Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Δεν θα μείνουμε στους τύπους...

Που σημαίνει πως δε θα βάλουμε και γκιουλέκα στον αυθορμητισμό μας για να αρέσουμε σε αυτούς που λένε ένα έργο μακέτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας δεν είναι ευνουχισμένος καλλιτέχνης. Καλά κάνει και τα λέει. Και δεν κάνει γαργάρα τις απόψεις του.Παίρνοντας και το ρίσκο της έντονης κριτικής. Αλλιώς θα ήταν Πάριος. Του στυλ δηλαδή όλα καλά κι όλα ωραία. Κι όλοι είναι καλοί και όλους τους αγαπώ.Στην συγκεκριμένη περίπτωση -κατά την γνώμη μου- ο Νταλάρας είχε απόλυτο δίκιο. Ποιος ξεχνά τα προεκλογικά διαφημιστικά του 2004 περί έργων-μακέτα; Τα εγκαίνια της γέφυρας Ρίου-Αντιρίου έγιναν τον Αύγουστο του 2004 και μόνο μακέτα δεν ήταν. Γι αυτό και η δήλωση.

Από όσο μπορώ να τον θυμάμαι πάντα είχε το θάρρος της γνώμης του και το πλήρωσε παντοιοτρόπως. Εκεί είναι η λεβεντιά και η μαγκιά του. Και -προσωπικά- τον εκτιμώ διπλά γι αυτή την στάση του.

Με φιλικούς, ειλικρινείς κι εγκάρδιους χαιρετισμούς, Θοδωρή! Ύπάρχουν και οι διαφωνίες... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ΕΚΟSTEL με όσα είπες μα ο Πάριος τι σχέση έχει;

Εδώ διαφωνώ εγώ γιατί είναι και αυτός μέγιστος καλλιτέχνης όπως ο Νταλάρας,και δεν έχει δώσει δικαιώματα.Είναι γιαυτό άδικο να τον αναφέρεις αγαπητή μου.Έχει και ο Γιάννης την ιστορία του και είναι μεγάλη.

Όσο για τις γαργάρες δεν τις έκανε κανείς καπετάνιε μου,απλώς περιμέναμε να μπουνατσάρει λίγο ο καιρός...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χελιδόνι, συμφωνώ πως ο Πάριος έχει την δική του μεγάλη ιστορία στο τραγούδι και είναι σπουδαία φωνή. Αλλά δεν τον ανέφερα κρίνοντας την φωνή του. Θεωρώ πως την άποψή του επιμελώς την έκρυβε ή δεν εξέφραζε γνώμη ποτέ σε ζητήματα που άπτονταν της πολιτικής ή σε ζητήματα και ανθρώπους του τραγουδιού. Κρατούσε ουδέτερη στάση και φρόντιζε να μην παίρνει θέση διαφυλλάσοντας έτσι τον εαυτό του από κριτική. Αυτή είναι η λογική Πάριου.Δικαίωμά του αλλά αυτή η στάση του τον διαχωρίζει σαφώς από τον Νταλάρα. Κι ενώ σέβομαι πολύ τον τραγουδιστή δεν τρέφω τα ίδια, απολύτως, αισθήματα για την γενικότερη στάση του. Κι όσο για το αν έδωσε δικαιώματα ας το αφήσουμε καλύτερα αυτό το κομμάτι. Η ζυγαριά δεν γέρνει υπέρ του. Παρόλη την κριτική, τον αγαπώ γιατί αποτελεί έναν από τους τραγουδιστές της παιδικής κι εφηβικής μου μνήμης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χελιδόνι, συμφωνώ πως ο Πάριος έχει την δική του μεγάλη ιστορία στο τραγούδι και είναι σπουδαία φωνή. Αλλά δεν τον ανέφερα κρίνοντας την φωνή του. Θεωρώ πως την άποψή του επιμελώς την έκρυβε ή δεν εξέφραζε γνώμη ποτέ σε ζητήματα που άπτονταν της πολιτικής ή σε ζητήματα και ανθρώπους του τραγουδιού. Κρατούσε ουδέτερη στάση και φρόντιζε να μην παίρνει θέση διαφυλλάσοντας έτσι τον εαυτό του από κριτική. Αυτή είναι η λογική Πάριου.Δικαίωμά του αλλά αυτή η στάση του τον διαχωρίζει σαφώς από τον Νταλάρα. Κι ενώ σέβομαι πολύ τον τραγουδιστή δεν τρέφω τα ίδια, απολύτως, αισθήματα για την γενικότερη στάση του. Κι όσο για το αν έδωσε δικαιώματα ας το αφήσουμε καλύτερα αυτό το κομμάτι. Η ζυγαριά δεν γέρνει υπέρ του. Παρόλη την κριτική, τον αγαπώ γιατί αποτελεί έναν από τους τραγουδιστές της παιδικής κι εφηβικής μου μνήμης.

Προσυπογράφω τα λόγια της Ελίνας για τον Πάριο και διευκρινίζω.

Ασφαλώς και μπορεί να κρίνει ο Νταλάρας. Προσωπικά όμως προτιμώ να το κάνει μόνο στον τομέα του που είναι η μουσική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είμαι σουβλατζής.

Για να αρέσω σε κάποιους πελάτες μου θα κρίνω (όταν μιλάω σε άλλους πελάτες μου) μόνο πράγματα του τομέα μου, δηλαδή πίτες, γύρους, τζατζίκια...

Δεν θα μιλάω για τη γέφυρα του Ρίου, γιατί θα έρθουν κάποιοι άλλοι πελάτες μου και θα προσπαθήσουν να με προστατεύσουν για να μη βγάλω κακό όνομα, πως μιλάω για αλλονών πράγματα, ενώ θα πρέπει να ασχολούμαι μόνο με τα σουβλάκια μου... Ειμαι βέβαια σίγουρος πως αυτοί μιλάνε ελεύθερα για τη γέφυρα του Ρίου... Εγώ θα πρέπει να συγκρατούμαι...

Ξέρεις όμως κάτι; Κάνω πάρα πολύ καλά σουβλάκια και δε φοβάμαι μήπως δυσαρεστήσω αυτούς τους κάποιους με τις απόψεις μου. Σε μένα θα έρχονται να τρώνε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρή (kapetanie) , νομίζω πως χρησιμοποιείς αθέμιτα μέσα για να επηρρεάσεις και να προσεγγίσεις τον άλλο Θοδωρή (με την "κοτσάνα")...

Τυχαία αναφέρεις τους σουβλατζήδες και τα σουβλάκια;

;) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το cd των Μagenta που έχει σαν τίτλο το όνομά τους και κυκλοφόρησε το 2006 από την Eros music:

"Ευχαριστούμε την ’ννα και το Γιώργο Νταλάρα για τις συμβουλές τους".

Οι Magenta είναι οι Αναστασία Μουτσάτσου, Μιχάλης Νικολούδης, Βασίλης Ρακόπουλος και ο Μιχάλης Κουμπιός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τυχαία αναφέρεις τους σουβλατζήδες και τα σουβλάκια;

;) :lol:

Όχι!

Είπαμε!

Σουβλατζής είμαι! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ είμαι σουβλατζής.

Για να αρέσω σε κάποιους πελάτες μου θα κρίνω (όταν μιλάω σε άλλους πελάτες μου) μόνο πράγματα του τομέα μου, δηλαδή πίτες, γύρους, τζατζίκια...

Δεν θα μιλάω για τη γέφυρα του Ρίου, γιατί θα έρθουν κάποιοι άλλοι πελάτες μου και θα προσπαθήσουν να με προστατεύσουν για να μη βγάλω κακό όνομα, πως μιλάω για αλλονών πράγματα, ενώ θα πρέπει να ασχολούμαι μόνο με τα σουβλάκια μου... Ειμαι βέβαια σίγουρος πως αυτοί μιλάνε ελεύθερα για τη γέφυρα του Ρίου... Εγώ θα πρέπει να συγκρατούμαι...

Ξέρεις όμως κάτι; Κάνω πάρα πολύ καλά σουβλάκια και δε φοβάμαι μήπως δυσαρεστήσω αυτούς τους κάποιους με τις απόψεις μου. Σε μένα θα έρχονται να τρώνε...

Δε μας είπες όμως κάτι σημαντικό..

ΠΟΥ ειναι το μαγαζί σου;;;;;; :wacko::music::music: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μας είπες όμως κάτι σημαντικό..

ΠΟΥ ειναι το μαγαζί σου;;;;;; :)  :)  :)  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Είσαι και συ λάτρης ρε μπαγάσα; :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μου αρέσει να περιαυτολογώ, ρώτα και θα μάθεις :razz:

(Το έχουμε ρημάξει το τόπικ)

Ας το επαναφέρουμε στην τάξη:

"Ο Γιώργος Νταλάρας είναι κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος Ελληνας ερμηνευτής και ο πιο άξιος συνεχιστής του Λαϊκού και του Ρεμπέτικου έτσι όπως μας το κληροδότησαν μάστορες του είδους όπως ο Τσιτσάνης, ο Βαμβακάρης και άλλοι..."

....

....

...

...

...

....

....

...

...

....δήλωσε σε συνέντευξη του ο Θοδωρής Χαϊκάλης μεταπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

:):):):)B):D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και βέβαια και άλλοι...

Ο Στράτος Παγιουμτζής ο Μέγας,ο Στέλιος Κερομύτης,ο Στέλιος Καζαντζίδης,ο Μπιθικώτσης,ο Παπαϊωάννου,η Μπέλλου,ο Μητσάκης,ο Λαύκας,ο πατέρας του ο Λουκάς.(λέει ο λαός "το μήλο κάτω απο τη μηλιά θα πέσει" αλλά ο Γιώργος φύτεψε πολλές μα πάρα πολλές μηλιές)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ας το επαναφέρουμε στην τάξη:

"Ο Γιώργος Νταλάρας είναι κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος Ελληνας ερμηνευτής και ο πιο άξιος συνεχιστής του Λαϊκού και του Ρεμπέτικου έτσι όπως μας το κληροδότησαν μάστορες του είδους όπως ο Τσιτσάνης, ο Βαμβακάρης και άλλοι..."

....

....

...

...

...

....

....

...

...

....δήλωσε σε συνέντευξη του ο Θοδωρής Χαϊκάλης μεταπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

:):):):)B):D:D

:lol: :lol: :lol:

Ευτυχώς που το επανέφερες στην τάξη του...

:lol: :lol: :lol:

Υπάρχει κάποιο γραπτό ή ηχητικό ντοκουμέντο που να επαληθεύει τη δήλωση; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπα... :confused::confused: Δυστυχώς δεν έχει σωθεί τίποτα... :blink:

Χάθηκαν στην αναταραχή με τον σεισμό του 78...

Share this post


Link to post
Share on other sites

H Αρετή Κετιμέ, κατά τη διάρκεια των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων στη Δράμα (μίνι-συνέντευξη κατά τη διάρκεια της συναυλίας, στην Μάρνη Χατζηεμμανουήλ:razz:)

"Εγώ θεωρώ τον Γιώργο Νταλάρα σαν πνευματικό - μουσικό μου θείο και τον αγαπώ πολύ για ό,τι μου έχει προσφέρει, για την εμπειρία που απέκτησα όλα αυτά τα χρόνια κοντά του και για την αγάπη που μου έχει δώσει. Και τον ευχαριστώ, θα τον ευχαριστώ πάντα"

:):music::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ο Νταλάρας! Καινούριο ταλέντο και καλό παιδι. Αυτός μου θυμίζει τον εαυτό μου. Έχει μυαλό και δεν έχει καθόλου την προδιάθεση να καβαλήσει καλάμι. Αυτός θα γίνει μεγάλος τραγουδιστής!"

Μαρινέλλα (1970) στον Φρέντυ Γερμανό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν λίγο μίλησε ο Αντ.Ρέμος στον ΟΜΟΡΦΟ ΚΟΣΜΟ του mega για τον Νταλάρα. Τον χαρακτήρισε πατριάρχη του νέου ελληνικού τραγουδιού και ότι τον θεωρεί δάσκαλο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη συνέντευξη της Αιμιλίας Κουγιουμτζή στον Τάσο Καραντή και τον Θανάση Γιώγλου, στο περιοδικό "Μετρονόμος":

Ο ίδιος ο Σταύρος Κουγιουμτζής έχει χαρακτηρίσει, σε συνέντευξή του, τον Γιώργο Νταλάρα ως «τον πιο ιδανικό ερμηνευτή των τραγουδιών του». Και πράγματι, είναι ο τραγουδιστής που μαζί έκαναν τις περισσότερες και μεγαλύτερες επιτυχίες. Πώς έγινε η γνωριμία τους και τι ήταν αυτό που άρεσε στον Κουγιουμτζή από τον ερμηνευτή Νταλάρα;

Η γνωριμία έγινε ως εξής. Του τηλεφώνησε ο Μάκης Μάτσας να πάει στην εταιρεία για να ακούσει, σε κασέτα, ένα νέο τραγουδιστή. Το πρώτο πράγμα που του είπε ο Σταύρος είναι αν του είχε κάνει συμβόλαιο. Μπορώ να πω υπεύθυνα ότι ήταν ο πρώτος που συγκινήθηκε από τον Γιώργο, γιατί κατάλαβε την μεγάλη αισθαντικότητα που είχε η φωνή του. Επίσης, συγκινήθηκε γιατί, όπως λέμε, ήταν πολύ καλός μαθητής. Τον θυμάμαι γονατισμένο δίπλα στο πιάνο ν' ακούει με μεγάλη προσοχή τα τραγούδια και τον Σταύρο.

:):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ηχολήπτης Β.Κουλούρης για τον Γ.Νταλάρα(Τύπος της Κυριακής 30.12.07)

''Το στούντιο στη συνεργασία μου με τον Γιώργο έπεται της live δοκιμασίας...Και το λέω αυτό γιατί οι δισκογραφικές συνεργασίες μας έχουν να κάνουν κυρίως με ζωντανές ηχογραφήσεις. Επομένως ισχύει ό,τι ακριβώς και στις συναυλίες: δίνουμε σημασία στη λεπτομέρεια φροντίζοντας να μη χάνουμε την ουσία, δηλαδή επιδιώκουμε ένα τέλειο αποτέλεσμα χωρίς να είναι αποστειρωμένο''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Γιάννης Πλούταρχος στον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη απο το λεύκωμα του συλλεκτικού CD-DVD "Στιγμές" που κυκλοφόρησε τον Δεκέμβρη 2007.

"ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ.Αυτή την γυναίκα την ακούω και κλαίω"

Σχόλιο:

Ένας νέος και αξιόλογος ερωτικός τραγουδιστής που έχει αποκτήσει μεγάλο κοινό,αναγνωρίζει τον Γιώργο Νταλάρα και την Χαρούλα και θα ήθελε συνεργασία μαζί τους.Μπράβο του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα καταγράψω εδώ αποσπάσματα από μερικές συνεντεύξεις στο Music Corner. Έψαξα το topic, ωστόσο αν τυχόν βάζω κάποια για 2η φορά, ενημερώστε με :D

Αγάθωνας Ιακωβίδης

MC: Ξέρεις αυτό μου έκανε εντύπωση σε πρόσφατη συναυλία του Νταλάρα, ο οποίος είχε πολύ καλούς μουσικούς μαζί του, όπως τον Κοντογιάννη και τον Πάππο κι όμως δεν άκουσα ούτε ένα σόλο από κανέναν.

Αγ.: Γι' αυτό ο Νταλάρας θα είναι πάντα Νταλάρας και δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα άλλο... Είναι επιλογή του ίδιου αυτή, τι να κάνουμε. Εγώ χαίρομαι για τους μουσικούς μου. Δεν κοιτάω μόνο τον εαυτό μου. Ο Νταλάρας είναι καλός, έχουμε συνεργαστεί και στο παρελθόν , αλλά εγώ έχω άλλη φιλοσοφία στη δουλειά μου...

Music Corner - 14/11/2002 | http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/agathonas.html

Δηλαδή θέλει να πει ότι ο Νταλάρας κοιτάζει μόνο τον εαυτό του... Απορώ από πού έβγαλε αυτό το συμπέρασμα! :D

Προσωπικά, δεν θα ξεχάσω ποτέ δύο στιγμές (φυσικά δεν είναι μόνο δύο, αναφέρω ενδεικτικά τις συγκεκριμένες):

Θέατρο Βράχων 6/6/2006: Στο ρεφρέν του τραγουδιού "Αυτά τα χέρια", την ώρα που τραγουδούσε ο κόσμος, ο Νταλάρας αγκάλιασε τον Μανώλη Καραντίνη γύρω απ' τους ώμους κρατώντας το ρυθμό ταλαντευόμενος δεξιά-αριστερά (αυτό που κάνει πολλές φορές το κοινό). Πολύ ωραία σκηνή!

Παλλάς 4/1/2008: Προς το τέλος της παράστασης, όταν είχαν βγεί όλοι στη σκηνή για υπόκλιση, ο Νταλάρας "έσπρωξε" μπροστά τους τέσσερις τραγουδιστές (Ζαχαρία Καρούνη, Δέσποινα Ολυμπίου, Μανώλη Πασχαλίδη, Ασπασία Στρατηγού) για να τους χειροκροτήσει ο κόσμος, κι εκείνος έκανε μερικά βήματα πίσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναστασία Μουτσάτσου

MC: Ποιες είναι οι σημαντικότερες συνεργασίες που έχεις κάνει;

Α.Μ.: Με τον Γιώργο Νταλάρα, τον Παντελή Θαλασσινό, τον Νίκο Πορτοκάλογλου, τη Χαρούλα Αλεξίου, είναι αρκετές...

MC: Είναι απαραίτητο για ένα καλλιτέχνη να έχει τέτοιες συνεργασίες με σπουδαία ονόματα στο ενεργητικό του;

Α.Μ.: Στην αρχή δεν είναι τόσο εύκολο να προσεγγίσεις τόσο πολύ κόσμο από μόνος σου. Όταν συνεργάστηκα με τον Γιώργο Νταλάρα ξαφνικά βρέθηκα σε ένα χώρο, στο ΠΑΛΛΑΣ, που είχε μέσα 1700 άτομα! Πιστεύεις ότι τότε θα έρχονταν 1700 άτομα για μένα; (γέλια). Χωρίς τέτοιες συνεργασίες ο δρόμος είναι λίγο πιο "μακρύς". Και βέβαια δεν χρειάζεται να αναφερθώ στο πόσα μαθαίνει ένας νέος καλλιτέχνης κοντά σε ανθρώπους που ξέρουν τόσο καλά τα μυστικά αυτής της δουλειάς. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με επηρέασε ο τρόπος που δουλεύει ο Νταλάρας. Μου δίδαξε ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά χωρίς να υπάρχει και μια ισχυρή ορθολογιστική ματιά στις κινήσεις σου. Με βοήθησε στο να αφήσω τη πρακτική μου πλευρά να αναπτυχθεί.

Music Corner - 21/1/2002 | http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/moutsatsou.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλης Καζούλλης

M.C.: Στο "Μόνο να μου γελάς" υπάρχουν και δύο ακόμη συμμετοχές, αυτές του Γιώργου Νταλάρα και της Καίτης Κουλλιά...

Β.Κ.: Ναι, είναι δυο τραγούδια που πιστεύω ότι ζητούσαν φωνές διαφορετικές. Εγώ δεν μπορούσα να πω αυτά τα τραγούδια όπως έπρεπε. Και χάρηκα που με τιμήσανε δυο άνθρωποι, ιδιαίτερα ο Γιώργος Νταλάρας, ένας κλασικός τραγουδιστής, σπουδαίος, που ακούγαμε από παιδιά, αλλά και η Καίτη Κουλλιά, ένα νέο κορίτσι που έχει πολύ ωραία φωνή, μ' άρεσε όταν την άκουσα στο ραδιόφωνο και ζήτησα να συμμετάσχει κι αυτή. Κι αυτό δεν συνέβαινε συχνά, δεν είμαι δηλαδή απ' αυτούς που απ' την αρχή ξεκίνησαν με συμμετοχές απ' τον πρώτο δίσκο. Έκανα πέντε δίσκους και μετά άρχισα να καλώ κόσμο! Μερικά πράγματα τα κάνω όπως μου έρχονται, δεν τα σκέφτομαι πάρα πολύ. Χάρηκα όμως που γίνανε όλα αυτά σ' αυτή τη δουλειά.

Music Corner - 18/10/2004 | http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/kaz...azoullis_2.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιούλη Τσίρου

M.C.: Όμως το προσωπικό δισκογραφικό σου ντεμπούτο έγινε το 1988. Ήταν κάτι που το επιδίωξες ή απλά προέκυψε ως φυσική συνέχεια των δραστηριοτήτων σου;

Γ.Τ.: Η πρώτη μου δισκογραφική δουλειά οργανώθηκε στην ουσία απ' τον Γιώργο Νταλάρα, γι' αυτό και θα του είμαι ισοβίως ευγνώμων! Πίστεψε στη φωνή μου, πίστεψε ότι θα μπορούσα να κάνω κάτι δισκογραφικά και να έχω κάποια άποψη στη δισκογραφία...

Ζήτησα λοιπόν τραγούδια απ' το Γιώργο Ζήκα και τη Βάσω Αλλαγιάννη και τα τραγούδησα στο πρώτο μου δίσκο που ονομαζόταν "Κάθε βράδυ τραγουδάω". Ήταν πάρα πολύ όμορφος δίσκος και μάλιστα είχαμε κάνει και ένα ντουέτο τότε μαζί με τον Γιώργο Νταλάρα.

Music Corner - 5/2/2004 | http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/tsirou.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...