Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Οι ατάκες του Γ.Νταλάρα

68 posts in this topic

Κατά καιρούς, στις συναυλίες του Γ.Νταλάρα, όλοι μας έχουμε ακούσει τον ίδιο να λέει στο κοινό κάποιες φοβερές ατάκες, ..που έχουν αφήσει εποχή! Λέω να φτιάξουμε ένα νέο topic, στο οποίο θα αναφέρουμε οτι έχουμε ακούσει ως τώρα! :)

Μερικές ατάκες που θυμάμαι πρόχειρα.

Ζυγός 2003. Πρεμιέρα. Τετάρτη 25/12/2002

Καθώς έπαιζαν ρεμπέτικα με τον Στέλιο Βαμβακάρη, μία γάτα περνάει απότομα μέσα από την σκηνή, κάτω από τα πόδια των μουσικών. Επικρατεί μία ευχάριστη αναστάτωση μερικών δευτερολέπτων. Οπότε λέει ο Νταλάρας: ""Γι' αυτό λένε γάααατα είναι ο Νταλάρας!!!" :lol: :lol: :lol:

Αθηνών Αρένα. Κυριακή 26/12/2004

Ο Γ.Νταλάρας είναι στην (τεράστια) σκηνή του Αθηνών Αρένα και τραγουδάει. Πρέπει να είπε 5-6 τραγούδια, απλά κρατώντας το μικρόφωνο και έχοντας αρκετή αμηχανία. Οπότε, σκύβει, παίρνει την κιθάρα, την φοράει και λέει: "Ας πάρω και την κιθάρα μου, γιατί.... Νταλάρας χωρίς κιθάρα, είναι εθνική χωρίς διόδια!!" :):);) Μετά, ήταν ο γνωστός Νταλάρας που όλοι ξέρουμε! Μας κατέκτησε για μία ακόμη βραδιά!

Πάτρα. Αρχαίο Ωδείο. Τρίτη 10/7/2007

Καθώς το όλο το κοινό τραγούδαγε σαν μία φωνή και αυτός έπαιζε κιθάρα, ...στο τέλος του ρεφραιν, είπε στο κοινό γελώντας: "Πωπωπω...!! Πάτρα,... έχεις ταλέντο!!". Περιττό να πω, πόσο πολύ γέλασε το κοινό!

ΥΓ: Προσπάθησα να τα μεταφέρω όσο καλύτερα μπορούσα. Είναι δύσκολο να μεταφερθεί ακριβώς το κλίμα μιας συγκεκριμένης στιγμής. Τέλος, τις ατάκες τις μετέφερα όπως τις θυμόμουν. Αν κάποιος τα θυμάται καλύτερα, ας μας τα θυμίσει!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ντύσελντορφ Γερμανίας, Κυριακή 6 Μαίου 2007

"Βρε Θανάση πως βρέθηκες εδώ; Διακτινίστικες; Είναι αυτό που βλέπω ή το ολόγραμμά σου;" κλπ κλπ

:) :lol:

Περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα σε εικόνα και ήχο. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ζυγός 2003. Πρεμιέρα. Σαββάτο 25/12/2002

Καθώς έπαιζαν ρεμπέτικα με τον Στέλιο Βαμβακάρη, μία γάτα περνάει απότομα μέσα από την σκηνή, κάτω από τα πόδια των μουσικών. Επικρατεί μία ευχάριστη αναστάτωση μερικών δευτερολέπτων. Οπότε λέει ο Νταλάρας: "Αυτό είναι που λένε: 'Γάαατα ο Νταλάρας' "!!  :lol:  :lol:  :lol:

Αποστόλη δεν τα θυμάσαι καλα :blush::music:

Τετάρτη 25/12/2002 και όχι Σάββατο

Το ρεμπέτικο μέρος είχε ήδη ξεκινήσει και στην σκηνή ο Νταλάρας με τον Σ.Βαμβακάρη.... ξαφνικά βλέπουμε μια γάτα να τρέχει από το πίσω και δεξιά μέρος της σκηνής προς τα μπροστά και αριστερα.......τρομοκρατημένη........ η γάτα συνειδητοποιώντας ότι και από εκεί δεν μπορει να ξεφύγει γιατι υπάρχει κόσμος ξαναγυρίζει πισω σαν τρελή...... το ίδιο πράγμα το έκανε 2 φορες.......

Την παίρνει χαμπάρι ο Νταλάρας - αφού όλος ο κόσμος γελούσε.....και γυρίζει και λέει

"Γι' αυτό λένε γάααατα είναι ο Νταλάρας"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αποστόλη δεν τα θυμάσαι καλα :blush::music:

Τετάρτη 25/12/2002 και όχι Σάββατο

Το ρεμπέτικο μέρος είχε ήδη ξεκινήσει και στην σκηνή ο Νταλάρας με τον Σ.Βαμβακάρη.... ξαφνικά βλέπουμε μια γάτα να τρέχει από το πίσω και δεξιά μέρος της σκηνής προς τα μπροστά και αριστερα.......τρομοκρατημένη........ η γάτα συνειδητοποιώντας ότι και από εκεί δεν μπορει να ξεφύγει γιατι υπάρχει κόσμος ξαναγυρίζει πισω σαν τρελή...... το ίδιο πράγμα το έκανε 2 φορες.......

Την παίρνει χαμπάρι ο Νταλάρας - αφού όλος ο κόσμος γελούσε.....και γυρίζει και λέει

"Γι' αυτό λένε γάααατα είναι ο Νταλάρας"

:wow::wow::wow:

Αυτά τα θυμάσαι έτσι;

Αγνή , ποιο τραγούδι έπαιζε την ώρα που βγήκε η γάτα στη σκηνή; :music::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αποστόλη δεν τα θυμάσαι καλα :razz:  :blush:

Λεπτομέρειες.. :music: ΟΚ, το διόρθωσα!

Μία ακόμα φοβερή ατάκα,.. που δείχνει πολλά! :razz:

Πάτρα. Αρχαίο Ωδείο. Πέμπτη 06/08/1987

Ο Γ.Νταλάρας τραγουδάει το "Κάποια κάπου κάποτε" και αμέσως μετά μιλάει το κοινό. Στην ουσία κάνει μια εισαγωγή για τα παλιά καλά τραγούδια του Κουγιουμτζή, του Καλδάρα, του Λοϊζου που θα ακολουθήσουν στο πρόγραμμα του. Καθώς μιλάει λοιπόν, μία γυναίκα από το πλήθος, φωνάζει (επευφημεί θα έλεγα) τον Γ.Νταλάρα, όπως φωνάζουν στις συναυλίες του Ρουβά. Οπότε, σταματάει αυτό που λέει ο Νταλάρας και λέει γελώντας: "Μια ασπιρίνη!! Μια ασπιρίνη ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!" και ο κόσμος ξεσπάει στα γέλια!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Το περιστατικό έχει καταγραφεί και στο video που είχε προβάλει η ΕΡΤ. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μία ακόμα φοβερή ατάκα,.. που δείχνει πολλά! :music:

Πάτρα. Αρχαίο Ωδείο. Πέμπτη 06/08/1987

Ο Γ.Νταλάρας τραγουδάει το "Κάποια κάπου κάποτε" και αμέσως μετά μιλάει το κοινό. Στην ουσία κάνει μια εισαγωγή για τα παλιά καλά τραγούδια του Κουγιουμτζή, του Καλδάρα, του Λοϊζου που θα ακολουθήσουν στο πρόγραμμα του. Καθώς μιλάει λοιπόν, μία γυναίκα από το πλήθος, φωνάζει (επευφημεί θα έλεγα) τον Γ.Νταλάρα, όπως φωνάζουν στις συναυλίες του Ρουβά. Οπότε, σταματάει αυτό που λέει ο Νταλάρας και λέει γελώντας: "Μια ασπιρίνη!! Μια ασπιρίνη ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!" και ο κόσμος ξεσπάει στα γέλια!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Το περιστατικό έχει καταγραφεί και στο video που είχε προβάλει η ΕΡΤ. :)

Δεν θυμασε καλα φιλε μου ( κ συγνωμη που σε διορθωνω αλλα την εχω την συναυλια σε dvd) το τραγουδι που ελεγε ειναι το Ήρθα κι αποψε στα σκαλοπατια σου΄ κ την ''κορωνα" στο φιναλε το αφηνει στον κοσμο οσπου τελειωνοντας την φραση "κλαινε μαζι μου" το κοινο καποιος "ουρλιαζει" κ του λεει ο Θειος "Μια ασπιρίνη!! Μια ασπιρίνη ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκεί δεν είναι που λέει ο κόσμος το ρεφρέν και μετά ο Νταλάρας λέει "Να κάνω και το νούμερό μου..;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε μία από τις συναυλίες -παράστάσεις του Νταλάρα με το Μαρκόπουλο η οποία πρόσφατα ανέβηκε στο φόρουμ (αν θυμάμαι καλώς 1979-Διαγώνιος) ο Νταλάρας ερμηνέυει ένα τραγούδι αρμένικο το BARDEZOUM και λέει στο κοινο...

Ντ: "Θα σας παίξω ένα τραγούδι απο την ανατολή αρμένικο, γράφτηκε πρίν από 200 περίπου χρόνια"

κοινό: χειροκρότημα

Ντ: "Το τι τράβηξα για να μάθω τα λόγια, δε λέγεται!"

κοινο:γέλια!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αττικόν 1989- Είναι γραμμένο και στο video της παράστασης

Στο τέλος ο Νταλάρας λέει το καληνύχτα και ζητά από το κοινό να "παίξει " με το τραγούδι λέγοντας/απαντώντας και αυτό με μια "καληνύχτα"

Ντ: "Μια καληνυχτα δική μού και μία δική σας, (τραγουδάει) "Καληνύχτα" "

κοινό: πανικος !!!!! δεν τραγουδάνε

Το σκηνικό επαναλαμβάνεται 2- 3 φορές με ιδιέταιρη επιμονή του κοινού να μην τραγουδάει και ο Νταλάρας λέει

"Αν δείξετε τετοια επιμονή και τις εκλογές θα πάμε σίγουρα μπροστά!!!"*

(1989 η χρονιά που σε διαστημα 6 μηνών είχαν πραγματοποιηθεί 3 εκλογικές αναμετρήσεις γιατί δεν έβγαινε αυτοδύναμη κυβέρνηση)

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν θυμασε καλα φιλε μου ( κ συγνωμη που σε διορθωνω αλλα την εχω την συναυλια σε dvd) το τραγουδι που ελεγε ειναι το Ήρθα κι αποψε στα σκαλοπατια σου΄ κ την ''κορωνα" στο φιναλε το αφηνει στον κοσμο οσπου τελειωνοντας την φραση "κλαινε μαζι μου"  το κοινο καποιος "ουρλιαζει" κ του λεει ο Θειος "Μια ασπιρίνη!! Μια ασπιρίνη ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! :music:

sabah, το video το είδα 5 φορές πριν το περιγράψω στο forum! Τα πράγματα έγιναν ακριβώς όπως τα περιέγραψα. Στο "Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου" έγινε αυτό που είπε ο Νικόλας. Sabah, ξαναδές το video και θα καταλάβεις το λάθος σου! :)

Thano78, και θα δύο σκηνικά που περιέγραψες ήταν ΦΟΒΕΡΑ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θυμασε καλα φιλε μου ( κ συγνωμη που σε διορθωνω αλλα την εχω την συναυλια σε dvd) το τραγουδι που ελεγε ειναι το Ήρθα κι αποψε στα σκαλοπατια σου΄ κ την ''κορωνα" στο φιναλε το αφηνει στον κοσμο οσπου τελειωνοντας την φραση "κλαινε μαζι μου"  το κοινο καποιος "ουρλιαζει" κ του λεει ο Θειος "Μια ασπιρίνη!! Μια ασπιρίνη ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! :D

Καλα τα λέει ο Αποστόλης... Η "ασπιρίνη" είναι στον πρόλογο που κάνει ο "θείος" για τα παλιά του τραγούδια.

Στο τέλος των... σκαλοπατιών, λέει: "να κάνω και το νουμερό μου", εννοώντας πως θα κάνει και κορώνα...

Αυτά, προς γνώσιν και συμμόρφωσιν!!!!

:):D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγαρο Μουσικης,Τριτη 30 Ιανουαριου

Ειχε τελειωσει η συναυλια στη σκηνη ομως παρεμενε ο Γιωργος και ετσι αρχισαν καποιοι να φωναζουν διαφορα τραγουδια.. Μεσα στον χαμο που γινοταν ακουστηκε καποιος που φωναξε ''Τον Μετοικοοοοοο'' ,οποτε ο Γιωργος απαναει ''Τον ειπα χθες τον Μετοικο και ελειπες''!!! Ποιος να ηταν αραγε???? :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενας απο τους δικους μας...''γνωστους-αγνωστους''!! :D :lol: :lol:

Ονοματα δεν λεμε.... :D :lol:

Ολοκληρη η ατακα ηταν:''Τον ειπα χθες τον Μετοικο,και τον ειπα για σενα!'' :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρωτοχρονιά 1992 στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ της Θεσ/νίκης.Έναρξη των παραστάσεων με τους Χ.& Π.ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ.Ο Νταλάρας με πολλά νέα τραγούδια στις αποσκευές του ,οι Κατσιμιχαίοι πλέον καταξιωμένοι.Το πρόγραμμα γεμάτο εκπλήξεις...

Σε κάποιο σημείο της παράστασης ο Νταλάρας σταματά το πρόγραμμα και ζητά τις επιθυμίες του κοινού.Επικρατεί ο γνωστός ψιλοπανικός με ΦΑΝΤΑΣΙΑ , ΑΛΑΝΑ κλπ, οπότε λέει:

"Κάθε φορά τα ίδια μου ζητάτε .Εγώ ήθελα να σας παίξω και κάποια ξεχασμένα τραγούδια κι εσείς όλο τα ίδια μου ζητάτε..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 16 & 17 Σεπτεμβρίου 1998 στο κατάμεστο Θέατρο Δασους κάτω απ'το φως του φεγγαριού , δόθηκαν δυο εξαιρετικές και γεμάτες παλμό συναυλίες οι οποίες ενθουσίασαν για μια ακόμη φορά τους Θεσσαλονικείς.Θυμάμαι τον Νταλάρα ο οποίος ξεκινώντας τη συναυλία και ενώ ήταν ακόμη πρόσφατα τα γεγονότα της Σίβηρης είπε χαρακτηριστικά:

"Σήμερα ήρθαμε να τα πάρουμε και να φύγουμε..." :) :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δισκογραφημένες, νομίζω ότι ξεχωριστή θέση στη μνήμη μου έχουν οι ατάκες του Νταλάρα στην ηχογράφηση στον Ορφέα, σε εκείνο το ποτ πουρί...

Εκεί που φωνάζει ο κόσμος για να πει τη φαντασία και το δέντρο, και αυτός αποκρίνεται "Ελπίζω αν ξεχάσω κάτι να μου το θυμίσετε!".

Με την ευκαιρία, θα ήθελα κάποια στιγμή να γνωρίσω τον τύπο που ουρλιάζει στην κορώνα του "Ήταν πέντε ήταν έξι".

Και μια και ο λόγος για ατάκες, να θυμίσω και αυτή στη συναυλία για την Κύπρο, στην Αμερική. Εκεί που προτείνει στον κόσμο να του ζητήσουν τραγούδια, και αφού ο καθένας φωνάζει και επικρατεί μια χάβρα, στο τέλος λέει:

Όπως το περίμενα.. είναι ακριβώς το ίδιο που ζητάτε κάθε φορά και που δεν καταλαβαίνω ποιο είναι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με την ευκαιρία, θα ήθελα κάποια στιγμή να γνωρίσω τον τύπο που ουρλιάζει στην κορώνα του "Ήταν πέντε ήταν έξι".

...και στη θεική κορώνα στο "Όλα καλά"... :blush::lookaround::lookaround:

Νικόλα παρομοίως , θα ήθελα πολύ να γνωρίσω κι εγώ αυτόν τον τύπο...

...όπως επίσης θα ήθελα πολύ να ήμουνα στη θέση του.... :blush:;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε μια συναυλία στην Κύπρο η οποία έγινε σίγουρα μετά το 2002 την οποία είχε δέιξει το ΡΙΚ (δε θυμάμαι τίποτε άλλο-παιδιά όποιος έχει το βίντεο ή είχε πάει να βοηθήσει παρακαλώ) λέει το πρώτο τραγούδι ο Νταλάρας και στην πάυση που επικρατεί μεταξύ εισαγωγής του δεύτερου κάποιος από το κοινό φωνάζει:

"Έίσαι καθαρόαιμο"

και ο Νταλάρας απαντά:

"Έχουμε τα ίδια χρωμοσώματα!"

:):blush::lookaround::lookaround:;):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σεπτεμβριος 1998- Ζάπειο

Εορταστική Συναυλία για την απόκτηση της Ολυμπιάδας του 2004

Ο Νταλάρας τραγουδά για άλλη μια φορά το " Καλή τύχη" μαζί με όλη την επιτροπή

επί σκηνής και μεταξύ τέλος του πρώτου ρεφραίν και αρχής β' εισαγωγής λέει:

"Έτσι είπε η ολυμπιάδα στη Ρώμη , προχτές!!! :rolleyes::wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη Σίβηρη καλοκαίρι 1998. Την βραδιά εκείνη του black-out. Καθώς γινόταν ένας πανικός για τον θα πραγματοποιηθεί ή όχι η συναυλία, κάποια στιγμή, μετά από καμιά ώρα, βγαίνει ο θείος να ανακοινώσει την ακύρωση της συναυλίας στο κοινό. ’φου λοιπόν ολοκλήρωσε αυτό που ήθελε να πει και άρχισε να συζητάει με το κοινό, κάποιος άρχισε να τον βρίζει έντονα.... Κάποιος απ΄ τους μπροστά γυρίζει και λέει στον θείο: ''Γιώργο, μην τον ακούς. Μαλάκας είναι! και απαντά ο θείος: ''Εε, λογικό είναι, μέσα σε τόσο κόσμο να υπάρχει κι ένας μαλάκας!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimi, ήσουν μπροστά όταν έγινε αυτό? Έχω λόγους να αμφιβάλω, τους οποίους θα εξηγήσω.

Την βραδιά αυτή δεν υπήρχαν μικρόφωνα (λόγο της διακοπής ρεύματος). Ο Νταλάρας και ο δήμαρχος, μίλαγαν στο κοινό με τηλεβόα. Υπάρχουν ηχογραφημένα με minidisk τα ακριβή λόγια που είπε ο Γ.Νταλάρας επι σκηνής και μάλιστα το minidisk ήταν δίπλα στην σκηνή.

Αν ο Γ.Νταλάρας απάντησε με αυτή, την πολύ πετυχημένη κατά τ'άλλα ατάκα, θα απάντησε εκτός τηλεβόα, σε μια μικρή ομάδα ανθρώπων, αφού μέλος του forum που ήταν παρών, μπροστά - μπροστά στην σκηνή, δεν άκουσε τίποτα, καθώς και δεν ηχογραφήθηκε τίποτα. Εφόσον ο Γ.Νταλάρας δεν απευθυνόταν σε όλο το κοινό, και εφόσον δεν τον άκουσε η πλειοψηφία του κόσμου, πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να αναφερθεί. Δηλαδή, δεν θέλω να καταλήξουμε, το topic αυτό να γίνει βήμα για να γράφει ο καθένας οτι είπε ο ίδιος ο Νταλάρας στον ίδιο ή στην παρέα του ή ακόμα και φήμες.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αποστόλη. Δε θα ήταν ωραίο να αρχίσουμε να γράφουμε ατάκες που δεν ακούστηκαν δημόσια (δηλαδή από το κοινό της συναυλίας ή από τους θεατές μέσω τηλεοπτικής μετάδοσης). Εφ' όσον μάλιστα έχουμε χειροπιαστά στοιχεία (όπως η ηχογράφηση που ανέφερε παραπάνω ο Αποστόλης και οι μαρτυρίες άλλων μελών) που δείχνουν ότι κάτι τέτοιο δεν ειπώθηκε δημόσια, πιστεύω πως δε θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται ως "ατάκα" του Γ.Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0