Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Γιώργος Σαμπάνης

 

«Ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένα σοβαρό κεφάλαιο στην ελληνική μουσική. Είναι δάσκαλος, όχι μόνο για εμένα αλλά και για πολλούς μουσικούς. Αυτό ίσως που δεν φαντάζεται κάποιος είναι ότι διαθέτει τρομερό χιούμορ. Δεν θα ξεχάσω μια φορά που είχαμε ξεκινήσει με 8 μποφόρ με το φουσκωτό του από τη Σύρο. Τα κύματα σηκώνονταν μπροστά μας , έφταναν δυο μέτρα και εκείνος τραγουδούσε δίπλα στο αυτί μου ρεμπέτικα και μου έλεγε ιστορίες για τον Άκη Πάνου. Είναι από τις πιο συγκλονιστικές εμπειρίες της ζωής μου»

Πηγή: http://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/297380/sampanis-se-kymata-2-metra-o-ntalaras-tragoydoyse-rempetika#ixzz2qGw1h7dl

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumbsup: Ο άνθρωπος είναι άρρωστος τελικά.... με την καλή έννοια, εννοείται!!! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε με 8 μποφώρ θα άρπαξε καμιά πούντα, και αρρώστησε ο άνθρωπος

 

Ειδικά αν πήγαιναν απέναντι στην Πούντα της Πάρου...  :razz:

 

κρυάδα, αλλά δεν άντεξα

Edited by Theodore

Share this post


Link to post
Share on other sites

H ζωη θελει τρελα και ρισκο!!!!!! Και γενναται το ερωτημα: θα ανεβαινατε εσεις σε αυτο το φουσκωτο??? Εγω παντως ΟΧΙ!!! :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε με 8 μποφώρ θα άρπαξε καμιά πούντα, και αρρώστησε ο άνθρωπος

 

Ειδικά αν πήγαιναν απέναντι στην Πούντα της Πάρου...  :razz:

 

κρυάδα, αλλά δεν άντεξα

 

Και τραβηγμένη από τα μαλλιά κιόλας! Με πολλαπλές επεξηγήσεις...  :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού κι εσύ ακόμα,Θοδωρή, την χαρακτήρισες κρυάδα τι την έγραψες;  :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως Σύρος-Πάρος δεν είναι τίποτα!!

Ένα τσιγάρο δρόμος είναι,μα παιχνιδάκι για αυτόν τον καπετάνιο!!

Τον Καπτάν Γιώργη!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άννα Μπουρμά

http://diavasinet.gr/?p=3244

 

 

   Συνεργάστηκες μέχρι σήμερα με μεγάλους μουσικούς, όπως ο Λ. Mαχαιρίτσας, Ο Γ. Νταλάρας. Ποια είναι τα συναισθήματα σου από αυτές τις συνεργασίες; Αισθάνθηκες  την «πίεση»;

 

Τα συναισθήματα ήταν πολλά και κυρίως όμορφα ! Καλλιτέχνες και οι δυο που είχα την τύχη να τους γνωρίζω από την παιδική μου ηλικία. Αγκάλιασαν και εμένα άλλα και τα τραγούδια που έχω επιλέξει με στοργικότητα και αγάπη. Όχι δεν αισθάνθηκα ποτέ πίεση.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστος Νικολόπουλος.Συνέντευξη στην ''Καθημερινή'', σήμερα.

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathfiles_1_19/01/2014_536452

 

Ποιοι τον επηρέασαν. «O πατέρας μου δεν ήθελε να ακολουθήσω τη δουλειά αυτή. Τότε, αν ήσουν σ’ αυτόν τον χώρο, ήσουν αλήτης. Το δέχτηκε τελικά, και το μόνο που μου είπε ήταν “πρόσεξε αυτούς που κάνεις παρέα, να είσαι τίμιος άνθρωπος, να είσαι καλός άνθρωπος και ο χρόνος θα τα δείξει όλα αυτά”. Από τον Καζαντζίδη πήρα τη νοοτροπία του ψαξίματος ενός τραγουδιού. Και από τον Νταλάρα την εργασιομανία και την τελειομανία. Και έμαθα και πολλά πράγματα πάνω στη μουσική από τον Γιώργο. Ολα αυτά τα πράγματα προσπάθησα να τα περάσω και στα δύο παιδιά μου».

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη του Χρόνη Αηδονίδη στον Θεοδόση Βαφειάδη (20/06/2011):

http://theovaf.blogspot.gr/2011/06/19062011_20.html

 

Αν σας ζητούσα πέντε σταθμούς αυτής της 65χρονης καλλιτεχνικής πορείας;

X.A.: Ο πρώτος σταθμός ήταν όταν ήρθε και με βρήκε ο μεγάλος λαογράφος Πολύδωρος Παπαχριστοδούλου το 1953 και μου πρότεινε να πάρω μέρος στην εκπομπή του "Θρακικοί Αντίλαλοι", στο κρατικό ραδιόφωνο (Ε. Ι. Ρ.), προκειμένου να παρουσιάσουμε στον κόσμο ένα ρεπερτόριο της Θράκης άγνωστο μέχρι τότε.

Ο δεύτερος σταθμός ήταν η συνεργασία με την Ελένη Καραΐνδρου στο ραδιόφωνο, επί Μάνου Χατζιδάκι.

Ο τρίτος σταθμός ήταν η συνεργασία μου με τον Γιώργο Νταλάρα.

Και έπειτα θεωρώ πολύ σημαντικά γεγονότα, την εμφάνισή μου στο Σούνιο το 2000 στην αλλαγή της χιλιετίας και στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 2004 όπου ακούστηκε η ιερή μουσική της Θράκης σε κάθε γωνιά του κόσμου! Αυτές οι δύο διοργανώσεις ήταν οι σπουδαιότερες στιγμές της πορείας μου.

 

 

Και μία έμμεση δήλωση του Θοδωρή Αθερίδη:

 

 

 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την συνέντευξη του Γιάννη Σπανού στο Ogdoo.gr:

 

Θέλετε να μας πείτε την ιστορία πίσω από την «Αλάνα»;

Γ.Σ.: Την «Αλάνα» την έχει γράψει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος πάνω στη μουσική μου. Επί δικτατορίας ήταν απαγορευμένο, για ποιο λόγο κανείς δεν ήξερε. Ο Λευτέρης αναφέρεται στην Κατοχή, σάμπως καταλαβαίνανε τι λέει ο στίχος;

 

Το τραγούδι γράφτηκε για να το πει ο Νταλάρας;

Γ.Σ.: Όχι, προϋπήρχε το τραγούδι, στο συρτάρι, μέχρι που ήρθε η στιγμή να το πει ο Νταλάρας.

 

Πώς και δεν προέκυψε ποτέ ένας ολόκληρος δίσκος μια και λέμε γι’ αυτόν;

Γ.Σ.: Γιατί αυτός δε θέλησε, εγώ ήμουν έτοιμος. Είναι πολύ παράξενο, δεν έχω κάνει ολόκληρο δίσκο με κανέναν από τους τραγουδιστές που έδωσα σπουδαία τραγούδια. Με τον Πάριο, με την Αλεξίου, με το Νταλάρα…

 

Γιατί συνέβη αυτό;

Γ.Σ.: Δε ξέρω, ήταν στη μέση και οι εταιρείες, εγώ δεν το κυνηγάω και πολύ. Κανονικά, εκείνοι έπρεπε να μου το ζητήσουν. Έδωσα το «Θα με θυμηθείς», μέσα στα 12 του δίσκου κι αυτό. Και το βάζουνε για τίτλο του δίσκου που είχε μόνο ένα τραγούδι δικό μου, τα υπόλοιπα δεν ήσαν δικά μου. Και πούλησε με το «Θα με θυμηθείς» το δικό μου.

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9188&Itemid=144

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Φθινόπωρο του '98, ο Άλκης Αλκαίος ηχογραφεί έναν κύκλο τραγουδιών σε μουσική Μάριου Τόκα με ερμηνευτή το Γιώργο Νταλάρα. Κατά την ηχογράφηση του «Σαββατόβραδου»...." Γράφει η Κίκα Α.Ρόκα....

 

Πώς ο Γιώργος Νταλάρας «χάρισε» ένα Εντελβάις στο Δημήτρη Μητροπάνο 

 

Υπογράφει: Κίκα Α. Ρόκα

10/02/2014 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9201&Itemid=44

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω τελικά αν ήταν μόνο η λέξη η αιτία να μη γίνει ο δίσκος αλλά το σύνολο.Το οποίο ήταν υποτονικό καθόλου της δυναμικής του Τόκα και του Αλκαίου. Ο Μητροπάνος εδώ έσωσε τον δίσκο βέβαια.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίμα... πολύ πολύ κρίμα να χάνονται τόσο καλές συνεργασίες για "μία λέξη"..... 

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τη συνέντευξη του Μίλτου Πασχαλίδη στο Γιώργο Μυζαλη (Protagon.gr - 15/2/2014)

 

...

 

Ας έρθουμε τώρα και σε αυτό που συμβαίνει εδώ, σε αυτή τη συναυλία της Δευτέρας στο Badminton. Με την Εστουδιαντίνα δεν έχεις συνεργαστεί ποτέ.
Όχι και πάντοτε ήθελα να παίξω. Κατάγομαι και εγώ, μουσικά, από μια τέτοια κολεκτίβα, από τους Χαΐνηδες. Εντάξει, οι Χαΐνηδες ήμασταν λίγο πιο αναρχικοί από ό,τι η Εστουδιαντίνα, αλλά έχουμε κοινή καταγωγή. Παίζουμε παραδοσιακά πράγματα με έναν τρόπο που, υπηρετεί από τη μία μεριά την παράδοση, αλλά από την άλλη μεριά την πάει και ένα βήμα πιο μπροστά. Φτιάχνουν και δημοτικοφανή δικά τους πράγματα, τα εξελίσσουν, είναι νέοι άνθρωποι, ξεπερνούν το στερεότυπο του γέρου με τη λύρα ή το σαντούρι, είναι συνομήλικοί μου. Με τους Χαΐνηδες, όταν ξεκινήσαμε, ήμασταν είκοσι χρονών πιτσιρίκια. Όλο αυτό είναι ένα πράγμα που με γοητεύει πολύ. Ήθελα πολύ να παίξω με την Εστουδιαντίνα και, όταν μου το προτείνανε, είπα, ασμένως, ναι. Ούτε με το Νταλάρα έχω ξανασυνεργαστεί.

Αυτή ήταν η επόμενη ερώτησή μου.
Έχουμε μια ευγενική, τυπική, καλή σχέση εδώ και είκοσι χρόνια, όποτε συναντιόμαστε, αλλά δεν έχει τύχει να παίξουμε παρέα. Κι αυτό ήταν, επίσης, ένα δέλεαρ. Και περιέργεια είχα να τον γνωρίσω από κοντά στην εργασία, αλλά και… η κοινοτυπία «έχω μεγαλώσει με τα τραγούδια του» βρίσκει τη μεγαλοπρεπέστερη έκφρασή της στο Νταλάρα. Η γενιά μου με το Νταλάρα και το Βασίλη μεγαλώσαμε. Με το Βασίλη είμαστε συνεργάτες εδώ και δεκαπέντε χρόνια και πλέον εγκάρδιοι φίλοι. Ήθελα, λοιπόν, πολύ να γνωρίσω και τον Γιώργο.

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.proswpa&id=31753

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανδριάνα Μπάμπαλη - «Θέλω να έρθει το καλοκαίρι!» 

 

Υπογράφει: Καλή Βανδώρου

19/02/2014 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9302&Itemid=144

 

 

Η συνέχεια είναι ανοδική. Ακολουθούν και άλλοι δίσκοι και άλλες επιτυχίες και άλλες συνεργασίες (Εστουδιαντίνα, Στέφανος Κορκολής, Γιώργος Νταλάρας, Κώστας Λειβαδάς, Στάμος Σέμσης κ.α.). Ποια θεωρείς μέχρι τώρα την πιο σημαντική από αυτές και γιατί;

 

Μετά τον Πορτοκάλογλου που ήταν η πιο πολύχρονη και η πιο καθοριστική συνεργασία, υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι με τους οποίους είχα μια πιο στενή σχέση. Πχ με τον Λειβαδά είμαστε κολλητοί φίλοι. Σε επίπεδο live, έχω συνεργαστεί τρεις φορές κι έχω περάσει τέλεια με την Ελένη Τσαλιγοπούλου, με την οποία επίσης έχω μια πιο προσωπική σχέση. Τώρα, όσον αφορά τις υπόλοιπες συνεργασίες με την Αλεξίου, το Νταλάρα και άλλους, ήταν κάτι διαφορετικό. Έζησα από κοντά όλα αυτά τα είδωλα. Είδα και πως είναι στη δουλειά, αλλά και πως είναι στο χαρακτήρα τους. Επίσης, είδα τι σθένος πρέπει να έχει κάποιος για να κάνει αυτή την καριέρα. Πρέπει πέρα από το ταλέντο να υπάρχει μια προσωπικότητα πολύ ισχυρή.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις προάλλες (την Τρίτη, νομίζω) είδα στο ΜEGA στην εκπομπή Πρωινό μου την Κατερίνα Στανίση που αναφέρθηκε, απαντώντας σε σχετική ερώτηση, στην άψογη συνεργασία της με τον Γ. Νταλάρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από συνέντευξη του Μ.Ελευθερίου στη Lifo.

http://www.lifo.gr/team/cityvibe/47423

 

Καθιερώθηκα με τη «Θητεία» το 1974, αν και είχε γίνει μεγάλο άνοιγμα ήδη από το 1971 με τον «Άγιο Φεβρουάριο» και μετά με τα «Τροπάρια για φονιάδες» το 1977. Ιδανικό ερμηνευτή των τραγουδιών μου θα έλεγα τον Γιώργο Νταλάρα στο «Του κάτω κόσμου τα πουλιά και τα παγώνια». Ιδανικά, επίσης, είπε η Βίκυ Μοσχολιού τη «Μαρκίζα». 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Δημήτρης Γκιώνης.Ένας πρύτανης του πολιτιστικού ρεπορτάζ''. Πραγματικά. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συνέντευξη, μην σταθείτε μόνο στο απόσπασμα που παραθέτω.Δημοσιογράφος άλλης εποχής.Και οι φωτογραφίες με κάποιους από τους ανθρώπους που γνώρισε και σκιαγραφεί στο τελευταίο βιβλίο του, εξίσου ενδιαφέρουσες.

http://www.lifo.gr/team/showtime/47318

 

Φίλους κάνατε;

Όχι από τους συναδέλφους, από τους καλλιτέχνες... Έκανα αλλά τελικά ήταν σε βάρος τους, γιατί δεν ήθελα να πουν ότι τους προβάλλω. Φρόντιζα να προφυλάξω και τον εαυτό μου και τη δημοσιογραφία έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι.

 

 Ονόματα δε μου είπατε...

Τον Νταλάρα έχω εκτιμήσει πάρα πολύ, με τον Διαλεγμένο είμαστε φίλοι, τον Σαββόπουλο εκτιμώ, τον Θεοδωράκη τον λατρεύω, παρόλο που και με εκείνον είχαμε τσακωθεί για τα συγγενικά. Αλλά οτιδήποτε τον αφορούσε ήταν πάντα πρώτο για μένα.   

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Πασχάλης Τόνιος για την επικείμενη συνεργασία με τον Νταλάρα.

http://entertainment.in.gr/html/ent/810/ent.164810.asp

 

Ποια είναι τα επόμενα επαγγελματικά σας σχέδια τόσο δισκογραφικά όσο και επί σκηνής;

"Τα επόμενα επαγγελματικά μου σχέδια; Θέλω να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει μέχρι τώρα, κάτι που μακάρι να ήταν πρωτότυπο και ουσιαστικό. Δεν ξέρω το ψάχνω προς το παρόν δουλεύω μια δουλειά στο στούντιο με δικές μου συνθέσεις σε ύφος έντεχνο –παραδοσιακό στην οποία δουλειά συμμετέχει και ο Γιώργος Νταλάρας, ένας σημαντικός έλληνας καλλιτέχνης που έχει κάνει πάρα πολλά και τον ευχαριστούμε. Είναι από τους λίγους που έχει συλλογική συνείδηση απέναντι στο ελληνικό τραγούδι, δεν κολακεύω, λέω αυτά που πιστεύω." 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Δήμος Μούτσης στο Lifo.gr:

 

Ποιους τραγουδιστές εκτιμάς;

Αυτούς που σέβονται τα τραγούδια που τραγουδούν. Τέτοιος είναι ο Νταλάρας, για παράδειγμα. Τα τραγούδια που λέει τα τιμάει, τα  ανεβάζει, προετοιμάζεται ώρες και μέρες –είναι και φοβερός μουσικός ο ίδιος άλλωστε, δεν κοροϊδεύει –δεν κάνει αρπαχτές,  κι αυτό που δίνει στον κόσμο αγγίζει τα όρια της τελειότητας. Αυτό ξέρω εγώ κι ας πα΄να λένε! 

 

Πώς και δε συνεργαστήκατε ποτέ; Λόγω του ότι ήταν σε άλλη εταιρεία;

Έτσι λέει ο ίδιος (γελάει) και εν μέρει έχει δίκιο, κυρίως όμως  δε συνεργαστήκαμε γιατί νόμιζα ότι η φωνή του δεν ταίριαζε με αυτά που έγραφα  τότε. Φοβάμαι όμως ότι έκανα λάθος! Και λέω λάθος, γιατί κι αυτός καλύτερα τραγούδια θα είχε κι εμένα τα τραγούδια μου κατά πολύ  «αξιοπρεπέστερη» τύχη θα είχαν. 

 

http://www.lifo.gr/team/gnomes/47641?tpage=2

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του κατέβηκε ιδέα για το πως μπορεί να βγάλει χρήματα τώρα

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα λόγια που δεν τα περίμενα ποτέ από τον Δήμο Μούτση!!! Χαίρομαι πάρα πολύ που ειπε αυτά τα λόγια ο Δήμος Μούτσης!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...