Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Τραγούδια για τους φίλους μου"

2 posts in this topic

Στη σημερινή στήλη του στο musiccorner ο Τάσος Κριτσιώλης αναφέρεται στο δίσκο "Τραγούδια για τους φίλους μου".

"Από τους καλύτερους λαϊκούς δίσκους όχι μόνο της δεκαετίας του '80 αλλά και όλων των εποχών, καθώς πέραν πάσης αμφιβολίας συμμετέχει η «Εθνική Ελλάδος» του τραγουδιού μας με ελάχιστες εξαιρέσεις, καθώς υπήρχαν κι ερμηνευτές που είτε δεν ανήκαν στην τότε MINOS (Μαρινέλλα, Μητροπάνος, Μοσχολιού κ.α.), είτε απείχαν από τα δρώμενα του χώρου (Καζαντζίδης, Γαβαλάς κ.τ.λ.).

Ωστόσο, η προσπάθεια του Χρήστου Νικολόπουλου να συγκεντρώσει την «αφρόκρεμα» από διαφορετικούς χώρους της ελληνικής μουσικής σκηνής σε ένα δίσκο και μάλιστα με καινούργια τραγούδια ήταν απολύτως επιτυχής, αν αναλογιστούμε ότι κυκλοφόρησε τα Χριστούγεννα του 1986 και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα πούλησε περισσότερα από 50.000 αντίτυπα κι έγινε χρυσός! Ένα από τα πρώτα είναι σίγουρα αυτό που έχω εγώ, αφού δε νομίζω να καθυστέρησα να το πάρω (σωστότερα: να μου το αγοράσουν...) περισσότερες από μια-δυο μέρες μετά την κυκλοφορία του...

Ουσιαστικά μιλάμε για μια δουλειά συλλεκτικής αξίας, αφού ουδέποτε συνυπήρξαν σε κάτι ανάλογο τόσα πολλά πρωτοκλασάτα ονόματα: Νταλάρας, Αλεξίου, Πάριος, Γαλάνη, Μητσιάς, Βιτάλη, Διαμάντη και οι αξέχαστοι Διονυσίου, Αγγελόπουλος και Θεοδόσης νομίζω ότι δε χρειάζονται το παραμικρό σχόλιο, αφού το έργο και η αξία τους μιλάνε από μόνα τους.

Ίσως το λιγότερο γνωστό να είναι εκείνο της Μαίρης Βάσου (πολύ καλή φωνή, χωρίς όμως σημαντική καριέρα), με την οποία ο Νικολόπουλος είχε συνεργαστεί το 1982 στο δίσκο «Ερωτικοί καημοί» όπου συμμετείχε και ο μακαρίτης Σάκης Τζελέπης και είχε κυκλοφορήσει από την εταιρεία "Salonica", όπου ανήκε στα πρώτα του δισκογραφικά βήματα και ο Πασχάλης Τερζής...

Όσον αφορά τα «Τραγούδια για τους φίλους μου», ο συνθέτης σημειώνει ότι ήταν ιδέα της ’ννας Ραγκούση (συζύγου του Γιώργου Νταλάρα) και γράφτηκαν με γνώμονα τη φωνή του κάθε τραγουδιστή. Μάλιστα, είναι η πρώτη φορά που ο Νικολόπουλος «τολμά» να παίξει το ρόλο του ερμηνευτή και με θετικά αποτελέσματα, κάτι που τον οδήγησε στο να το επαναλάβει πολλές φορές στα επόμενα χρόνια μέχρι και τις μέρες μας.

Στο οπισθόφυλλο, εκτός από το σημείωμα του δημιουργού υπάρχουν και φωτογραφίες από το στούντιο καθώς και η αντίστοιχη του εξωφύλλου σε ασπρόμαυρο φόντο. Πάνω σ' αυτή του κάθε τραγουδιστή αναγράφεται το τραγούδι που λέει και ο χώρος στον οποίο βρίσκεται (π.χ. «Μοιάζουμε» Μανώλης Μητσιάς Α1 που σημαίνει το πρώτο τραγούδι της πρώτης πλευράς). Η «φωτογραφική» παρουσία του Γιάννη Πάριου και της Λίτσας Διαμάντη είναι προϊόν φωτομοντάζ, καθώς την ημέρα της κοινής φωτογράφησης δε μπόρεσαν να βρεθούν στο χώρο που έγινε...

Παραγωγός ήταν ο Αχιλλέας Θεοφίλου και η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο Polysound με ηχολήπτη τον Γιάννη Σμυρναίο. Όσον αφορά τα τραγούδια, ακούστηκαν κι έγιναν επιτυχίες τουλάχιστον τα μισά από αυτά. Διαβάστε τους τίτλους και θα καταλάβετε...!

Τα τραγούδια του δίσκου

1. Μοιάζουμε (Μ. Μητσιάς)

2. Αν τελείωνε η ζωή (Στ. Διονυσίου)

3. Πώς μπορεί (Ελ. Βιτάλη)

4. Έτσι σ' αγάπησα (Δ. Θεοδόσης)

5. Φοβάμαι (Δ. Γαλάνη)

6. Κάποια, κάπου, κάποτε (Γ. Νταλάρας)

7. Καλύτερα ελεύθερος (Γ. Πάριος)

8. Το διαβολάκι (Χ. Αλεξίου)

9. Τώρα που έφυγες (Λ. Διαμάντη)

10. Οι δρόμοι της ανατολής (Χρ. Νικολόπουλος)

11. Με χρώματα κι αρώματα (Μ. Βάσου)

12. Όταν χορεύεις μάτια μου (Μ. Αγγελόπουλος)"

Επίσης αναφέρεται στους δίσκους

Βασίλης Τσιτσάνης "Το ξεκίνημα" και

Απόστολος Καλδάρας-Στράτος Διονυσίου "Τα ορθόδοξα"

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Με αφορμή τα γεννέθλια του σπουδαίου στιχουργού Λευτέρη Χαψιάδη, παρουσίαση ενός εξαιρετικού λαϊκού δίσκου, από τη δεκαετία του '80, σε μουσική Χρήστου Νικολόπουλου

Χρήστος Νικολόπουλος και Λευτέρης Χαψιάδης - «Τραγούδια για τους φίλους μου»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

24/10/2011

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1258&Itemid=40

3 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0