Sign in to follow this  
Followers 0
Geske

Ο δίσκος θα λέγεται «Αχ χελιδόνι μου»

71 posts in this topic

Κανείς άλλος δεν άκουσε την εκπομπή του Οδυσσέα Ιωάννου σήμερα;;;;;

Εδώ μπήκαν στην μέση η αδερφή μου με την μικρή Alice, και με το ζόρι πρόλαβα ν' ακούσω «Λοΐζος», «Νταλάρας», «καινούργιος δίσκος» και «ανέκδοτο» - να πατήσω το record... Ήταν το «Μην με ρωτάς» από το αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, και μετά είπε ο Οδυσσέας «...ο δίσκος θα λέγεται "Αχ χελιδόνι μου"...» και «...θ' ακούσουμε ανέκδοτο τραγούδι το Μάνου Λοΐζου πάνω σε ποίηση του Nazim Hikmet, το οποίο δεν ήτανε μέσα στο δίσκο "Γράμματα στην αγαπημένη"...».

Ούτε να πάρω τηλέφωνο δεν κατάφερα, περίμενα να δω νέα εδώ μέσα, πού είστε παιδιά;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geeske, για να καταλάβω...

1) Θα βγει νέος live δίσκος με τίτλο "Αχ χελιδόνι μου" με ζωντανή ηχογράφηση από το αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο ΜΜΑ.

2) ’κουσες ανέκδοτο τραγούδι του Μάνου Λοϊζου με την φωνή του Γιώργου Νταλάρα

Σωστά κατάλαβα? :razz::blush::music::pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

η εντήπωση που έχω, από αυτά που μισο-άκουσα πριν από το τραγούδι, είναι ότι ΔΕΝ έγινε λόγο για δίσκο live από το αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο ΜΜΑ.

Μου φαίνεται μάλλον ότι ο Οδυσσέας είπε για 1 δίσκο μόνο,

καινούγριο δίσκο του Νταλάρα (ως παραγωγός; κυριος ερμηνευτής;;; live ή στούντιο;;; δεν κατάλαβα....)

που θα έχει τίτλο «Αχ χελιδόνι μου»,

που θα περιέχει τραγούδια του Λοΐζου, μεταξύ των οποίων το «Μην με ρωτάς» σε εκτέλεση του Νταλάρα (ποια εκτέλεση;;; ) κι ενα ανέκδοτο σε ποίηση του Hikmet.

Μα είναι δυνατόν να μην άκουγε κανείς άλλος από μας;;;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ό,τι , τελικά, και να 'ναι, σύντομα εξάλλου θα μάθουμε, και μόνο τα ονόματα ΛΟΙΖΟΣ - ΝΤΑΛΑΡΑΣ και η αναφορά "ανέκδοτο υλικό" αρκούν... :razz::music:

Με την ευκαιρία, να σημειώσω ότι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος στη στήλη του "ΜΑΤΙΕΣ" στα "ΝΕΑ"(17/2/2007) έγραφε :

"... Πριν από πολλά χρόνια, είχα γράψει ένα τραγούδι με τον Λοίζο που δεν κυκλοφόρησε σε δίσκο. ’ρχιζε έτσι :

"Θα 'σαι περήφανος αγέρας

θα 'ναι γλυκιά η κόψη σου

αητοί της Καθαρής Δευτέρας

θα σεργιανούν στην όψη σου.".

Ερωτικό τραγούδι, για μια ταινία.".

Share this post


Link to post
Share on other sites
:razz: Μόλις τώρα πήρα τηλ. το Μελωδία και μου είπαν ότι θα είναι δίσκος του Γ. Νταλάρα (απ' ότι κατάλαβα τραγουδάει μόνο αυτός) με τραγούδια του Μάνου Λοΐζου και ότι στο Μελωδία έχουν τα τραγούδια "Μη με ρωτάς", "Δίχτυ" και "Ταξιδεύοντας"! Τα δύο τελευταία ποιά είναι; Δε τα ξέρω... B) Μήπως είναι αυτά τα ανέκδοτα που είπε η Geeske??? :blink: :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:music: Μόλις τώρα πήρα τηλ. το Μελωδία και μου είπαν ότι θα είναι δίσκος του Γ. Νταλάρα (απ' ότι κατάλαβα τραγουδάει μόνο αυτός) με τραγούδια του Μάνου Λοΐζου και ότι στο Μελωδία έχουν τα τραγούδια "Μη με ρωτάς", "Δίχτυ" και "Ταξιδεύοντας"! Τα δύο τελευταία ποιά είναι; Δε τα ξέρω...  :confused: Μήπως είναι αυτά τα ανέκδοτα που είπε η Geeske???  :blink:  :music:  :confused:

Νέος δίσκος;;;;:naughty:B) Τέλεια!!!!

Λέτε να ακούσουμε και το Θείο στο αφιέρωμα για το Λοϊζο

που θα γίνει το καλοκαίρι στο Ηρώδειο;;;; :rolleyes::razz:^_^:lookaround:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:razz: Μόλις τώρα πήρα τηλ. το Μελωδία και μου είπαν ότι θα είναι δίσκος του Γ. Νταλάρα (απ' ότι κατάλαβα τραγουδάει μόνο αυτός) με τραγούδια του Μάνου Λοΐζου και ότι στο Μελωδία έχουν τα τραγούδια "Μη με ρωτάς", "Δίχτυ" και "Ταξιδεύοντας"! Τα δύο τελευταία ποιά είναι; Δε τα ξέρω...  :confused: Μήπως είναι αυτά τα ανέκδοτα που είπε η Geeske???  :blink:  :music:  :rolleyes:

:music:B):naughty:

Τι λέτε ρε παιδιά...

Τι ξαφνικό είναι αυτό πάλι; :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, στο τηλέφωνο ο Οδυσσέας λέει ότι κυκλοφορεί σε 10-15 μερούλες :razz: , ότι τραγουδάει ο Νταλάρας (μόνο ο Νταλάρας) παλία κομμάτια του Λοΐζου και 2-3 ακυκλοφόρυτα.

ΜΑΚΑΑΑΑΑΑΡΙ!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λοιπόν, στο τηλέφωνο ο Οδυσσέας λέει ότι κυκλοφορεί σε 10-15 μερούλες :wow: , ότι τραγουδάει ο Νταλάρας (μόνο ο Νταλάρας) παλία κομμάτια του Λοΐζου και 2-3 ακυκλοφόρυτα.

ΜΑΚΑΑΑΑΑΑΡΙ!!!!!!

Yessssssssssssssssssssss!!!!!!! :pity::blush::D:rolleyes:

(Αν και θα προτιμούσα περισσότερα ακυκλοφόρητα... :blush: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

:pity::blush::D:wow:

Τρελό νέο...

Είχε ενα ακυκλοφόρητο θυμάμαι, που δεν είχε μπει στον δίσκο "τα τραγούδια μας" και το είχε παρουσιάσει ο Νταλάρας στο Β' πρόγραμμα.

Μήπως ένα είναι αυτό;;; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό δεν είναι δίσκος!! Αυτό είναι δώρο στον πολιτισμό! Τα αισθήματά μου δεν περιγράφονται!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν είδηση, μόνο ευχάριστα συναισθήματα δημιουργεί. Με την αφορμή της συμπλήρωσης 25 χρόνων από τον θάνατο του σπουδαίου συνθέτη, μια τέτοια έκδοση θα ήταν ό,τι καλύτερο! Αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν κυκλοφορεί από την Universal. Αν όμως έχει την συνολική επιμέλεια και -συνεπώς- και την έγκριση του Γ.Νταλάρα, θεωρώ πως θα είναι ένα ''ακριβό δώρο'' για τους ακροατές...

Εν αναμονή! :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας μεταφέρω λέξη-λέξη όσα είπε στον αέρα ο Οδυσσέας Ιωάννου σήμερα:

...πάμε ν' ακούσουμε αυτό που ακούσαμε και χτες, ένα τραγούδι που ακούτε αποκλειστικά από τον Μελωδία, ένα τραγούδι πολύ γνωστό, πολύ αγαπημένο, του Μάνου Λοΐζου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου, πλην όμως είναι η πρώτη φορά που δισκογραφείται με την φωνή του Γιώργου Νταλάρα. Ζωντανή ηχογράφηση είναι, από το Μέγαρο, από ένα αφιέρωμα που είχε γίνει στον Λευτέρη Παπαδόπουλο. Το τραγούδι αυτό θα περιλαμβάνεται σ' ένα δίσκο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες: ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει Μάνο Λοΐζο. Θα υπάρχει μέσα κι ένα ανέκδοτο τραγούδι πάνω σε ποίηση του Nazim Hikmet, το οποίο δεν είχε συμπεριλάβει ο Λοΐζος στο δίσκο «Γράμματα στην αγαπημένη» - αν και, όταν βγήκε ο δίσκος, ο Λοΐζος δεν ζούσε... δεν συμπεριλήφθηκε τέλος πάντων, δικιά του επιλογή να μην συμπεριληφθεί. Τα ακούμε, και κάποια στιγμή θα ακούσουμε και αυτό το ανέκδοτο τραγούδι πάνω σε ποίηση του Nazim Hikmet. Θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες ο δίσκος, σας έλεγα και χτες ότι πολλά πράγματα ετοιμάζονται γύρο από τον Μάνο Λοΐζο φέτος, και ο δίσκος αυτός, και αρκετά πράγματα που ετοιμάζει η Χάρις Αλεξιού.....

Είναι περίπου τα ίδια που μου είπε στο τηλέφωνο, μόνο που στο τηλέφωνο ήταν 2-3 τα ακλυκλοφόρητα, και είπε πιο συγκεκριμένα 10-15 μέρες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και η κυκλοφορία αυτου, .. 29 Μαρτίου... φρέσκιες πληροφορίες από τον Μελωδία και την Χρύσα!! :wow::pity:

’ντε 1 εβδομάδα έμεινε! :blush:

Σημ: Α ρε Soc.. με πρόλαβες πάλι! :D:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό δεν είναι δίσκος!! Αυτό είναι δώρο στον πολιτισμό!

:pity::blush::D Η ατάκα του μήνα...

Το μόνο που με στενοχωρεί , είναι μήπως αυτή η κυκλοφορία, η οποία θα περιέχει και κομμάτια από τη συναυλία για τον Λ.Παπαδόπουλο στο Μέγαρο, αναστείλλει την κυκλοφορία αυτού του δίσκου, από το Μέγαρο δηλαδή.

Λέτε να προέκυψαν προβλήματα με εταιρείες και συμμετοχές και όλα αυτά τα γραφειοκρατικά για την κυκλοφορία του δίσκου από τη συναυλία για τον Παπαδόπουλο;

Eίναι και η παράλληλη κυκλοφορία του "Σπάει το ρόδι"....Ίσως να θεωρήθηκε πως ο ένας δίσκος θα κόψει τις πωλήσεις του άλλου....Ποιος ξέρει...

:rolleyes:

Tέλως πάντων , θα δείξει... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρααα!!! :D Όπως προαναφέρθηκε λένε ότι θα κυκλοφορήσει στις 29. Φαντάζομαι βέβαια πως θα υπάρξουν πάλι οι γνωστές καθυστερήσεις :pity: Ο Μελωδία έχει προς το παρόν σε αποκλειστικότητα τρία τραγούδια:

-Το γνωστό μας "Μη με ρωτάς" (Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος / Πρώτη εκτέλεση: Μάνος Λοΐζος, στο δίσκο "Τραγούδια του δρόμου" / 2η εκτέλεση: Χάρις Αλεξίου, στο δίσκο "Μάνος Λοΐζος - Αφιέρωμα" / 3η εκτέλεση: Χρήστος Θηβαίος, στο δίσκο "20 χρόνια μετά")

-"Το δίχτυ" (Ποίηση: Ναζίμ Χικμέτ - Απόδοση: Γιάννης Ρίτσος / Πρώτη εκτέλεση: Μάνος Λοΐζος, στο δίσκο "Γράμματα στην αγαπημένη")

-"Ταξιδεύοντας" (Ποίηση: Ναζίμ Χικμέτ - Απόδοση: Γιάννης Ρίτσος / Προοριζόταν κι αυτό για το δίσκο "Γράμματα στην αγαπημένη", αλλά τελικά δε συμπεριλήφθηκε και παρέμεινε ανέκδοτο)

Το "Μη με ρωτάς" είναι ζωντανή ηχογράφηση από το Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Το "Ταξιδεύοντας" είναι ηχογράφηση σε στούντιο.

Το "Δίχτυ δεν το έχω ακούσει ακόμα (αλλά λογικά κι αυτό στούντιο θα είναι :cool: ).

Για τον δίσκο "Γράμματα στην αγαπημένη" έχει γράψει ο Θανάσης στα Ξεχασμένα Διαμάντια. Εδώ είναι και η δημοσίευσή του. :pity::rolleyes:

Οι στίχοι των τραγουδιών είναι οι παρακάτω:

Μη με ρωτάς

Μουσική: Μάνος Λοΐζος

Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

(Ζωντανή ηχογράφηση από το Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)

Τα πολυβόλα σωπάσαν

οι πόλεις αδειάσαν και κλείσαν

Ένας βοριάς παγωμένος σαρώνει την έρημη γη

Στρατιώτες έρχονται - πάνε

ρωτάνε γιατί πολεμήσαν

Κι εσύ ησυχάζεις

το δάχτυλο βάζεις να βρείς την πληγή

Μη με ρωτάς, δεν θυμάμαι

Μη με ρωτάς, μη με ρωτάς, μη με ρωτάς

Μη με κοιτάς, σε φοβάμαι

Μη με κοιτάς, μη με ρωτάς, μη με ρωτάς

Στην πολιτεία βραδιάζει

το χιόνι τις στέγες σκεπάζει

Ένα καμιόνι φορτώνει

και κόβει στα δυο τη σιγή

Περιπολίες στους δρόμους

και κάποια φωνή που διατάζει

Κι εσύ ησυχάζεις

το δάχτυλο βάζεις να βρεις την πληγή

(Μη με ρωτάς, δεν θυμάμαι

Μη με ρωτάς, μη με ρωτάς, μη με ρωτάς

Μη με κοιτάς, σε φοβάμαι

Μη με κοιτάς, μη με ρωτάς, μη με ρωτάς) [x2]

Ταξιδεύοντας

Μουσική: Μάνος Λοΐζος

Ποίηση: Ναζίμ Χικμέτ

Απόδοση: Γιάννης Ρίτσος

Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

Ανοίγουμε τις πόρτες [x2]

δρασκελάμε τις πόρτες

και στο τέρμα του μοναδικού μας ταξιδιού

μήτε πολιτεία μήτε και λιμάνι [x2]

Το τραίνο εκτροχιάζεται, το πλοίο ναυαγεί, τ' αεροπλάνο συντρίβεται [x2]

Ένα μονάχα επισκεπτήριο στον πάγο χαραγμένο [x2]

Αν είχα δικαίωμα, δικαίωμα εκλογής

Να ξαναρχίσω ή όχι τούτο το ταξείδι τούτο το ταξείδι

Θα το ξανάρχιζα, Θα το ξανάρχιζα, Θα το ξανάρχιζα [x2]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I 'll make an attempt to translate my post in English :blush::rolleyes:

According to the information from Radio Melodia, a new Dalaras' album will be released at March 29th! It's title is "Ah helidoni mou" and It includes songs composed by Manos Loizos. For the time being, we can hear at Melodia tree songs:

-"Mi me rotas" (Lyrics by Lefteris Papadopoulos) It's a live recording at Megaro Moussikis of Athens, from the Tribute to Lefteris Papadopoulos! It was first performed by Manos Loizos at the album "Tragoudia tou dromou". There is a second performance by Haris Alexiou ay the album "Tribute to Manos Loizos". There is also a second performance by Hristos Thiveos at the album "20 hronia meta"

-"To dihti" (Poetry by Nazim Hikmet - Translation in Greek by Yiannis Ritsos) It was first performed by Manos Loizos at the album "Grammata stin agapimeni"

-"Taxidevodas" (Poetry by Nazim Hikmet - Translation in Greek by Yiannis Ritsos) It is an unreleased song. (It was intended to be included at the album "Grammata stin agapimeni", but finally it didn't.)

Yesterday I heard the songs "Mi me rotas" and "Taxidevodas"! :blush::wow::rolleyes:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Υ.Γ.: Ας είναι καλά τα λεξικά :blush: :lol: :lol:

P.S.: Fortunately I have a Greek-English dictionary :razz: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία! Πολύ ωραία!! Πάρα πολύ ωραία! Εξαιρετικά! :blush:

Παρεμπιπτόντως, αν δεν κάνω λάθος, αυτός είναι ο πρώτος προσωπικός δίσκος του Νταλάρα που θα περιέχει και live τραγούδια αλλά και studio. :pity:

Ελπίζω και εγώ, η κυκλοφορία αυτού του δίσκου να μην επηρεάσει την κυκλοφορία του ζωντανού δίσκου από το αφιέρωμα στον Λευτέρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κουσα το τραγούδι "Ταξιδεύοντας" ... πολύ πολύ ωραίο! Και το τραγουδάει ξερά-Λοϊζικά!! :D:pity:

Γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν είναι πρόσφατα ηχογραφημένο? Εννοώ οτι η φωνή του Γιώργου, μου ακούγετε όπως για παράδειγμα στον δίσκο "Φωνή πατρίδας". :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
’κουσα το τραγούδι "Ταξιδεύοντας" ... πολύ πολύ ωραίο! Και το τραγουδάει ξερά-Λοϊζικά!! :wow::pity:

Γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν είναι πρόσφατα ηχογραφημένο? Εννοώ οτι η φωνή του Γιώργου, μου ακούγετε όπως για παράδειγμα στον δίσκο "Φωνή πατρίδας". :blush:

Το καλό είναι πως άσχετα απ'το ότι το συγκεκριμένο τραγούδι δεν υπάρχει στη λίστα με τα ανέκδοτα, σιγά σιγά αρχίζουμε και σβήνουμε τραγούδια... :blush::D:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν λιγο ο Δ. Βραχνος ειπε πως ο δισκος θα ειναι διπλος,και περιλαμβανει,εκτος των αλλων, τα τραγουδια ''Ταξιδευοντας'' ενα ανεκδοτο τραγουδι,ηχογραφηση του 1974 απο το προσωπικο αρχειο του Γιωργου,το ''Μη με ρωτας'' απο το Μεγαρο και το ''Διχτυ'' το οποιο εχει ακουστει μεχρι στιγμης μονο με τη φωνη του Μανου Λοιζου(αυτο μεταδοθηκε...)

Αυτα! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0