Sign in to follow this  
Followers 0
Anna

Συναυλία στην Πάτρα - 10/07/2007

54 posts in this topic

Διάλογος που έλαβε χώρα στο musical της Πάτρας πριν λίγες ημέρες:

Πελάτης: "Καλημέρα, θα ήθελα 11 εισιτήρια για τη συναυλία του Γιώργου Νταλάρα"

Καταστηματάρχης (και σημειωτέον, γνωστός του πελάτη): :blink: :blink: :xmas: "Α, μόνο?"

Πελάτης: "Μόνο, για αρχή τουλάχιστον..." :D :lol:

Να και 1 από τα εισιτήρια:

http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar...arochr/2007.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα θέλατε να πούμε (κουβέντα να γίνεται δηλαδή) ποια τραγούδια του νέου δίσκου πιστεύουμε ότι θα ακουστούν στην Πάτρα?

Φυσικά έχει σημασία και το ποια θα θέλαμε, αλλά θα ήταν ωραίο να δούμε αν έχουμε μπει στη λογική των συναυλιών και των τραγουδιών που ο ίδιος ο Νταλάρας θέλει να βγάλει προς τον κόσμο...

Ξεκινάω εγώ με τα εξής:

- (Η Ελλάδα καίγεται)

- Θα περιμένω εδώ

- Ναύπλιο

- (Σε φεγγάρια λυπημένα)

- Η αιτία είσαι εσύ

- Πολλές σημαίες (αυτό δεν μπορώ να το βγάλω από τη λίστα ακόμη κι αν έχω το φόβο ότι δεν θα το πει... Αλλά είναι δυνατόν να μας κάνει τετοια ζημια κ να μην το πει? :xmas: )

Ξέρω ότι είναι πολλά τα 6 τραγουδια που έβαλα, γι'αυτό και τα 2 είναι σε παρενθέσεις. Προσωπικά δε θέλω τίποτα άλλο από το τελευταίο!! :xmas::xmas:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διάλογος που έλαβε χώρα στο musical της Πάτρας πριν λίγες ημέρες:

Πελάτης: "Καλημέρα, θα ήθελα 11 εισιτήρια για τη συναυλία του Γιώργου Νταλάρα"

Καταστηματάρχης (και σημειωτέον, γνωστός του πελάτη): :blink: :blink: :wow: "Α, μόνο?"

Πελάτης: "Μόνο, για αρχή τουλάχιστον..." :D :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: Μπράβο στα ένδεκα! Καλά να περάσετε!

Όσον αφορά τα καινούργια τραγούδια, έχω να πω μόνο ότι, αν ακουστεί το «Ομόνοια», με το ζωντανό ήχο της μπάντας του Νταλάρα, εγώ που δέν ήρθα θα έχω «τόσες θύψεις όσα μαλλιά στο κεφάλι μου» (όπως λέμε στην χώρα μου ;):blush: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πιο συνηθισμένη τιμή εισιτηρίου σε πλήθος συναυλιών φέτος το καλοκαίρι είναι 20 ευρώ.

Και απ΄ότι είδα και στο φεστιβάλ της Πάτρας υπάρχουν πολλές εκδηλώσεις με 20 ευρώ (π.χ. η μεθαυριανή συναυλία Μάλαμα-Ιωαννίδη).

Αρα η τιμή δεν είναι θέμα μόνο φεστιβάλ.

Εγώ δεν θεωρώ "τσιμπημένη" , αλλά υπερβολική την τιμή των 30 ευρώ.Δε νομίζω άλλωστε πως συντρέχουν και λόγοι παραγωγής.

Δεν γνωρίζω αν ευθύνεται ο ίδιος ο Νταλάρας, αν όχι όμως, θα έπρεπε να έχει γνώση, γιατί ο αντίκτυπος της ακριβής τιμής είναι προς το πρόσωπο του και ο κόσμος κατηγορεί τον ίδιο, δεν σκέφτεται τους άλλους παράγοντες.

Θα έπρεπε να τα προσέχει αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η πιο συνηθισμένη τιμή εισιτηρίου σε πλήθος συναυλιών φέτος το καλοκαίρι είναι 20 ευρώ.

Και απ΄ότι είδα και στο φεστιβάλ της Πάτρας υπάρχουν πολλές εκδηλώσεις με 20 ευρώ (π.χ. η μεθαυριανή συναυλία Μάλαμα-Ιωαννίδη).

Αρα η τιμή δεν είναι θέμα μόνο φεστιβάλ.

Εγώ δεν θεωρώ "τσιμπημένη" , αλλά υπερβολική την τιμή των 30 ευρώ.Δε νομίζω άλλωστε πως συντρέχουν και λόγοι παραγωγής.

Δεν γνωρίζω αν ευθύνεται ο ίδιος ο Νταλάρας, αν όχι όμως, θα έπρεπε να έχει γνώση, γιατί ο αντίκτυπος της ακριβής τιμής είναι προς το πρόσωπο του και ο κόσμος κατηγορεί τον ίδιο, δεν σκέφτεται τους άλλους παράγοντες.

Θα έπρεπε να τα προσέχει αυτά...

Προσυπογράφω.

Αυτά τα..."δεν ευθύνεται ο καλλιτέχνης" είναι για να δικαιολογούμαστε εμείς οι..κολλημένοι!!!

Ευθύνεται και παρα-ευθύνεται... :D;):wow::blush::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molis gyrisa apo ena oneiro!!!!H synaylia htan teleia!!!O dalaras anepanalhptos,o tzoyganakhs fantastikos k h aslanidoy e3airetikh paroysia!Prwth fora eida to Dalara etsi!Toso xaroymeno,eydia8eto,na kanei asteia.Ermhneyse tragoydia apo diafores doyleies toy me ena diaforetiko,monadiko tropo!Fysika to arxaio wdeio htan katamesto!

Oi boyzoyktshdes htan talenta apisteyta!Htan o gios,an den kanw la8os,toy Karantinh k o allos nearos gios toy Matsika.

Elpizw molis 3eberdepsw me thn e3etastikh na kataferw na anevasw fotos k videos apo th synaylia poy katafera kryfa na travh3w!! :music:

Giati einai toso teleios???Akoma den borw na synel8w!!!! :lol: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η πιο συνηθισμένη τιμή εισιτηρίου σε πλήθος συναυλιών φέτος το καλοκαίρι είναι 20 ευρώ.

Και απ΄ότι είδα και στο φεστιβάλ της Πάτρας υπάρχουν πολλές εκδηλώσεις με 20 ευρώ (π.χ. η μεθαυριανή συναυλία Μάλαμα-Ιωαννίδη).

Αρα η τιμή δεν είναι θέμα μόνο φεστιβάλ.

Εγώ δεν θεωρώ "τσιμπημένη" , αλλά υπερβολική την τιμή των 30 ευρώ.Δε νομίζω άλλωστε πως συντρέχουν και λόγοι παραγωγής.

Δεν γνωρίζω αν ευθύνεται  ο ίδιος ο Νταλάρας, αν όχι όμως, θα έπρεπε να έχει γνώση, γιατί ο αντίκτυπος της ακριβής τιμής είναι προς το πρόσωπο του και ο κόσμος κατηγορεί τον ίδιο,  δεν σκέφτεται τους άλλους παράγοντες.

Θα έπρεπε να τα προσέχει αυτά...

Προσυπογράφω.

Αυτά τα..."δεν ευθύνεται ο καλλιτέχνης" είναι για να δικαιολογούμαστε εμείς οι..κολλημένοι!!!

Ευθύνεται και παρα-ευθύνεται... :music::DB):music::pity:

Πάντως, από τη δική μου επαγγελματική εμπειρία, όταν πριν χρόνια είχα εργαστεί-για ένα "φεγγάρι"- στο γραφείο δημοσίων σχέσεων δήμου, ξέρω ότι την τιμή των εισιτηρίων, όταν μια συναυλία ή θεατρική παράσταση την έχει αγοράσει ο δήμος, την καθορίζει ο δήμαρχος ή ο διευθυντής της δημοτικής πολιτιστικής επιχείρησης(ΔΕΠΑ).

Δηλαδή, ο κάθε καλλιτέχνης έχει έναν παραγωγό συναυλιών ο οποίος κλείνει τις συναυλίες με τους δήμους. Αν ο δήμος συμφωνήσει στο ποσό-πακέτο της συναυλίας, την αγοράζει κι από 'κει και πέρα καθορίζει (ο δήμος) την τιμή του εισιτηρίου. Ούτε ο παραγωγός μπορεί πλέον να επέμβει στην τιμή του εισιτηρίου, αφού την έχει πουλήσει τη συναυλία, ούτε, πολύ περισσότερο ο καλλιτέχνης, που θα έρθει τη συγκεκριμένη μέρα να δώσει τη συναυλία του ή την παράστασή του και να φύγει.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα από την εμπειρία μου : κλείστηκε από το γραφείο δημοσίων σχέσεων στο οποίο εργαζόμουν, μια συναυλία των Τσακνή-Μαχαιρίτσα. Το πακέτο ήταν, τότε, κάτι εκατομμύρια δραχμές. Συμφώνησαν κι αγόρασε ο δήμος τη συναυλία τους. Επειδή ήταν όμως προεκλογική περίοδος ο δήμαρχος αποφάσισε η συναυλία να πραγματοποιηθεί με ελεύθερη είσοδο ... Όταν οι δυο καλλιτέχνες(Τσακνής-Μαχαιρίτσας) ήρθαν, την ημέρα της συναυλίας, δεν ήξεραν τίποτα. Ο παραγωγός τους είχε, μάλιστα, προπληρωθεί το ποσό της συναυλίας. Τους έκανε όμως εντύπωση για το ότι γινόταν χαμός, ήταν ό ένας πάνω στον άλλον! Τότε πληροφόρηθηκαν, από εμένα, ότι η συναυλία δίνεται με ελεύθερη είσοδο. "Για κάποιο κοινωνικό σκοπό;", με ρώτησαν, "όχι, για προεκλογικό" τους απάντησα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς ο κάθε Δήμος ξέρει οτι αν βάλει το εισιτηριο στον Νταλάρα και την Αλεξίου 30 ευρώ ο κόσμος θα πάει ούτως ή άλλως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως, από τη δική μου επαγγελματική εμπειρία, όταν πριν χρόνια είχα εργαστεί-για ένα "φεγγάρι"- στο γραφείο δημοσίων σχέσεων δήμου, ξέρω ότι την τιμή των εισιτηρίων, όταν μια συναυλία ή θεατρική παράσταση την έχει αγοράσει ο δήμος, την καθορίζει ο δήμαρχος ή ο διευθυντής της δημοτικής πολιτιστικής επιχείρησης(ΔΕΠΑ).

Δηλαδή, ο κάθε καλλιτέχνης έχει έναν παραγωγό συναυλιών ο οποίος κλείνει τις συναυλίες με τους δήμους. Αν ο δήμος συμφωνήσει στο ποσό-πακέτο της συναυλίας, την αγοράζει κι από 'κει και πέρα καθορίζει (ο δήμος) την τιμή του εισιτηρίου. Ούτε ο παραγωγός μπορεί πλέον να επέμβει στην τιμή του εισιτηρίου, αφού την έχει πουλήσει τη συναυλία, ούτε, πολύ περισσότερο ο καλλιτέχνης, που θα έρθει τη συγκεκριμένη μέρα να δώσει τη συναυλία του ή την παράστασή του και να φύγει.

Αυτο ακριβως εγινε και στην προκειμενη περιπτωση.

Απλο ειναι,ας αφησουμε λοιπον τις πολλες αναλυσεις κατα μερος..... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως, από τη δική μου επαγγελματική εμπειρία, όταν πριν χρόνια είχα εργαστεί-για ένα "φεγγάρι"- στο γραφείο δημοσίων σχέσεων δήμου, ξέρω ότι την τιμή των εισιτηρίων, όταν μια συναυλία ή θεατρική παράσταση την έχει αγοράσει ο δήμος, την καθορίζει ο δήμαρχος ή ο διευθυντής της δημοτικής πολιτιστικής επιχείρησης(ΔΕΠΑ).

Δηλαδή, ο κάθε καλλιτέχνης έχει έναν παραγωγό συναυλιών ο οποίος κλείνει τις συναυλίες με τους δήμους. Αν ο δήμος συμφωνήσει στο ποσό-πακέτο της συναυλίας, την αγοράζει κι από 'κει και πέρα καθορίζει (ο δήμος) την τιμή του εισιτηρίου. Ούτε ο παραγωγός μπορεί πλέον να επέμβει στην τιμή του εισιτηρίου, αφού την έχει πουλήσει τη συναυλία, ούτε, πολύ περισσότερο ο καλλιτέχνης, που θα έρθει τη συγκεκριμένη μέρα να δώσει τη συναυλία του ή την παράστασή του και να φύγει.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα από την εμπειρία μου : κλείστηκε από το γραφείο δημοσίων σχέσεων στο οποίο εργαζόμουν, μια συναυλία των Τσακνή-Μαχαιρίτσα. Το πακέτο ήταν, τότε, κάτι εκατομμύρια δραχμές. Συμφώνησαν κι αγόρασε ο δήμος τη συναυλία τους. Επειδή ήταν όμως προεκλογική περίοδος ο δήμαρχος αποφάσισε η συναυλία να πραγματοποιηθεί με ελεύθερη είσοδο ... Όταν οι δυο καλλιτέχνες(Τσακνής-Μαχαιρίτσας) ήρθαν, την ημέρα της συναυλίας, δεν ήξεραν τίποτα. Ο παραγωγός τους είχε, μάλιστα, προπληρωθεί το ποσό της συναυλίας. Τους έκανε όμως εντύπωση για το ότι γινόταν χαμός, ήταν ό ένας πάνω στον άλλον! Τότε πληροφόρηθηκαν, από εμένα, ότι η συναυλία δίνεται με ελεύθερη είσοδο. "Για κάποιο κοινωνικό σκοπό;", με ρώτησαν, "όχι, για προεκλογικό" τους απάντησα ...

Όταν αγοράζεις ακριβά, πουλάς και ακριβά.

Αν το κόστος αγοράς για τον εκάστοτε Δήμο είναι μεγάλο, τότε θα αναγκαστεί να βάλει και ακριβό εισιτήριο, ώστε να βγάλει τα έξοδα

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Δεν γνωρίζω αν ευθύνεται  ο ίδιος ο Νταλάρας, αν όχι όμως, θα έπρεπε να έχει γνώση, γιατί ο αντίκτυπος της ακριβής τιμής είναι προς το πρόσωπο του και ο κόσμος κατηγορεί τον ίδιο,  δεν σκέφτεται τους άλλους παράγοντες.

Θα έπρεπε να τα προσέχει αυτά...

...Ε,θα το πω...Δεν αντέχω...Μήπως,λέω...Μήπως ώρες-ώρες τρωγόμαστε με τα ρούχα μας;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Δεν γνωρίζω αν ευθύνεται  ο ίδιος ο Νταλάρας, αν όχι όμως, θα έπρεπε να έχει γνώση, γιατί ο αντίκτυπος της ακριβής τιμής είναι προς το πρόσωπο του και ο κόσμος κατηγορεί τον ίδιο,  δεν σκέφτεται τους άλλους παράγοντες.

Θα έπρεπε να τα προσέχει αυτά...

...Ε,θα το πω...Δεν αντέχω...Μήπως,λέω...Μήπως ώρες-ώρες τρωγόμαστε με τα ρούχα μας;;;

Αρη, μου φαίνεται έχεις χάσει την ψυχραιμία σου τώρα τελευταία.... :DB):music: :lol: Κάτι οι κριτικές μας για τον δίσκο, κατι το ακριβό εισιτήριο στην Πάτρα... σε έχουμε βγάλει απ'τα ρούχα σου, ε? :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ε,ναι βρε Μάρω μου...Αφού η Ελλάδα καίγεται...Πώς να μη βγω από τα ρούχα μου;; :music::music: Οι διαόλοι!!Τη μια το ένα,την άλλη το άλλο!!!Η ταλαντούχα Πάτρα έδωσε χθες πύρια απάντηση!!! :DB):pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι κάπου στην μέση. Συμφωνώ με τον Μάκη οτι ο Γ.Νταλάρας θα έπρεπε να είχε γνώση, γιατί στην τελική (όπως λεει και ο Μάκης) ο κόσμος κατηγορεί (με τεράστια ευκολία θα έλεγα) τον ίδιο τον Γ.Νταλάρα. Από την άλλη, το εισιτήριο ήταν όντως λίγο τσιμπημένο, αλλά όχι τόοοσο ακριβό για να κάνουμε και θέμα. Αν η τιμή ήταν πάνω από 30 ευρώ ίσος να δικαιολογούσε την έντονη αντίδρασή μας. Στην προκειμένη, νομίζω οτι υπερβάλουμε λίγο. Στην τελική, εγώ πέρασα μία υπέροχη βραδιά και τα 30 ευρώ πιστεύω δεν ήταν μία απλησίαστη τιμή για την συναυλία αυτή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πες τα ρε ’ρη

Σημασία είναι οτι και περάσατε καλά και η συναυλία ήταν φοβερή.

’λλωστε η αξία των συναυλιών παντα είναι ανεκτίμητη και αυτο που μένει τελικά είναι το γεγονός και όχι η τιμή του. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ε,θα το πω...Δεν αντέχω...Μήπως,λέω...Μήπως ώρες-ώρες τρωγόμαστε με τα ρούχα μας;;;

Σχολιάζουμε την τιμή του εισιτηρίου.

Τι θα πει τρωγόμαστε με τα ρούχα μας?

Να γράφουμε τότε "όλα ωραία και καλά" να είναι όλοι ευχαριστημένοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το Μάκη!

Μπορει για εμάς να μην είναι μεγάλο ποσό τα 30Ευρώ, με την τρέλα που κουβαλάμε. ’λλωστε, πληρώνουμε και ξενοδοχεία, εισιτήρια κτελ ή τρένου ή βενζίνες για το αυτοκίνητο, φαγητό κλπ για να πάμε να δούμε τον Νταλάρα σε κάποια άλλη πόλη. Μπροστά σ' αυτά τα έξοδα, η διαφορά +-10 ευρώ στο εισιτήριο της συναυλίας μπορει να μοιάζει αμελητέα.

Αλλά 30 Ευρώ για έναν μεσο θεατή σε μια απλή καλοκαιρινή συναυλία είναι ΠΟΛΥ ακριβο εισιτήριο! Και τα 20 ευρώ είναι πολλά, αλλα εν μέρει μπορουν να δικαιολογηθούν από το κόστος και τη διαδικασία που έχει όλο το στήσιμο μιας συναυλίας.

Δε μπορει να παίζουν στο ίδιο φεστιβάλ Μάλαμας-Ιωαννίδης για 20 ευρώ, και να παίζει ο Νταλάρας με Ασλανίδου και Τζουγανάκη για 30 ευρώ! Αν θυμάστε, και οι περσινές φθινοπωρινες συναυλίες είχαν ακριβά εισιτήρια (και πάρα πολλές άδειες θέσεις :music:). Όταν αγοράζεις ακριβά, πουλάς ακριβά.

Εκτός αν το φεστιβάλ βρήκε ευκαιρία, επειδή είναι μεγάλο όνομα ο Νταλάρας, να πουλήσει πιο ακριβά τα εισιτήρια. Και σε αυτή την περίπτωση όμως, θα πρέπει να έχει γνώση ο Νταλάρας, γιατι, όπως είπαν και παραπάνω, τα πυρά θα στραφούν σ' αυτόν και όχι στο φεσιβάλ :D

Δεν θεωρώ πως αυτή η κουβέντα είναι "τσάμπα γκρίνια". Πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, και ας μην ειναι πάντα ευχάριστες. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι να καταλάβουμε ότι για την τιμή του εισιτηρίου δεν ευθύνεται ο, οποιοσδήποτε, καλλιτέχνης, αλλά ο δήμος;!

Δεν καθορίζει ο καλλιτέχνης την τιμή του εισιτηρίου, πως να το κάνουμε;!

Θα φέρω ένα παράδειγμα : η περσινή(Σεπτέμβρης 2006) συναυλία του Νταλάρα(ίδιο πρόγραμμα, ίδιοι συντελεστές) δόθηκε στο Κατράκειο στη Νίκαια με εισιτήριο 20 ευρώ και στον Ασπρόπυργο τσάμπα, με ελεύθερη είσοδο... Δηλαδή τι; Ο Νταλάρας ήταν "καλός" και "φιλάνθρωπος" με τους Ασπροπυργιώτες κι έδωσε δωρεάν τη συναυλία και "κακός" με τους Κοκκινιώτες(που μάλιστα είναι και συμπατριώτες του, μια και κατάγεται από τη Νίκαια), που τους "έβαλε" να πληρώσουν 20 ευρώ;

Απλά, ο δήμαρχος Ασπροπύργου - επειδή πέρσι είχαμε προεκλογική περίοδο - αποφάσισε κι έδωσε(για λόγους προεκλογικούς) δωρεάν τη συναυλία, την οποία φυσικά είχε αγοράσει από τον παραγωγό της. Ενώ, ο δήμαρχος της Νίκαιας θέλησε η συναυλία(την οποία κι αυτός την είχε αγοράσει από τον παραγωγό της) να έχει εισιτήριο με την τιμή των 20 ευρώ ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
...αυτο που μένει τελικά είναι το γεγονός και όχι η τιμή του.  :)

;);););) Στη 40 ετή πορεία του στο ελληνικό τραγούδι ο Γιώργος Νταλάρας,έπαιρνε και παίρνει 10 με τόνο τόσο στη "διαδρομή,όσο και στο αποτέλεσμα-κατάληξη"...Δίχως σκέψη,αφού έτσι ήταν και έτσι είναι εκ φύσεως του,πάντοτε πετύχαινε αβίαστα το τερπνόν μετά του ωφελίμου...Πριν δύο μήνες "όργωσε" την Ευρώπη...Πριν,λιγότερο από ένα μήνα,ήταν στην Κύπρο...Πριν μια βδομάδα στο Ηρώδειο...Χθες στην Πάτρα...Παρεμβλήθηκε και η έκδοση ενός ολοκαίνουριου cd...Και το κυριότερο..:Ο κόσμος κατέκλυσε όλους τους χώρους,για να τον δει,να θαυμάσει το σημαντικότερο Έλληνα τραγουδιστή...Αυτή είναι η απάντηση,σ'όλους και σε όλα:Η αγάπη και η αναγνώριση του κόσμου...Γιατί,όπως λέει κι ο Τάκης Μπουρμάς,στα "Αγκάθια"..."...Και να θυμάσαι πανω στης τίγρης το κουφάρι,κάτι μικρόψυχα ζωάκια καμαρώνουν..." ;):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ρη, νομίζω ότι εσύ έχεις μεγαλοποιήσει πιο πολύ το θέμα, σε σχέση με όλους όσους εξέφρασαν απλά τη δυσαρέσκειά τους για την τιμή του εισιτηρίου... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ίσως να το κάνω και τεχνηέντως...Γιατί θεωρώ ότι εμείς,που ακολουθούμε και "ασχολούμαστε" τόσα χρόνια με ότιδήποτε αφορά τον Γιώργο Νταλάρα,ορισμένα πράγματα μετά από τόσο καιρό,οφείλαμε και οφείλουμε να τα γνωρίζουμε και αυτά ακριβώς τα λεπτά σημεία να υπερασπιζόμαστε και να μην επαναλαμβανόμαστε...Και εννοώ ότι αυτό,που λέει ο Τάσος για τις τιμές,για τον πολύ κόσμο,μπορεί να είναι άγνωστο,αλλά για εμάς έπρεπε να είναι γνωστό,μετά από τόσα χρόνια...Και το λήγω εδώ!!Όλα καλά!! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Τάσο ασφαλώς και καταλαβαίνουμε αυτό που γράφεις.

Απλά εγώ διαφώνησα στην απόψή σου πως ο καλλιτέχνης δεν καθορίζει την τιμή του εισιτηρίου και είπα πως εμμέσως την καθορίζει, γιατί όταν κοστολογεί ακριβά την παραγωγή του τότε και ο εκάστοτε διοργανωτής δήμος "αναγκάζεται" να βάλει ακριβό εισιτήριο ώστε να καλύψει τα έξοδά του.

Σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις που οι δήμοι για προεκλογικούς-ψηφοθηρικούς λόγους δίνουν στο κοινό δωρεάν τη συναυλία, ενώ την έχουν ακριβοπληρώσει (όπως ο Ασπρόπυργος πέρυσι ή και η Κέλλη) και ασφαλώς αν είχαμε δημοτικές μπορεί και στην Πάτρα να ήταν δωρεάν και να μην συζητούσαμε τώρα.

Μια σημείωση ακόμη.Δεν γίνονται πάντοτε έτσι οι συναυλίες.Πολλές φορές ο δήμος (ή φορέας που έχει κάποιον χώρο) νοικιάζει με ένα στάνταρ ποσό τον χώρο στο γραφείο που διοργανώνει τη συναυλια (στην περπιτωση του Νταλάρα συνήθως είναι η "Α.Καραχάλιος κ σία Ε.Ε." ) και μετά είναι θέμα της εταιρίας παραγωγής η τιμή του εισιτηρίου ώστε να καλυφθουν τα έξοδα και να προκύψει και εύλογο κέρδος.

Στην Πάτρα βέβαια δεν έγινε κάτι τέτοιο φαινεται καθαρά στα εισιτήρια διοργανωτής ο δήμος, που έχει και την αποκλειστική ευθύνη.

Φίλε Αρη εμείς που "ασχολούμαστε" τόσα χρόνια με ότι αφορά τον Νταλάρα τα γνωρίζουμε αυτά τα θέματα, δεν χρειαζόταν αυτή η κουβέντα για να μάθουμε κάποια πράγματα.

Το σχόλιό μας για το ακριβό εισιτήριο δεν ήταν εναντίον του Νταλάρα, απλά επειδή αγαπάμε και θαυμάζουμε αυτό που κάνει εκφράσαμε την "αγωνία" μας για ένα θέμα που είναι πιθανό να προκαλέσει σχόλια εναντίον του.

Και τέλος συμφωνώ με τη Μάρω πως μεγαλοποίησες το θέμα σε σχέση με όλους εμάς που εκφράσαμε τη δυσαρέσκειά μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 100% τόσο με τον Μάκη όσο και με τον ’γγελο. Και μπράβο σου Μάκη που βρέθηκε έστω και ένα μέλος να δει λίγο πιο αντικειμενικά (εννοώ με το μάτι που θα το δει ο περισσότερος κόσμος) τα πράγματα .Γιατί κατά την γνώμη μου όσο καλό κάνει η καλοπροαίρετη και το τονίζω αυτό κριτική στον ίδιο τον καλλιτέχνη τόσο μπορεί να τον βλάψει η πάντα θετική κριτική από τους ίδιους του τους θαυμαστές που πάντα τον απαλλάσσει από όλους και από όλα.

Ο Τάσος το έθεσε σωστά μιας και έτυχε να έχει και ο ίδιος προσωπική εμπειρία πάνω σε θέματα διοργάνωσης συναυλιών μέσω του δήμου. Αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να γνωρίζει ούτε και να μπαίνει σε τέτοιες λεπτομέρειες με αποτέλεσμα όπως πολύ σωστά είπε και ο Μάκης ο τελικός αντίκτυπος να είναι προς το πρόσωπο του ίδιου του καλλιτέχνη. Αν η τιμή τον 30 περάσει ασχολίαστη του χρόνου ή στην επόμενη αντίστοιχη συναυλία αν θα πάει 35 ή και 40 θα είναι αργά για θα θυμηθούμε και να πούμε πως και των 30 ήταν εξίσου ακριβό.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα...Ένα εισητήριο της τάξης των 30 euro για μια συναυλία χωρίς μεγάλη ορχήστρα και πολλούς συντελεστές, δεν είναι και το φθηνότερο.Ειδικά αν πρόκειται για μια 3μελή ή 4μελή οικογένεια.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να σχολιάσω και να κρίνω το ποιος ευθύνεται γιατί πραγματικά δεν ξέρω ποιος ευθύνεται και δεν ξέρω τον τρόπο που γίνονται κάθε φορά οι συμφωνίες.Και πιστεύω πως κάθε φορά είναι διαφορετική.

Να ρωτήσω όμως κάτι...

Η τιμή του εισητηρίου της Πάτρας είχε ανακοινωθεί κάτι μέρες πριν από τις συναυλίες στο Ηρώδειο.

Πολλοί από μας βρεθήκαμε στα καμαρίνια του Ηρωδείου, άλλοι μια μέρα, άλλοι και τις δυο.Ο Γιώργος Νταλάρας, ειδικά την πρώτη μέρα, μας δέχθηκε και συζήτησε για λίγο μαζί μας.

Ο δε , Ανδρέας Καραχάλιος, υπεύθυνος της διοργάνωσης πολλών από τις συναυλίες του Γ.Νταλάρα , εθεάθη και στο Αρχαίο Ωδείο της Πάτρας.

Δεν είδα κανέναν να κάνει μια νύξη για το θέμα είτε στον κ.Καραχάλιο , που νομίζω πως θa ήταν ο καθ'ύλην αρμόδιος να απαντήσει είτε στον ίδιο το Γ.Νταλάρα.Χαμογελάκια και ευχαριστίες και συγχαρητήρια και φωτογραφίες και αυτόγραφα και τα γνωστά...

Γιατί , κανείς απ'όσους κόπτονται τώρα , για τις τιμές των εισητηρίων , δε ρώτησε εκείνη τη στιγμή τους αρμόδιους;

Γιατί τώρα όλη η φασαρία σε μια συζήτηση που δεν βγάζει και δεν πρόκειται να βγάλει πουθενά;

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου Θάνο και προσωπικά θα την λάβω σοβαρά υπόψη μου για την επόμενη φορά έτσι ώστε να το επιδιώξω αν χρειαστεί.

Το ότι δεν έπιασαν τον εκάστοτε αρμόδιο εκείνη την στιγμή όσοι διαμαρτύρονται τώρα (και για ποιος μιλάς; για τον Μάκη τον ’γγελο και μένα ; γιατί όλοι οι υπόλοιποι που έγραψαν εδώ δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα με την τιμή του εισητρίου) μπορεί να έγινε για χίλιους δύο λόγους αυτό δεν αφαιρεί όμως το δικαίωμα να γραφτούν εδώ οι όποιες απόψεις.

Όσο τώρα για το αν μια τέτοια συζήτηση βγάζει ή όχι πουθενά κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά. Το Internet είναι ένας χώρος προσβάσιμος σε όλους και ο καθένας μπορεί να μπει να διαβάσει και να λάβει ή να μην λάβει υπόψη του τα όσα γράφονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να ρωτήσω όμως κάτι...

Η τιμή του εισητηρίου της Πάτρας είχε ανακοινωθεί κάτι μέρες πριν από τις συναυλίες στο Ηρώδειο.

Πολλοί από μας βρεθήκαμε στα καμαρίνια του Ηρωδείου, άλλοι μια μέρα, άλλοι και τις δυο.Ο Γιώργος Νταλάρας, ειδικά την πρώτη μέρα, μας δέχθηκε και συζήτησε για λίγο μαζί μας.

Ο δε , Ανδρέας Καραχάλιος, υπεύθυνος της διοργάνωσης πολλών από τις συναυλίες του Γ.Νταλάρα , εθεάθη και στο Αρχαίο Ωδείο της Πάτρας.

Δεν είδα κανέναν να κάνει μια νύξη για το θέμα είτε στον κ.Καραχάλιο , που νομίζω πως θa ήταν ο καθ'ύλην αρμόδιος να απαντήσει είτε στον ίδιο το Γ.Νταλάρα.Χαμογελάκια και ευχαριστίες και συγχαρητήρια και φωτογραφίες και αυτόγραφα και τα γνωστά...

Γιατί , κανείς απ'όσους κόπτονται τώρα , για τις τιμές των εισητηρίων , δε ρώτησε εκείνη τη στιγμή τους αρμόδιους;

Γιατί τώρα όλη η φασαρία σε μια συζήτηση που δεν βγάζει και δεν πρόκειται να βγάλει πουθενά;

:)

Εγώ προσωπικά βρέθηκα στο Ηρώδειο τη δεύτερη μέρα.Και τότε δεν γνώριζα την τιμή του εισιτηρίου της Πάτρας.

Το post που μπήκε στις 4 Ιουλίου και μας ενημέρωνε για την τιμή το διάβασα μετά την επιστροφή μου στη Θεσσαλονίκη.

Αν το ήξερα, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να θέσω το θέμα στους καθ΄ύλην αρμόδιους.

Οσο για τη συζήτηση δε νομίζω πως δεν οδηγεί πουθενά.Ενας επικοδομητικός διάλογος έγινε, σε έναν χώρο ελέυθερο στην πρόσβαση για όλους, ίσως μερικοί να έμαθαν και κάποια πράγματα που δεν γνώριζαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0