Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Εξαιρετικά κείμενα και τα δύο! Πραγματική κατάθεση ψυχής για έναν υπέροχο άνθρωπο και έναν ανεπανάληπτο καλλιτέχνη! Σας ευχαριστούμε πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xρυσα και Γιάννη σ ευχαριστουμε πολυ! :D:D:D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Χριστοδούλου

Στον δίσκο αυτόν του Κουγιουμτζή βρέθηκες, ως ερμηνευτής, δίπλα στην κόρη του Μαρία, αλλά και δίπλα σε έναν μεγάλο τραγουδιστή, το Γιώργο Νταλάρα. Πως ήταν η εμπειρία αυτή και τι θυμάσαι περισσότερο από τις ηχογραφήσεις στο στούντιο; (δίσκος "Έβρεχε ο κόσμος", 2000)

Γ. Χ.: Όταν βρεθείς, παράλληλα σε ένα δίσκο, με τον άνθρωπο που, από μικρό παιδί, θαυμάζεις και θεωρείς ότι είναι ο πιο σπουδαίος τραγουδιστής, η ευθύνη είναι πάρα πολύ μεγάλη. Και εννοώ, φυσικά, τον Γιώργο Νταλάρα. Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να συνεργαστώ με το μεγάλο μας τραγουδιστή σε τόσο μικρή ηλικία. Από το studio θυμάμαι Κουγιουμτζή και Νταλάρα μπροστά στην κονσόλα να ακούνε τις πρώτες ηχογραφήσεις, όπως επίσης και την πολύ όμορφη φωνή της Μαρίας που έδωσε στο δίσκο υπέροχη γλυκύτητα. Καθόμουν πολλές ώρες στο studio μαζί με τον, μέχρι τώρα ηχολήπτη μου, Ηλία Λάκκα, κάνοντας συνεχώς διορθώσεις μέχρι να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό. Ήταν μια φανταστική εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ.

Ακούγοντάς σε, νομίζω, ότι, φωνητικά, ανήκεις στη σχολή Μπιθικώτση Νταλάρα κι, ηχοχρωματικά, είσαι κοντύτερα, στο, πιο συναισθηματικό, στυλ του Γαϊτάνου, με τον οποίον έχεις συνεργαστεί εξάλλου. Ποιες είναι οι αγαπημένες σου φωνές, που τις έχεις μελετήσει και σε έχουν επηρεάσει ερμηνευτικά;

Γ. Χ.: Είναι τιμή μου να πιστεύετε ότι ανήκω στη σχολή Μπιθικώτση Νταλάρα και ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Ίσως ηχοχρωματικά να φέρνω και του Πέτρου Γαϊτάνου για τον κύριο λόγο ότι έχουμε και οι δύο σπουδάσει τη Βυζαντινή Μουσική κοντά στον ίδιο δάσκαλο. Οι αγαπημένες μου φωνές στην Ελλάδα και αυτές που μελέτησα περισσότερο είναι του Γρηγόρη Μπιθικώτση, του Γιώργου Νταλάρα, του Γιάννη Πάριου, της Χαρούλας Αλεξίου, της Ελένης Βιτάλη και φυσικά του αθάνατου Στέλιου Καζαντζίδη. Όμως αγαπημένες μου φωνές είναι και πολλών πιο νέων τραγουδιστών όπως ο Αντώνης Ρέμος, ο Νίκος Βέρτης και άλλοι. Όσο για τους καλλιτέχνες του εξωτερικού θαυμάζω τόσους ώστε να μην χωράνε σε μια απάντηση.

Ορφέας - 6/3/2010 | http://www.e-orfeas.gr/artists/newartists/...02-article.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη του Χάρη Κατσιμίχα στην Athens Voice:

Πέρα από αυτούς που ανέφερες, συνεργαστήκατε και με τον Γιώργο Νταλάρα, τους πρώην Πυξ Λαξ.

Συνεργάστηκα μαζί τους για επαγγελματικούς λόγους, δεν τους παντρεύτηκα κιόλας! Ο Πλιάτσικας ας πούμε ποιος είναι; Ο ψηλός; Νομίζεις ότι τους ξέρω; ’σε τον Ξυδού, είναι παλιός φίλος από το 70. Με τον Στόκα πίναμε κάνα καφέ στη Ν. Σμύρνη όταν έμενε κι αυτός ένα φεγγάρι εκεί. Μετά χαθήκαμε. Όσο για τον Νταλάρα: «Γιωργάκη δεν θέλω να μαστε ούτε φίλοι ούτε εχθροί, θέλω μονάχα να μη θυμάμαι» όπως λέει η Αλαγιάννη με τον Παπάζογλου.

http://www.athensvoice.gr/the-paper/articl...%80%CE%B5%CE%B9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θλίβομαι από την άποψη αυτή του κου Κατσιμίχα, για τον Γιώργο Νταλάρα, την οποία όμως θα έπρεπε να αιτιολογήσει.

;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί έτσι;;; Πέφτω από τα σύννεφα..... ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ! αλλά καθώς μπορώ να κρίνω από όσα βλέπω γενικότερα μάλλον η άποψη αυτή σχετίζεται με προσωπικά του θέματα-προβλήματα. Γιατί δεν μπορεί ξαφνικά να είναι όλοι κακοί

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπολυτη αχαριστία για ακομα μια φορα..

(Ο,τι κι αν εγινε μεταξυ τους..)

δεν βγαινεις δημοσια να λες τετοια σε καποιον που σε βοηθησε..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις διάβασα ότι τα χώνει και στους Ξυδάκη , Πορτοκάλογλου ,

Φάμελλο , Αλκίνοο Ιωαννίδη!

Σιγά ρε φίλε...

Κόψε κάτι!

Να 'χει μιλήσει ένας άνθρωπος για σένα με τα καλύτερα λόγια ,

να σε έχει βοηθήσει , κι όλα αυτά όταν ακόμα δεν σε ήξερε κανείς.

Θλιβερό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Σ'αυτό τον τόπο

πιάνεις πιό εύκολα το λοττο,

από τη σκέψη του πλησίον

γιατί ο άλλος

έγινε πρόσφατα μεγάλος

και δεν ακούει

παρά μονάχα ότι θέλει

μ'όλα τα δάχτυλα στο μέλι

σ'αυτό τον τόπο."

Μιχάλη Γκανά και Γιώργο Νταλάρα πόσο δίκιο έχετε...

(Χάρη("η σκέψη του πλησίον"),σύμφωνα με τα λεγόμενα σου,καλύτερα να λείπει το Γιωργάκης,λίγο σεβασμό τραγουδοποιέ.Το κύριε Νταλάρα,είναι η σωστή προσφώνηση.Όταν η αφάνεια σου έκλεινε το μάτι,εκείνος μη ζητώντας ούτε ένα ευχαριστώ σε πήρε απ'το χέρι.)

’ντε γειά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
κι όλα αυτά όταν ακόμα δεν σε ήξερε κανείς.

Αν αναφέρεσαι στον Νταλάρα, δε νομίζω πως οι Κατσιμιχαίοι έγιναν γνωστοί από αυτόν. :D

Από εκεί και πέρα, είναι στενάχωρο να διαβάζουμε απαξιωτικά λόγια, και ειδικά για συναδέλφους. Νομίζω πως υπήρχε καλύτερος τρόπος να κρίνει καλλιτεχνικά όλους αυτούς.

Οσο για τη συγκεκριμένη ερώτηση στην οποία αναφέρεται ο Νταλάρας, η δημοσιογράφος δε μίλησε για φιλίες, για συνεργασίες τον ρώτησε.

Επίσης δεν είναι ωραίο να μην αιτιολογεί κανείς τον όποιο χαρακτηρισμό. Γιατί δυστυχώς πάντα καραδοκούν κάποιοι άσχετοι να βγάλουν συμπεράσματα. Απόδειξη ότι κάποια "δημοσιογραφικά" blogs έβγαλαν ήδη τίτλους με το όνομα του Νταλάρα ενώ λέει αρκετά άλλα σημαντικά ο Χάρης στη συνέντευξη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
κι όλα αυτά όταν ακόμα δεν σε ήξερε κανείς.

Αν αναφέρεσαι στον Νταλάρα, δε νομίζω πως οι Κατσιμιχαίοι έγιναν γνωστοί από αυτόν. :D

Ίσως να μην έγιναν γνωστοί...Σίγουρα όμως έγιναν πολύ γνωστοί...Πανελληνίως αλλά και παγκοσμίως στη συνέχεια. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
κι όλα αυτά όταν ακόμα δεν σε ήξερε κανείς.

Αν αναφέρεσαι στον Νταλάρα, δε νομίζω πως οι Κατσιμιχαίοι έγιναν γνωστοί από αυτόν. :D

Ίσως να μην έγιναν γνωστοί...Σίγουρα όμως έγιναν πολύ γνωστοί...Πανελληνίως αλλά και παγκοσμίως στη συνέχεια. B)

Έτσι είναι!

Εγώ θα επιλέξω να μην κάνω το σχόλιο που θα άρμοζε ή που θα ήθελα. Από αγάπη και συγκίνηση και μόνο που ανακαλώ στη μνήμη μου αυτή τη συνεργασία. Τόσα χρόνια συνεργασίας.Γιατί εγώ θέλω να θυμάμαι!Πέρα από το να εκφράσω την λύπη μου ,τίποτε παραπάνω.

Καταλήγω στο συμπέρασμα πάντως πως ο Γ.Νταλάρας πρέπει να έχει κάτι που τελικά ενοχλεί τους άλλους. Δεν λέω καλό ή κακό, λέω κάτι που δεν το αντέχουν. Ή που είναι ξένο προς τους άλλους. Κι όχι απαραίτητα κακό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καταλήγω στο συμπέρασμα πάντως πως ο Γ.Νταλάρας πρέπει να έχει κάτι που τελικά ενοχλεί τους άλλους. Δεν λέω καλό ή κακό, λέω κάτι που δεν το αντέχουν. Ή που είναι ξένο προς τους άλλους. Κι όχι απαραίτητα κακό.

Νομίζω ότι αν διαβάσει κανείς προσεκτικά τη συνέντευξη του Χάρη Κατσιμίχα καταλαβαίνει απόλυτα τι είναι αυτό που έχει ο Γ. Νταλάρας και ενοχλεί κάποιους. Κάτι που όχι μόνο δεν είναι κακό, αλλά μέγιστο πλεονέκτημα δίπλα στο άφταστο ταλέντο του.

Λοιπόν, ένας μουσικός-τραγουδιστής-τραγουδοποιός-συνθέτης ή ό,τι άλλο ήταν/είναι ο Χάρης Κατσιμίχας που λέει ότι μετά από κάποια χρόνια δουλειάς κουράστηκε τόσο πολύ που ήθελε δύο χρόνια να κοιμάται για να ξεκουραστεί, αυτός αισθάνεται την αντοχή ενός ανθρώπου τόσο εργατικού και ακαταπόνητου όπως ο Γ. Νταλάρας ως πίεση, ενίοτε και ως καταπίεση.

Όμως σε καμιά δουλειά δεν πετυχαίνεις χωρίς κόπο και εργατικότητα. Αν εσύ δεν έχεις τη δύναμη να επενδύσεις κόπο και δουλειά σε αυτό που κάνεις, δεν φταίει εκείνος που μπορεί και θέλει να το κάνει. Αυτό άλλωστε κάνει τους ανθρώπους και τους καλλιτέχνες να ξεχωρίζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιατί έτσι;;; Πέφτω από τα σύννεφα.....  :)  B)

Πάντως και στο παρελθόν (περίπου 10 χρόνια πριν) θυμάμαι παρόμοια αναφορά του Χ. Κατσιμίχα για τον Νταλάρα (στο στυλ: από μακριά κι αγαπημένοι) σε κοινή συνέντευξη του με τον Πάνο. Εξάλλου είναι γεγονός ότι και τη χειμερινή σεζόν 2000-2001 ενώ το συγκρότημα δεν είχε διαλυθεί ακόμη, στις εμφανίσεις στον Ζυγό με τον Γ. Νταλάρα συμμετείχε μόνο ο Πάνος Κατσιμίχας, ενώ η τελευταία περιοδεία του συγκροτήματος έγινε το επόμενο καλοκαίρι (2001).

Επομένως δεν είναι η πρώτη φορά που εκφράζει αυτή την άποψη. Την έχει χρόνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας σε πρόσφατη συνέντευξή του στο "Ποντίκι":

Και φέτος στον Ζυγό με μεγάλη παρέα ξανά.

Λ.Μ.: Συγκινήθηκα όταν έμαθα πως ήθελε να παίξει μαζί μας και η Αφροδίτη Μάνου. Η ευχάριστη έκπληξη όμως είναι ο Κότσιρας. Δεν εννοώ σαν τραγουδιστής. Εννοώ στα παρασκήνια, ως συνεργάτης, ως τύπος της παρέας, ως χαβαλές. Είχα την αίσθηση πως θα ήταν κάπως πιο κομιλφό τύπος, λίγο της πιο ανώτερης τάξης. Σαν τον Νταλάρα δηλαδή. Όχι πως κατηγορώ τον Νταλάρα. Είναι πρώτος.

Με κάποιους ίσως να μη γίνεται και να συνεργαστείς.

Λ.Μ.: Με τον Νταλάρα δεν ξέρω αν θα μπορούσα να συνυπάρξω. Ακόμα και όταν κάναμε τον δίσκο ήμασταν σε απόσταση. Όπως δεν θέλω να συνεργαστώ, ας πούμε, και με τον Σαββόπουλο. Ίσως και γιατί φοβάμαι μήπως χαλάσω την εικόνα που έχω στο μυαλό μου γι αυτόν.

http://www.topontiki.gr/Articles/view/4362

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε,Θάνο! Πολύ σημαντικό αυτό το απόσπασμα. Μετά από την τελευταία συνέντευξη του Χ.Κατσιμίχα καταλήγω στο συμπέρασμα πως ο Νταλάρας δεν κάνει χαβαλέ (όπως το εννοούν κάποιοι εκ των συνεργατών του) και γι αυτό αποφεύγουν να συνεργάζονται. Με γεια τους και χαρά τους!’λλωστε ό,τι ήταν να πάρουν από τον Νταλάρα το πήραν στο υπέρτατο βαθμό. Καλοφαγομένα νάναι τους εύχομαι!!!

Τουλάχιστον ο Μαχαιρίτσας έγινε συγκεκριμένος και δεν αφήνει σκιές. Και δεν με πειράζει καθόλου που ο λόγος που δεν συνεργάζονται είναι η έλλειψη διάθεσης χαβαλέ από μέρους του Νταλάρα. Είναι κρίμα όμως που τέτοιοι ανούσιοι λόγοι (κατά την δική μου λογική) οδηγούν σε αποτροπή συνεργασιών. Για τον Λ.Μαχαιρίτσα βέβαια και κάποιους άλλους μπορεί να είναι πρωταρχικός λόγος η διάθεση για χαβαλέ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το απόσπασμα. Η εξήγηση που δίνει ο Λ. Μαχαιρίτσας για τον λόγο με τον οποίο δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει σε μια συνεργασία με τον Γ. Νταλάρα είναι τουλάχιστον ειλικρινής και επιβεβαιώνει, δυστυχώς, κατά τη γνώμη μου, αυτό που είχα γράψει πριν από κάποιες μέρες σχολιάζοντας τη συνέντευξη του Χ. Κατσιμίχα. Αν για κάποιον σημαντικό είναι να κάνει χαβαλέ και κάποιος άλλος μετά από μια συνεργασία θέλει να κοιμάται δύο χρόνια για να ξεκουραστεί, είναι προφανές γιατί και οι δύο και άλλοι, ασφαλώς, που σκέφτονται με παρόμοιο τρόπο, δεν μπορούν να συνεργασθούν με έναν καλλιτέχνη που θεωρεί την αρτιότητα, την εργατικότητα και τον σεβασμό των ακροατών του πρώτιστο καθήκον του.

Δεν χρειάζεται μετά να απορούν όλοι αυτοί γιατί δεν μπορούν να γίνουν σαν τον Γ. Νταλάρα. Τουλάχιστον ο Λ. Μαχαιρίτσας φαίνεται να το παραδέχεται, άλλοι πάλι όχι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως ούτε με την Αλεξίου ,λέει,πέρασε καλά ούτε με τον Μητροπάνο. Για λόγους διαφορετικούς από αυτούς του χαβαλέ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα,thes το καλύψατε πλήρως το θέμα.Αλλά,έλα που με τρώει εμένα και όχι η...σκουριά βεβαίως,βεβαίως.

Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας μου είναι συμπαθής σαν συνθέτης και τραγουδοποιός.Έχει γράψει και θα γράψει καλά τραγούδια.Όμως το θέμα της συνύπαρξης με καλλιτέχνες ανυπολόγιστης αξίας,όπως ο Νταλάρας,η Αλεξίου η ο Μητροπάνος είναι σοβαρό.Οι παραστάσεις δεν μπορούν να θυμίζουν παιδική χαρά αλλά ούτε και τα παρασκήνια.Ο Νταλάρας ξέρω απο πρώτο χέρι,και βλέμμα δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.Στα παρασκήνια μπορεί να δοκιμάζει για χιλιοστή φορά και βάλε,τη "Φαντασία",χαβαλές και σφαλιάρες πάντως δεν παίζει με κανέναν.Καλή διάθεση υπάρχει,δεν είναι μπαμπούλας είναι ένας καλλιτέχνης που τρέφει συνεχώς το πάθος του για τη μουσική.Πρόβα,πρόβα,πρόβα λένε για τον Γιώργο γιαυτό οι παραστάσεις του δεν χάνουν,δεν μπάζουν μουσικά.Έχω πάει προσωπικά σε παραστάσεις κάποιων άλλων καλλιτεχνών και δεν ξέρανε τι παίζανε,ούτε εγώ καταλάβαινα τι άκουγα.Και οι ίδιοι καμαρώνανε στα κανάλια και στα περιοδικά,τρομάρα τους.Πέρασαν πολλοί απο τις παραστάσεις του Γιώργου Νταλάρα,για άλλους ήταν σχολείο για άλλους αράδες στο βιογραφικό τους.Και άλλοι δεν έπιασαν πουλιά.

Ευχαριστώ και τον Θανάση για το απόσπασμα της συνέντευξης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γρηγόρης Νταραβάνογλου στην Μ. Τσουκαλά, σήμερα στο "Έχει γούστο":

"Μεγάλη στιγμή στην καριέρα μου, η συνεργασία μου με τον φίλο Γ. Νταλάρα, που με καλεσε και συνεργαστήκαμε στο αφιέρωμα για τον Βασίλη Τσιτσάνη. Αυτός ο άνθρωπος ερμηνεύει".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ' εμέ, σίγουρα δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σαν τον Γιώργο Νταλάρα στο χώρο της μουσικής, με τέτοια μανία και τέτοια εργατικότητα γι' αυτό που κάνουν. Δεν χρειάζεται όμως να κάνουμε τέτοιο θέμα δηλώσεις όπως αυτές του Κατσιμίχα και πολύ περισσότερο του Μαχαιρίτσα. Κι αν για τον πρώτο το καταλαβαίνω ότι αντιδράτε ως ένα σημείο, το δέχομαι γιατί γενικά ο Νταλάρας τον βοήθησε αρκετά. Ο Μαχαιρίτσας ωστόσο δεν είπε ουσιαστικά και τίποτα κακό για τον Νταλάρα. Από κει και πέρα, το πώς θέλει αυτός να φέρεται στις συναυλίες του και το τι κλίμα θέλει να επικρατεί είναι δικό του θέμα. ’λλωστε, ως επί το πλείστον, ο άνθρωπος κάνει ροκ μουσική. Και οι ροκ καλλιτέχνες είναι γενικά στον κόσμο τους, εκτός σκηνής αλλά και πάνω σε αυτήν. Κι ας μην το δείχνει τόσο πολύ, μπορεί να έχει μια τέτοια στάση επί του θέματος και να θέλει να κάνει χαβαλέ στις συναυλίες του. Μαγκιά του του ανθρώπου.

Προσωπικά άλλωστε, για τελείως άλλο λόγο πηγαίνω σε μια συναυλία του Μαχαιρίτσα, και για εντελώς διαφορετικό λόγο σε μια του Νταλάρα. ’λλα περιμένω από τον έναν, άλλα από τον άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει μια δήλωση του Νταλάρα στο τεύχος του περιοδικού ''ΕΙΚΟΝΕΣ'' το 2004. Και λέει πως μαζί με τον Χρήστο τον αδερφό του έχει αδέρφια του τον Χάρη και τον Πάνο.

Ενοχλεί,βρε παιδιά, ενοχλεί (όσες δικαιολογίες να δώσουμε στον Χάρη) η στάση κάποιων ανθρώπων την στιγμή που ο Νταλάρας εξέφρασε επανειλημμένα την αγάπη και την εκτίμηση. Βαρέθηκα τις δηλώσεις με ύφος 10 καρδιναλίων. Ακόμα και στην περίπτωση του Λαυρέντη.

Γιώργο, τον Λαυρέντη περισσότερο τον βοήθησε ο Νταλάρας σε σχέση με τους Κατσιμίχα (σύμφωνα με δηλώσεις παλαιότερες του ίδιου του Μαχαιρίτσα). Δυο φορές καθοριστικές που σκεφτόταν να τα παρατήσει ο από μηχανής Νταλάρας έδωσε ώθηση.Προσωπικά, με πείραξαν πιο πολύ οι δηλώσεις του Χάρη και για άλλους καλλιτέχνες από αυτές του Λαυρέντη. Ο τελευταίος ξεκαθάρισε πως είναι θέμα διαφορετικής οπτικής. Ανώτερης τάξης πάντως ο Νταλάρας δεν είναι επειδή δεν είναι χαβαλέ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα τον Μαχαιρίτσα τον βοήθησε πολύ περισσότερο ο Νταλάρας. Ωστόσο για μένα οι δηλώσεις του δεν εμπεριέχουν τίποτα το απαξιωτικό. Απολύτως τίποτα. Επίσης, το ότι ο Νταλάρας τραγούδησε τραγούδια του στην αρχή της καριέρας του και γενικά τον βοήθησε δε σημαίνει ότι θα πρέπει να ταυτίζεται με όλα τα χούγια του Νταλάρα. Αν έχεις διαφορά φιλοσοφίας δεν μπορείς να συνεργαστείς με κάποιον. Και όταν μιλάμε για συνεργασία στα πλαίσια κοινών εμφανίσεων η διαφορά φιλοσοφίας παίζει ρόλο. Σε αντίθεση με την ηχογράφηση τραγουδιών. Ο Μαχαιρίτσας έχει πει άπειρες φορές άλλωστε ότι ο Νταλάρας είναι ο μεγαλύτερος όλων, και πως αν δεν ήταν αυτός δεν θα είχε μπει στο επάγγελμα.

Όσον αφορά στις δηλώσεις του Κατσιμίχα, δεν ξέρω τι μπορεί να μεσολάβησε και να έχει τέτοια στάση πλέον απέναντι στον Νταλάρα. Και όταν λέω ότι μεσολάβησε κάτι, δεν εννοώ απαραίτητα από πλευράς Νταλάρα, για να μη δημιουργώ σκιές δηλαδή ή τίποτα τέτοιο. Ίσως απλώς θα έπρεπε να μιλήσει με περισσότερο σεβασμό (ειδικά για το '' Γιωργάκη'' που λέει). Σε αυτό συμφωνούμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...