Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Καλημέρα κυρία Λύδια

12 posts in this topic

Από τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο musiccorner.

Από τους καλύτερους λαϊκούς δίσκους της δεκαετίας του '80, με δύο πολύ μεγάλες φωνές να ενώνουν τις δυνάμεις τους σε μιαν εξαιρετική από πάσης πλευράς δουλειά. Κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο του 1984 και σήμανε την επιστροφή στη δισκογραφία μιας σπουδαίας τραγουδίστριας, που έγραψε χρυσές σελίδες στο ελληνικό τραγούδι κυρίως το χρονικό διάστημα 1958-1970. Το άλμπουμ γνώρισε τεράστια εμπορική επιτυχία, αφού ξεπέρασε σε πωλήσεις τις 180.000 αντίτυπα!

Μέσα από την άκρως ενδιαφέρουσα βιογραφία της που κυκλοφόρησε πρόσφατα με τίτλο «Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα», η Γιώτα Λύδια αφηγείται με λεπτομέρειες το παρασκήνιο αυτής της συνεργασίας. Αναφέρει λοιπόν ότι δεν ήθελε να επανέλθει στα στούντιο ηχογράφησης, ωστόσο πρώτα ο παραγωγός Γιώργος Μακράκης κι εν συνεχεία ο Γιώργος Νταλάρας την έπεισαν να το κάνει. Η ιδέα ήταν να ερμηνεύσουν οι δυο τους παλιά λαϊκά τραγούδια και ιδιαίτερα ορισμένα που είχε πει σε πρώτη εκτέλεση ο Στέλιος Καζαντζίδης, αφού τα έξι από τα δεκαπέντε του άλμπουμ πρωτοτραγουδήθηκαν από εκείνον.

Η μεγάλη τραγουδίστρια αποκαλύπτει επίσης ότι το «Κάψε-κάψε» ήταν επιθυμία του γιου της να το πει κι ενώ στην αρχή αρνήθηκε, στη συνέχεια το δοκίμασε στο στούντιο κι αφού όλοι οι παρευρισκόμενοι «τρελάθηκαν» από την ερμηνεία της, μπήκε κανονικά στο δίσκο. Εξάλλου, ξανατραγούδησε το «Πες μου γιατί» που ήταν από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της στα χρόνια του '60 και κατόπιν επιμονής του Νταλάρα το «Ή εμένα ή την άλλη», που είχε πει σε πρώτη εκτέλεση η Φωτεινή Μαυράκη.

Όσον αφορά τον Γιώργο Νταλάρα, αποδεικνύει για πολλοστή φορά ότι πέρα και πάνω από όλα τα άλλα είναι ένας γνήσιος λαϊκός τραγουδιστής και αποδίδει μοναδικά τα τραγούδια που του αναλογούν. Ειδικά το «Είναι αργά» έχει να κάνει με τις παιδικές του μνήμες, αφού στο οπισθόφυλλο αναφέρει ότι θυμάται τον πατέρα του να το λέει με έναν ιδιαίτερο τρόπο που προσπάθησε να «πιάσει» κι ο ίδιος τραγουδώντας το στο δίσκο αυτό. Στον ίδιο χώρο καλωσορίζει τη Γιώτα Λύδια με σημείωμά του κι ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες στη συγκεκριμένη δουλειά.

Δεύτερες φωνές κάνουν η Γλυκερία, ο Αγάθωνας Ιακωβίδης και η Χάρις Αλεξίου! Την ενορχήστρωση και τη διεύθυνση ορχήστρας επιμελήθηκε ο ίδιος ο Νταλάρας. Η παραγωγή ήταν του Γιώργου Μακράκη και η ηχογράφηση έγινε στα στούντιο της "Columbia" που είχαν μετονομαστεί σε "PDR" με ηχολήπτη τον Μίμη Καννή.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Κάψε-κάψε (Β. Βασιλειάδη-Πυθαγόρα) Γ. Λύδια

2. Μέσα στο έρημο σπιτάκι (Στ. Καζαντζίδη) Γ. Νταλάρας

3. Πες μου γιατί (Στ. Ατταλίδη-Κ. Βίρβου) Γ. Λύδια

4. Είναι αργά (Μ. Χιώτη-Χρ. Κολοκοτρώνη) Γ. Νταλάρας

5. Ή εμένα ή την άλλη (Τ. Σούκα-Ηρ. Παπασιδέρη) Γ. Λύδια

6. Το ψωμί της ξενιτιάς (Ι. Βασιλόπουλου-Ε. Ατραϊδη) Γ. Νταλάρας

7. Ανεβαίνω σκαλοπάτια (Απ. Καλδάρα) Γ. Λύδια

8. Ίσως αύριο (Β. Τσιτσάνη) Γ. Νταλάρας

9. Το 'ξερα πως θα μου φύγεις (Β. Τσιτσάνη) Γ. Λύδια

10. Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου (Γ. Ζαμπέτα-Χ. Βασιλειάδη) Γ. Νταλάρας

11. Ρίξτε στο γυαλί φαρμάκι (Απ. Καλδάρα-Ευτ. Παπαγιαννοπούλου) Γ. Λύδια

12. Φεγγάρι χλωμό (Γρ. Μπιθικώτση-Δ. Γκούτη) Γ. Νταλάρας

13. Κυκεώνας (Γ. Μουφλουζέλη) Γ. Λύδια-Γ. Νταλάρας

14. Λίγο-λίγο θα με συνηθίσεις (Απ. Καλδάρα-Ευτ. Παπαγιαννοπούλου) Γ. Λύδια-Γ. Νταλάρας

15. Αυτή η νύχτα μένει (Στ. Καζαντζίδη) Γ. Λύδια-Γ. Νταλάρας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώτα Λύδια- Γιώργος Νταλάρας: «Καλημέρα κυρία Λύδια»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/giota-lydia-giorgos-ntalaras-kalimera-ky

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση με συγκίνησες με το αφιέρωμα σου!Χίλια μπράβο να σου πω ξέρω πως δεν φτάνουν,όμως φτάνει η άδολη αγάπη σου για ότι πραγματικά αξίζει.

Θυμάμαι τότε που ήταν που θα κυκλοφορούσε ο δίσκος "Καλημέρα κυρία Λύδια",έμαθα ότι θα τον φέρουν στο θρυλικό δισκάδικο του Θεοφανίδη στον Πειραιά(από εκεί αγόρασα και τον πρώτο μου δίσκο του Γιώργου,ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ.Γούρικο για μένα μαγαζί).

Πότε να ξημέρωνε να πάω πειραιά να τον πάρω;Στριφογυρνούσα μέσα στο σπίτι και τραγουδούσα εκείνο το τραγούδι της Λύδιας που μου άρεσε(Να'χα χίλια μάτια τα μάτια σου να βλέπω).Πήγα εκεί στις 8 ενώ το μαγαζί άνοιγε στις 9,μόλις ανοίξανε τον δίσκο δεν τον είχαν φέρει ακόμα,κατά τις 10 θα'ρθει μου είπαν.Θα περιμένω τους είπα και κάθησα έξω στα σκαλιά.Μόλις ήρθε το πακέτο και τον άνοιξαν και με φώναξαν κόντεψα να βάλω τα κλάμματα!Τον πήρα στα χέρια μου λες και κρατούσα ένα...μικρό πουλάκι(κατά προτίμηση χελιδονάκι) μην τυχόν και μου πετάξει.Ύστερα πήγα στο σπίτι και η ακρόαση έγινε ανάσα!

Λίγα χρόνια αργότερα η ίδια περίπτωση επαναλήφθηκε σε ένα δισκάδικο στη Σαλαμίνα με τον δίσκο ΤΡΕΛΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ του αγαπημένου μου Σταύρου Κουγιουμτζή.

Θανάση φίλε μου να είσαι πάντα καλά,τι μου θύμησες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλο ένα παλιό cd του Γιώργου Νταλάρα που επανεκδίδεται από τη Minos σε πολύ καλή τιμή

Πρώτη έκδοση 1984

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=480191-2&cat=2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd επανακυκλοφόρησε με φυλλάδιο με τους στίχους που δεν υπήρχαν στην πρώτη έκδοση του cd. Eπίσης έχει αλλάξει η γραμματοσειρά στους τίτλους.

Serial number:7243 480191 2 7

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μην πληρούν τις προϋποθέσεις από την αρχή!Με την πρώτη έκδοση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπισης στο ενθετο βιβλιαρακι της παραπανω εκδοσης υπαρχουν και 3 φωτογραφιες του Γιωργου με την Γ.Λυδια απο

την περιοδο των ηχογραφησεων του δισκου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μην πληρούν τις προϋποθέσεις από την αρχή!Με την πρώτη έκδοση...

"Bιβλίο θα γράψουμε";;;;

Υ.γ.: έτσι είχανε απαντήσει στον Κώστα Χατζηδουλή όταν τους πήγε το ένθετο βιβλιαράκι που προόριζε για τα "Ρεμπέτικα της Κατοχής"...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρισκόμαστε στα τέλη του 1984 και η Γιώτα Λύδια με τον Γιώργο Νταλάρα παρουσιάζουν τον ιστορικό δίσκο "Καλημέρα κυρία Λύδια" στην εκπομπή της Έφης Μεταλληνού στο Δεύτερο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας...
(Με αφορμή τα γενέθλια της σπουδαίας λαϊκής ερμηνεύτριας).

 

 

Ο Γιώργος Νταλάρας «καλημερίζει» την Γιώτα Λύδια στο Δεύτερο Πρόγραμμα (1984)

24/02/2019
 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/o-giorgos-dalaras-kalimerizei-tin-giota-lydia-sto-deytero-programma-1984

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0