Apostolis

Είπαν για τον Γ.Νταλάρα...

1,091 posts in this topic

Μάνος Πυροβολάκης

M.C.: Η εμπειρία σου από την συνεργασία με Γ. Νταλάρα και Α. Ρέμο στην σκηνή του "Αθηνών Αρένα";

Μ.Π.: Είναι δυο πολύ καλοί επαγγελματίες και σίγουρα το να συνεργάζεσαι με τόσο επιτυχημένους στον χώρο τους ανθρώπους, είναι πολύ θετικό.

Music Corner - 7/3/2005 | http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/pyr...yrovolakis.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνος Χριστοφόρου

M.C.: Τι σε ενοχλεί περισσότερο στο χώρο που κινείσαι επαγγελματικά;

Κ.Χ.: Το "ψώνιο"! Το "καλάμι"...

M.C.: Υπάρχει πολύ "καλάμι";

Κ.Χ.: Πάρα πολύ. Και με ενοχλεί μάλιστα όταν συμβαίνει από άτομα σαν εμάς, που ξεκινάμε τώρα και δεν έχουμε κάνει τίποτα. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα έστω κι αν έχω 10 χρόνια καριέρας και κάποιους χρυσούς και πλατινένιους δίσκους. Δεν είναι τίποτα αυτά. Έχουμε χάσει την ουσία του πράγματος. Το να γίνεις σπουδαίος και τρανός, απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα, σκληρή δουλειά, αναγνώριση από τον κόσμο, διάρκεια, να είσαι πάντα καλός στη δουλειά σου, να κάνεις καλά τραγούδια. Αν είμαστε εμείς star και έχουμε απαιτήσεις, τότε τι πρέπει να κάνει η Χάρις Αλεξίου, ο Γιάννης Πάριος, η ’ννα Βίσση, ο Γιώργος Νταλάρας, η Μαρινέλλα και άλλοι πραγματικά μεγάλοι;

Music Corner - 15/9/2003 | http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/kon...nstantinos.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γλυκερία

Σε συνέντευξη της Γλυκερίας στο Music Corner το 2002, υπάρχει ένας ξεχωριστός τομέας όπου η Γλυκερία απαντά σε 10 ερωτήσεις των αναγνωστών του περιοδικού.

Αντώνης Πετράκης - Νέο Ηράκλειο: Υπάρχει περίπτωση να δούμε στο άμεσο μέλλον τη Γλυκερία σε κοινές εμφανίσεις με τον Γιώργο Νταλάρα; Ποια η άποψή της για τον συγκεκριμένο τραγουδιστή;

Γλυκερία: Στο παρελθόν έχω συνεργαστεί με τον Γιώργο πολλές φορές. Θέληση για νέα συνεργασία υπάρχει, όμως ο Γιώργος κινείται σε λίγο διαφορετικούς δρόμους. Όποτε πάντως τον βλέπω αυτό συζητάμε. Πότε δηλαδή θα δουλέψουμε μαζί. Μ' αγαπάει και με πιστεύει πολύ, όπως τον αγαπώ κι εγώ. Αντώνη μη ξεχνάμε πως ο Γιώργος με βοήθησε και στα πρώτα μου βήματα. Σχεδόν στο ξεκίνημά μου συνεργάστηκα με τον Γιώργο Νταλάρα σε ζωντανές εμφανίσεις. Τον εκτιμώ, τον σέβομαι και τον αγαπώ πάρα πολύ σαν καλλιτέχνη.

Music Corner - 14/7/2002

http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/glykeria2.html

http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/glykeria.html

Αυτά... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δηλαδή θέλει να πει ότι ο Νταλάρας κοιτάζει μόνο τον εαυτό του... Απορώ από πού έβγαλε αυτό το συμπέρασμα!  :wow:

Προσωπικά, δεν θα ξεχάσω ποτέ δύο στιγμές (φυσικά δεν είναι μόνο δύο, αναφέρω ενδεικτικά τις συγκεκριμένες):

Ρε συ Χρύσα, τι σχέση έχει με το αν αγκαλιάζει ο Νταλάρας του μουσικούς και τους συνεργάτες του με αυτό που θέλει να πει ο Αγάθωνας? Ο Αγάθωνας είπε ότι ο Νταλάρας δεν δίνει χρόνο στους μουσικούς του, να κάνουν τα σόλο τους κτλ.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο... :D:music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ψαρώνουμε κάθε φορά που οποιοσδήποτε Αγάθωνας λέει για τον Νταλάρα ασυλλόγιστα πράγματα.

Γι'αυτό μερικοί δεν είναι μάγκες και δεν προχώρησαν παραπέρα.

Ο Νταλάρας απο τότε που γεννήθηκε μάγκας ήταν και μάγκας θα είναι.Μάγκας ΕΝ ΔΙΚΑΙΩ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο, όντως αυτό που ανέφερα δεν έχει σχέση με τα σόλο των μουσικών, έχει σχέση όμως με το ότι ο Νταλάρας δεν κοιτάζει μόνο τον εαυτό του, όπως υποστηρίζει ο Αγάθωνας Ιακωβίδης! Όσο για τα σόλο (για να το αναφέρουμε κι αυτό, και κακώς δεν αναφέρθηκα πριν), αν ο Νταλάρας δεν αφήνει τους μουσικούς να κάνουν σόλο, τότε τί είναι το "δείγμα ελληνικής τζαζ" στο δίσκο από τον Ορφέα το '83; Τι είναι το "παιχνίδι" που γινόταν μεταξύ των μουσικών στο τραγούδι "Νύχτα" στις συναυλίες του καλοκαιριού του 2006; Τι είναι τα ταξίμια του Καραντίνη στη συναυλία του Θεάτρου Βράχων που προανέφερα, και του Βαγγέλη Τρίγκα στους "Εφτά νομά" στο Παλλάς; Και πολλά άλλα. Διαφωνώ κάθετα με την άποψη του Αγάθωνα Ιακωβίδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτή η ερώτηση στον Αγάθωνα μου φάνηκε πολύ στημένη. Αυτό που ήθελαν να πουν το κατάφεραν.Πάντως έχει δίκιο ο Αγάθωνας για τη φλοσοφία.Δεν είναι φιλοσοφία αυτή που έχει ο Νταλάρας για τη μουσική.’ν δεν έχει κάνει διαφημιστικό για το τζόκερ, δεν έχει κάνει τίποτα.Γι'αυτό θα παραμείνει πάντα Νταλάρας όπως λέει ο αγαπητός μυστακοφόρος.Χαίρεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά,εγώ αυτά περί φιλοσοφίας δεν τα καταλαβαίνω που σέρνουνε μερικοί και στο τέλος πάνω στο ζόρι που τραβάνε καταλήγουν στον Νταλάρα.Τι πάει να πει φιλοσοφία της μουσικής;

Μου θυμίζει κάτι έργα στον κινηματογράφο που μόλις τελειώσουν και βγεις έξω πρέπει λέει να κάτσεις να κάνεις ψυχανάληση όσων είδες λες και βάζοντας ηλεκτροφόρα καλώδια στο μυαλό σου βγάζοντας τελικά ένα μεγάλο τίποτα με το βασικό συμπέρασμα ότι καλύτερα να καθόσουνα σπίτι σου και να κοιμόσουνα βλέποντας τουλάχιστον όνειρα.Το πράγμα με τον Νταλάρα μιλάει απο μόνο του χωρίς ανάλυση.Ο άνθρωπος εκτός απο μέγας τραγουδιστής είναι πρωτίστως μέγιστος μουσικός,και τα λέω εγώ ένας ταπεινός και αγνός ακροατής όπως όλοι εσείς και όχι κάποιος αναλυτής μουσικής(νατο πάλι για την ανάλυση).Στην ορχήστρα του Νταλάρα,όλοι σολάρουν.Αλλά μάλλον κάποιοι που βαφτίστηκαν ειδικοί και γιατί όχι "φάγανε πόρτα" απο τον ίδιο για τίποτα συνεργασίες που δεν πάνε παραπέρα απο τους τοίχους μιας ταβέρνας,δεν διαθέτουν αυτί μα ούτε και σεβασμό.Και ίσως δεν είναι και εργάτες μουσικοί,αλλά μόνο ξέρουν να παίζουν.Ε,πρέπει να υπάρχει και το πάθος που αν δεν το έχουν τότε το πάθος του Γιώργου Νταλάρα τους φταίει.Και μάλλον φταίει το ότι δεν μπορούν να τον φτάσουν,και μάλλον φταίει το ότι δυστυχώς για αυτούς δεν θα τον φτάσουν.Έτσι λοιπόν ο Νταλάρας δεν προσφέρει φιλοσοφία,την ψυχή του προσφέρει και ευτυχώς που την μοιράζεται με κάποιους σαν εμάς.Και το χαίρεται.

Γιατί σε ένα καλό τραγούδι αν δεν βγεί ψυχή,τότε πεταμένο τραγούδι είναι.

Α,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧ’ΣΩ

Ο Νταλάρας ποτέ δεν κυνήγησε να είναι συμπαθητικός,μόνο όσοι τον αγαπούν να τραγουδάνε μαζί του προέτρεψε.Επειδή αγαπάει αυτό που κάνει.Και θα παραμείνει βεβαίως Νταλάρας όπως παραμένουν Καζαντζίδης,Μπιθικώτσης,Παγιουμτζής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ

"Είμαι σε θέση να εκτιμήσω πόσο αξίζει ο Νταλάρας σαν καλλιτέχνης και άνθρωπος. Έχουμε συνεργασθεί πολύ μαζί και οφείλω να πω ότι με βοήθησε αφάνταστα, στέκοντας δίπλα μου σαν αδελφός. Είναι από τους πιο ιδανικούς συνεργάτες. Έχει δε τόσα θαυμάσια στοιχεία σαν καλλιτέχνης, που δύσκολα τα βρίσκεις σε άλλους, όπως : συνέπεια, υπευθυνότητα, προγραμματισμό, εκτός από τη φωνή του. Πραγματικά είναι τρομερή τύχη να συνεργάζεσαι μ' έναν τέτοιο καλλιτέχνη.".

*περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ" - 16/5/1975 (άπό το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄ , σελ. 122.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ

"... Με τον Γιώργο(Νταλάρα) είμαστε φίλοι, τον θαυμάζω απεριόριστα και χαίρομαι για τις επιτυχίες του.".

*περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ" - 28/7/1972 (από το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄, σελ. 128).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΑΣΧΑΛΗΣ

- ΕΡΩΤ. : Από τη νέα γενιά των τραγουδιστών ποιους ξεχωρίζεις και νομίζεις ότι θα συνεχίσουν την παράδοση των μεγάλων ερμηνευτών ;

-"Πιστεύω πολύ στον Νταλάρα και τη Δήμητρα Γαλάνη".

*περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ" - 16/2/1973 (από το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄ , σελ. 144).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΤΑΘΗΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ

- ΕΡΩΤ. : Πες μας τότε, ποιοι από τους νέους νομίζεις ότι έχουν δική τους προσωπικότητα ;

-"Χαίρομαι τον Γιώργο Νταλάρα και τον Γιάννη Πάριο.".

* περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ" - 29/6/1973 (από το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄, σελ. 172).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ

"Με τον Γιώργο(Νταλάρα) μας συνδέει όχι μόνο μία μεγάλη συνεργασία, αλλά και φιλία ... ’λλωστε του οφείλω πολλά από την καριέρα μου".*

* περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ"24/11/1977 (από το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄ , σελ. 387).

"... Πολύ σημαντικός ο Νταλάρας, που τολμά καινούργια πράγματα και τα πετυχαίνει, πρωτοπόρος στο σύγχρονο ελληνικό τραγούδι.". **

** περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ" - 17/7/1996 (από το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄, σελ. 393).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ

- ΕΡΩΤ. : Ποιους εκτιμάς ιδιαίτερα ;

- "Τη Δημητριάδη, το Νταλάρα, τη Φαραντούρη, τη Γαλάνη, την Αλεξίου, τον Μπονάτσο και τον Παπακωνσταντίνου. Όλοι αυτοί έχουν μια διεθνή ακτινοβολία.".

* περιοδικό "ΝΤΟΜΙΝΟ" - 15/4/1981 (από το βιβλίο του Τάσου Κουτσοθανάση, Οι χρυσές δεκαετίες του ελληνικού τραγουδιού, εκδ. ΔΡΟΜΩΝ, Αθήνα 2007, τόμος Β΄ , σελ. 483).

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Χθες βράδυ,19/01,ήμουν με τον Τάσο στο Ζυγό,στην προτελευταία παράσταση...Ο Μαχαιρίτσας πριν ξεκινήσει να τραγουδά τη "Σκόνη" παρότρυνε το ασφυκτικά γεμάτο κοινό:"Απελευθερώστε όλοι τον Νταλάρα,που'χετε φυλακισμένο μέσα σας"... :wow:B):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Καλόοοοοοοοο!!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Kυριάκος Παπαδόπουλος στο νέο Δίφωνο (τεύχος 149-Φεβρουάριος 2008):

Ερ: Tελικά η αδιάκοπη παραγωγικότητά σας έχει τίμημα, αφού καταναλώνεστε κυρίως σε εποχικά τραγούδια;

Απ: Δεν με απασχολεί να είμαι παραγωγικός.Μου αρέσει να γράφω συνέχεια. Αν νιώσω ότι αυτά που γράφω δεν είναι καλά, δεν θα συνεχίσω.Ήδη τον τελευταίο καιρό , γυρνάνε διάφορα πράγματα στη σκέψη μου, για το πως θα συνεχίσω την πορεία μου.Πρόσφατα , συνεργάστηκα με τον Κότσιρα, τον Μπάση και τον Νταλάρα.Δηλαδή γίνονται κινήσεις και προς την άλλη όχθη.

Ερ: Αυτό δηλαδή σας ενδιαφέρει; Να γράφετε και εμπορικά αλλά και πιο έντεχνα κομμάτια;

Απ: Δεν με απασχολούσε ποτέ.Μου ζήτησαν τραγούδια μέσω των εταιρειών.Ο Νταλάρας είναι από τους τραγουδιστές που ακούει και παρακολουθεί τι γίνεται.Δεν ήρθε τυχαία σπίτι μου να δοκιμάσουμε μια συνεργασία.Κάθε τραγουδιστής έχει το δικό του ύφος και προσπαθώ να του γράφω ανάλογα.Όχι να χαλάω αυτό που έχει χτίσει τόσα χρόνια.Είδα πάντως και μια άλλη πλευρά του τραγουδιού και μου άρεσε.

Ερ: Τι σημαίνει αυτό; Στροφή προς άλλα πράγματα;

Απ: Στροφή δεν μπορώ να κάνω, απλώς, όταν μου ζητάνε αυτοί οι καλλιτέχνες τραγούδια, θα τους γράφω. Θα δείξει και ο χρόνος. Θα ήθελα να κάνω ένα δίσκο στον οποίο θα συμμετέχουν η Αλεξίου, η Αρβανιτάκη, ο Νταλάρας , ο Κότσιρας κ.α. Μπορεί κάποιοι να το ακούνε και να γελάνε.Κάποια στιγμή όμως θέλω να το κάνω για μένα.Να δείξω και το άλλο πρόσωπο που δεν έχει σχέση με το σουξέ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Y.Γ.

Ωραίος ο Λαυρέντης!

Εγώ τον Νταλάρα τον απελευθερώνω πολλές φορές ημερησίως,πριν λίγο μου έκλεινε το μάτι στο "Ήταν 5 ήταν 6" του Κουγιουμτζή,και μ'άκουγε κι ο κόσμος καθώς περπατούσα στο δρόμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την συνέντευξη του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα στο Musiccorner:

''Ο Νταλάρας και η Αρβανιτάκη είναι οι κορυφαίοι τραγουδιστές στην Ελλάδα και αυτοί που έχουν κάνει τη μεγαλύτερη διεθνή καριέρα.''

Επίσης, αναφερόμενος στο τι έχει σκοπό να κάνει πριν αποσυρθεί, είπε μεταξύ άλλων:

''Τώρα αισθάνομαι ότι κλείνει ένας κύκλος, με το "Τόσα χρόνια μια ανάσα" και θα κλείσει το καλοκαίρι με μια επειτειακή συναυλία όπου θα τραγουδήσουν όλοι αυτοί που ήταν μαζί αυτά τα χρόνια. Ο Τσακνής, ο Πλιάτσικας, ο Παπακωνσταντίνου, ο Νταλάρας, ο Μπραντουάρντι, όλοι. ''

Η συνέντευξη: http://www.musiccorner.gr/synetneyxeis/max...itsas_2008.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

μη μου τους κύκλους τάραττε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πες το ψεμματα...

Τι εχουν παθει ολοι με ''τον κυκλο που κλεινει''; :pity:

(κριση ηλικιας μου μυριζει... :lol: :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την επομένη θα μας πει τίποτα τέτοιο και ο Ντέμης Γωγώ και θα μείνουμε ξεροί.. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και καλα ο Ντεμης....

φανταζεσαι νατο πει η...Δεσποινα; :pity: Θα μεινουμε ετσι :blink: :blink: :blink:

(το καναμε παλι το τοπικ... ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...