kostasp

''Όταν συμβεί στα πέριξ'' στο Ηρώδειο

148 posts in this topic

.....ενώ τυχεροί θα ήμαστε αν πει και το "Η λιτανεία του μάγκα" του Β.Τσιτσάνη.....

:naughty::naughty::naughty::naughty::naughty::naughty:

:):):D:D:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ονειρεύομαι την «Πασαλημανιότισσα» :):):D

Θυμάστε; «...μέσα στα χασικλίδικα, φουμάρω ολοένα...»

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα πει πολύ περισσότερα ''σπάνια'' τραγούδια απ' όσα είπαμε μέχρι τώρα... Θα είναι καταπληκτική συναυλία... :):D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ παλι έχω τις αμφιβολίες μου, όχι φυσικά για το αν θα είναι ωραία η συναυλία... Αυτό δεν αμφισβητείται με τίποτα! :)

Έχω όμως τις αμφιβολίες μου για το πόσο και πόσα σπάνια τραγούδια θα ακούσουμε...

Και ένα όμως, θα μου πείτε, αρκεί... σωστά? :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω αρκετά μεγάλες προσδοκίες από αυτή τη συναυλία, τόσο σε ποιότητα, όσο και σε ποσότητα τραγουδιών :) Ξέρω πως δεν είναι προσωπική συναυλία του, αλλα πιστεύω πως θα ακούσουμε αρκετά "σπάνια" :):D :D

Ακόμα και τα πιο γνωστά όπως "Τα πέριξ" ή το "Πέντε χρόνια δικασμένος" δεν τα έχουμε ακούσει πάρα πολλές φορές, οπότε θα το ευχαριστηθούμε :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο πως βιώνουμε τη συναυλία με εντελώς αντίθετο τρόπο. :D

Η συντριπτική πλειοψηφία πάντως απ΄ ό,τι βλέπω ενδιαφέρεται κυρίως για τα σπάνια, τα ασυνήθιστα και τις εκπλήξεις :):):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα μ'αυτά που διαβάζω στα δελτία τύπου κλπ, πιστεύω πως θα είναι μια συναυλία ανάλογη των προσδοκιών μας και θα μείνει στην ιστορία όπως αυτές της "Μεσογείου" (2004) και της "Μικράς Ασίας". :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραθέτω μια λίστα με τραγούδια που θεωρώ πολύ πιθανό να ακουστούν στη συναυλία...

1) Πέντε χρόνια δικασμένος

2) Βαρέθηκα τον αργιλέ (Ο ξέμαγκας)

3) Η λιτανεία του μάγκα

4) Μη χειρότερα θεέ μου

5) Όταν μπουκάρω στον τεκέ

6) Οι μοιραίοι

7) Όταν συμβεί στα πέριξ

8) Αρμίδα

9) Στους απάνω μαχαλάδες

10) Πασαλιμανιώτισσα

11) Η δροσούλα

12) Μ' αργιλέ και μπαγλαμάδες

13) Το Ερηνάκι

14) Ο Πίκινος

15) Φέρε μας κάπελα κρασί

16) Τα ποτήρια της παρηγοριάς

17) Εβίβα ρεμπέτες

18) Φάνης

19) Του ντερβίση το πιοτό

20) Σ' έναν τεκέ σκαρώσανε

21) Εφουμέρναμ' ένα βράδυ

22) Πριγκηπομαστούρηδες

23) Μάγκας βγήκε για σεργιάνι

24) Θέλω να γίνω μπουφετζής

25) Πίνω και μεθώ

26) Ο χασικλής (Του Κώστα Ρούκουνα)

27) Σα φουμάρω τσιγαριλίκι

28) Τα παιδιά της γειτονιάς σου

29) Γιόβαν Τσάους

30) Αν μ' αξιώσει ο θεός

31) Θα μεθώ και θα τα σπάω

32) Κρασοπίνω

33) Νύχτες μαγικές

34) Δημητρούλα μου

35) Όταν καπνίζει ο λουλάς

36) Ρίξτε στο γυαλί φαρμάκι

37) Όταν μιλάει το κρασί (Στράτος Διονυσίου, μουσική Μητσάκη)

38) Ουσίες (κι οινοπνεύματα)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι δεν θα ακουστούν μόνο ρεμέπτικα αλλά και από πολλά άλλα είδη.Λογικά κάτι θα πει και από τα άλλα ο Νταλάρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gia sas paidia

ti kanete?

apo avrio tha arxizoun na poloun ta esitiria,etsi den einai?

borei kaneis na mou pei apo pou borw na t'agorazw?

sas euxaristw

Fadi

:confused::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΞ

«Τραγούδια για τσίλιεςκαι μια νύχτες»

Μόλις ξεκίνησε η προπώληση των εισιτηρίων για τις δύο μουσικές παραστάσεις στο Ηρώδειο,4 κα 5 Ιουλίου, που επιμελείται ο Παναγιώτης Κουνάδης και αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον. Με οδηγό την φωνή του Γιώργου Νταλάρα και όχημα τραγούδια από όλα τα είδη του ελληνικού αστικού τραγουδιού: σμυρναϊκό, οπερέτα, επιθεώρηση, ρεμπέτικο, λαϊκό, σύγχρονο, πουκάνουν χρήση «ουσιών», όπως αλκοόλ, νικοτίνη, ηρωίνη, κοκαΐνη, χασίς, θα ταξιδέψουμε από τα τέλη του 19ου αιώνα ως τις μέρες μας.

Συνεπιβάτες σ αυτό το ταξίδι οι: Χρήστος Θηβαίος, Μπάμπης Τσέρτος, Μάρθα Φριτζήλα, Ταξιάρχης Χάνος, Νίνα Λοτσάρη, Χαρά Κεφαλά, Θέμης Σερμιέ, και ο Στέλιος Βαμβακάρης.

Συμμετέχει η Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Μαγνησίας και την σκηνοθετική επιμέλεια έχει ο Πάνος Παπαδόπουλος.

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ: ΤΑΜΕΙΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ-210 3272000

www.hellenicfestival.gr

Υγ: Τάσο σε ευχαριστούμε πολύ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε ’ννα!

Όντως, αυτές του Ηρωδείου, είναι εξαιρετικές.

Μου δημιουργείται όμως ένα ερώτημα: δεν είναι πρωτόγνωρο να δημοσιευτούνε φωτογραφίες, και μάλιστα με όλους τους συντελεστές, για μια παράσταση που αναμένεται; Θέλω να πώ, πως, μήπως, λέω, μήπως, η συναυλία κυκλοφορήσει στο άμεσο μέλλον και σε cd, ή dvd και οι συγκεκριμένες φωτογραφίες αποτελούν μέρος της έκδοσης;;;

:):music:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι γενικά αυτό το κάνουν στο νέο site του Φεστιβάλ.Και στο αφιέρωμα της Αλεξίου στο Λοίζο είχε link με φωτογραφίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εφημερίδα του Φεστιβάλ Αθηνών ΄΄ΕΦ΄΄ που διανέμεται δωρεάν περιέχει δισέλιδο αφιέρωμα για την συναυλία στο Ηρώδιο με συνεντεύξεις του Παναγιώτη Κουνάδη και του Γιώργου Νταλάρα. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I've opened a topic http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=2...t=0entry72615 to post some translations of χασικλήδικα to "get in the mood".

Παιδιά, όποιος έχει χρόνο και όρεξη, παρακαλώ να ρίξει μια ματιά σ' εκείνες τις μεταφράσεις, γιατί αυτά τα παλιά ρεμπέτικα είνα γεμάτα με αργό και πολλές φορές δεν είμαι καθόλου σίγουρη τι διαβάζω.....!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελευταία νέα που μου έρχονται απο την Αθήνα είναι πως η προσέλευση του κοινού στα εκδοτήρια είναι αρκετά αυξημένη...

Επιβεβαιώνει η Αθήνα; Οβερ!

Απο ότι φαίνεται θα συμβούν μεγάλα πραγματα τις δυο αυτές βραδιές :):wow::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.theaterinfo.gr/theatrenews/athe...ongs/index.html

Ο Έλληνας, μέσα σε δύσκολες κοινωνικές συνθήκες, έψαχνε πάντοτε το όνειρο, τη διαφυγή. Και σε αυτήν ακριβώς τη «χαριτωμένη» αναζήτηση του νου επικεντρώνεται ένα ακόμη αφιέρωμα, που φέρει τον τίτλο Τσίλιες και μία νύχτες. Το όνειρο ενίοτε το έψαχνε μέσα από «ουσίες» που επιτρέπονταν και «ουσίες» που δεν επιτρέπονταν. Ο Παναγιώτης Κουνάδης, συγγραφέας και ερευνητής της ελληνικής δισκογραφίας,

έχει συλλέξει τραγούδια που σηματοδοτούν αυτά τα «ταξίδια του νου» και είναι αυτός που επιμελείται καλλιτεχνικά δύο ξεχωριστές βραδιές στο φετινό Φεστιβάλ. «Οι διάφορες ευφορικές ουσίες, ως μέρος της ζωής των ανθρώπων, έχουν περάσει στο ελληνικό τραγούδι. Ήδη από τις αρχές του 19ου αιώνα έως και το 1960 έχουν καταγραφεί περισσότερα από 2.000 τραγούδια που περιγράφουν τη χρήση ή τις επιπτώσεις του αλκοόλ, της νικοτίνης, του χασίς, της κοκαΐνης, της μορφίνης, της ηρωίνης στην καθημερινή ζωή των Ελλήνων. Η έρευνα και η ταξινόμηση του υλικού επιτρέπει μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή τραγουδιών από το λαϊκό και το ελαφρό ρεπερτόριο, από την επιθεώρηση και την οπερέτα. Ας σημειωθεί ότι το μεγαλύτερο μέρος του υλικού θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά στο κοινό».

Στη μουσική αυτή παράσταση για τις «ουσίες» στο ελληνικό τραγούδι και την επιθεώρηση τραγουδούν ο Γιώργος Νταλάρας, ο Χρήστος Θηβαίος, ο Μπάμπης Τσέρτος και η Μάρθα Φριντζήλα. Συμμετέχει, επίσης, η Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, ενώ τη σκηνοθεσία υπογράφει ο Πάνος Παναγιωτόπουλος.

Η Αθήνα ήταν η πόλη που τράβηξε σαν μαγνήτης πολλούς δημιουργούς, Αθηναίους και μη. Το αστικό τοπίο ενέπνευσε και συσπείρωσε την καταγραφή των λαϊκών αισθημάτων. Το Φεστιβάλ, με αυτό το Αφιέρωμα, τιμά το Ελληνικό Τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...