Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...1&a=&id=9255044

Ο Τούρκος ακκορντεονίστας Μουαμέρ Κετέντζογλου. Για Τον Νταλάρα και την ελληνική μουσική.

Ελευθεροτυπία(11-7-07).

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.topontiki.gr/Pontiki/index.php?...=2024&Itemid=48

Ο Bregovic στο ''Ποντίκι'' (Ιούλιος 2007)

Ο Νταλάρας είναι το αρχέτυπο του «έλληνα τραγουδιστή» και νιώθω ότι δεν είχε πάντα αρκετό χώρο για τη φωνή του. Ισως δοκιμάσω κάτι πιο μίνιμαλ. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ,Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

Χαρις Αλεξιου οταν μιλησε γι 'αυτον,την τελευταια νομιζω φορα που πηγε ο Γιωργης(και καλα εκανε)στον (παρουσιαστη ειδησεων)Ν.Χατζηνικολαου, και στην εκπομπη του.

Παροτι την εγραψα την εκπομπη ουτε που θυμαμαι ημερομηνια.Πρεπει να χει 3 χρονια.

Αν δεν κανω λαθος ,ο Νταλαρας ειχε βουρκωσει,οταν μιλησε γι αυτον στην ιδια εκπομπη, η Μαρινελλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aldebaran, καλύτερα να μην βάζουμε δηλώσεις στις οποίες δεν μπορούμε να αναφέρουμε με ακρίβεια την πηγή (περιοδικό - τεύχος, εκπομπή - ημερομηνία). :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ,Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

Χαρις Αλεξιου οταν μιλησε γι 'αυτον,την τελευταια νομιζω φορα που πηγε ο Γιωργης(και καλα εκανε)στον (παρουσιαστη ειδησεων)Ν.Χατζηνικολαου, και στην εκπομπη του.

Παροτι την εγραψα την εκπομπη ουτε που θυμαμαι ημερομηνια.Πρεπει να χει 3 χρονια.

Αν δεν κανω λαθος ,ο Νταλαρας ειχε βουρκωσει,οταν μιλησε γι αυτον στην ιδια εκπομπη, η Μαρινελλα.

Η εκπομπή αυτή λεγόταν ''Πρόσωπα'' και έγινε στις 21/12/04.Είχαν μιλήσει πολλοί καλλιτέχνες για τον Νταλάρα.Τώρα αν μίλησε η Αλεξίου δε θυμάμαι.Θα ψάξω το αρχείο μου να βρω την κασσέτα και θα γράψω τι ακριβώς είχε πει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γιάννης Πάριος στο Δίφωνο(πρέπει να ήταν το Νο 61) είχε πει :

Μπορεί να μη βλεπόμαστε συχνά αλλά αν βρεθεί κάποιος να μου πει κακό για τον Νταλάρα,τη Χαρούλα,ή τη Δημητρα θα τον σκοτώσω.Γιατί ξέρω.Διατηρούμε τις φιλίες γιατί πεινάσαμε παρέα,ζήσαμε μαζί,πως να σας το πω αλλιώς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mελίνα Μερκούρη:

Οσα κάνει ο Νταλάρας για την Ελλάδα σε μια μέρα, κάνουν ολοι οι υπόλοιποι σε ένα χρόνο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη συνέντευξη τύπου,στις 27 Σεπτεμβρίου 2001,για τη συναυλία,που έδωσαν ο Γιώργος Νταλάρας και η Emma Shappline στο Ηρώδειο,για τους πρόσφυγες,υπό την αιγίδα της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ,ο τότε ΥΠ.ΕΞ Γιώργος Παπανδρέου,λέει στην ομιλία του,για το Γιώργο Νταλάρα:

"...Θέλω όμως ιδιαίτερα σήμερα να ευχαριστήσω και να χαιρετίσω την παρουσία του μεγάλου Έλληνα τραγουδιστή, του Γιώργου Νταλάρα, που όπως γνωρίζετε δίνει αφιλοκερδώς απόψε στο Ηρώδειο συναυλία για τα 50 χρόνια της Ύπατης Αρμοστείας Προσφύγων.

Είναι σε όλους γνωστή η πολιτική και κοινωνική ευαισθησία του Γιώργου Νταλάρα που επιβεβαιώνεται κάθε φορά όταν αυτό χρειάζεται. Η παρέμβαση μας σε μεγάλα προβλήματα, η παρέμβαση και η δικιά του, είναι ιδιαιτέρως σημαντική στα προβλήματα των σύγχρονων ζητημάτων της πολιτικής και κοινωνικής ζωής.

Μέσα από τη δικιά του βεβαίως παρουσία - όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως - γίνεται και η ελληνική φωνή ακόμα πιο δυνατή, η δικιά του φωνή μεταφέρει και την ελληνική αν θέλετε ευαισθησία πάνω σ αυτά τα σημαντικά ανθρωπιστικά προβλήματα. Βεβαίως η παρουσία της Ελλάδας θα είναι πάντα πιστεύουμε δυνατή στο μέτρο των ικανοτήτων μας, στις πολιτικές και καλλιτεχνικές αυτές πρωτοβουλίες."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε yiorgos79v, επέτρεψέ μου μια μικρή διόρθωση στη δήλωση της Μ.Μερκούρη.

''Ό,τι κάνει ο Νταλάρας σήμερα, το κάνει όλη η Ελλάδα αύριο''.

Στην αγγλική εφημερίδα Guardian.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PACO DE LUCIA

"Είναι πραγματικά πολύ μεγάλος τραγουδιστής.

Πριν λίγο καιρό μου έστειλε μερικές κασέτες στη Μαδρίτη και ενθουσιάστηκα όταν πρωτάκουσα τη φωνή του.

Είναι σπουδαίος.

Και νομίζω ότι μπορεί να τραγουδήσει πολύ καλά τα δικά μας τραγούδια.

Μου θυμίζει πολύ τους τραγουδιστές του φλαμέγκο.".

*περιοδικό "ΔΙΠΛΟ ΤΗΛΕΡΑΜΑ"

τεύχος 509, 6-12/12/1986

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΙΛΑΝΤΑ ΛΥΚΙΑΡΔΟΠΟΥΛΟΥ

(η, αείμνηστη, δημοσιογράφος μιλάει για την έναρξη της μουσικής εκπομπής της, "ΠΡΟΒΑ", στην τότε ΕΡΤ-1, το 1986)

"Αρχίζουμε με τον Νταλάρα, γιατί ο ίδιος αποτελεί έναν "πολιορκητικό Κριό".

Διακινδυνεύει κάθε πειραματισμό και είναι τελειομανής στη δουλειά του.

Ήταν από τους πιο κατάλληλους να τραγουδήσει ζωντανά εξωρεπερτοριακά τραγούδια.".

* περιοδικό " ΤV3"(1986)

Share this post


Link to post
Share on other sites

AL DI MEOLA

- Ποια είναι η γνώμη σου για τον τραγουδιστή-μουσικό Νταλάρα;

"Σαν μουσικός και τραγουδιστής έχει πολύ ψηλή ακεραιότητα. Θέλει να κρατάει την παράδοση κι όχι να πουλάει σε μεγάλα εμπορικά ακροατήρια. Είναι το ίδιο συναίσθημα που έχω κι εγώ για τη μουσική μου.".

*

περιοδικό "ΜΟΥΣΙΚΗ"

Τεύχος 115-116, Ιούνιος-Ιούλιος 1987, σελ. 28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paco de Lucia

Ethnos 25.08.2007

...

Τι θυμάστε από τη συνεργασία σας με τον Γιώργο Νταλάρα;

Απολαμβάνω τις στιγμές που μπορώ να «ξεφεύγω», που μπορώ να ασκηθώ σε διαφορετικές μουσικές. Μ αρέσει αυτό το πάρε - δώσε που μπορεί ν αναπτυχθεί ανάμεσα σε μουσικούς που θεωρώ υπέροχους, όμορφους. Ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένας απ αυτούς.

...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=535...=2&pubid=128278

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΡΥΔΑΣ(κιθαρίστας)*

"Το 1975 από το Νικολόπουλο, γνώρισα τον Νταλάρα που έψαχνε τότε έναν κιθαρίστα για τη Διαγώνιο.

Εκείνη η σεζόν στη Διαγώνιο μου έκανε καλό, σαν μουσικό. Ο Νταλάρας είχε πολύ καλούς μουσικούς μαζί του : ο Χάρης Καλέας πιάνο, ο Τάκης Σούκας, ο Αντώνης Βαρδής κιθάρα, εγώ κιθάρα, ο Νίσσος Πανταζής μπάσο και ο Νικολόπουλος με το Μαυρόπουλο μπουζούκια.

Ο Νταλάρας ήθελε πολύ συγκεκριμένο και πειθαρχημένο παίξιμο.

Γι' αυτό το λόγο έχουν ειπωθεί γι' αυτόν και διάφορα πράγματα.

Αλλά πραγματικά, αυτός ο άνθρωπος ξέρει τι θέλει να ακούσει από τον κάθε μουσικό.

Είναι πολύ πειθαρχημένος καλλιτέχνης και από πλευράς συμπεριφοράς στο πάλκο είναι άψογος.

Έχω δουλέψει πολλά χρόνια μαζί του και το ξέρω πολύ καλά αυτό.".

*περιοδικό "ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ"

τεύχος 6, Ιούλιος - Σεπτέμβριος 2002, σελ. 47.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DASHO KURTI *

(ο Αλβανός ακορντεονίστας και συνθέτης, που υπογράφει τις μουσικές και τις διασκευές στο δίσκο "Έρημα χωριά" του Γιώργου Νταλάρα)

"Ο Γιώργος(Νταλάρας), και ιστορικά αν το δεις, έχει πολύ μεγάλη διαδρομή στο ελληνικό τραγούδι, είναι από τους ανθρώπους που κάνουν το πρώτο βήμα. Μέσα στο ρίσκο βέβαια, γι' αυτό και θέλω να τον συγχαρώ δημόσια. Είναι ένας άνθρωπος που, όταν αποφασίσει κάτι, δεν υπολογίζει το κόστος της ενέργειας που κάνει. Κι αυτό τον τιμά.".

*περιοδικό "ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ"

τεύχος 26, Ιούλιος - Σεπτέμβριος 2007, σελ. 42.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το νέο τεύχος του περιοδικού "Αυλαία" της Θεσσαλονίκης φιλοξενεί μια εξαιρετική συνέντευξη του Γεράσιμου Ανδρεάτου στον Τάσο Καραντή.

Σε κάποια σημεία της συνέντευξης ο Ανδρεάτος αναφέρεται και στο Γιώργο Νταλάρα.

Ερ: Ύπήρχαν τραγουδιστές που σου άρεσαν και τους μελέτησες , που ήταν οι "δάσκαλοί" σου;

Γ.Α.: .....(αναφέρεται στους παλιούς τραγουδιστές της δεκαετίας του '60)...

Υπάρχουν, επίσης, και νεότεροι σπουδαίοι ερμηνευτές που λειτούργησαν ως δάσκαλοι, όπως ο Γιώργος Νταλάρας, ο Μανώλης Μητσιάς κι ο Δημήτρης Μητροπάνος που μ'άγγιξε ιδιαίτερα.

Ερ:To 2001 και 2004 εμφανίστηκες στο Μεγαρο Μουσικής , δίπλα στον Γιώργο Νταλάρα, στο μεγάλο κι επιτυχημένο αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη ("Ότι κι αν πω δεν σε ξεχνώ") το οποίο αποτυπώθηκε δισκογραφικά, όπως, το 2002, αποτυπώθηκε δισκογραφικά και η κοινή σας εμφάνιση με τον Νταλάρα στο "Ζυγό" ("Από καρδιάς").Πως προέκυψε αυτή η συνεργασία και πως είναι να δουλεύει κανείς με τον Νταλάρα, που έχει τη φήμη του "ακούραστου αργάτη του ελληνικού τραγουδιού";

Γ.Α.: Δεν την έχει τυχαία τη φήμη αυτήν.Αν το τραγούδι είναι επάγγελμα ο Νταλάρας είναι ο καλύτερος επαγγελματίας.Είναι πολύ προσεχτικός, κοιτάζει την ουσία κι είναι πάρα πολύ μελετηρός.Δουλεύει πάρα πολύ και κάνει πρόβες τόσο σαν μουσικός παίζοντας με την κιθάρα τα τραγούδια που θέλει να παρουσιάσει, όσο και σαν ερμηνευτής, τραγουδώντας τα με διάφορους τρόπους για να δει τι ταιριάζει πιο πολύ, ακόμα και σε κάθε φράση.Όταν είχε βγάλει το "Amor" ,ήταν, επί μέρες , κλεισμένος στο στούντιό του και το'κανε πρόβες συνέχεια.Ο Νταλάρας έχει καταφέρει να αξιοποιήσει τις δυνατότητές του στο 100% .Κι αυτό δεν αφορά μόνο τις φωνητικές ή τις μουσικές του δυνατότητες, αλλά και την εξυπνάδα του, την αντίληψη, την οξυδέρκεια και την αισθητική, τα οποία τά'χει βάλει στην υπηρεσία του τραγουδιού κι είμαστε όλοι ωφελημένοι απ'αυτό.Ο Νταλάρας , από τότε που εμφανίστηκε στη δισκογραφία μέχρι και σήμερα, έχει στηρίξει το καλό ελληνικό τραγούδι, είτε σαν τραγουδιστής και μουσικός, είτε σαν παραγωγός.Με τις εμφανίσεις του στο Μέγαρο, στο Ηρώδειο και στο εξωτερικό έχει ανεβάσει το επίπεδο και το γόητρο της ελληνικής μουσικής διεθνώς.Του χρωστάμε πάρα πολλά νομίζω, τα οποία κι απολαμβάνει θέλω να πιστεύω.Ήρθε και με γνώρισε , από τα πρώτα μου βήματα, όταν εμφανιζόμουνα στο "Χάραμα" με τη Γαλάνη, και μου επισήμανε την ικανότητά μου και την ιδιαιτερότητα να μπορώ να τραγουδάω δυο και τρία διαφορετικά είδη τραγουδιού. "Δεν το έχουν πολλοί αυτό", μου είπε, "πρόσεξε να μην το χάσεις!". Ε, μετά με κάλεσε σ'ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα πού΄χε κάνει το '99 για το μιλένιουμ κι ακολούθησαν οι συνεργασίες στο Μέγαρο και στο "Ζυγό".Φέτος το καλοκαίρι με κάλεσε να συμμετάσχω στο αφιέρωμα στο Μάνο Λοίζο που παρουσίασε στην Κύπρο.Έχουμε μια συνεργασία που κρατάει και συνεχίζεται με αλληλοεκτίμηση κι αγάπη".

Ολόκληρη η συνέντευξη του Γεράσιμου Ανδρεάτου θα καταχωρηθεί εντός των προσεχών ημερών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος στο νέο βιβλίο του "Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης" και στο κομμάτι που αφορά το Γιώργο Νταλάρα:

Ο Νταλάρας είναι ο περισσότερο δραματικός τραγουδιστής που έβγαλε η Ελλάδα :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο cd "Κώστας Παπαδόπουλος-Μπουζουξήδες Νο 2" (Sony music 1995)-χθεσινά "Ξεχασμένα Διαμάντια"- ο μεγάλος δεξιοτέχνης του μπουζουκιού Κώστας Παπαδόπουλος

αναφέρει τα εξής:

"Tελευταία έπαιξα κάτι τραγούδια του Πάριου, τα τραγούδια του Βασίλη Δημητρίου με τον Νταλάρα, τα τραγούδια του Μικρούτσικου με τον Νταλάρα.Μετά το Μπιθικώτση ο Νταλάρας είναι πολύ καλός οπωσδήποτε.Έχει καλύψει πάρα πολλά πράγματα και φαίνεται ότι βγαίνει από χωριά λαικά".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην περιοδεία του 1996 στην Αμερική και στον Καναδά, συμμετείχε η Κατερίνα Κούκα. Στο πρόγραμμα της περιοδείας αναφέρει η ίδια:

"Έχω την ξεχωριστή τιμή να συνεργάζομαι με έναν από τους μεγαλύτερους Έλληνες καλλιτέχνες, τον Γιώργο Νταλάρα που παραμένει πάντα πρωτοπόρος δημιουργός για περισσότερο από τρεις δεκαετίες."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από συνέντευξη του Χρήστου Θηβαίου στο Music Corner το 2001.

Μ.C.: Το '97-'98 είχες συνεργαστεί με το Γιώργο Νταλάρα στην "Ιερά Οδό". Μίλησε μου γι' αυτές τις εμφανίσεις.

Χ.Θ. Ήταν πολύ όμορφη εμπειρία. Οι σχέσεις μου με το Γιώργο είναι πάρα πολύ καλές. Έχουν ακουστεί πολλά, αλλά εγώ τον θεωρώ πάρα πολύ καλό επαγγελματία. Τον εκτιμώ αφάνταστα σε αυτό που κάνει. Ξέρω ότι είναι ένας άνθρωπος που διαρκώς αγωνίζεται για να είναι πραγματικά στην επικαιρότητα, όχι με την απλή έννοια που του "μεταφράζουν". Θέλει να είναι στην επικαιρότητα για τον εαυτό του, θέλει να αισθάνεται νέος, μέσα στα πράγματα! Και δεν έχει, πιστεύω, κανείς το δικαίωμα να του το απαγορεύσει. Με τους άλλους δεν ξέρω τι έχει κάνει. Με μένα είχε μία πάρα πολύ καλή, σεβάσμια και άψογη επαγγελματική σχέση. Και ομολογώ ότι η συνεργασία μας, και γενικότερα στην Ιερά Οδό μαζί με τον Μάριο Φραγκούλη και την Ελένη Τσαλιγοπούλου, πραγματικά ήταν σχολείο για μένα.

URL: http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/thibaios.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

..."Εγώ δεν πουλάω κουλτούρα.Προσφέρω όμως στον κόσμο ψυχαγωγία.Κάνω τα πάντα για να φύγει ο κόσμος από το μαγαζί μου ευχαριστημένος.Ο φίλος μου ο Νταλάρας,που τον σήκωσε το ίδιο κοινό το οποίο σήκωσε κι εμένα,δεν ξέρω αν θα διασκεδάζει πια τον κόσμο,έτσι όπως τραγουδάει με κατεβασμένο το κεφάλι.Μοιάζει σα να βρίζει το κοινό... :music:;):rolleyes: :blink:

Απόσπασμα από συνέντευξη της Μαρινέλλας,στο Λευτέρη Παπαδόπουλο το 1982,έτσι όπως μεταφέρθηκε στο τελευταίο του βιβλίο,"Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης".

Share this post


Link to post
Share on other sites

H XAΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ στις σημερινες ''ΕΙΚΟΝΕΣ''

''Δεν θα μπορουσα να φανταστω αλλη φωνη εκτος απ'αυτην του Νταλαρα να ερμηνευει το Ηλιε μου σε παρακαλω ή το Χελιδονι''

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...