Apostolis

Με το 'να πόδι στ΄ άστρα...

257 posts in this topic

Μεταφέρω κάτι από την αποδελτίωση εδώ. Με συγχωρείτε για το λάθος...  :D

Κριτική για το cd, από το "Κ" της Καθημερινής - 26.08.2007:

http://i63.photobucket.com/albums/h140/mar.../200708.26K.jpg

Προκαταβολικά, θα ήθελα να δηλώσω ότι, σαν άνθρωπος, σέβομαι την κάθε άποψη, άρα, δεν με ενοχλούν, οι όποιες αρνητικές απόψεις και κριτικές για το νέο δίσκο του Νταλάρα. Όλα είναι θέμα, προσωπικού, γούστου, και είναι θεμιτό να καταγράφεται η κάθε άποψη. Είναι ωφέλιμο για όλους μας.

Αντίθετα, όμως με ενοχλεί η γενίκευση, η ισοπέδωση κι η μεγαλοποίηση και δραματοποίηση ενός γεγονότος και μάλιστα, ατεκμηρίωτα, με μόνη αφετηρία το συναίσθημα της στιγμής.

Δεν άρεσε λοιπόν, στην γράφουσα την κριτική στην "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ", ο νέος δίσκος του Νταλάρα. Με γεια της, με χαρά της.

Προς τι όμως όλος αυτός ο "θρήνος", γενικά, για τον Νταλάρα του σήμερα(να η ισοπέδωση!) κι η "νοσταλγία"(να η δραματοποίηση!) προς το 1986(=η χρονιά που κυκλοφόρησαν οι "Τρελοί και άγγελοι") και το 1987(= η χρονιά που αγόρασε την κασέτα "Τρελοί και άγγελοι");

Σε ποιον Νταλάρα αναφέρεται; Στο Νταλάρα που το 1986 κυκλοφορούσε το δίσκο "Τρελοί και άγγελοι" ή στον Νταλάρα, που το 1986, κυκλοφορούσε το "Με τελείωσες"("Ζωντανή ηχογράφηση από το Περοκέ") και το 1987 τα "Λάτιν";

Κι, ακολούθως, για να συνεχίσω, για παράδειγμα, ποιος Νταλάρας θα της άρεσε ; Αυτός που κυκλοφορούσε, το 1989, τη "Misa Criolla" ή αυτός που κυκλοφορούσε, την ίδια χρονιά, το "Μη μιλάς κινδυνεύει η Ελλάς";

Αλλά ο Νταλάρας αυτός ήταν πάντα, ένας πολυπρόσωπος καλλιτέχνης, με τεράστια ερμηνευτική γκάμα και πολύ ελεύθερος και τολμηρός ώστε, χωρίς αγκυλώσεις, να εκφράζει κάθε φορά, και πολύ καλά μάλιστα, τις όποιες καλλιτεχνικές διαθέσεις του.

Όταν, δηλαδή , η δημοσιογράφος της "Καθημερινής" γράφει για "...μια εποχή που έχει περάσει(για εκείνον) ανεπιστρεπτί", σε ποιον Νταλάρα αναφέρεται; Σε εκείνον που, πριν λίγους μήνες, κυκλοφόρησε τη "Ρωμιοσύνη - ’ξιον Εστί" ή σε εκείνον που κυκλοφόρησε το δίσκο "Με το 'να πόδι στ' άστρα ..." ; Δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος και καλλιτέχνης;

Τώρα, αν ο καθένας από εμάς, έχει επιλέξει να του αρέσει ένα μόνο από τα πολλά πρόσωπα του Νταλάρα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

’λλος λοιπόν είναι ο υπαρκτός Νταλάρας-που είναι ο Νταλάρας της δισκογραφίας- κι άλλος είναι ο "Νταλάρας" του καθενός από εμάς...

Ας διευκρινίζουμε, οπότε, ότι "κλαίμε" τον "δικό μας" Νταλάρα, γιατί ο πραγματικός Νταλάρας δε φταίει σε τίποτα, αυτός ήταν, από το ξεκίνημά του ίσαμε σήμερα, ένας πολυπρόσωπος καλλιτέχνης. Δεν έχει αλλάξει σε τίποτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τωρα που το καλοκαιρι δυστυχως τελειωσε εχω αναθεωρησει την αποψη μου σχεδον ολοκληρωτικα γι'αυτον τον συγκεκριμενο δισκο.Η αληθεια ειναι οτι τα περισσοτερα τραγουδια αποτελεσαν μια γλυκια παρεα για εμενα την περιοδο αυτη,με ξεκουρασαν,με βοηθησαν να σκεφτω και να ψαξω βαθυτερα μεσα μου.Επισης,ειναι απο τις φορες που αισθανθηκα τον Γιωργο τοσο δροσερο και τρυφερο... :razz::) Ξεχωρισα ιδιαιτερα το ''Ολα μιλουν για σενα'' και το ''Φεγγαρια λυπημενα''...Οσο για το ''Μην ξεχνας τον φανταρο'' μου προσεφερε πολλες στιγμες γελιου και ευεξιας που τις ειχα πραγματικα αναγκη..Καλο θα ηταν λοιπον να μην σπευδουμε να γκρινιαξουμε καθε φορα που εκπλησσομαστε..Αυτο το λεω και για μενα!! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalh spera,

Agorasa to disko prin liges meres kai m'arese polu.

Exw mia erwthsh omws:

H mousikh tou tragoudiou Omonoia - kuriws to refren - de sas 8umizei kati apo to Desert Rose? Emena mou fanhke oti uparxei kapoia omoiothta. Akoma kai h endiamesh mousikh (prin to teleutaio Είμαι εδώ είμαι καλά) moizei me thn antistoixh tou Desert Rose...:)

(Shmeiwsh: To Desert Rose einai ena tragoudi tou Sting me ton Cheb Mami)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΤΟΡ - 10 της IFPI (που αναδημοσιεύεται στο περιοδικό της "ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ" "Paper Magazine"(τ. 164, 31/8/2007, σελ. 15) ο δίσκος την περασμένη εβδομάδα βρισκόταν στην 10η θέση.

Σύμφωνα με το ΤΟΡ - 5 του περιοδικού "ΤΗΛΕΡΑΜΑ" * (τ.1591, 1-7/9/2007, σελ. 81, επιμέλεια : Κώστας Φασουλάς) ο δίσκος βρίσκεται στην 3η θέση.

*Βάσει των στοιχείων από τα καταστήματα δίσκων : Απόηχος, Ζωγράφου, ΛΑ ΣΙ ΝΤΟ, Χανιά, Music Center, Κηφισιά, Wiz, Κορυδαλλός, Indie Shop, Ναύπλιο, Music Center, Παλαιό Φάληρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σύμφωνα με το ΤΟΡ - 10 της IFPI (που αναδημοσιεύεται στο περιοδικό της "ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ" "Paper Magazine"(τ. 164, 31/8/2007, σελ. 15) ο δίσκος την περασμένη εβδομάδα βρισκόταν στην 10η θέση.

Σύμφωνα με το ΤΟΡ - 5 του περιοδικού "ΤΗΛΕΡΑΜΑ" * (τ.1591, 1-7/9/2007, σελ. 81, επιμέλεια : Κώστας Φασουλάς) ο δίσκος βρίσκεται στην 3η θέση.

*Βάσει των στοιχείων από τα καταστήματα δίσκων : Απόηχος, Ζωγράφου, ΛΑ ΣΙ ΝΤΟ, Χανιά, Music Center, Κηφισιά, Wiz, Κορυδαλλός, Indie Shop, Ναύπλιο, Music Center, Παλαιό Φάληρο.

http://www.ifpi.gr/chart05.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molis prox8es agorasa to cd kai akoma eimai me thn aporia: GIATI evale sto cd to tragoydi "Mhn 3exnas to fantaro"?To skeptiko den borw na to katalavw eilikrina.Einai geloio tragoydi,oxi asteio,k h moysikh toy skyladikh.An akoyseis thn eisagwgh to mono poy perimeneis meta einai na akoyseis th fwnh toy Mela h toy Gonidh se kapoio kapsoyrotragoydo!!Se genikes grammes nomizw pws to cd ayto den einai epipedoy Giwrgoy Dalara.Ontws kapoia kommatia toy diskoy einai kala..Oi stixoi toy L.Papadopoyloy de me aggi3an idiaitera,parolo poy einai o agaphmenos moy...kai ta 2 tragoydia twn Xatzhgiannh-Mwraith poy epele3e na ermhneysei de nomizw na einai k apo ta kalytera toys...Dhladh gia alloys o Xatzhgiannhs exei grapsei klaseis kalytera tragoydia.K genika nomizw pws sta metria tragoydia h fwnara toy Giwrgoy Dalara einai sa na eglwvizetai!Tespa,osa kommatia 3exwrisa apo thn arxh,ayta 8a moy aresoyn k ws to telos.De 8a alla3ei h gnwmh moy dystyxws oses fores parapanw k an to akoysw!

Sto mellon eyelpistw se kalyteres doyleies toy agaphmenoy mas Dalara!

Kalh mas akroash!

Share this post


Link to post
Share on other sites
osa kommatia 3exwrisa apo thn arxh,ayta 8a moy aresoyn k ws to telos

Den aneferes ka8olou thn Omonoia.

Sou 8umise Desert Rose ka8olou?

Shmera to akosa pali merikes fores kai... nomizw oti uparxei kapoia omoiothta h' einai h idea mou. ;)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απειροελάχιστη ομοιότητα σε μερικά σημεία. Σου έχει κολλήσει όμως αυτή η ιδέα ε? :razz:

Στη μητέρα μου πάλι (από την οποία κληρονόμησα το νταλαροκόλλημά μου) άρεσαν όλα τα τραγούδια πάρα πολύ ακόμα και το «Μη ξεχνάς το φαντάρο». Το βρήκε εύθυμο και χορευτικό!! ;)

Επίσης, να ρωτήσω και κάτι; Αυτός ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ποιος είναι; Γιατί από το λίγο που έψαξα στο stixoi.gr έχει συνεργαστεί με όλα τα σκυλιά της νύχτας. Δεν έχει αφήσει κανέναν! Έχει ξανασυνεργαστεί με τον Νταλάρα; Έχει γράψει και ωραία σκυλάδικα βέβαια B) αλλά μου κάνει εντύπωση αυτή η συνεργασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Donna, μία θερμή - θερμότατη παράκληση!! Αν θες να προσθέσεις κάτι στο post σου, χρησιμοποίησε το κουμπί "Edit". Όπου μπορείς, μην κάνεις συνεχόμενα posts απλά για να συμπληρώσεις κάτι που ξέχασες ή κάτι που θες να προσθέσεις. Απλά κάνε edit το πρώτο σου post.

Επίσης, αν σου είναι εύκολο, να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish (αυτό ισχύει και για τον φίλο Panob, από τα παλιά) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο top-10 που δημοσιεύεται στο χθεσινό "Τάιμ άουτ" του Έθνους ο δίσκος βρίσκεται στη δεύτερη θέση στον κατάλογο της Θεσσαλονίκης ενώ στης Αθήνας δεν υπάρχει καθόλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις δίκιο και θα συμμορφωθώ με τους κανόνες! :razz: ('Απλως στο forum της σχολής μου,που είναι και το μόνο εκτός απο αυτό που συμμετέχω,δεν έχει edit και επίσης όλοι γράφουν με αγγλικούς χαρακτήρες,και το έκανα απο συνήθεια!!)

Δε μου απάντησε κανείς όμως για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο :wow:

Είναι σχολιασμένο σε κάποιο άλλο post;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο musicorner παρουσιάζουν τον νέο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα

Κατά 99.99% ο Κυριάκος Παπαδόπουλος δεν πρέπει να έχει ξανασυνεργαστεί με τον Νταλάρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο musicorner παρουσιάζουν τον νέο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα

Κατά 99.99% ο Κυριάκος Παπαδόπουλος δεν πρέπει να έχει ξανασυνεργαστεί με τον Νταλάρα

http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/07/ntalaras.html

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος δεν έχει ξανασυνεργαστεί δισκογραφικά με τον Νταλάρα. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συγκεκριμένο cd όπως ήταν αναμενόμενο έχει γίνει ήδη χρυσό [25.000 μέχρι στιγμής] και βαδίζει προς την πλατίνα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
:razz: Δε θα γίνει καμιά απονομούλα; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Τωρα που θα χειμωνιασει και θα μαζευτουν οσοι πρεπει; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το συγκεκριμένο cd όπως ήταν αναμενόμενο έχει γίνει ήδη χρυσό [25.000 μέχρι στιγμής] και βαδίζει προς την πλατίνα .

Νομίζω πως πλέον το όριο για να γίνει ένας δίσκος χρυσός είναι 15000 πλέον :D εκτός και αν έχει γίνει εδώ και καιρό χρυσός και έχει πουλήσει συνολικά 25000(πράγμα που θεωρώ λίγο δύσκολο γιατί στα charts-που δεν τα πολυεμπιστεύομαι-θα γράφανε τουλάχιστον ένα G(Χρυσός δίσκος)

Ο δίσκος την όγδοη εβδομάδα της κυκλοφορίας του βρίσκεται στην όγδοη θέση και κάτι που δεν είχα δει ποτέ-στα top20 στο musiccorner που ψηφίζει όποιος θέλει έχει μπει εδώ και 2 εβδομάδες το-Θα περιμένω εδώ-Ας το στηρίξουμε και μεις λιγάκι :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το  συγκεκριμένο    cd   όπως   ήταν  αναμενόμενο   έχει  γίνει   ήδη   χρυσό [25.000 μέχρι  στιγμής]  και  βαδίζει  προς  την  πλατίνα  .

Νομίζω πως πλέον το όριο για να γίνει ένας δίσκος χρυσός είναι 15000 πλέον :rolleyes: εκτός και αν έχει γίνει εδώ και καιρό χρυσός και έχει πουλήσει συνολικά 25000(πράγμα που θεωρώ λίγο δύσκολο γιατί στα charts-που δεν τα πολυεμπιστεύομαι-θα γράφανε τουλάχιστον ένα G(Χρυσός δίσκος)

Ο δίσκος την όγδοη εβδομάδα της κυκλοφορίας του βρίσκεται στην όγδοη θέση και κάτι που δεν είχα δει ποτέ-στα top20 στο musiccorner που ψηφίζει όποιος θέλει έχει μπει εδώ και 2 εβδομάδες το-Θα περιμένω εδώ-Ας το στηρίξουμε και μεις λιγάκι :)

Πραγματικά ευχάριστα είναι τα νέα του Γιάννη! Νομίζω ότι δικαιώθηκε ο Νταλάρας με τις επιλογές και τις προτάσεις του.

Νίκο οι πληροφορίες του Γιάννη είναι πάντα έγκυρες! Απλά, απ όσο ξέρω, απ' τη στιγμή που θα γίνει χρυσόςε ένας δίσκος, ένα μήνα αργότερα αναγράφεται στην σχετική λίστα. Ο δίσκος του Νταλάρα κυκλοφόρησε αρχές Ιούλη, ο Αύγουστος ήταν "νεκρός" μήνας, οπότε, όπου να 'ναι, θα καταγραφεί κι επίσημα η πληροφορία του Γιάννη. Πάντως κι εγώ, αρχές Αυγούστου, είχα πληροφορία, για 20.000 πωλήσεις.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να μεταφέρω εδώ τη γνώμη του ίδιου του Νταλάρα για δύο συνθέτες που συμμετέχουν στο νέο του δίσκο κι οι οποίοι βρέθηκαν στα "πυρά", ορισμένων κριτικών και "νταλαρικών" ακροατών. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στην άποψη του Νταλάρα για τους Νικόλα Κουμπιό και Κυριάκο Παπαδόπουλο, η οποία καταγράφεται στη συνένετυξή του που έδωσε στον Θανάση(περιοδικό "πολίτης Κ", τεύχος 23, Σεπτέμβριος 2007, σελ. 35) :

" ... και ακόμα πιο καινούριοι, παιδιά σχεδόν, τα παιδιά μας λοιπόν σαν τον Νικόλα Κουμπιό που είναι πολύ ταλαντούχος".

"Και υπάρχουν άλλοι συνθέτες, αυτό που μάθαμε να λέμε της άλλης πλευράς, όπως ο Κυριάκος Παπαδόπουλος που με καλό στίχο* μπορούν να γράψουν πολύ καλά τραγούδια".

*ΣΗΜ.

Αναφέρεται, προφανώς, στη Λίνα Δημοπούλου και στον Γιώργο Παυριανό, που έγραψαν τους στίχους στα τραγούδια που μελοποίησε ο Κ. Παπαδόπουλος : "Σε φεγγάρια λυπημένα"(Δημοπούλου), "Η Ελλάδα καίγεται"(Παυριανός), "Μη ξεχνάς το φαντάρο"(Παυριανός). Εξάλλου, και τον Παυριανό - στην ίδια συνέντευξή του στον Θανάση - τον εντάσσει στους στιχουργούς εκείνους που "ξέρουν να χειρίζονται το λόγο"(σελ. 35).

Αυτά, λοιπόν, για να έχουμε,ξεκάθαρα, καταγεγραμμένες, και τις άποψεις του ίδιου του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

From Politis 02.09.2007:

Με Το 'να Πόδι Στ' ’στρα Και Τα Δυο Στην Κόλαση

Γιώργος Νταλάρας

Universal

2007

**

Θέλω να δηλώσω ευθαρσώς ότι στην παιδική μου ηλικία, πριν από 35 χρόνια, δηλαδή, ήμουνα αθεράπευτα "νταλαρικός". Μάλιστα, μαζί με μια ξαδέλφη μου ολημερίς μαλώναμε με την αδελφή της ξαδέλφης μου και τον αδελφό μου που ήσαν αθεράπευτα "βοσκοπουλικοί". Παραδόξως στην οικογένεια δεν είχαμε οπαδούς τους Πουλόπουλου, που έκανε θραύσεις και αυτός εκείνη την εποχή. Ο δε Νταλάρας ήταν ένα ντροπαλό παλικάρι που τραγουδούσε τραγούδια του Καλδάρα, του Κουγιουμτζή, του Μάνου Λοΐζου κ.λπ. και σαφώς ξεχώριζε από τους άλλους τραγουδιστές της εποχής, αφού ήταν ο εκλεκτός των μεγάλων αυτών συνθετών που η μπογιά τους περνούσε ακόμα μέσα στις δισκογραφικές εταιρείες και δεκάδες τραγουδιστές ευχόντουσαν να δουλέψουν μαζί τους. Τα χρόνια πέρασαν και από τους συνθέτες περάσαμε στην παντοδυναμία των τραγουδιστών. Ο κόσμος άρχισε να ξέρει τον Νταλάρα, τον Πάριο, την Αλεξίου κ.λπ. και οι εταιρείες να παραγκωνίζουν τους συνθέτες μ' αποτέλεσμα οι περισσότεροι να κλειστούν στο σπίτι τους, άνεργοι. Αυτό κράτησε δύο δεκαετίες μέχρι που οι εταιρείες είδαν ότι ούτε με την παντοδυναμία των τριών τεσσάρων τραγουδιστών βγαίνουν λεφτά και έτσι άρχισαν να ρίχνουν στην αγορά όποιου πουλούσε η δημοσία εικόνα του μ' αποτέλεσμα να κυκλοφορούν χιλιάδες δίσκοι κάθε χρόνο που δεν έχουν τίποτα να πουν, εκτός από το να απευθύνονται στα πιο ευτελή αισθητήρια του ανθρώπου που διψά για εκτόνωση. Μέσα, λοιπόν, σ' αυτό το μπάχαλο οι τραγουδιστές που θεωρούνταν "ποιοτικοί" τα 'χάσαν, αφού έβλεπαν ότι η παντοδυναμία τους κινδυνεύει από την επέλαση των "βαρβάρων". Έτσι, αφού είδαν ότι οι εταιρείες δεν τους έχουν και πολύ ανάγκη πια είπαν και αυτοί να νερώσουν λίγο το κρασάκι τους αφού "το χρήμα πολλοί μίσησαν τη δόξα ουδείς". Έτσι, όταν ο σημερινός Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας κυκλοφορεί νέο δίσκο 100% είναι της λογικής του λίγο απ' όλα ή του αχταρμά όπως έλεγε ο μακαρίτης ο Ζαμπέτας! Και τα "πολυσυλλεκτικά" CD στην πλειονότητα τους είναι δίσκοι σκοπιμότητας, αφού το μόνο που καταφέρνουν είναι να διατηρούν στην επικαιρότητα το όνομα του τραγουδιστή, να βγάζουν ακόμα λίγα λεφτά και να βυθίζονται όλο και πιο πολύ στην καλλιτεχνική ανυπαρξία. Και είναι να απορεί κανείς πως ένας Νταλάρας έχει πέσει μέσα σ' αυτό το λούκι, διότι όλοι κάνουν λάθη, αλλά αυτός συνεχίζει εδώ και χρόνια να επιμένει στο ίδιο λάθος, δηλαδή να αυτοκαταργείται. Και αυτή τη φορά άκουσα με προσοχή τον νέο δίσκο του Νταλάρα (πραγματικά επίπονη διαδικασία) κι όσον τον άκουγα σκεφτόμουν σε ποια θέση θα ήταν αυτός ο τραγουδιστής σήμερα, αν αντιστεκόταν στη μωροφιλοδοξία της πρωτιάς που τον καταντά να φτάνει στο σημείο να τραγουδά τραγούδια του Χατζηγιάννη και του Κυριάκου Παπαδόπουλου! Ναι καλά διαβάσατε. Αλλά, όταν σε συνέντευξη του στη Ελένη Μαυροβουνιώτη στο περιοδικό Δίφωνο (Φεβρουάριος 2007), έλεγε ότι "του κόσμου...δεν του αρέσουν πια τα μικρασιάτικα, τα ρεμπέτικα. Του αρέσει το βιομηχανοποιημένο τραγούδι, που μοιάζει λίγο ραπ, λίγο καψουροτράγουδο, λίγο βλαχοντίσκο, λίγο αραβο...κάτι"!!! Θα έπρεπε να υποψιαστούμε ότι η τοποθέτηση του αυτή δεν ήταν καρπός διαπίστωσης, αλλά στοχοθεσίας, ώστε να προετοιμάσει το έδαφος για την ελευθέρα πτώση του στα χωράφια του Βέρτη, της Πέγκυ Ζήνας, του Πλούταρχου, του Νίνο, του Τερζή, του Σφακιανάκη, του Χατζηγιάννη με στυλ!!! Αλλά, όταν παλιά έγραψα στην εφημερίδα αυτή μια καλόπιστη κριτική για την αυτοκαταστροφική πορεία του Νταλάρα, δέχτηκα επιστολές "νταλαρικών" που με ονόμασαν "αντι-νταλαρικό". Ε ...λοιπόν, ναι! Είμαι αντι-νταλαρικός διότι εκτιμώ τον Νταλάρα ακόμα της παιδικής μου ηλικίας....

Πέτρος Λαζάρου

Κωδικός άρθρου: 736760

ΠΟΛΙΤΗΣ - 02/09/2007, Σελίδα: 5

http://www.politis-news.com/cgibin/hweb?-A...hivearticles&-p

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απλά, απ όσο ξέρω, απ' τη στιγμή που θα γίνει χρυσός ένας δίσκος, ένα μήνα αργότερα αναγράφεται στην σχετική λίστα.

Τελικά όντως πέρα από ότι ο δίσκος βρίσκεται στην δεύτερη θέση πλέον έχουν βάλει και δίπλα το G.Στο ΤΟΠ-20 το 'θα περιμένω εδώ' καταλαμβάνει την τρίτη θέση B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγουδι "ΧΑνεται" Βρισκεται στην πρωτη θεση στο Ραδιο εκφραση για 3η εβδομαδα!!! (τον πρωτο σε ακροαματικοτητα "εντεχνο" σταθμο της Σαλονικης)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και τα "πολυσυλλεκτικά" CD στην πλειονότητα τους είναι δίσκοι σκοπιμότητας, αφού το μόνο που καταφέρνουν είναι να διατηρούν στην επικαιρότητα το όνομα του τραγουδιστή, να βγάζουν ακόμα λίγα λεφτά και να βυθίζονται όλο και πιο πολύ στην καλλιτεχνική ανυπαρξία. Και είναι να απορεί κανείς πως ένας Νταλάρας έχει πέσει μέσα σ' αυτό το λούκι, διότι όλοι κάνουν λάθη, αλλά αυτός συνεχίζει εδώ και χρόνια να επιμένει στο ίδιο λάθος, δηλαδή να αυτοκαταργείται. Και αυτή τη φορά άκουσα με προσοχή τον νέο δίσκο του Νταλάρα (πραγματικά επίπονη διαδικασία) κι όσον τον άκουγα σκεφτόμουν σε ποια θέση θα ήταν αυτός ο τραγουδιστής σήμερα, αν αντιστεκόταν στη μωροφιλοδοξία της πρωτιάς που τον καταντά να φτάνει στο σημείο να τραγουδά τραγούδια του Χατζηγιάννη και του Κυριάκου Παπαδόπουλου! Ναι καλά διαβάσατε. Αλλά, όταν σε συνέντευξη του στη Ελένη Μαυροβουνιώτη στο περιοδικό Δίφωνο (Φεβρουάριος 2007), έλεγε ότι "του κόσμου...δεν του αρέσουν πια τα μικρασιάτικα, τα ρεμπέτικα. Του αρέσει το βιομηχανοποιημένο τραγούδι, που μοιάζει λίγο ραπ, λίγο καψουροτράγουδο, λίγο βλαχοντίσκο, λίγο αραβο...κάτι"!!! Θα έπρεπε να υποψιαστούμε ότι η τοποθέτηση του αυτή δεν ήταν καρπός διαπίστωσης, αλλά στοχοθεσίας, ώστε να προετοιμάσει το έδαφος για την ελευθέρα πτώση του στα χωράφια του Βέρτη, της Πέγκυ Ζήνας, του Πλούταρχου, του Νίνο, του Τερζή, του Σφακιανάκη, του Χατζηγιάννη με στυλ!!! Αλλά, όταν παλιά έγραψα στην εφημερίδα αυτή μια καλόπιστη κριτική για την αυτοκαταστροφική πορεία του Νταλάρα, δέχτηκα επιστολές "νταλαρικών" που με ονόμασαν "αντι-νταλαρικό". Ε ...λοιπόν, ναι! Είμαι αντι-νταλαρικός διότι εκτιμώ τον Νταλάρα ακόμα της παιδικής μου ηλικίας....

Γιατί κανείς δε σχολίασε τις παραπάνω φράσεις; Μήπως γιατί κατα βάθος όλοι συμφωνούμε με αυτές....;;; :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...