Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Οι ατάκες του Γ.Νταλάρα

68 posts in this topic

Χαρακτηριστικά την ίδια φράση χρησιμοποίησε και ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου αργότερα όταν ανέβηκε στη σκηνή. Χωρίς το ''θα πω κάτι που μου απαγόρευε η μανούλα μου να λέω...''.

Αποστόλη, άσε να νομίζω εγώ... Και δεν χρειάζεται να λυπάσαι. Καλή καρδιά.. Ας μην επανέλθουμε. Νομίζω ότι σας αποζημίωσα με την παραπάνω ατάκα! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον περασμένο μήνα δώθηκαν 2 συναυλίες στο Ηρώδειο(4-5.7.07) που είχαν ως περιεχόμενο τραγούδια για τις απαγορευμένες ουσίες.Στο τελευταίο μισάωρο ακούγονται τραγούδια τα οποία ανεβάζουν κάπως τον κόσμο με αποτέλεσμα με το τελείωμα του'Ξημερώνει και βραδυάζει'να ακολουθεί ο παρακάτω σύντομος διάλογος μεταξύ Νταλάρα και κοινού:

Κοινό:Κι άλλο-κι άλλο

Νταλάρας:Αντέχετε κι άλλο

Κοινό:Ναι :razz:

Νταλάρας:Γεμάτοι ουσίες είσαστε

Κοινό: :lol:

Και μας τραγούδησε το οταν συμβεί στα πέριξ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τις ιδιες συναυλιες στο Ηρωδειο φετος την πρωτη μερα ομως

(4/07/07).Οπως ειδαμε στην αρχη ακουστηκε η φωνη του Γιωργου χωρις να εχει εμφανιστει ο ιδιος στη σκηνη και αμεσως μετα απο το δικο του διστιχο μπαινουν ο Μπ.Τσερτος και οι αλλοι λεγοντας το ιδιο διστιχο..Ετσι οταν ο Τσερτος ξεκινησε να τραγουδησει το συγκεκριμενο διστιχο για δευτερη φορα πεταγεται ο Γιωργος λεγοντας ''Το ειπαμε αυτο''!!! :rolleyes::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Ο Νταλάρας το είπε αυτό; Νόμιζα πως το 'πε ο Θηβαίος... :rolleyes:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη δικη μου ηχογραφηση ακουγεται καθαροτατα οτι ειναι ο Γιωργος!!!.... :music::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 Αυγούστου 2004:Ρίο-Αντίριο.Στην εκδήλωση αυτή τότε ο Νταλάρας είχε εμφανιστεί με μια κιθάρα-σημαιά και ο Νίκος Αλιάγας(που παρουσίαζε την εκδήλωση )του είχε πει:

Νίκος Αλιάγας:Σήκωσε την..την τιμημένη

Γιώργος Νταλάρας:Είναι πάντα σηκωμένη από μόνη της :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή τη φώτο που έβαλα όπου είναι ο Νταλάρας με τη γυναίκα του και το Γιώργο Πανταγιά θυμήθηκα μια ατάκα που είχε γραφτεί στις 'Εντυπώσεις από συναυλίες' -Σε μια από τις 4 συναυλίες που είχε δώσει το Φλεβάρη του 2003 ο Γιώργος με τη Μαρινέλλα στο Μέγαρο μουσικής Αθηνών...

Μαρινέλλα:Χαιρέτα παιδί μου τον κόσμο να σε χειροκροτήσει

Νταλάρας:Εμένα με χειροκρότησε το ΣΔΟΕ αυτές τις μέρες :disgust::sly:;)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ναι!!! Ήμουν και εγώ σε αυτή τη συναυλία!!! Πω πω... το είχα ξεχάσει!!! Γαμάτη στιγμή!! Πολύ γέλιο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι ναι!!! Ήμουν και εγώ σε αυτή τη συναυλία!!! Πω πω... το είχα ξεχάσει!!! Γαμάτη στιγμή!! Πολύ γέλιο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Κι εγω! κριμα που δεν γνωριζομασταν τοτε.... :disgust:

Οντως πολυ γελιο B);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γινόταν μιά συναυλία του Νταλάρα στο Πέραμα(στην προβλήτα των φέρρυ),δεν θυμάμαι ακριβώς,είναι 10 χρόνια περίπου μαζί με τους Ακτιβ Μέμπερ.Η συναυλία αυτή ήταν χωρίς εισιτήριο για τους εργάτες της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης Περάματος.Είχε ερμηνεύσει μάλιστα και με συγκλονιστικό τρόπο το "Πέραμα"(Γ.Μαρκόπουλου-Γ.Χρονά)

Κάποια στιγμή ενώ και ο ίδιος ο Νταλάρας και ενώ είχε έρθει να τραγουδήσει βέβαια αφιλοκερδώς,εξέφρασε την συμπαράσταση του μιλώντας για τον αγώνα των εργατών.Όλοι χειροκροτήσαμε.

Αλλα χειροκρότησαν και κάποιοι που είχαν έρθει με ένα φουσκωτό και παρακολουθούσαν την συναυλία εν πλώ.Αυτοί λοιπόν άρχισαν να ρίχνουν μία,μία τις φωτοβολίδες του φουσκωτού σκάφους.

Τότε ο Νταλάρας φώναξε:

"Νάτοι,νάτοι!Αυτοί είναι οι εφοπλιστές.Να έρθει το λιμενικό να τους πιάσει γιατί έριξαν όλες τις φωτοβολίδες,και τώρα είναι παράνομοι.

Πιάστε τους!"

(Αστεία το είπε βέβαια γιατι είναι και μεγάλο πειραχτήρι)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συναυλία στην οποία αναφέρεσαι, Χελιδόνι, αφορούσε στο θέμα των ανέργων της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης Περάματος κι οργανώθηκε από τον -τότε- Πρόεδρο του Συνασπισμού Ν.Κωνσταντόπουλο, στις 21-9-1998.

Γιατί επρόκειτο για σημαντική πρωτοβουλία και με αφορμή την ατάκα που μοιράστηκες μαζί μας, βγήκε -για μια ακόμη φορά- η αγωνία και η στήριξη του Νταλάρα προς τους απλούς ανθρώπους που αγωνίζονταν και αγωνίζονται με στόχο την επιβίωσή τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρεμιέρα στις 17-12-80 στο ΖΟΟΜ και ο Γιώργος Νταλάρας παρουσιάζει ένα τραγούδι του Μάριου Τόκα 'Κάνε το δάκρυ σου φιλί στον κόσμο...

Κάποιος απ'το κοινό:Σπάστηνε την κιθάρα σπάστην

Γ.Ν:Είναι καλή δεν σπάει εύκολα..

Κοινό: :lol:

Γ.Ν:Έχουμε συνηθίσει να...βγάζω το λόγο μου εγώ τώρα

Κοινό: :lol:

...........λέει δίαφορα για το καινούργιο τραγούδι και μετά λέει

Γ.Ν:Αν είναι καλά ή όχι εσείς θα το κρίνετε..

Κάποιος απ'το κοινό:Σίγουρα καλά θα ναι

Γ.Ν:Μέχρι εδώ καλά πάμε

Κοινό: :wow:

Κάποιος απ'το κοινό:Τα πουλιά,τα πουλιά θα πεις πρώτα... :wow:

Υ.Γ:Ευχαριστώ τη Χρύσα για την βοηθειά της σε κάποια σημεία του κομματιού που εγώ δεν καταλάβαινα τι λέει :music::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναυλία με τη Δήμητρα Γαλάνη στην Αυστραλία το 85-στην αρχή της συναυλίας και αφού ο Γιώργος λεει πως αισθάνεται συγκινημένος και νιώθει περήφανος για κάτι τέτοιες στιγμές που μπορεί και τραγουδάει φτάνει στο σημείο..

Νταλάρας:Χαίρομαι που σας ξαναβλέπω μετά από 5 χρόνια σχεδόν.Βέβαια αυτή τη φορά είσαστε πολύ πιο πολλοί-φέρατε και τους φίλους σας μαζί και καλά κάνατε..!

Κοινό: :D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημητσανα, 16.08.2003 - Συναυλία για τον Μίκη Θεοδωράκη στους τόπους της εξορίας του. Πριν αρχίζει να τραγουδήσει, ο Νταλάρας λέει:

Γυρίζοντας μέσα σ' αυτό το αμφιθέατρο, φορτωμένα απ' την αγάπη σας, απ' την ζεστασιά της καρδιάς σας, και ίσως απ' την γνώση όλα αυτά τα χρόνια που έχουν περάσει, αυτά τα τραγούδια εκδικούνται, όχι τον χώρο απέναντι, όχι το τοπίο ούτε τους ανθρώπους, εκδικούνται το φάντασμα το φάντασμα εκείνης της εποχής...

[...]

Εμείς... είμαστε λογικοί ενώ οι ποιητές είναι «παράλογοι» αν θέλετε. Και μεσ' το χειμώνα τους και μεσ' την αθέλιτη μοναξιά τους καταφέρουν το βαρύ χειμώνα να το κάνουν άνοιξη με τα τραγούδια τους. Να 'σαι καλά Μίκη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παλλάς, 20/12/2007

Είναι η στιγμή πριν αρχίσει κάποιο τραγούδι, και ο κόσμος φωνάζει διάφορες παραγγελιές.

Φωνάζει κάποιος να πει τον "Σαλταδόρο"

Και ο Νταλάρας του απαντά:

"’μα λέμε το "Σαλταδόρο" και τέτοια... επαγγέλματα, μετά πρέπει να πιάσουμε τον εφοριακό, το χωροφύλακα..."

:lol: :razz::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο ηχογράφηση συναυλίας στο Ηρώδειο που κυκλοφόρησε το 2011 γιατι δεν είχα καταφέρει να πάω σε εκείνη τη συναυλία: "Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει Σταύρο Κουγιουμτζή" στο τραγούδι "Του κάτω κόσμου τα πουλιά" ο Νταλάρας έχει αφήσει μια φορά το τραγούδι στον κόσμο που τραγουδάει δυνατά, το κάνει άλλη μια φορά στο σημείο που λέει "σε καρτερούν μαστιγωτές και συμπληγάδες¨, ο κόσμος συμμετέχει πάντα δυναμικά μέχρι που κάνει και το τσαλιμάκι του τέλους που κάνει συνήθως ο Νταλάρας και εκείνος "χαίρομαι που δεν ξεχνάτε" και μετά ξαναλέει το τελευταίο κομμάτι με το δικό του τρόπο απογειώνοντας με την ερμηνεία του τους πάντες.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0