Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

"Όταν συμβεί στα πέριξ" στο Ηρώδειο

93 posts in this topic

Αν και καθυστερημένα λογω ταξιδιού καταθέτω και γώ τα όσα είδα αυτές τις δυο μέρες στο Ηρώδειο.

Ήταν μια συναυλία κατα τη γνώμη μου μοναδική.Και το λέω αυτο τόσο ως προς την ιδέα και την απόδοσή της αλλα και ως προς το γεγονός οτι ακούστηκαν και τραγούδια που δέν τα ακούει κανείς εύκολα σε συναυλιακούς χώρους.

Μοναδική επίσης, γιατι τόσο οι ερμηνευτές της αλλά και οι μουσικοί της απόδωσαν τα κομμάτια όπως τους άρμοζε , δίνοντας μερικές φορές με την τόσο μελετημένη ενορχήστρωση τους , μια άλλη άποψη που παρόλα αυτά δεν ξέφευγε από την πρώτη εκτέλεση .

Μοναδική για μια ακόμη φορά και η παρουσία του Νταλάρα ο οποίος και πάλι μας μάγεψε επιβεβαίώνοντας το πολύπλευρο της μουσικής του άποψης αλλά και το ταλέντο του σαν φωνή και μουσικός.

Μου "εμειναν " στα αυτιά μου ιδιέταιρα

"Υπόγα" για την μοναδική ερμηνεία του από τον Νταλάρα

"Πρέζα όταν πιείς" από πλευράς ενορχήστρωσης

¨Ούζο μορφίνη και χασίς " για την ερμηνεία από την τραγουδίστρια (μου διαφέυγει το όνομα της) και το χορό του Ι .Πιπίνη που πραγματικά ο άνθρωπος δεν το χόρευε απλά το κομμάτι αλλά το "γούσταρε " να το χορεύει.

Συνοψίζοντας, ήταν μια συναυλία που άξιζε να δεί κανείς. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω ότι ο κύριος Google και οι συνεργάτες του θα καταφέρουν να μας γράψουν κάποια στιγμή ένα αναλυτικό πρόγραμμα, με όσες λεπτομέρειες για συνθέτες και στιχουργούς διαθέτουν. Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι άκουσα, και θέλω πολύ να μάθω... Π.χ., μου φάνηκε πώς είδα μια στιγμή στο εξώφυλλο παρτιτούρας από τον προβολή γυναικείο όνομα συνθέτη - ξέρετε πόσο σπάνιο ζώο είναι η γυναίκα συνθέτης;

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Όταν συμβεί στα πέριξ" στο Ηρώδειο 4-5 iouliou 2007

Tragoudia gia "Tsilies .... kai mia nyxtes"

Symmetexoun:

Stelios Vamvakaris

Xristos Thivaios

Mpampis Tsertos

Zaxarias Xarounis

Xara Kefala

Nina Lotsari

Thimis Sermie

Aspasia Stratigiou

Martha Frintzila

Estoudiantina Neas Ionias Magnisias

Xorevei: Ignatios Pipinis

A

01. Tis mastouras oskopos / 1946 / V. Tsitsanis

02. To siaretto / 1916 / Pol.Dimitrakopoulou - Ant. Voti

03. Egoto pino kai to lego / 1920 / T. Moraitini - E. Poggi

04. Me len' mpekri / 1932 / Ant. Voti - A. Voti

05. Ferte mou na pio / 1928 / Th. Sakellaridi

06. Trigi-Trigi ta potirakia / 1931 / I. Montanari

07. To Xasis / 1933 / I. Pitsiardi / apo tin opereta "To Xasis"

08. O Vlammis tou psyrri / 1930 / M. Mixailidis

09. Eimai mia tsaxpina / 1935-36 / Th. Papadopoulou

10. Neoi Xasiklides / 1928 / Anonymis Dimiourgias

11. Ego thelo prigkipessa / 1935 / P. Tounta

12. Poumpa o tekes / 1936 / Xr. Giannakopoulou - G. Kyparissi

13. Mpoufetzis / 1935 / G. Mpati

14. H Litaneia tou magka / 1942 / V. Tsitsanis

15. Soura kai mastoura / 1936 / A. Delia

16. O magkas tou votanikou / 1934 / Sp. Peristeri

17. Palia stratona / 1929 / O. Karavia - D. Zatta

18. Eimai prezakias / 1936 / Aim/ Savvidi - S. Perpiniadi

19. Ferte preza / 1933 / P. Tounta

20. To parapono tou dervisi / 1936 / S. Perpiniadi

21. O mastouras / 1933 / M. Vamvakaris

22. Zempekano spaniolo / 1933 / G. Mpati

23. Mastouria / 193 / I. Montanari

24. Ores me threfei o loglas / 1933 / M. Vamvakaris

25. Paraponountai oi magkes mas / 1936 / I. Eitziridi (=Giovan Tsaous)

26. Hroini kai mavraki / 1936 / S. Gavala

27. Pente magkes / 1936 / I. Eitziridi (=Giovan Tsaous)

28. Efoumername ena vrady / 1932 / M. Vamvakaris

29. Efodos ston teke / 1933 / G. Kamvysi

B:

01. Mi me portate / 1935 / Sp. Metaksa - D' Angelis

02. To alkool ki h nikotini / 1957 / L. Gialama / K. Pretenteri - Z. Iakovidi / G. Vella

03. Tampakiera / 1950 / I. Ritsiardi / Xr. Giannakopoulou - M. Traiforou

04. Xasis / 1928 / S.V. / S. Zoumper

05. O koxlarakias / 1935 / V. Messologgiti - St. Peristeri

06. Preza kokaini / 1934 / M. Thomakou

07. Giati foumaro kokaini / 1932 / P. Tounta

08. Gia tin aapi sou / 1934 / P. Tounta

09. Mi mou xalas ta gousta mou (Giaf-Giouf) / 1928 / Anonymis Dimiourgias

10. Ouzo xasis / 1935 / Tsama (= Minos Matsas)

11. Na 'xa mana na me dei / 1931 / D. Giannoukaki

12. Stin Ypoga / 1930 / K. Mpezou

13. H foni tou argile / 1935 / E. Papazoglou

14. O Ksemagkas / 1935 / E. Papazoglou

15. Manolis Xasiklis / 1930 / I.Dragatsi (=Ogontakis)

16. Kouventa me to xaro / 1936 / P. Tounta

17. H diathiki tou xasikli / 1931 / G. Kamvysi

18. O ponos tou prezakia / 1936 / A. Delia

19. O Amlet tis selinis / 2002/ M. Eleftheriou - Th. Mikroutsikos

20. Enas negros thermastis apo to tzimpouti / 1979 / N. Kavvadia - Th. Mikroutsikos

21. Armida / 1979 / N. Kavvadia - Th. Mikroutsikos

22. Fanis / 1985 / Xaris & Panos Katsimixas

23. Oi moiraioi / 1961 / K. Varnali - -M. Theodorakis

24. Mia einai i ousia / 1984 / L. Xapsiadi - X. Nikolopoulos

25. Ala! / 1952 / Al. Sakellariou / Xr. Giannakopoulou - M. Souioul

26. To tram to teleftaio / 1948 / Al. Sakellariou / Xr. iannakopoulou - M. Sougioul

27. Eviva rempetes / 1946 / A. Kaldaras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλόνα, ξέχασες ν' αντιγράψεις τα ψηλα γράμματα: «*Την ώρα που το έντυπε τυπώνεται, οι πρόβες είναι σε εξέλιξη, έτσι μπορεί να υπάρχουν αλλάγες στο τελικό πρόγραμμα, στην σειρά ή και στα τραγούδια». Κι έτσι έγινε...

Alona has faithfully copied the concert programme (it's a really nice one, with NO advertising!), but she neglected the small print: «*At the time of going to press, the rehearsals are ongoing, therefore there may be changes in the programme, in the order or in the songs themselves». And there were - many...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geeske,

That's right much to my regret I did not write the order and now

I remember that the second part, right after the rock part, opened with

Akis Panou's "H zoi mou oli" which is not mentioned in the

programme at all, followed by Nikolopoulos' "Mia einai i ousia"

Sorry :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μετά από τόσα καλά λόγια που γράφτηκαν , έχει νόημα να γράψω κι εγώ τις δικές μου εντυπώσεις...

Αλλά θα τις γράψω. :music:

Και πριν τις γράψω θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι.

Όταν πηγαίνω σε μια συναυλία στην οποία πρόκειται να συμμετάσχει ο Γιώργος Νταλάρας, ότιδήποτε άλλο, μου φαίνεται από πολύ λίγο έως βαρετό...Χωρίς υπερβολή...Οτιδήποτε άλλο....Δεν μπορώ να περιμένω δηλαδή να τελειώσει το πρόγραμμα των άλλων καλλιτεχνών.

Οι συγκεκριμένες παραστάσεις ήταν αριστουργηματικές.Κατ'αρχάς ξεκινούσαν από την έρευνα ενός από τους πιο αξιόλογους ανθρώπους του χώρου,του Παναγιώτη Κουνάδη, σχετικά με το θέμα των απαγορευμένων ουσιών στο Ελληνικό τραγούδι. Και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.Όπως πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στην Εστουδιαντίνα και στο μαέστρο της, τον ακούραστο Ανδρέα Κατσιγιάννη, για τη δουλειά τους.Οι ενορχηστρώσεις του Γιώργου Νταλάρα και του Ανδρέα Κατσιγιάννη ήταν το λιγότερο ευφάνταστες.Έφεραν τα τραγούδια στο σήμερα , χωρίς να αλλοιωθεί στο ελάχιστο ο χαρακτήρας τους.Αυτή η ορχήστρα είναι ότι καλύτερο διαθέτει η Ελληνική μουσική σήμερα.Κι απέδειξε πως μπορεί να παίξει τα πάντα.Μπράβο σε όλα τα παιδιά...

Αλλά και στους σολίστες...Στον, βετεράνο πλέον ,Χρήστο Κωνσταντίνου, αλλά και στους τραγουδιστές και ηθοποιούς.

Μόνη παρατήρηση η ερμηνεία του "Φάνη" από το Θηβαίο , στην οποία μέτρησα καμιά δεκαριά λάθη και στις δυο μέρες.

Για τον Γιώργο Νταλάρα, την επιλογή των τραγουδιών και τις ερμηνείες του, νιώθω πολύ μικρός για να γράψω κάτι.Απλά , τον ευχαριστώ , που έστω και λίγο αργά, αφού αυτά τα τραγούδια τα είχε υποσχεθεί από το 1983 στις παραστάσεις του "Ορφέα" , τήρησε την υπόσχεσή του...

Εύχομαι να τηρηθεί η διαβεβαίωση τόσο του Παναγιώτη Κουνάδη όσο και του ίδιου του Νταλάρα στην Ελευθεροτυπία , μερικές μέρες πριν τη συναυλία, πως η παράσταση θα ηχογραφηθεί και θα κυκλοφορήσει.

Αν θα είχα να γράψω κάτι "αρνητικό" για την παράσταση, είναι πως ίσως θα ήθελα λίγο μικρότερο το μέρος των άλλων καλλιτεχνών και θα ήθελα επίσης να ακουστούν και τις δυο μέρες όλα τα κομμάτια που είπε ο Νταλάρας , αφού υπήρξαν κάποιες τροποποιήσεις.(Πολύ σύντομα θα έχω ολοκληρωμένη τη λίστα των τραγουδιών που είπε και τις δυο μέρες, αφού σε σχέση με το πρόγραμμα που διανεμήθηκε, υπήρξαν κάποιες τροποποιήσεις).Αυτό είναι κάτι ακόμα που ήθελα να επισημάνω.Το πρόγραμμα ,μου φάνηκε πολύ λίγο , σε σχέση με την έρευνα και τη σημασία των δυο παραστάσεων.Θα άξιζε γι'αυτές τις παραστάσεις ένα πρόγραμμα σαν του Τσιτσάνη ή κάτι ανάλογο...

Ίσως κάπου , να κούρασε κάπως, η συνεχόμενη αναφορά στο χασίς, στην κοκαίνη , στην ηρωίνη, στην πρέζα , αυτό όμως ήταν το θέμα των παραστάσεων.Οι απαγορευμένες ουσίες.Και για να σας πω την αλήθεια, περισσότερη σημασία έδωσα στη μουσική και την ερμηνεία , προσπάθησα δηλαδή να ξεχωρίσω, όσο αυτό ήταν δυνατό, τους στίχους...

Για τους "δυσκοίλιους" και για τους δήθεν του Ηρωδείου, που αποχωρούσαν διαμαρτυρόμενοι για τι θέμα των συναυλιών , τι να πω....Ώρες ώρες σκέφτομαι πως σ'αυτή τη χώρα δεν έχει αλλάξει τίποτα.Το 1964 , τα ίδια μυαλά, είχαν απαγορέψει στο Θεοδωράκη να ανεβάσει το "’ξιον Εστί" στο Ηρώδειο γιατί τους ενοχλούσε ο Μπιθικώτσης....

Το μόνο που έχω να πω είναι πως τους έχουμε χ---ένους...Το δικό μας σύστημα λειτουργεί κανονικά...’ντε να πάρετε κανένα laxatol κι αφού βγάλετε τις γόβες σας , τα ξαναλέμε....

B):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να κάνω μια αποδελτίωση των τίτλων των τραγουδιών που είπε ο Γιώργος Νταλάρας στο Ηρώδειο.Η σειρά από το πρόγραμμα που διανεμήθηκε έχει μεγάλες διαφορές από το πρόγραμμα , όπως τελικά ακούστηκε.

Όσον αφορά την Τετάρτη 4 Ιουλίου έχουμε:

1)Της μαστούρας ο σκοπός

2)Η λιτανεία του μάγκα

3)Σούρα και μαστούρα

4)Ο μάγκας του Βοτανικού

5)Είχα πατέρα χασικλή κλπ κλπ (μαζί με τον Μ.Τσέρτο και τους υπόλοιπους)

(Δεν είναι αυτός ο ακριβής τίτλος, δεν μπόρεσα να καταλάβω από τους τίτλους του προγράμματος ποιο τραγούδι είναι)

6)Zεμπεκάνο σπανιόλο (Σ.Βαμβακάρης-βφωνή Νταλάρας)

7)Μαστούρια

8)Ηρωίνη και μαυράκι

9)Είμαι πρεζάκιας

10)Εφουμέρναμε ένα βράδυ (με Σ.Βαμβακάρη)

11)Η φωνή του αργιλέ

12)Στην υπόγα

13)Το παράπονο του Δερβίση

14)Κουβέντα με το χάρο

15)Φάνης (μαζί με το Χ.Θηβαίο)

16)Η ζωή μου όλη

17)Μία είναι η ουσία

18)’λα (Γ.Νταλάρας-Όλοι)

19)Το τραμ το τελευταίο (Όλοι)

20)Για τα μάτια παγαπώ

21)Της μαστούρας ο σκοπός

Αύριο η Πέμπτη 5 Ιουλίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Just on a personal note, beyond all the accolades that this show merited,

a refreshing "new" discovery for me was Zaxarias Karounis. I heard him

before on Mario's album "Sto Perivoli T' Ouranou" and maybe have seen

him there too on a number of occasions, but never realized the strong

artistic presence of this boy until July 5th.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να κάνω μια αποδελτίωση των τίτλων των τραγουδιών που είπε ο Γιώργος Νταλάρας στο Ηρώδειο......

Θανάση ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηρώδειο 5/7/07

1)Της μαστούρας ο σκοπός

2Η λιτανεία του μάγκα

3)Σούρα και μαστούρα

4)Ο μάγκας του Βοτανικού

5)Είχα πατέρα χασικλή κλπ κλπ (μαζί με τον Μ.Τσέρτο και τους υπόλοιπους)

6)Eίμαι πρεζάκιας

7)Zεμπεκάνο σπανιόλο (Σ.Βαμβακάρης-βφωνή Νταλάρας)

8)Μαστούρια

9)Φέρτε πρέζα

10)Ηρωίνη και μαυράκι

11)Εφουμέρναμε ένα βράδυ (με Σ.Βαμβακάρη)

12)Η φωνή του αργιλέ

13)Στην υπόγα

14)O ξέμαγκας

15)Κουβέντα με το χάρο

16)Φάνης (μαζί με το Χ.Θηβαίο)

17)Η ζωή μου όλη

18)Μία είναι η ουσία

19)’λα (Γ.Νταλάρας-Όλοι)

20)Το τραμ το τελευταίο (Όλοι)

21)Για τα μάτια παγαπώ

22)Της μαστούρας ο σκοπός

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Θανάση!Ευχαριστούμε .

Μια μόνο ερώτηση.Νομίζω και διόρθωσε με αν κάνω λάθος οτι στις συναυλίες ειπώθηκε και το τραγούδι ΟΥΖΟ ΧΑΣΙΣ της Εσκενάζυ (το έιπε η τραγουδίστρια που ήταν αρίστερα και το χόρεψε ο πιπίνης)

Κοιτάω στο πρόγραμμα και δέν το βρίσκω

Μήπως υπάρχει αλλά με άλλο τίτλο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο προγραμμα που διανεμηθηκε,υπαρχει μ'αυτον τον τιτλο :music:

Η τραγουδιστρια που το ειπε ειναι η Μαρθα Φριτζηλα :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και κάτι άλλο... Ελπίζω ότι ο κύριος Google και οι συνεργάτες του θα καταφέρουν να μας γράψουν ένα σωστό αναλυτικό πρόγραμμα, με κάποιες λεπτομέρειες, όσες γίνεται, για συνθέτες και στιχουργούς. Μου φάνηκε πώς είδα μια στιγμή στο εξώφυλλο παρτιτούρας από τον προβολή γυναικείο όνομα συνθέτη - ξέρετε πόσο σπάνιο ζώο είναι η γυναίκα συνθέτης; Τι άλλες εκπλήξεις να περιμένουμε;

Το τραγουδι στο οποιο αναφερεσαι ειναι το ''Με λεν μπεκρη'',σε μουσικη Λολας Βωττη :)

Εξαιρετικη η ερμηνεια του Θεμη Σερμιε σ'αυτο το πολυ ωραιο τραγουδι,που ειχα πολλα χρονια ν'ακουσω.... :music:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να κάνω μια αποδελτίωση των τίτλων των τραγουδιών που είπε ο Γιώργος Νταλάρας στο Ηρώδειο.Η σειρά από το πρόγραμμα που διανεμήθηκε έχει μεγάλες διαφορές από το πρόγραμμα , όπως τελικά ακούστηκε.

Μπράβο ρε Θανάση!

Τώρα που βλέπω το πρόγραμμα και των δύο ημερών, έχω την εντύπωση, πως εκτός από το κομμάτι "Κουβέντα με το Χάρο", το άλλο, με εξαίσια από τον Νταλάρα γυρίσματα στη φωνή, είναι "Το παράπονο του Δερβίση"(το οποίο το είπε-εξαιρετικά- μόνο την πρώτη ημέρα).

Ήταν, αυτά τα δύο τραγούδια, για μένα, σχέτη μαγεία!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ Posted on Jul 13 2007, 08:58 AM

--------------------------------------------------------------------------------

Ηρώδειο 5/7/07

5)Είχα πατέρα χασικλή κλπ κλπ (μαζί με τον Μ.Τσέρτο και τους υπόλοιπους)

’κουσα προσεκτικά την ηχογράφηση της εκπομπής του Β΄ προγράμματος "Πρέπει να ξέρεις μηχανή..." (29/06/2007) στην οποία ο Γ.Τσάμπρας φιλοξενεί τον Παναγιώτη Κουνάδη, και ακούγεται και η παλιά ηχογράφησή αυτού του τραγουδιού που λέγεται "Παλιά στρατώνα" (Ο. Καραβία - Δ. Ζάττα), και ηχογραφήθηκε το 1929 στην Αμερική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις εντυπώσεις του από τις μουσικές παράστασεις "Όταν συμβεί στα πέριξ"(4 & 5/7/2007) γράφει ο Γιώργος Τσάμπρας("ΔΙΦΩΝΟ", τεύχος 143, Αύγουστος 2007, σελ. 27-28). Μεταφέρω εδώ όσα αφορούν τον Γιώργο Νταλάρα :

" ... Και ο Γιώργος Νταλάρας είχε μια ακόμα ευκαιρία να τραγουδήσει ένα είδος που το ξέρει καλά - ως μουσικός και ως τραγουδιστής - και μάλλον το γουστάρει ίσως περισσότερο από άλλα. Πέρα από το γεγονός ότι η συμμετοχή του εδώ δείχνει ένα δρόμο που δε θα 'ταν άσχημα να τον περπατούν πιο συχνά ερμηνευτές με την πορέια και την αποδοχή του.Την επιλογή να μην είναι εκείνοι και η ιστορία τους οι μοναδικοί πρωταγωνιστές της κάθε εμφάνισης αλλά να έχουν θέση και άλλα πρόσωπα και ... το ίδιο το τραγούδι, έστω προσδιορισμένο σε μια εποχή ή ένα θέμα. Αυτό, ακόμα κι αν κάποτε χρειαστεί να έρθουν σε "αντιπαράθεση" με κάποιους φανατικούς του προσωπικού τους μύθου, άκουσα δίπλα μου κύριο σαφώς απογοητευμένο, γιατί "αυτή δεν ήταν μια συναυλία του Νταλάρα", ενώ άλλος πιο πέρα προσπαθούσε να ακουστεί φωνάζοντας "άσε τα χασίσια Γιώργο". Προσωπικά, απορώ πως είναι δυνατόν η ενεργητικότητα κάποιων κορυφαίων ερμηνευτών μας να εξαντλείται κάθε φορά επί σκηνής στην απόδοση των κορυφαίων σουξέ τους και χαίρομαι κάθε φορά που δοκιμάζουν να βγουν από τη βολή τους, αλλά ... περί ορέξεως - των ιδίων και του κοινού - ουδείς λόγος.

Περιμένουμε κι άλλες ανάλογες επιλογές από το θεσμό αλλά και από τα συγκεκριμένα πρόσωπα. Έτσι κι αλλιώς, το τραγούδι είναι γεμάτο αφορμές ... ".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκεφτόμουν σήμερα το σύνολο των τραγουδιών που ακούστηκαν εκείνες τις 2 μέρες στο Ηρώδειο. Δεν κατέγραψα τις (θετικότατες) εντυπώσεις μου - ίσως γιατί με καλύψανε απόλυτα οι προλαλήσαντες. Θα ήθελα να σταθώ όμως σε μια - δυο σκέψεις:

ο κόσμος, ο κοινός κόσμος, δεν ενθουσιάστηκε. Ίσως περίμενε έναν διαφορετικό Νταλάρα. Ίσως πάλι τραγούδια περισσότερο γνωστά και όχι "μαστουρλίδικα" ή "χασικλίδικα". Τι ενδιαφέρον να βρεί σε αυτά τα διαμάντια που ακούστηκαν τις 2 νύχτες του Ηρωδείου; Δεν μπήκε καν στον κόπο, να δεί το όλο θέμα "διαπαιδαγωγικά". Γι' αυτό άλλωστε και, μην δείχνοντας ικανοποιημένος, έφευγε κατα την διάρκεια των παραστάσεων - εικόνα σίγουρα κακή.

Που "κολλάει" αυτό; Στο γεγονός οτι, η ευρεία αποδοχή της παράστασης ήτανε μικρή. Όχι γιατί δεν αξίζανε τα τραγούδια, αλλά γιατί το κοινό δεν δείχνει να "τραβάει" σε τέτοιου είδους δουλειές.

Και έρχεται, ακόλουθα, το ερώτημα: με τι κίνητρο θα προχωρήσει μια εταιρία δίσκων να εκδόσει αυτήν την δουλειά, σκεπτόμενη την αμφιλεγόμενη επιτυχημένη κυκλοφορία του;;

Γι' αυτο και τέτοιες δουλειές, δεν βλέπουν - δυστυχώς - τον δρόμο προς την έκδοσή τους. Θυμηθείτε για παράδειγμα την δυσπιστία της παραγωγού εταιρίας για την έκδοση των "Αηδονιών της Ανατολής", που δεν ήθελε να βγάλει δίσκο με δημοτικά και την ανάληψη αυτής της παραγωγής απο τον Γ. Νταλάρα. Και τι έγινε μετά; Ο δίσκος αυτός ακόμα πουλάει!

Εδώ λοιπόν, έρχεται η μεγάλη ανατροπή: ο Γ. Νταλάρας. Το πείσμα του, η αγάπη του για αυτή την δουλειά και τα τραγούδια - όποιου είδους - είναι τέτοια, που δεν "κολώνει" πουθενά. Χρόνια τώρα, αναλαμβάνει το ρίσκο της έκδοσης δίσκων με υλικό που είναι "αλλού".

Έχω την αίσθηση πως θα κάνει το ίδιο και τώρα. Έχει ήδη ένα απωθημένο με τα "χασικλίδικα", που είχε σκοπό να εκδώσει γύρω στο 1983 αλλά δεν το έκανε λόγω "εξυπνάδας" άλλων. Θα τολμήσει ξανά, να κάνει "περίεργα" (κατα άλλους) πράγματα.

Νιώθει πως είναι χρέος του να δώσει ξανά στον κόσμο αυτά τα τραγούδια, που τείνουν να χαθούν στο πέρασμα των χρόνων. Και θα το κάνει. Με την ίδια συνέπεια, όπως κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Και νιώθω ευγνώμων για αυτό.

Σε ευχαριστώ Γ. Νταλάρα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0