Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όλη τη μουσική μες στην αγάπη βάλε

6 posts in this topic

Από τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο musiccorner.

"ΟΛΗ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΒΑΛΕ"

"’λλος ένας εξαιρετικός δίσκος, αφιερωμένος στη συμπλήρωση 40 ετών από το θάνατο του μεγάλου μας ποιητή Κωστή Παλαμά. Κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 1984 με ερμηνευτές τον Γιώργο Νταλάρα, τη Δήμητρα Γαλάνη, την Ελευθερία Αρβανιτάκη, τον αείμνηστο Διονύση Θεοδόση και παιδική χορωδία.

Η πρώτη παρουσίαση του έργου έγινε στις 2 Ιουλίου εκείνης της χρονιάς στο θέατρο του Λυκαβηττού στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών με τους ίδιους τραγουδιστές πλην της Αρβανιτάκη και την προσθήκη του Κώστα Καράλη και της ’λκηστης Πρωτοψάλτη.

Ο Μιχάλης Τερζής είχε μελοποιήσει Παλαμά και το 1976 στο δίσκο «Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο», η μια πλευρά του οποίου περιλάμβανε ποιήματα του Γιάννη Ρίτσου και η άλλη αντίστοιχα του σπουδαίου πνευματικού τέκνου της χώρας μας. Από αυτά, στο άλμπουμ που εξετάζουμε περιλαμβάνεται το «Γεια σας τριαντάφυλλα» που είχε τραγουδήσει το '76 η ’ννα Βίσση.

Στον δίσκο που παρουσιάζουμε υπάρχουν εξαιρετικά τραγούδια, γεμάτα λυρισμό και μελωδικότητα. Μοναδική στιγμή το «μανεδάκι» του Γιώργου Νταλάρα στην «Ανατολή» και το υπέροχο «Το σπίτι που γεννήθηκα» με τον Διονύση Θεοδόση, χωρίς φυσικά να υστερούν τα υπόλοιπα.

Στο οπισθόφυλλο υπάρχουν φωτογραφικά πορτραίτα των συντελεστών, αυτούσιο το κείμενο που διάβασε ο ’κος Δασκαλόπουλος τη βραδιά της πρώτης παρουσίασης του έργου, καθώς και ευχαριστήριο σημείωμα του συνθέτη. Αμφότεροι ήταν και οι παραγωγοί του δίσκου, ενώ η ξυλογραφία του εξωφύλλου είναι του Κώστα Γραμματόπουλου. Η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο "Master sound" με ηχολήπτες τους Βασίλη Γεωργόπουλο (που έκανε και το remix), Χρήστο Μανωλίτση και Βαγγέλη Κουλούρη.

Την ενορχήστρωση και τη διεύθυνση της ορχήστρας επιμελήθηκε ο Μιχάλης Τερζής, με εξαίρεση τα τραγούδια της Γαλάνη που ήταν δουλειά του Κώστα Γανωσέλη.

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Ανατολή (Γ. Νταλάρας)

2. Σ' αγαπώ (Δ. Γαλάνη - Γ. Νταλάρας)

3. Γεια σας τριαντάφυλλα (Παιδική χορωδία)

4. Ο Διγενής (Ε. Αρβανιτάκη)

5. Τίποτα δε μένει (Δ. Γαλάνη)

6. Όλη τη μουσική (Δ. Γαλάνη)

7. Το σπίτι που γεννήθηκα (Δ. Θεοδόσης)

8. Μεγάλος είσαι (Δ. Γαλάνη)

9. Ρωμαίικο (2||) (Δ. Θεοδόσης και παιδική χορωδία)

10. Ο Μπαταριάς (Ε. Αρβανιτάκη)

11. Στην αργατειά (Γ. Νταλάρας)

12. Ανατολή (Γ. Νταλάρας)

Η σημερινή στήλη περιέχει επίσης τους δίσκους του Βασίλη Δημητρίου "Ω! τι κόσμος μπαμπά" και "Μίλα μου απλά" των Τάκη Μπουγά-Αντώνη Ανδρικάκη.

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Αυτή η υπέροχη δουλειά του Μιχάλη Τερζή, παρότι είχε μεταφερθεί από το βινύλιο σε cd, ήταν, από χρόνια, εξαντλημένη και δεν την έβρισκε κανείς στα δισκοπωλεία.

Αυτές τις μέρες επανακυκλοφόρησε. Όσοι/όσες δεν την έχετε σπεύσατε!

Η τιμή είναι προσιτή : 10,70 ευρώ(στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ της Ομόνοιας).

Αυτή η υπέροχη δουλειά του Μιχάλη Τερζή, παρότι είχε μεταφερθεί από το βινύλιο σε cd, ήταν, από χρόνια, εξαντλημένη και δεν την έβρισκε κανείς στα δισκοπωλεία.

Όντως έχει επανακυκλοφορήσει το CD! Νομίζω όμως, οτι επανακυκλοφόρησε πριν 2 μήνες, γιατί το έχω βρει αρκετές φορές, σε διάφορα δισκοπωλεία, το χρονικό διάστημα αυτό. Η επανακυκλοφορία είναι για περιορισμένα αντίτυπα. Η τιμή όντως κυμαίνεται γύρω στα 11 ευρώ.

Όντως έχει επανακυκλοφορήσει το CD! Νομίζω όμως, οτι επανακυκλοφόρησε πριν 2 μήνες, γιατί το έχω βρει αρκετές φορές, σε διάφορα δισκοπωλεία, το χρονικό διάστημα αυτό. Η επανακυκλοφορία είναι για περιορισμένα αντίτυπα. Η τιμή όντως κυμαίνεται γύρω στα 11 ευρώ.

Αποστόλη ο ίδιος ο συνθέτης μου είπε ότι επανακυκλοφόρησε αυτές τις μέρες! Εκτός αν, αυτές τις μέρες, τον ενημέρωσαν από την εταιρεία ...

Ο συνθέτης Μιχάλης Τερζής μιλάει για το δίσκο του "Όλη τη μουσική μεσ' στην αγάπη βάλε" (μέρος της αφήγησής του δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ", τεύχος 26, σελ. 21) :

"Πρωτάκουσα για τον Κωστή Παλαμά στο σχολείο. Το θέμα ήταν, τα "Ακριτικά δημοτικά μας τραγούδια" με τον Διγενή και τον χάροντα, ξέρετε.

Μας διάβασε μια μέρα η κυρία Γεωργία, η δασκάλα, ένα νεότερο ποίημα για τον Διγενή του Κωστή Παλαμά, "Καβάλα πάει ο χάροντας τον Διγενή στον ’δη". Βρίσκω και στο σπίτι μια παλιά αναθολογία με την "Ανατολή" του : "Γιαννιώτικα, Σμυρνιώτικα, Πολίτικα ..." και τι θράσσος,άρχισα να προσπαθώ με την κιθάρα μου να τραγουδήσω αυτά τα "τραγούδια". Έτσι τα έβλεπα, σαν "τραγούδια". Ήτανε και ένας τρόπος να ξεγλιστράω απ' τα μαθήματα...

Αργότερα στο σπίτι του ’κου Δασκαλόπουλου, στην οδό Καρνεάδου - είχα βγάλει ήδη τα "Μανιάτικα" του Κάσση και τα "Αρχαία Λυρικά" - μιλούσαμε για ποίηση και μουσική. Του παίζω τον "Διγενή" με την κιθάρα. Μου λέει "στάσου", βγάζει μια ανθολογία και μου διαβάζει "Όλη τη μουσική μεσ' στην αγάπη βάλε...". Ώσπου να φθάσω στο σπίτι μου, στα Ιλίσια, είχα σχεδιάσει το βασικό θέμα του τραγουδιού. Έτσι κάπως ξεκίνησε αυτή η περιπέτεια.

Όταν άκουσε αργότερα ο Γιώργος Νταλάρας στο σπίτι του ολοκληρωμένο αυτό τον κύκλο, συγκινήθηκε πολύ. Είχε βιώματα.

Θυμάμαι τις πρόβες και την εξαντλητική επιμονή του Γιώργου, το κάθε τι στα τραγούδια να είναι ζυγισμένο άριστα.

Η "Ανατολή" ήταν το πρώτο τραγούδι που τραγούδησε στο στούντιο ο Νταλάρας.

Μπαίνει μέσα, ακούει μια - δυο φορές την ορχήστρα και το καρφώνει με τη μία, τέλεια! Κοιταζόμαστε με τον ’κο Δασκαλόπουλο και τον Γιώργο Μακράκη, τέλεια! Ο Νταλάρας είχε άλλη γνώμη! "Θα το ξαναπώ", λέει. Το είπε μια, το είπε δυο, το τραγούδι απογειώθηκε! Εκείνος όμως συνέχιζε! Του λέω "Γιώργο, πιάσαμε το 100% !". Απαντάει, "του λείπει κάτι" και εξηγεί : "Όταν το τραγούδησες την πρώτη στο σπίτι, εκείνη τη λέξη ... "λυπητερά" την έβγαζες με μια αναπνοή!". Αυτό έψαχνε, τόσο λεπτολόγος! Αυτός είναι ο Νταλάρας!΄

Έπαιξε ύστερα τον "διάλογο" με το λαγούτο του και μας πήρε το ξημέρωμα όταν τελειώσαμε, κατάκοποι αλλά ευτυχείς ...

Ύστερα ήρθε η Δήμητρα Γαλάνη με τον Κώστα Γανωσέλη. Τι ανάστημα και η Δήμητρα και τι εκφραστική αρτιότητα.

Η Ελευθερία Αρβανιτάκη, στα πρώτα της βήματα, μας εξέπληξε με τον "Διγενή" και τον "Μπαταριά".

Ο Διονύσης Θεοδόσης στο πρώτο τραγούδι της καριέρας του "το σπίτι που γεννήθηκα κι ας το πατούν οι ξένοι", έγινε Εθνικός ύμνος στην Κύπρο.".

Προφανώς οι βάνδαλοι δεν είχαν ιδέα, ούτε για τον Παλαμά, ούτε για τα τραγούδια αυτά, από τον σπουδαίο δίσκο του Μιχάλη Τερζή.... 

Κωστής Παλαμάς - «Όλη τη μουσική μες στην αγάπη βάλε»

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Παρασκευή, 20 Μαρτίου 2015

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/kostis-palamas-oli-ti-mousiki-mes-stin-agapi-vale

2 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0