Apostolis

Με το 'να πόδι στ΄ άστρα...

257 posts in this topic

"Αυτό το τραγούδι έχει, ήδη, ξεχωρίσει, από το νέο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα", είπε ο Δημήτρης Βραχνός στη σημερινή(12/7) εκπομπή του(12.00-14.00) στον "ΜΕΛΩΔΙΑ". Κι έβαλε τις : "Πολλές σημαίες"! :):D

Kαλό, τραγούδι, δε λέω! Αλλά ο παραγωγός από πού κατάλαβε πως ξεχώρισε από το δίσκο; Έκανε γκάλοπ; Τον πήραν 5 άντε 10 άτομα τηλέφωνο και το ζήτησαν; Του έδωσαν cd promo; Ειλικρινά, δεν μπορώ να παρακολουθήσω αυτή την αυθυποβολή! Για να καταλάβουμε πως κάποιο τραγούδι "ξεχώρισε" χρειάζεται καποιος χρόνος και αποδείξεις(συναυλίες κτλ) . Τώρα άλλο πράγμα μου αρέσει ως παραγωγός κάποιο κομμάτι και το λέω και το βάζω στους ακροατές και άλλο να το "σερβίρω" ως γνώμη των πολλών! Πιστεύω ότι δεν πρέπει να δεχόμαστε ότι μας "σερβίρουν"!

ΥΓ.Τάσο, δεν έχει να κάνει με σένα το σχόλιο αλλά με έναν γενικότερο προβληματισμό γύρω από τα μέσα και τη "επιβολή" κάποιον status!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα τολμήσω να κάνω πρόβλεψη...! Δημήτρης Μπάσης... :D

:)

Αναμένουμε περισσότερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well,I was wanting to write some comments,but I have been terribly busy lately... and another thing is that my oppinion about some songs still change a bit. At first there were songs I could not like at all,like the first song(H Ellada Kaigetai)too much beat and boring,but now i seem to get used to it,and even start to like it.

The second song(Tha Perimeno Edo) is ok,but not really a favorite of mine.The orchestration is nice but it's a pity of the repeating beat in it.

No 3(Omonoia) is great! A wonderful song,really a Dalaras one I think. Also the lyrics are very beautiful.

No 4(Rixe Mia Ekala Sto Feggari) wasn't a song that took me at once,but it's one that I like more and more.

No 5(Nafplio) A beautiful song,I like it a lot.

No 6(Se Feggaria Lipimena)a song with a bit different,bit eastern sound in the music.I do like that in fact.

No 7(Mi Xexnas To Fantaro)This was,together with no 3 my first time favorite. I understood almost none here in the forum likes it much,but I do! I like Dalaras,like the music and the choir too. And I have no problem at all with the lyrics...what's so wrong there?

No 8 (H Aitia Eisai Esy)A song that I didn't like for it's orchestration,but I like dalaras singing a lot. I got more used to it now and kind of like it too.

No 9 (Xanetai)This song still doesn't do much for me.When it starts I do not like it,but when the song goes on I like it more..

No 10(Mia Zoi Sto Idio Traino)Nice piano,nice song.ok.

No 11(Ola Miloun Gia Sena) not fond of the orchestration here but Dalaras makes to a nice song.

No 12(Polles Simaies)One of my first time favorites...not as much as no 3 though.

Overall I think it's certainly not his best cd. It has many light songs,which i think it's a pity. Still I like to listen to it, as also I like Ta Tragoudia pou sou grafo now(I had to get used to that one too)

I guess the cd has found it's way to more people abroad now,so hopefully we'll have more comments in english now,Franz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πειράζει που δεν κατάλαβα τίποτα....??  :)  :D  :D

Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις,απλα ρωταω αν ακουτε ραδιοφωνο,γιατι αν ακουτε θα καταλαβεται ποια τραγουδια (2) εχει (προς στιγμη φυσικα) ξεχωρισει ο κοσμος κ οι "παραγωγοι" (Θα περιμενω εδω & Χανεται) τα οποια ακουγονται 7-8 φορες την ημερα στους εκαστοτε σταθμους!!!!Οσο για το ντουετο,ακουσα οτι κατι ψηνεται με τον Θειο κ με ΚΑΠΟΙΟΝ αλλον για ντουετο τον Οκτωβριο(πληροφορια με πολυ επιφυλαξη)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kostasp :

Kαλό, τραγούδι, δε λέω! Αλλά ο παραγωγός από πού κατάλαβε πως ξεχώρισε από το δίσκο; Έκανε γκάλοπ; Τον πήραν 5 άντε 10 άτομα τηλέφωνο και το ζήτησαν; Του έδωσαν cd promo; Ειλικρινά, δεν μπορώ να παρακολουθήσω αυτή την αυθυποβολή! Για να καταλάβουμε πως κάποιο τραγούδι "ξεχώρισε" χρειάζεται καποιος χρόνος και αποδείξεις(συναυλίες κτλ) . Τώρα άλλο πράγμα μου αρέσει ως παραγωγός κάποιο κομμάτι και το λέω και το βάζω στους ακροατές και άλλο να το "σερβίρω" ως γνώμη των πολλών! Πιστεύω ότι δεν πρέπει να δεχόμαστε ότι μας "σερβίρουν"!

ΥΓ.Τάσο, δεν έχει να κάνει με σένα το σχόλιο αλλά με έναν γενικότερο προβληματισμό γύρω από τα μέσα και τη "επιβολή" κάποιον status!

Κώστα έχεις δίκιο. Εγώ απλά το μετέφερα εδώ στα πλαίσια της γενικότερης πληροφόρησης για ό,τι αφορά το νέο cd.

Έτσι, μάλλον, έχουν τα πράγματα, όπως τα περιγράφεις. Προφανώς το συγκεκριμένο-πολύ καλό- τραγούδι είτε αρέσει στον παραγωγό και σε μερικούς ακροατές της εκπομπής του, είτε ταιριάζει με το όλο ύφος του συγκεκριμένου ραδιοφωνικού σταθμού και γι' αυτό και "ξεχωρίζει" για εκείνον τον σταθμό.

Έχω την εντύπωση ότι στον ραδιοφωνικό σταθμό "ντέρτι", για παράδειγμα, άλλο τραγούδι από το νέο δίσκο του Νταλάρα θα "ξεχώριζε" ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ολους μας βλεπω να γινομαστε θαμωνες σ'αυτο το μπαρακι!! :lol: :pity:

Σας ευχαριστουμε και τις δυο παντως :)

Για ποιο μπαρακι μιλατε παιδια? Δωστε περισσοτερες πληροφοριες.Μπορει να ενδιαφερονται και αλλοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το χθεσινό "Έθνος άουτ".

Τοπ τεν

...στα άστρα

Τελικά το κοινό σπεύδει να αγοράσει τα νέα CD.Aυτό τουλάχιστον αντιλαμβανόμαστε ρίχνοντας μια ματιά στο τοπ-τεν αυτής της εβδομάδας.Τέσσερις από τις δέκα θέσεις του αθηναικού τοπ έχουν καταληφθεί από νέες κυκλοφορίες καλλιτχνών διαφορετικών ρεπερτορίων.Το νέο άλμπουν του Γιώργου Νταλάρα , με τίτλο "Με το ένα πόδι στ'άστρα", έκανε είσοδο στη δεκάδα από την πρώτη κιόλας εβδομάδα της κυκλοφορίας του.

Στο Τοπ τεν της Αθήνας ο δίσκος βρίσκεται στην πέμπτη θέση, ενώ στης Θεσ/νίκης στην όγδοη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rolleyes: Seems its a matter of taste, as I say, yes, finally a CD that touched me very much, that gives me very much!!!!! To my opinion, the best since the one with Bregovic!

Wonderful, versatile music, perfect instrumentation, and have a look which instruments they used!! Perfect mix of new and traditional music!! Perfect mix of different styles of music and perfect order of songs. It starts easy with song #1 η Ελλάδα καίγεται (a bit light easy music but important lyrics) and with every song it growes and growes and gets the final with the song #12 Πολλές σημαίες !!!!!!! And inbetween no song which I dont like! BRAVO!!!!!

The only thing to complain is the incomplete booklet, the missing lyrics and details of the last two songs, the missing greeting words of Giorgos Dalaras and the missing details to the photos with songwriters and composers. Seems nothing can be perfect :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probably, they have fixed the problem with the booklet by now! I will call Universal tomorrow to learn some details about this matter. I will let you know if I find anything. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
I would've loved to have the songs from 'Oedipus Rex' released on CD

Well, as we all know, the 'Oedipus Rex' CD will not be released. Bregovic informed us (through his interviews) that some of the songs of 'Oedipus Rex' will be released on the new CD with Dalaras, but with different lyrics.

As far as the new CD is concerned, I have to agree with Hristaki, that some of the new songs remind me of the songs of Remos etc... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το νέο Tivo:

"Με τό'να πόδι στ'άστρα"

Γιώργος Νταλάρας-UNIVERSAL

"Ο σπουδαίος ερμηνευτής επιστρέφει έναν χρόνο μετά τα "Έρημα χωριά" μ'έναν σημαντικό δίσκο , που για μία ακόμα φορά δείχνει την ευαισθησία του για τη διατήρηση της καλής ελληνικής μουσικής.Η πορεία του,εξάλλου, αποδεικνύει περίτρανα ότι δεν μπήκε ποτέ στη λογική του να κάνει εκπτώσεις.Αξίζει να τον ακούσετε!"

Και σε άλλο σημείο το περιοδικό αναφέρει:

"Ένα από τα πιο ακριβά βιντεοκλιπ που έχουν γίνει ποτέ στην Ελλάδα είναι αυτό που έκανε ο Γιώργος Νταλάρας για το τραγούδι που του έγραψε ο Μιχάλης Χατζηγιάννης".

Στο Τηλέραμα επίσης έχει μια στήλη με Realtones που γράφει:

"Realtone της εβδομάδας

Γιώργος Νταλάρας

77331-Θα περιμένω εδώ"

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.apogevmatini.gr/pages/05.html

Από την χτεσινή Απογευματινή, γράφει ο αρθρογράφος Μ.Δεληπέτρος για τον Νταλάρα και το τραγούδι ''Η Ελλάδα καίγεται''. Το καταχωρεί στα πολιτικά τραγούδια. Ενδιαφέρον κείμενο.

<<Πίστεψε όλα τα όνειρα, γιατί έχουν πάντα κάποια αλήθεια για να πουν...>>

Έχουμε ξαναγράψει για την υστερία εναντίον του Νταλάρα. Γιατί τραγουδά για την Κύπρο, γιατί πάει στην Ίμβρο, γιατί στην Πόλη. Και στο χωριό του να πάει θα κατηγορηθεί. Εκείνο που δεν προσμετρήθηκε στους επικριτές του είναι ότι αφού είναι ''προσοδοφόρα'' , όπως ισχυρίζονται, όλα αυτά, γιατί τα απαρνούνται, χάνοντας έσοδα κι ευκαιρίες για διαφήμιση. Καθεστώς στη χώρα μας η αμφισβήτηση του πετυχημένου και ακόμη πιο πολύ του επαγγελματία με διάρκεια ειδικά αν έχει και κάτι παραπέρα από τα τραγούδια του να πει... Ο Νταλάρας έχει κάνει πολλά, έχει βοηθήσει πολλούς να βρουν φωνή και διέξοδο στο χώρο, έχει αρθρώσει καλλιτεχνικό λόγο και εκφράσει με παρρησία τις απόψεις του ως πολίτης, ενώ απέδειξε ακόμη και σε όσους υπήρξαμε δύσπιστοι ότι είναι γνήσιος. Κυρίως όμως δεν σταματά. Αντιγράφω από τραγούδι του που κυκλοφορεί από το νέο cd ''Με το ένα πόδο στ' άστρα''.

(Παραθέτει όλους τους στίχους του τραγουδιού ''Η Ελλάδα καίγεται'')

Οι στίχοι είναι του Γ.Παυριανού και ο Νταλάρας επέλεξε να τους δώσει πνοή, φωνή, όπως θέλετε πείτε το. Πιστεύει κανείς ότι αυτό δεν είναι ένα πολιτικό, ένα κοινωνικό, ένα τραγούδι μάχιμο στην υπηρεσία επαναφοράς της ποιότητας, της σκέψης, της ικανότητας να μην παραιτούμαστε των ονείρων μας, των στόχων μας, της ζωής γενικώς, σε καιρούς που η άναρθρη κραυγή, η μιζέρια, η παράβαση, η ευτέλεια και η παρέκκλιση έχουν γίνει κανόνας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σημειώσω εγώ ακόμη ότι το τραγούδι "Η Ελλάδα καίγεται" ακούγεται πολύ στις ραδιοφωνικές εκπομπές δημοσιογραφικού τύπου, ανάμεσα σε ρεπορτάζ και συζητήσεις. Και όχι μόνο αυτό. Μεταξύ άλλων και το "Θα περιμένω εδώ", το "Η αιτία είσαι εσύ".

Φαντάζομαι πως οι "μουσικοί σταθμοί" παίζουν ήδη κάποια από τα τραγούδια. Απλώς ανέφερα ειδικά τις δημοσιογραφικές εκπομπές, διότι έχουν πολύ καθορισμένες playlists που έχουν να κάνουν με συμφωνίες και άλλα τέτοια και σπάνια ξεφεύγουν από τα συμφωνηθέντα για να παίξουν άλλα νέα ή παλιά τραγούδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες πήγα να αγοράσω το cd, ελπίζοντας ότι μπορεί να υπήρχε και η βελτιωμένη έκδοση, με τα στοιχεία όλων των τραγουδιών μέσα.

Μου άνοιξαν δύο στο Μετρόπολις, αλλά μάλλον ατύχησα.

Ρώτησα αν γνωρίζουν κάτι για απόσυρση της συγκεκριμένης παρτίδας, αλλά μου είπαν πως δεν έχουν τέτοια ενημέρωση.

Μετά από επικοινωνία μου με τη Universal, ενημερώθηκα πως δεν είναι όλη η παρτίδα ετσι, ότι υπάρχουν και cd που είναι οκ και ότι δεν σκοπεύουν να τα αποσύρουν.

Για τα "ελαττωματικά" που έχουν ήδη αγοραστεί μου πρότειναν να πάμε στη Universal να τα αλλάξουμε.

Η διεύθυνση είναι Μεσογείων 296 και οι ώρες "συναλλαγής" ή -αν θέλετε- "ανταλλαγής", 09:00-16:00.

Αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greetings from sunny Mykonos:

I purchased the cd as soon as we arrived in Athens. I cannot stop listening to it. I actually like it. Songs number 2,3 and 12 are my favs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η άποψη του Σπύρου Αραβανή("ΔΙΦΩΝΟ", τεύχος 143, Αύγουστος 2007, σελ. 70) για το τραγούδι "Θα περιμένω εδώ" :

"Θα περιμένω εδώ", τιτλοφορείται το νέο τραγούδι που ερμηνεύει ο Γιώργος Νταλάρας σε μουσική Μιχάλη Χατζηγιάννη και στίχους Νίκου Μωραϊτη(την ώρα που γραφόταν το κείμενο δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα ο δίσκος).

Θα περιμένω εδώ να δω τι ; Τον Νταλάρα να χατζηγιαννίζει, αφού όλο το κλίμα και ο ήχος του τραγουδιού είναι βασισμένα στη φωνή του Χατζηγιάννη ή τον Μωραϊτη να συνεχίζει να αναλώνεται στην παραγωγή εύκολων στίχων, έχοντας το άλλοθι του πρότερου έντεχνου στιχουργικού βίου : "Κοιτάζω στο λιμάνι τον κόσμο που περνά/μακριά το βλέμμα φτάνει δεν είσαι πουθενά/Δεν έχει θαύματα αυτό το καλοκαίρι ... κ.λπ."

Όντως. Δεν έχει θαύματα. Τραγούδι όπως το περίμενα. Ταχείας καύσης.

Μόνος "αθώος" και σε αυτή την περίπτωση, ο Χατζηγιάννης, που αυτά ξέρει αυτά γράφει σε όλους τους τραγουδιστές, με τους οποίους συνεργάστηκε κατά καιρούς και, σοφά πράττοντας, τα καλύτερα κομμάτια του τα κρατά πάντα για τον εαυτό του ... ".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χθες πήγα να αγοράσω το cd, ελπίζοντας ότι μπορεί να υπήρχε και η βελτιωμένη έκδοση, με τα στοιχεία όλων των τραγουδιών μέσα.

Μου άνοιξαν δύο στο Μετρόπολις, αλλά μάλλον ατύχησα.

Ρώτησα αν γνωρίζουν κάτι για απόσυρση της συγκεκριμένης παρτίδας, αλλά μου είπαν πως δεν έχουν τέτοια ενημέρωση.

Μετά από επικοινωνία μου με τη Universal, ενημερώθηκα πως δεν είναι όλη η παρτίδα ετσι, ότι υπάρχουν και cd που είναι οκ και ότι δεν σκοπεύουν να τα αποσύρουν.

Για τα "ελαττωματικά" που έχουν ήδη αγοραστεί μου πρότειναν να πάμε στη Universal να τα αλλάξουμε.

Η διεύθυνση είναι Μεσογείων 296 και οι ώρες "συναλλαγής" ή -αν θέλετε- "ανταλλαγής", 09:00-16:00.

Αυτά...

εγω πηγα στο ΕΛ Βενιζελος(πριν 10 μερες)

κ "ξανα" πηρα το cd και ηταν διορθωμενο!!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη φορά με "δίχασε" τόσο πολύ ένας δίσκος, όσο αυτός εδώ. Αυτό δεν το έχω ξαναπάθει με κανένα άλμπουμ της ελληνικής δισκογραφίας. Στην αρχή, πρωτοακούγοντας το δίσκο έπαθα να σοκ. ’κουσα κάτι που μου φάνηκε τελείως ξένο προς αυτό που περίμενα ή αυτό που φανταζόμουν. Η αρχική εντύπωση ήταν κακή. Μπερδεύτηκα, άρχισα να ακούω μία το ένα, μία το άλλο, μία την αρχή του ενός, μία το τέλος του άλλου, μέχρι που σταμάτησα να καταλαβαίνω τι ακούω.

Στη συνέχεια, άκουσα και ξαναάκουσα τα τραγούδια, πολλές φορές. Όσο περνούσε ο καιρός, όμως, κατάλαβα ότι συνέχισα να ακούω τα τραγούδια -ή τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά- όχι επειδή έπρεπε, αλλά επειδή πραγματικά μου άρεσαν. Δεν είναι υπερβοή να πω ότι δύο - τρία από αυτά πραγματικά τα έχω αγαπήσει.

Είναι τελικά ένα καλό αποτέλεσμα, ένας σύγχρονος δίσκος με πολλά καλά τραγούδια. Μου αρέσουν πολύ οι δεύτερες φωνές. Είναι εξαιρετικές και κάνουν τη διαφορά σε ορισμένα τραγούδια. Εξαιρετική βέβαια είναι και η ερμηνεία του Νταλάρα, αυτό το είχα επισημάνει και στην αρχή. Είναι ερμηνευτικά η καλύτερη παρουσία σε δίσκο της τελευταίας διετίας, τουλάχιστον.

Η Ομόνοια είναι ένα εξαιρετικό τραγούδι, που σκύβει πάνω στους σύγχρονους πρόσφυγες. Αν γίνουν μία - δύο συναυλίες ακόμη για τη στήριξη των προσφύγων, όπως ο ίδιος έχει δηλώσει, νομίζω πως θα έπρεπε να το συμπεριλάβει στο πρόγραμμα. Το "Σε φεγγάρια λυπημένα" μου άρεσε επίσης πολύ. Είναι τραγούδι που πάει στο Νταλάρα με ένα ανατολίτικο στυλ. Αν είχε μία πιο αυθεντική ενορχήστρωση θα ήταν υπέροχο! Συνεχίζω να ακούω το "Ναύπλιο", τις "Πολλές σημαίες", το "Θα περιμένω εδώ".

Βέβαια, κάποια πράγματα εξακολουθούν να με ενοχλούν. Φυσικά, κάποια τραγούδια δε μου αρέσουν, είναι και θέμα γούστου. Εξακολουθώ να πιστεύω πως με λίγο πιο ακουστικές ενορχηστρώσεις, το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...