petros_petrakis

Με το 'να πόδι στ΄ άστρα...

138 posts in this topic

Μα αυτά τα ραδιόφωνα μόνο το άσμα του Χατζηγιάννη να παίζουν?

Έλεος!

Nai einai alithia,oti den einai kati pou tha mporousame na thimomaste meta apo 1 xrono.

Elpizo na min mimithi ton titlo "H Ellada kegete" , kai ton metatrepsi se "O Ntalaras kegete".

Η επιστροφή του Γιώργου Νταλάρα

«Με το ΄να πόδι στ΄ άστρα και τα δυο στην κόλαση» είναι ο τίτλος του καινούργιου δίσκου του Γιώργου Νταλάρα, που κυκλοφορεί από τη Universal Music. Ένας τίτλος, ο οποίος ανήκει στους στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου και εμπεριέχει τη δύναμη και τη διαφορετικότητα των τραγουδιών που περικλείονται στον δίσκο. Καταξιωμένοι και νεότεροι συνθέτες και στιχουργοί υπογράφουν τα σημαντικά τραγούδια του album.

Τραγούδια που θυμίζουν μικρά σενάρια, καθημερινές ιστορίες της πόλης και τα οποία ως σπουδαίος μουσικός και μοναδικός ταξιδευτής μας τα διηγείται.

Η αναζήτηση του έρωτα, η αγάπη, η μοναξιά που επιμένει, οι καημοί, οι φόβοι και οι κοινωνικοί προβληματισμοί παίρνουν μορφή μέσα από την ευαισθησία που αντλείται από το σύνολο των συντελεστών.

Ο Γιώργος Νταλάρας με σπάνιες, για τα σημερινά δεδομένα, μουσικές γνώσεις και εμπειρίες, καθώς και με τη γνωστή του συνέπεια προσφέρει στο κοινό του κάτι πραγματικά καινούργιο και αυθεντικό.

Η δυναμική του καλλιτέχνη αντικατοπτρίζεται μέσα από την πολυσυλλεκτικότητα του δίσκου και τη δυνατότητα ανάδειξης νέων ταλαντούχων μουσικών.

Ερμηνεύει τους σημερινούς ήχους, με τα λόγια σημαντικών στιχουργών όπως των Λευτέρη Παπαδόπουλου, Μάνου Ελευθερίου, Λίνας Νικολακοπούλου, Νίκου Μωραΐτη, Γιώργου Παυριανού, Ζωής Παναγιωτοπούλου, Λίνας Δημοπούλου, Alice Tori, και Τέρπανδρου Παπαδόπουλου.

Τη μουσική υπογράφουν οι Μιχάλης Χατζηγιάννης, Τάσος Γκρούς, Στέφανος Κορκολής, Στέργιος Γαργάλας, Κυριάκος Παπαδόπουλος, και οι πρωτοεμφανιζόμενοι, Γιώργος Τσεπίλης, Κωνσταντίνος Βελλιάδης, και Νικόλας Κουμπιός.

Είναι αξιοσημείωτο δε, το γεγονός πως πέρα από ενδοιασμούς και τετριμμένα «παντρεύεται» το σήμερα με στοιχεία της λαϊκής μουσικής. Ο νεαρός Νικόλας Κουμπιός επενδύει μουσικά τους στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου και ο Γιώργος Τσεπίλης γράφει μουσική για τη Λίνα Νικολακοπούλου. Ο Μιχάλης Χατζηγιάννης σε στίχους Νίκου Μωραΐτη ξεπερνά τα δεδομένα και με δύο τραγούδια γίνεται συνταξιδευτής του Γιώργου Νταλάρα.

Μία δουλειά με ταυτότητα, αυθεντικότητα, αλλά και σύγχρονη αντίληψη, η οποία όντας βασισμένη στην κλασική μουσική παιδεία των συντελεστών αποτελεί τον δίαυλο επικοινωνίας με το κοινό.

Μία δουλειά σύζευξης ανθρώπων και αξιών, πείρας και αυθορμητισμού...

Μία δουλειά που ήρθε για να αγαπηθεί...

http://entertainment.flash.gr/music/releas...07/7/5/22097id/

:huh: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΣΚΟ. ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ...ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ 17 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΦΟΥΚΑΡΑ. ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΔΗ ΚΑΙ ΣΙΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΣΤΙΧΟΥΣ Λ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ... ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΉ???? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΙ ΛΑΡΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΤΣΙΤΣΑΝΗ , ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ. ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ "ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ" ΜΕ ΤΗ ΓΙΩΤΑ ΜΑΥΡΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΑΛΑΡΑ ΤΟΥ 1968 ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ. ΚΡΙΜΑ...

Φίλε STAVRAKAS αφού σε καλωσορίσω, να σου υπενθυμίσω πως υπάρχει σχετικό topic για τις εντυπώσεις από το νέο δίσκο εδώ:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=1...1&t=3782&st=120

Επίσης , αν θα ήθελες , θα σε παρακαλούσαμε να μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα, γιατί , όπως μου είπαν κι εμένα όταν εισήλθα σ'αυτή την κοινότητα, όταν γράφουμε με κεφαλαία είναι σα να φωνάζουμε... :huh:

Φίλε Θανάση΄δεν είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο φόρουμ. Πρωτομπηκα οταν ξεκίνηνησε να λειτουργεί πριν 5 με 7 χρόνια απο το φίλο απο Αλεξανδρούπολη. Λοιπόν σε οτι αφορά τον δίσκο είναι μία απογοήτευση... Αυτό που δεν μου αρέσει στην παρέα στο forum είναι, περα από κάποιες εξαιρέσεις , οτιδήποτε κι αν κάνει ο Νταλάρας τους αρέσει. Αυτο προφανώς θα σύμβαίνει με τα νέα μέλη του Fun club ... που τώρα γνωρισαν τον Νταλάρα. Και κάτι τελευταίο ... ο Νταλάρας δεν είναι ούτε Ρέμος ούτε Χατζηγιάννης ούτε Τσαλίκης. Μην τον αντιμετωπίζουν καποιοι απο το φόρουμ σαν pop star.

Αυτά λοιπόν,

Χαίρεται

Φίλε Stavraka δεν νομίζω ότι τα τραγούδια του Νταλάρα τοποθετούνται στην ίδια κατηγορία με άλλους τραγουδιστές τάδε &...Σία.Είναι δροσερά τραγούδια της εποχής χωρίς να προσβάλλουν τίποτα,καμμία σχέση με Τσιτσάνη και Μάρκο.Αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να λέμε πως θα έπρεπε ο Νταλάρας να αγοράζεται απο μαύρους γιατί δεν έχουν δοθεί τέτοια δικαιώματα στην πορεία του και δεν επιτρέπεται να το πεί κανείς.Μα ούτε και εγώ το επιτρέπω να ακούγεται απο κάποιον που συμμετέχει σε αυτό εδώ το Forum.

Stavraka συγγνώμη δεν είχα δει την ημερομηνία εγγραφής σου , απλά το μάτι μου έπεσε στον αριθμό των posts.

Και φυσικά δεν έκρινα καθόλου τα όσα έγραψες για το δίσκο.Αυτό είναι απόψή σου.Και το γούστο του καθενός είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.

Απλώς έγραψα πως για τις εντυπώσεις για το δίσκο υπάρχει άλλο Topic στη συζήτηση για τους δίσκους.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα για fun club κλπ, καταρχάς νομίζω πως ο όρος αυτός υποδηλώνει κάτι τελείως διαφορετικό αφενός κι αφετέρου , αν θες , υπάρχει άπλετος χώρος στη Γενική συζήτηση για τέτοιου είδους θέματα... :mad::huh:

Γνωρίζοντας πως είμαστε off-topic, θα απαντήσω. Η πλειοψηφία των μελών εδώ (άσχετα από το πότε γράφτηκαν στο forum) ακούει Νταλάρα εδώ και πολλά πολλά χρόνια - και όσοι είναι νέοι σε ηλικία, έχουν ακούσει όλη τη δισκογραφία του. Οι εξαιρέσεις ειναι ελάχιστες. Να είσαι σίγουρος φίλε STAVRAKAS πως κανείς μας δεν αντιμετωπίζει τον Νταλάρα σαν pop-star!

Μπορει κι εμενα να μη με ενθουσίασε ο νέος δίσκος, έχω ακούσει όμως άτομα που ακούνε Νταλάρα εδω και δεκαετίες και έχουν βαθιά γνώση της πορειας του, να δηλώνουν ανοιχτά οτι τους άρεσε ο δίσκος, και μάλιστα αρκετά! Μην είσαι τόσο απόλυτος λοιπόν - όλες οι απόψεις πρέπει να ειναι σεβαστές.

Την κουβέντα για τον δίσκο και για τα τραγούδια, ας τη συνεχίσουμε στο σωστό topic. :huh:

Τότε για ποιο λόγο διαμαρτυρόμαστε για την ποιοτητα των τραγουδιών της Ελλης Κοκκινου, της Αννας Βίσσυ, της Βανδή αφου κανεις δεν μπορει να αρνηθεί την δροσιά τόσο των τραγουδιών τους, είναι της εποχής (μπιτάτα) όσο και της εμφάνισής τους... Από τον Νταλάρα δεν περιμένω να ακούσω φίλε δροσερα τραγούδια που να μην προσβάλλουν κανένα...

Τις νέες γενιές που τις βάζεις;(Όχι ότι εμείς οι περισσότεροι είμαστε ξεπερασμένοι),αλλά εγώ ξέρω ότι είναι τραγούδια που όλοι έχουμε ψιθυρίσει πολλές φορές(για το νεο CD αναφέρομαι),όσον αφορά τις δουλειές άλλων τραγουδιστών Κοκκίνου,Ζήνα κ.λ.π.δεν θα πάρω θέση γιατί δεν ασχολούμαι.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...