Sign in to follow this  
Followers 0
Anna

Συναυλία στην Πάτρα - 10/07/2007

54 posts in this topic

Επειδή νομίζω ότι το θέμα έχει λίγο ξεφύγει,πιστεύω ότι καλό θα ήταν να ανοίγαμε αν θέλετε μια κουβέντα στη Γενική Συζήτηση για το θέμα των τιμών στο ελληνικό τραγούδι.Η κουβέντα δεν αφορά μόνο τη συγκεκριμένη συναυλία εξάλλου αλλά θεωρώ ότι έχει να κάνει με τη γενικότερη υπερτίμηση των τιμών στη μουσική (συμπεριλαμβανομένων αμοιβών τραγουδιστών αλλά και μουσικών και της τιμής των cd)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ προσωπικά είμαι κάπου στην μέση. Συμφωνώ με τον Μάκη οτι ο Γ.Νταλάρας θα έπρεπε να είχε γνώση, γιατί στην τελική (όπως λεει και ο Μάκης) ο κόσμος κατηγορεί (με τεράστια ευκολία θα έλεγα) τον ίδιο τον Γ.Νταλάρα. Από την άλλη, το εισιτήριο ήταν όντως λίγο τσιμπημένο, αλλά όχι τόοοσο ακριβό για να κάνουμε και θέμα. Αν η τιμή ήταν πάνω από 30 ευρώ ίσος να δικαιολογούσε την έντονη αντίδρασή μας. Στην προκειμένη, νομίζω οτι υπερβάλουμε λίγο. Στην τελική, εγώ πέρασα μία υπέροχη βραδιά και τα 30 ευρώ πιστεύω δεν ήταν μία απλησίαστη τιμή για την συναυλία αυτή.

Δεν ήταν τόοοοσο ακριβό στην Πάτρα. Μήπως θέλεις να σου θυμίσω τη συναυλία με τη Μαρινέλλα στο Μεγαρο Θεσσαλονίκης και την τιμή που είχε εκεί το εισητήριο???

Επίσης όπως πολύ σωστά είπε και ο Μάκης όταν αγοράζεις ακριβά είσαι αναγκασμένος -για να βγάλεις τα έξοδα- να πουλήσεις ακριβά.

Τέλος όταν έγραψα τη διαμαρτυρία μου για το ότι αποσύρανε τα φοιτητικά εισητήρια της Αλεξίου στη Θεσσαλονίκη κανείς δεν έκανε κανένα σχόλιο. Μόνο για τον Νταλάρα είναι το πρόβλημα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω πως καλώς ετέθη το ζήτημα. Δεν πρόκειται για κριτική. Εγώ ή κάποιος άλλος μπορεί να μην έχει οικονομικό πρόβλημα, αλλά μια τετραμελής οικογένεια για να απολαύσει τον αγαπημένο καλλιτέχνη θα έπρεπε να δαπανήσει 120 ΕΥΡΩ. Επιπλέον, δεν γνωρίζω αν υπήρχαν φοιτητικά εισιτήρια. Και δεν θα μπω στην λογική αν η συναυλία άξιζε τα 30 Ευρώ. Κάθε συναυλία του σπουδαίου Νταλάρα αξίζει γιατί πρόκειται για τον σπουδαιότερο ερμηνευτή και γιατί προετοιμάζει ιδιαίτερα την κάθε συναυλία και το αποτέλεσμα αποζημιώνει απόλυτα τον ακροατή-θεατή. Όλα είναι οργανωμένα επαγγελματικά. Δεν τίθεται θέμα. Κι αυτή η ιδιαίτερη οργάνωση, ίσως και να στοιχίζει παραπάνω. Ίσως να μπαίνουμε και σε άσκοπες αναλύσεις. Δεν ξέρω.

Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται για την τελική τιμή του εισιτηρίου, αλλά ο Γ.Νταλάρας ακούει τα διάφορα πικρόχολα σχόλια. Ούτε ο δήμος, ούτε ο Καραχάλιος, ούτε η Ασλανίδου και ο Τζουγανάκης. Και σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται για γκρίνια. Μακριά από μένα γκρίνιες σε σχέση με τον Γ.Νταλάρα. ’λλωστε όλα τα παιδιά που αναφέρθησαν στο θέμα, έχουν αποδείξει την εκτίμησή τους στο Γ.Νταλάρα. Μια αγωνία τους εξέφρασαν και δεν είναι κακό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτυχα τυχαία το θέμα αυτό και δε θέλω να ... αναθερμάνω το κλίμα, απλώς να κάνω μια δυο παρατηρήσεις.

Τυχαίνει (καλή η κακή τύχη δεν ξέρω) να είμαι από την Πάτρα και τα τελευταία 5 χρόνια, έχω δει πάρα πολλές συναυλίες και παραστάσεις στο Αρχαιο Ωδείο, τόσο στα πλαίσια του Διεθνούς Φεστιβάλ αλλά και του Φεστιβάλ Αρχαίου δράματος.

Επίσης τυχαίνει να γνωρίζω κάποιες "περίεργειες" συνήθειες του Διεθνούς Φεστιβάλ οι οποίες συχνά με εκνευρίζουν αφάνταστα, αλλά το καταπίνω...

Η κυριότερη λοιπόν είναι η εξής: φέρνω πολλές παραστάσεις και πολλές συναυλίες. Μερικές "τραβάνε" κόσμο, άλλες όχι. Επειδή όμως αφενός θέλω να έχω μεγάλη γκάμα παραστάσεων (οι περισσότερες εκ των οποίων ΔΕΝ γεμίζουν το θέατρο) και αφετέρου πρέπει να τα βγάλω και "χοντρά", τσεκουρώνω τις παραστάσεις-συναυλίες εκείνες οι οποίες θα γέμιζαν 2-3 φορές το θέατρο μου.

Φέτος το καλοκαίρι λοιπόν, "σκάσαμε" 30 για Νταλάρα, 30 για Αλεξίου, 25 για Θεσμοφοριάζουσες. Και φυσικά, χωρίς φοιτητικό εισιτήριο, γιατί ούτως ή άλλως θα έρθουν οι φοιτητες, γιατί να τους κάνουμε και έκπτωση? Τα σκάσαμε λοιπόν και καθίσαμε σα σαρδέλες μες στη ζέστη, διότι ο δήμος "έκοψε" πολύ περισσότερα από 2300 εισιτήρια (που χωράει το θέατρο) για να "ικανοποιηθούν περισσότεροι"...

Αισχροκέρδια να το πω?

Προστυχιά να το πω?

Εκμετάλλευση ίσως?

Δεν ξέρω, ειλικρινά.

Για την τιμή του Νταλάρα δεν μπόρεσα να μάθω περισσότερα, για της Αλεξίου όμως μπορώ να πω με σιγουριά πως πληρώθηκε το ίδιο απο το Δήμο Πετρούπολης και το ίδιο από το Δήμο Πάτρας. Στον πρώτο το εισιτήριο ήταν 20 και 15 φοιτητικό και στον δεύτερο 30.

Θεωρώ πάντως πως και ο καλλιτέχνης πρέπει να έχει λόγο για την τιμή του εισιτηρίου. Αν η Αλεξίου και ο Νταλάρας δεν έμαθαν για το 30άρι, κακώς. Αν πάλι έμαθαν και δεν έκαναν τίποτα, ακόμα χειρότερα.

30 ευρώ παιδιά είναι πολλά. Για όσους δεν έχουν υποχρεώσεις ίσως όχι, αλλά για τους υπόλοιπους είναι....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0