Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Ειπε ομως οτι γενικα τραγουδαει καλα... :thumbsup: Πανε καλα μωρε ολοι τους??

Καλά πάνε! Δουλεύουν τον κόσμο μια ζωή! Άλλωστε το δήλωσε πως έχει διαλέξει στρατόπεδο...

να στείλουμε επιστολές συμπαράστασης στη Μαριώ, μην το πάρει βαρέως η γυναίκα;;;

να ζητήσουμε από τους Ισπανούς να μην γελάνε με τα latin? τι να κάνουμε;;;; πω πωωωωωω.... :drunkg:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρεμπέτικο με σκωτσέζικες φούστες... ό,τι να 'ναι! :wacko:

Στο "Greek humor" έπρεπε να το βάλεις....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Εγώ λέω για σένα ότι είσαι φίλος μου και σ’ αγαπάω και δεν μπορώ να σε κρίνω. Εσύ, τι λες για τον εαυτό σου, πώς θα έφτιαχνες το πορτρέτο σου;

«Τι θα έλεγα για μένα; Μόνο ένα πράγμα θα σου πω. Είμαι ανθρωπιστής. Επαναλαμβάνω εγώ, κολλημένος σ’ αυτή τη λέξη. Είμαι ανθρωπιστής και αγαπάω τους ανθρώπους σε όποιον γκουρού κι αν πιστεύουν. Μπορεί αυτός να λέγεται Χριστός, ή Μαρξ, ή Βούδας… Αρκεί να νοιάζεται τον συνάνθρωπο. Αυτό είναι, τίποτ’ άλλο. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Και όταν θα πεθάνω, εάν κάποιος με θυμηθεί και πει, τι ρόλο έπαιζε αυτός ο τύπος, το μόνο που θα ήθελα να απαντήσουνε οι δικοί μου, είναι, νοιαζότανε τον συνάνθρωπο. Τίποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει. Ούτε αν ήμουν καλός μουσικός, ούτε αν ήμουν καλός στιχουργός, ούτε αν είμαι καλός ποιητής… Μου είναι εντελώς αδιάφορο.

Για μένα, η μουσική και το τραγούδι είναι άσκηση ζωής. Άσκηση ζωής τι πάει να πει; Μέσα από αυτά τα τραγούδια, προσπαθούσα να ψάξω μέσα μου και να καταλάβω. Εννοώ αυτά που λέω; Κάθε τραγούδι μου είναι μία ανάκριση στον εαυτό μου για να του βγάλω τα μέσα έξω, να δω, λέει αλήθεια ή ψέματα; Αυτό εννοώ άσκηση ζωής και μία συνεχή προπόνηση στο να μην ξεχνιέμαι, επειδή ενδεχομένως έβγαλα φράγκα… πολύ λυπάμαι που δεν έβγαλα τόσα, όσα ο Νταλάρας, ας πούμε, θα ήθελα να ’χα κι εγώ τόσα πολλά, αλλά όχι για να τα δω, να κατεβαίνω το βράδυ στο υπόγειο να τα χαϊδεύω και να ηρεμώ, αλλά για να τα ’χω να τα ξεσκίζω! Γιατί το χρήμα δεν είναι αυτοσκοπός. Το χρήμα είναι μέσον για να περνάμε καλά εμείς, οι φίλοι μας και ό,τι απομένει, όλοι οι υπόλοιποι! Πάρτε, θα έλεγα. Θα ήθελα να τα έχω για μένα και για τους φίλους μου και για όποιον περισσεύει. Δεν ήτανε για μένα η τραγουδοποιία μέσον για κοινωνική δύναμη, για φράγκα, για… δεν ξέρω ’γω τι άλλο. Ήτανε άσκηση ζωής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδη κυριε Κατσιμιχα αν δεν ησασταν ανθρωπιστης-οπως εσεις δηλωνετε- τι συμπεριφορα θα ειχατε απεναντι

στους φιλους σας ή γνωστους σας;;Ουσιαστικα η 1η και η 2η παραγραφος (παραπανω) ειναι λες κ ειναι γραμμενες

απο 2 διαφορετικα ατομα με εντελως διαφορετικο χαρακτηρα..

Μηπως ουσιαστικα κ εσεις δεν εχετε βρει καποια ισορροπια στον εαυτο σας κ στα λεγομενα σας;

Γιατι αν οντως εισασταν ανθρωπιστης τοτε δεν θα κρατουσατε την παγερη κ ακατανοητη θεση απεναντι

στον επι χρονια φιλο σαν Κυριο Γ.Νταλαρα..Θα του συγχωρουσατε τα οποια "αμαρτηματα"-αν ειχε-

αλλα φαινεται πως τα ψυχικα αποθεματα υψηλου ανθρωπισμου εξαντλουνται σε χαρακτηριστικες

δεικτικες δηλωσεις τετοιου τυπου, σε συνεντεξεις και οχι σε μια καθαρη κουβεντα προσωπο

με προσωπο που θα μπορουσατε να κανετε με τον ιδιο τον Κυριο Νταλαρα..

Ειλικρινα ντρεπομαι για λογαριασμο σας.

Μετα τιμης...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

................................................................................................................................................

Share this post


Link to post
Share on other sites

................................................................................................................................................

Αυτό είναι λάθος ή το σχόλιό σου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

................................................................................................................................................

Αυτό είναι λάθος ή το σχόλιό σου;

Το σχόλιό μου είναι. Γιατί τι να σχολιάσεις σε αυτά; Μικρότητες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eνα σχολιο μονο. Σε ποιο ακριβως σημειο αναφερει ο μαρξισμος οτι καλο ειναι να ειναι να εχουμε λεφτα και να τα ξεσκιζουμε για να περναμε καλα? Και μαλιστα πρωτα ο εαυτος μας, μετα οι φιλοι μας και μετα ολοι οι υπολοιποι....?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να το είπε και ο Bowie, μην κολλας στα ονόματα...πραγματικά η περίοδος 2009-και όσο πάει...ειναι η εποχή της τρέλας,καμμιά σταθερά δεν υπάρχει. ..αλλα όσο περνάει ο καιρός ,την απολαμβάνω προσωπικά αυτη την περίοδο....άνω κάτω όλα...πέρα από την αλλαγη συνηθειών και της οικονομικής πίεσης που την έχουμε νιωσει όλοι μας, νομίζω οτι αυτη η περίοδος ειναι συναρπαστική...ήρθαν τα πάνω κάτω σε ιδεολογίες,παρέες,επαγγέλματα...χρειαζόταν...τόσα χρόνια βόλεμα,δεν πήγαινε άλλο...και επιτέλους ας δούμε ποιοι ειναι οι διπλανοί μας,οι φίλοι μας,τα πρότυπα μας κλπ...τωρα όλα φαίνονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιος να το φανταζοταν τα προηγουμενα χρονια, οτι κι αυτος εκρυβε τοσο φθονο...

Πολυ κριμα...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Χάρης Κατσιμίχας για μένα εδώ και χρόνια είναι ένας απλός τεμπέλης.

Τον είδα στη συναυλία που έκαναν στο Βελλίδειο το 2010, μαζί με τον Πάνο και τον Μάνο Ξυδούς.

Βγήκε στη σκηνή με ένα στυλάκι πολύ και καλά, ένα στυλ τα έχω όλα και όλους γραμμένα, και έλεγε στο κοινό ότι εδώ και χρόνια δεν κάνει τίποτα απολύτως, ζει από τα δικαιώματα, ότι ο αδερφός του είναι πιο ενεργός γιατί στο κάτω κάτω έχει και κόρη να παντρέψει...

Αν και η συναυλία μας άρεσε γιατί είχαμε χρόνια να τους δούμε μαζί, η αίσθηση που μας άφησε ο Χάρης δεν ήταν καλή....

Και σαν να μην έφτανε αυτό, με το που βγήκαμε από το Βελλίδειο πέσαμε πάνω στον Άνθιμο... ε πόσο να αντέξω;;; :ranting2: :ranting2:

Όσον αφορά το σχόλιο του για τον Νταλάρα, δεν είναι η πρώτη φορά που μιλάει αρνητικά ο Χάρης...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι κρίμα. Σέβομαι την άποψή του να μη γουστάρει το γεγονός πως ο Νταλάρας είναι πλούσιος, αλλά δεν μπορώ να μη διακρίνω και κάποια μικρή σκοπιμότητα ή έστω ένα σύμπλεγμα όταν για δεύτερη φορά μέσα σε ένα χρόνο αναφέρει αρνητικά το όνομά του. Και μάλιστα πετώντας το έτσι, τυχαία. Δεν είχε πρόχειρο το παράδειγμα κανενός άλλου πλούσιου; μήπως γιατί οι άλλοι τα έχουνε φάει, πράγμα που τους κάνει και πιο "συμπαθείς";

Γιατί κανένας δεν κατακρίνει τη Βιτάλη που είχε το θράσος να μας περιγράψει την ανοησία της να πληρώνει με τα χοντρά μεροκάματά της σουίτα στο Grande Bretagne επί ένα χρόνο; Μόνο τα λεφτά του Νταλάρα είναι αντιπαθητικά;

Τα ίδια και ο Μαχαιρίτσας. Έτσι τυχαία πέταξε το όνομα του Νταλάρα. Σαφώς και όλοι αυτοί ξέρουν πως τέτοιου είδους δηλώσεις σχολιάζονται.

Αρκεί βέβαια να μην τους δούμε σε κάνα χρόνο πάλι αγκαλιά με τον Νταλάρα όλο γλύκες, γιατί θα είναι για καρπαζές.

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου αρέσει που όλοι αυτοί οι, ομολογουμένως ταλαντούχοι τραγουδοποιοί, εμφανίζουν τα ίδια συμπτώματα ανοργανωσιάς στη ζωή τους. Και πάντα τους φταίει αυτός που τους βοήθησε να ανεβούν άλλοτε ένα, άλλοτε δυο, τρια, πέντε, δέκα σκαλιά παραπάνω στη ζωή τους... τόσο, που να μην μπορούν να δουν πια την μικρότητα τους.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά δεν θυμάμαι κάποιο "μεγάλο" τραγουδιστή να είπε κανά καλό λόγο για τον θείο και να το ευχαριστηθώ, από τις συναυλίες της ελεύθερης εισόδου και μετά και κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να τα θυμάται αυτά και να μην τους δίνει φαί στο μέλλον,γιατί και η Ελενίτσα δεν είπε και τα καλύτερα και μετά τραγούδησαν μαζί στην Νάουσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..μολις μπηκα (τα καταφερα), τα διαβασα και 'χορτασα'..!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάρης Βαρθακούρης.

http://www.iefimerida.gr/news/90822/%C2%AB%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B9%C2%BB-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF

«Έχω κάνει πολλά λάθη γενικώς! Το 2000 αρνήθηκα να τραγουδήσω με το Γιώργο Νταλάρα σε ένα τηλεοπτικό αφιέρωμα που ετοίμαζε, διότι τα γυρίσματα ήταν μεσημέρι κι εγώ δε μπορώ να ξυπνήσω τόσο νωρίς. Ναι, αυτή την απάντηση έδωσα στον ίδιο, στο τηλέφωνο και αναθεματίζω που δεν ήταν κάποιος εκείνη τη στιγμή δίπλα μου, να μου δώσει μια σφαλιάρα και να μου πει "τι λες ρε ηλίθιε;". Έχω αρνηθεί προτάσεις με πάρα πολλά λεφτά, τις παλιές καλές εποχές, τόσο εύκολες, που τώρα που έχω οικογένεια θα μπορούσα να έχω αυτά τα λεφτά στην άκρη».

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τουλάχιστον αυτός είναι ειλικρινής! Σπάνιο πράγμα στις ημέρες μας!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...