Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Κυκλοφορία βιογραφίας-μαρτυρίας

45 posts in this topic

Κάτι άκρως ενδιαφέρον:Αναμένεται η κυκλοφορία ΒΙΒΛΙΟΥ στην σειρά ''Βιογραφίες-μαρτυρίες''των εκδόσεων Καστανιώτη για το επερχόμενο φθινόπωρο και χειμώνα, αφιερωμένο στον Γ.ΝΤΑΛΑΡΑ (σε επιμέλεια Θαν.Νιάρχου).

http://www.kastaniotis.com/new-site/html/1...s.php4?ID=00122

''Επίσης, στις υπόλοιπες σειρές των Εκδόσεων Καστανιώτη αναμένεται να κυκλοφορήσουν τα βιβλία:

Βιογραφίες - Μαρτυρίες: Γιώργος Νταλάρας με επιμέλεια του Θανάση Νιάρχου''

Εν αναμονή με περισσό ενδιαφέρον.Όλα στον χρόνο τους,λοιπόν... Αφού θα συμπίπτει η έκδοση με την συμπλήρωση των 40χρονων του Γ.Νταλάρα στο τραγούδι.:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους! Καιρό αναμέναμε μία τέτοια βιογραφία! Ελπίζω να περιέχει πολλές πληροφορίες, άγνωστα έως τώρα περιστατικά, πλούσιο ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό και ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ θα ήθελα να κυκλοφορήσει μαζί με ένα CD με 20 ανέκδοτα τραγούδια.... :pity: :pity: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Δεν θα είναι το πρώτο βιογραφικό βιβλίο με συνοδεία CD. :confused:

Πάντως, ειλικρινά νομίζω οτι το βιβλίο δεν θα είναι πλήρες! Εφόσον θα περιέχει και "μαρτυρίες"..... και εφόσον δεν θα περιέχει την "μαρτυρία" του Θανάση Πολυμήχανου, ε τότε δεν θεωρείται πλήρες βιβλίο για τον Γ.Νταλάρα!! :lol: :lol: :lol:

Εκτός βέβαια αν, υπάρχουν δηλώσεις του Γ.Νταλάρα για το "μαρτύριο" του από τον Πολυμήχανο τα τελευταία 20 χρόνια!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως, ειλικρινά νομίζω οτι το βιβλίο δεν θα είναι πλήρες! Εφόσον θα περιέχει και "μαρτυρίες"..... και εφόσον δεν θα περιέχει την "μαρτυρία" του Θανάση Πολυμήχανου, ε τότε δεν θεωρείται πλήρες βιβλίο για τον Γ.Νταλάρα!! :lol: :lol: :lol:

Και που ξέρεις εσύ τι θα περιέχει και τι δεν θα περιέχει; :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apostolis να το προχωρήσω λίγο ακόμα? Και ένα DVD αμοντάριστο, από τις συζητήσεις του συγγραφέα με τον Νταλάρα... :razz::wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Apostolis να το προχωρήσω λίγο ακόμα? Και ένα DVD αμοντάριστο, από τις συζητήσεις του συγγραφέα με τον Νταλάρα... :wow::wow::wow:

Με τον συγγραφέα ή με τον Θανάση;;;;;;;;; :razz::wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Apostolis να το προχωρήσω λίγο ακόμα? Και ένα DVD αμοντάριστο, από τις συζητήσεις του συγγραφέα με τον Νταλάρα... :wow:  :wow:  :wow:

Γιατί με αποκαλείς Apostolis? :huh::huh:

Αποστόλη με φωνάζουν οι Έλληνες!! :wow::razz:

Πάντως η ιδέα σου είναι εξαιρετική! :wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Apostolis να το προχωρήσω λίγο ακόμα? Και ένα DVD αμοντάριστο, από τις συζητήσεις του συγγραφέα με τον Νταλάρα... :wow:  :wow:  :huh:

Γιατί με αποκαλείς Apostolis? :huh::huh:

Αποστόλη με φωνάζουν οι Έλληνες!! :wow::razz:

Πάντως η ιδέα σου είναι εξαιρετική! :wow::wow:

Αν οι Έλληνες σε φωνάζουν Αποστόλη να αλλάξεις το nickname σου σε Αποστόλη, όχι Αpostolis... :wow:

Εγώ γιατί δεν γράφω ως Thanasis Polimihanos;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα, είσαι τελείως off topic (καπέλο το κάναμε πάλι το topic).

Δεύτερον, όταν εγώ έκανα register στο forum το 2001, μπορούσες να γράψεις μόνο αγγλικό username. Μιλάμε για εποχές πριν την ανακάλυψη του τροχού.. Εξάλλου δεν το αλλάζω πλέον, γιατί είμαι international τύπος! :razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως, ειλικρινά νομίζω οτι το βιβλίο δεν θα είναι πλήρες! Εφόσον θα περιέχει και "μαρτυρίες"..... και εφόσον δεν θα περιέχει την "μαρτυρία" του Θανάση Πολυμήχανου, ε τότε δεν θεωρείται πλήρες βιβλίο για τον Γ.Νταλάρα!! :lol: :lol: :lol:

Εκτός βέβαια αν, υπάρχουν δηλώσεις του Γ.Νταλάρα για το "μαρτύριο" του από τον Πολυμήχανο τα τελευταία 20 χρόνια!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Όοοοοοοοοοχι...

Το off-topic Mr International τύπε , το ξεκίνησες εσύ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το σχολιάζω ...και επαναφέρω το topic στο θέμα του! Τέλος! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

πω...πω.... τι καταπληκτικά νέα είναι αυτά????? :razz::wow:

μακάρι να περιέχει όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα γίνεται :wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα τα καταπληκτικά νέα είναι ότι η εν λόγω βιογραφία

εκδίδεται από τις εκδόσεις "Καστανιώτη" :wow:

και όχι από την άλλη που χαλί γίνεται να την πατήσεις...

Δε θα έμπαινα στη διαδικασία να την αγοράσω... :huh:

και αν μου τη χαρίζανε θα την επέστρεφα...:wow:

Ξέρω... :wow: δε βγάζετε νόημα :wow: :blink: ... αλλά μου φτάνει που καταλαβαίνω εγώ! :razz::wow:

Αχχχχ!!!! Τι ωραία μέρα σήμερα.... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα πλεονέκτημα ακόμα είναι πως το εν λόγω βιβλίο θα εκδοθεί με επιμέλεια του Θ.Νιάρχου. Πρόκειται για έναν άνθρωπο εγνωσμένης ικανότητας και καλλιέργειας. Που αγαπά τον Γ.Νταλάρα και τη φωνή του.Με πολύχρονη και σοβαρή εμπειρία στις εκδόσεις.

Καλοδεχούμενο, λοιπόν, το βιβλίο και γι αυτόν τον λόγο. Αλλά ,κυρίως, για το περιεχόμενο και για τον Γ.Νταλάρα που αποφάσισε να κάνει κι αυτό το βήμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
''Επίσης, στις υπόλοιπες σειρές των Εκδόσεων Καστανιώτη αναμένεται να κυκλοφορήσουν τα βιβλία:

Βιογραφίες - Μαρτυρίες: Γιώργος Νταλάρας με επιμέλεια του Θανάση Νιάρχου''

το περιμένω από τώρα όπως άλλοι περίμεναν το τελευταίο Harry Potter...... φαντάζομαι ότι είναι το μόνο πράγμα που λαχταρω ακόμα πιο πολύ από δίσκους του (όχι επειδή είναι καλύτερο ή πιο σημαντικό, προφανώς, απλά επειδή είναι τόσο πολύ πιο σπάνιο).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βιβλίο(στη σειρά βιογραφίες - μαρτυρίες) αφιερωμένο στον ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ;! :wow:

Αυτή η είδηση αποτελεί γεγονός! :wow:

Καλοδεχούμενο! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα να έβγαινε ένα αντίστοιχο βιβλίο όταν θα έκλεινε οριστικά ο κύκλος και όχι τώρα.Και για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα την επιμέλεια του Τσάμπρα ή του Παπαδόπουλου και όχι του Νιάρχου.Αυτό δεν έχει να κάνει με το Νιάρχο φυσικά(ο οποίος είναι από τους λίγους εναπομείναντες πραγματικά πνευματικούς ανθρώπους) αλλά με το γεγονός ότι δοθέντος του τεράστιου υλικού που έχει ο Νταλάρας στις μουσικές αποσκευές του νομίζω ότι καταλληλότεροι θα ήταν άνθρωποι που ασχολούνται συστηματικά με τη μελέτη του ελληνικού τραγουδιού.Όπως και να έχει το βιβλίο είναι καλοδεχούμενο και το περιμένουμε με ανυπομονησία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
νομίζω ότι καταλληλότεροι θα ήταν άνθρωποι που ασχολούνται συστηματικά με τη μελέτη του ελληνικού τραγουδιού.

Δεν μπορώ να αντισταθώ.... Πρέπει να το σχολιάσω αυτό!

Πείτε μου... αντικειμενικά. Υπάρχει καταλληλότερος συγγραφέας της βιογραφίας του Γ.Νταλάρα από τον Θανάση τον Πολυμήχανο? Χωρίς δόση υπερβολής ή κολακείας. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νεφέλη, σκέψου όμως πως ίσως είναι καλύτερα που δεν επιμελείται της εκδόσεως κάποιος απόλυτα σχετικός με το τραγούδι. Πρόκειται για βιογραφία. Επιπλέον, ο Γ.Τσάμπρας ασχολήθηκε με το βιβλιαράκι-αυτοβιογραφία του Γ.Νταλάρα. Ο Νιάρχος είναι κι εκείνος ένας,βαθιά και ουσιαστικά, μορφωμένος άνθρωπος, γνωρίζει και σέβεται πολύ την αξία του Νταλάρα, είναι τελειομανής και θα πρέπει να έχει αντιμετωπίσει την προσωπικότητα του όχι μόνο ως μουσικού αλλά και ως ανθρώπου. Και με μια λογοτεχνική ματιά.Και πιο σφαιρικά, δηλαδή.

Ο Νταλάρας του έδειξε εμπιστοσύνη, επιλέγοντάς τον. Κατά την ταπεινή μου γνώμη έπραξε άριστα. Κι εντάσσεται και σ' αυτήν την εκπληκτική σειρά των εκδόσεων Καστανιώτη.

Ελπίζω, μόνο να κατάφερε να ''λύσει'' τον Γ.Νταλάρα. Τότε θα είναι ένα βιβλίο - σταθμός.

Share this post


Link to post
Share on other sites
νομίζω ότι καταλληλότεροι θα ήταν άνθρωποι που ασχολούνται συστηματικά με τη μελέτη του ελληνικού τραγουδιού.

Δεν μπορώ να αντισταθώ.... Πρέπει να το σχολιάσω αυτό!

Πείτε μου... αντικειμενικά. Υπάρχει καταλληλότερος συγγραφέας της βιογραφίας του Γ.Νταλάρα από τον Θανάση τον Πολυμήχανο? Χωρίς δόση υπερβολής ή κολακείας. :wow:

Aποστόλη , σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου γιατί ξέρω πως το λες από την καρδιά σου...Κι επειδή στο παρελθόν, έχουν παρατηρηθεί πολλά φαινόμενα της κακής λεγόμενης ζήλειας, τέτοια σχόλια αποκτούν ιδιαίτερη σημασία... Αλλά μήπως είναι λίγο υπερβολικό; :razz:

Eγώ , θα το επέκτεινα και χωρίς να θέλω να μειώσω στο ελάχιστο το κύρος και την προσωπικότητα του Θανάση Νιάρχου, θα έλεγα πως μια επιτροπή από την κοινότητά μας , θα μπορούσε να βοηθήσει ιδιαίτερα, και πολύ περισσότερο στην ιστορική καταγραφή, δηλαδή δισκογραφία, συναυλίες, αποδελτίωση κλπ.

Συμφωνώ δηλαδή και μ'αυτό που λέει η Νεφέλη πως ένας άνθρωπος που έχει ασχοληθεί μ'αυτό τον τρόπο με τη μουσική , όπως ο Τσάμπρας π.χ.θα μπορούσε να βοηθήσει ιδιαίτερα.

Βέβαια, είναι ακόμα λίγο νωρίς και δεν ξέρουμε ακόμα τι ακριβώς θα είναι το βιβλίο, αν θα είναι δηλαδή μια αφήγηση ή αν θα περιέχει και δισκογραφία ή αρχειακό υλικό (φωτογραφίες, καταλόγους κλπ).Μακάρι να ζητηθεί η συνδρομή των κατάλληλων ανθρώπων.

Το μόνο που με στενοχωρεί είναι πως από τη στιγμή που ο Νταλάρας είναι ακόμα εν'ενεργεία , μετά από κάποια χρόνια, σίγουρα θα έχουν μείνει κάποια πράγματα απ'έξω.

Οπότε ας ελπίσουμε πως τότε θα γίνει και μια επανέκδοση (remaster) που θα περιέχει και τα μέχρι τότε στοιχεία....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ομολογώ ότι αντικειμένικά ο Αποστόλης έχει δίκιο.

Ομολογώ επίσης ότι και η Ελίνα θέτει μια πιο λογοτεχνική διάσταση του θέματος που δεν είχα σκεφτεί αλλά μιας και μιλάμε για έναν άνθρωπο που η ζωή του είναι σχεδόν ταυτόσημη με τη μουσική πιστεύω ότι μια ακραιφνής μουσικοβιογραφία θα περιελάμβανε ουσιαστικά και την ανθρώπινη πλευρά του.

Αλλά όπως επισήμανε και ο Θανάσης είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε καν επαρκή στοιχεία.

Κυριακή κοντή γιορτή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι σίγουρο πως δεν πρόκειται για μουσική καταγραφή. Η σειρά αυτή ασχολείται με βιογραφίες σημαντικών ανθρώπων. Θεωρώ πως το βιβλίο θα ασχοληθεί -συνολικά- με την ζωή και τη δουλειά του Γ.Νταλάρα. Κι όχι με καταγραφή υλικού από την δουλειά του. Και δεν θα απευθύνεται μόνο στους ακροατές-θαυμαστές του. Γι αυτό κι αποκτά εξαιρετικό ενδιαφέρον. Η συγκεκριμένη σειρά στην οποία είναι ενταγμένο το βιβλίο αυτή την λογική έχει. Να ξεδιπλώσει τη ζωή των ανθρώπων μέσα από την αφήγησή τους. Κι όχι να καταγράψει μόνο την διαδρομή τους στον επαγγελματικό τομέα. Θα υπάρξουν -φαντάζομαι- στο μέλλον ευκαιρίες να γίνουν κι άλλα βιβλία που θα είναι ή η καταγραφή της μουσικής του διαδρομής, αμιγώς. Ή και λευκώματα με σπάνιες φωτογραφίες. Καλοδεχούμενα κι αυτά. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με τέτοιες προσπάθειες όπου θα χρειαζόταν η συνδρομή συλλεκτών και ειδημόνων της μουσικής. Εδώ καλείται ο Νιάρχος να συνθέσει αφηγήσεις του Νταλάρα κι όχι να γράψει ο ίδιος το βιβλίο. Έτσι θα γίνει, αν κρίνω από τα υπόλοιπα βιβλία που έχει επιμεληθεί ο Νιάρχος. Και είναι ο κατάλληλος άνθρωπος γι αυτό το σκεπτικό. Θα περιμένουμε, βέβαια, το τελικό αποτέλεσμα. Ό,τι κι αν πούμε εμείς δεν έχει τόση σημασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι έτσι όπως τα γράφει η Ελίνα θα είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο..... :razz::wow::wow:

Για να σας πω την αλήθεια προτιμώ - στην παρούσα φάση - ένα βιβλίο που θα αναφέρεται στην ζωή και την δουλειά του ανθρώπου Γιώργου Νταλάρα από το να βγει ένα βιβλίο με καταγραφές της δουλειάς του. :wow: Αυτό μπορεί να βγει και να είναι ολοκληρωμένο όταν πια θα έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί μιλάτε σαν να πρόκειται για το μοναδικό βιβλίο για την ζωή και το έργο του Νταλάρα που θα εκδωθεί ποτέ;;;; :blink: :blink: :blink:

Εγώ απορώ πως δεν γράφτηκε τίποτα τέτοιο μέχρι σήμερα!

Δίπλα στη «βιογραφία-μαρτυρία» (θα) υπάρχει και χώρο για την «μουσική-δισκογραφική-συναυλιακή» βιογραφία του Θανάση, και για ανάλυση του τι σημαίνει το έργο του για την ελληνική κοινωνία και πώς την άλλαξε, και για τη επίδραση του στην ελληνική μουσική της εποχής του (των εποχών του μάλλον...), και πολλά, πολλά άλλα.

Και μού φαίνεται σωστό να βγει η «μαρτυρία» τώρα, ενώ για τις αναλύσεις μάλλον όντως νωρίς είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει και η πιθανότητα το βιβλίο να περιέχει μαρτυρίες που αφορούν στον Γ.Νταλάρα από ανθρώπους που τον έχουν γνωρίσει, συναδέλφους του ή και από άλλους χώρους. Και να μην πρόκειται για βιογραφία. Θα δούμε... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0