Apostolis

Επερχόμενες κυκλοφορίες

62 posts in this topic

Φίλε mpolemis μη ζητάς συγγνώμη,δεν με έθιξες.Απλά οι διαφωνίες είναι υγιείς.Αν συμφωνούσαμε σε όλα τότε να φοβόμαστε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναλογιστείτε μήπως λέμε τα ίδια πράγματα κοιτάζοντας από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Προς Θεού κανείς δεν έχει σκοπό να μηδενίσει μια συγκλονιστική πορεία 40 ετών, ούτε και την τελευταία δεκαετία. Να ψάχνουμε όμως και με κόπο να βρίσκουμε 4-5 τραγούδια που "έγραψαν" μέσα σε 10 χρόνια δεν είναι λίγο για το μέγεθός του? Δεν θα συγκρίνω με τη δεκαετία του '70, αυτή δεν επαναλαμβάνεται και δεν τη θυμάμαι προσωπικά, αλλά θυμάμαι πολύ καλά να τραγουδάει μέσα σε κάτι περισσότερο από μια πενταετία τρελούς και άγγελους, latin, συγγνώμη για την άμυνα και κατά μάρκον (και έχω προσπεράσει μη μηλάς μη γελάς - που τον θεωρώ μέτριο δίσκο- και Διδυμότειχο blues)... Κατανοώ την αγωνία των φίλων και ειδικά των νεώτερων, να ακούσουν καινούριο υλικό από τον άνθρωπο που αγαπάμε και θαυμάζουμε, αντιλαμβάνομαι το πάθος του με τη μουσική και τους μουσικούς, όμως θα τον ήθελα πιο προσεκτικό στις επιλογές του, αρκεί να μην ξεχνά ποιος είναι και τι έχει τραγουδήσει. Κάποτε, όταν ήμουν 20 χρονών, έλεγα ότι αν βγάλει έναν δίσκο που θα βήχει και θα φταρνίζεται, θα τον πάρω και θα τον ακούω νύχτα μέρα!!! Θα μπορούσα να το κάνω ακόμη, με λιγότερο ίσως φανατισμό, είμαι πάντως πια σε θέση να γνωρίζω καλά αν αυτό που ακούω του αξίζει πραγματικά ή απλά ικανοποιεί το δικό μου "ψώνιο". Και κλείνοντας να πω ότι μας αρέσει να διαφωνούμε και δεν χαλιόμαστε!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν θα μπω στη λογική πόσα καλά είπε και πόσα μέτρια είπε (που είπε) την τελευταία δεκαετία. Είναι γενικό φαινόμενο έλλειψης καλών τραγουδιών.

Αλλά στη σιωπή δεν μπορώ και δεν θέλω να τον ''καταδικάσω''. Ειδικά με την φωνή που έχει ακόμη. Οπτική δική μου. Συναισθηματική.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'll agree with Apostolis! :D

A year later, and all we get for Christmas, is a couple of 'co-operations' and 2 new songs...

I would prefer a 'personal' CD, instead. :walkman:

If we don't get one for Christmas... I guess we'll have to wait until Easter, now!! :(:pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν θα μπω στη λογική πόσα καλά είπε και πόσα μέτρια είπε (που είπε) την τελευταία δεκαετία. Είναι γενικό φαινόμενο έλλειψης καλών τραγουδιών.

Αλλά στη σιωπή δεν μπορώ και δεν θέλω να τον ''καταδικάσω''. Ειδικά με την φωνή που έχει ακόμη. Οπτική δική μου. Συναισθηματική.

Πού διάθεση για γκρίνια μετά αυτό το καταπληκτικό κλείσιμο της συζήτησης!!! Ραντεβού την Τρίτη στο Σταυρό του Νότου!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είμαι αισιόδοξος,ότι μας περιμένουν ακόμα πολλά θετικά "δισκογραφικά νεογέννητα" από το "θείο",

αντάξια του μεγέθους και της ιστορίας του...προς το παρόν φύγαμε για το Σταυρό!! B)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να  περιμένουμε  πριν  τις  γιορτές  καινούργια  τραγούδια;

Καλησπέρα  φίλοι!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πώς γίνεται πριν ακόμα οι δίσκοι κυκλοφορήσουν στα καταστήματα, να υπάρχουν στο discogs και μάλιστα με "καπέλο". (Τις καταχωρήσεις για τους δίσκους του Καζαντζή και του Τσιριγώτη τις είδα την περασμένη Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου, απλά πιάστηκα με διάφορα και ξέχασα να το γράψω εδώ). Πώς διοχετεύονται τα cd σε "ανεξάρτητους" πωλητές, πριν κυκλοφορήσουν στα μαγαζιά και τα πουλούν σε αυτές τις τιμές;

https://www.discogs.com/sell/release/11606396?ev=rb

(O δίσκος του Καζαντζή πωλούνταν την περασμένη Πέμπτη 21.50 euro)

https://www.discogs.com/Γιώργος-Τσιριγώτης-Πρόδρομος-Κοσμίδης-Γιώργος-Νταλάρ/release/11606332

https://www.discogs.com/Παντελής-Κυραμαργιός-Πλέγμα-Αρετή/release/11600544

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν!!! Πώς γίνεται αυτό; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω, πραγματικά δεν ξέρω. Εγώ πάντως, επειδή σε κάνα δυο μαγαζιά της Θεσσαλονίκης δεν είχαν ιδέα, "αναγκάστηκα" να παραγγείλω τόσο το cd του Τσιριγώτη, όσο και του Κυραμαργιού από το "Reload" της Αθήνας. 36 euro κόστισαν και τα δυο μαζί με τα μεταφορικά (αποστολή με courrier). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διανομή των εταιριών πάσχει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την συνέντευξη του Γιώργου Ζαμπέτα Junior στην Καθημερινή μαθαίνουμε:

Quote

Ο εγγονός Γ. Ζαμπέτας σύντομα κυκλοφορεί δίσκο στην Panik Records με ανέκδοτες μουσικές του παππού του σε στίχους δικούς του. «Γράφω στίχους, παίζω μπουζούκι, κάνω παραγωγές. Εδώ, ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει πέντε κομμάτια, επίσης ο Γεράσιμος Ανδρεάτος και ο Γιάννης Ζουγανέλης. 

«Οπως σας είπα, καμία εταιρεία δεν ενδιαφέρθηκε παρότι ήταν υλικό του σπουδαίου Ζαμπέτα. Σε κάποια τραγούδια από εκείνα έγραψα και στίχους, τα πήγα αργότερα στον Νταλάρα. Του άρεσαν και σύντομα θα κυκλοφορήσουν».

Πηγή: https://www.kathimerini.gr/culture/561633745/synenteyxi-stin-k-o-pappoys-moy-o-zampetas/

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...