Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Επόμενη συνεργασία σε ζωντανές εμφανίσεις

33 posts in this topic

Σε συνέχεια του εξαιρετικού topic "Επόμενη συνεργασία με συνθέτη" και μετά τη δημοσίευση του "Έθνους" για επικείμενες εμφανίσεις του Γ.Νταλάρα στην Αθηναική νύχτα και για να μην εξελιχθεί το topic στις πληροφορίες για συναυλίες ,σε δηλώσεις των προσωπικών επιθυμιών του καθενός για το ποιον καλλιτέχνη προτιμά να δει δίπλα στον Νταλάρα, προτείνω να γράψουμε με ποιους τραγουδιστές θα θέλαμε να δούμε τον Γ.Νταλάρα να συνεργαστεί σε κάποια μουσική σκηνή.

Τραγουδιστές που δεν έχει συνεργαστεί ποτέ μαζί τους, ή που συνεργάστηκε στο παρελθόν και έχουν καιρό να ξανασυνεργαστούν.

Προτείνω κι εγώ (όπως κι ο Αποστόλης στο προηγούμενο topic) να περιορίσουμε την λίστα σε 5 ονόματα το πολύ (αυτή τη φορά χωρίς ζαβολιές).

H δική μου η πεντάδα έχει ως εξής:

1)"Τρίφωνο"

2)Παντελής Θαλασσινός

3)Δημήτρης Μπάσης

4)’λκηστις Πρωτοψάλτη

5)Πασχάλης Τερζής

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Γιάννης Πάριος

2) Πασχάλης Τερζής

3) Ελένη Βιτάλη

4) Βασίλης Παπακωνσταντίνου

5) Πάνος Κατσιμίχας

- Γκόραν Μπρέγκοβιτς(δεν είναι ζαβολιά, γιατί είναι συνθέτης κι όχι τραγουδιστής). Νομίζω, λόγω του ταμπεραμέντου του, η συμμετοχή του θα ήταν ταιριαστή, σε, οποιουδήποτε ύφους, πρόγραμμα του Νταλάρα.

Ιδανική θα θεωρούσα μια συνεργασία - ζωντανή εμφάνιση των : Νταλάρα - Βιτάλη - Μπρέγκοβιτς. Θα απολαμβάναμε μεγάλες φωνές, περίτεχνες ερμηνείες και πλουσιότατες σε ηχοχρώματα βραδιές. Επίσης, ένα τέτοιο πρόγραμμα θα ήταν υποψήφιο για ζωντανή ηχογράφηση και κυκλοφορία σε δίσκο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτείνω και εγώ με τη σειρά μου τους τραγουδιστες με τους οποίους πιστέυω οτι θα ήθελα να δω το Νταλάρα να συνεργάζεται σε κάποια μουσική σκηνή

1. Ελ.Βιτάλη

2.Δ.Μπάσης

3. Γ.Χαρούλης

4.Π.Θαλασσινός

5.Λιζ.Καλημέρη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πειράζει που εγώ θα ήθελα να είναι ΜΟΝΟΣ του ; Ένα πρόγραμμα ΝΤΑΛΑΡΙΚΟ 100 %! ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ! :rolleyes::rolleyes::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εναν Γιωργο Νταλαρα τον ξερουμε; :rolleyes:

Ε,μ'αυτον θα'θελα να τον δω να συνεργαζεται!! Για να δουμε ποσο καλα μπορουν να τα πανε :razz:

Αν ομως πρεπει καλα και σωνει να υπαρχει και καποιος αλλος,ας ειναι ο Μπασης.

Αυτα!(δεν κανω αλλες υποχωρησεις) :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Π.Θαλασσινός (και να είναι και σένα χώρο όπως είδαμε τον Θαλασσινό πέρσι τόσο άμεσο στον κόσμο τόσο ζεστότέλεια θα ήταν!!! )

2) Χ.Αλεξίου (ΤΟ κόλλημα μου !!! δεν εξετάζω τις όποιες δυσκολίες )

3) Α.Ιωαννίδης (θα μου ακούγονταν πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση)

4) Ασπ.Στρατηγού (η φωνή της μου άρεσε πολύ τόσο στο Ηρώδειο όσο και στον Ιανό που έτυχε να την ακούσω θα μου άρεσε δίπλα του)

5)Tρίφωνο

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πειράζει που εγώ θα ήθελα να είναι ΜΟΝΟΣ του ; Ένα πρόγραμμα ΝΤΑΛΑΡΙΚΟ 100 %! ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ! :rolleyes::rolleyes::razz:

Κώστα δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που να μη θέλει να εμφανιστεί μόνος του... ;)

Νομίζω όμως πως είναι δεδομένο, ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το δούμε ούτε στα πιο τρελλά μας όνειρα... :pity:

Οπότε η συζήτηση ξεκινά πλέον απ'αυτή τη βάση... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Μελίνα Ασλανίδου

2) Μιχάλης Τζουγανάκης

3) Δέσποινα Ολυμπίου

:rolleyes: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν, πέρα από την πλάκα... πραγματικά θα ήθελα να συνεργαστεί μαζί με:

1) Δημήτρη Μπάση

2) Λάκη Χαλκιά

3) Πάνο Κατσιμίχα

4) Κώστα Μακεδόνα

5) Ελευθερία Αρβανιτάκη

Εφόσον μιλάμε για ζωντανή εμφάνιση, απλά να πω, οτι στην ορχήστρα του, πρώτα μπουζούκια θα ήθελα να είναι ο Χρήστος Νικολόπουλος μαζί με τον Μανώλη Καραντίνη. Και θα ήθελα να βγει σε cd.... :razz::rolleyes: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για ζωντανή εμφάνιση, απλά να πω, οτι στην ορχήστρα του, πρώτα μπουζούκια θα ήθελα να είναι ο Χρήστος Νικολόπουλος μαζί με τον Μανώλη Καραντίνη. Και θα ήθελα να βγει σε cd.... :razz::rolleyes: :lol:

Τα τραγούδια του προγράμματος δε θα τα ζητήσεις; :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, να μην χαλάσω όλη την μαγεία! Ας το αφήσω πάνω τους αυτό! Αλλά, στα πιο τρελά μου όνειρα, δεν θα ήθελα να είχε πρόγραμμα. Δεν θα ήθελα δηλαδή να είχε βασικό κορμό. Θα ήθελα, κάθε βράδυ να λέγανε 30 διαφορετικά τραγούδια. Σταματάω εδώ, γιατί ...τα πολλά όνειρα δεν κάνουν πολύ καλό! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ένα σφάλμα έέέέκαναααααα...."

και μάλιστα απο βιασύνη.... μέγιστη.

Παραθέτω τα ονόματα λοιπόν:

1. Γιάννης Πάριος...

2. Γλυκερία

3. Π. Τερζής

και ίσως κάποιους ξένους καλλιτέχνες (με τις όποιες δυσκολίες)...

:razz:

Υ.Γ. βαράτε με αλύπητα...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Σωκράτης Μάλαμας (όνειρο - δυστυχώς, απίθανο το βλέπω)

2) Ελεονόρα Ζουγανέλλη (αυτό είναι πιο ρεαλιστικό)

3) Ελένη Βιτάλη (γίνεται άραγε; )

4) ....... μετά πάλι δυσκολεύομαι επειδή είναι πάρα πολλές οι επιλογές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Δημήτρης Μπάσης

2. Χάρις Αλεξίου

3. Παντελής Θαλασσινός

4. Δήμητρα Γαλάνη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη, με τα ονόματα που έγραψες αρχικά κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! :blink: :razz: Καλά που γρήγορα ανέφερες πως έκανες πλάκα και διόρθωσες με τα επόμενα. :rolleyes:

Η δική μου πεντάδα, αν και προτιμώ να είναι μόνοςτου(όνειρο θερινής ή χειμερινής νυκτός, αυτό θα ήταν το ιδανικό) και να λέει ό,τι εκείνος θέλει:

1)Ελ.Βιτάλη

2)Ελ.Ζουγανέλη

3)Δ.Μπάσης

4)Μ.Φριτζήλα και Ασπ.Στρατηγού

5)Αλκ.Ιωαννίδης ή Μ.Χατζηγιάννης

’ντε να δούμε τι θα γίνει. Μην έχουμε το αρχικό σχήμα ονομάτων του Αποστόλη, φοβάμαι. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αποστόλη, με τα ονόματα που έγραψες αρχικά κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! :blink:  :razz: Καλά που γρήγορα ανέφερες πως έκανες πλάκα και διόρθωσες με τα επόμενα. :rolleyes:

Ελίνα, όταν έγραφα τα ονόματα, εσένα είχα στο μυαλό μου... Ήξερα οτι θα σε έφερνα στα πρόθυρα εγκεφαλικού! :lol: :lol: :lol:

4)Μ.Φριτζήλα και Ασπ.Στρατηγού

5)Αλκ.Ιωαννίδης ή Μ.Χατζηγιάννης

Δεν είπαμε όχι ζαβολιές? Τι είναι αυτά?

’ντε να δούμε τι θα γίνει. Μην έχουμε το αρχικό σχήμα ονομάτων του Αποστόλη, φοβάμαι. :rolleyes:

Δυστυχώς είναι μία πιθανότητα και αυτή...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Φριτζήλα και η Στρατηγού πάνε ως δίδυμο.Στο μυαλό μου.Δεν είναι ζαβολιά.

Βγάζω φλύχταινες και μόνο που σκέφτομαι το τρίο (Μ.Ασλανίδου, Μ.Τζουγανάκης, Δ.Ολυμπίου) ή καθέναν ξεχωριστά ως πιθανότητα επόμενης ξανά-συνεργασίας του. Και δεν είμαι η μόνη από το forum που ανατριχιάζω στα ονόματα αυτά, το ξέρεις Αποστόλη. Είπαμε καλοί τραγουδιστές όλοι και καλά παιδιά ,αλλά ας συνεργαστούν και με κάποιον άλλο.

Και για το φινάλε, φίλε Αποστόλη: ''Όχι άλλο Μιχάλη, Μελίνα και Δέσποινα!'' :razz: Πού κατάντησα! Να παραφράζω τραγούδι του Π....η!!!! :blink: Πρέπει να πάω, επειγόντως, διακοπές. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

1. Ελένη Βιτάλη [μετα θα έκλεινα σαν ακροατής... όνειρο πολλών ετών!!]

2. Διονύση Σαββόπουλο

3. Μάρθα Φριτζήλα

4. Μανώλη Λιδάκη

5. Σωκράτη Μάλαμα.

Και ύστερα λέει ξύπνησα!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1)Μάλαμα (δεν υπάρχει καμία περίπτωση αλλά έτσι.Αν λέμε στα πλαίσια του εφικτού θα ήθελα κάτι μουσικό.Μαυρουδή-Καραντίνη και στη μέση ο Νταλάρας με το ούτι)

2)Μπάση

3)Φριτζήλα

4)Γ.Νέγκα

5)Θαλασσινό

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Γλυκερια..μ'αρεσει παρα πολυ η ιδεα....

2) Χ.Αλεξιου..δεν το συζητω

3)Αλκ.Ιωαννιδης

Αυτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ να προτείνω 3 σχήματα που για μένα θα ήταν ότι καλύτερο αν (ξανά)συνεργαζόταν με αυτούς τους καλλιτέχνεςο Νταλάρας; ;):razz:

1)Νταλάρας-Αλεξίου :rolleyes:

2)Νταλάρας-Ιωαννίδης-Θαλάσσινος :)

3)Νταλάρας-Παπακωνσταντίνου-Αγαμοι Θύται B) (σε συτό το σχήμα θα ήθελα να συμμετέχει και ο Μαχαιρίτσας αλλά έτσι θα ξεπενούσα τους 5 καλλιτέχνες)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ελένη Βιτάλη (όνειρο, όχι θερινής νύχτας ελπίζω)

2. Γλυκερία

3. Δημήτρης Μπάσης ή Μπάμπης Τσέρτος

3. Μάρθα Φριτζήλα (πρώτη φορά την άκουσα στο Ηρώδειο και μου άρεσε πολύ)

5. Ελεονώρα Ζουγανέλη

Πάντως αν και δεν το εύχομαι, φοβάμαι ότι το σχήμα Νταλάρας, Τζουγανάκης, Ασλανίδου δεν έχει εξαντλήσει το χρόνο του και ίσως αυτό συμβεί με ζωντανές εμφανίσεις το χειμώνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην παρουσιαση του δισκου ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ ΙΙ, στον Μελωδια(η στον Ο.Ιωαννου η στον Γ.Λωλο) το 1998, οπου ειχαν μιλησει ολοι οι συμμετεχοντες,οταν πηρε το λογο ο Γ.Ανδρεου ειπε μεταξυ αλλων:ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ ΝΤΑΛΑΡΑ.

Να που κι αλλοι ,εκτος απο μας ,το θελουν αυτο.Εννοειτε,οτι σ'αυτη την περιπτωση ο Γιωργης,να ξεχασει αυτα που ηξερε :) .Θα πει αυτα που πρεπει να πει.

Μη γυρευεις ομορφιες,ειχα ενα ονομα,βασανακι βασανακι,αν ητανε να σ'αρνηθω και τοσα αλλα .Αν τα'λεγε αυτα ,θα του επιτρεπαμε να πει και το καλη τυχη :razz: .

Νομιζω οτι λιγο μετα, ειπε ο αρχηγος,κατι που θα του αρεσε να κανει-και το οποιο εχει σχεση για συνεργασια σε ζωντανες εμφανισεις,γιατι σα να βγηκα απ'το θεμα μας.

Ειπε λοιπον ,οτι θα ηθελε να βρει ενα χωρο μικροτερο απ την Ιερα οδο και να κανει το εξης.Να παιζει 10 μερες εντεχνα(Χαρη και Πανο,Μαλαμα ,Πυξ Λαξ,κλπ),μετα για 10 μερες ρεμπετικα και σμυρναιικα,στη συνεχεια Κουγιουμτζη,Λοιζο,Καδαρα,αργοτερα ενα προγραμμα με Μικη,Ξαρχακο,Χατζιδακι,Μαρκοπουλο,ενα με λαικα του 60, καποιες μερες ΛΑΤΙΝ.

Αυτο φυσικα εχει την εξης δυσκολια.Καθε προγραμμα θελει αλλους μουσικους -αντε να μενουν ιδιοι οι μισοι-καθως επισης θελει κι εκλεκτουςκαλεσμενους.

Εν μερει το εκανε στο ΖΥΓΟ ,τα επομενα 3 χρονια.Μετα απο 2 χρονια απουσιας βεβαια.Αρα λοιπον θα διαλεγα πολλους,για καθε μουσικη παρασταση αλλοι, κι ετσι δε λεω τιποτα.

Η μαλλον σχεδον τιποτα.

1.ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ διοτι δεν τους προλαβα σε κοινες εμφανισεις και το εχω απωθημενο.Θα γινει παντως καποια στιγμη,να το θυμαστε,

2.ΧΑΡΗΣ και ΠΑΝΟΣ επειδη σε κοινη τους συναυλια ειδα το Γιωργη πρωτη φορα,(μαλλον δε θα ηταν κανεις σας-αν και στοιχημα δε βαζω).Ηταν η πρωτη συναυλια ,εν Ελλαδι,μετα το Γουεμπλει το 1992.Για περισσοτερα στο συγκεκριμενο topic.

3.ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ.Γιατι ετσι.

Παντως θελω διπλα του αυτους που τον γουσταρουν,κι οχι καποιους που μπροστα τον αγκαλιαζουν και απο πισω του τον θαβουν.

Ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα,αλλα δε γραφω πολυ συχνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά , κάπου κόλλησε αυτό...

Για συγκεντρωθείτε και όσοι δεν γράψατε , για να βγάλουμε συγκεντρωτικά... :razz::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0