καλογιάννης, Γαλάνη, Αλεξίου, σπουδαίοι όλοι τους.

-Τους περισσότερους από αυτήν τη σημαντική γενιά κανείς δεν τους έχει αμφισβητήσει. Με τον Νταλάρα, που δέχεται συχνά επικρίσεις, τι πήγε λάθος;

-Ε, πιστεύω πως υπερεκτίμησε κάποια γεγονότα. Νόμιζε ότι η εξουσία που είχε θα διαρκούσε για πάντα. Όμως, στη ζωή τίποτα δεν είναι σταθερό. Ειδικά στην καλλιτεχνία. Σήμερα είσαι και αύριο δεν είσαι. Αλλά και όταν δεν είσαι, μ'ένα σουξέ τα αποκαθιστάς όλα.

1 person likes this

''Νόμιζε πως η εξουσία που είχε θα διαρκούσε για πάντα''...

Πώς το είπε ο Νταλάρας;

Πολύ στεναχωρήθηκα με τους ανθρώπους που αναγκάστηκαν να δείξουν το πρόβλημα που έχουν στην ψυχή τους με εμένα... Πηγή: www.ogdoo.gr

Και το σχόλιό μου για τον κουμπάρο του σημερινού Πρωθυπουργού. Εγώ πολύ το ευχαριστήθηκα που έδειξαν τελικά το πρόβλημα που έχουν στην ψυχή τους με εκείνον...

4 people like this

Άσε βρε Μητσιά, άσε μας βρε αγόρι μου... άντε δευτεριάτικα μην το ανοίξω....

2 people like this

Φανταζομαι αναφερεται στην εξουσια που περιγραφει αυτο το τραγουδι..

"Στο ίδιο έργο θεατές εσύ κι εγώ τραγουδιστές

φανατικοί της πιο φευγάτης εξουσίας.."

και δεν το προχωρα παραπερα.. Αυτην ακομα την εχει..και θα την εχει..Οι λογοι πολλοι.. Το ξερει αυτο ο κ.Μητσιας.. Οπως ξερει οτι την σκηνη δεν την γεμιζεις μ'ενα ξερο μικροφωνο..

1 person likes this

"Όμως, στη ζωή τίποτα δεν είναι σταθερό."

ε όχι, πως δεν είναι;;; οι μονοκόμματες και άχρωμες ερμηνείες σου σταθερές είναι... παράδοση...

2 people like this

Ο Μητσιάς, αναμφίβολα από τους κορυφαίους και πιο σοβαρούς της γενιάς του, παραδοσιακά, όποτε του δινόταν η ευκαιρία αμόλαγε το δηλητήριο του. Θυμάμαι τηλεοπτική του συνέντευξη στα μέσα της δεκαετίας του '80, όταν η Πλάκα ήταν σε παρακμή και τραγουδούσε στα μαγαζιά της παραλίας. Σε ερώτηση λοιπόν για τους χώρους που επέλεγε να εμφανιστεί, είχε πει, φωτογραφίζοντας τον Νταλάρα, ότι "αν κι εγώ τα είχα οικονομήσει, τώρα θα πούλαγα αριστερά και διανόηση και θα έκανα συναυλίες σε θέατρα", κουβέντα που δεν ήταν απλά καρφί αλλά ευθεία πρόκληση σε καυγά και ρήξη! Η ζήλεια είναι κακό πράγμα και ευτυχώς όλα αυτά τα χρόνια, ο Νταλάρας αποφεύγει να δίνει συνέχεια σε αυτές τις κατινιές, στάση που αποτελεί από μόνη της ένδειξη αξίας και παράδειγμα προς μίμηση.... Και είναι κρίμα για τον συγκεκριμένο, γιατί και σοβαρότατη παρουσία έχει τόσα χρόνια στο χώρο και καλός τραγουδιστής είναι και μεγάλα τραγούδια έχει πει.

3 people like this

Και είναι κρίμα για τον συγκεκριμένο, γιατί και σοβαρότατη παρουσία έχει τόσα χρόνια στο χώρο και καλός τραγουδιστής είναι και μεγάλα τραγούδια έχει πει.

Συμφωνώ. Πραγματικά είναι κρίμα αλλά, από την άλλη, δεν είμαι και της άποψης "Πας μη Έλλην βάρβαρος".

3 people like this

Βάρβαρος, όχι! Αλλά να είσαι κουμπάρος και να μιλάς για εξουσίες άτοπο είναι.

2 people like this

Το μυαλό δε συμβαδίζει πάντοτε με το ταλέντο, αλλά ούτε και τα αισθήματα με τα συναισθήματα.

Όπως όμως δε δεχόμαστε ότι ένας γάμος που έγινε πριν από την ανάληψη εξουσιών δεν πρέπει να συνδέεται με αυτές, ας δεχτούμε το ίδιο και για μια παλιά κουμπαριά.

2 people like this

Εγώ πάντως ξαναδιαβάζοντας την δήλωση του Μητσιά, θεωρώ πως αναφέρεται σε καλλιτεχνική εξουσια, οτι δλδ ήταν πάντα πρώτος καλλιτεχνικά - και όχι πολιτικά.

Το 1995 σε μια δήλωσή του έσταζε πραγματικό μέλι για τον Νταλάρα. Τότε βέβαια αν ήσουν γνωστός και έλεγες δημόσια κάτι εναντίον του Νταλάρα θα φεύγανε ντομάτες... Σήμερα είναι απαραίτητο να τον απαξιώσεις αν θες να σε ακούνε οι κουλτουριάρηδες.

Σιδερή, δε μιλάμε για μια παλιά κουμπαριά μόνο. Πέρσι βγήκε δημόσια σε συνέντευξη και δήλωσε πως ο Σαμαράς είναι η μόνη ελπίδα για τον τόπο. Αν το χαρακτηρίσω, θα μου σβήσουν το σχόλιο πάλι. http://topontiki.gr/article/31278

Α! Επειδή δεν είναι πλέον "εξουσία" ο Νταλάρας, του δώσανε (μάλλον τις πήρε με το σπαθί του) τις δυο συναυλίες πέρσι στο Μέγαρο. Ως τώρα έθετε βέτο η εξουσία, τώρα αποκαθηλώθηκε και εμείς οι ταλαντούχοι μπορούμε να κάνουμε συναυλίες και στα Μέγαρα και στα Ηρώδεια.

Το μυαλό δε συμβαδίζει πάντοτε με το ταλέντο, αλλά ούτε και τα αισθήματα με τα συναισθήματα.

Όπως όμως δε δεχόμαστε ότι ένας γάμος που έγινε πριν από την ανάληψη εξουσιών δεν πρέπει να συνδέεται με αυτές, ας δεχτούμε το ίδιο και για μια παλιά κουμπαριά.

Έτσι που είμαι δεν θυμάμαι σε ποια παλιά κουμπαριά αναφέρεσαι αλλά συμφωνώ απολύτως με το σκεπτικό σου. Η διαφοροποίηση μου είναι στην εξής συγκεκριμένη ειδοποιός διαφορά. Οι όποιες κουμπαριές ή συγχρωτισμοί του Νταλάρα αναδεικνύονται κι όχι των άλλων. Γιατί όλοι έχουν συγχρωτισθεί με πολιτικούς κι όλοι έχουν κουμπαριές.Ανθρώπινο. Αλλά μόνο ο Νταλάρας ''έχει κονέ με την εξουσία''. Κι αυτό είναι που εμένα -προσωπικά- με ενοχλεί κι εκεί και μόνο εστιάζω. Στο πώς αναδεικνύεται αυτή η αιχμή.

Υ.Γ Ο γάμος έγινε προ της ανάληψης ευθυνών και η κουμπαριά επίσης. Αλλά ο Μητσιάς τις δηλώσεις στήριξης στον Σαμαρά τις έκανε πέρσι. Τον δικαιολογώ σε ανθρώπινο επίπεδο για τις δηλώσεις του λόγω ανθρωπίνων σχέσεων. Δεν θα καταργηθούν κι αυτές επειδή κάποιος φίλος έγινε πρωθυπουργός.Δεν άνοιξε μύτη για αυτές τις δηλώσεις βέβαια. Δεν δικαιολογώ καθόλου όμως να κουνά και το δάχτυλο για τα περί εξουσίας.

1 person likes this

Ελίνα, προφανώς κουμπαριά εννοεί ο Σιδερής του Μητσιά με τον Σαμαρά (αν δεν κάνω λάθος ο Σαμαράς έχει βαφτίσει τον γιό του Μητσιά, που κι αυτό έχει προηγηθεί της εκλογής του, όπως και η περίπτωση του Νταλάρα όμως!) Να συμπληρώσω επίσης πως ο Μητσιάς έκανε αυτές τις δηλώσεις, μετά παρουσίασε τον "αντιμνημονιακό" δίσκο του (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί απλά δεν μου αρέσει η χρήση αυτής της ορολογίας -που έχω σιχαθεί να ακούω πλέον- σε δίσκους, και στην τέχνη γενικότερα), μετά συμμετείχε και στο φεστιβάλ της ΚΝΕ...... Όσοι λένε για τον Νταλάρα ότι τα λόγια του και οι πράξεις του δεν συμβαδίζουν, αυτά τα βλέπουν; Εγώ δεν θέλω να πω κάτι με όλα τα παραπάνω. Καλά έκανε ο Μητσιάς και είπε αυτό στη συνέντευξη, αφού αυτό πίστευε, καλά έκανε και έβγαλε αυτόν τον δίσκο (ο οποίος είναι πολύ ωραίος, σε μουσική Νικολόπουλου και Μ.Τερζή), καλά έκανε και συμμετείχε στο φεστιβάλ (στο οποίο πήγα μάλιστα και τον άκουσα). Αλλά γιατί μόνο ο Νταλάρας;;;

2 people like this

Ακριβώς εκεί εστιάζω, Χρύσα. Γιατί μόνο ο Νταλάρας; Γιατί πρέπει να μαζέψει και να δείρει τη γυναίκα του(το διαβάσαμε κι αυτό), γιατί πρέπει να διώξει τους παλιούς φίλους του που έγιναν πολιτικοί κι επιχειρηματίες κάποιοι από αυτούς, γιατί πρέπει να ''χτυπιέται'' για τις δηλώσεις του; Κι από την άλλη κάποιοι που και φιλίες κι αυτοί έχουν και δηλώσεις κάνουν, τον εγκαλούν για εξουσία και φιλίες...Αυτό είναι το θέμα με συναδέλφους του σαν τον Μητσιά. Κατά τα άλλα είναι ένας καλός τραγουδιστής (δεν με συγκινούσε ποτέ ο άχρωμος τρόπος ερμηνείας του βέβαια)με καλό ρεπερτόριο.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...