Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Από το musicheaven, αυτή η συζήτηση για το ''Αη της αγάπης μαχαιριά'', στην οποία αναφέρονται κάποια λόγια που είπε η Λένα Παππά για τον Γιώργο Νταλάρα.

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...rticle&sid=1624

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε,Γιώργο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνεντευξη του σε παιδικο περιοδικό-στο γνωστο σε ολους μας "Μίκυ Μάους"-(τευχος Νο 1459-01/07/1994) στην στηλη "ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΑΛΟΝΙ" που φιλοξενουσε συνεντευξεις προσωπικοτητων γυρω απ τον αθλητισμο,

-ο παλαιμαχος πλεον- παιχτης της Ενωσης Στελιος Μανωλας απανταει:

"-Τι μουσική σου αρέσει;

Και η Ελληνική και η ξένη.Απο τους Ελληνες προτιμώ

τον Γιώργο Νταλάρα. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλο που έχει κάποια λάθη καλό είναι να διαβάσει κάποιος τι λέει το πιο έγκυρο κατά πολλούς σε σχέση με τη μουσική και τα charts Billboard για το Γ.Νταλάρα.

Dubbed "the Greek Bruce Springsteen," laiki superstar Yiorgas (George) Dalaras ranks among the biggest pop music phenomenons to hit the Mediterranean in decades. Born in Nea Kokkinia, Piraeus, in 1950, he was the son of rembetika performer Loukas Ntaralas, and made his recorded debut on his father's 1965 recording of "Wry Thorn." By the age of 17, Dalaras was already working as a professional singer, and soon cut his first solo record, "Expectation." In 1968, he issued his debut LP, The Station, a major hit which became the first of well over 40 albums he released during his career in a variety of styles ranging from dhimotka folk songs to the music of Mikis Theodorakis and Giannis Markopoulos; he even learned rudimentary Spanish to cut a number of Latin American and flamenco standards in collaboration with guitarist Al Di Meola. In 1983, Dalaras performed two sold-out shows at Athens' Olympic Stadium before crowds in excess of 80,000 people nightly. While remaining a star primarily in his native land, his reputation did extend to the global music community, and he played many of the world's most legendary venues, including Paris' Olympia Theatre and New York City's Radio City Music Hall. A career retrospective, The Very Best of George Dalaras, appeared in 2000. ~ Jason Ankeny, All Music Guide

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μίκης Θεοδωράκης μιλάει για τον Γιώργο Νταλάρα. Από την εκπομπή "Γιάννη μου το μαντήλι σου" του Γιάννη Ζουγανέλη, ET1 2003.

Η εκπομπή ήταν αφιερωμένη στον Θεοδωράκη. Ο Νταλάρας παρευρέθηκε ως καλεσμένος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικά λόγια! Ευχαριστούμε που μας τα θύμισες!

Το καλύτερο νομίζω όμως είναι οι αντιδράσεις του Γ. Νταλάρα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη θυμάμαι αυτήν την εκπομπή, την είχα δει μάλιστα ζωντανά την μέρα που έπαιζε.

Τη θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί ο Μίκης είχε πει οτι ο Νταλάρας θα μπορούσε να γίνει μαέστρος!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τη θυμάμαι αυτήν την εκπομπή, την είχα δει μάλιστα ζωντανά την μέρα που έπαιζε.

Τη θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί ο Μίκης είχε πει οτι ο Νταλάρας θα μπορούσε να γίνει μαέστρος!!

Έχω την αίσθηση πως ο Θεοδωράκης του έδωσε την μπαγκέτα του μαέστρου στην συναυλία του ''’ξιον εστί'' στο Γιοχάνεσμπουργκ. Κάτι τέτοιο θυμάμαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Φώτης Πολυμέρης για τον Γιώργο Νταλάρα:

Ποιους θεωρείτε σήμερα συνεχιστές της μουσικής σας σχολής;

Φ.Π.: Μεγάλοι τραγουδιστές που αφήνουν πίσω τους σοβαρό έργο είναι για μένα τα δύο Γάμα. Γιάννης Πάριος και Γιώργος Νταλάρας. Με τον δεύτερο να χει πιο σπουδαία προίκα. Είπε πολλά σπουδαία τραγούδια, ιδίως αυτά που του έγραψαν ο καρδιακός μου φίλος Λευτέρης Παπαδόπουλος και ο Μάνος Λοίζος. Δεν είναι συνεχιστές. Αλλά αφομοίωσαν στοιχεία και από μας, όχι μόνο από τους καθαρά λαϊκούς.[...]

Και κάτι πολύ ενδιαφέρον :rolleyes:

Γεγονός είναι ότι γράφετε και σήμερα. Ποια θεματολογία σας εμπνέει;

Φ.Π.: Γράφω για την Ελλάδα. Για την ιστορία και την λάμψη της χώρας μου, που είναι μία πανέμορφη χώρα. Είναι χρέος όλων των Ελλήνων να την κρατήσουν καθαρή. Να την αγαπήσουν και να την κρατήσουν καθαρή. Αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι οι Έλληνες κι όλα θα πάνε καλύτερα. Γράφω κοινωνικά αλλά και υπαρξιακά. Έχω γράψει ένα τραγούδι τελευταία που θέλω να το πει ο Γιώργος Νταλάρας.

--

Ολόκληρη η συνέντευξη: http://www.e-orfeas.gr/artists/interviews/...52-article.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω γράψει ένα τραγούδι τελευταία που θέλω να το πει ο Γιώργος Νταλάρας.

Eνδιαφέρον....

Χρυσα ευχαριστουμε για την συνεντευξη! :rolleyes::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δ.Ολυμπίου

http://www.tlife.gr/Article/news-olimpiou/...0-68-12944.html

Επιπλέον, παραδέχτηκε ότι έχει ακούσει συμβουλές από πολλούς συναδέλφους της και ''δόξα τω Θεώ'' τόνισε, που είχε αξιόλογες συνεργασίες. ''Έχω βρεθεί στον ίδιο δρόμο με άτομα που τα σκέφτομαι με πολλή αγάπη κι έχω και πολύ ωραίες αναμνήσεις. Όποια συμβουλή κι αν μου έχουν δώσει, μεγαλύτερη αξία έχει για 'μένα αυτό που αποκόμισα από τον καθένα ξεχωριστά κι αυτό που μου μένει, ίσως, σαν κατακάθι.

Υπήρξαν και παραδείγματα προς αποφυγή, αλλά υπήρξαν και πολύ φωτεινά παραδείγματα, ανθρώπων όπως ο Μίμης Πλέσσας, ο Παντελής Θαλασσινός, η Χαρούλα Αλεξίου, ο Γιώργος Νταλάρας, η Γλυκερία, ο Γιάννης Πάριος. Είναι άτομα με τα οποία είπαμε και πέντε πράγματα παραπάνω. Μεγαλώνοντας κι εγώ, ωρίμαζα περισσότερο και μπορούσα να επικοινωνώ πιο εύκολα,να παρακολουθώ αυτά που μου έλεγαν και να αντιλαμβάνομαι καλύτερα. Έχω μάθει πολλά πράγματα από αξιόλογους ανθρώπους''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν από λίγο στην εκπομπή του Θέμου Αναστασιάδη (Όλα 10) ο Μιχάλης Χατζηγιάννης έλεγε πόσο τον επηρέασε ο Γιώργος Νταλάρας στο ξεκίνημά του και όχι μόνο (γιατί η αγάπη και ο θαυμασμός συνέχισε). ’κουε συνέχεια δίσκους του και ήταν κάποια εποχή που τον έλεγαν ο Γ. Νταλάρας της Κύπρου επειδή τραγουδούσε μόνο τραγούδια του Γ. Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O καθηγητής Γιάννης Κορίνθιος σχολιάζει την επικαιρότητα

Πριν δυο μέρες διάβασα μια συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα στο ΒΗΜΑ από την οποία συγκράτησα δύο τρεις καλές κουβέντες.

Ο Νταλάρας, μια από τις πιό δυνατές, πληθωρικές αλλά και πρωτοποριακές μουσικές φωνές που ακόμα ακούγονται και συγκινούν εντός κι εκτός της Ελλάδος, βασικά ανέπτυξε την έννοια της τέχνης πατώντας στη νιτσεϊκή διατύπωση ότι μόνο η τέχνη και ο έρωτας μπορούν να σου προκαλέσουν συναισθήματα που σε κάνουν να ξεφεύγεις από την καθημερινότητα ενός μέσου ανθρώπου.

Η μουσική, το τραγούδι και η τέχνη γενικότερα παίρνουν το τίποτα και το κάνουν κάτι, λέει κάποια στιγμή ο Νταλάρας.

Κατά την γνώμη μου η γενεσιουργός τέχνη σου παρέχει τρόπους για να αντέξεις αυτόν τον κόσμο τον μπερδεμένο και να ζήσεις τη ζωή σου, κυνηγώντας ακόμα και το όνειρο. Η τέχνη είναι ποίηση που σε κάνει ικανό να βλέπεις καθαρότερα, να αγαπάς, να ερωτεύεσαι, να βιώνεις την αλήθεια, πετώντας πάνω από την πολλή συνάφεια του κόσμου.

Η ποιητική στην κυριολεξία διάσταση της τέχνης σου προσφέρει την υπερβατική δυνατότητα να αντικρύσεις την άλλη όψη των πραγμάτων, να ξεφύγεις από τα τετριμμένα και το φαντασμαγορικό και φρούδο συρμό.

Ή για να χρησιμοποιήσω στίχους του Αντώνη Φωστιέρη

Το ποίημα είναι μια χτισμένη σκάλα

για ν΄ανεβείτε ώς την ψηλή της κορυφή

και να κοιτάξετε τον κόσμο που ανατέλλει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πριν από λίγο στην εκπομπή του Θέμου Αναστασιάδη (Όλα 10) ο Μιχάλης Χατζηγιάννης έλεγε πόσο τον επηρέασε ο Γιώργος Νταλάρας στο ξεκίνημά του και όχι μόνο (γιατί η αγάπη και ο θαυμασμός συνέχισε). ’κουε συνέχεια δίσκους του και ήταν κάποια εποχή που τον έλεγαν ο Γ. Νταλάρας της Κύπρου επειδή τραγουδούσε μόνο τραγούδια του Γ. Νταλάρα.

Η καριέρα, ο Χατζηνάσιος και η σχέση του με τον Νταλάρα

Ο δημοφιλής ερμηνευτής στην τηλεοπτική εξομολόγηση του δεν θα μπορούσε να μην αναφερθεί και στην άλλη μεγάλη αγάπη του, τη μουσική. Όπως αποκάλυψε, από δώδεκα ετών γράφτηκε σε ωδείο και έμαθε κιθάρα και πιάνο. Στα 18 του πήρε μέρος στην Eurοvision εκπροσωπώντας την Κύπρο. Όπως λέει, για εκείνον η συμμετοχή του ήταν εθνικό θέμα. Εκείνη την εποχή και ενώ υπηρετούσε στο στρατό γνώρισε τον Γιώργο Χατζηνάσιο με τον οποίο έκανε το «’γγιγμα Ψυχής» που έγινε μεγάλη επιτυχία. «Όλοι τότε άκουγαν μια φωνή αλλά κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι πίσω από αυτή τη φωνή ήταν ένας 18χρονος», είπε χαρακτηριστικά ο ερμηνευτής.

Από το www.protothema.gr

''...Ο Μιχάλης έδειξε ότι δεν ξεχνά τους ανθρώπους που τον βοήθησαν αλλά και τις σημαντικές συνεργασίες που έχει γευθεί μέχρι στιγμής στην καριέρα του: «Στην οικογένειά μου οφείλω πολλά. Οι γονείς μου ήταν πάντα στο πλευρό μου. Επαγγελματικά οφείλω πολλά στον Γιώργο Χατζηνάσιο γιατί μου μετέδωσε έναν τρόπο σκέψης σημαντικό και γιατί πήρε ένα άσημο και απαίδευτο παιδί και του έδειξε τον δρόμο. Επίσης και από τον Γιώργο Νταλάρα πήρα πολλά. Όταν τραγουδήσαμε μαζί στο Μέγαρο Μουσικής ένιωθα σαν ένα παιδί που έβλεπε το όνειρό του να γίνεται πραγματικότητα».

Στη συνέχεια αναφέρθηκε και σε ένα άγνωστο περιστατικό που του συνέβη σε ηλικία 14 ετών: «Τραγουδούσα στην Πράσινη γραμμή στην Κύπρο με μια κιθάρα και μου λένε: είναι στο μαγαζί ο Γιώργος Νταλάρας. Νόμιζα πως θα μου έπεφτε η κιθάρα από τα χέρια. Όταν δε ήρθε και μου μίλησε, όσο πλησίαζε έλεγα μέσα μου, ότι θα ανοίξει η γη και θα με καταπιεί. Τότε μου είπε: Όταν έρθεις στην Αθήνα έλα να με βρεις».

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχει ξαναμπεί..

Ο Al Di Meola μιλάει για τον Γιώργο Νταλάρα.

(Από την εκπομπή "Πολιτιστικά ταξίδια" του Λευτέρη Παπαδόπουλου, ET1 2009.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία ειδικότερη απρέπεια είναι ότι το CD της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ δίνεται σε ταυτόχρονη κυκλοφορία με κάποιο άλλο CD του Γιώργου Νταλάρα, ο οποίος είχε σύρει τον Μανώλη Ρασούλη αρκετές φορές στα δικαστήρια.

Δυστυχώς πληροφορήθηκα τυχαία σήμερα, Σάββατο 19 του μηνός, ότι πρόκειται να γίνουν όλα αυτά που προανέφερα και λόγω χρόνου δεν μπόρεσα να εμποδίσω την κυκλοφορία των CD.

Εκφράζω την απογοήτευση και τη λύπη μου για την ασέβεια με την οποία αντιμετωπίζουν κάποιοι το καλλιτεχνικό έργο του πατέρα μου.

Ευχαριστώ πολύ,

Ναταλία Ρασούλη».

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια λέω εγώ. Ο Γ.Νταλάρας και η γυναίκα του ’ννα έστειλαν στεφάνι στη μνήμη του Μ.Ρασουλη. Αν αυτό λέει κάτι σε κάποιους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο καθένας δείχνει τη μικρότητα ή όχι του χαρακτήρα και τη στενότητα της ψυχής του και του μυαλού του με όσα γράφει.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει τις όποιες ευαισθησίες του, αλλά εδώ οι λέξεις απρέπεια και ασέβεια έχουν φαίνεται χάσει το νόημά τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα αυτη αντι να χαιρεται που τιμουν την μνημη του πατερα της εστω κι ετσι την πειραζει το γεγονος οτι κυκλοφορησε μαζι με δισκο του Νταλαρα;;

Τι μυαλά ειναι αυτα;; :):) :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κυκλοφορία του cd ήταν τελείως "αρπαχτή"...Αφού ήθελαν να τιμήσουν τον δημιουργό ας έφτιαχναν μια έκδοση με κανονικό εξώφυλλο, φυλλάδιο με στίχους κλπ.Όχι σ'αυτό το άθλιο φακελάκι. Κι αν δεν προλαβαίναν ας το έβγαζαν την άλλη βδομάδα. Έτσι δε νομίζω πως θέλουν να τιμήσουν τη μνήμη του πατέρα της αλλά να τα αρπάξουν εύκολα, πρόχειρα και γρήγορα.

Δεν ξέρω επίσης αν χρειαζόταν άδεια από τους κληρονόμους για να κυκλοφορήσει το cd. Αυτό, αν δεν απατώμαι, εξαρτάται από το συμβόλαιο του κάθε δημιουργού. Αν τα δικαιώματα έχουν εκχωρηθεί στην ΑΕΠΙ, δεν χρειάζεται καμιά άδεια.

Όσο για τα υπόλοιπα περί Νταλάρα, θεωρώ πως είναι τελείως περιττά και άστοχα και δημιουργούν εντυπώσεις χωρίς λόγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ πως ήταν από πλευράς εφημερίδων απληστία να κυκλοφορήσουν τώρα τα cd. Αν και δεν φάνηκε να συγκινήθηκε ο κόσμος.Τίθεται και θέμα εταιρίας όμως που έχει το δικαίωμα να αποδέχεται την πρόταση από τις εφημερίδες. Ας αποτανθεί και στην δισκογραφική εταιρία η Ν.Ρασούλη. Επιπλέον, την επιστολή αγανάκτησης την έστειλε μόλις εχθές κι αφού κυκλοφόρησαν οι εφημερίδες. Είχε προηγηθεί διαφημιστική καμπάνια που ξεκίνησε την Τρίτη. Λόγω της οδύνης μπορεί να μην το πληροφορήθηκε για να μπλοκάρει την κυκλοφορία, δεν ξέρω. Υπάρχουν όμως και οι φίλοι της οικογένειάς της που ίσως το γνώριζαν.

Τα περί Νταλάρα και για το ποιος ώθησε τις σχέσεις των δύο καλλιτεχνών στα δικαστήρια (πρώτος ο μακαρίτης έριξε τον λίθο της μήνυσης για την οποία αθωώθηκε ο Νταλάρας κι αργότερα συνεχώς εκτόξευε κοτρώνες λεκτικές) είναι γνωστά κι ανάξια σχολιασμού.

Ελπίζω να σταματήσει εδώ αυτή η ιστορία. Ελαφρύ ας είναι το χώμα που σκεπάζει τον Μ.Ρασούλη. Πολύ καλός στιχουργός πράγματι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο κι Ελινα εδω που τα λεμε δεν πιστευω τοσο οτι δεν προλαβαιναν..Τοσες και τοσες εκδοσεις εχουμε δει να φτιαχνονται στο αψε σβησε..Και να ειναι αρκετα καλες τουλαχιστον απο πλευρας εμφανισης Νομιζω οτι το ΒΗΜΑ οπως αλλωστε και αλλες εφημεριδες της Κυριακης στο ΕΘΝΟΣ ή ΤΑ ΝΕΑ Διναν και αυτοι cd του Ρασουλη ¨Αρπαχτή" κι αυτο ..Για την μνημη του Ρασουλη..κι ομως ήταν εκδοσεις πιο αξιοπρεπεις..ας πουμε

Νομιζω οτι το θεμα ηταν το οικονομικο μιας και "τρεχει" η εκδοση των αλμπουμ του Νταλαρα που τα εικαστικα της ειναι σιγουρα απο πριν ετοιμα..

Αρα χρονος υπηρχε

Ως προς την αρπαχτη του ΒΗΜΑΤΟΣ οκ σιγουρα θα με βρεις κι εμενα συμφωνο..ακου θηκη-φακελακι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο πόλεμος ανάμεσα σε "Πρώτο Θέμα" και ΔΟΛ απλά συνεχίστηκε...

"Πότε Βούδας, πότε Κούδας" στο "Θέμα", "Η εκδίκηση της γυφτιάς" στο "Βήμα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καποιοι φευγουν απο την ζωη και καποιοι πισω δεν χανουν ευκαιρια να κανουν βαρυ το χωμα που τους σκεπασε με προφασεις και φρασεις επιεικως αστειες...προσεβληθη η κυρια Ρασουλη απο τι? απο ταυτοχρονη κυκλοφορια τραγουδιων των Λοιζου,Κουγιουμτζη,Καλδαρα με τον Γιωργο Νταλαρα....τι μεγαλη ασεβεια για την ιδια ! που μαλλον αλλαζονικα κι αυτη πιστευει πως ο αειμνηστος πατερας της ηταν αυτοφυης στον χωρο...ομως και σκετα εμπορικα να το δει κανεις, θαβλεπε ποτε πωλησεις 130.000 αντιτυπων που θα δει τωρα? πιστευω πως οταν εισπραξει το ποσοστο της, θα της περασουν η οργη και ο πονος! το μισος κατα Νταλαρα παντως νομιζω θα μεινει αγιατρευτο..."ετσι ειν'οι ανθρωποι" για να θυμηθουμε και τον γνωστο,αγαπημενο στιχο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σωστά Γιάννη. Και συμφωνώ και με τον Θανάση παραπάνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μία ειδικότερη απρέπεια είναι ότι το CD της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ δίνεται σε ταυτόχρονη κυκλοφορία με κάποιο άλλο CD του Γιώργου Νταλάρα, ο οποίος είχε σύρει τον Μανώλη Ρασούλη αρκετές φορές στα δικαστήρια.

Δυστυχώς πληροφορήθηκα τυχαία σήμερα, Σάββατο 19 του μηνός, ότι πρόκειται να γίνουν όλα αυτά που προανέφερα και λόγω χρόνου δεν μπόρεσα να εμποδίσω την κυκλοφορία των CD.

Εκφράζω την απογοήτευση και τη λύπη μου για την ασέβεια με την οποία αντιμετωπίζουν κάποιοι το καλλιτεχνικό έργο του πατέρα μου.

Ευχαριστώ πολύ,

Ναταλία Ρασούλη».

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια λέω εγώ. Ο Γ.Νταλάρας και η γυναίκα του ’ννα έστειλαν στεφάνι στη μνήμη του Μ.Ρασουλη. Αν αυτό λέει κάτι σε κάποιους...

Ένα σχετικό άρθρο, που τα λέει πολύ σωστά:

"Τρία φάουλ και ένα αυτογκόλ για το Ρασούλη"

http://www.e-orfeas.gr/singing/editorial/3...E%BB%CE%B7.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...