Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Κυκλοφορία βιογραφίας-μαρτυρίας

45 posts in this topic

Ωραία νέα για αυτό το βιβλίο,ο Θανάσης Νιάρχος είναι ένας μορφωμένος άνθρωπος με βαθύτατες γνώσεις και πιστεύω πως θα βγεί κάτι καλό.Όμως επειδή ξέρω πως και ο Νταλάρας είναι απο τους λίγους μαζί με τον Μίκη Θεοδωράκη,και τον Λευτέρη Παπαδόπουλο που μέσα απο την μεγάλη τους πορεία γνώρισαν εκτός απο καταστάσεις και πρόσωπα αυτά θα αναφερθούν;Το λέω επειδή θα ήταν καλό να μιλούσε ο Γιώργος για την σχέση του με την Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου,ή τον Στράτο Παγιουμτζή αν κάποτε συναντήθηκαν μα και άλλους,όπως και περισσότερα για την σχέση Απόστολος Καλδάρας-Γιώργος Νταλάρας.Όταν ανέφερα για πρόσωπα το είπα γιατί το τραγούδι έχει έναν πολυσύνθετο ρόλο εκτός απο την ηχογράφηση και γενικά την γέννηση του στο στούντιο,είναι η σχέση των ανθρώπων και οι αφορμή που γράφτηκε ,η ιστορία του.Με χαροποιεί κάτι σαν αυτό και θα το περιμένω με αγωνία να το διαβάσω,πάντως μέχρι στιγμής επειδή διαβάζω βιβλία σχετικά με το τραγούδι,το βιβλίο των βιβλίων μέχρι στιγμής θεωρώ ότι είναι η αυτοβιογραφία του Γιώργου Ζαμπέτα,το έχω διαβάσει 3 φορές και δεν θα έλεγα όχι για μία ακόμα.Εύχομαι το βιβλίο για τον Γιώργο μας να το ξεπεράσει.

νομίζω ότι καταλληλότεροι θα ήταν άνθρωποι που ασχολούνται συστηματικά με τη μελέτη του ελληνικού τραγουδιού.

Δεν μπορώ να αντισταθώ.... Πρέπει να το σχολιάσω αυτό!

Πείτε μου... αντικειμενικά. Υπάρχει καταλληλότερος συγγραφέας της βιογραφίας του Γ.Νταλάρα από τον Θανάση τον Πολυμήχανο? Χωρίς δόση υπερβολής ή κολακείας. B)

Aποστόλη , σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου γιατί ξέρω πως το λες από την καρδιά σου...Κι επειδή στο παρελθόν, έχουν παρατηρηθεί πολλά φαινόμενα της κακής λεγόμενης ζήλειας, τέτοια σχόλια αποκτούν ιδιαίτερη σημασία... Αλλά μήπως είναι λίγο υπερβολικό;

Εγώ ψηφίζω Θάνο..!Με πλήρη επίγνωση,χωρίς ίχνος κολακείας..!Με την αμέριστη βοήθεια όλων μας βεβαίως-βεβαίως!!Τέλος!! :wow::music:;):)

Να προσθέσω και κάτι ακόμα,μιας που χθες δεν είχα αρκετό χρόνο,να συνειδητοποιήσω,το όμορφο νέο που διάβασα περί "βιογραφίας-μαρτυρίας",αφού το διάβασα αργοπορημένα...Ένας άλλος,που κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να γράψει-"φτιάξει" μια αξιόλογη δουλειά στον τομέα της βιογραφίας και ειδικότερα στην καταγραφή μαρτυριών,γύρω από τη ζωή,τα βιώματα και τα..."ξεχασμένα διαμάντια" τόσο της προσωπικής όσο και της μουσικής διαδρομής του Γιώργου Νταλάρα,θα ήταν ο "δαιμόνιος" δημοσιογράφος και καλός του φίλος,Γιώργος Λιάνης...Παραμένει μάχιμος και θεωρώ ότι είναι από τους λίγους ρεπόρτερ-"παλιά καραβάνα",που θα μπορούσε να φέρει σε πέρας με αφοσίωση,αγάπη και μεράκι,μια τέτοια "αποστολή"...Είναι από τους λίγους,που σέβομαι και εκτιμώ,τόσο σαν δημοσιογράφο,όσο και σαν πολιτικό,ή καλύτερα "ερασιτέχνη" πολιτικό... :wow::)

Ο Γιώργος Λιάνης φίλε neck θα μπορούσε να γράψει αυτό το βιβλίο για τον Γιώργο Νταλάρα.Πάντως ο Λιάνης έχει στα σκαριά την βιογραφία του Βασίλη Τσιτσάνη,και κάποια στιγμή θα την εκδώσει.Μου το είπε ο ίδιος σε επιμονή μου για το πότε θα το κάνει το φθινόπωρο στο βιβλιοπωλείο Ιανός στο αφιέρωμα για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο.

Σκεφτόμουν το βιβλίο που πρόκειται να κυκλοφορήσει με την βιογραφία του Γιώργου Νταλάρα,βέβαια βγαίνει τώρα που ο τραγουδιστής έχει να πεί πολλά απο την σαραντάχρονη θητεία του στο Ελληνικό τραγούδι,τα τραγούδια και τα περιστατικά μα και ιστορίες περι των τραγουδιών.Αλλά και γνωριμίες με ανθρώπους που έδωσαν πολλά στο Ελληνικό τραγούδι όπως αυτός.Εδώ θα ήθελα να σταθώ,γιατί αυτή η βιογραφία θα είναι μια αναφορά στην πορεία του;,θα καλύπτονται οι σελίδες με πολλές φωτογραφίες και το βάρος θα πέσει στον συγγραφέα;

Ανυπόμονος μεν αλλά ξέρω ότι ο Γιώργος με εξαίρεση τον Λευτέρη Παπαδόπουλο γνώριζε καλά πολλούς απο τους ποιητές,παλιούς Ρεμπέτες και σημαντικούς συνθέτες.

Θα ήθελα να μάθω μέσα απο αυτό το βιβλίο αν περιέχεται τέτοιες σχέσεις όπως την σχέση του με τον Δημήτρη Χριστοδούλου,την Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου,τον Καζαντζίδη,τον Αγγελόπουλο,τον Ξυλούρη,την Μπέλλου,τον Λαύκα,τον Πυθαγόρα αλλά και τον Τσιτσάνη τον Κηρομύτη,τον Καλδάρα,την Μελίνα,τον Δασκαλόπουλο και άλλους.

Όπως και να το κάνουμε το τραγούδι είναι η πιό άμεση μορφή πολιτισμού σήμερα,και δεν έχει αξία μονάχα η αρμονία μα και η ιστορία του,γιαυτό οι παλιοί δημιουργοί είχαν αξιοπρέπεια στο λόγο τους και στη σύνθεση τους.Βέβαια υπάρχουν και σήμερα πολλοί δημιουργοί όπως τότε ο Τσιτσάνης που έβαζαν στο κάθε τραγούδι όση ψυχή είχαν,αλλά υπάρχουν και άλλοι που γράφουν κάτι αηδίες κάτι ανοησίες...με βασικό λόγο την μόστρα και το χρήμα,η ιστορία τι να αναφέρει απο αυτούς;Ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο.Είχα αναφέρει παλιότερα την αυτοβιογραφία του μεγάλου Γιώργου Ζαμπέτα μα και του Τάκη Μπίνη,ως μια εξαιρετική προσέγγιση που κάλυπτε απολύτως όλο το έργο τους.

Μακάρι να είναι μια μαρτυρία ενός ανθρώπου που τουλάχιστον εμας εδώ μας έχει διδάξει πολλά,μα και πιστεύω πως του χρωστάμε πολλά όπως και στον Μίκη Θεοδωράκη.Όνειρα.

Και το "ΒΗΜΑ" της περασμένης Κυριακής(9/9/2007), στο ένθετο "Βιβλία"(σελ. 3) κάνει αναφορά στην επικείμενη έκδοση, στα πλαίσια της παρουσίασης των βιβλίων που θα κυκλοφορήσουν προσεχώς.

Συγκεκριμένα, στην ενότητα "βιογραφίες - αυτοβιογραφίες", αναφέρει :

"Ακόμη στις εκδόσεις "Καστανιώτη" το βιβλίο "Γιώργος Νταλάρας" σε επιμέλεια του Θανάση Νιάρχου.".

Τι γίνεται με αυτό το βιβλίο άραγε; Ήταν να κυκλοφορήσει πέρυσι, ακόμα το περιμένουμε. :D

Τι γίνεται με αυτό το βιβλίο άραγε; Ήταν να κυκλοφορήσει πέρυσι, ακόμα το περιμένουμε. :pity:

Να περιμένουμε αυτή την έκδοση με την επέτειο των 45 χρόνων του Γ.Νταλάρα στο τραγούδι μάλλον... :pity:

Οι ερωτοαπαντήσεις τις Ελίνας είναι όλα τα λεφτά!!!! :lol: :lol: :lol:

:pity::pity::blush::blush::blush:

Μ' έπιασε οίστρος σήμερα,Αποστόλη! :pity:

Κι ενώ ακόμα περιμένουμε το βιβλίο των εκδόσεων Καστανιώτη, σήμερα υπάρχει μια πληροφορία για ένα άλλο βιβλίο που γράφεται για τον Γιώργο Νταλάρα. Συγγραφέας του ο Στυλιανός Τζιρίτας.

http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=19006

Έχει συγγράψει μία νουβέλα, 2 μουσικές πραγματείες ενώ αυτή την εποχή ετοιμάζει ένα βιβλίο για το Γιώργο Νταλάρα και ένα για το μουσικό οικογενειακό δέντρο των Deep Purple/Rainbow/Whitesnake.

Πιθανόν να γραφτούν πολλά βιβλία για τον Νταλάρα στο μέλλον αλλά θα προτιμούσα ένα ολοκληρωμένο βιβλίο να το επιληφθεί και ο ίδιος,κάτι σαν την αυτοβιογραφία του Ζαμπέτα όπου μιλάει ο ίδιος με την συγγραφέα να τον κατευθύνει αλλά και με πολλές φωτογραφίες.

Πιθανόν να γραφτούν πολλά βιβλία για τον Νταλάρα στο μέλλον αλλά θα προτιμούσα ένα ολοκληρωμένο βιβλίο να το επιληφθεί και ο ίδιος,κάτι σαν την αυτοβιογραφία του Ζαμπέτα όπου μιλάει ο ίδιος με την συγγραφέα να τον κατευθύνει αλλά και με πολλές φωτογραφίες.

και αρκετο οπτικοακουστικο υλικο

κανενα ακυκλοφορητο-ανεκδοτο απο τα "παλια"

δεν θα με χαλαγε!! :):)

ΙΔΩΜΕΝ

και ένα για το μουσικό οικογενειακό δέντρο των Deep Purple/Rainbow/Whitesnake.''

Εμένα μου φαίνεται κι αυτό πολύ ενδιαφέρον.

και ένα για το μουσικό οικογενειακό δέντρο των Deep Purple/Rainbow/Whitesnake.''

Εμένα μου φαίνεται κι αυτό πολύ ενδιαφέρον.

Ενδιαφέρον είναι. Δεν ξέρω πώς ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να γράφει βιβλίο για τον Γιώργο Νταλάρα αλλά και για το μουσικό οικογενειακό δέντρο των Deep Purple/Rainbow/Whitesnake. Επειδή δεν γνωρίζω καλά τον συγγραφέα και το συνολικό έργο του μπορεί και να τον αδικώ με την παραπάνω διατύπωση. Καλύτερα να τον αδικώ τώρα παρά μετά την παρουσίαση του βιβλίου. Ίδωμεν!

Γιατί να μην μπορεί, δεν έχει σημασία...

Μακάρι! :)

From Express 16.12.2010

Βιβλίο για τις μεγάλες πίστες της Θεσσαλονίκης: "Ένας βούρκος με γαρδένιες"

Ιστορίες της νύχτας για μεγάλα ονόματα των κέντρων της Θεσσαλονίκης αφηγείται ο επιχειρηματίας Γιαννίκος Καρυπίδης στο βιβλίο του "Ένας βούρκος με γαρδένιες", που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΙΑΝΟΣ.

"Είμαστε στο 1969, έχω κλείσει τον Γιώργο Νταλάρα για το κέντρο μου, το Can -Can,για να κάνουμε συναυλίες με το Σταύρο Κουγιουμτζή. Υπηρετούσε τότε τη θητεία του και ήταν δεν ήταν είκοσι χρονών. Έπαιρνε άδεια κι ερχόταν με το αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη. Πήγαινα πρώτα στο αεροδρόμιο με το αμάξι να τον πάρω και μετά πηγαίναμε στο μαγαζί για πρόβα. Είχαμε συνεννοηθεί η πρόβα να γίνεται στις έξι η ώρα μαζί με τον Κουγιουμτζή. Την πρώτη φορά , θυμάμαι, που πήγα στο αεροδρόμιο να τον πάρω, ήταν δύο η ώρα το μεσημέρι. Μου λέει: "Πάμε κατ ' ευθείαν στο μαγαζί". "Έξι η ώρα είναι η πρόβα" του λέω. "Δεν πειράζει, να δω το μαγαζί".() Φθάσαμε στο μαγαζί, πήρε ο Γιώργος την κιθάρα του και άρχισε να παίζει. Πλακώθηκε κι έπαιζε εκεί με τις ώρες! Δεν έβλεπε τίποτα και κανένα μπροστά του! Σε μια στιγμή του λέω νευριασμένος: "'Αντε ρε μάγκα , να τελειώνουμε". "Εντάξει" μου λέει σκυμμένος πάνω στην κιθάρα του. Αυτό το "εντάξει" το πήγε μέχρι τις έξι το απόγευμα που ήρθε ο Κουγιουμτζής και συνέχισαν μαζί την πρόβα μέχρι τις δύο το πρωί! Ούτε φάγαμε, ούτε ήπιαμε, μόνο καθόμουν και περίμενα να τελειώσει. Τέτοια αρρώστια είχε ο Γιώργος Νταλάρας για τη μουσική".

http://www.express.gr/news/politismos/3956...1216395631.php3

Για το βιβλίο που ετοιμάζει ο Στ.Τζιρίτας μια αναφορά από τον ίδιο.

http://www.lifo.gr/team/u9219/24295

Τώρα ετοιμάζω ένα βιβλίο για τον Γιώργο Νταλάρα. Δεν κάνω κάποια βιογραφία του. Όπως και στο βιβλίο που κάναμε για τους U2 μαζί με τον Χάρη Συμβουλίδη και τον Θέμη Πέλλα όπου ασχοληθήκαμε με τη σημειολογία της πορείας των Ιρλανδών, αυτό που με ενδιαφέρει το πώς στο πρόσωπο του, στις ερμηνείες και στους στίχους που τραγούδησε η Ελλάδα που τρανσφορμαριζόταν στο διάσελο των δεκαετιών αναζήτησε την αστική δομή της. Είμαι γεννημένος από γονείς που ήταν εσωτερικοί οικονομικοί μετανάστες και βίωσα το μετασχηματισμό αυτόν με έναν συναρπαστικό τρόπο τη δεκαετία του 70. Ο Νταλάρας είναι ένας τραγουδιστής που συνδυάζει τη γνώση, το απροσπέλαστο, το μυθικό, το οριακό. Εξετάζω τη σημειολογία των ερμηνειών του από την πρώτη του δισκογραφική παρουσία έως το 1986 όπου και κάνει τον εμβληματικό τελευταίο δίσκο μαζί με τον απέθαντο Σταύρο Κουγιουμτζή. Δεν είναι τυχαίες οι στρατιές των οπαδών του σε πολύ μεγάλο ηλικιακό φάσμα. Όπως και στην περίπτωση των U2 δε με απασχολούν σε καμία περίπτωση οι φήμες που ακούγονται δεξιά και αριστερά γι αυτόν, είναι εκτός του θέματος που εξετάζω.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0