Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ελ.ταινίες με Νίνου-Τσιτσάνη

14 posts in this topic

Στις Ελληνικές ταινίες

"Αμάρτησα για το παιδί μου" με την Ελένη Χατζηαργύρη (1949) και "Μεγάλοι δρόμοι" του Γρηγόρη Γρηγορίου (1953) εμφανίζονται η Μαρίκα Νίνου με το Βασίλη Τσιτσάνη να τραγουδούν και μάλιστα σε διαφορετικές εκτελέσεις από τους δίσκους τα τραγούδια:

Στην πρώτη τα "Για τα μάτια π'αγαπώ" (Ξημερώνει και βραδιάζει) και "Απόψε μες στο καπηλειό" και στη δεύτερη το "Φτώχεια που με κουρέλιασες" .

Υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς αυτές τις ταινίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D:)

Μήπως κάποιος έχει ή γνωρίζει πού θα μπορούσα να βρω τις παρακάτω ταινίες; Έχω "φάει" το internet αλλά δεν... :)

Δάφνις και Χλόη 66 (1966) Μίκας Ζαχαροπούλου

Αλεξάνδρα Λαδικού-Τέλης Ζώτος-Θάνος Παππάς-Ελίζαμπεθ Γουίνερ-Σαρλ Ζαρέλ-

Κλεμμένη αγάπη (1966) Κώστα Λυχναρά

Κατερίνα Βασιλάκου-Βαγγέλης Βουλγαρίδης-Γιάννης Κάσδαγλης-Λάκης Σκέλλας-Γιάννης Μπέρτος- Γιάννης Αλεξανδρίδης-’ννα Σταυρίδου

Γεύση (1966) Γιώργος Πετριτσης

Κακια Αναλυτη, Ελένη Σταυροπούλου

Ο αλύγιστος (1968) Βαγγέλη Σειληνού

Πέτρος Φυσσούν-Μαριάννα Κουράκου-Λαυρέντης Διανέλλος-Γιώργος Βουτσίνος-Γιώργος Γεωργίου-Αλέκος Κουρής-Αλέκος Μαυρίδης-Μάκης Πανώριος-Αντώνης Παπαδόπουλος-Μαρία Βούλγαρη

Κοντά σου γνώρισα την αγάπη (1969) Όμηρου Ευστρατιάδη

Δώρα Σιτζάνη-Χρήστος Πάρλας-Νίκος Δαδινόπουλος-Αλίκη Ζωγράφου-Νανά Σκιαδά-Γιώργος Νέζος-Γιώργος Ματθαίος

Αγωνία για τον έρωτα (1969) Γιάννη Κοκκόλη

Μαρία Σόκαλη-Πάνος Κατέρης-Μαλαίνα Ανουσάκη- Ρίτα Μουσούρη-Κώστας Φυσσούν-Σπύρος Παππάς

Καγκελόπορτα (1978) Δημήτρη Μακρή

Φαίδων Γεωργίτσης-Βαγγέλης Καζάν-Εύα Κοταμανίδου-Στράτος Παχής-Θάλεια Παπάζογλου- ’ρης Τσιούνης-Καίτη Γρηγοράτου-Θάνος Γραμμένος- Στέλιος Λιονάκης-Χριστόφορος Νέζερ-Χρήστος Ντάγκας-Κυριάκος Κατριβάνος

Σε όλες -σύμφωνα με το IMDb- έχει γράψει τη μουσική ο Μαυρουδής..

http://www.imdb.com/name/nm1073306/

Έχω βέβαια τον δίσκο του "Κάπου ανατολικοδυτικά" (1989) όπου υπάρχουν αρκετά τραγούδια του από ταινίες, αλλά υπάρχουν και άλλα που έμειναν απ' έξω... :music:

Επί τη ευκαιρία, σ' αυτή τη σελίδα στο IMDb, έχει και μια σειρά εκπομπών -αν κατάλαβα καλά- "Όταν γιορτάζουν οι θεοί", στην οποία προφανώς σε κάποια "επεισόδεια" εμφανίζεται ο Μαυρουδής αλλά και ο Νταλάρας..

( http://www.imdb.com/title/tt1085229/ ) Μου διαφεύγει κάτι; :) Περί τίνος πρόκειται;

Χωρίς να έχω δει την ταινία (ή το ντοκυμανταίρ), ο τίτλος ("Όταν γιορτάζουν οι θεοί") με παραπέμπει στις συναυλίες που, επί σειρά ετών, διοργάνωνε στα Μακρύσια Ολυμπίας (αν το γράφω σωστά) ο στιχουργός Γιάννης Τζουανόπουλος.

Το "Δάφνις και Χλόη" είχε βγει σε extended play 45άρι και νομίζω ότι μόνο το ομότιτλο τραγούδι με τον Αλέξη Γεωργίου σε στίχους Γιάννη Κακουλίδη έχει μπει στο δίσκο (και cd) "Το νέο κύμα στο ελληνικό τραγούδι Νο 3" (Lyra CD 3221). Πριν από λίγα χρόνια είχαν πει ότι θα έβγαινε ολόκληρο σε cd, αλλά τίποτα. Ελπίζουμε (όπως μου έχει πει και ο ίδιος ο Μαυρουδής) στις επανεκδόσεις παλιών δίσκων που γίνονται από τη νέα ιδιοκτησία της Lyra - εκτός αν έχει ήδη βγει και δεν το ξέρω.

Ίσως πρέπει να μεταφερθούμε στο topic "Ελληνικός κινηματογράφος" (?)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

Το "Δάφνις και Χλόη" δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε CD; :music:

Βασικά κι αυτό το "έχω" (σε mp3 από internet..), και είχε μαζί αυτά τα εξώφυλλα:

http://img261.imageshack.us/img261/9308/56075858.jpg

http://img200.imageshack.us/img200/3820/58997420.jpg

Το πρώτο είναι το εξώφυλλο του Extended Play?

Το οπισθόφυλλο μοιάζει με CD.. (αυτό βέβαια υπάρχει μια περίπτωση να το έφτιαξε ο "uploader".. ποτέ δεν ξέρεις...)

Προς το παρόν δεν το έχω δει στα δισκοπωλεία.. Μακάρι να κυκλοφορήσει, όπως επίσης θα ήταν πολύ καλό να κυκλοφορήσει μια συλλογή που να συγκεντρώνει όλα τα παλιά τραγούδια του Μαυρουδή από 45άρια, συμμετοχές κλπ. Και να 'χε μέσα και κανένα ακυκλοφόρητο... :) (κι ύστερα ξύπνησα... :music: )

Πάντως το 45άρι που εγώ έχω "γράψει" έχει τα κομμάτια:

Δάφνις και Χλόη 66 - Αλέξης Γεωργίου

Ο μύθος

Ο ερχομός

Χορός

Νυχτερινό

Καλπασμός

Συλλογές του έχουν βγει όπως σίγουρα θα ξέρεις (Lyra, Polygram, Sony/Eros) αλλά ειδικά με 45άρια...μάλλον κοιμάμαι κι εγώ και βλέπουμε το ίδιο όνειρο.

Τέλος, χωρίς να θέλω να παραστήσω τον "μεγαλοπαράγοντα" της ΕΡΤ, επειδή τυχαίνει να συναντιόμαστε κάποιες φορές με τον Μαυρουδή στο ασανσέρ της ΕΡΤ τις μέρες που έχει εκπομπή στο Τρίτο Πρόγραμμα, μπορώ αν θέλεις να τον ρωτήσω για τις συγκεκριμένες ταινίες που ψάχνεις.

Όντως.. Ένα κανονικό CD εκτός από το σήμα της εταιρείας και τον κωδικό θα είχε και κανένα barcode απάνω..

:music: Λογικά τα κομμάτια του δίσκου πρέπει να είναι τα ίδια απλώς στο δήθεν CD να αναγράφονται με άλλους τίτλους και να είναι χωρισμένα αλλιώς τα tracks? Υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορετικά;; :confused:

Τις συλλογές τις έχω υπόψη μου :)

Για τις ταινίες θα μπορούσα να τον ρωτήσω κι εγώ.. Μάλλον αυτή τη βδομάδα θα τον δω πρώτη (στο Μετρό! :music::music: ) Ευχαριστώ πολύ πάντως! :)

:) Λογικά τα κομμάτια του δίσκου πρέπει να είναι τα ίδια απλώς στο δήθεν CD να αναγράφονται με άλλους τίτλους και να είναι χωρισμένα αλλιώς τα tracks? Υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορετικά;;

Όλα πιθανά είναι...

Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάποια τραγούδια στην κινηματογραφική τους εκδοχή είναι σε διαφορετική εκτέλεση από τη δισκογραφική.

Στις Ελληνικές ταινίες

[..] και "Μεγάλοι δρόμοι" του Γρηγόρη Γρηγορίου (1953) εμφανίζονται η Μαρίκα Νίνου με το Βασίλη Τσιτσάνη να τραγουδούν και μάλιστα σε διαφορετικές εκτελέσεις από τους δίσκους τα τραγούδια:

[..] και στη δεύτερη το "Φτώχεια που με κουρέλιασες" .

Υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς αυτές τις ταινίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :wacko::mad:

Θανο..

- αν δεν εχεις βρει ακομα κατί απο το 2007-

δεν το πολυνομιζω αλλα λεω μηπως-

βρηκα νομιζω την σχετικη εκτελεση απο την δευτερη ταινία που ανεφερες με την Νινου τον Τσιτσανη και τον Μαρκο Βαμβακάρη.

(Καποιος πολυ προσφατα το ανεβασε στο Υ.Τ.) !!

ταινία "ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ"του Γρηγόρη Γρηγορίου

παραγωγη:Ηλία Περγάντη

(Στου "Τζίμη του χονδρού"-αν δεν κάνω λάθος)(1953)

Σ'ευχαριστώ πολύ Μάριε.

Η συγκεκριμένη εκτέλεση κυκλοφόρησε το 2005 στο 2ο cd της τετραπλής κασετίνας "Βασίλης Τσιτσάνης-Καλλιτέχνης" της Fm Records, σε επιμέλεια του Κώστα Χατζηδουλή.

Η συγκεκριμένη εκτέλεση κυκλοφόρησε το 2005 στο 2ο cd της τετραπλής κασετίνας "Βασίλης Τσιτσάνης-Καλλιτέχνης" της Fm Records, σε επιμέλεια του Κώστα Χατζηδουλή.

Αν δεν κάνω λάθος, είναι η ίδια εκτέλεση που έχει συμπεριληφθεί και σε cd του περιοδικού "Λαϊκό τραγούδι" τον Ιούνιο του 2004.

επεισης υπαρχει αποσπασμα του σχετικου τραγουδιου και στο ντοκυμαντέρ-ταινια "Τσιτσάνης" σε σκηνοθεσια Κωστα Φερρη του 1984 αν δεν κανω λάθος

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0