Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,036 posts in this topic

4 people like this

http://www.tlife.gr/news/9/Kostas-Makedonas-Sti-thea-poias-gynaikas-toy-kopikan-ta-podia/0-115597

Πρόσφατα συμμετείχα σε μια συναυλία στο θέατρο Παλλάς. Κάποια στιγμή συνειδητοποίησα πως στο κοινό βρίσκεται η Άλκηστις Πρωτοψάλτη. Όταν την είδα, κοκάλωσα, μόνο και μόνο από σεβασμό. Μου κόπηκαν τα πόδια. Ήθελα να είμαι όσο καλύτερος γινόταν και να μην κάνω το παραμικρό λάθος. Η Άλκηστις είναι σαν αδελφή μου. Η σχέση μας είναι εξαιρετική. Δουλέψαμε πολλά χρόνια μαζί και δίπλα της έμαθα πράγματα. Την αποκαλώ και “δασκάλα”. Το ίδιο δημιουργικό άγχος έχω όταν θα τραγουδήσω μπροστά στον Νταλάρα, τη Μαρινέλλα, τον Μητσιά. Αυτό είναι φυσιολογικό, διότι ήταν τα ινδάλματά μας. Μεγαλώσαμε με την παρουσία τους και είναι φυτεμένοι στην καρδιά και στο μυαλό μας»

3 people like this

Γ.Σαμπάνης

http://www.tralala.gr/giorgos-sampanis-interview-photos-2016/

Πως είναι να συνεργάζεσαι με τον Γιώργο Νταλάρα;

Ο Γιώργος είναι ένας φανταστικός άνθρωπος… χείμαρρος και συγκλονιστικός σαν μουσικός. Σαν τραγουδιστής είναι ένας από τους τρεις – τέσσερις σπουδαιότερους που πέρασαν από την Ελληνική μουσική. Είναι πολύ καλός οργανοπαίχτης, γνώστης της λαϊκής και της έντεχνης ελληνικής μουσικής και όχι μόνο. Όλο αυτό έρχεται να δέσει με ένα πολύ ευγενικό άνθρωπο, στρατιώτη σ’ αυτά που λέει ο συνθέτης και ο στιχουργός του. Είναι τρομερά αστείος σαν άνθρωπος και γελάμε απίστευτα στο studio, δεν το περιμέναμε… Το πρώτο πράγμα που είδα σε εκείνον ήταν το χιούμορ του! Αυτό έκανε τη διαδικασία των ηχογραφήσεων στο studio υπέροχη.

3 people like this

Κότσιρας για τη φετινή συνεργασία.

http://www.avgi.gr/article/10973/7872880/o-kosmos-yposterizei-to-alethino-kai-authormeto

Η φετινή συνεργασία είναι ειλικρινά συγκλονιστική. Η χημεία με τον Λαυρέντη δεν έχει αλλάξει εδώ και χρόνια. Το δέσιμό μας είναι περισσότερο προσωπικό πλέον και όχι απλά επαγγελματικό και άρα ούτε έχει αλλάξει μα ούτε και θα αλλάξει. Η συνύπαρξη με τον Γιώργο Νταλάρα ήταν η πιο ευχάριστη έκπληξη, καθώς μιλάμε για τον σημαντικότερο Έλληνα τραγουδιστή. Για εμένα λοιπόν είναι μια ευτυχής συγκυρία αυτή η συνεργασία και όπως μας μεταφέρει ο κόσμος μια ιστορική συνεύρεση. Και σε αυτό να μην υποτιμάμε τη συμβολή τόσο του Γιάννη Ζουγανέλη όσο και της Idra Kayne.

2 people like this

Κότσιρας

http://e-stage.gr/index.php/mousiki/synenteuxeis/3421-giannis-kotsiras-molis-nikisoume-to-kako-mas-to-kefali-tote-tha-ta-kataferoume-ola

Γιάννη, έχεις αισθανθεί να «κλέβεις» στοιχεία από εκείνους και αν ναι, ποια είναι αυτά;

Γ.Κ.: Δεν θα το 'λεγα, όχι. Η αλήθεια είναι ότι από την πολύχρονη συνεργασία μου με τον Λαυρέντη έχω αποκομίσει κάποια πράγματα, κυρίως στο επίπεδο του αυθορμητισμού που έχει. Φέτος επίσης είναι ένα τεράστιο σχολείο για μένα γιατί όταν βλέπω τον Γιώργο Νταλάρα να τραγουδάει, αισθάνομαι στο αίμα μου να πάλλονται οι φλέβες από το DNA που θέλει να σπάσει όταν βγαίνει στη σκηνή και σπάει τα κοντέρ από τα "Παραπονεμένα λόγια" τόσα χρόνια! Μιλάμε για τον κατεξοχήν μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή που έχει βγάλει αυτή η χώρα παγκοσμίως και είναι μεγάλη τύχη που βρέθηκα δίπλα σε αυτόν τον τέλειο επαγγελματία και τον απίστευτο τραγουδιστή. Οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι έχω πάρει κάτι συγκεκριμένο... Την εμπειρία παίρνεις, αν έχει και λίγο ακόμα χώρο το σφουγγάρι να απορροφήσει. Αλλά δεν μπορείς να κλέψεις ούτε να μιμηθείς. Τους μεγάλους δεν τους μιμείσαι. Μπορείς να τους αντιγράψεις, αλλά να τους μιμηθείς δεν γίνεται. Τους τραγουδιστές που τους μιμούνται, σημαίνει ότι δεν είναι μοναδικές προσωπικότητες. Όταν ακούω πολλές φορές "ο τάδε μοιάζει με τον τάδε" και "ο τάδε μου θυμίζει τον τάδε" σημαίνει ότι ο πρωτότυπος τραγουδιστής δεν είναι μοναδικός. Γι' αυτό και τον Γιώργο Νταλάρα προσπάθησαν να του μοιάσουν, αλλά δεν μπόρεσε να τον μιμηθεί κανείς.    

Ο ίδιος είχε πει παλιότερα σε συνέντευξή του: "Εμφανίζομαι ως επαγγελματίας επειδή λειτουργώ ως ερασιτέχνης. Αγαπάω τόσο πολύ αυτό που κάνω, που το κάνω μέχρι θυσίας". Είσαι και 'συ αυτής της νοοτροπίας;

Γ.Κ.: Έγω όχι τόσο. Προσωπικά αυτό που έζησα φέτος με τον Γιώργο Νταλάρα στην "Ακτή Πειραιώς" δεν το έχω ξαναζήσει. Δεν το έκανα ποτέ στη ζωή μου και δεν θα μπορούσα να το κάνω... Ο άνθρωπος αυτός είναι ένας μανιακός της τέχνης. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια ενέργεια σε αυτή την ηλικία... Άπειρες πρόβες, μουσικό αυτί μέχρι εκεί που δεν παίρνει και να βρίσκει το παραμικρό λαθάκι και να το τονίζει... Να σου πω την αλήθεια μου, ούτε και θέλω!

Γιατί το λες αυτό;

Γ.Κ.: Γιατί πιστεύω ότι αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία, θα έχανα πάρα πολύ πολύτιμο προσωπικό χρόνο. Και πιστεύω ότι αυτός ο τεράστιος καλλιτέχνης έχει θυσιάσει πολλά από την προσωπική του ζωή για να φτάσει εδώ που έχει φτάσει.

''Ο Νταλάρας είναι η επιτομή του τραγουδιστή''

1 person likes this

Είσαι πολλά κυβικά άνθρωπος κ.Κορακάκη!

http://www.ogdoo.gr/prosopa/synenteykseis/vaggelis-korakakis-o-dalaras-einai-polla-kyvika-tragoudistis

Τι είναι για σένα τα «Θαλασσινά Παλάτια»;
Μια μεγάλη ιστορία, ένας διακαής πόθος

Για ποιους λόγους;
Γιατί ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένας πολύ μεγάλος τραγουδιστής που θαυμάζω από παιδί. Τα ρεμπέτικα δεν τα έμαθα απ’ το γραμμόφωνο. Όταν το 1975, 14χρονο πιτσιρίκι ξεκίνησα να παίζω μπουζουκάκι, ο δίσκος «50 χρόνια Ρεμπέτικο Τραγούδι» που παρουσίασε ήταν για μένα μια επανάσταση.

Ο ρόλος του ερμηνευτή στο τραγούδι;
Καταλυτικός. Είναι το όχημα που το παίρνει και το φορτώνει στο πλάτες του για να το ταξιδέψει στον κόσμο. 

Τραγουδάς κι εσύ.
Δεν είμαι τραγουδιστής τραγουδιστής. Λέω κάποια τραγούδια επειδή τα γουστάρω πολύ. Ο Νταλάρας είναι τραγουδιστής της κλάσης του Καζαντζίδη, του Μπιθικώτση, του Τσαουσάκη, του Παγιουμτζή, του Γαβαλά. Πολλά κυβικά! 

Σαμπάνης

http://like.philenews.com/giorgos-sabanis-o-erotas-o-chorismos-ke-i-anagki-na-ine-ola-gyro-tou-mousiki/

Το εμπορικό δε συνεπάγεται φτηνό. Το τραγούδι δεν πρέπει να είναι εξειδικευμένο, αλλά να διαμορφώνει την παιδεία των ανθρώπων. Οπότε, όσο εμπορικό, τόσο το καλύτερο, γιατί φτάνει σε πολλούς. Το απέδειξαν μεγάλοι καλλιτέχνες. Ο Νταλάρας έχει πουλήσει 24 εκατομμύρια δίσκους, είναι ο πιο εμπορικός Έλληνας καλλιτέχνης. Το ίδιο η Αλεξίου. Ο Χατζιδάκις έχει υπάρξει επίσης εμπορικός.

Με τον Γιώργο Νταλάρα βρίσκεσαι στο στούντιο. Πώς προέκυψε η συνεργασία σας;
Γ.Σ.: Η Ελέανα Βραχάλη, με την οποία πια είμαστε οικογένεια, έγραψε ένα βιβλίο που λέγεται «Φυλακή Υψίστης Ασφαλείας», το οποίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Καστανιώτη, και ένιωσε την ανάγκη να γράψει στίχους βασισμένους στο περιεχόμενό του. Έπειτα μου ζήτησε να τους μελοποιήσω. Ο δρόμος που με πήγαν οι στίχοι της δεν ήταν το εμπορικό-λαϊκό ούτε η τζαζ-μπλουζ ούτε το ποπ-ροκ, αλλά αυτός που εκφράζει η έντεχνη ελληνική σκηνή. Με τον Γιώργο Νταλάρα έχω ψύχωση, μεγάλωσα με τους δίσκους του, οπότε ζήτησα από την Ελεάννα ο πρώτος που θ’ ακούσει τα τραγούδια να είναι εκείνος. Γνωριζόμαστε από το 2009, οπότε του τα έστειλα με mail. Την επόμενη απάντησε: «Είμαι μέσα». Επέλεξε το μισό δίσκο, το λαϊκό ρεπερτόριο. Οπότε, έπρεπε κάποιος να πει τα άλλα. Αγαπώ τη φωνή του Μπάμπη Στόκα, γι’ αυτό που σήμαινε για την εφηβεία μου η μπάντα του, αλλά και ο ίδιος. Δε γνωριζόμασταν, βρήκα το τηλέφωνό του από την ΑΕΠΙ. Τον συνάντησα εκεί που έκανε πρόβες, του έπαιξα τα τραγούδια live και είπε αμέσως «ναι». Μετά τα πήγα στον παραγωγό μου, το άλλο μου μισό στη μουσική, τον Χρήστο Σούμκα, ο οποίος επίσης είπε «ναι», όπως και η εταιρεία μου, η Cobalt, που θέλει ένα τέτοιο άλμπουμ και μάλιστα πληρώνει γι’ αυτό, κάτι σπάνιο στην εποχή μας. Κι έτσι μπήκαμε στο στούντιο.

Πώς είναι η εμπειρία;
Γ.Σ.: Είναι τελείως διαφορετικοί άνθρωποι και μουσικοί. Ο Γιώργος είναι τρομερά καταρτισμένος, αξιοθαύμαστος. Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιον στη χώρα μας. Έχει μελετήσει πολύ. Και είναι τεράστιος. Η έκταση της φωνής του και ο τρόπος που τη διαχειρίζεται ανάμεσα στα μουσικά ύφη τον κατατάσσουν στις 4-5 κορυφαίες φωνές όλων των εποχών στην Ελλάδα. 

2 people like this

Σου πρότεινε άλλος μουσικός να αναλάβεις μάνατζερ;
Η Μαρίζα Κωχ μου πρότεινε το Γιώργο Νταλάρα. Συναντηθήκαμε οι τρεις μας ένα πρωί στην πλατεία Κυδαθηναίων στην Πλάκα, σε ένα καφενέ. Όλα εκεί γινόντουσαν τότε. Θεός ο Νταλάρας στα 25 του χρόνια. Θυμάμαι έπαιζαν τραγούδια του συνέχεια στον στρατό. Αυτό να ξυπνάς με το Μαρία Με Τα Κίτρινα ή να κάνεις αγγαρεία ή τρέξιμο γύρω - γύρω το στρατόπεδο και να παίζει αυτό το τραγούδι από τα μεγάφωνα. Το μίσησα. Στην Κόρινθο όλα τα ηχεία παίζαν Μαρία Με Τα Κίτρινα! Και το Δελφίνι Δελφινάκι με τον Καλατζή και άλλα τέτοια. Και Πασχάλη! Επί Χούντας. Στον Γιώργο, λοιπόν, είπα να μου επιτρέψει να του απαντήσω αύριο, μεθαύριο. Και με έπιασε το ιδεολογικό μου, ότι δηλαδή για τη μουσική κάνω κάτι άμα γουστάρω. Τη Μαρίζα τη γούσταρα γιατί είχε φωνάρα, νεύρο κι ήθελα να κάνω πολλά μαζί της ακόμα, αλλά μου τη χάλασε η αδερφή της. Στο Νταλάρα ζήτησα συγνώμη με τη δικαιολογία ότι λόγω Πολυτεχνείου δεν έχω χρόνο, για να μην τον προσβάλλω.

Ιλάν: Ο «γουσταρηματίας»

28/03/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Γιάννης Αλεξίου

http://www.ogdoo.gr/prosopa/synenteykseis/ilan-o-goustareimatias

2 people like this

Κότσιρας

http://www.ethnos.gr/mousiki/arthro/zoume_stin_epoxi_tis_kolotoumpas_kai_o_kosmos_xreiazetai_statheres-65113726/

Πριν από λίγο καιρό ολοκληρώθηκε η χειμερινή σας σύμπραξη με τον Γιώργο Νταλάρα και τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα. Ποια είναι η γεύση που σας άφησε αυτή η συνεργασία;

Ηταν μία από τις σπουδαιότερες συνεργασίες της ζωής μου γιατί συναντήθηκα με τον Γιώργο Νταλάρα, τον άνθρωπο που μας έμαθε το τραγούδι, τον σεβασμό απέναντι στο λαϊκό τραγούδι. Εμαθα πολλά πράγματα και παράλληλα ήταν ένας από τους πιο επιτυχημένους χειμώνες μου, κάτι που είναι ενθαρρυντικό στις δύσκολες εποχές που ζούμε.

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...