Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Σίγουρα τον Μαχαιρίτσα τον βοήθησε πολύ περισσότερο ο Νταλάρας. Ωστόσο για μένα οι δηλώσεις του δεν εμπεριέχουν τίποτα το απαξιωτικό. Απολύτως τίποτα. Επίσης, το ότι ο Νταλάρας τραγούδησε τραγούδια του στην αρχή της καριέρας του και γενικά τον βοήθησε δε σημαίνει ότι θα πρέπει να ταυτίζεται με όλα τα χούγια του Νταλάρα. Αν έχεις διαφορά φιλοσοφίας δεν μπορείς να συνεργαστείς με κάποιον. Και όταν μιλάμε για συνεργασία στα πλαίσια κοινών εμφανίσεων η διαφορά φιλοσοφίας παίζει ρόλο. Σε αντίθεση με την ηχογράφηση τραγουδιών. Ο Μαχαιρίτσας έχει πει άπειρες φορές άλλωστε ότι ο Νταλάρας είναι ο μεγαλύτερος όλων, και πως αν δεν ήταν αυτός δεν θα είχε μπει στο επάγγελμα.

Όσον αφορά στις δηλώσεις του Κατσιμίχα, δεν ξέρω τι μπορεί να μεσολάβησε και να έχει τέτοια στάση πλέον απέναντι στον Νταλάρα. Και όταν λέω ότι μεσολάβησε κάτι, δεν εννοώ απαραίτητα από πλευράς Νταλάρα, για να μη δημιουργώ σκιές δηλαδή ή τίποτα τέτοιο. Ίσως απλώς θα έπρεπε να μιλήσει με περισσότερο σεβασμό (ειδικά για το '' Γιωργάκη'' που λέει). Σε αυτό συμφωνούμε.

Μάλλον σε όλα συμφωνούμε,Γιώργο. :) Διαφορά φιλοσοφίας. Ορθώς μίλησες!

Η φιλοσοφία του καθενός κρίνεται βέβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σίγουρα τον Μαχαιρίτσα τον βοήθησε πολύ περισσότερο ο Νταλάρας. Ωστόσο για μένα οι δηλώσεις του δεν εμπεριέχουν τίποτα το απαξιωτικό. Απολύτως τίποτα. Επίσης, το ότι ο Νταλάρας τραγούδησε τραγούδια του στην αρχή της καριέρας του και γενικά τον βοήθησε δε σημαίνει ότι θα πρέπει να ταυτίζεται με όλα τα χούγια του Νταλάρα. Αν έχεις διαφορά φιλοσοφίας δεν μπορείς να συνεργαστείς με κάποιον. Και όταν μιλάμε για συνεργασία στα πλαίσια κοινών εμφανίσεων η διαφορά φιλοσοφίας παίζει ρόλο. Σε αντίθεση με την ηχογράφηση τραγουδιών. Ο Μαχαιρίτσας έχει πει άπειρες φορές άλλωστε ότι ο Νταλάρας είναι ο μεγαλύτερος όλων, και πως αν δεν ήταν αυτός δεν θα είχε μπει στο επάγγελμα.

Γιώργο συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Θυμάμαι μάλιστα ότι πριν από λίγους μήνες, το Σεπτέμβριο συγκεκριμένα, σε αυτή την πολύ ωραία συναυλία στο Θέατρο Βράχων για τα 30 χρόνια του Γιάννη Κούτρα, ο Λ. Μαχαιρίτσας, που ήταν ανάμεσα στους πολλούς καλλιτέχνες που συμμετείχαν, αναφέρθηκε (δε θυμάμαι γιατί) στον Νταλάρα. Και όταν κάποιος από κάτω πέταξε ένα υποτιμητικό σχόλιο (το οποίο δεν άκουσα) για τον Νταλάρα, ο Μαχαιρίτσας "του την είπε" από μικροφώνου υποστηρίζοντας ανοικτά τον Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλης Τερζής

«Ο Γιώργος Νταλάρας ήταν και παραμένει πάντα ένα πολύ ισχυρό πρότυπο για μένα αλλά και τους ανθρώπους της γενιάς μου στον χώρο του τραγουδιού. Γιατί αναζητούσε πάντοτε και αγωνιζότανε ακαταμάχητα για το καλύτερο, το απέριττα όμορφο αλλά και το αρμονικότερο στην τέχνη του και σε ότι έκανε. Όλα αυτά δε μ ένα εφηβικό σφρίγος και ενδιαφέρον που διατηρεί στο ακέραιο ακόμη και σήμερα. Ο Νταλάρας μπορεί να σου αλλάξει τα φώτα στο studio μ έναν προσωπικά ευγενικό οίστρο - «ψάχνοντας» για μια μουσική ανταπόκριση που δεν κολλάει καλά στα όργανα ή για μια φράση στον στίχο που τονίζεται από λάθος στη λήγουσα και πρέπει να διορθωθεί. Είναι ένας άνθρωπος με μεγάλη φυσική ευγένεια και σπάνιο λεπτό χιούμορ, πρώτος στην αφήγηση για τις περιπέτειες της ζωής και της πορείας του αλλά και άνθρωπος με προσωπική γνώμη για το γίγνεσθαι , που έχει το σθένος να την εκφράζει. Ο Νταλάρας είναι φίλος μου από τα παλιά όπως και ο Λαυρέντης. Συναντηθήκαμε με το Νταλάρα πρώτη φορά στα Studio της Columbia όπου ο αείμνηστος Απόστολος Καλδάρας με πήρε μαζί του στην φωνοληψία - έτσι έλεγαν οι παλαιοί την ηχογράφηση πιτσιρικάς εγώ - να δω πως γυρίζονται τα τραγούδια και να με συστήσει στον κ. Μ. Μάτσα ως νέο συνθέτη. Εκεί λοιπόν ο Γιώργος με ρώτησε τι παίζεις; Μπουζούκι; Όχι, πιάνο του λέω. Μπράβο και τόσο μικρός να μου φέρεις να ακούσω τραγούδια σου. Τον ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σε μια εποχή μάλιστα δύσκολη όπως είπαμε»

Και σχετικά με τον καινούριο δίσκο που ηχογραφούν:

«Τα τραγούδια που ερμηνεύει ο Νταλάρας δεν μπορεί κανείς άλλος να τα δουλέψει και να τα «πεί» τόσο τέλεια, για αυτό είναι κλασσικός.»

http://www.e-orfeas.gr/discography/2068-article.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Κώστας Παπαδόπουλος σε συνέντευξη του στο περιοδικό "Λαϊκό τραγούδι" τον Ιανουάριο του 2003.

"Μ'αγγίζει οπωσδήποτε ο Νταλάρας,γιατι έχει πολύ μεγάλη δύναμη όταν τραγουδάει.Κάνει μιά διαδικασία περίεργη μέσα του που τραγουδάει με ψυχή.Τώρα δεν ξέρω αν το πιστεύει ή όχι,αλλά εκείνο που βγαίνει είναι ότι υπάρχει πολλή ψυχή στο τραγούδι του.Όταν λέω βέβαια Νταλάρας τον έχω κατατάξει σε μιά εποχή περασμένη(εννοεί την δεκαετία 1960-1970),αυτοί οι ακροβατισμοί οι επόμενοι,που είναι "ο Νταλάρας για όλα" δεν μ'ενδιαφέρουν."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι σκέψεις μας είναι κοντά στο Γιώργο αυτές τις, ομολογουμένως, δύσκολες ώρες που περνά ύστερα από τον χαμό του αγαπημένου του αδερφού. Γιώργο καλή δύναμη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα έχεις δίκιο σε όσα γράφεις αλλά υπάρχει -ήδη- κι άλλο, ιδιαίτερο topic (στη Γενική Συζήτηση)σχετικά με την πολύ δυσάρεστη είδηση του θανάτου του αδελφού του Γιώργου Νταλάρα, του Χρήστου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια συνέντευξη του Αντ.Βαρδή, που περιλαμβάνει κι αναφορές στον Γ.Νταλάρα και στη σύζυγό του (''Espresso'' - 18.4.2010)

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid...id=1179183&pg=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκέφτηκα να αρχίσω να ανεβάζω στο Youtube κάποια αποσπάσματα εκπομπών στα οποία διάφοροι άνθρωποι μιλάνε για τον Γιώργο Νταλάρα.

Έτσι επειδή μου την έχει σπάσει να βλέπω συχνά πυκνά μπροστά μου εκείνο το ελεεινό βίντεο "Π@........ για Νταλάρα" με όλες τις μ@........ που λέει μέσα! :rolleyes:

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Αντώνης Βαρδής / Παναγιώτης Γιαννάκης

(στο βίντεο περιλαμβάνεται και το "Κάτω απ' την κληματαριά", γιατί το έφτιαξα για τη σελίδα του Αντώνη Βαρδή (ΒΑΡΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ) στο Facebook, την οποία σας προτείνω να επισκευθείτε και να γίνετε "Fans" γιατί τη διαχειρίζεται και απαντάει ο ίδιος στα μηνύματα.)

Λευτέρης Παπαδόπουλος

Κι αυτό, αφιερωμένο στον Αντώνη (Χελιδόνι):

Γιώργος Κιμούλης

Αυτά για αρχή, και συνεχίζουμε... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωχ συγνώμη αλλά αυτη αυτοί οι αγγλικοί χαρακτήρες (εφτιακσες) με οδήγησαν σε λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γιώργος Σαμπάνης συνθέτης του "Βρέχει" από τον δίσκο "Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι" σε συνέντευξή του στο νέο "7 Μέρες ΤV"

001-28.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σκέφτηκα να αρχίσω να ανεβάζω στο Youtube κάποια αποσπάσματα εκπομπών στα οποία διάφοροι άνθρωποι μιλάνε για τον Γιώργο Νταλάρα.

Έτσι επειδή μου την έχει σπάσει να βλέπω συχνά πυκνά μπροστά μου εκείνο το ελεεινό βίντεο "Π@........ για Νταλάρα" με όλες τις μ@........ που λέει μέσα! :rolleyes:

Χρύσα μπράβο!

τέλεια δουλειά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σου πω...

εχω βαρεθει να σου λεω μπραβο!! ;):rolleyes:

Για μια ακομη φορα λοιπον,παααρα πολυ καλη δουλεια! :rolleyes::):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Ευχαριστώ και τον Θανάση για την καταχώρηση. Είναι σημαντικό και αισιόδοξο όταν οι νέοι καλλιτέχνες μαθαίνουν από τους καλούς "παλιούς"! :rolleyes:

Συνεχίζω με την ίδια εκπομπή και με τους:

Γιώργο Κούδα

Μανώλη Γλέζο

και Μαρία Φαραντούρη

(έχει να πέσει πολύ "ξεσκόνισμα" στο αρχείο μου και πολλή δουλειά στον υπολογιστή μου... :rolleyes: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ Εβδομάδα (Νο49 29/4/2010)

Συνεντευξη απο το θρυλικο συγκρότημα των SOCRATES:

-Επειδη πρεπει ολες οι απόψεις να αναφερονται (θετικές-αρνητικες)-

"Και η Αρβανιτάκη μπορεί να κάνει διεθνή καριέρα" πιστεύει ο Σπάθας."Έχει το στίλ, είναι ο τρόπος που εκφέρει τη λαϊκή κλίμακα.Ενώ η Αλεξίου δεν μπορεί.Ούτε ο Νταλάρας.Και οι παραδοσιακοί μουσικοί είναι ικανοί να παίξουν έξω".

(Καλα ας πεταγοντουσαν μια βολτουλα στο Βελιγραδι αυτές τις μερες ή και σε αλλες πολεις σταθμους του encore tour να δουμε τι θα λέγαν ..

:rolleyes::rolleyes: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ,όμως περισσότερο απο ένα μπράβο στη αξιαγάπητη Χρύσα,για τα βιντεάκια αυτά.

Όμως δεν είναι απλές καταθέσεις ανθρώπων που εκτιμούν τον Γιώργο Νταλάρα.Είναι μεγάλες αλήθειες.

Για να τα βλέπουν κάποιοι που παραφυλάνε ύπουλα σε γωνίες να αναδειχτούν και να φανούν.

Θα πω μιά αλήθεια,και θα την ξαναπώ και άλλες χίλιες φορές εδώ γιατί ξέρω ότι εδώ και χρόνια όλοι την ξέρουμε.

Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.Ουέ και αλλοίμονο αν δεν υπήρχε εκείνος ο σπάνιος Έλληνας με την αξιοπρέπεια,και το πάθος του.

Θα χανόταν η μαγεία και η αξία των όσων έχουμε ζήσει.

Υ.Γ.

χαίρομαι ιδιαίτερα για την κατάθεση ψυχής του "Μεγαλέξανδρου"(Γ.Κούδα),ενός ανθρώπου με μεγάλη προσωπικότητα που θαύμαζα απο μικρός,όπως και τον Χατζηπαναγή,και τον Δεληκάρη.Φοβεροί ποδοσφαιριστές,που έπαιζαν πρώτα με το μυαλό και ύστερα με τα πόδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλης Τζουγανάκης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχιλλέας Θεοφίλου

Δημήτρης Μπάσης

Ευαγγελία Μαργαρώνη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Λιάνης

Γιώργος Παπαστεφάνου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά! Μπράβο και σε ευχαριστούμε πολύ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Κιμούλης - Μάριος Τόκας - Κώστας Καραφώτης

Πύρρος Δήμας

Θανάσης Λάλας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως τώρα που τα βλέπω όλα αυτά τα ωραία video συγκεντρωμένα πιστεύω ότι εκτός από την αξία και τη σημασία που έχουν τα όσα λένε για τον Γ. Νταλάρα μοναδικές είναι οι αντιδράσεις που παρατηρεί κανείς στην έκφραση του προσώπου του ίδιου καθώς ακούει άλλους να μιλάνε γι᾽ αυτόν. Ανυπέρβλητες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Είναι εντυπωσιακό το πόσο αμήχανος αισθάνεται σε κάποιες στιγμές!

’λλα δύο βίντεο:

Λευτέρης Παπαδόπουλος

Χρήστος Νικολόπουλος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σταύρος Κουγιουμτζής

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...