Sign in to follow this  
Followers 0
HARDET

Η ζωή είναι αλλού

38 posts in this topic

η εκπομπή έτσι τελειώνει...Έτσι έγινε και πριν 2 εκπομπές με την Αλεξίου...

Ο σκηνοθέτης νομίζω είναι αλλού και όχι η ζωή!

δεν την είδα σήμερα...Δούλευα έως αργά ελπίζω να πετύχω καμιά επανάληψη...

Ο Νταλάρας όποτε δίνει συνέντευξη είναι ο γνωστός Νταλάρας -ποταμός!

Από 'κει και πέρα όμως, έχει, πλέον, πει και κάνει(ως καλλιτέχνης κι ως ευαισθητοποιημένος-ενεργός πολίτης) τόσα πολλά, που αυτός που του παίρνει συνένετυξη θα πρέπει να έχει εντρυφήσει ουσιαστικά στον Νταλάρα! Αλλιώς κινδυνεύει η όποια συνέντευξη να αποτελέσει "μια απ' τα ίδια"...

Η κ. Κυριακοπούλου είναι μια άξια δημοσιογράφος, αλλά οι ερωτήσεις της ήταν γενικές και δεν επέτρεπαν στον Νταλάρα να εστιάσει κάπου συγκεκριμένα και να είναι ο λόγος του τομή. Της ξέφυγε η όλη κουβέντα(η ευθύνη είναι καθαρά δική της) και τον οδήγησε σε γενικόλογους μονολόγους και πελαγοδρομήσεις στα γνωστά(τηλεοπτικό τοπίο κ.τ.λ.).

Όλα αυτά ο Νταλάρας τα έχει πει και τα ξέρουμε. Τώρα πλέον πρέπει να δίνει συνεντεύξεις όχι απλά μόνο σε καλούς και σοβαρούς δημοσιογράφους αλλά και σε ανθρώπους που γνωρίζουν το έργο του και τον παρακολουθούν τακτικά.

Για παράδειγμα - κι ας φανεί ίσως σε κάποιους ακραίο- νομίζω ότι πολύ πιο απολαυστική και ενδιαφέρουσα θα ήταν η συνέντευξη αν του την έπαιρνε ένα άτομο από το φόρουμ μας, θα "γλείφαμε τα δάχτυλά μας"! Δεν υποτιμώ κανέναν δημοσιογράφο,αλλά έτσι είναι, ο Νταλάρας δεν "ξεπετιέται" με γενικότητες, θέλει μελέτη...

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τη Γωγώ, ότι "όλα τα λεφτά" ήταν τα κοντινά πλάνα...

Υ.Γ.

Καλύτερα που δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα στα "περί αποχωρήσεως", εκτός από την αίσθηση του ανικανοποίητου που είχα χτες βράδυ, θα μου 'χε γίνει κι η "καρδιά περιβόλι"!

Η συγκεκριμένη εκπομπή έχει μια ιδιαίτερη σκηνοθετική γραμμή που την κάνει ξεχωριστή! Ή αρέσει ή δεν αρέσει....Η συγκεκριμένη δημοσιογράφος μου είναι συμπαθής. Μιλάει πάντα με ευγένεια και καλοπροαίρετα στους καλεσμένους της-σημαντικό στις μέρες μας! Την πρωτογνώρισα μέσα από τις εκπομπές "Αντ' αυτού" που κι εκεί έκανε κάτι διαφορετικό.

Η συνέντευξη του Νταλάρα με καθήλωσε ! Είχε-για μένα -εξαιρετικό ενδιαφέρον! Τα κοντινά πλάνα με έκαναν να διεισδύσω -οσο ήταν δυνατό-στο μυαλό του, στο πώς σκέφτεται αυτός ο άνθρωπος...Τώρα τα πολύ ειδικά πράγματα-που θα ήθελα κι εγώ ίσως να μάθω- δεν είναι για τους πολλούς και σίγουρα δεν αναλύονται σε μια ωριαία τηλεοπτική εκπομπή που ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες.

Εμένα πάλι η συνέντευξη δε μου άρεσε...

Ξανά τα ίδια και τα ίδια... : huh: :mad::wow:

Ο καμεραμαν τράβαγε το φόντο του στούντιο

αντί να ζουμάρει στον Θείο! :blink: :razz:

Η συνέντευξη τέλειωσε απότομα. :blink:

Νόμιζα πως θα υπάρξει συνέχεια την ερχόμενη

εβδομάδα αλλά...:(:rolleyes::music::confused:

Ήθελα να ακούσω για τα μελλοντικά του

σχέδια. Νέες δουλειές προσωπικές και σε συνεργασία

με άλλους/νέους καλλιτέχνες:confused::rolleyes:

Ευτυχώς δεν άκουσα τίποτα για αποχωρήσεις και

διάφορα τέτοια σαχλά... Δεν θα το άντεχα... :xmas::music::razz:

Η αίσθησή μου είναι πως επρόκειτο για μια ακόμη συνέντευξη του Γ.Νταλάρα που ξέρουμε. Καίριος , ουσιαστικός, αιχμηρός. Απλά ο Νταλάρας. Η εκπομπή άξιζε -ακόμα κι αν απομονώναμε μία φράση, που όμως είναι ο Νταλάρας. Ή χαρακτηρίζει την πορεία του Νταλάρα. ΑΙΣΘΗΣΗ ΧΡΕΟΥΣ. Από εκεί ξεκινάν όλα όσα έχει κάνει κι από εκεί αρχίζουν τα διάφορα παπαγαλάκια να του επιτίθενται. Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΧΡΕΟΥΣ και το ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ νομίζω πως είναι δυο φράσεις που όσοι τον ξέρουν ,έστω και λίγο, μπορούν να καταλάβουν και την πορεία του και τα κίνητρά του. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.

Και κάτι ακόμα: διέκρινα μια πίκρα όσον αφορά στην αναφορά του για τα όσα λένε περί αντιπαθή και κακού του χαρακτήρα του. Αυτή την καραμέλα την κενή και άγευστη...

...................................................................................................................................

Και κάτι ακόμα: επειδή ο Νταλάρας έχει τα κότσια και τα λέει τσεκουράτα για την γ......η τηλεοπτική τους χούντα και το σκουπιδαριό που παράγει (συγχωρέστε με αλλά λίγο ακόμα και θα έγραφα ολόκληρη την λέξη), κάποια νούμερα στη μεσημεριανή εκπομπή του Alter(όπως μου τα μετέφεραν κάποιοι φίλοι) τον αποκάλεσαν ''νούμερο'' και άνθρωπο με ψυχολογικά προβλήματα. Επειδή τους τα είπε. Το ένα ''νούμερο'' της εκπομπής ονομάζεται Στ.Παπούλιας. Φαίνεται πως στα λεγόμενα του Νταλάρα αναγνώρισε τον εαυτό του ο καραγκιόζης. Να ένας λόγος που δεν μπορώ να πάψω -πέρα από το να αγαπώ τον σπουδαίο αυτό καλλιτέχνη- να τον εκτιμώ και να τον ευγνωμονώ. Όσα συζητάμε μεταξύ μας για την κατάντια που επικρατεί, την μπόχα που μας κάνει να μην μπορούμε να αναπνεύσουμε, τα λέει ο Γ.Νταλάρας. Αυτός κι αν πληρώνει καλλιτεχνικό κόστος. Αλλά δεν φαίνεται να τον ενδιαφέρει. Νάναι καλά και να αντέχει!

Οι αποψεις του Νταλαρα για την πολιτικη, την κοινωνια, την ιστορια με ενδιαφερουν πλεον περισσοτερο απο οτι η απαριθμηση των μελλοντικων του τραγουδιστικων σχεδιων. Διαλεγω επιτηδες τον ορο τραγουδιστικων και οχι μουσικων. Η εξελιξη ενος ανθρωπου που δεν ειχε κανενα λογο να καλλιεργηθει και να παιδευτει στο λογο, στη συνειδηση, στην εσωτερικοτητα, ειναι πλεον πιο γοητευτικες απο τη μαγεια της φωνης του. Η χρηση της γλωσσας ειναι καλυτερη απο αυτες που συναντα κανεις σε ανθρωπους που περασαν ολη τη ζωη τους στα θρανια. Η ικανοτητα να ακουει και να απαντα συγκεκριμενα καποιες φορες, και πλατιαζοντας αλλες ειναι σαν νερακι στον ουρανισκο ενος διψασμενου που τολμησε να πατησει το on της τηλεορασης.

Το αν θα τραγουδησει δημοτικα σε δισκο ή αν θα παιξει τα latin σε μικρο χωρο ή αν θα συνεργαστει ξανα με τη Χαρουλα, ειναι μεν ενδιαφερουσες πληροφοριες αλλα πλεον δε με συγκινουν οσο με συγκινει η εμπεριστατωμενη αποψη και η γνωση. Τοση γνωση για αυτα που συμβαινουν γυρω μας, για την ιστορια, για πραγματα που δεν ειναι αμεσα μουσικα, ειναι αξιοθαυμαστη. Το χαρακτηριστικο που πρεπει να αξιολογειται σε εναν ανθρωπο ειναι η βελτιωση και αναγκη γι' αυτην. Ειναι η συνεχης προσπαθεια να παρακολουθει, να διαβαζει να μορφωνεται. Και ο Νταλαρας μπορει μουσικα καποιες περιοδους να εχει κανει κοιλια, ομως ανθρωπινα ειναι μονιμως σε εξελικτικη πορεια. Και αυτο ειναι μαγικο.

Και γω θελω να τον δω με μια κιθαρα στο Σταυρο του Νοτου ή στο Μετρο, και γω θελω να μου τραγουδησει τις συνθεσεις του και γω θελω να να τον βλεπω καθε βραδυ να αυτοσχεδιαζει. Τολμω ομως να πω οτι οι "αερολογιες" και οι "γενικοτητες" ειναι οχι μονο πιο χρησιμες αλλα και εναρμονισμενες με τη μεχρι τωρα μουσικη του πορεια. Καινοτομες, τολμηρες, και κυριως απαραιτητες γι' αυτους που τον ακουν. Γιατι ο θαυμασμος δεν εγκειται μονο στα γυρισματα της φωνης, και στα ανεβοκατεβασματα των οκταδων, ουτε στην επιδραση που εχει στα φυλλα της καρδιας μου οταν τραγουδαει. Εγκειται κυριως στην συγκροτημενη σκεψη, στο λογο, στις παραγωγες, στην επιλογη των τραγουδιων, στις ιδεες, στο κινητρο. Θα ηθελα λοιπον να δω μια συνεντευξη, κι αλλη μετα, μα και αλλη, που να μας εξηγει πως βλεπει τον κοσμο, τα πραγματα, το χωρο του, το χωρο μας, την Ελλαδα, τον κοσμο, την πολιτικη, τον αθλητισμο, την τεχνη, το τραγουδι.

Και κάτι ακόμα: επειδή ο Νταλάρας έχει τα κότσια και τα λέει τσεκουράτα για την γ......η τηλεοπτική τους χούντα και το σκουπιδαριό που παράγει (συγχωρέστε με αλλά λίγο ακόμα και θα έγραφα ολόκληρη την λέξη), κάποια νούμερα στη μεσημεριανή εκπομπή του Alter(όπως μου τα μετέφεραν κάποιοι φίλοι) τον αποκάλεσαν ''νούμερο'' και άνθρωπο με ψυχολογικά προβλήματα. Επειδή τους τα είπε. Το ένα ''νούμερο'' της εκπομπής ονομάζεται Στ.Παπούλιας. Φαίνεται πως στα λεγόμενα του Νταλάρα αναγνώρισε τον εαυτό του ο καραγκιόζης. Να ένας λόγος που δεν μπορώ να πάψω -πέρα από το να αγαπώ τον σπουδαίο αυτό καλλιτέχνη- να τον εκτιμώ και να τον ευγνωμονώ. Όσα συζητάμε μεταξύ μας για την κατάντια που επικρατεί, την μπόχα που μας κάνει να μην μπορούμε να αναπνεύσουμε, τα λέει ο Γ.Νταλάρας. Αυτός κι αν πληρώνει καλλιτεχνικό κόστος. Αλλά δεν φαίνεται να τον ενδιαφέρει. Νάναι καλά και να αντέχει!

Ελίνα όπως έχω ξαναπεί δημόσια...και θα ξαναπώ τώρα, δεν αξίζει, όχι να ακούς, ούτε καν να ασχολείσαι με τέτοια άτομα. Απλά δεν τους αξίζει. Τους δίνεις και αξία χωρίς να την έχουν....

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τη Γωγώ, ότι "όλα τα λεφτά" ήταν τα κοντινά πλάνα...

Αμαν βρε...:D:razz: :lol: :lol: :lol:

3) Ο σκηνοθέτης την παλεύει?

Κοίτα εγώ έβγαλα το συμπέρασμα ότι πιθανότατα του αρέσει το χρώμα του τοίχου και θέλει να αποφασίσει αν θα το βάλει και στο σπίτι του :razz::razz:

1 person likes this

Το σίγουρο πάντως είναι, πως, η όποια συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα-είτε σε άλλους αρέσει περισσότερο είτε σε άλλους λιγότερο - μόνο αδιάφορη δεν είναι! Το αντίθετο, προκαλεί θερμές συζητήσεις που όλοι μας κερδίζουμε απ' αυτές.

Σαφώς κι ο Γιώργος Νταλάρας δεν είναι μόνο ένα μουσικός κι ένας πολύ σπουδαίος ερμηνευτής. Είναι, πάνω απ' όλα αυτά, μια ισχυρή προσωπικότητα, ένας ψαγμένος με ενδιαφέρουσες και προοδευτικές απόψεις άνθρωπος κι ένας ενεργός κι ευαισθητοποιημένος πολίτης.

Έχω γράψει παλιότερα ότι μετά από κάθε συνέντευξή του έχεις την αίσθηση ότι έχεις διαβάσει ένα ολόκληρο βιβλίο!

Απλά, κατά τη γνώμη μου, στη συνέντευξη αυτή δεν βοηθήθηκε όσο έπρεπε από την-άξια- δημοσιογράφο(με τις κατάλληλες/πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις) να εστιάσει στα θέματα στα οποία αναφέρθηκε. Κάτι που, για παράδειγμα, το πέτυχε ο Οδυσσέας Ιωάννου, στην χτεσινή συνέντευξη στο "ΜΕΛΩΔΙΑ". Με τις κατάλληλες ερωτήσεις του "οδήγησε" τον Νταλάρα στο να πει πάρα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και για τη δισκογραφία και για το τηλεοπτικό τοπίο και για τη μετανάστευση και τους πρόσφυγες και για την παιδεία και τα πανεπιστήμια, αλλά με μια διαφορά : δεν γενικολογούσε, αλλά είχε συγκεκριμένες θέσεις που μπορούν-και πρέπει- να οδηγήσουν και σε ανάλογες πρωτοβουλίες δράσης.

Απλά, κατά τη γνώμη μου, στη συνέντευξη αυτή δεν βοηθήθηκε όσο έπρεπε από την-άξια- δημοσιογράφο(με τις κατάλληλες/πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις) να εστιάσει στα θέματα στα οποία αναφέρθηκε. Κάτι που, για παράδειγμα, το πέτυχε ο Οδυσσέας Ιωάννου, στην χτεσινή συνέντευξη στο "ΜΕΛΩΔΙΑ". Με τις κατάλληλες ερωτήσεις του "οδήγησε" τον Νταλάρα στο να πει πάρα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και για τη δισκογραφία και για το τηλεοπτικό τοπίο και για τη μετανάστευση και τους πρόσφυγες και για την παιδεία και τα πανεπιστήμια, αλλά με μια διαφορά : δεν γενικολογούσε, αλλά είχε συγκεκριμένες θέσεις που μπορούν-και πρέπει- να οδηγήσουν και σε ανάλογες πρωτοβουλίες δράσης.

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Δεν είναι τα μουσικά νέα που ακουστηκαν (πχ κάποιο cd με ξεχασμένα διαμάντια), που με κάνουν να θεωρώ τη συζήτηση στον "Μελωδία" πολύ καλύτερη από αυτή της ΕΡΤ, αλλά όλα αυτά που αναφέρει ο Τάσος παραπάνω... :D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0