Sign in to follow this  
Followers 0
Agnie

Αχ χελιδόνι μου - Ach helidoni mou

73 posts in this topic

Ενώ περίμενα την κυκλοφορία του cd με μεγάλη ανυπομονησία όταν το πήρα στα χέρια μου απογοητεύτηκα..

Είναι ένα cd που θα «μπει στο ράφι». Και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν το λέω γιατί δεν μου αρέσουν τα τραγούδια.. το αντίθετο μάλιστα είναι όλα τους τραγούδια διαχρονικά, τραγούδια που δεν θα πεθάνουν ΠΟΤΕ, θα ακούγονται για ΠΑΝΤΑ

Η απογοήτευσή μου πηγάζει από το ότι πέρα των 3 τραγουδιών (Μη με ρωτας Το δίχτυ Ταξιδεύοντας) όλα τα άλλα είναι μια από τα ίδια Θα ήθελα κάτι παραπάνω.. περισσότερα «ανέκδοτα» τραγούδια.. οπτικό υλικό. Κάτι παραπάνω. Κάτι καινούργιο.

Εγώ πάλι δεν μπήκα στον κόπο να το πάρω...

Εκτός από τα 3 τραγούδια, τα υπόλοιπα τα έχω σε βινύλιο.Και με ευχαριστεί πολύ να κάνω βούτες στους παλιούς μου δίσκους

και να ξανακούω ό,τι αγαπημένο... :music:

Θα προτιμούσα να ήταν ζωντανές ηχογραφήσεις από διάφορες συναυλίες και όχι οι ίδιοι δίσκοι...:naughty:

Χώρια που ο πωλητής το ανέφερε σαν πασχαλινό τρυκ της ΜΙΝΟS... :rolleyes::confused:

Ξεκινώντας από την πρώτη εικόνα του εξωφύλλου, πιστεύω πως μια κοινή φωτογραφία του Λοίζου με τον Νταλάρα θα ήταν ότι καλύτερο για μια τέτοια έκδοση.Ή έστω ο Λοίζος σε φόντο, όπως στο cd του Βαμβακάρη δηλαδή.

Κατα τ'άλλα το φυλλάδιο, με το κείμενο του Τσάμπρα και τις πληροφορίες για τα τραγούδια, νομίζω πως ήταν επαρκέστατο.

Ερχόμενος στο περιεχόμενο του cd πιστεύω πως όλοι θα θέλαμε κάτι περισσότερο.Ας σταθούμε όμως στα 3 κομμάτια που τελικά αποτελούν το νέο υλικό.Θεωρώ πως η απογοήτευση οφείλεται , εκτός από το γεγονός και στον τρόπο που το μάθαμε. Αν δεν έπαιζαν τα τραγούδια στο Μελωδία και μαθαίναμε όλοι πως πρόκειται να κυκλοφορήσει μια νέα συλλογή με τραγούδια του Λοίζου με τον Νταλάρα, χωρίς άλλες πληροφορίες, πιστεύω πως παίρνοντας το cd και βλέποντας 3 νέα τραγούδια σήμερα θα είμασταν όλοι ενθουσιασμένοι.Πιστεύω επίσης πως ακόμα και cd single να έβγαινε και στην ίδια τιμή με τη συλλογή , πάλι θα το παίρναμε και πάλι θα ήμασταν ενθουσιασμένοι.Απλά έτσι όπως έγινε, μας δημιουργήθηκε η προσδοκία για κάτι περισσότερο.

Ας ελπίσουμε λοιπόν, πως οι ταινίες με τις ηχογραφήσεις που ανακάλυψε ο Νταλάρας , μετά την ανακαίνιση του σπιτιού του, όπως δήλωσε χθες στη συνέντευξη τύπου , θα κρύβουν και σίγουρα κρύβουν κι άλλους θησαυρούς , τους οποίους θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε στο μέλλον. :music:

Εμένα με ενθουσίασε η συγκεκριμένη συλλογή.

Επειδή είναι συγκεντρωμένα τα τραγούδια του Λοίζου που τραγούδησε ο Νταλάρας. Περισσότερο ενδιαφέρον αποκτά για τους νεαρούς ακροατές.

Επειδή αποφασίζει ο Νταλάρας να ανοίξει τα συρτάρια με τους μουσικούς θησαυρούς του. Και μας χαρίζει αυτά τα τρία ανέκδοτα τραγούδια. Και μόνο γι αυτήν του την κίνηση είμαι ενθουσιασμένη κι ευγνώμων. Όπως όλοι οι ακροατές του Νταλάρα θα έπρεπε να νιώθουμε. Γιατί ήταν κάτι που τον παρακαλούσαμε καιρό κι επίμονα(και μέσω του συγκεκριμένου site). Και την παράκληση- ευχή την πραγματοποίησε.

Τον ευχαριστώ,λοιπόν, για την συλλογή και για τα μικρά διαμαντάκια που μας χάρισε.

Υ.Γ Η μόνη ένσταση αφορά το εξώφυλλο. Θα ήθελα και την παρουσία του Λοίζου.

Εμένα με ενθουσίασε η συγκεκριμένη συλλογή.

Επειδή είναι συγκεντρωμένα τα τραγούδια του Λοίζου που τραγούδησε ο Νταλάρας. Περισσότερο ενδιαφέρον αποκτά για τους νεαρούς ακροατές.

Επειδή αποφασίζει ο Νταλάρας να ανοίξει τα συρτάρια με τους μουσικούς θησαυρούς του. Και μας χαρίζει αυτά τα τρία ανέκδοτα τραγούδια. Και μόνο γι αυτήν του την κίνηση είμαι ενθουσιασμένη κι ευγνώμων. Όπως όλοι οι ακροατές του Νταλάρα θα έπρεπε να νιώθουμε. Γιατί ήταν κάτι που τον παρακαλούσαμε καιρό κι επίμονα(και μέσω του συγκεκριμένου site). Και την παράκληση- ευχή την πραγματοποίησε.

Τον ευχαριστώ,λοιπόν, για την συλλογή και για τα μικρά διαμαντάκια που μας χάρισε.

Υ.Γ Η μόνη ένσταση αφορά το εξώφυλλο. Θα ήθελα  και την παρουσία του Λοίζου.

Δε διαφωνώ στο ότι είναι ωραίο μετά από τόσα χρόνια απουσίας του

Μάνου να τον ανακαλύπτουμε ξανά, αλλά αυτά τα τρία τραγούδια

θα μπορούσαν να μπούνε σε μιά άλλη συλλογή. Ή ακόμα και μόνα τους

σαν CD single, με ανάλογη τιμή.

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχε κάνει ο Ζούδιαρης πέρσι με το "Poster".

Δεν καταλαβαίνω γιατί για τρία ακυκλοφόρητα τραγούδια πρέπει να πληρώσουμε ολόκληρο CD...

αυτά τα τρία τραγούδια

θα μπορούσαν να μπούνε σε μιά άλλη συλλογή. Ή ακόμα και μόνα τους

σαν CD single, με ανάλογη τιμή.

Δεν καταλαβαίνω γιατί για τρία ακυκλοφόρητα τραγούδια πρέπει να πληρώσουμε ολόκληρο CD...

Juanita έχεις δίκιο.Αλλά ποιος νομίζεις πως θα πληρώσει την κρίση στη δισκογραφία; Ο Μάτσας; Όχι βέβαια...Εσύ κι εγώ και όλοι μας. Είναι επιλογή μας βέβαια...Υπάρχει και το "εμπάργκο"....

Δεν είναι τυχαίο πως τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες και η συγκεκριμένη πολύ περισσότερο, καταφεύγουν στην εύκολη και φτηνή λύση των συλλογών . Έχουν καθαρό κέρδος. Έτοιμο παλιό υλικό,αποδίδουν κάποια πνευματικά δικαιώματα στους δημιουργούς, αποφεύγουν τις πολλές ώρες του στούντιο και τις αμοιβές των μουσικών κλπ κλπ.

Πάντα κυκλοφορούσαν συλλογές και αφιερώματα .Τον τελευταίο καιρό όμως έχει ξεφύγει η κατάσταση . Aν πας στο κεντρικό Metropolis της Ομόνοιας , θα δεις τι γίνεται στις σκάλες μεταξύ ισογείου και πρώτου ορόφου από τις "συλλεκτικές" κασετίνες, οι οποίες κατά κόρον περιλαμβάνουν τα ίδια τραγούδια με άλλες συλλογές αλλά με άλλη σειρά.Σπάνια , όπως στην περίπτωση της συγκεκριμένης συλλογής του Νταλάρα για το Λοίζο, θα έχουμε κι ένα-δυο ανέκδοτα τραγούδια. Αφού και τα καταστήματα δεν έχουν χώρο πλέον για να τοποθετήσουν αυτές τις συλλογές.Σε λίγο οι κασετίνες θα αντικαταστήσουν και τα σκαλοπάτια του μαγαζιού...Θα ανεβαίνουμε στον πρώτο όροφο κι αντί για σκαλοπάτια θα πατάμε κασετίνες....

...ποιος νομίζεις πως θα πληρώσει την κρίση στη δισκογραφία; Ο Μάτσας; ......

Ο Μάτσας, κρίση ή μην, έχασε την ευκαιρία, και όχι για πρώτη φορά. Αντι να κάνει μια άριστη παραγωγή, που θα ξέσπασε και στις πωλήσεις, άρπαξε όσα πάλια γνωστά είχε, κόλλησε πάνω μια φωτογραφία που δεν ταιριάζει, και τα έριξε στα μαγαζιά γρήγορα-γρήγορα πριν το Πάσχα. Σαν να μην το θέλει το best-seller!

Προφανώς δεν έχει καταλάβει ότι σε μια κρίση που το κυρίως σήμπτωμά της είναι η υπερπαραγωγή φτηνών γρήγορων ποϊόντων, σωσήβιό είναι η αγάπη και η ποιότητα - όχι το άρπα-κόλλα.

Η juanita έχει δίκιο, μια παραγωγή του τύπου του Πόστερ του Ζούδιαρη, 5 τραγούδια λίγο-πολύ ανέκδοτα του Λοϊζο με την φωνη του Νταλάρα, σε πρόσιτη τιμή, θα ήταν καλύτερη για μας. Θα έλεγα πως και για τα οικονομικά της Μίνος καλύτερη θα ήταν - τώρα αν θέλετε να μου πείτε ότι δεν ξέρω για τι μιλάω, δεν θα διαφωνήσω :D

Τώρα να ξανάρθω στο θέμα,

δεν είναι πολύ όμορφα τα καινούργια τραγούδια; :D:pity: δεν είναι η φωνή του σαν ταξίδι στο χρόνο;; :music::music: :music: :music: δεν ειμαστε τυχεροί που τα ακούμε;;; :music::music::music::music::music::music::music:

Λύστε μου μιά απορία!

Ο Νταλάρας άνοιξε το αρχείο του ή ο Μάτσας βρήκε ξεχασμένες

ηχογραφήσεις;

Δεν μπορούσε ο Θείος να μη συμφωνήσει στην έκδοση αυτής

της συλλογής και να κρατήσει τα τραγουδια αυτά για το Νο 2:

"Για τα τραγούδια και εγώ φταίω" από τη νέα του εταιρεία;;;

Το πρόβλημα, μάλλον, είναι νομικό. Και αφορά στο γεγονός ότι όσα τραγούδια έχουν ηχογραφήσει οι καλλιτέχνες για χρόνια(όπως ο Νταλάρας στη ΜΙΝΟΣ) ανήκουν!!!!! στην παραγωγό εταιρία. Γι αυτό ο Νταλάρας συμφώνησε στην έκδοση από την ΜΙΝΟΣ. Ύστερα είναι και η Μυρσίνη που στη συν.τύπου ανέφερε πως ''όλο το υλικό του ο πατέρας μου το ηχογράφησε με αυτή την εταιρία''.Να θυμίσω τα προβλήματα που είχε παλιότερα η Αλεξίου-όταν αποχώρησε από την ΜΙΝΟΣ- που όταν θέλησε να βγάλει δίσκο-ζωντανή ηχογράφηση τον μπλοκάρησε η ΜΙΝΟΣ με ασφαλιστικά μέτρα!! :blink: Δυστυχώς, δεν υπάρχει θέληση από την επίσημη πολιτεία να αλλάξουν κάποια πράγματα. Και πληρώνουν την ζημιά οι καλλιτέχνες παντοιοτρόπως και -κατά συνέπεια- το κοινό. Τι να πεις περισσότερο όταν την σύμβαση σχετικά με τα συγγενικά δικαιώματα την έχει υπογράψει μόνο η ΕΡΤ και τα ιδιωτικά κανάλια σφυρίζουν κλέφτικα, εκβιάζουν και δεν πληρώνουν δικαιώματα...

''Στην Ελλάδα ζεις, άραγε υπάρχει ελπίς;''(λίγο παραφρασμένος Σαββόπουλος).

Δεν γνώριζα τέτοιες λεπτομέρειες.. όχι πως δεν το περίμενα.

Απογοητεύτηκα και θύμωσα. :D:pity::music::D

Αυτά τα χάλια μόνο σε εμάς μπορείς να τα συναντήσεις. :blink:

Κρίμα πάντως γιατί μ' αυτές τις καταστάσεις μόνο :music: νιώθω...

Όλο το «οικοσυστημα» (να το πω έτσι βιολογικά...) στο οποιο συνδεουνται την τέχνη (ιδίως την μουσική), τα πνευματικά δικαιώματα, και το χρήμα, ναυαγίζεται μπροστά στα μάτια μας Για :D ή :D δεν ξέρω - μάλλον και τα δυο...

Πάντως αν σώνεται που και που ένα τραγουδι όπως αυτο το Δίχτυ.

Εγώ που το βλέπω από έξω, μου μοιάζει σαν «Στην Ελλάδα ζεις, άρα υπάρχει ελπίς»...

(και δεν ειμαι αισιόδοξος ανθρωπος γενικά, κάθε άλλο).

Λύστε μου μιά απορία!

Ο Νταλάρας άνοιξε το αρχείο του ή ο Μάτσας βρήκε ξεχασμένες

ηχογραφήσεις;

Δεν μπορούσε ο Θείος να μη συμφωνήσει στην έκδοση αυτής

της συλλογής και να κρατήσει τα τραγουδια αυτά για το Νο 2:

"Για τα τραγούδια και εγώ φταίω" από τη νέα του εταιρεία;;;

Από όσα δήλωσε ο Νταλάρας, την έκδοση τη ζήτησε ο ίδιος από τη ΜΙNOS, για να συμμετάσχει κι αυτός με τον τρόπο αυτό στο φετινό αφιέρωμα στο Λοϊζο. Όσο για τα ανέκδοτα τραγούδια , είναι από το προσωπικό του αρχείο όπως δήλωσε ο ίδιος κι αν προσέξεις καλά στο βιβλιαράκι του cd στα συγκεκριμένα τραγούδια γράφει : ( Ρ) Γ.Νταλάρας κι όχι (Ρ) Μinos Emi .

Παιδιά, μου φαίνεται δύσκολο, ο ίδιος ο Νταλάρας να μην είχε συμμετοχή με την παραγωγή του δίσκου. Δηλαδή, ... δεν νομίζω οτι αν ήθελε πχ.. να μπει και η φωτογραφία του Μάνου στο εξώφυλλο, η MINOS να του έφερνε αντίρρηση. Οπότε,.. μήπως και ο ίδιος ο Νταλάρας έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης για την παραγωγή του CD?

Σημείωση: Σήμερα δεν το γλυτώνω το ξύλο από την Ελίνα!! :lol: :lol:

Μα Αποστόλη μου δεν μίλησα για την φωτογραφία του εξωφύλλου. Συμφωνούμε. Αναφέρθηκα στην απορία γιατί δεν βγήκε το cd από την καινούργια εταιρία. :D Ξύλο δεν θα φας, γιατί απλά δεν έχεις δώσει κανένα δικαίωμα για κάτι τέτοιο και -πολύ περισσότερο- δεν έχω τέτοιο δικαίωμα αλλά ούτε τέτοια διάθεση. Είσαι από τα πιο συμαπητικά, καλά παιδιά του forum. :D

Νάμαστε όλοι καλά! :pity:

Καταρχήν δεν έχω πάρει ακόμη το cd και επομένως δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.Θα ήθελα να κάνω όμως μερικές γενικές παρατηρήσεις.

Πρωτ'απόλα για αυτό που αναφέρθηκε για την "εξωτερική επιμέλεια" των διαφόρων cd (δηλαδή με ο,τιδήποτε έχει να κάνει εκτός του μουσικού μέρους) δεν πιστεύω ότι ασχολείται καν με αυτό με όποιους κινδύνους αυτό κι αν περιέχει.Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο cd αλλά κατά τη γνώμη μου για το σύνολο των cd με εξαίρεση ορισμένων που λόγω προσωπικών εμμονών (π.χ. ρεμπέτικα)θέλει να είναι και "εξωτερικά άρτια" και να επιτελούν και έναν ιστορικομουσικολογικό ρόλο.Έτσι ακόμα και για τα προσεγμένα cd ή και παλαιότερα δίσκους θεωρώ ότι ούτε τα εύσημα ούτεη κριτική πρέπει να απυθύνονται στον Νταλάρα αλλά στην εταιρεία και αυτούς τους υπαλλήλους που ασχολούνται με την εικαστική πλευρά των θεμάτων.Για παράδειγμα για την υπέροχη φωτογραφία στα Έρημα Χωριά τα εύσημα θα πρέπει να αποδοθούν σε αυτόν που σκέφτηκε να μπει μια τέτοια φωτογραφία και όχι στον Νταλάρα που απλώς είπε το τελικό ναι (μπορεί και να μην είχε ενδιαφερθεί καν για το τι θα μπει για εξώφυλλο).

Γενικά πάντως σε ό,τι αφορά τις συλλογές θεωρώ ότι ο Νταλάρας έχει σεβαστεί τους ακροατές του και δεν τους βάζει σε περιττά έξοδα.Είναι από τους τραγουδιστές που έχουν πραγματικά λίγες συλλογές.Ψάχνοντας στα Metropolis π.χ. θα βρω ένα σωρό συλλογές του Μητροπάνου,του Μητσιά,του Πουλόπουλου (για να πάρω τους εν ζωή μεγάλους τραγουδιστές) π.χ. ενώ του Νταλάρα σχεδόν καμμία ή πάντως ελάχιστες.Και παρά τον κίνδυνο να χρεωθεί αυτός ως "σνομπισμός" εκ μέρους του θεωρώ ότι έχει προστατεύσει αρκετά καλά το υλικό του από άσκοπες και ανούσιες συλλογές.

Επομένως δεν είναι κακό που κυκλοφόρησε μια συλλογή με τον Νταλάρα να τραγουδάει Λοίζο πόσο μάλλον αφού περιείχε και τραγούδια αρχείου.

Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα αλλά είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ και ξέδωσα.

Να υπενθυμίσω, οτι οι μοναδικές επίσημες συλλογές μόνο με τραγούδια του Νταλάρα είναι στην ουσία 3.

1) Οι μεγαλύτερες επιτυχίες του (μονό CD)

2) Το μουσικό κουτί (χωρίς σχόλια...)

3) Τα χρώματα του χρόνου (2 διπλά CD. Κάθε διπλό CD πωλείται ξεχωριστά).

ε, και τώρα, αυτή η συλλογή με τα τραγούδια του Μάνου.

Κυριολεκτικά, τραγουδιστές με υποδεκαπλάσια δισκογραφία έχουν δεκαπλάσιο αριθμό συλλογών.... Παραδείγματα,... δεκάδες!! :lol: :huh:

Σε μια εποχή που κυκλοφορούν αμέτρητα κακά τραγούδια, με άθλιες μουσικές και στίχους, μια συλλογή με τα τραγούδια του Μάνου Λοίζου που έχει ερμηνεύσει ο Γιώργος Νταλάρας, αποτελεί την πιο ευχάριστη είδηση και ιστορικό γεγονός, αφού κυκλοφορεί με τη συμπλήρωση 70 χρόνων από τη γέννηση κι 25 χρόνων από το θάνατο του συνθέτη.

Σε μια εποχή που μας πνίγουν τα αμέτρητα εμπορικά, "πασχαλιάτικα" και, κυρίως, "αγιοβασιλιάτικα", τρικ, μακάρι να έχουμε τη χαρά να κυκλοφορούν τέτοια μοναδικά "τρικ" που μέσα τους περικλείουν την ιστορία του καλού ελληνικού τραγουδιού. Αν κάποιος μου έλεγε ότι μια συλλογή με Λοίζο και Νταλάρα είναι "πασχαλιάτικο τρικ", θα τον έστελνα να διοχετεύσει την "ευαισθησία" του στα αληθινά τρικ-σκουπίδια που πλημμυρίζουν τα δισκάδικα...

Το ότι πολλοί μπορεί να έχουν αυτά τα τραγούδια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να συγκεντρώνεται -σε μια συλλογή- η συνεργασία του Νταλάρα με τον Λοίζο! Αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, γεγονός! Και βέβαια υπάρχουν κι οι νεότερες γενιές, που μακάρι να αγοράσουν αυτή τη συλλογή για να καταλάβουν τι σημαίνει τραγούδι με ψυχή! Τώρα, αν το κίνητρο της εταιρείας είναι μόνο το κέρδος, δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Εμπορική επιχείρηση είναι, δεν θα περίμενα κάτι άλλο, οπότε εστιάζω στην ουσία, στο ότι δηλαδή έχουμε να κάνουμε με ένα πραγματικό πολιτιστικό προιόν.

Τα δυο ανέκδοτα τραγούδια αποτελούν πραγματικό θησαυρό! Ο Λοίζος μαζί με τον Νταλάρα παίζουν κιθάρα, ο Νικολόπουλος μπουζούκι κι ο Νταλάρας ερμηνεύει Ναζίμ Χικμέτ σε απόδοση Γιάννη Ρίτσου!!! Νομίζω ότι όποιος αγαπά το καλό ελληνικό τραγούδι, το θεωρεί σοβαρή υπόθεση και δεν το αντιμετωπίζει επιδερμικά(ως τραλαλα) θα "τρέξει" για να προμηθευτεί αυτά τα ντοκουμέντα!

Τη όλη έκδοση την βρίσκω ποιοτική κι αρκετά επιμελημένη. Κι εγώ, βέβαια, θα ήθελα ένα εξώφυλλο με μια φωτό του Νταλάρα από τη δεκαετία του '70(δεν είναι κομψό να υπάρχει η ίδια φωτογραφία σε δύο δίσκους που κυκλοφόρησαν με διαφορά λίγων μηνών) μαζί, με αντίστοιχη του Λοίζου, αλλά πέρα απ' αυτό, σε όλα τα άλλα, η έκδοση είναι αρκετά καλή. Υπάρχει κατατοπιστικό σημείωμα από τον Τσάμπρα(έχει μόνο ένα μικρό λαθάκι : το "Συγγνώμη για την άμυνα κυκλοφόρησε το '92 κι όχι το '93), υπάρχει ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό της εποχής, υπάρχουν κι οι στίχοι των τραγουδιών. Ίσως θα έπρεπε να αναγράφονται κι οι μουσικοί που έλαβαν μέρος στις ηχογραφήσεις.

Όσον αφορά τις "ευθύνες" για το εξώφυλλο, την όλη συλλογή κ.τ.λ., τις αναφέρει,αναλυτικά, το ένθετο :

-Επιμέλεια παραγωγής : Γιώργος Νταλάρας

-Επιμέλεια έκδοσης, κείμενα : Γιώργος Τσάμπρας

-Γραφιστική επιμέλεια έκδοσης(εξώφυλλο) : Πέτρος Παράσχης

Η γνώμη μου πάντως είναι πως δεν πρέπει να "κολλάμε" σ' αυτά. Ας μένουμε στην ουσία.

Τα δύο ανέκδοτα τραγούδια("Το δίχτυ", "Ταξιδεύοντας") είναι πραγματικά διαμάντια! Κρύβουν μέσα τους χαρακτηριστικές στιγμές-ντοκουμέντα του ελληνικού τραγουδιού της δεκαετίας του '70 κι, ιδιαίτερα, χαρακτηριστικές στιγμές του Λοίζου και του Νταλάρα και μάλιστα, από πρόβα! Προσωπικά τα άκουσα με πολύ νοσταλγία, γιατί λειτούργησαν μέσα μου ως αναδρομή στο παρελθόν, μια και -μικρό παιδάκι στις αρχές του '70- μ' αυτή τη χρειά γνώρισα τη φωνή του Νταλάρα, η οποία και με άγγιξε, από τότε, βαθύτατα κι ανεξίτηλα.

Το "Μη με ρωτάς" και το "Αντίο φίλε" ο Νταλάρας τα ερμηνεύει από ψυχής. Στο πρώτο η φωνή του "κλαίει", και μαζί κι εγώ κάθε φορά που το ακούω, ενώ στο δεύτερο, η φωνή του είναι "δροσό νεράκι"!

Όσον αφορά τα "Τραγούδια μας"-που συμπεριλαμβάνονται στο δίσκο- δηλαδή, εκείνα τα λαικά τραγούδια που μιλούν για απεργίες, τα έχουμε -ιδιαίτερα στις μέρες μας-ξανά ανάγκη.

Η απόκτηση αυτής της συλλογής, σε περίοδο που η αντίδραση-σε όλους τους τομείς- έχει σηκώσει κεφάλι, αποτελεί πολιτική πράξη!

Και παλι θα συμφωνησω με τον Τασο(ειναι η μερα σημερα!)

Με εναν,μαγικο να τον πω,τροπο ειπε ακριβως ολα οσα ηθελα να πω κι εγω!

Ολα ομως!

Γιατι κοιταζουμε μονο το δεντρο; Μ'αυτον τον τροπο χανουμε το δασος....

Ξύλο δεν θα φας, γιατί απλά δεν έχεις δώσει κανένα δικαίωμα για κάτι τέτοιο

Σε σένα μπορεί.... ;)

Από αλλού δεν το γλιτώνει το ξύλο πάντως... ;):huh:

(τον Απόστολη εννοοώ)

¨Ενα πραγματακι που ξεχναμε ολοι μας πολυ συχνα ειναι οτι, δεδομενου οτι εμεις δεν ειμαστε αντιπροσωπευτικο δειγμα ακροατων, ειναι λογικο καμια, μα καμια μουσικη παραγωγη να μην απευθυνεται σε μας. ’ρα μια παραγωγη με τραγουδια απο τη δεκαετια του 70 η οποία εμπλουτιζεται με τρεις ανεκδοτες ηχογραφησεις ειναι κατι εξαιρετικα σπανιο για το μεσο ακροατη, την ιδια στιγμη που για μας ειναι κατι απιστευτα συνηθισμενο εως και βαρετο (με την εννοια της απογοητευσης που νιωσαμε οταν ειδαμε οτι εχει μονο τρια τραγουδια μη ηχογραφημενα, δυο απο τα οποια τα ακουγαμε καθημερινα για μια εβδομαδα και το τριτο για αρκετους μηνες). Καποιος μεσος ακροατης ομως, κομματι αυτου που ονομαζουμε "κοινο", "κοσμος" κλπ κλπ, βρισκει αυτο το cd σπανιο εως και ντοκουμεντο και μαλιστα πολλα απο τα τραγουδια δεν τα εχει ξανακουσει (κυριολεκτικα).

Νομιζω λοιπον οτι εδω αλλα και σε αλλες κρισεις μας θα πρεπει να σκεφτομαστε οτι η πλευρα του παραγωγου, ακομα και του καλλιτεχνη, δεν μπορει να εχει στο μυαλο της εμας που θεωρουμε οτι πχ οτι το "μη με ρωτας" ειναι ηδη παλιο αλλα τους αλλους. Οχι οτι αυτο ικανοποιει τη δικη μου διψα ή οτι με ευχαριστει, αλλα αποτελει πραγματικοτητα.

Και παλι θα συμφωνησω με τον Τασο(ειναι η μερα σημερα!)

Με εναν,μαγικο να τον πω,τροπο ειπε ακριβως ολα οσα ηθελα να πω κι εγω!

Ολα ομως!

Γιατι κοιταζουμε μονο το δεντρο; Μ'αυτον τον τροπο χανουμε το δασος....

Γωγώ μου είναι αναμενόμενο να συμφωνούμε γιατί βλέπουμε τα πράγματα μέσα από το πρίσμα και τα βιώματα της γενιάς στην οποία ανήκουμε κι οι δυο μας. :huh:

Προσωπικά άκουσα τα νέα για αυτή τη συλλογή με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση. Το γεγονός ότι περιέχει σχεδόν στο σύνολό της χιλιοακουσμένα τραγούδια δεν με ενόχλησε καθόλου. Ίσα ίσα, θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να βγαίνουν τέτοιες συλλογές, ειδικά για τις νέες γενιές όπως τη δικιά μου. Μην ξεχνάμε ότι άνθρωποι όπως εμείς σε αυτό εδώ το φόρουμ, που έχουμε πολλές γνώσεις όχι μόνο γύρω από τον Νταλάρα αλλά γενικότερα το καλό ελληνικό τραγούδι, είναι λίγοι, ειδικότερα στην ηλικία τη δικιά μου, της Χρύσας ή της Νεφέλης ας πούμε, που έχουμε μεγαλώσει σε ένα μουσικό περιβάλλον σαβούρας.

Πολλά παιδιά που ξέρω και είναι στην ηλικία μου δεν έχουν ιδέα ποιος είναι ο Λοϊζος ή ο Νταλάρας, χωρίς υπερβολή.. Ειλικρινά, τους λες αυτά τα ονόματα και σου απαντάνε ''τι είναι αυτοί, ποδοσφαιριστές;;''.. Κι εσύ τι να τους πεις τότε;; 'Οτι ''ναι, ποδοσφαιριστές είναι.. Κι ο Νικολαϊδης έγραψε το ''Σ'ακολουθώ''...... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτή η συλλογή απευθύνεται σε αυτά τα άτομα, καθώς επίσης σε άτομα που ξέρουν τι θα πει Λοίζος, αλλά δεν τον γνωρίζουν σε βάθος ή γνωρίζουν μόνο το 'Σ΄ακολουθώ''...

Μην κατακρίνουμε τη συλλογή και την αποκαλούμε ''Πασχαλιάτικο τρικ''. Είναι αμαρτία.. Όσον αφορά στα 2 ανέκδοτα τραγούδια, όπως σωστά προανέφερε ο Τάσος, είναι διαμάντια. Μόνο και μόνο ακούγοντας ποιοι παίζουν στο κομμάτι, ποιος τραγουδάει και ποιοι το έγραψαν, τρελάθηκα. Πραγματικά, μέσα από κάτι τέτοια δωράκια, οι παλιότεροι θυμούνται τα περασμένα, και εμείς οι νεότεροι μεταφερόμαστε με τη φαντασία μας σε εκείνη την εποχή.

Τέλος, όσον αφορά στο ''Μη με ρωτάς'', εδώ δεν έχω σχόλια... Όταν πήγα να πάρω το cd, το πρώτο τραγούδι που έβαλα να ακούσω στα ακουστικά που έχουν στα Fnac, ήταν αυτό.. Με το που άκουσα τη φωνή του Νταλάρα, έβγαλα τα ακουστικά, και έτρεξα να πάω να πληρώσω... Είναι απίστευτη ερμηνεία, μεστή, αισθαντική, ενώ είναι φανερά συγκινημένος. Και το ''Αντίο φίλε'' αμέσως μετά, είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να σκεφτεί να βάλει μετά το ''Μη με ρωτάς''.. Πολύ συγκινητική αλλαγή τραγουδιών...

Συγχαρητήρια λοιπόν στον Γιώργο για αυτή την πρωτοβουλία.. Προσωπικά χάρηκα πολύ.. Το μόνο παράπονό μου είναι ότι ακούγοντας το Μη με ρωτάς, δεν μπορώ πλέον να μην σκέφτομαι την κυκλοφορία σε cd ή και dvd της συναυλίας-αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο... Θα είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσα να έχω τώρα...

Προσωπικά άκουσα τα νέα για αυτή τη συλλογή με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση. Το γεγονός ότι περιέχει σχεδόν στο σύνολό της χιλιοακουσμένα τραγούδια δεν με ενόχλησε καθόλου. Ίσα ίσα, θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να βγαίνουν τέτοιες συλλογές, ειδικά για τις νέες γενιές όπως τη δικιά μου. Μην ξεχνάμε ότι άνθρωποι όπως εμείς σε αυτό εδώ το φόρουμ, που έχουμε πολλές γνώσεις όχι μόνο γύρω από τον Νταλάρα αλλά γενικότερα το καλό ελληνικό τραγούδι, είναι λίγοι, ειδικότερα στην ηλικία τη δικιά μου, της Χρύσας ή της Νεφέλης ας πούμε, που έχουμε μεγαλώσει σε ένα μουσικό περιβάλλον σαβούρας.

Πολλά παιδιά που ξέρω και είναι στην ηλικία μου δεν έχουν ιδέα ποιος είναι ο Λοϊζος ή ο Νταλάρας, χωρίς υπερβολή.. Ειλικρινά, τους λες αυτά τα ονόματα και σου απαντάνε ''τι είναι αυτοί, ποδοσφαιριστές;;''.. Κι εσύ τι να τους πεις τότε;; 'Οτι ''ναι, ποδοσφαιριστές είναι.. Κι ο Νικολαϊδης έγραψε το ''Σ'ακολουθώ''...... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτή η συλλογή απευθύνεται σε αυτά τα άτομα, καθώς επίσης σε άτομα που ξέρουν τι θα πει Λοίζος, αλλά δεν τον γνωρίζουν σε βάθος ή γνωρίζουν μόνο το 'Σ΄ακολουθώ''...

Μην κατακρίνουμε τη συλλογή και την αποκαλούμε ''Πασχαλιάτικο τρικ''. Είναι αμαρτία.. Όσον αφορά στα 2 ανέκδοτα τραγούδια, όπως σωστά προανέφερε ο Τάσος, είναι διαμάντια. Μόνο και μόνο ακούγοντας ποιοι παίζουν στο κομμάτι, ποιος τραγουδάει και ποιοι το έγραψαν, τρελάθηκα. Πραγματικά, μέσα από κάτι τέτοια δωράκια, οι παλιότεροι θυμούνται τα περασμένα, και εμείς οι νεότεροι μεταφερόμαστε με τη φαντασία μας σε εκείνη την εποχή.

Τέλος, όσον αφορά στο ''Μη με ρωτάς'', εδώ δεν έχω σχόλια... Όταν πήγα να πάρω το cd, το πρώτο τραγούδι που έβαλα να ακούσω στα ακουστικά που έχουν στα Fnac, ήταν αυτό.. Με το που άκουσα τη φωνή του Νταλάρα, έβγαλα τα ακουστικά, και έτρεξα να πάω να πληρώσω... Είναι απίστευτη ερμηνεία, μεστή, αισθαντική, ενώ είναι φανερά συγκινημένος. Και το ''Αντίο φίλε'' αμέσως μετά, είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να σκεφτεί να βάλει μετά το ''Μη με ρωτάς''.. Πολύ συγκινητική αλλαγή τραγουδιών...

Συγχαρητήρια λοιπόν στον Γιώργο για αυτή την πρωτοβουλία.. Προσωπικά χάρηκα πολύ.. Το μόνο παράπονό μου είναι ότι ακούγοντας το Μη με ρωτάς, δεν μπορώ πλέον να μην σκέφτομαι την κυκλοφορία σε cd ή και dvd της συναυλίας-αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο... Θα είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσα να έχω τώρα...

Ώπα!

Νομίζω ότι κάπου έχουμε παρεξηγηθεί...

Κατ' αρχάς, εξέφρασα την προσωπική μου άποψη:

ότι θεωρώ υπερβολή για τρία νέα τραγούδια να πρέπει

να πληρώσω και κάτι που ήδη έχω εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Και που λατρεύω να ακούω συνέχεια και όχι μόνο με αφορμή

τα τόσα χρόνια από τη γέννηση ή το θάνατο του Λοϊζου.

Ο Λοϊζος είναι από τους αγαπημένους μου συνθέτες. Όποιος και να είναι ο στιχουρχός: Ρασούλης, Λάδης, Παπαδόπουλος...

"Τον ακολουθώ" από το γήπεδο του Πανιωνίου παιδάκι ακόμη (την περίφημη εκείνη συναυλία), στο Ολυμπιακό Στάδιο με τους τόσους καλλιτέχνες μέχρι το Λυκαβηττό στο αφιέρωμα του Μελωδία.

΄Οπως γράφει κάπου παραπάνω ο Θανάσης μάλλον περίμενα κάτι

περισσότερο από τη ΜΙΝΟΣ και το Θείο σε άλλο χρόνο και τόπο. π.χ τραγούδια με το Θείο μετά από μιά νέα συναυλία αφιέρωμα ή και από πολλές παλαιές αν ήταν εύκολο.

Όταν αναφέρθηκα στο "Πασχαλινό αστείο" δεν έκανα μια διευκρίνιση (λόγω έλλειψης χρόνου κυρίως) . Ρώτησα τον πωλητή σε κάποιο μεγάλο κατάστημα δίσκων αν πρόκειται για επανέκδοση ή νέες διασκευές (που και αυτό θα το προτιμούσα). Και μου απάντησε ότι δεν έχουν ενημερωθεί, μα ούτε έχουν ακούσει κάτι για διασκευές και μάλλον πρόκειται για

το εν λόγω αστείο.

Μακάρι για τους νέους να είναι αποκάλυψη αυτή η συλλογή, το εύχομαι από καρδιάς, αλλά πες μου Γιώργο (Bithidalara) αυτοί που αναφέρεις και θεωρούν τον Λοϊζο τερματοφύλακα της ΑΕΚ και τον Νταλάρα σεντερ φορ στην Εθνική (και που μάλλον και για τα επόμενα 100 χρόνια της ζωής τους με αυτή την εντύπωση θα μένουν) πιστεύεις ότι θα πάνε να αγοράσουν τη συλλογή αυτή;

Αν ναι, τότε Θείος έχει πετύχει κάτι πολύ σημαντικό. Να αγγίξει νέους που έχουν μεγαλώσει μέσα σ' αυτή τη σαβούρα που αναφέρεις και που τα πολιτικοποιημένα μηνύματα μέσα από τη μουσική είναι ανέκδοτο για πολλούς και φάρος για λίγους.

Σόρυ αν σας ζάλισα.

C U μετά το Πάσχα.

Χρόνια πολλά σε όλους.

Όταν εξέφρασα τις απόψεις μου για το cd δεν αναφέρθηκα σε σένα Juanita.. Ούτε καν είχα διαβάσει το δικό σου post για το cd.. Επειδή είδα όμως ότι στο τόπικ υπήρχε γενικά μια διχογνωμία, γι' αυτό τοποθετήθηκα έτσι... Αυτοί που όπως λες είναι τελείως άσχετοι δεν θα πάνε να το αγοράσουν το cd, απλώς λέω ότι κάτι που για μας είναι χιλιοειπωμένο για πολλούς είναι καινούργιο.. Μακάρι ο Γιώργος να καταφέρει να κάνει για μια ακόμα φορά άτομα που δεν ακούνε τέτοια μουσική να εκτιμήσουν τέτοια τραγούδια.. Καλό Πάσχα και συγγνώμη αν παρεξηγήθηκες.. :D:D

Παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Σαφώς, όλοι εμείς που αγαπάμε το καλό ελληνικό τραγούδι και τον Γιώργο Νταλάρα, έχουμε όλα αυτά τα τραγούδια στις πρώτες τους εκδόσεις(σε κασέτες, σε δίσκους, σε cd και σε remasters...) και δεν περιμένουμε ούτε τα 70χρονα ούτε τα 25χρονα για να ακούσουμε Λοίζο! Ακούμε, καθημερινά, τα τραγούδια του. Αλλά εμείς, όπως το είπε κι ο soc , δεν είμαστε το αντιπροσωπευτικό δείγμα, αλλά οι πιο συνηδειτοποιημένοι. Μια τέτοια συλλογή όμως δεν απευθύνεται στους "μυημένους" και στους συλλέκτες, αλλά στο ευρύ κοινό. Οπότε, θεωρώ, ότι καλώς κυκλοφορούν - σε μια συλλογή - όλα τα τραγούδια του Λοίζου που έχει ερμηνεύσει ο Νταλάρας, συν, με την ευκαιρία, και κάποιων ανέκδοτων ηχογραφήσεων-ντοκουμέντων.

Οι επέτειοι έχουν κι έναν τέτοιον, καλό σκοπό, να δοθεί η ευκαιρία, και σ' ένα πιο ανυποψίαστο κοινό, να προσεγγίσει κάποιους σημαντικούς δημιουργούς και το έργο τους. Φέτος, για παράδειγμα, συμπληρώθηκαν 100 χρόνια από τη γέννηση του Εγγονόπουλου και γίνεται μια πληθώρα εκδηλώσεων, στα πλαίσια του "ΕΤΟΥΣ ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΥ". Φυσικά κι όσοι γνωρίζουμε το έργο του Εγγονόπουλου και το έχουμε διαβάσει, δεν περιμένουμε τα 100χρονά του! Αυτές οι επέτειοι γίνονται για το ευρύ κοινό, με μια διαφορά όμως, πρέπει, καταρχάς, να τις στηρίζουμε, πρώτοι, εμείς.

Αυτό ήταν το σκεπτικό μου κι όσον αφορά τη συλλογή Λοίζου-Νταλάρα, απευθύνεται μεν στο ευρύ κοινό, αλλά πρέπει, πρώτα, εμείς να τη στηρίξουμε, αποκτώντας την! Αν κι εμείς την απαξιώσουμε, φανταστείτε άλλοι... Και μετά θα κλαίμε γιατί στα ΤΟΡ-10 επικρατεί η κατάσταση που επικρατεί... Δεν είμαι λάτρης ούτε των ΤΟΡ-10, ούτε των αριθμών, του χρυσού και του χρήματος, το αντίθετο. Αλλά, δυστυχώς, πολύς κόσμος επιλέγει το τι θα αγοράσει με βάση αυτές τις λίστες των best sellers, τα ίδια γίνονται και στον χώρο του βιβλίου.

Γι' αυτό είπα ότι η απόκτηση αυτής της συλλογής αποτελεί πολιτική πράξη.

Αν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση, θα πρέπει να περάσουμε απ' τα λόγια στις πράξεις και να κινηθούμε ενεργητικά.

Ας προσπαθήσουμε να περάσει αυτή η συλλογή στα δέκα πρώτα και να δοθεί η ευκαιρία, στο ευρύ κοινό, να την προσέξει και να την αποκτήσει. Κέρδος πολιτισμού θα είναι αυτό, για όλους μας!

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0