Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Κανόνες και Όροι Χρήσης του Forum

64 posts in this topic

Δεν θα τον σταματήσει ο κανόνας, θα τον σταματήσει η τιμωρία του κανόνα.

Κοίτα γύρω σου Αποστόλη...

Αν δεν θέλει το άτομο να σεβαστεί το κανόνα, θα το παραβιασει, δεν θα τον σταματίσει η τημωρία.

Geeske, δεν σου είπα οτι δεν θα παραβιάζει ο κόσμος τους κανόνες... Πχ,.. ο κακόβουλος άνθρωπος θα βρίσει είτε υπάρχουν κανόνες, είτε υπάρχει τιμωρία. Αλλά αν μετά το post του με τις βρισιές, τον διαγράψουμε και μπλοκάρουμε την IP του.. τότε τον ξεφορτωθήκαμε. Απλά και τίμια.

Geeske, δεν έχω καταλάβει που θες να καταλήξεις? Να μην έχουμε κανόνες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το έχω χρησιμοποιήσει και να δοκιμάσω να μάθω πώς λειτουργούν τα pm χωρίς να ενοχλήσω κανέναν. Ο Θανάσης έχει το "πολυμηχανάκι", για άλλο παράδειγμα.

Το θέμα δεν είναι γιατί, το θέμα είναι ότι δεν κάνει κακό έκτος κι αν θέλει ο χρήστης να το κάνει.

Όντως σε περιπτώσεις όπως οι προαναφερθείσες δεν υπάρχει κανένα μεμπτό.

Απ' τη στιγμή που αυτές οι εγγραφές δεν έχουν ενοχλήσει κανέναν, μάλλον δεν υπάρχει λόγος να διαγραφούν.

Ίσως να άλλαζε ο κανόνας (το προσχέδιο εν πάει περιπτώσει) και να αναφερόταν μόνο σε περιπτώσεις οι οποίες δημιουργούν προβλήματα;

@ Αποστόλη:

Είναι φασισμός το να τιμωρείς κάποιον που ενοχλεί, και δεν είναι φασισμός το να αναγκάζεις με τη συμπεριφορά σου κάποιους να απέχουν απ' την κοινότητα για λόγους αξιοπρέπειας;

Αν κάποιοι θέλουν να φέρονται φασιστικά προς άλλους, τότε, την ανάλογη συμπεριφορά θα εισπράξουν! Επιλογή τους είναι!

Προσωπικά λοιπόν, δεν θεωρώ φασιστικό το να τιμωρούνται οι άσχημες συμπεριφορές!

(με το β' ενικό προφανώς δεν εννοώ εσένα, γενικώς μιλάω)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αποστόλη:

Είναι φασισμός το να τιμωρείς κάποιον που ενοχλεί, και δεν είναι φασισμός το να αναγκάζεις με τη συμπεριφορά σου κάποιους να απέχουν απ' την κοινότητα για λόγους αξιοπρέπειας;

Αν κάποιοι θέλουν να φέρονται φασιστικά προς άλλους, τότε, την ανάλογη συμπεριφορά θα εισπράξουν! Επιλογή τους είναι!

Προσωπικά λοιπόν, δεν θεωρώ φασιστικό το να τιμωρούνται οι άσχημες συμπεριφορές!

Μα αυτό λέω Χρύσα!! Αν είχαμε κανόνες (και τους τηρούσαμε) από την αρχή, η Γκρέτα και η κάθε Γκρέτα (βλέπε latina, athinaia, κλπ) θα είχαν φάει πόδι από την πρώτη στιγμή, χωρίς να φτάσουμε ποτέ εδω.

Αυτό λεω.. αν διαγράφεις κάποιον, επειδή δεν τήρησε κάποιους κανόνες, δεν θα σε πουν φασίστα, επειδή ο χρήστης αποδέχτηκε τους κανόνες όταν γράφτηκε. Αν όμως διαγράφουμε, χωρίς κανόνες και χωρίς μια κοινή πολιτική είμαστε εκτεθειμένοι στην οποιαδήποτε κριτική και αποδοκιμασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απ' τη στιγμή που αυτές οι εγγραφές δεν έχουν ενοχλήσει κανέναν, μάλλον δεν υπάρχει λόγος να διαγραφούν.

Ίσως να άλλαζε ο κανόνας (το προσχέδιο εν πάει περιπτώσει) και να αναφερόταν μόνο σε περιπτώσεις οι οποίες δημιουργούν προβλήματα;

Βρε παιδιά, οι κανόνες δεν εφαρμόζονται από αυτόματο λογισμικό για να πρέπει να αποσαφηνιστούν μέχρι την τελευταία τους λεπτομέρεια.

Από ανθρώπους εφαρμόζονται (διαχειριστές) οι οποίοι θα πράξουν ανάλογα σε κάθε περίπτωση, με τη βαρύτητα που χρειάζεται ή δεν θα πράξουν καθόλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Geeske, δεν έχω καταλάβει που θες να καταλήξεις? Να μην έχουμε κανόνες?

Στο κάτω κάτω, ναι.

Όπως είπα πριν, άλλο είναι οι κανόνες συμπεριφοράς, άλλο οι τεχνικές οδηγίες χρήσεως. Το πρώτο μου φαίνεται περιττό, το δεύτερο πολύ χρήσιμο.

Περιττό, γιατί; Γιατί στην περίπτωση που θέλει ένας χρήστης να φέρεται σωστά, δεν χρειάζονται άλλοι κανόνες παρά της normal συμπερηφορας στον κόσμο. Και στην περίπτωση που δεν θέλει, δεν θα τον σταματίσουν οι κανόνες, και να διωχτεί αρκούν οι συναίνεση των μέλων και η δράση του διαχειριστή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει η Geeske. Αν κάποιος δε θέλει να φερθεί όμορφα, δε θα τον σταματήσουν οι κανόνες.

Προσωπικά, θεωρώ πως και μόνο ο λόγος των administrator/moderator έχει αρκετή ισχύ για να βάλει ένα τέλος στα πράγματα, και δε χρειάζεται ιδιαίτερη ενίσχυση.

Παρ' όλα αυτά, κατανοώ πως στο παρελθόν έγιναν αρκετές φορές ανούσιες ενστάσεις για τις απαραίτητες ενέργειες των διαχειριστών και γι' αυτό υπάρχει αυτό το αίτημα για "επίσημους" κανόνες συμπεριφοράς.

Είμαστε όμως ένα φόρουμ που έχει γύρω στα πενήντα ενεργά μέλη (και άλλους τόσους ίσως που απλά διαβάζουν που και που). Αντιμετωπίζουμε κάθε ένα-δυο χρόνια κι από ένα σοβαρό περιστατικό κακόβουλου μέλους. Δεν πιστεύω λοιπόν πως χρειαζόμαστε τόσο βαρύγδουπους και αναλυτικούς κανόνες για απλά θέματα συμπεριφοράς, όπως έχουν άλλες κοινότητες που αριθμούν πολλές χιλιάδες μέλη.

Αν παρ' όλα αυτά υπάρχει αίτημα για τέτοιους κανόνες - βλέπω ότι υπάρχει :pity: - θα γράψω σε λίγο κι εγώ ένα post με μερικές βασικές τροποποιήσεις που πιστεύω πως πρέπει να γίνουν για να φτάσουμε σ' αυτό που είναι πιο κοντά στη λογική αυτού του φόρουμ.

Εdit: Όσον αφορά τις "οδηγίες χρήσης" σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το φόρουμ, προκειμένου να είναι περισσότερο οργανωμένα και λειτουργικά τα πράγματα, θεωρώ κι εγώ πως πρέπει να υπάρχουν, και να ειναι αναλυτικοί όσο χρειαστεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει η Geeske. Αν κάποιος δε θέλει να φερθεί όμορφα, δε θα τον σταματήσουν οι κανόνες.

Ναι, οι κανόνες δεν θα σταματήσουν το κακόβουλο μέλος. Απλώς υπάρχουν για να είναι καλυμμένοι οι διαχειριστές για όποια δράση τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ πρόχειρα, δοκίμασα μια μικρή τροποποίηση-αναδιάταξη των κανόνων που πρότεινε ο Αποστόλης, έτσι ώστε να φαίνονται λιγότερο "αυστηροί" και απλά να κατοχυρωνουν το δικαίωμα των διαχειριστών να επεμβαίνουν όταν χρειάζεται. Δεν συμπεριέλαβα τις "οδηγίες χρήσης".

1. Δεν επιτρέπονται προσωπικές κόντρες και προσβολές ούτε στον δημόσιο χώρο συζήτησης, ούτε μέσω ιδιωτικών μηνυμάτων (PMs).

2. Posts τα οποία θα μπορούσαν να θεωρηθούν προσβλητικά, εσκεμμένα ψευδή, απειλητικά, υβριστικά ή ρατσιστικά, μπορεί να οδηγήσουν είτε σε προσωρινή απενεργοποίηση του λογαριασμού χρήστη, είτε σε οριστική διαγραφή του, καθώς και γνωστοποίηση της ενέργειάς του χρήστη στο φορέα παροχής υπηρεσιών Internet (ISP) μέσω του οποίου ο χρήστης συνδέθηκε.

3. Οι administrators/moderators διατηρούν σε κάθε περίπτωση το δικαίωμα να τροποποιούν, να διαγράφουν εξ' ολοκλήρου το προσβλητικό ή ανάρμοστο μήνυμα ή να κλειδώνουν μέχρι νεωτέρας το θέμα (topic) στο forum. Οποιαδήποτε απορία για κλείδωμα ή διαγραφή μηνύματος ή θέματος ή για απαγόρευση πρόσβασης στο forum (ban) θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (PM) ή e-mail στους αρμόδιους moderators ή τον administrator και όχι με δημιουργία θέματος (topic).

4. Η διεύθυνση IP καταγράφεται και η δημιουργία πολλαπλών accounts από τον ίδιο χρήστη δεν επιτρέπεται. Περισσότερα από ένα accounts που αφορούν ισάριθμα φυσικά πρόσωπα και προέρχονται από την ίδια IP είναι αποδεκτά μόνο έπειτα από συννενόηση με την διαχείριση. Τυχόν παραβάτες του κανόνα θα διαγράφονται από το αρχείο μελών και δεν θα τους επιτρέπεται η είσοδος στο forum (ban).

5. Σε περίπτωση που κάποιος χρήστης, ο λογαριασμός του οποίου έχει απενεργοποιηθεί προσωρινά, δημιουργήσει ή χρησιμοποιήσει εξακριβωμένα άλλο λογαριασμό για να συνεχίσει να γράφει στο forum, τότε ο νέος και ο παλιός λογαριασμός θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

6. Δεν επιτρέπεται η διαφήμιση εμπορικών και μη προϊόντων και υπηρεσιών, με την τοποθέτηση links ή banners στα posts ή στην υπογραφή. Σε αυτήν τη περίπτωση, τα ανάλογα μηνύματα/υπογραφές θα αφαιρούνται άμεσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από μερικές προτάσεις σας, ξαναέγραψα τους κανόνες. Νομίζω οτι τώρα ακολουθούν μια πιο ουδέτερη γραμμή. Εξακολουθεί να είναι βέβαια ένα προσχέδιο. Περιμένουμε κι' άλλους να μας πουν νέες προτάσεις και ιδέες.

Νικόλα, αυτό που θα γράψουμε, τελικά πρέπει να αντιπροσωπεύει πρωτίστως την δική σου φιλοσοφία. Οπότε, περιμένουμε τις προτάσεις σου.

(Οι αλλαγές γίνονται στην 1η σελίδα, στο 1ο post)

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...f=4&t=3734&st=0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως είχα πει και στο άλλο τόπικ στο οποίο μιλούσαμε προκαταρκτικά για την ανάγκη τοποθετήσεως κανόνων λειτουργίας, θεωρώ ότι αυτοί είναι απαραίτητοι. Απλώς δεν πρέπει να έχουν ύφος επιτακτικό. Θα πρέπει να μετριαστεί η διατύπωσή τους, πράγμα το οποίο ήδη έχει γίνει επιτυχώς κατά την άποψή μου από τον Αποστόλη στην πρώτη σελίδα.

Αυτή τη στιγμή το μόνο που θεωρώ ότι θα πρέπει να έχει η διατύπωση, αφορά το δεύτερο σκέλος των κανόνων, δηλαδή τις Συμβουλές, επειδή εκεί χρησιμοποιείται πιο πολύ η προστακτική. Θεωρώ σωστή την τοποθέτηση της φράσης: ''Συστήνεται σε κάθε μέλος'' πριν από κάθε συμβουλή ή στην αρχή του κειμένου για να ισχύει για όλες. Με αυτή τη φράση μετριάζεται το επιτακτικό και αυστηρό ύφος της προστακτικής.

Τώρα, σε σχέση με όσα ειπώθηκαν παραπάνω για το αν είναι αναγκαία η τοποθέτηση κανόνων, έχω να πω τα εξής: Τους κανόνες αυτούς θα τους βλέπει κάθε νέο μέλος, όταν θα συμπληρώνει την αίτηση εγγραφής. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτούς τους κανόνες δεν τους βλέπει κανείς βέβαια, γιατί σε γενικά πλαίσια ξέρει πώς πρέπει να συμπεριφερθεί σε μια τέτοια διαδικτυακή κοινότητα. Ωστόσο, μόνο και μόνο η ύπαρξη των κανόνων, δημιουργεί στους διαχειριστές το δικαίωμα να τιμωρούν με τον ένα ή με τον άλλον τρόπο το μέλος που δεν τους σέβεται. Έτσι, οι κανόνες ουσιαστικά, πέρα από το γεγονός ότι καθορίζουν τα επιτρεπτά πλαίσια συμπεριφοράς, επιτρέπουν στους διαχειριστές την τιμωρία που συνεπάγεται η παραβίασή τους, χωρίς κανένας, και κυρίως το μέλος που τιμωρείται, να μπορεί να τους ζητήσει το λόγο. Δεν μπορεί δηλαδή να του πει ότι δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει, κι ας μην τους είχε διαβάσει το μέλος όταν γράφτηκε.

Τώρα, αν κάποιος θέλει απλά να προκαλέσει κακό, θα το κάνει είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν κανόνες, αλλά τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση, θα τιμωρηθεί άμεσα και δεν θα φτάσει η κατάσταση σε επίπεδα στα οποία έχει φτάσει κάποιες φορές μέχρι τώρα.

Τέλος, όσον αφορά στις διπλοεγγραφές, θεωρώ ότι πρέπει να διαγράφεται ο ένας λογαριασμός από τους δύο π.χ που έχει ένα μέλος, αν είναι στην πράξη ανενεργός. Συμφωνώ ότι δεν πειράζει να υπάρχει και ο δεύτερος ή ο τρίτος λογαριασμός κάποιου, αν αυτό το γεγονός απορρέει από το ότι ξέχασε το μέλος τον κωδικό, αλλά πολλές φορές οι διπλοεγγραφές έχουν γίνει με πιο πονηρούς σκοπούς. Οπότε, ως συμπέρασμα, καλό θα είναι να διαγράφονται όλοι οι διπλοί ή παραπάνω λογαριασμοί του εκάστοτε μέλους, έτσι ώστε να καλύπτουμε όλες τις περιπτώσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα γράψατε!

Καλό θα είναι να μην έχουν αυστηρό ύφος οι κανόνες. Έτσι δε θα αποθαρρύνουν τα νέα μέλη.

Ο Αποστόλης ήδη έχει τροποποιήσει σημαντικά τη μορφή των κανόνων. :pity:

Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν,.. μετά από συνεργασία με τον Χρηστο-regnis, βρήκαμε τον απόλυτο κανόνα!

Μην κάνετε τίποτα που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που σκέφτονται οι moderators. Οι παραβάτες θα οδηγούνται στο site: http://www.oust.gr.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :pity::):music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τέλειο!!! :pity:

Αυτό να κάνουμε λοιπόν, το συνιστώ ανεπιφύλακτα! :)

Αναρωτιέμαι ποιός κάθισε κι έφτιαξε αυτή τη σελίδα! Ό,τι να'ναι βρίσκεις στο internet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μου αρέσει καθόλου η λέξη "τιμωρία". Τα μέτρα που μπορεί να πάρει η διαχείριση σε περίπτωση που κάποιος συμπεριφέρεται άσχημα πιστεύω πως είναι (και πρέπει πάντα να ειναι) απλά ένας τρόπος για να προστατευτεί η κοινότητα και όχι "τιμωρία" γι' αυτόν που δημιούργησε προβλήματα.

Η λογική της "τιμωρίας" είναι πολύ εύκολο να οδηγήσει σε υπερβολές...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως... Αλλά με ποιόν άλλο τρόπο μπορεί να προστατευθεί η κοινότητα από τέτοιες συμπεριφορές;

Και πρόσεξε, μιλάω εγώ που έχω ξανατονίσει ότι μισώ τις τιμωρίες! Αλλά εδώ πιστεύω πως δε γίνεται αλλιώς!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό εννοούμε με τον όρο τιμωρία. Απλώς είναι λίγο σκληρός ίσως. Ίσως η λέξη ''συνέπειες'' να είναι καλύτερη. Π.χ: ''Σε περίπτωση που το μέλος θα κάνει ''αυτό'' ας πούμε, θα υποστεί τις προβλεπόμενες συνέπειες της πράξης του, οι οποίες είναι οι.....''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ειπα πως δεν πρέπει οι διαχειριστές να ενεργούν. Όταν κάποιος δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην κοινότητα, βεβαίως και θα έπρεπε να διαγράφεται, όπως έχει γίνει και παλιότερα. Απλά λέω πως ο σκοπός θα έπρεπε να ειναι η αποτελεσματική προστασία της κοινότητας και όχι η "τιμωρία" του "ενόχου" προς ικανοποίηση του δημοσιου αισθήματος :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, σε αυτό συμφωνώ. Θα πρέπει αυτή η διαφορά που επισημαίνεις, ’γγελε, να διαπνέεται στον κανονισμό.. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίδες, ... σε αυτά που έγραψα.. και στον τρόπο που είναι αυτή τη στιγμή γραμμένα δεν αναφέρω πουθενά την λέξη τιμωρία ή την λέξη συνέπειες.... Για ποιο πράγμα διαφωνείτε?? Νομίζω οτι η διατύπωση αυτή είναι αρκετά καλή. Δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι για να μπει κάποια λέξη του styl "τιμωρία".

Ας μην διαφωνούμε χωρίς λόγο, γιατί βαραίνει το topic και φαίνεται οτι δεν βγάζουμε άκρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη, ο ’γγελος σχολίαζε τη λέξη ''τιμωρία'', επειδή την χρησιμοποίησα εγώ στο ποστ μου. Ούτε εγώ τη θεωρώ σωστή, απλώς επειδή το ποστ είναι κάτι ανεπίσημο, δεν κάθισα να προσέξω και το παραμικρό. :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well, allow me to say that you have done a good job, all of you. :pity:

There is no shame in having rules even in a forum as open-minded as this one has always been.

Since the need for administrators has been felt, it seems obvious that some rules are necessary too.

It is true that rules do not prevent or stop bad people from being bad people.

However they are necessary to define the authority of the administrators and to protect them to a certain extent against all manners of criticism like unfairness, favouritism, arbitrary behaviour, etc. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα είμαι πολύ συνοπτική. Είμαι υπέρ των κανόνων και συγκεκριμένων όρων χρήσης για την συμμετοχή στην σελίδα. Προσωπικά δεν θα διαφωνούσα να έδινα τα στοιχεία ταυτότητάς μου. Προσωπικά,δεν με πειράζει. Όχι όμως να γίνουν οι κανόνες τόσο αυστηροί ώστε να αποτρέψουν την είσοδο νέων μελών. Αυτό με προβληματίζει. Και θα πρέπει να διαφυλαχθεί η ελευθερία της άποψης του κάθε μέλους. Ο σεβασμός στην προσωπικότητα του κάθε μέλους θα πρέπει να είναι πρωταρχικό στοιχείο. Και η κατανόηση από όλα τα μέλη -παλαιότερα και νεότερα- πως αυτή η σελίδα είναι αφιερωμένη στον Γ.Νταλάρα. Σε αυτόν πρέπει να επικεντρωνόμαστε.

Είναι καλό σε αυτή την προσπάθεια αναβάθμισης της σελίδας να μπουν κάποιοι κανόνες που ,όμως, δεν θα την στραγγαλίζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το έχω σκεφτεί προς και πίσω και μέχρι αηδίας, και νομίζω ότι όντως κάτι πρέπει ν' αλλάξουμε, κάτι κανόνες συμπεριφοράς να σκεφτόμαστε.

Δεν εννοώ όμως κανόνες που να τους επιβάλλουμε σε άλλους, γιατί στο κάτω-κάτω, σ' έναν άνθρωπο μόνο έχει ο καθένας εξουσία: στον εαυτό του.

Λέω λοιπόν ότι εμείς, τα μέλη του φόρουμ, πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.

Γιατί δεχόμαστε στο φόρουμ μας, στο πιο δημόσιο χώρο που υπάρχει, συμπεριφορές που σε οποιοδήποτε άλλο χώρο θα τα λέγαμε απαράδεχτα;

Ερώτηση είναι, όχι κατηγόρια, και την κάνω πρώτα στον εαυτό μου.

Μόλις χτες πρωτοσκέφτηκα:

«τι άραγε θα γινόταν αν λέγονταν στην παρέα μας live και δημόσια (σε κάποιο δρόμο, μαγαζί, αίθουσα συναυλίας) αυτά που γράφτηκαν από τον akritidis και την vitaly2 στα ποστ περί της αποχώρησής τους;»

Θα το δεχόμασταν; Θα τους λέγατε «μη φύγεις»; Αν σας τα έλεγαν κατάμουτρα;

Εγώ θα τους έλεγα «ντροπή σου!» και, αν επιμένανε, «δεν σε ξέρω!».

Ερώτηση λοιπόν: «γιατί δεν το κάνω και στο φόρουμ;»

Τα περισσότερα μέλη είναι άνθρωποι χαμηλών τόνων, που αν έχουν κάτι θετικό να πουν, το λένε ευχαρίστως, αλλά αν είναι κάτι αρνητικό, προτιμούν να σωπαίνουν.

Σαν βασική στάση ζωής αυτό είναι σωστότατο, κατά την γνώμη μου.

Στο φόρουμ όμως δημιουργεί το έξης πρόβλημα: άτομα που νιώθουν αδικημένα, και κλαψουρίζουν ή/και φωνάζουν γι' αυτό, λαμβάνουν υποστήριξη, κυρίως από μέλη που δεν ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει και έχουν μια αυτόματη αντίδραση συμπόνιας - ενώ από αυτούς που ξέρουν τι πραγματικά συμβαίνει, κανείς (σχεδόν) δεν μιλάει έξω από τα δόντια. Σ' αυτό παίζουν ρόλο, έκτος από την βασική "θετική" στάση, το να μην θέλουμε φασαρία, η επιθυμία να μην γινόμαστε σαν αυτούς που κατηγορούμε, η βαρεμάρα και το χάσιμο χρόνου. Το αποτέλεσμα όμως δεν μας ικανοποιεί, αλλιώς δεν θα υπήρχε το παρόν τόπικ.

Προτείνω λοιπόν το εξής:

«Τα μέλη να συμπεριφέρονται όπως σε οποιοδήποτε live πολιτισμένο δημόσιο χώρο, και να ζητάνε το ίδιο από τα άλλα μέλη.»

Και δεν το λέω για κανόνα, το λέω για τεστ.

Είτε διαβάζοντας είτε γράφοντας ένα ποστ, να ρωτήσουμε απλά: «Θα το δεχόμουν να ειπωθεί αυτό στην παρέα στην είσοδο της συναυλίας;» και να δράσουμε αναλόγως. Όλοι μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0