petros_petrakis

Με το 'να πόδι στ΄ άστρα...

138 posts in this topic

Είδηση, την οποία μεταδίδω με μια μικρή επιφύλαξη:

Τις προηγούμενες μέρες, είχα μια τηλεφωνική επικοινωνία με φίλο μου, μουσικό, ο οποίος μου εκμυστηρεύτηκε πως ετοιμάζεται καινούριος δίσκος του Γ. Νταλάρα, με καινούρια τραγούδια. Ο ίδιος το γνωρίζει γιατί, όπως μου ανέφερε, έχει γράψει ένα τραγούδι για αυτόν τον δίσκο.

Δεν έχω μάθει περισσότερα, ακόμη τουλάχιστον, επομένως, με την πρώτη ευκαιρία, θα ενημερώσω!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο, μήπως σου είπε πότε να περιμένουμε τον δίσκο αυτόν στα καταστήματα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προσπαθώ να μάθω κάτι περισσότερο, αυτές τις μέρες... :mad:

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες που "μάζεψα" σήμερα, ο δίσκος αναμένεται να κυκλοφορήσει γύρω στα μέσα Ιουνίου. Θα περιέχει λαϊκά τραγούδια.

Διατηρώ μια επιφύλαξη για τα όσα μεταφέρω...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΛΑΪΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ. ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΗΔΗ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ. ΦΗΜΗ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ Σ ΑΥΤΑ Ο ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΓΑΡΓΑΛΑΣ (ΒΙΟΛΙ), Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ 2 ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ''ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ''. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ''ΜΟΝΟΣ'' ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνέντευξή του ο Λ.Παπαδόπουλος στα ΝΕΑ της 7ης Μαίου 2007, αναφέρει πως ήδη έχουν γράψει πάνω σε στίχους δικούς του από το βιβλίο ''100 ανέκδοτα τραγούδια'' πολλοί συνθέτες (Λάκης Παπαδόπουλος, Μ.Τόκας, Τ.Γκρους, Στ.Σέμσης, Σπ.Κουρκουνάκης,Μ.Κουμπιός,Πηγή Λυκούδη) κι ετοιμάζονται δίσκοι.

Σήμερα με σημείωμά του στην εφημερίδα(ΝΕΑ) ο Λ.Παπαδόπουλος επισημαίνει πως ξέχασε να αναφέρει στην συνέντευξη της 7ης Μαίου πως τα περισσότερα από τα καινούργια τραγούδια θα ερμηνεύσει ο Γ.Νταλάρας.

Συμπέρασμα; έχουμε να αναμένουμε αρκετούς δίσκους την επόμενη περίοδο. :):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο νέος δίσκος του Γιώργου Νταλάρα θα κυκλοφορήσει σύντομα, πάντως οι ηχογραφήσεις έχουν ολοκληρωθεί.

Τη μουσική, εκτός του Στέργιου Γαργάλα, που ήδη αναφέρθηκε, έχουν γράψει, μεταξύ άλλων, και οι εξής :

Γιώργος Θεοφάνους, Στέφανος Κορκολής, Αντώνης Βαρδής, Χρήστος Ζέρβας, Νικόλας Κουμπιός.

Να διευκρινίσω ότι οι πληροφορίες, σχετικά με τα ονόματα των συνθετών, κυκλοφορούν στον μουσικό και δημοσιογραφικό χώρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιώργος Θεοφάνους
:) :blink: :)
Νικόλας Κουμπιός.
Έχει καμία σχέση με τον Μιχάλη Κουμπιό; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιώργος Θεοφάνους
:) :blink: :)
Νικόλας Κουμπιός.
Έχει καμία σχέση με τον Μιχάλη Κουμπιό; :)

O γιος του είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά έψαξε πολύ για να βρει όλους αυτούς τους ΄΄κατα-πληκτικούς΄΄ συνθέτες; Πάλι γραμμάτεια εξοφλείς ρε Νταλάρα; Πάλι;;

Το χειμώνα ετοιμαστείτε για εμφανίσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να υπενθυμίσω οτι τραγούδια του Χρήστου Ζέρβα "χρωστάει" από την "άσφαλτο που τρέχει". Πριν κυκλοφορήσει η άσφαλτος είχε αναφέρει οτι ο Χρήστος Ζέρβας του είχε γράψει τραγούδια... τα οποία τελικά, όπως φάνηκε, δεν μπήκαν στον δίσκο. Πιθανότατα να ήρθε η ώρα να μπουν σε δίσκο!! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα περίοδος αγωνίας ξεκινά λοιπόν...

Ας περιμένουμε....Πάντα το νέο υλικό εξιτάρει... :(:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να περιμένουμε να ακούσουμε τα νέα τραγούδια. Προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου η ομάδα των συνθετών που δημιούργησαν για το νέο cd. Κι αυτό γιατί έχουν γράψει τραγούδια και για την Χαρούλα και για τον Μητροπάνο, αλλά γι αυτούς τους καλλιτέχνες ''δεν άνοιξε μύτη''. Και -προσωπικά- μου άρεσαν τα συγκεκριμένα τραγούδια. Πάντα τραγουδούσε ο Γιώργος τραγούδια για τον κόσμο κι ελπίζω κι αυτά να ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές ήθους και αξιοπρέπειας που υπηρετεί ο ερμηνευτής τους.

Τέλος, για να εξηγήσω απόλυτα την στάση μου, θέλω τον Νταλάρα ανάμεσα στις φωνές που ακούει ο πολύς κόσμος κι όχι σε ένα μουσείο μουσικής. Και μόνο που ακούγεται η φωνή του στα ραδιόφωνα και μόνο που μικρά παιδιά ακούνε αυτή τη φωνή ή θα την ξανακούσουν είναι κέρδος. Αν βοηθήσουν και τα τραγούδια ακόμα καλύτερα. Θα είναι μέγιστο κέρδος.

Γιατί καλοί είναι οι πειραματισμοί αλλά οι μεγάλοι καλλιτέχνες δεν πρέπει να ξεχνούν και το πλατύ κοινό. Θα απαλλασόμασταν -εδώ και χρόνια- από γραφικότητες και σκουπίδια που (τώρα)μας κατακλύζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η γνώμη μου είναι να περιμένουμε να ακούσουμε τα νέα τραγούδια. Προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου η ομάδα των συνθετών που δημιούργησαν για το νέο cd. Κι αυτό γιατί έχουν γράψει τραγούδια και για την Χαρούλα και για τον Μητροπάνο, αλλά γι αυτούς τους καλλιτέχνες ''δεν άνοιξε μύτη''. Και -προσωπικά- μου άρεσαν τα συγκεκριμένα τραγούδια. Πάντα τραγουδούσε ο Γιώργος τραγούδια για τον κόσμο κι ελπίζω κι αυτά να ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές ήθους και αξιοπρέπειας που υπηρετεί ο ερμηνευτής τους.

Τέλος, για να εξηγήσω απόλυτα την στάση μου, θέλω τον Νταλάρα ανάμεσα στις φωνές που ακούει ο πολύς κόσμος κι όχι σε ένα μουσείο μουσικής. Και μόνο που ακούγεται η φωνή του στα ραδιόφωνα και μόνο που μικρά παιδιά ακούνε αυτή τη φωνή ή θα την ξανακούσουν είναι κέρδος. Αν βοηθήσουν και τα τραγούδια ακόμα καλύτερα. Θα είναι μέγιστο κέρδος.

Γιατί καλοί είναι οι πειραματισμοί αλλά οι μεγάλοι καλλιτέχνες δεν πρέπει να ξεχνούν και το πλατύ κοινό. Θα απαλλασόμασταν -εδώ και χρόνια- από γραφικότητες και σκουπίδια που (τώρα)μας κατακλύζουν.

Συμφωνω... σε όλα!

Απλά, δε νομίζω πως οι μεγάλοι καλλιτέχνες, έχουν "ξεχάσει" το πλατύ κοινό. ’λλωστε σε αυτό στηρίζονται - χρόνια τώρα. Και αν τους κρατά κάτι στην πρώτη γραμμή, είναι, πέρα απο το υλικό τους και τον -κοινωνικό - λόγο τους, το κοινό που τους στηρίζει και τους ακολουθεί.

Επαυξάνω όμως την άποψη της Ekostel πως καλό θα ήταν να περιμένουμε να ακούσουμε... και μετά... οτι βρέξει ας κατεβάσει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα να σου θυμήσω όταν η Αλεξίου τραγούδησε Θεοφάνους στον δίσκο που κάνανε μαζί, άκουσε τα εξ αμάξης και όχι μόνο για τον Θεοφάνους αλλά για όλο το δίσκο που παρουσίασε στον κόσμο, και οι κριτικές επίσης που πήρε δεν ήταν ιδιαίτερα καλές.

Όσο για τον Μητροπάνο ΄΄δεν άνοιξε μύτη΄΄ όπως λες γιατι ο Μητροπάνος συνηθίζει τέτοιου είδους συνεργασίες, όπως και ο Πάριος οποτε που είναι η έκπληξη; Τώρα όσο αφορά τον Νταλάρα είναι μέσα ΄΄στις πρώτες φωνές΄΄ που ακούει ο κόσμος και καλά κάνει και είναι γιατί το αξίζει, αλλά νομίζω δεν πρέπει να αγχώνεται τόσο πολύ για το αν θα πουλήσει , είναι χορτασμένος απο αυτά.

Έτσι κι αλλιώς έχει ένα συγκεκριμένο κοινό που πάντα αγοράζει τους δίσκους του .Έκανε το πείραμα ΄΄στα τραγούδια που σου γράφω΄΄ και δεν πέτυχε γιατί ξανά η ίδια συνταγή;

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω το τραγούδι που έδωσε ο Θεοφάνους στον Νταλάρα.

Σαφέστατα και δεν υπάρχουν σήμερα μεγάλοι συνθέτες , αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να καταφεύγουμ στον Θεοφάνους [αυτός με πείραξε πιο πολύ]. Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι στον χώρο που έχουν ταλέντο και θα ήθελαν μια συνεργασία μαζί του. Θέλεις κάποια ονόματα Ζούδιαρης[τι ωραία που ήταν η ΄΄Νυχτερίδα΄΄], Περίδης, Μάλαμας, Ιωαννίδης, Μαυρουδής, Μαμαγκάκης, Κηπουργός, Κορακάκης, Ανδρέου, ο Πάνος ο Κατσιμίχας από τους παλιότερους ο Σούκας που όταν θέλει γράφει πολύ καλά, και αρκετοί ακόμα που ξεχνάω τώρα.

Γιατί να πέφτουμε στην φθήνια και στην ευκολία του Θεοφάνους, επειδή έτσι το απαιτούν οι σύγχρονες τάσεις της δισκογραφίας;

Θέλω τον Νταλάρα άμμεσο και επαναστάτη όπως τον ξέρω και τον αγαπάω μακρυά από ευκολίες και εμπορικά τερτίπια

Ο κόσμος για αυτό τον αγαπάει και τον έχει κάνει αυτό που είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις, φίλε Γιάννη, να επιμείνω στις απόψεις μου. Ιδιαίτερα σε αυτές που συνοψίζονται στις δυο τελευταίες παραγράφους.

Όσον αφορά στους συνθέτες και τραγουδοποιούς που παραθέτεις(πέρα από τον Αλκίνοο, τον Ζούδιαρη και τον Κορακάκη) δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο να συνεργαστεί ή να ξανασυνεργαστεί ο Νταλάρας. Είναι, βέβαια, προσωπική μου άποψη και επιθυμία να μην αποζητώ τις υπόλοιπες συνεργασίες. Και δεν είμαι και σίγουρη για το αν θέλουν κι εκείνοι να συνεργαστούν με τον Γιώργο. Γιατί καλά είναι τα λόγια εκτίμησης από όσους προανέφερες, δημόσια, αλλά δεν πρέπει να ρίχνουμε- για το απραγματοποίητο συνεργασιών -την ευθύνη μόνο στον Γιώργο.

Ελπίζω να μας δοθεί σύντομα η ευκαιρία να τα πούμε κι από κοντά και να αναλύσουμε τις απόψεις μας.

Τον δίσκο ''Στα τραγούδια που σου γράφω'' (κι ας τον ψιλοαποποιήθηκε ο Γιώργος) τον ακούω ευχάριστα στην πλειονότητά του. Γιατί -ορισμένες φορές- έχουμε ανάγκη να ακούμε και πιο ''ελαφρά'' τραγούδια που δεν περιγράφουν υψηλά νοήματα. Μπορεί να μην αποτελεί σταθμό στην δισκογραφία, αλλά μου αρέσει όταν τον ακούω και σε αυτά.

Ας κυκλοφορήσει ο δίσκος κι έχουμε καιρό να διαφωνήσουμε ή και να συμφωνήσουμε... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλεος πια με τον Θεοφάνους....Οκ καλός είναι αλλά σε συγκεκριμένα πράγματα...Αφήστε που πολλές φορές τα ίδια και τα ίδια...

Και ο Νταλάρας δεν καταλαβαίνω....Πρώτα αποποιήτε τον δίσκο στα τραγούδια που σου γράφω και μετά κάνει κάτι ανάλογο????Σόρυ παιδιά αλλά δεν το καταλαβαίνω...Αν τον υποστήριζε μέχρι τέλους να το δεχτώ....

Και φυσικά μένω με την ελπίδα ότι υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο ο Θεοφάνους να γράψει κάτι άξιο όσο το όνομα Γιώργος Νταλάρας.

(Διότι πολύ απλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έγινε μεγάλη αναφορά στο Γιώργο Θεοφάνους, θα ήθελα να σημειώσω πως , ναι μεν , έχει γράψει πολλά εύκολα τραγουδάκια (βλ.Ευρυδίκη, One, Ρέμος κλπ) αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω πως έχει γράψει και αρκετά και πολύ ωραία λαικά τραγούδια, όπως αυτά που πριν από λίγα χρόνια τραγούδησαν τόσο ο Πασχάλης Τερζής όσο και πιο πρόσφατα η Μαρινέλλα ή ακόμα κάποια και ο Ρέμος.Τραγούδια όπως το "Στα υπόγεια είναι η θέα" ή "Τίποτα δε γίνεται τυχαία", το "Είσαι μαχαίρι" και "Ο δικός μου ο δρόμος" ή το "Πάντα κάτι μας λείπει" με τη Μαρινέλλα και το Μακεδόνα.

Απλά και όμορφα λαικά τραγούδια.Τραγούδια που , όπως προανέφερε η EKOSTEL, δεν χρειάζονται δεύτερης ακρόασης για να γίνει κατανοητό το νόημά τους.Και πιστεύω ακράδαντα πως χρειάζονται κι αυτά.Δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά που ακούμε ένα δίσκο , στο φινάλε να είμαστε πάντα προβληματισμένοι. "Τι ήθελε να πει εκεί" ή "τι εννοούσε μ'αυτό" και διάφορα τέτοια...

Έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη στο γούστο και στα κριτήρια επιλογής του Γιώργου Νταλάρα, πιστεύω πως και σ'αυτή τη δουλειά θα έχει διαλέξει τα καλύτερα από κάθε συνθέτη, όπως κάνει πάντα, χρόνια και χρόνια τώρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα απλό και άμμεσο δίσκο για το ευρύ κοινό θεωρώ το ΄΄Καλώς τους΄΄ , έναν δίσκο αριστούργημα κατά την γνώμη μου, εκεί ο Νταλάρας απευθύνεται στο κοινό του με πολύ ξεκάθαρες προθέσεις .

΄΄Σ

Από κει και πέρσα το πράγμα σηκώνει μεγάλη κουβέντα, τα υπόλοιπα από κοντά όπως λες και συ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή έγινε μεγάλη αναφορά στο Γιώργο Θεοφάνους, θα ήθελα να σημειώσω πως , ναι μεν , έχει γράψει πολλά εύκολα τραγουδάκια (βλ.Ευρυδίκη, One, Ρέμος κλπ) αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω πως έχει γράψει και αρκετά και πολύ ωραία λαικά τραγούδια, όπως αυτά που πριν από λίγα χρόνια τραγούδησαν τόσο ο Πασχάλης Τερζής όσο και πιο πρόσφατα η Μαρινέλλα ή ακόμα κάποια και ο Ρέμος.Τραγούδια όπως το "Στα υπόγεια είναι η θέα" ή "Τίποτα δε γίνεται τυχαία", το "Είσαι μαχαίρι" και "Ο δικός μου ο δρόμος" ή το "Πάντα κάτι μας λείπει" με τη Μαρινέλλα και το Μακεδόνα.

Απλά και όμορφα λαικά τραγούδια.Τραγούδια που , όπως προανέφερε η EKOSTEL, δεν χρειάζονται δεύτερης ακρόασης για να γίνει κατανοητό το νόημά τους.Και πιστεύω ακράδαντα πως χρειάζονται κι αυτά.Δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά που ακούμε ένα δίσκο , στο φινάλε να είμαστε πάντα προβληματισμένοι. "Τι ήθελε να πει εκεί" ή "τι εννοούσε μ'αυτό" και διάφορα τέτοια...

Έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη στο γούστο και στα κριτήρια επιλογής του Γιώργου Νταλάρα, πιστεύω πως και σ'αυτή τη δουλειά θα έχει διαλέξει τα καλύτερα από κάθε συνθέτη, όπως κάνει πάντα, χρόνια και χρόνια τώρα...

Συμφωνώ απόλυτα με τον Θάνο,

δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά που ακούμε ένα δίσκο του Νταλάρα να μας πιάνει πονοκέφαλος από τη σκέψη...

Χρειάζονται και τα απλά λαϊκά Τραγούδια.

Τέλος αν και εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον Νταλάρα για τα κριτήρια του, η τελευταία επιλογή απο Θεοφάνους (Το μόνο που ξέρω) με προβλημάτισε λίγο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως, εμένα προσωπικά μου έχει λείψει ένας συνδυασμός αμιγώς προσωπικού δίσκου με λαϊκό περιεχόμενο, οπότε το περιμένω με αγωνία. Διότι, σχεδόν όλοι οι δίσκοι που κυκλοφόρησαν μετά τα "τραγούδια που σου γράφω" είχαν ένα ξεχωριστό ύφος και στυλ. Οι περισσότεροι πολυσυλλεκτικοί όσον αφορά τους ερμηνευτές, κάποιοι από ζωντανές εμφανίσεις, κάποιοι άλλοι αφιερώματα σε στιχουργούς και συνθέτες. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως δεν ήταν σπουδαίες παρεμβάσεις στα μουσικά και δισκογραφικά δρώμενα, είναι δίχως άλλο υπέροχες δουλειές. Απλά γενικά μου έχει λείψει να ακούσω το Νταλάρα σε ένα δίσκο από την αρχή ως το τέλος, με καλά λαϊκά τραγούδια.

Νομίζω ότι αξίζει να κάνουμε λίγη υπομονή, μιας και η κυκλοφορία του δίσκου έχει δρομολογηθεί στο σύντομο μέλλον. Τα ονόματα των συντελεστών που ακούγονται εμένα προσωπικά δε μου λένε τίποτα. Διότι, συχνά από εκεί που δεν το περιμένεις, μπορεί να προκύψει υπέροχο μουσικό αποτέλεσμα. Αντίθετα, οι υπερβολικές προσδοκίες που δημιουργούν κατά καιρούς τα μεγάλα ονόματα, συχνά διαψεύδονται.

Δεν ξέρω κάτι μέσα μου μου λέει πως θα είναι μία όμορφη δουλειά. Με το καλό λοιπόν! :D:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις άκουσα στον Ερωτικό, 94.8, το "Θα περιμένω εδώ", σε μουσική του Μ. Χατζηγιάννη. Ρυθμικό τραγούδι, με το γνωστό μουσικό ύφος του Χατζηγιάννη.

:)

Ερωτικό, ακούτε απο εδώ: www.eroticos.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά, έχω μεγάλη περιέργεια να ακούσω τα τραγούδια αυτής της δουλειάς. Δεν ξέρω γιατί, ίσως λόγω προηγούμενων δειγμάτων των συγκεκριμένων συνθετών, θεωρώ και φοβάμαι πως τα καινούργια τραγούδια δεν θα είναι κάτι το αξιόλογο. Δεν μπορώ να μιλήσω για τον Νίκο Κουμπιό γιατί δεν έχω ακούσει τίποτα δικό του, ωστόσο, αν εξαιρέσει κανείς και τον Χρήστο Ζέρβα, τα άλλα ονόματα με απογοήτευσαν. Ξέρω ότι έχουν γράψει κατά καιρούς καλά τραγούδια, ωστόσο είμαι κάθετος απέναντι στην επιλογή του Χατζηγιάννη, του Θεοφάνους ή του Βαρδή. Ειδικά τον τελευταίο τον εκτιμώ πολύ, αλλά τα τραγούδια του θα κυμαίνονται πάλι στο ίδιο μήκος κύματος. Ένας Κορακάκης π.χ θα ήταν πολύ καλή επιλογή.. Αναμένω ωστόσο τις επιλογές του Γιώργου, γιατί όπως και να' χει, αυτός επιλέγει ποια τραγούδια θα ερμηνεύσει. Μακάρι οι επιλογές του απλώς να είναι τουλάχιστον στο επίπεδο της ''Ασφάλτου''...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίζει ΤΩΡΑ στον ΕΡΩΤΙΚΟ το "Θα περιμένω εδώ"!!!!! :):D:D:):);):music::music::music::music:

Ο Χατζηγιάννης κάνει δεύτερες? Κατάλαβε κανένας?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και οι στίχοι, άγνωστης (ακόμη) "προελεύσεως":

"Θα περιμένω εδώ",

Μουσική: Μ. Χατζηγιάννης

Κοιτάζω στο λιμάνι τον κόσμο που περνά

μακρυά το βλέμμα φτάνει,

δεν είσαι πουθενά

δεν έχει θαύματα αυτο το καλοκαίρι

αν έχει θαύματα, μπροστά μου να σε φέρει.

Θα περιμένω εδώ, εδω στο κύμα επάνω

αν το θέλεις μπορεί να σωθώ, ή μπορέι να πεθάνω

να κερδίζω είχα μάθει εγώ, μα απόψε σε χάνω

Θα περιμένω εδώ.

Στα πρόσωπα του κόσμου, κοιτάζω να σε βρώ

πώς είσαι ο άνθρωπος μου, αφού δεν είσαι εδώ;

δεν έχει θαύματα αυτο το καλοκαίρι

κι αν έχει θαύματα, μπροστά μου να σε φέρει.

Θα περιμένω εδώ, εδω στο κύμα επάνω

αν το θέλεις μπορεί να σωθώ, ή μπορέι να πεθάνω

να κερδίζω είχα μάθει εγώ, μα απόψε σε χάνω

Θα περιμένω εδώ.

Όσο για τις δεύτερες, πρέπει να είναι ο Χατζηγιάννης. Το συνηθίζει άλλωστε στα τραγούδια που γράφει για άλλους...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...